متوسط مقالات عمومی

آیا تراکنش های بیت کوین ناشناس است؟ با این روش ها تراکنش ناشناس بیت کوین داشته باشید!

از زمان پیدایش بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان، حدود ۱۲ سال می‌گذرد و این ارز دیجیتال از آن زمان تا به حال به طور گسترده‌ای مورد پذیرش قرار گرفته است. متاسفانه بیت کوین بر روی یک بلاک چین عمومی قرار دارد و این سبب می‌شود که هر فردی با در دست داشتن ابزارهای مناسب، شانس پیدا کردن اطلاعات در موردتراکنش بیت کوین را داشته باشد. در این مقاله، به بررسی تراکنش‌های بیت کوین و این که قابل شناسایی بودن آنها، چطور می‌تواند باعث به خطر افتادن امنیت ما شود، پرداخته می‌شود. پس تراکنش ناشناس بیت کوین وجود ندارد، اما با استفاده از روش‌هایی می‌توان تا حد زیادی ناشناسی تراکنش‌های بیت کوین را فراهم کرد. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۹۹ به روز رسانی شده است

تراکنش ناشناس بیت کوین وجود ندارد!

تراکنش ناشناس بیت کوین

 

با این که بیت کوین بسیار شخصی‌تر از کارت‌های اعتباری است، اما قابل شناسایی است.

نحوه‌ی کار بیت کوین به این شکل است که تمام معاملات صورت گرفته در بلاک چین ثبت می‌شوند. داده‌های بایگانی شده هر کدام از این معاملات، شامل مقدار پرداختی بابت بیت کوین و آدرس‌های فرستنده و گیرنده بیت کوین هستند.

با این که این آدرس‌ها معمولا قابل ردیابی هستند، اما به شخص یا شرکت حقوقی خاصی مربوط نیستند؛ به همین خاطر است که بیت کوین را یک سیستم با هویت کاذب یا نیمه ناشناس می‌نامند. اسم افراد، آدرس فیزیکی یا ایمیل آنها در این تراکنش‌ها جایی ندارند. اما هم چنان با استفاده از اطلاعات آدرس عمومی و IPها می‌توان هویت افراد را پیگیری کرد.

پس شخصی با عزم جدی، صرف زمان کافی و جستجوی منابع، می‌تواند به تجزیه و تحلیل بلاک چین بپردازد و تشخیص دهد که چه میزان بیت کوین و چه تعداد معامله کننده در این سیستم وجود دارند و چگونه بیت کوین‌شان را خرج می‌کنند.

اما هنگامی که هیچ اسمی به آدرس عمومی یا IP متصل نیست، پیگیری هویت افراد چگونه ممکن است؟!

بعضی اوقات، کاربران اسم خود را همراه با آدرس عمومی اعلام می‌کنند. همچنین اگر از اتصال وای فای شخصی استفاده کنید، هویت شما قابل پیگیری است. در این خصوص، ما‌ معمولا مدرک شناسایی خود را ارائه می‌دهیم که از طریق آن، هویت ما را می‌توان با IP مورد استفاده مرتبط کرد.

در اوایل عمر بیت کوین، کاربران تصور می‌کردند که تراکنش‌های آنها بر روی بلاک چین قابل ردیابی نیست؛ اما به مرور زمان مشخص شد که در یک بلاک چین عمومی، همه چیز در معرض دید همگان قرار دارد.

ممکن است فرد کنجکاوی بخواهد بداند که چگونه تراکنش‌های بیت کوین بر روی بلاک چین آن انجام می‌شود. اما این دیده شدن، باعث می‌شود که یک مجرم بداند که شما چقدر بیت کوین دارید و چقدر به ارسال و خرج کردن بیت کوین‌های خود می‌پردازید.

علاوه بر این، همان‌طور که مردم بیشتری بیت کوین را می‌پذیرند، دولت‌ها نگران هستند که برخی افراد برای اجتناب از پرداخت مالیات از آن استفاده کنند و مجرمان و تبهکاران نیز به انجام معاملات خود با استفاده از ارز دیجیتال بپردازند.

برای مقابله با این امر، دولت‌ها و آژانس‌های قانون گذاری، شروع به ردیابی تراکنش‌های بیت کوین بر روی بلاک چین آن کرده‌اند.

برای افرادی که به دنبال حریم خصوصی هستند، ردیابی تراکنش‌های آنها قابل پذیرش نیست. برای اجتناب از این امر، ترکیب استفاده از سرویس ترکیب تراکنش بیت کوین بسیار مناسب است؛ این سرویس‌ها یک لایه حریم خصوصی را در بالای تراکنش‌های عادی بیت کوین ایجاد می‌کنند. این سرویس‌ها، یک تراکنش را با ترکیب تراکنش‌های مختلف بیت کوین، ردیابی را غیرممکن می‌سازند.

با انجام این روش، هکرها، قانون گذاران و هیات‌های دولتی که به دنبال ردیابی تراکنشی خاص از یک آدرس هستند، موفق به انجام این کار نخواهند شد؛ زیرا همه چیز با هم ترکیب شده است.

چند روش برای ناشناس ماندن در تراکنش‌های بیت کوین

تراکنش ناشناس بیت کوین

راه‌هایی برای خرید بیت کوین به صورت ناشناس وجود دارد. اما هزینه ناشناس ماندن، معمولا سنگین است و کاملا بستگی به میزان اهمیت ناشناس ماندن برای هر کاربر دارد.

پنهان کردن هویت خود در دنیای دیجیتال به مهارت زیادی نیاز دارد؛ زیرا اغلب اوقات ردپای دیجیتالی از خود به جا می‌گذارید؛ زیرا بیت کوین بخشی از دنیای دیجیتال است.

بیت کوین نه کاملا شفاف است و نه کاملا ناشناس. محرمانگی در هر دو مدل قدیمی و جدید حوزه مالی، ما را مجبور به تفکر درباره هویت‌ها در فضای آنلاین و چگونگی کنترل این اطلاعات می‌کند.

با انتخاب بیت‌کوین می‌توانیم با قرار دادن امضای رمزنگاری شده روی دارایی خود، کاملا شفاف باشیم و یا می‌توانیم دارایی خود را توسط نام‌های مستعار مخفی کنیم تا کسی نتواند به کارهایی که انجام می‌دهیم پی ببرد.

ایجاد نام مستعار در سیستم بیت کوین کار راحتی است. اما ساختن و پذیرفتن تراکنش‌ها، بدون افشای اطلاعات کافی در مورد این نام مستعار کار راحتی نیست.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند نام مستعار ما را به خطر بیندازد؛ بیت کوین‌ها می‌توانند روی بلاک چین ردیابی شوند. نام شما ممکن است به آدرس بیت کوین متصل شده باشد و یا IP شما به یک تراکنش لینک شده باشد. شما حتی ممکن است با مراجعه به وب سایت Blockchain.info و جستجوی تراکنش و موجودی، ردیابی شوید.

برای ناشناس ماندن و حفاظت از فاش شدن هویتتان، یک رویکرد کامل با روش‌های رمزنگاری لازم است. این کار می‌تواند توسط مخفی کردن هویت از طریق سرویس VPN یا از همه مهم‌تر Tor انجام شود. Tor می‎‌تواند  توسط استانداردهای پیام رسانی مانند OTR و PGP ارتباط برقرار کند. بنابراین وقتی عامل سومی به فایل‌های کیف پول شما دسترسی داشته باشد، حتی کلید عمومی شما افشا نخواهد شد.

سخت‌ترین جنبه مخفی ماندن در استفاده از بیت کوین، زمانی است که شما به آن‌ها دسترسی دارید یا آن‌ها را با ارز دیگری مبادله می‌کنید. از آن جایی که سیستم‌های بانکی نیاز به ID دارند، خرید بیت کوین از یک شخص یا دستگاه خودپرداز می‌تواند کمک کند، اما این کار همیشه ممکن و در دسترس نیست.

یک راه جایگزین این است که خرید و فروش را با چند هویت مختلف انجام دهید و تبادلات بین دو کیف پول را پیچیده و مبهم جلوه دهید. این کار می‌تواند هزینه بر و دشوار باشد، اما گزینه‌های بسیاری وجود دارد که در انجام این کار ما را کمک می‌کند. هرچند کار با بعضی از آن‌ها ساده نیست و برخی نیاز به اعتماد زیاد از جانب شما دارند.

ترفندهایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به صورت ناشناس از بیت کوین استفاده کنید:

روش اول: PAXFUL

تراکنش ناشناس بیت کوین

ساده ترین راه برای معامله بیت کوین به صورت ناشناس، خرید نقدی بیت کوین است. از Paxful برای یافتن شخصی که در نزدیکی شماست و مایل به فروش بیت کوین خود به صورت نقدی است، استفاده کنید.

شما می‌توانید از یک ایمیل مستعار برای ثبت نام در Paxful استفاده کنید. در اینجا تایید ID اختیاری است. برای گمنام ماندن، نباید هیچ ردی از تراکنش مالی از خود به جا بگذارید.

توجه داشته باشید که اغلب افرادی که در Paxful هستند، تمایلی به معامله با افراد بی هویت را ندارند. در هر حال، مادامی که شما به صورت نقدی معامله می‌کنید، مشکل خاصی پیش نمی‌آید.

روش دوم: خودپرداز‌های بیت کوین

تراکنش ناشناس بیت کوین

راه دیگر برای خرید گمنام بیت کوین، مراجعه به خودپرداز بیت کوین و خرید از آن است. خرید بیت کوین از طریق خودپرداز، احتمالا بهترین گزینه برای ناشناس ماندن به شمار می‌رود؛ ولی همه افراد این شانس را ندارند که در نزدیکی خود یک خودپرداز داشته باشند.

زمانی که خودپرداز، راجع به ورود آدرس بیت کوین شما سوال می‌کند، کافی است تعیین کنید که هیچ آدرسی ندارید. در بسیاری از موارد، خودپرداز به تولید یک کاغذ جیبی برای شما بسنده می‌کند. پس از آن شما می‌توانید رمز خود را روی آن کاغذ نوشته و بیت کوین‌های خود را به هرجایی که می‌خواهید بفرستید.

خودپرداز بیت کوین نیازی به کارت شناسایی ندارد؛ اما سقف مشخصی برای خرید بیت کوین از آنها وجود دارد. همچنین اغلب خود پرداز‌ها بین ۷ تا ۱۰ درصد کارمزد دارند.

روش سوم: بیت کوییک (BitQuick)

تراکنش ناشناس بیت کوین

بیت کوییک (BitQuick) مانند یک سند رسمی ‌برای تراکنش‌های مربوط به واریزی‌های نقدی بیت کوین در بانک‌های سراسر آمریکا است.

کار با آن ساده است؛ خریدار و فروشنده بر روی یک قیمت توافق می‌کنند. فروشنده بیت کوین را نزد بیت کویک سپرده گذاری می‌کند و زمانی که خریدار وجه مورد توافق را به حساب فروشنده واریز کرد، بیت کوین آزادسازی می‌شود.

برای استفاده از بیت کوییک، تنها یک شماره موبایل برای انجام این فرآیند مورد نیاز است. برخلاف کارت شناسایی، خرید یک خط تلفن به صورت بی هویت از طریق ایمیل یا اسکایپ کار ساده‌ای است.

روش چهارم: بیسک (Bisq)

تراکنش ناشناس بیت کوین

بیسک (Bisq) یک نرم افزار متن باز با قابلیت جفت سازی دو کامپیوتر به یکدیگر است، که امکان خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده در مقابل ارزهای فیات را فراهم می‌کند.

هیچ ثبت نامی ‌برای بیسک نیاز نیست. بیسک هیچ بیت کوینی را نگه نمی‌دارد و به جای نگهداری آدرس ارزهای رمزنگاری شده در یک جعبه تحت کنترل بیسک، این آدرس‌ها به صورت چند امضایی نگهداری می‌شوند و ارزهای رایج، به طور مستقیم از شخصی به شخص دیگر معامله می‌شوند.

روش پنجم: ترکیب بیت کوین (Bitcoin Mixing)

تراکنش ناشناس بیت کوین

به مرور که افراد بیشتری صاحب بیت کوین می‌شوند، ترکیب کردن تراکنش بیت کوین در زمان ارسال، منطقی‌تر از تبدیل این کوین‌ها به ارزهای دیجیتال ناشناس می‌شود. این کار سبب صرفه جویی در کارمزد تراکنش بیت کوین نیز می‌شود.

ترکیب تراکنش‌های بیت کوین، طی یک تراکنش توسط واسطه‌هایی انجام می‌شود که امنیت و ناشناسی را تضمین می‌کنند. یکی از این واسطه‌ها BitMix است.

این پلتفرم بسیار برجسته است؛ زیرا اطلاعات شخصی افرادی را که اقدام به ترکیب کردن بیت کوین‌هایشان می‌کنند، ذخیره نمی‌کند؛ علاوه بر این، سیستم مذکور خودکار است و نتایج یکسانی بر اساس یک الگوریتم را ممکن می‌سازد.

مهم نیست که افراد بیت کوین را برای پرداخت کالا و خدمات می‌خواهند یا مقداری بیت کوین اهدا می‌کنند و یا به افراد دیگر بیت کوین می‌فرستند؛ بلکه مهم این است که این افراد با ترکیب کوین‌ها می‌خواهند تراکنش‌ها را غیر قابل ردیابی کنند.

ترکیب کننده‌های تراکنش بیت کوین، مسیر را برای افرادی که در تلاش برای کشف مبدا و مقصد تراکنش‌ها هستند، آشفته می‌کنند و آنها را از ردیابی تراکنش‌ها منصرف می‌کنند.

هیچ اقدامی در سطح پروتکل وجود ندارد که این بیت کوین ها را ناشناس کند و به همین دلیل است که برای پنهان کردن هویت به ترکیب بیت کوین نیاز است.

ترکیب بیت کوین، با ایجاد آدرس‌های موقت یا با تبادل کوین‌‌ها با سایر آدرس‌های یکسان، ارتباط بین آدرس‌های بیت کوین را از بین می‌برد. این موضوع باعث می‌شود که پیگیری در بلاک چین دشوار شود.

به ترکیب بیت کوین، بیت کوین شویی (Bitcoin Laundering)، شستشوی بیت کوین (Bitcoin Washing) و به هم ریختن بیت کوین (Bitcoin Tumbling) نیز می‌گویند.

مزایای استفاده از ترکیب‌کننده تراکنش بیت کوین

  • لگاریتم‌های ترکیب تراکنش ذخیره نمی‌شوند.
  • تکمیل فرآیند ترکیب حداکثر در سه روز صورت می‌گیرد.
  • آدرس‌های ایمیل و پیام‌ها بعد از خوانده شدن حذف می‌شوند.
  • هیچ اطلاعات شخصی ذخیره نمی‌شود.
  • این سیستم خودکار عمل می‌کند.

روش ششم:‌ استفاده از مرورگر تور (Tor)

تراکنش ناشناس بیت کوین

می‌توانید برای اتصال به شبکه بیت کوین از مرورگر تور (Tor) استفاده کنید. تور یک جامعه داوطلبانه است که به استفاده از اینترنت به صورت ناشناس و بدون نظارت معتقد است.

اگر به دنبال مرورگر پر زرق و برق‌تری هستید می‌توانید از مرورگر بریو (Brave) استفاده کنید. این مرورگر سریع‌تر از کروم است و ویژگی‌های تور را در خود دارد.

نودهای تور استفاده از اینترنت شما را قبل از رسیدن به مقصد نهایی، رمزنگاری و به سمت نودهای رایانه‌ای تصادفی در شبکه تور هدایت می‌کنند. در نتیجه، مشخص کردن آدرس IP که تراکنش یا پیام از آن منتشر می‌شود، بسیار دشوار خواهد شد.

به عبارت ساده‌تر، تراکنش‌های بیت کوین و سایر فعالیت‌های شما را نمی‌توان به IP شما متصل کرد و بنابراین به ناشناس ماندن شما کمک می‌کند.

تور با مسیریابی ارتباط شما از طریق چندین کامپیوتر که به شبکه متصل هستند، عمل می‌کند. خروجی نهایی آن به گونه‌ای است که وب سایتی که به آن دسترسی پیدا می‌کنید، درخواست شما را به گونه‌ای می‌بیند که انگار از یک دستگاه دیگر یا در یک کشور دیگر متصل شده‌اید.

اگرچه تور یک آدرس IP  و یک هویت مجازی را ایجاد می‌کند، ولی به هیچ وجه راه حل کاملی برای رفع مشکل امنیت شما نیست؛ استفاده از اسم واقعی‌تان یا چک کردن ایمیل حقیقی خود یا ثبت نام در رسانه‌های اجتماعی از طریق تور، اثر آن را کاملا خنثی می‌کند.

روش هفتم: استفاده از VPN بدون ثبت سابقه

تراکنش ناشناس بیت کوین

شبکه شخصی مجازی (VPN) بدون ثبت سابقه، شبکه ای است که سابقه فعالیت‌های شما در سرورها را ذخیره نمی‌کند. VPN تمام فعالیت‌های اینترنتی شما را قبل از رسیدن به مقصد نهایی، رمزنگاری می‌کند و از طریق چندین سرور انتخاب شده توسط شما در مکان‌های مختلف عبور می‌دهد.

همچنین بعضی ازVPN های بدون ثبت سابقه دارای آدرس IP مشترک برای چندین کاربر هستند، در نتیجه مشخص کردن و پیگیری هویت افراد دشوار می‌شود.

استفاده از VPN های بدون ثبت سابقه برای اتصال به کلاینت بیت کوین، روشی دیگر برای بهبود حریم خصوصی تراکنش‌های بیت کوین شماست. اما در این مورد، باید به ارائه دهنده سرویس VPN اعتماد داشته باشید که فعالیت‌های شما را ثبت نکند.

فقط یک نکته را به خاطر داشته باشید که از سرویس‌های VPN آمریکایی یا بریتانیایی به دلیل قوانین سختگیرانه نظارتی در این کشورها اجتناب کنید.

همانطور که اشاره شد، تور به طور ۱۰۰ درصد امنیت حریم خصوصی شما را تظمین نمی‌کند. در بدبینانه‌ترین حالت، سیستمی‌ که مالک اولین و آخرین دستگاهی است که شما از طریق آن متصل می‌شوید، آی پی و سایتی که به آن دسترسی دارید را مشاهده خواهد کرد.

اگر می‌خواهید با اطمینان خاطر بیشتری به کار خود ادامه بدهید، بهتر است از یک سرویس وی پی ان استفاده کنید. به جای اتصال مستقیم به اینترنت یا حتی از طریق تور، اتصال شما از طریق یک مسیر جایگزین که توسط وی پی ان انتخاب می‌شود، صورت می‌پذیرد.

وی پی ان هم همانند تور مزیت‌هایی دارد که قادر به استتار IP شما است. در حقیقت، اغلب وی پی ان‌ها ملیت شما را با تغییر آی پی اتصالی، تغییر می‌دهند که می‌تواند برای دستیابی به داده‌های مکانی خاص کاربرد داشته باشد.

علیرغم این که برخی از سایت‌ها دسترسی روت‌های مشخص تور را بلاک می‌کنند، اما وی پی ان، معمولاً قادر به دسترسی بی نهایت و وسیع‌تری از شبکه تور است. پس به طور کلی استفاده همزمان وی پی ان و تور، کمک شایانی به ناشناسی ‌بیشتر می‌کند.

روش هشتم: همواره از آدرس جدید برای تراکنش‌های بیت کوین استفاده کنید

تراکنش ناشناس بیت کوین

اکثر کیف پول‌های محبوب بیت کوین از نوع کیف پول HD هستند. این موضوع بدان معنا است که می‌توانید هر تعداد آدرس که می‌خواهید ایجاد کنید و هر بار که می‌خواهید بیت کوین دریافت کنید، از آدرس جدید استفاده کنید. این موضوع گاهی اوقات باعث سردرگمی کاربران جدید می‌شود؛ زیرا برایشان سوال پیش می‌آید که چرا آدرس دریافت آنها تغییر کرده است.

این نکته را بدانید که اگر از کیف پول HD نظیر لجر نانو اکس، سامورایی، ترزور یا سایر کیف پول‌ها استفاده می‌کنید، هر تعداد آدرس دریافت که بخواهید می‌توانید ایجاد کنید.

این اقدامی خوب است تا هنگامی که به طور منظم از بیت کوین استفاده می‌کنید، از ناشناس ماندن خود اطمینان حاصل کنید. بدین ترتیب، پیدا کردن ارتباط ۲ یا بیش از ۲ تراکنش دشوار می‌شود.

شاید فکر کنید در حالی که بلاک چین بیت کوین در برابر هک مقاوم است، چرا نمی‌توان از یک آدرس مجددا استفاده کرد و این موضوع چه تهدیدی ایجاد می‌کند.

بله این موضوع درست است که نمی‌توان از یک آدرس برای چند بار استفاده کرد، مگر آن که حریم خصوصی و امنیت برای شما اهمیت نداشته باشد.

قانون مهم: هیچ کدام از آدرس‌های خود را به طور عمومی فاش نکنید. در نتیجه پیگیری شما دشوار خواهد شد.

چرا ناشناس بمانیم؟

تراکنش ناشناس بیت کوین

 

قبل از این که به جزئیات در مورد چرایی ناشناس بودن بپردازیم، باید اهمیت ناشناس ماندن را درک کنیم.

یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، جلوگیری از مورد هدف قرار گرفتن توسط هکرها است. یک حریم خصوصی قوی، ریسک چنین عملیات مخربی را کاهش می‌دهد.

بلاک چین بر اساس یک رمزنگاری مستحکم، مانع از جعل کردن یا سایر اقدامات کلاهبردارانه می‌شود؛ اما عنصر انسانی دخیل در معاملات بیت کوین همیشه نقطه ضعف این بستر به شمار می‌رود.

استفاده از یک اسم مستعار (مثلا ساتوشی ناکاموتو)، حریم خصوصی شما را تقویت می‌کند؛ منتها به خاطر داشته باشید که یک مهاجم ماهر می‌تواند شما را بر اساس استاندارد‌های ارتباط اینترنتی ردیابی کند.

بسیاری از کیف پول‌های بیت کوین، آدرس آی پی شما را پخش می‌کنند، که می‌تواند راه ساده‌ای برای دستیابی به آدرس یا آدرس‌های حقیقی شما باشد.

از آنجایی که تراکنش‌های بیت کوین یک موضوع عمومی ‌قابل رکورد است، هر آدرسی که با هویت شما همراه باشد، ۴ بخش اطلاعاتی مهم را فاش می‌کند:

  • تاکنون چه مقدار بیت کوین را در آدرستان نگه داشته‌اید و یا در حال حاضر چه مقدار دارید.
  • زمان دقیق دریافت آنها کی بوده است.
  • از چه کسی آنها را دریافت نموده‌اید (مگر این که آنها نکات امنیتی موثری را رعایت کرده باشند).
  • به چه آدرسی این بیت کوین‌ها را ارسال می‌کنید (که مانند مورد سوم، ممکن است هویت دارنده آنها را معلوم کند).

کیف پول‌های بیت کوین با ویژگی‌های کنترل کوین، این امکان را به شما می‌دهد که از آدرس‌های انتخابی که به شما امکان انتخاب نمایش آدرس دلخواهتان را می‌دهد، پرداخت خود را انجام دهید. به هرحال، شیوه‌ای که اغلب کیف‌های بیت کوین مدیریت می‌کنند، معمولا به آدرس‌های مختلفی در داخل کیف لینک داده می‌شوند.

در نتیجه، یک آدرس به همراه هویت، که تحت کنترل شما باشد، می‌تواند منجر به نشت اطلاعاتی راجع به آدرس‌های ناشناخته شما بشود.

راه‌هایی برای بهبود امنیت

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، تراکنش‌ها و آدرس‌های بیت کوین کاملا ناشناس نیستند و می‌توان آنها را پیگیری کرد.

اما با استفاده از چندین روش، می‌توانید امنیت و حریم خصوصی خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید. همچنین مواردی وجود دارند که اگر آنها را رعایت کنید، با ناشناسی و امنیت بیشتری می‌توانید فعالیت کنید:

استفاده از آدرس‌های متعدد

تا آنجایی که ممکن است، از استفاده از آدرس‌های تکراری پرهیز کنید. برای هر تراکنشی که دریافت می‌کنید، آدرس جدیدی را ایجاد کنید.

بهتر است که در صورت امکان، از کیف‌های اچ دی، که به شما امکان ایجاد آدرس‌های متعدد از طریق یک کلید خصوصی را می‌دهند استفاده کنید.

تقویت حریم خصوصی آنلاین

اگر با همان کامپیوتری که برای سرچ‌های اینترنتی روزانه خود از آن استفاده می‌کنید به خرید بیت کوین می‌پردازید، قطعا باید در بروزرسانی فاکتورهای امنیتی و حریم شخصی خود تجدید نظر کنید.

سایت اطلاعاتی پریسم بریک (prism-break)، مجموعه متنوعی از پیشنهادات کاربردی را برای سیستم عامل‌ها و دستگاه‌های مختلف ارائه می‌دهد. حداقل، یک بلاک کننده جاوا اسکریپت را نصب کنید و به طور مرتب کوکی‌ها را پاک کنید. از HTTPS برای امنیت بخشیدن به سرچ‌های آنلاین خود استفاده کنید.

در زمان انتخاب یک نرم افزار امنیتی، ارجحیت با نرم افزارهای کامل و متن باز است.

از SPV و کیف پول‌های میزبان استفاده نکنید

تراکنش ناشناس بیت کوین

کیف پول‌های اس پی وی داده‌های بلاک چین محلی را در خود ذخیره نمی‌کنند و به جای آن، از یک سرور اس پی وی برای انتقال اطلاعات مرتبط با آدرس‌های موجود در کیف پول شما استفاده می‌کنند.

با این که معامله کردن به این شیوه ممکن است بسیار سریع‌تر و موثرتر از بلاک چین محلی باشد، اما هر آدرس بیت کوینی که دارید، در این سرور SPV ثبت می‌شود.

تقریبا همه کیف پول‌های اس پی وی (که به نام‌های کیف‌های نازک یا روشن نامیده می‌شوند)، اطلاعات آدرس شما را به هر سروری که به آن متصل باشند، نشر می‌کند. برخی از اس پی وی‌ها، قابلیت استفاده از فیلترهای خاص برای کمک به مخفی کردن آدرس شما با درخواست تراکنش‌های اضافی که خارج از محدوده کیف پول شماست را دارا هستند. برای مثال، الکتروم از فیلترهای خاصی استفاده نمی‌کند؛ بنابراین امکان فاش شدن آدرس‌های شما بسیار بالاست.

کلاینت‌های میزبان (کیف‌ پول‌هایی که توسط شخص ثالت مدیریت می‌شوند)، در بحث ناشناس ماندن حتی بدتر هم هستند. همه کلیدهای عمومی ‌و خصوصی شما بر روی سرورهای شخص ثالث ثبت می‌شود؛ بنابراین شناسایی آدرسی که شما از آن استفاده می‌کنید، امری بدیهی است.

علاوه بر این، هر اطلاعات اضافی دیگری که شما در سرویس ثبت می‌کنید، با آدرس بیت کوین شما مرتبط است و توسط اپراتور خدمات، به سادگی قابل شناسایی است.

این نوع از کیف‌ پول‌ها روند شناسایی آدرس شما در بیت کوین را برای اپراتور سرور تسهیل می‌کند. اپراتور، به طور اتوماتیک می‌تواند اطلاعات را منتشر کند یا آنها را پاک کند و یا به هر نهاد ذی‌صلاحی که کتبا درخواست کند، ارائه دهد و در مواردی که قانون شکنی رخ بدهد، می‌تواند اطلاعات را به نهادهای دولتی یا قانونی تحویل بدهد.

رمز عبور خود را به خوبی مدیریت کنید

پسووردهایی که به سادگی در حافظه ما می‌مانند، اصولا ضعیف هستند. استفاده از متغیرهای شخصی یکسان برای حساب‌های متعدد نیز از منظر امنیتی و شخصی، ایده جالبی نیست؛ تنها کافی است که رمز یکی از حساب‌هایتان فاش شود تا تمام رمزهای مربوط به ایمیلتان، حساب بیت کوین و سایر حساب‌های حساس شما، فاش شود. سعی کنید رمزهای متفاوتی را به ده‌ها یا حتی صدها حسابی که دارید اختصاص بدهید تا یکسانی رمز، منجر به نابودی شما نشود.

راه حل این است که از یک برنامه مدیریت رمز برای ایجاد یک رمز خوب، دارای کلمات رندوم استفاده کنید. برنامه‌های مدیریت پسورد، رمزهای قوی، طولانی و تصادفی را ایجاد می‌کنند، که نیازی نیست شما آنها را به خطر بسپارید.

برنامه این رمزها را به صورت کدگذاری شده بایگانی می‌کند و رمز شما تنها زمانی قابل دسترس خواهد بود که پسورد اصلی برنامه را وارد کنید، که این پسورد را حتما باید به خاطر بسپارید.

نتیجه گیری

جهت جمع بندی مطلب، باید بگوییم که غالبا امنیت آنلاین به عنوان یک رابطه جایگزین بین کارایی و سهولت در استفاده تعریف شده است. این که کدام جنبه آن برای شما بیشتر اهمیت داشته باشد، کاملاً به خودتان بستگی دارد.

به هر میزان که نیاز به ناشناس ماندن دارید، به همان میزان هم احتیاج  به تلاش کردن جهت چرخیدن در دنیای وب دارید. این راهنما، شما را با ابزارها و تکنیک‌های اساسی به منظور پنهان سازی هویتتان آشنا کرد که شما می‌توانید از ترکیبی از هر کدام از روش‌هایی که مناسب شما هست، استفاده کنید.

اگر فقط در جستجوی خرید چند بیت کوین به صورت ناشناس و بدون هویت هستید، تنها از وجه نقد استفاده کنید. این روش می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

اگر هم در مورد ارائه کارت شناسایی خود نگران هستید، باز هم روش‌هایی برای عبور از این نگرانی وجود دارند. به هر حال، اگر واقعاً اصرار به استفاده از بیت کوین به طور ناشناس دارید، به جز راه‌هایی که جهت ناشناس ماندن کامل در بالا ذکر شد، هیچ راه دیگری وجود ندارد.

منبع
coinsutra

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا