کریپتو کده

رمزارز دش (Dash) چیست؟ راه حلی برای پرداخت های خصوصی و آنی

دش (Dash) ارز دیجیتالی براساس کدهای پایه بیت کوین و لایت کوین می‌باشد که بهبودها و تغییرات مختلفی در آن تعبیه شده و آن را از زمان شروع به کار آن در سال ۲۰۱۴ متفاوت کرده است. ایوان دافیلد، سازنده رمزارز dash، آن را به منظور سه مسئله کلیدی که در شبکه بیت کوین مشاهده کرد ساخت: حریم خصوصی، نظارت و سرعت تراکنش. طی سه سال گذشته، دش به یکی از ارزهای دیجیتال برتر جهان تبدیل شده است که ارزش بازار آن با وجود بازار رقابتی در بین ده ارز دیجیتال برتر قرار دارد.

بیت کوین چیست؟

هدف اصلی رمزارز دش این است که پول دیجیتال را بسیار کارآمدتر کند. در حال حاضر شما می‌توانید بیت کوین را برای معاملات آنلاین و انتقالات با ارزش ارسال کنید. با این حال زمان انتظار برای تایید تراکنش در بلاک چین بیت کوین، استفاده از بیت کوین برای تراکنش در فروشگاه یا انتقالات دیگری را که نیازمند تأیید فوری است غیرممکن می‌کند. کارمزد بالای بیت کوین آن را تبدیل به انتخاب نامناسبی برای تراکنش های کوچک می‌کند و سودمندی آن را به عنوان ارز دیجیتال عمومی برای خرید محصولات و خدمات محدود می‌کند. dash به دنبال حل چنین مسائلی با معماری نوآورانه خود می‌باشد.

تاریخچه کوتاه رمزارز دش – Dash

دش به عنوان یک فورک از بیت کوین و لایت کوین آغاز به کار کرد. دش با تاکید بر حفظ حریم خصوصی و سرعت در تراکنش، ابتدا معروف به کوینی برای تراکنش های غیرقانونی بود. در اوایل معرفی آن، این کوین با نام ایکس کوین XCoin شناخته شده بود، سپس نام آن خیلی زود به دارک کوین تغییر پیدا کرد، سپس به این ایده پرداختند که ویژگی های حریم خصوصی دش می‌تواند برای پنهان کردن تراکنش هایی که جزییات کاملی ندارد استفاده شود. با میل بر جدا شدن از انجمن دارک کوین، این جامعه به اسم نهایی دش (Dash) تغییر نام پیدا کرد که از دو واژه (digital cash) یا پول نقد دیجیتال برگرفته شده است.

فورک کردن چیست؟‌ با معنای هارد فورک و سافت فورک آشنا شوید! + ویدیو

روزهای اولیه دش ، با طراحی و ساخت معماری دوجانبه منحصر به فرد این رمزارز سپری شد که سرعت بالای تراکنش و ضرورت ترکیب کوین‌ها برای حفظ حریم خصوصی را تسهیل می‌بخشد. پس از آن Dash یک سیستم نظارتی غیرمتمرکز ایجاد کرد که به کاربران اجازه می‌دهد تا بر روی توسعه های پیشنهادی شبکه رای دهند.

در دنیای تجارت و شرکت ها، داشتن سابقه سه سال و نیم، نوپایی شرکت را نشان می‌دهد. با این حال در دنیای نوظهور و در حال رشد ارز دیجیتال، دش یکی از قدیمی های این عرصه می‌باشد. Dash یکی از با ثبات ترین ارزهای دیجیتال در بازار را ارائه می‌دهد. این ثبات به دلیل کاربران جامعه بسیار فعال دش می‌باشد. این کاربران هزاران موضوعات و نظرات را در مورد رمزارز Dash در سایت رددیت و بیت کوین تاک ایجاد کرده اند و پروژه‌های زیادی را به اشتراک گذاشته‌اند. از زمان ایجاد این کوین، دش به طور مداوم گره‌ها (نودها) را به شبکه خود اضافه کرده است و با این افزایش، اعتماد و امنیت را بالا می برد.

معماری دو لایه دش با مسترنود

اختراع دش ساختار دو لایه بر روی بلاک چین خود بود. لایه اول برای هرکسی که با لایت کوین، بیتکوین کش، بیت کوین و دیگر استاندارد الگوریتم اثبات کار آشنا باشد قابل درک است. در dash ، ماینرها موظفند تا بلاک‌های جدید ایجاد کنند و بلاک چین را ایمن سازند. ماینرهای دش برای استخراج بلاک، ۴۵% جایزه بلاک را دریافت می‌کنند. این مقدار با مقدار بیت کوین در تقابل است زیرا در بیت کوین ماینرها ۱۰۰% جایزه بلاک را دریافت می‌کنند. ۵۵% باقی مانده جایزه بلاک در جای دیگر اختصاص داده می‌شود.

گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات سهام (PoS) چیست و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

زمان ایجاد یک بلاک جدید در شبکه دش حدود ۲.۵ دقیقه است که ۴ برابر سریعتر از بیت کوین است. برای استخراج، رمزارز Dash یک الگوریتم هش اختصاصی با نام X۱۱ به وجود آورده است که به هش مداوم و متوالی نیاز دارد. الگوریتم X۱۱ نشان داده است که ۳۰% وات کمتری از الگوریتم اسکریپت لایت کوین مصرف می‌کند. لایه دوم‌ معماری دش برای سرورها است و توسط کاربران دارای قدرت پردازشی بیشتر ایجاد شده است که به این افراد مسترنود می‌گویند. این مسترنودها تراکنش های پرداخت آنی (Instant Pay) را پردازش می‌کنند، ترکیب کوین را آسان می‌کنند و بر پیشنهادات نظارتی رای می‌دهند. با ارائه این خدمات، مستر نودها ۴۵% جایزه بلاک را دریافت می‌کنند. هرکسی می‌تواند یک مستر نود در شبکه دش ایجاد کند اما ابتدا باید ثابت کنید که شما ۱,۰۰۰ دش (DASH) دارید که در حال حاضر معادل ۱.۱ میلیون دلار است.

داشتن حداقل ۱,۰۰۰ رمزارز دش یک اقدام امنیتی است که مانع از حمله علیه شبکه همتا به همتا می‌شود که به آن حمله سیبیل (Sybil) می‌گویند. حمله های سیبیل شامل ایجاد حساب های جعلی بسیار زیاد تحت اسامی مستعار می‌باشد به طوری که تعداد حساب های جعلی کافی برای در برگرفتن اکثریت کاربران و تاثیرگذاری بر شبکه ایجاد شود. نیاز به داشتن ۱۰۰۰ رمزارز Dash برای ایجاد مسترنود و گران تمام شدن آن موجب جلوگیری از انجام حمله سیبیل علیه شبکه مسترنود دش می‌شود. مزیت دیگر داشتن حداقل ۱۰۰۰ دش این است که قیمت دش ثابت می‌ماند و این اطمینان را حاصل می‌کند که مسترنودها به پیشنهادهای نظارتی رای می‌دهند که برای موفقیت شبکه دش می‌باشد.

مسترنودها چگونه پرداخت های آنی را تسهیل می‌بخشند

یکی از ویژگی های کلیدی دش ارسال آنی (اینستنت‌سند) می‌باشد. از آنجایی که dash می‌خواهد شکلی از پول نقد دیجیتالی باشد که مردم بتوانند در فروشگاه ها استفاده کنند، تایید تراکنش باید آنی باشد. در حالی که زمان بلاک ۲.۵ دقیقه است به این معنا می‌باشد که تراکنش‌های استاندارد دش سریعتر از تراکنش های بیت کوین می‌باشد. با این حال ۲.۵ دقیقه هم چنان زمان طولانی برای صبر کردن انجام تراکنش ها در فروشگاه ها یا پمپ بنزین است. راه حل رمزارز دش، پرداخت های ارسال آنی است که توسط مسترنودهای شبکه تایید می‌شوند.

اساسا شما تراکنش خود را به مسترنود ارسال می‌کنید. مسترنود سرمایه را قفل می‌کند تا دوبار خرج نشوند و پس از قفل شدن سرمایه، تاییدیه ارسال می‌کند. خود تراکنش همچنان به عنوان بخشی از بلاک آتی به دفتر کل افزوده می‌شود، اما از آنجایی که مسترنود سرمایه را قفل کرده است، پرداخت تراکنش تضمین می‌شود. پرداخت های ارسال آنی می‌توانند طی چند ثانیه تاییدیه را دریافت کنند. حل مشکل تاییدیه های سریع، مانع غیر بدیهی برای ارزهای دیجیتال است. راه حل مسترنود دش در بین چندین گزینه دیگر برای پردازش آنی تراکنش‌های رمزارز می‌باشد.

ترکیب کوین های موجود در دش ، ناشناس بودن و حفظ حریم خصوصی را ارتقا می‌دهد

رمزارز دش

چندین برنامه شخص ثالث، خدمات ترکیب کوین را برای بیت کوین ارائه می‌دهند. اما به طور پیش فرض، تراکنش های بیت کوین به طور عمومی قابل ردیابی است. به علاوه، اگر فردی هویت شما را به آدرس عمومی متصل کند، می‌تواند بر تراکنش های ورودی و خروجی نظارت کند. این مورد برای تعویض پذیری و کاربرد سیستم پول نقد دیجیتال مشکل ساز می‌باشد. در سال ۲۰۱۴، رمزارز دش به یکی از اولین کوین‌های خصوصی موجود در بازار تبدیل شد. dash شامل ترکیب کوین داخلی می‌باشد که ردیابی تراکنش ها را تقریبا غیرممکن می‌کند.

 

رمزارز دش خدمات ترکیب کوین خود را پرایوت سند(PrivateSend) یا همان ارسال خصوصی می‌خواند. هنگامی که بخواهید تراکنش خصوصی ارسال کنید، درخواست خود را به مسترنودها ارسال می‌کنید. یک مسترنود درخواست ترکیب کوین شما را اعلام می‌کند و شما را به تراکنش های در حال انجام همان لحظه وصل می‌کند و به شما کمک می‌کند با فاصله های ۰.۱ ، ۱، یا ۱۰ رمزارز Dash میان بسیاری از کاربران حرکت کنید. سپس مسترنود اول، تراکنش شما را به مسترنود دیگر می‌دهد و فرآیند ترکیب کوین مجدد شروع می‌شود.

مسترنودها نمی‌توانند مستقیما جزییات تراکنش های شما را فراگیرند اما استفاده از چنین سیستم ترکیب کوینی به این نیاز دارد که به شبکه دش و اپراتورهای مسترنودها اعتماد کنید. اگر حفظ حریم خصوصی دغدغه اصلی شما در یک رمزارز است، مونرو و زی کش با جزییات بیشتری به مشکلات اعتماد شبکه و محافظت از هویت پرداخته اند. در بیشتر برنامه ها، رمزارز Dash سطح بالایی از حفظ حریم خصوصی و ردیابی نشدن را با ترکیب کوین ارائه می‌دهد.

نظارت غیرمتمرکز، فورک سخت را کاهش می‌دهد

دش (Dash)

به این نکته اشاره کردیم که ماینرها ۴۵ درصد جایزه بلاک و مسترنودها ۴۵ درصد دیگر را دریافت می‌کنند. ۱۰ درصد باقی مانده به توسعه، بازاریابی و زیرساخت ها اختصاص داده می‌شود تا شبکه دش به رشد و بهبود ادامه دهد. یکی از چالش‌هایی که بیت کوین با آن مواجه است این است که هرگاه کاربر با نحوه پیشروی تغییر در سیستم مخالف است، نتیجه آن فورک سخت بلاک چین بیت کوین می‌شود. با گذشت زمان، این موضوع باعث چند تکه شدن جامعه بیت کوین به جامعه های بسیار کوچکتر نظیر لایت کوین، بیتکوین کش، بیت کوین گلد و حتی رمزارز دش می‌شود. برای حل مشکل چند تکه شدن جامعه با فورک سخت، دش یک مدل نظارتی غیرمتمرکز اجرا کرد.

در سیستم نظارت و رای دهی دش ، هر فردی می‌تواند یک ویژگی، تغییر یا برنامه بازاریابی جدیدی پیشنهاد دهد که شبکه Dash را بهبود خواهد داد. سپس مسترنودها به هر پیشنهاد رای می‌دهند. تعداد رای‌های مثبت برای پیشنهاد باید بیشتر از رای‌های منفی باشد و اختلاف آنها حداقل باید ۱۰ درصد کل مسترنودها باشد. برای مثال در حال حاضر ۴,۵۰۰ مسترنود در شبکه دش وجود دارد. در نتیجه برای هر پیشنهاد جدید، رای های مثبت باید ۴۵۰ رای بیشتر از رای منفی باشد (۱۰ درصد تعداد کل مسترنودها) تا پیشنهاد قبول شود. پس از قبول شدن پیشنهاد، از جایزه بلاک سرمایه دریافت می‌کند. به این ترتیب، در صورتی که جامعه با جهت حرکت تیم توسعه مخالف باشد، دش از نظر تئوری می‌تواند به اخراج تیم توسعه فعلی رای دهد.

گسترش کاربرد با استفاده از برنامه و API

جدیدترین توسعه انجام گرفته در معماری دش، تکامل دش (دش اوولوشن) می‌باشد. به عنوان بخشی از هدف Dash در راستای تبدیل شدن به پول نقد دیجیتال آنی و استفاده آسان، این مورد نیاز به روش شفافی برای پذیرش و انجام پرداخت های رمزارز دش دارد. وبسایت دش این چالش را اینگونه توضیح می‌دهد که باعث می‌شود تراکنش های دیجیتالی به قدری آسان شوند تا حتی مادربزرگ شما نیز بتواند آن را انجام دهد. دش اوولوشن یک API و برنامه گوشی همراه می‌باشد که به مصرف کنندگان امکان می‌دهد تا پرداخت انجام دهند و به فروشگاه های اینترنتی نیز امکان می‌دهد تا بدون تعامل با مشتری بلاک چین، پرداخت ها را قبول کند. هرچند این برنامه کاملا توسعه نیافته و اجرا نشده است، با این حال موسسان دش معتقدند که این مورد، سطح بعدی کاربرد پول نقد دیجیتال می‌باشد.

نتیجه گیری

دش ثبت سابقه قوی و جامعه شگفت انگیزی دارد. طی سه سال و نیم گذشته، نظارت غیرمتمرکز دش بهبودهای چشمگیری برای معماری دولایه شبکه تولید کرده است. در نتیجه، dash با رشد ثابت و مداومی مواجه شده که آن را تقریبا بالاتر از بسیاری از آلتکوین ها قرار داده است.

 

آخرین بروزسانی: ۱۳۹۹/۶/۲۶

منبع
coincentral

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا