مبتدی کریپتو پدیا

مارکت کپ (Market Cap) چیست؟ آشنایی با مفهوم ارزش بازار

معیارهای مختلفی برای سنجش ارزندگی یک دارایی یا حتی یک بازار وجود دارد. یکی از این معیارها ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) است. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به زوایای مختلف این سنجه مالی بیندازیم و ببینیم با استفاده از آن چه کارهایی می‌توان انجام داد. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مقاله در تاریخ ۹ خرداد ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شد.

ارزش بازار چیست؟

پس انداز بیت کوین در قانون گرشام

می‌توان گفت که ارزش بازار یا Market Capitalization که به‌طور مصطلح با نام مارکت کپ شناخته می‌شود، شاخصی برای اندازه‌گیری و دنبال کردن ارزش یک بازار خاص مانند بازار رمز ارزها است که از ضرب عرضه در گردش یک دارایی در قیمت آن به‌دست می‌آید.

ارزش بازار را به عنوان شاخص تسلط یا دامیننس و محبوبیت ارزهای دیجیتال هم استفاده می‌کنند. به طور کلی، هرچه مارکت کپ یک رمزارز بالاتر باشد، سلطه آن در بازار بیشتر خواهد بود؛ به همین دلیل Market Cap اغلب به عنوان مهمترین شاخص برای رتبه بندی رمز ارزها در نظر گرفته می‌شود. کوین مارکت کپ برای اولین بار ارزش بازار کوین‌ها را به ‌عنوان راهی برای رده‌بندی دارایی‌های رمزارز معرفی کرد.

فرمول محاسبه ارزش بازار (مارکت کپ) یک دارایی: عرضه در گردش × قیمت

قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال را می‌توانید از صفحه قیمت ارزهای دیجیتال به‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

چرا مارکت کپ مهم است؟

قیمت فقط یکی از راه‌های اندازه‌گیری ارزندگی ارزهای دیجیتال است که آن هم گویای همه حقایق نیست. اغلب سرمایه گذاران برای درک بهتر و مقایسه ارزش رمزارزها، از مارکت کپ استفاده می‌کنند. این شاخص می‌تواند به عنوان یک آمار مطمئن‌تر برای مقایسه ارزهای دیجیتال نسبت به قیمت باشد. برای درک بهتر بیایید یک مثال بزنیم:

اگر ارز دیجیتال یک ۴۰۰٬۰۰۰ کوین در گردش داشته باشد و ارزش هر کوین آن ۱ دلار باشد، مارکت کپ آن ۴۰۰٬۰۰۰ دلار است. اگر ارز دیجیتال دو ۱۰۰٬۰۰۰ کوین در گردش داشته باشد و ارزش هر کوین آن ۲ دلار باشد، مارکت کپ آن ۲۰۰٬۰۰۰ دلار است. در اینجا مشاهده می‌کنید که ارز شماره دو ۲ برابر ارز یک قیمت دارد، اما ارزش بازار آن نصف است.

البته این تنها روش برای مقایسه بین دو رمز ارز نیست، اما می‌تواند آمار بهتری نسبت به قیمت به شما دهد. این را هم در نظر بگیرید که مارکت کپ ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات آنها می‌تواند به طرز چشمگیری تغییر کند.

چه کارهایی با مارکت کپ می‌توان انجام داد؟

رمز ارزها با توجه به ارزش بازار خود به سه دسته طبقه بندی می‌شوند:

 • ارزهای دیجیتال با ارزش بازار زیاد: ارزهای مانند بیت کوین و اتریوم که بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارزش بازار دارند. سرمایه‌گذاران این دسته را به عنوان سرمایه گذاری با ریسک پایین‌تر در نظر می‌گیرند، زیرا سابقه رشد خوبی دارند و اغلب نقدینگی بالاتری دارند. به این معنی که حتی با خروج تعداد زیادی از افراد هم قیمت آن تغییر زیادی نخواهد داشت.
 • ارزهای دیجیتال با ارزش بازار متوسط: در این دسته ارزش بازار بین ۱ تا ۱۰ میلیارد دلار است. معمولا رمزارزهایی که در این بازه قرار می‌گیرند، از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردارند؛ اما ریسک بیشتری هم در مقابل دسته اول دارند.
 • ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کوچک : رمز ارزهایی هستند که کمتر از ۱ میلیارد دلار ارزش بازار دارند و بیشترین حساسیت را به نوسانات، بر اساس احساسات بازار دارند. پر ریسک‌ترین دسته برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند.

ارزش کل بازار چیست؟

ارزش کل بازار ارزش بیت کوین، آلت کوین‌ها، استیبل کوین‌ها و سایر دارایی‌های رمزنگاری موجود در بازار را به صورت ترکیبی نشان می‌دهد. این معیار توسط بسیاری از افراد مهم تلقی می‌شود، زیرا اندازه صنعت را به‌صورت کلی نشان می‌دهد. این معیار اغلب به‌عنوان مبنایی برای مقایسه بازارهای مالی مختلف در اقتصاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال بسیاری از تحلیل‌گران از مقایسه ارزش کل بازار کریپتو و ارزش کل بازار فلزات گران‌بها یا سهام برای تحلیل‌های خود استفاده می‌کنند. این مقایسه دید بلندمدتی نسبت به روند بازار در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

البته استفاده از این شاخص یعنی ارزش کل بازارمی‌تواند در برخی موارد گمراه‌کننده نیز باشد. ممکن است در بعضی موارد اشتباه محاسباتی روی داده باشد و عدد به دست‌آمده اشتباه باشد. این مساله تنها از طریق محاسبه انفرادی هر بازار یا دارایی قابل حل است. همچنین از آنجایی که این شاخص مبتنی بر قیمت لحظه‌ای است، در لحظه هم تغییر کند یا در برخی موارد بسیار کاهش و بسیار افزایش یابد.

ارزش بازار رقیق‌شده چیست؟

اصطلاح ارزش بازار رقیق‌شد (Diluted Market Cap) از بازار سهام وام گرفته شده است. در بازار سهام این شاخص نشان‌دهنده ارزش‌گذاری یک شرکت در صورتی که تمام اختیارات سهام اعمال شود و تمام اوراق بهادار به سهام تبدیل شود، است. ارزش بازار رقیق‌شده تمام عرضه رمزارزها را در نظر می‌گیرد و صرفا عرضه در گردش را لحاظ نمی‌کند. فرمول محاسبه ارزش بازار رقیق‌شده مانند ارزش بازار استَ، با این تفاوت که به جای عرضه در گردش، عرضه کل را باید در فرمول قرار داد. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم این مقاله را مطالعه کنید.

آیا ارزش بازار رمزارز یک معیار مهم است؟

بحث‌های زیادی در مورد اینکه باید چه میزان به بازار ارز دیجیتال اهمیت داده شود، وجود دارد. برخی از منتقدان ادعا می‌کنند که این میراث ناخواسته بازار سهام است که منجر به تصمیمات اشتباه در سرمایه‌گذاری و ایجاد سطح قابل توجهی از ترس و طمع می‌شود. با این حال، ارزش بازار رمزارز می‌تواند به ما نگاهی مبتنی بر واقعیت به نحوه عملکرد آلتکوین‌ها ارائه دهد، یک منبع بی‌طرف که به دور از شبکه‌های اجتماعی است. این کار به شما کمک می‌کند تا در لحظه تصمیمات آگاهانه بگیرید آن هم در زمانی که تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال در حال شتاب‌ گرفتن هستند. 

حال این سوال پیش می آید که دقیقا چگونه باید پولی را که به سختی بدست آورده اید در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنید؟ همچنان که گفته شد، سه دسته کریپتو از نظر حجم بازار وجود دارد؛ حجم بازار بزرگ، حجم بازار متوسط و حجم بازار کوچک. این دسته ها ممکن است همزمان با یکدیگر رشد نکنند. این یعنی که ممکن است کریپتو‌های با حجم بازار متوسط زمانی رشد کنند که کریپتو های با حجم بازار بزرگ در حال افول باشند. بنابراین منطقی آن است که پورتفویی داشته باشیم که متنوع باشد و ترکیب خوبی از همه این سه دسته داشته باشد. از مزیت های یک پورتفوی متنوع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقلیل ریسک: یک پورتفوی متنوع که شامل هر سه طبقه ذکر شده باشد، تا آنجا که ممکن است ریسک را کاهش خواهد داد.
 • استفاده از همه طبقه‌ها: در این حالت، شما از مزیت داشتن دارایی هایی از همه طبقه ها برخوردار هستید. در نظر داشته باشید که اگرچه متنوع سازی ریسک را کاهش می‌دهد اما آن را به کلی از میان برنمی‌دارد. ما مشاور مالی نیستیم و قبل از سرمایه گذاری لازم است که تحقیق و بررسی‌های خود را انجام دهید.

تاثیر فاکتورهای مارکت کپ و عرضه دارایی بر قیمت

ارزش بازار ارزهای دیجیتال

دارایی‌های کریپتویی اغلب دارای حداکثر کوین موجود است که در کد آن از قبل تعیین می‌شود. عرضه در دسترس هر دارایی به طور مداوم از طریق اشکال مختلف اعتبارسنجی شبکه بلاک چین رشد می کند، یعنی ماینینگ یا استیکینگ، تا زمانی که آن دارایی به حداکثر موجودی برسد. تعداد یک کوین یا توکن می‌تواند تا بیشینه مقدار در نظر گرفته شده برای آن افزایش یابد. پس از آن دیگر هیچ کوین و توکنی در بازار عرضه نخواهد شد. تفاوت بین عرضه کل و حداکثر عرضه چیست؟ هنریك ارهارت (Henrique Erhardt) در این زمینه معتقد است:

كل عرضه به تعداد کوین‌ها یا توکن‌هایی اطلاق می‌شود كه هم اكنون موجود و یا در گردش هستند یا به طریقی قفل شده‌اند. این مفهوم مجموع کوین‌هایی است که پیش از این ماین شده‌ یا عرضه شده اند، منهای کل کوین‌هایی که سوزانده شده یا از بین رفته‌اند.

در همین حال حداکثر عرضه، عرضه کل دارایی یا به طور خاص مقدار کل کوین‌ها یا توکن‌هایی است که می‌توانند تولید شوند. این یعنی اینکه با رسیدن به حداکثر عرضه دیگر راهی برای تولید کوین یا توکن وجود ندارد. مثلا در مورد بیت کوین، زمانی که ۲۱ میلیون کوین BTC استخراج شود، دیگر هیچ کوین جدیدی در بازار عرضه نخواهد شد و مقدار ثابت باقی می‌ماند.

درک مفهوم مارکت کپ در رابطه با قیمت یک دارایی خاص مهم است و به شما این امکان را می‌دهد که فضای ارز دیجیتال را واقع بینانه‌تر ارزیابی کنید. ممکن است قیمت یک بیت کوین را خیلی گران ببینید و بلافاصله تمرکز خود را به سمت چیزی ارزان‌تر تغییر دهید. اطلاعات زیادی برای سرمایه گذاری در عرصه ارز دیجیتال استفاده می‌شود. دارایی‌ها در موارد استفاده، میزان پذیرش، پتانسیل سود و ریسک‌های مرتبط با آنها متفاوت هستند. مشاهده هر دارایی با توجه به مارکت کپ، قیمت و عرضه خاص آن به ارزیابی بازار کمک می‌کند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • مارکت کپ چیست؟
  ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) یک معیار برای ارزش‌گذاری یک دارایی یا در حالت کلی‌تر یک بازار است.
 • فرمول محاسبه مارکت کپ چیست؟
  مارکت کپ = تعداد کوین‌های در گردش × قیمت کوین
 • تفاوت بین عرضه در گردش، کل عرضه و حداکثر عرضه کوین‌ها چیست؟
  عرضه در گردش تعداد کوین‌های بازار که در اختیار عموم است، را نشان می‌دهد. کل عرضه تعداد کل کوین‌های موجود تا این لحظه است و حداکثر عرضه، تعداد کل کوین‌هایی است که در طول عمر آن رمز ارز قرار است عرضه شود.

نتیجه‌گیری

سعی کردیم در این مقاله نگاهی عمیق به مفهوم ارزش بازار بیندازیم و به طور مفصل درباره اینکه مارکت کپ (Market CAp) چیست توضیح دهیم. در حالی که حجم بازار استاندارد خوبی برای حدس زدن ارزش یک ارز دیجیتال است، اما عوامل دیگری هم وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید، به یاد داشته باشید که ارزش بازار تنها یکی از ابزارهای موجود است. برای سرمایه‌گذاری تنها دانستن مارکت کپ کافی نیست و تصویری محدود را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا