متوسط مقالات عمومی

آیا بیت کوین ناشناس است؟ روش‌هایی برای ناشناس کردن تراکنش بیت کوین

یکی از برتری‌های بیت کوین نسبت به سیستم‌های مالی سنتی، ناشناس بودن نسبی آن است. برای استفاده از بیت کوین نیازی به ارائه اطلاعات هویتی نیست و حریم خصوصی کاربران تا حد زیادی حفظ می‌شود. با این حال، بیت کوین نیز کاملا ناشناس نیست و می‌توان تراکنش‌ها و فعالیت کاربران را از بلاکچین پیگیری کرد. برای ناشناس کردن کامل تراکنش‌های بیت کوین باید از روش‌های کمکی استفاده کنیم. در این مقاله از میهن بلاکچین، چند روش برای ناشناس کردن تراکنش بیت کوین به شما معرفی می‌کنیم تا تراکنش‌های خود را غیرقابل ردیابی کنید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب:
📌 بیت کوین یک سیستم ناشناس نیست و امکان ردیابی تراکنش‌های آن وجود دارد.

📌 برای ناشناس کردن تراکنش بیت کوین می‌توانیم از ابزارهای کمکی مثل سرویس میکسر یا تامبلر استفاده کنیم.

📌 میکسرها تراکنش‌های ارز دیجیتال را باهم ترکیب می‌کنند و باعث می‌شوند که ردیابی تراکنش‌ها بسیار سخت شود.

📌 به جز میکسرها، برای ناشناس کردن تراکنش‌های بیت کوین می‌توان از روش‌هایی مثل تور، شبکه لایتنینگ، VPNها و غیره استفاده کرد.
این مطلب در ۲ دی ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

آیا بیت کوین ناشناس است؟

تراکنش ناشناس بیت کوین

تمام معاملات کاربران در بلاکچین بیت کوین ثبت می‌شود. در بلاکچین می‌توان مقدار بیت کوین پرداختی و آدرس‌های دو طرف (گیرنده و فرستنده) را مشاهده کرد. در نتیجه، آدرس‌های کاربران قابل ردیابی است؛ اما نمی‌دانیم که این آدرس‌ها متعلق به کدام شخص یا سازمان هستند. به همین دلیل، بیت کوین یک سیستم کاملا ناشناس نیست؛ بلکه یک سیستم نیمه ناشناس یا هویت کاذب است.

روش‌های ناشناس کردن تراکنش‌های بیت کوین

بیت کوین یک بلاکچین شفاف است. زمانی که شما یک تراکنش انجام می‌دهید، هر کسی می‌تواند تراکنش و آدرس شما را مشاهده کند. ابزارهای حریم خصوصی یک لایه به تراکنش‌های ارز دیجیتال اضافه می‌کنند و باعث می‌شوند که تراکنش‌های تقریبا ناشناس و غیرقابل ردیابی باشد. در زیر، چند روش برای ناشناس کردن تراکنش بیت کوین را به شما معرفی کرده‌ایم (سه روش اول صرفا مربوط به بیت کوین است؛ اما ۲ روش آخر، روش‌های کلی برای حفظ حریم خصوصی در دنیای دیجیتال هستند).

۱. ساختن آدرس‌های جدید

آدرس بیت کوین
منبع: wirexapp.com

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای داشتن تراکنش‌های ناشناس بیت کوین، استفاده از آدرس‌‌های جدید است. هرگز از آدرس‌ تکراری استفاده نکنید و برای هر تراکنش آدرس جدید بسازید. اکثر کیف پول‌های جدید به صورت پیش‌فرض برای هر تراکنش آدرس جدید می‌سازند. با این حال، خودتان باید جدید یا تکراری بودن آدرس‌ها را بررسی کنید.

۲. استفاده از شبکه لایتنینگ

شبکه لاتنینگ بیت کوین
منبع: cointribune.com

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یک راهکار لایه دوم آف‌چین (خارج از زنجیره) است و کیف پول‌های آن بدون احراز هویت هستند. استفاده از شبکه لایتنینگ به چند دلیل یک روش موثر برای بهبود حریم خصوصی فرستنده و گیرنده تراکنش‌های بیت کوین است: تراکنش‌های شبکه لاتنینگ به صورت آف‌چین و در کانال‌هایی که خارج از بلاکچین اصلی بیت کوین هستند، انجام می‌شوند. اطلاعات تراکنش‌های خارج از زنجیره، همان لحظه در بلاکچین اصلی بیت کوین ذخیره نمی‌شوند و در نتیجه، ردیابی آن‌ها بسیار سخت است.

دلیل دیگر این است که شبکه لایتنینگ همانند شبکه تور،‌ از تکنیک مسیریابی پیازی (Onion Routing) استفاده می‌کند. در این تکنیک، تراکنش چندین بار رمزنگاری شده و مبلغ، گیرنده و فرستنده تراکنش از دید عموم پنهان می‌شود.

ضمنا، تراکنش‌های شبکه لایتنینگ از کانال‌ها و نودهای مختلف عبور می‌کنند؛ در نتیجه، ردیابی مبدا و مقصد تراکنش‌های آن سخت است. هر کدام از کانال‌های شبکه لایتنینگ، کلید رمزنگاری خاص خود را دارند. این باعث می‌شود که فرایند تراکنش غیرمتمرکز شده و حریم خصوصی کاربران حفظ شود. 

۳. استفاده از تامبلر و میکسر

سرویس‌های میکسر بیت کوین
منبع: elliptic.co

یکی از بهترین روش‌های ناشناس کردن تراکنش بیت کوین (مخصوصا برای گیرنده‌های تراکنش) استفاده از سرویس‌های میکسر (Mixer) و تامبلر (Tumbler) بیت کوین‌ است. این سرویس‌ها مقدار تراکنش‌ شما را با تراکنش‌های ارز دیجیتال دیگر ترکیب کرده و تراکنش‌ها را به چندین تراکنش کوچک‌تر تقسیم می‌کنند. در نتیجه، ردیابی تراکنش‌ها بسیار سخت‌تر می‌شود.

۴. استفاده از تور

مسیر پیازی یا تور
منبع: thehackernews.com

مرورگر Tor یا مسیر پیازی (The Onion Router) ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می‌کند و از چندین نود شبکه خود عبور می‌دهد. این باعث می‌شود که ردیابی آدرس شما بسیار سخت‌تر شود و در نتیجه، تراکنش‌های شما نیز ناشناس می‌ماند.

۵. استفاده از VPN

استفاده از VPN
منبع: kaspersky.com

استفاده از VPNها هم به ناشناس ماندن در اینترنت و هم به ناشناس کردن تراکنش‌های بیت کوین کمک می‌کند. VPN ارتباط مستقیمی با بیت کوین ندارد؛ اما با توجه به اینکه هویت شما را در اینترنت ناشناس می‌کند، به‌صورت غیرمستقیم باعث ناشناس شدن تراکنش‌های شما نیز می‌شود.

وی پی ان یا شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) شبکه‌ای است که تاریخچه فعالیت‌های شما را در سرورهایش ذخیره نمی‌کند. کار VPN این است که با استفاده از موقعیت‌های جغرافیایی مختلف، ترافیک کاربر را از سرور‌های مختلف عبور دهد و آن را رمزگذاری کند. ترجیحا از VPNهایی استفاده کنید که آی‌پی استاتیک (ثابت) دارند و آی‌پی آن‌ها در هر بار اتصال تغییر نمی‌کند.

شناسایی هویت افراد از روی تراکنش‌ها چه خطراتی دارد؟

شاید بپرسید که شناسایی شدن هویت افراد از روی تراکنش‌ها، چه خطراتی می‌تواند به‌همراه داشته باشد. اولین و مهم‌ترین خطر شناسایی شدن این است که مورد هدف کلاهبرداران و هکرها قرار می‌گیرید. اگر کلاهبرداران هویت شما را شناسایی کنند، تراکنش‌های شما را زیر نظر می‌گیرند و احتمال اینکه برای سرقت دارایی‌های شما اقدام کنند، زیاد است. خطر دیگر ممکن است از سمت دولت‌ها و سازمان‌های دولتی باشد. در صورت شناسایی هویت کاربران، دولت‌ها می‌توانند به دلایلی مثل قانون‌گذاری و مسائل سیاسی، دارایی‌های کاربران را توقیف کنند. البته توقیف دارایی‌ها در صورتی ممکن است که نهادهای دولتی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد؛ وگرنه خود بیت کوین‌ قابل توقیف نیست (چون بیت کوین  یک کد  است و در بلاکچین قرار دارد؛ نه در خود کیف پول). ضمنا اگر بیت کوین شما در صرافی باشد و حساب صرافی شما به دلایلی مثل فاش شدن آی‌پی یا نیاز به احراز هویت مسدود شود، دیگر نمی‌توانید به دارایی‌های داخل صرافی دسترسی داشته باشید.

جمع‌بندی

بیت کوین در مقایسه با سیستم‌های سنتی مثل بانک‌ها، یک سیستم نیمه ناشناس محسوب می‌شود. کاربران بیت کوین اطلاعات هویتی خود را در اختیار هیچ کسی قرار نمی‌دهند؛ اما باز هم می‌توان آدرس‌های کاربران را در بلاکچین ردیابی کرد. برای ناشناس کردن تراکنش بیت کوین می‌توانید از روش‌هایی مثل میکسرها، شبکه لایتنینگ، VPNها و شبکه تور استفاده کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
آیا بیت کوین ناشناس است؟

بیت کوین کاملا ناشناس نیست؛ چون در بلاکچین بیت کوین می‌توان تراکنش‌ها و آدرس‌های کاربران را دید و از طریق IP آن‌ها را ردیابی کرد.

چگونه می‌توان تراکنش‌های بیت کوین را غیرقابل ردیابی کرد؟

با استفاده از ابزارهای کمکی مثل میکسر، می‌توان تراکنش‌های بیت کوین را به تراکنش‌‌های ناشناس و غیرقابل ردیابی تبدیل کرد.

منبع
میهن بلاکچین

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا