مقالات عمومی

کوین میکسر (Coin Mixer) چیست؟ ابزاری برای ناشناس ماندن تراکنش

اگر با دنیای ارز دیجیتال آشنا باشید احتمالا اصطلاح کوین میکسر (Coin Mixer) به گوش شما خورده است. کوین میکسر اساسا ابزاری است که تراکنش های ارز دیجیتال را ناشناس تر و ردیابی آن را دشوارتر می‌کند. افرادی که به دنبال سطح بالاتری از حریم خصوصی و ناشناس بودن در خصوص تراکنش های بیت کوین و آلتکوین خود می‌باشند دائما از کوین میکسر استفاده می‌کنند.

چرا به کوین میکسر نیاز است؟

شاید از خودتان بپرسید که چرا کوین میکسر برای ارزهای دیجیتال که سطح بالایی از ویژگی های رمزنگاری دارند نیاز است. پاسخ این است که چون بسیاری از ارزهای دیجیتال دارای دفترکل های عمومی و متن باز می‌باشند که تمام تراکنش ها را داخل بلاک چین ثبت می‌کند. این موضوع بدان معنا است که اگر تراکنشی با بیت کوین انجام دهید، این تراکنش برای مشاهده تمام افراد جهان ثبت خواهد شد.

در واقع اسم شما ضمیمه تراکنش نخواهد شد، اما به جای آن، رشته ای از اعداد و حروف مرتبط با حساب شما همراه تراکنش خواهد بود. هم چنین هویت طرف مقابل تراکنش کن بیت کوین به آن ارسال می‌کنید نیز مشخص نخواهد شد. حساب های حاضر در تراکنش چیزی شبیه مثال زیر خواهد بود: 7Hkiji79767nnsoijs79rk55kn4mm. هرچند برای بسیاری از افراد، این شرایط نیز به حد کافی ناشناس نمی‌باشد.

دلیل موضوع مورد نظر این است که بسیاری از افراد می‌ترسند به خاطر عمومی بودن دفترکل، تراکنش آنها توسط هکرها یا شرکت هایی با بودجه کافی که به دنبال اطلاعات مالی مهم و کلیدی هستند ردیابی شود. این موضوع برای کسانی که بالاترین سطح ممکن حریم خصوصی را می‌خواهند غیرقابل قبول است. بنابراین بسیاری از افراد برای دستیابی به سطح بالاتری از حریم خصوصی به سمت کوین میکسر روی می‌آورند.

چه کسانی به استفاده از کوین میکسر نیاز دارند؟

تعداد افراد یا سازمان‌های زیادی وجود دارند که خواهان استفاده از کوین میکسر می‌باشند. برای مثال، ممکن است شرکت هایی که تراکنش های بزرگ ارز دیجیتال انجام می‌دهند نخواهند این تراکنش ها ردیابی شوند زیرا می‌خواهند که داد و ستدهای تجاری آنها مخفی بماند. اگر رقبا متوجه شوند که این شرکت ها چه چیزی می‌خرند، می‌تواند مشکل‌ساز شود.

افراد ثروتمند و با درآمد بسیار زیاد نیز ممکن است خواهان این موضوع باشند که تراکنش های بیت کوین و آلتکوین آنها مخفی بماند تا به هدف هکرها تبدیل نشوند. اگر هکری مشاهده کند که باب اخیرا یک تراکنش ۱۰ بیت کوینی انجام داده است احتمالا تصمیم می‌گیرد باب را هم کند، زیرا اکنون می‌داند که درآمد باب بسیار خوب است و احتمالا بیت کوین های زیادی در کیف پول خود ذخیره کرده است.

ایده آل گراها نیز گروه دیگری از افراد می‌باشند که افزایش ناشناس بودن تراکنش های ارز دیجیتال برای آنها مهم است. این افراد معتقدند که دولت ها یا سایر سازمان ها نباید بتوانند که تمام تراکنش های مردم را ردیابی و رصد کنند. کوین میکسرها برای این دشت از افراد می‌توانند بسیار سودمند باشند.

مجرمان نیز گروه دیگری از افراد هستند که ناشناس بودن کامل تراکنش های ارز دیجیتال برای آنها ارزشمند است. این موضوع در واقع یک دغدغه در دنیای ارز دیجیتال محسوب می‌شود و موضوعی است که منجر به قانونگذاری های سختگیرانه تری در خصوص بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌شود.

ناشناس ماندن در دنیای کریپتو

نحوه کار کوین میکسر چگونه است؟

کوین میکسرها ارز دیجیتال شما را گرفته و با انبوهی از ارزهای دیجیتال دیگر ترکیب می‌کنند، سپس به آدرس مورد نظر شما واحد‌های کوچکترین از ارز دیجیتال ارسال می‌کند که مجموع آن ها برابر با مقدار اصلی ارز دیجیتال خودتان می‌شود، البته ۱ الی ۳ درصد کارمزد نیز کسر می‌شود و به این صورت درآمدزایی می‌کند.

اگر می‌خواهید از کوین میکسر استفاده کنید باید ارزهای دیجیتال خود را به شرکت ارسال کنید. در غیر این صورت، چیزی برای ترکیب کردن نخواهند داشت. هرچند به خاطر اینکه بخشی از سرمایه خود را به یک سرویس ارسال می‌کنید که برای شما ترکیب کند، باید اطمینان حاصل کنید که این سرمایه را به شرکت کوین میکسر معتبری ارسال خواهید کرد. در غیر این صورت در معرض سرقت قرار خواهید گرفت.

چندین شرکت وجود دارند که خدمات ترکیب کوین را انجام می‌دهند که بعضی از آنها عبارتند از Coinmixer.se، هلیکس و بیت کوین بلندر. اگر می‌خواهید با ترکیب ارزهای دیجیتال خود، سطح حریم خصوصی خود را افزایش دهید می‌توانید یکی از این شرکت ها را انتخاب کنید. در حال حاضر ترکیب کوین در آمریکا کاملا قانونی است. هرچند این موضوع در نقاط مختلف جهان متفاوت است.

ترکیب کوین به نوعی با پولشویی مشابه است. هرچند فقط به خاطر اینکه فردی در ترکیب کوین حضور دارد به این معنا نیست که وی مجرم می‌باشد. این موضوع یعنی آنکه او فقط دستیابی به سطح بالاتری از ناشناس بودن تراکنش های ارز دیجیتال خود را می‌خواهد.

نگرش کلی تر بر ترکیب کوین

ترکیب کوین همانند پنهان کردن آدرس IP با استفاده از مرورگر تور (Tor) می‌باشد. مرورگر تور، شبکه ای از رایانه های به هم متصل است که برای تغییر سیگنال های ارتباطی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین اگر از مرورگر تور استفاده می‌کنید، سیگنال آدرس IP شما می‌تواند کشور دیگری را نشان دهد.

ترکیب کوین نیز بسیار مشابه با مورد فوق است زیرا ممکن است ۵ بیت کوین به کیف پول خود ارسال کنید اما نتیجه کار این است که ۱۰ عدد نیم بیت کوین از بخش های مختلف جهان ارسال کرده اید. این امر باعث می‌شود که ردیابی تراکنش شما به شدت دشوار شود. هرچه منابع محصول نهایی شما بیشتر باشد، ردیابی آن نیز دشوارتر می‌شود.

مزایا و معایب کوین میکسرها چیست؟

کوین میکسرها توسط افراد مختلف و با دلایل متفاوت استفاده می‌شود و استفاده از یک کوین میکسر، مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه، به تمام مزایا و معایب استفاده از کوین میکسرها خواهیم پرداخت.

مزایا

یکی از برترین مزایای کوین میکسرها این است که از هدف قرار گرفتن افراد توسط هکرها جلوگیری می‌کند. اگر مرتبا تراکنش های بزرگ در بلاک چین های ارز دیجیتال انجام می‌دهید، کوین میکسرها می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای محافظت از امنیت و ناشناس تر کردن شما باشد.

مزیت دیگر کوین میکسرها این است که یکی از مفاهیم اصلی ارزهای دیجیتال را اعمال می‌کند: حریم خصوصی. هرچه یک ارز دیجیتال خصوصی تر باشد، بیشتر می‌توان از آن برای تراکنش های خصوصی همتا به همتا استفاده کرد.

مزیت آخر کوین میکسرها این است که مداخله دولت ها در ارزهای دیجیتال را دشوارتر می‌سازد. ایجاد ارزهایی که فراتر از مداخله دولت باشد، مفهوم مهم دیگری است که یکی از اصول ارزهای دیجیتال می‌باشد. بنابراین مقاوم بودن در برابر دخالت های دولت می‌تواند یکی دیگر از مزایای کوین میکسرها باشد.

معایب

بزرگترین نقطه ضعف کوین میکسرها این است که پولشویی و پنهان کردن فعالیت های مجرمان را آسانتر می‌کند. این موضوع می‌تواند ردیابی و دستگیری مجرمان را برای آژانس های مجری قانون دشوارتر می‌سازد. هرچند با افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال، آژانس های مجری قانون روش های بهتری برای ردیابی و رصد مجرمانی پیدا خواهد کرد که از تراکنش های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

همانطور که اشاره شد، کوین میکسرها هم چنین دارای کارمزدهای ۱ الی ۳ درصدی می‌باشند. این موضوع می‌تواند برای تراکنش های کوچک مناسب نباشد. هرچند برای تراکنش های بزرگ نظیر تراکنش های بیش از ۱۰۰ هزار دلار نیز این رقم می‌تواند منجر به کارمزدهای هزاران دلاری شود. این رقم برای خصوصی تر کردن تراکنش ها مبلغ بسیار زیادی است. هرچند هنوز برای بعضی از افراد ارزش دارد و به همین دلیل است که بسیاری از کوین میکسرها به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

اعتماد نیز دغدغه دیگری مربوط به کوین میکسرها می‌باشد که به نوعی نقطه ضعف آنها نیز به شمار می‌رود. به طور کل برای بسیاری از افراد، اعتماد به ترکیب کوین ها دشوار است زیرا سرویس بسیار جدیدی است. اگر این موضوع را در کنار بسته شدن اخیر BitMixer.io که یکی از محبوب ترین کوین میکسرهای موجود بود بگذاریم به این موضوع می‌رسیم که اعتماد کردن به کوین میکسرها می‌تواند بسیار دشوار باشد. هیچکس حاضر نیست که در صدد ترکیب تعداد بسیار زیادی از بیت کوین یا اتریوم باشد و در این بین، شرکت کوین میکسر تعطیل شود و سرمایه خود را از دست بدهید.

نتیجه گیری

همانند بسیاری از جنبه های مختلف ارزهای دیجیتال و صنعت آن، ترکیب کوین نیز دارای فناوری بسیار جالبی است و هم چنین بحث های زیادی پیرامون آن وجود دارد. بعضی از افراد معتقدند که ترکیب کوین نوآوری بسیار خوبی است و تراکنش های ارز دیجیتال را ایمن تر می‌کند. افراد دیگری نیز معتقدند که این فناوری همان پولشویی با شکل قشنگ تر است که مجرمان از آن بهره کافی خواهند برد.

هرچند علیرغم این نکته که مجرمان نیز می‌توانند از ترکیب کوین استفاده کنند، استفاده از ارزهای دیجیتال و ترکیب آنها اساسا از نظر اخلاقی اقدامی بی طرفانه می‌باشد. این اقدامات کاربران است که تعیین می‌کند رفتارهای غیراخلاقی در این خصوص وجود دارد یا خیر.

تا زمانی که ترکیب کوین در بسیاری از کشورهای دنیا به صورت قانونی باقی بماند، از آن به مقدار قابل توجهی استفاده خواهد شد. فناوری های پیشرفته بیشتری ارائه خواهند شد تا بازده ترکیب کوین ها را افزایش دهد. هم چنین احتمال دارد ارزهای دیجیتال خاصی، این ویژگی را داخل خود قرار دهند تا کاربران بتوانند بدون استفاده از سرویس دیگری به ترکیب کوین ها بپردازد.

محبوب شدن ارزهای دیجیتال ناشناس

اگر دولت ها استفاده از ترکیب کوین ها را ممنوع کنند، کاربران سعی خواهند کرد تا روش های دیگری برای ناشناس کردن کامل تراکنش های خود پیدا کنند. ارزهای دیجیتال زی کش و مونرو اعتبار خود را بر این مورد بنا نهاده اند که از ناشناس ترین و خصوصی ترین ارزهای دیجیتال بازار می‌باشند. بنابراین، افرادی که در ترکیب کوین ها شرکت نمی‌کنند یا نمی‌توانند شرکت کنند اما سطح بالاتری از حریم خصوصی را می‌خواهند، می‌توانند از این دو ارز دیجیتال استفاده کنند.

ویژگی حریم خصوصی این دو آلتکوین به رشد آنها کمک کرده است. در واقع زی کش و مونرو اکنون در بین ۲۰ ارز دیجیتال برتر قرار دارند. مونرو با ارزش بازار ۳,۸۰۷,۹۵۷,۲۶۸ دلار پس از بیت کوین گلد در رتبه نهمین ارز دیجیتال برتر بازار قرار دارد.

بنابراین تا زمانی که ترکیب کوین ها قانونی باشد، حتی اگر ردیابی و رصد بلاک چین های بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال آسانتر شود باز هم روش هایی وجود خواهد داشت که کاربران بتوانند هنگام استفاده از ارزهای دیجیتال، هویت خود را پنهان کنند. اگر ترکیب کوین ها غیرقانونی شود، قیمت کوین های مبتنی بر حریم خصوصی نظیر زی کش و مونرو حتی بیشتر از قبل افزایش خواهد یافت.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا