اخبار آلتکوین

آلت سیزنی که منتظرش بودیم قبل از شروع به پایان رسیده است؛ علت چیست؟

تغییر شرایط بازار احتمالاً به پتانسیل آلت سیزن (فصل آلت کوین‌ها) آسیب رسانده است. آیا آلت سیزن را به دلیل افزایش سریع دامیننس بیت کوین باید تمام شده بدانیم؟ تاکنون از بین ۵۰ آلتکوین برتر، تنها هشت مورد از بیت کوین در سه ماه اخیر عملکرد بهتری داشته‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین به دلیل افزایش تقاضا پس از آغاز به کار موفقیت‌آمیز ETF اسپات خود، حمایت بازار را دریافت کرده است. از این رو دامیننس بیت کوین همچنان بالاست. این در حالی است که در آلت سیزن باید شاهد کاهش دامیننس بیت کوین به همراه افزایش قیمت آن باشیم. اما چه زمانی به این شرایط خواهیم رسید و آیا اصلا شاهد آن خواهیم بود؟

آیا آلت سیزن به پایان رسیده است؟

آلت سیزن که به آن فصل آلت‌ کوین‌ها نیز گفته می‌شود، دوره‌ای در بازار ارزهای دیجیتال است که در آن آلت‌ کوین‌ها به طور قابل‌توجهی از بیت کوین بهتر عمل می‌کنند. این پدیده در درجه اول با مشاهده دو شاخص کلیدی شناسایی می‌شود: دامیننس بیت کوین و عملکرد قیمت آلت کوین‌ها.

دامیننس بیت کوین به درصدی از کل مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال که توسط بیت کوین نگهداری می‌شود، اشاره دارد. در طول آلت سیزن، دامیننس BTC کاهش می‌یابد، زیرا سرمایه‌گذاران سرمایه خود را از بیت کوین به آلت کوین‌های مختلف منتقل می‌کنند. کاهش قابل‌توجه دامیننس بیت کوین نشان می‌دهد که آلت کوین‌ها سهم بیشتری از بازار را به دست آورده‌اند.

سیر نزولی دامیننس بیت کوین آخرین بار در ژانویه امسال (دی ۱۴۰۲) مشاهده شد، زمانی که از ۵۴٪ به ۵۰٪ کاهش یافت. با این حال، از آن زمان تاکنون، دامیننس روندی صعودی داشته و در ماه گذشته به ۵۵٪‌ رسیده است.

این بالاترین سطح تسلط بیت کوین بر بازار کریپتو از زمان سقوط ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) است؛ زمانی که دامیننس در عرض چند روز از ۷۰٪ ‌به ۴۰٪ ‌کاهش یافت.

دامیننس بیت کوین منبع: TradingView
دامیننس بیت کوین منبع: TradingView

در کنار کاهش دامیننس بیت کوین، آلت کوین‌ها معمولا افزایش قیمت قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند. این افزایش قیمت آلت‌ کوین‌ها که اغلب از رشد قیمت بیت کوین پیشی می‌گیرد، سیگنال روشنی از فصل آلت‌ کوین‌هاست. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران با تنوع بخشیدن به پرتفوی خود به وسیله آلت کوین‌ها به دنبال بازدهی بالاتری هستند.

به طور کلی، زمانی که ۷۵٪ ‌از ۵۰ آلت کوین برتر، به استثنای استیبل کوین‌ها، عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین در یک دوره سه ماهه داشته باشند، ‌آلت سیزن فعال و موفق در نظر گرفته می‌شود. با این حال، در ۹۰ روز گذشته، تنها هشت آلت کوین توانسته‌اند از بیت کوین بهتر عمل کنند. حتی رشد میم کوین‌ها و هیاهوی ‌پیرامون تایید ETF اتریوم نیز نتوانست آلت کوین‌ها را بالا ببرد.

عملکرد ۵۰ آلت کوین برتر منبع: Blockchaincenter
عملکرد ۵۰ آلت کوین برتر منبع: Blockchaincenter

این یک پاسخ ناامیدکننده ‌به سوال بالاست: آلت سیزن قبل از شروع به پایان رسیده است.

آلت سیزن بعدی چه زمانی شروع می‌شود؟

پاسخ به این سوال ساده نیست، زیرا نوسانات بازار کریپتو همه چیز را بسیار نامشخص می‌کند. علاوه بر این، تحولات در بازارهای مالی کلان نیز بر مسیر ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشته است.

با این حال، الگویی از سال ۲۰۲۲ پدیدار شده است. در آگوست ۲۰۲۲ (مرداد ۱۴۰۱) که شاهد آلت سیزن ما قبلِ آخر بودیم، پس از آن شش ماه طول کشید تا فصل بیت کوین شروع شود. آخرین آلت سیزن هشت ماه پس از آن یعنی در ژانویه امسال آغاز شد. اکنون، پنج ماه از آن تاریخ گذشته و دوباره شاهد فصل بیت کوین هستیم.

اندیکاتور آلت سیزن. منبع: Blockchaincenter
اندیکاتور آلت سیزن. منبع: Blockchaincenter

بنابراین، اگر این الگو ادامه یابد، سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که آلت سیزن بعدی تقریبا هفت تا هشت ماه دیگر آغاز شود. این یعنی آلت سیزن آینده احتمالا در فوریه ۲۰۲۵ (بهمن ۱۴۰۳) شروع خواهد شد.

منبع
بی این کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا