اخبار خارجی

بیت کوین آماده رویارویی با سیستم های مالی متمرکز در دهه دوم فعالیت خود است!

با نزدیک شدن سال ۲۰۲۰ و ورود بیت کوین به دهه دوم فعالیت خود، آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) یکی از حامیان قدیمی ارز دیجیتال گفت از میزان نوآوری های موجود در این صنعت متعجب شده است.

وی که نویسنده کتاب های پرفروش است به چندین توسعه نظیر قراردادهای هوشمند و کانال های پرداخت به عنوان نوآوری های مهمی اشاره کرد که قادر به پیش بینی آنها نبوده است. این توسعه ها بیانگر حجم عظیم نبوغ موجود در این عرصه است و هم چنین بیان می‌کنند که توسعه دهندگان تا کجا حاضرند پیش بروند تا مفهومی جدید در بحث پول ایجاد کنند: اینکه چیست، چگونه انتقال می‌یابد و چه کسی آن را کنترل می‌کند.

او اذعان داشت هدف مهم و کلیدی بیت کوین و پلتفرم های غیرمتمرکز، امکان دسترسی جهانی و عمومی به خدمات مالی پایه ای است که می‌توانند عملکردی بهتر از بانک های سنتی داشته باشند و از حقوق فردی و آزادی حمایت کنند.

در پادکست اخیر Brave New Coin به میزبانی اندی پیکرینگ (Andy Pickering)، آنتونوپولوس جنگ بزرگ بین اکوسیستم بیت کوین و افرادی که برای قدرت متمرکز یا مزیت های رقابتی می‌جنگند را بیان کرد.

وی گفت:

من از پیدایش بسیار سریع ماهیت انسانی به عنوان روشی برای خراب کردن همه چیزهای خوب و وارد کردن احساسات بیش از حد، سختی و تفرقه که نیازی به آنها نیست تعجب کردم. ما این موارد را به وفور در این حوزه دیده‌ایم. اما همزمان کاملا امیدوار و خوش بین هستم زیرا مدام با افراد شگفت انگیزی ملاقات می‌کنم که به این اصول بسیار مهم در خصوص آزادی انسان، توانمندسازی مردم، مشارکت افراد بیشتر در اقتصاد جهانی، حق انتخاب دادن بیشتر به افراد سراسر جهان، ایجاد جامعه ای آزاد و برابر و خدمات مالی برای تمام انسان ها متعهد هستند.

اکنون بیت کوین یکی از بزرگترین شبکه های غیرمتمرکز در جهان است. معیارهای داخل زنجیره نشان می‌دهند که بیت کوین چندین رکورد قبلی خود نظیر تعداد تراکنش ها، حجم تراکنش ها و هش ریت را پشت سر گذاشته است. علیرغم گذشت یک سال دیگر که مملو از نوسان قیمت و رسیدن قیمت بیت کوین از ۳۸۳۱ دلار به ۱۳,۰۰۰ دلار و سپس کاهش آن به ۷۳۶۰ دلار در اواخر سال بود، تعداد کیف پول های بلاک چین در حال افزایش است و از مرز ۴۴ میلیون کیف پول گذشته است.

تلاش بیت کوین علیرغم وجود مخالفان

بیت کوین داستان چیزی است که نمی‌خواهد از بین برود، نمی خواهد مطابق انتظارات باشد و صرفا شبیه ضربان قلب اینترنت، هر ۱۰ دقیقه یکبار می‌تپد و به فعالیت قابل اعتماد خود ادامه می‌دهد و این نکته بسیار شگفت انگیزی است.

در این پادکست هم چنین داستان سیستم مالی جهانی نیز بیان شد که آنتونوپولوس آن را بسیار شکننده می‌خواند و تلاش های بسیاری برای ایجاد ثبات در آن انجام شده است. از طرف دیگر، بیت کوین جایگزینی پایدار است.

آینده ای که سیستم های سنتی در حال ایجاد آن هستند روز به روز بیشتر به سمت ویرانی پیش می‌رود. بنابراین با وجود تمام این شرایط، اصول اولیه بیت کوین با گذشت هر سال درخشان تر می‌شود زیرا ما هرچه بیشتر در این آینده بسیار تاریک حاصل از متمرکزسازی فرو می‌رویم.

ایده این است که اقتصاد سالم، اقتصادی است که از مرکز با احتیاط کامل کنترل می‌شود و ثبات آن ناشی از کنترل بر نرخ های سود و بانک های مرکزی است و اقتصاد در صورتی می‌تواند سالم باشد من دائما با تزریق پول تحریک شود و جامعه فقط در صورتی می‌تواند امن باشد که در معرض نظارت تمامیت گرایی تراکنش های مالی و کنترل بر تمام نقاط اقتصادی باشد.

تمام این ایده ها نه تنها اشتباه هستند بلکه به عنوان دانش و خردی پذیرفته شده بدون چون و چرا تبدیل شده اند. و این، شرایطی سمی در جامعه های آزاد است. این شرایط، سیستم هایی ایجاد می‌کند که در هر زمینه شکننده اند و هر تصمیمی که گرفته می‌شود فارغ از عواقب آن و فارغ از دانشی است که باید در این تصمیمات وجود داشته باشد. در شرایط متمرکز که اقدامات مسئولان در جهت کنترل همه چیز است این تصمیمات و ایده ها وجود دارد. در این شرایط، دائما به مردم گفته می‌شود باید از کنترل خارج شدن امور و داشتن سیستم های آزاد بترسند زیرا این سیستم ها خطرناک هستند. در عوض، امنیت از ارائه کنترل به چند سازمان متمرکز و افرادی به وجود می‌آید که قطعا به نفع همگان عمل خواهند کرد.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا