کریپتو کده

زی کش (Zcash) چیست؟ رمزارزی با قابلیت حفظ حریم خصوصی!

زی کش (ZEC) که یکی از شناخته‌شده‌ترین ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است پیشرفت‌هایی را در عرصه رمزنگاری به دست آورده است تا به کاربران خود، امکان ناشناس بودن هنگام انجام تراکنش را ارائه دهد. قبل از توسعه زی کش، ارزهای دیجیتال عمدتا طوری طراحی شده بودند تا اطلاعات مرتبط با مقدار تبادل شده بین کاربران، آدرس ارسال و دریافت‌کننده همیشه در بلاک چین ثبت شود تا سایر کاربران بتوانند آن را مشاهده کنند. بنابراین، اگرچه با این موضوع مواجه می‌شوید که می‌گویند ارزهای دیجیتال برای حریم خصوصی است، اما لزوما اینطور نیست. اطلاعات می‌توانند با افرادی که تراکنش انجام می‌‌دهند مرتبط باشند.

زیکش در سال ۲۰۱۶ عرضه شد و با معرفی “آدرس‌های محافظت‌شده” سطح بالاتری از حریم خصوصی را ارائه داد. این آدرس‌ها طوری طراحی شده‌اند تا اطلاعات آدرس و تراکنش ذخیره شده در بلاک چین زیکش رمزگذاری شود.
در عین حال، زیکش به کاربران امکان می‌دهد تا سطح ناشناس بودن مدنظر خود را انتخاب کنند و به این دلیل، دو نوع آدرس ارائه می‌دهد: آدرس‌های شفاف که در بلاک چین قابل مشاهده است و آدرس‌های محافظت‌شده که در بلاک چین قابل مشاهده نیست.  کاربران می‌توانند بین این دو نوع آدرس، تراکنش‌های خود را ارسال کنند.

زی کش چگونه عرضه شد؟

تغییر پاداش ماینینگ زی‌کش
بلاک چین زی کش برای امکان‌پذیر ساختن رمزنگاری پیشرفته خود باید طوری ایجاد میشد که نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، منحصربه‌فرد باشد. این فرایند هم‌چنان موضوع اصلی بسیاری از انتقادها نسبت به این پروژه است. اول از همه، در این فرآیند، خالقان زیکش باید به تمام مردم سراسر جهان اعتماد می‌کردند که به کمک یکدیگر و با استفاده شاردهای کلید خصوصی، شاه‌ کلید عمومی را ایجاد کنند. سپس به شرکت‌کنندگان در این فرایند، دستورالعمل از بین بردن اطلاعات باقی مانده بیان شد تا از دستکاری‌های آتی محافظت و جلوگیری شود.  نقطه ضعف این رویکرد آن است که اگرچه از نظر تئوری ایمن است، اما هیچکس نمی‌تواند ثابت کند که فرایند آنگونه که مدنظر بود، انجام شده باشد.
تا سال ۲۰۲۰، شرکت Electric Coin به ریاست زوکو ویلکاکس (Zooko Wilcox)، تیم بزرگی از رمزنگارها را مسئول توسعه بلاک چین زیکش قرار داد. این اقدام سپس توسط بنیاد غیرانتفاعی زیکش مورد حمایت واقع شد.
هر دو گروه، بخشی از بودجه مورد نیاز خود را از طریق عرضه توکن ZEC توسط پروتکل زیکش تامین می‌کنند.

نحوه کار زیکش چگونه است؟

زی کش فارغ ویژگی‌های حریم خصوصی، همانند سایر ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند.  تراکنش‌های محافظت‌شده و محافظت‌نشده زیکش توسط نودها تایید و در بلاک چین ثبت می‌شوند. بلاک‌ها توسط شبکه‌ای از رایانه‌ها و با استفاده از الگوریتم Equihash اضافه می‌شوند. این الگوریتم، مقدار رَم (RAM) ارائه‌شده توسط ماینر برای ایمن‌سازی بلاک چین را محاسبه می‌کند.

این نوع الگوریتم برای کاهش تاثیر تجهیزات تخصصی ماینینگ و امکان‌پذیر ساختن رایانه‌های ضعیف‌تر برای دریافت پاداش شبکه طراحی شده بود. هرچند، در سال ۲۰۱۸ شرکت‌های بزرگ ماینینگ، دستگاه‌های مخصوص ماینینگ زی کش توسعه دادند.
یکی دیگر از ویژگی‌های غیرمعمول زیکش، نحوه توزیع ارزهای دیجیتال آن بود.
اینطور برنامه ریزی شده بود که در چهار سال اول فعالیت بلاک چین زیکش، ۸۰ درصد پاداش بلاک به ماینرها داده شود و ۲۰ درصد دیگر نیز به شرکت Electric Coin، بنیاد زیکش و هم‌چنین بعضی از کارمندان و سهامداران مهم آنها اختصاص یافت.
این مقدار پاداش قرار بود در سال ۲۰۲۰ و تقریبا هم‌زمان با اولین هاوینگ این پروتکل، منقضی شود.

زی کش را چه کسی ایجاد کرد؟

تاریخچه زیکش به سال ۲۰۱۳ و انتشار وایت پیپر زیروکوین (Zerocoin) برمی‌گردد. این وایت پیپر توسط پروفسور متیو گرین (Matthew Green) و ایلای بن ساسون (Eli Ben-Sasson) و گروهی از اساتید دانشگاه و رمزنگاران نوشته شده است.
نویسندگان این وایت پیپر معتقد بودند طراحی بیت کوین، حریم خصوصی کاربران را به خطر می‌اندازد. بنابراین، راهکارهای جدید ارائه دادند. هرچند این پروژه دارای محدودیت‌های مختص به خود بود. برای مثال، زیروکوین برای بیت کوین طراحی شده بود، در نتیجه تعدادی تغییر پیچیده در بلاک چین بیت کوین مورد نیاز بوداین اقدامات توسط زوکو ویلکاکس در سال ۲۰۱۵ ادامه یافت. وی استارت‌آپی برای بررسی این موضوع تاسیس کرد که چگونه می‌توان از ایده‌های موجود در زیروکوین برای ایجاد ارز دیجیتال جدید استفاده کرد.  زیکش در سال ۲۰۱۶ معرفی شد و در ماه اکتبر همان سال در دسترس عموم قرار گرفت.

دلیل خصوصی بودن زی کش چیست؟

حریم خصوصی ارز دیجیتال امنیت بیت کوین بلاک چین تراکنش الگوریتم کوین جوین

ویژگی اصلی زیکش، یک روش رمزنگاری است که به موجب آن، هرکسی که دارای اطلاعات خصوصی است، بدون آنکه چیزی به غیر از بیانیه درست یا نادرست را بیان کند، فرد دیگری را متقاعد کند که اطلاعات مورد نظر صحیح است. به منظور دستیابی به این شرایط، زی کش از نسخه‌ای از گواه‌های اثبات دانش صفر به اسم zk-SNARK برای تراکنش‌های محافظت‌شده خود استفاده می‌کند. این موضوع موارد زیر را تضمین می‌کند:

  • تاییدکننده به غیر از درست یا نادرست بودن اطلاعات، چیز دیگری درباره آن متوجه نمی‌شود.
  • این گواه اثبات به حدی کوچک و کم حجم است که در چند میلی ثانیه تایید می‌شود.
  • هیچگونه ارتباطی بین تاییدکننده و اثبات‌کننده وجود ندارد.
  • اثبات‌کننده نمی‌تواند تاییدکننده را مجبور به پذیرش اطلاعات نادرست کند.
  • اثبات‌کننده تا زمانی که اطلاعات قابل تاییدی وجود نداشته باشد نمی‌تواند اطلاعات را اثبات کند.

با وجود این ویژگی‌ها، می‌توان گفت که تراکنش‌های بین آدرس‌های محافظت‌شده زیکش، سطح بالایی از ناشناس بودن را برای کاربران تضمین می‌کنند.

دلیل ارزشمند بودن ZEC چیست؟

از آنجایی که ZEC کد بیت کوین را کپی کرده و تغییر داده است، دارای تعدادی از ویژگی‌هایی است که باعث ارزشمند بودن بیت کوین شده است. همانند بیت کوین، کل موجودی ZEC نیز ۲۱ میلیون کوین خواهد بود. کوین‌های جدید ZEC در فرایندی به اسم ماینینگ تولید می‌شوند که طی آن، رایانه‌ها توان پردازشی خود را برای حل مسائل ارائه می‌دهند و رایانه‌هایی که موفق به حل این مسائل شوند، بلاک‌ها را به بلاک چین زی کش اضافه می‌کنند. می‌توان گفت که ویژگی‌های حریم خصوصی زیکش نیز بر ارزش آن می‌افزاید.

بعضی از سرمایه‌گذاران، ارزهای دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی را به عنوان زیرمجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال بزرگتر در نظر می‌گیرند و در نتیجه، بخشی از پورتفولیوی سرمایه‌گذاری خود را به این ارزهای دیجیتال اختصاص می‌دهند.  با رشد بازار ارزهای دیجیتال، کاربران و برنامه‌های بیشتری به دنبال استفاده از جایگزین‌هایی نظیر بلاک چین زی کش خواهند بود که حریم خصوصی بهتری ارائه می‌‌دهند.

چرا باید از ZEC استفاده کنیم؟

پیش‌بینی آینده زی کش همانند سایر ارزهای دیجیتال دشوار است. هرچند، این نکته قابل ذکر است که زیکش توجه گروه‌های مختلفی را در طول حضور کوتاه‌مدت خود جلب کرده است. برای مثال، اتریوم در صدد استفاده از ویژگی‌های حریم خصوصی زیکش در فناوری خود است. سازمان‌های مالی بزرگ نظیر جی‌پی مورگان نیز از فناوری زیکش در نرم‌افزارهای مختلف بلاک چین خود استفاده کرده‌اند و معتقدند که زی کش به آنها امکان می‌دهد تا در زمینه استفاده از بلاک چین ها، مطابق با قوانین و مقررات تجاری عمل کنند.  در عین حال، هنگامی که صحبت از پذیرش گسترده می‌شود زیکش با موانع متعددی مواجه است.
به دلیل وجود محاسبات زیاد، بلاک چین زیکش بسیار بزرگتر و حجیم‌تر از سایر ارزهای دیجیتال است. این موضوع، نگرانی‌هایی را در خصوص غیرمتمرکزسازی شبکه به وجود می‌آورد. از ارزهای دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی رقیب زیکش می‌توان به GRIN و BEAM و XMR اشاره کرد که انتخاب‌های بیشتری را برای کاربران حساس به حریم خصوصی فراهم می‌کند.
با این حال، مخالفت‌ها و انتقادات تندی از جانب قانونگذاران وجود دارد که نگران این موضوع هستند فناوری‌هایی نظیر زیکش مورد سوء استفاده مجرمان قرار بگیرند. در نتیجه، بعضی از صرافی‌ها، زی کش و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی را به دلیل وضعیت قانونی آنها، از فهرست خود حذف کرده‌اند.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۶/۱۳

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا