رمزارز در ایران

با ارز دیجیتال نمی‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم/ بانک‌های ایران 10 سال دیگر به بلاک چین مجهز می‌شوند!

«سید ابوطالب نجفی» مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در گفت وگویی می گوید:‌

اینکه گفته می شود ما می توانیم با بهره‌مندی از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین تحریم ها را دور بزنیم تا اندازه زیادی اشتباه است. در این نوع از مبادلات مالی نیز پروتکل هایی وجود دارد که مشخص می کند اگر حجم مبادلات از میزانی افزایش یابد مشمول KYC می شود.

وی درباره فاصله بانکداری کشور با صنعت بانکداری دیجیتال جهان گفت:

بانکداری که اکنون در کشور در جریان است، بانکداری الکترونیک است و با بانکداری دیجیتال فاصله بسیار زیادی داریم، در واقع بانکداری الکترونیک فرایندهای سنتی بانک‌ها را تغییر داده و کانالهای جدیدی را به وجود آورده تا مشتریان بتوانند از این کانال ها به سرویس‌های بانک دسترسی داشته باشند،سرویس‌هایی چون اینترنت، موبایل، خودپرداز و پایانه های فروش کانال‌هایی جدیدی هستند که در سایه بانکداری الکترونیک سهولت در ارائه خدمات بانکداری را برای مشتریان  فراهم آورده است.

وی افزود:

ولی اگر نگاهی به پشت صحنه بانک‌ها بیاندازیم، می بینیم که در پشت صحنه آن اتفاق خاصی رخ نداده و فرایندهای سنتی و قدیمی همچنان رایج و مرسوم است، اگر تغییر و تحول در این بخش بانکها صورت بگیرد می‌توانیم بگوییم که زمینه‌های تحقق بانکداری دیجیتال فراهم شده است.

نجفی با اشاره به اینکه ما با بانکداری دیجیتال فاصله بسیاری داریم و تا زمانی که قوانین مرتبط و فرایندهای پشت صحنه اصلاح نشود نمی‌توانیم به بانکداری دیجیتال برسیم، افزود:

شاید کمترین بخش مشکلات در زمینه بانکداری کشور مربوط به بخش فناوری است و بیشترین آن مربوط به مقررات و قوانین است.

وی تاکید کرد:

در واقع اگر بحث های مربوط به بانکداری الکترونیک و دیجیتال را کنار بگذاریم، بانک های ما درگیر یک سری روش ها، فرایندها و مقررات بعضا دست و پاگیر  هستند که کمتر فرصت می‌کنند به مسائل نوآوری بپردازند.

نجفی همچنین اظهار داشت:

امروز هر بانکی را ببینید درگیر مسائل ارزی و نقدینگی خود است؛ واقعیت این است که بانکی که نقدینگی ندارد چگونه می تواند به سمت نوآوری حرکت کند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، یادآور شد:‌

اینکه گفته می شود ما می توانیم با بهره‌مندی از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین تحریم ها را دور بزنیم تا اندازه زیادی اشتباه است. در این نوع از مبادلات مالی نیز پروتکل هایی وجود دارد که مشخص می کند اگر حجم مبادلات از میزانی افزایش یابد مشمول KYC می شود.

وی افزود:

ما می توانیم در کشور بیت کوین استخراج کنیم یا اتریوم اما وقتی آنرا استخراج کرده و به مرحله خرید و فروش وارد شویم دچار چالش خواهیم شد. تحقق این امر برخلاف آنچه گفته می‌شود از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار است.

نجفی تاکید کرد:

زیرساخت شبکه بانکی کشور شاید به حد اقل ۱۰سال زمان برای پیاده سازی کامل فناوری بلاک چین نیاز داشته باشد. زیر ساختی که برپایه آن همه خدمات با تکیه بر فناوری بلاک چین ارائه شود نه صرفا یک یا دو سرویس.

منبع
فابانیوز

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا