مقالات عمومیکریپتو پدیا

مسترنود چیست؟ آیا دوست دارید یک مسترنود راه اندازی کنید؟

بسیاری از شما که در فضای ارز دیجیتال مشغول فعالیت هستید و به سرمایه گذاری می اندیشید، حتما کلمه مسترنود (Masternode) را شنیده اید و پیش خود فکر کرده اید که این کلمه چه معنایی می تواند داشته باشد؟ در این مقاله سعی می شود که دری به روی مسترنود ها برای شما باز شود و تعریف و نحوه عملکرد آنها تشریح شود. در این مقاله در مورد مسترنود های بدی نیز که باید از آنها اجتناب شود، صحبت خواهد شد. توجه داشته باشید که این مقاله هرگز توصیه ای برای سرمایه گذاری نیست و قبل از هر گونه سرمایه گذاری باید تحقیق خود را انجام دهید.

مسترنود چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع مسترنود ها، بهتر است در مورد انواع مختلف بلاک چین و نوع مناسب آنها برای راه اندازی مسترنود صحبت شود. به طور گسترده می توان بلاک چین ها را در سه حیطه قرار داد: گواه اثبات کار (PoW)، گواه اثبات سهام (PoS) و ترکیبی از هر دو.

هر یک از این بلاک چین ها دارای مکانیسم خاص خود برای پردازش تراکنش ها هستند. بلاکچین های گواه اثبات کار مانند بیت کوین تحت حمایت ماینر ها هستند و این ماینرها به استخراج بلاک ها می پردازند. ماینرها برای استخراج دارای انگیزه مالی هستند و پاداشی به آنها تعلق می گیرد. متاسفانه این روش استخراج نیازمند مصرف انرژی زیادی است و به همین خاطر جامعه کریپتو به فکر جایگزینی برای آن است. این جایگزین همان گواه اثبات سهام است.

بلاکچین های گواه اثبات کار توسط مسترنود ها حمایت می شوند و این مسترنود ها توسط کامپیوتر های خود و با نگهداری کوین مورد نظر به تایید تراکنش ها و حمایت از بلاک چین مربوطه می پردازند و برای این کار پاداش دریافت می کنند. نودها (nodes) بر روی بلاکچین معمولا به صورت یک سیستم ردیفی قرار می گیرند و آنهایی که به موقعیت معینی در آن ردیف می رسند، به طور تصادفی انتخاب می شوند.

چرا باید یک مسترنود را راه اندازی کنیم؟

مسترنود

مسترنود روش خوبی برای سرمایه گذاری در فضای کریپتو است. با این روش، علاوه بر نگهداری کوین ها که در آینده ارزش آنها بیشتر می شود، صاحب کوین هایی اضافی نیز می شویم که این فرآیند تضمین شده است و این کوین ها در پاداش کاری که انجام می دهیم به ما تعلق می گیرد. کار ما در اینجا، مدیریت یک نود است و پاداش نیز به همین خاطر به ما تعلق می گیرد.

پس، مشکل این روش چیست؟

مانند هر نوع سرمایه گذاری دیگری، در اینجا نیز ریسک هایی وجود دارد و مخصوصا بعد از سال ۲۰۱۸، تعداد زیادی کلاه بردار وارد فضای مسترنود ها شده اند. بنابراین در انتخاب مسترنود ها باید بسیار دقت کنیم و به آنهایی که بازگشت سرمایه زیادی را پیشنهاد می دهند، با شک و تردید بنگریم. بهتر است از هر گونه مسترنودی که کوین های آن فاقد کاربرد خاصی هستند جدا پرهیز کنیم تا در دام کلاه برداران نیفتیم.

برای راه اندازی یک مسترنود باید چه کاری انجام داد؟

دانستیم که مسترنود کامپیوتری است که به پردازش تراکنش ها بر روی بلاک چین کمک می کند و برای این کار پاداش دریافت می کند. حال به بررسی نحوه راه اندازی یک مسترنود و سودآوری آن می پردازیم.

توسعه دهندگان هر بلاکچین می خواهند مطمئن شوند که این نود ها به خوبی و صادقانه عمل می کنند و برای مقاصد شخصی دست به اقداماتی شرورانه نخواهند زد. فرض کنید حداقل کوین لازم برای راه اندازی مسترنود شما، ۱۰۰۰۰ کوین است که باید نود مورد نظر را برای کوین های خود راه اندازی کنید. شیوه راه اندازی زیر برای بسیاری از مسترنود ها رایج است.

۱- ابتدا به خرید کوین مورد نظر خود از صرافی ها بپردازید و در این راستا به کارمزد ها توجه داشته باشید.

۲- کیف پول دسکتاپ را بر روی کامپیوتر خانگی خود نصب کنید و به همگام کردن بلاک چین مورد نظر بپردازید.

۳- کوین ها را به کیف پول خود ارسال کنید.

۴- یک آدرس نود را در کیف پول خود ایجاد کنید و کوین ها را به آن آدرس نود ارسال کنید. این کار به شما اجازه می دهد که کلید خصوصی و اطلاعات تراکنشی مورد نیاز خود را برای راه اندازی نود جمع آوری کنید.

۵- نود خود را راه اندازی کنید. شما می توانید برای این کار، سرور شخصی را انتخاب کنید و یا از یک مرکز داده فراهم کننده استفاده نمایید. دو تا از رایج ترین این مرکز داده ها Vultr و Digital Ocean هستند.

۶- زمانی که سرور ساخته شد و کیف پول نود نصب شد، شما آماده شروع سرور خواهید بود. سرور سپس با بلاک چین همگام سازی خواهد شد.

۷- مسترنود را در داخل کیف پول دسکتاپ خود راه اندازی کنید.

۸- در این حالت، نود شروع به کار خواهد کرد و شما هم پاداش دریافت می کنید.

توجه داشته باشید که در مرحله دوم بهتر است که کیف پول خود را بر روی وی پی اس (VPS) جداگانه ای نصب کنید. بهتر است از این وی پی اس برای جستجو در اینترنت استفاده نکنید و به این ترتیب، ریسک بدافزار ها و هکر ها را کاهش دهید.

در اکثر موارد، می توانید کامپیوتر خود را به طور ایمن خاموش نمایید و این کار لطمه ای به نود نخواهد زد. اما اگر می خواهید همواره پاداش دریاف کنید و از سرمایه گذاری خود سود ببرید، باید کیف پول دسکتاپ شما همیشه باز باشد. برای این کار توصیه می شود که از وی پی اس جداگانه ای استفاده شود.

چگونه پاداشی علاوه بر پاداش مسترنود کسب کنم؟

بعضی از بلاک چین ها، اجازه سرمایه گذاری می دهند و برای این کار باید از طریق تنظیمات کیف پول خود، گزینه staking را فعال کنید. برای دریافت پاداش از این طریق، باید کیف پول شما همیشه باز باشد. بعد از فعال کردن این قابلیت و باز کردن کیف پول، برای اکثر کوین ها حدودا ۱۱ ساعت طول می کشد و بعد از آن برخوردار شدن از پاداش ها می تواند شروع شود.

به هنگام انجام این کار توجه داشته باشید که نباید تنها یک گروه از کوین ها ایجاد کنید زیرا زمانی که به این گروه پاداش تعلق گرفت، دیگر آنها اصطلاحا نابالغ می شوند و تا بلوغ مجدد به آنها پاداشی تعلق نمی گیرد. گروه بندی کردن کوین های خود به صورت چند گروه، شانس شما را برای دریافت پاداش در این بخت آزمایی بیشتر می کند و مانند این است که بلیط های بیشتری داشته باشید. هرچه این گروه ها بزرگتر نیز باشند، باز شانس شما افزایش پیدا می کند.

امیدوارم که این مقاله مثمر ثمر واقع شده باشد و دید شما را نسبت به مسترنود ها کمی باز تر کرده باشد. نظرات خود را حتما با ما در میان بگذارید.  

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا