فناوری بلاکچین چیست ؟ بزرگترین اختراع بشر بعد از اینترنت

در عصر تکنولوژی، دیتا و اطلاعات حرف اول را می‌زنند و روزانه انبوهی از داده ها و اطلاعات در دنیای تکنولوژی تولید می‌شود. اما نگهداری، ثبت و استفاده درست از این اطلاعات است که بشر را به سمت پیشرفت و آسایش سوق می‌دهد؛ فناوری نوظهور blockchain (که از آن به عنوان بزرگترین اختراع بشر بعد از اینترنت یاد می شود) نقشی بزرگ در این راه ایفا می‌کند و با ظرفیت های موجود در خود نشان داده است قصد کمک به هرچه سریعتر پیمودن این راه را دارد؛ اما به واقع فناوری بلاکچین چیست ؟

تاریخچه بلاکچین

شاید یک دلیلی که اکثرا بیت کوین را با بلاک چین یکی می‌دانند این باشد که تکنولوژی بلاک چین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ در کد برنامه نویسی بیت کوین معرفی شد. پس از آن علاوه بر بیت کوین، ارزهای دیگری توانستند از این فناوری استفاده کنند و کوین خود را راه اندازی کنند، بعدها با شناخت بیشتر و بهتر نسبت به این تکنولوژی، متخصصان دریافتند که تنها استفاده و کاربرد بلاکچین ارزهای دیجیتالی نیست بلکه این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد و می توان در زمینه های مختلف از آن استفاده کرد. در حال حاضر بلاک چین هایی با کاربردهای متفاوت در حال به کارگیری هستند که هر کدام از آنها متناسب با ویژگی هایشان، استفاده های متفاوتی دارند. اما برگردیم به سوال اساسی بلاکچین چیست :

مفهوم بلاک چین

blockchain از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلاک یا همان زنجیره بلوک می‌باشد، اما چرا این نام را برای این تکنولوژی انتخاب کردند؟! اطلاعات در فناوری بلاک چین داخل یک سری بلاک هایی قرار می‌گیرند که این بلاک ها زنجیره وار به یکدیگر متصل هستند از این رو این تکنولوژی بلاک چین نامگذاری شده است، درست مطابق با نوع کارکردش.

بلاکچین چگونه کار میکند

بیایید ببینیم این فناوری بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند. احتمالا اگر با دنیای کامپیوتر و فناوری اطلاعات آشنا باشید، واژه‌ی پایگاه داده به گوشتان خورده است. اگر بخواهیم ساده بگوییم پایگاه داده فضایی است برای ذخیره اطلاعات که طبیعتا این پایگاه داده توسط یک فرد یا مرکزیتی ایجاد و کنترل می‌شود. فناوری بلاکچین را می‌توان شبکه‌ای در نظر گرفت که کارکردی مانند پایگاه داده دارد اما مرکزیت خاصی ندارد و توسط نهاد یا ارگانی کنترل نمی‌شود، اطلاعاتی که در blockchain ذخیره می‌شوند یک سری تفاوت هایی با اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده ها دارد.

اگر می خواهید پاسخ سوال بلاکچین چیست را با زبانی ساده تر بشنوید پیشنهاد می کنیم میهن پادکست – بلاک چین به زبان ساده! را گوش دهید

در بلاک چین تمامی اطلاعات ثبت شده بین تمام اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و نکته جالب اینجاست که این اطلاعات به هیچ عنوان قابل تغییر و یا حذف نیستند. برای متوجه شدن این جمله باید کمی ریزتر شویم و سوال بلاکچین  چیست را دقیق تر پاسخ دهیم.


 

همانطور که پیش تر گفته شد اطلاعات در blockchain داخل یک سری بلاک ها ذخیره می شوند. این اطلاعات می توانند هر چیزی باشند و تنها در تراکنش ها خلاصه نمی شوند. هر بلاک علاوه بر اطلاعاتی که درون آن ذخیره می شود دارای “هش” است. هش به صورت مجموعه ای از کاراکتر ها است که برای ساخت آن از الگوریتم های خاصی استفاده می شود. هر بلاکی با توجه به اطلاعاتی که درون آن قرار دارد، هش مربوط به خودش را دارد و این هش به نحوی نماد اطلاعات درون آن بلاک می باشد. جالب اینجاست اگر حتی بخش بسیار کوچکی از اطلاعات تغییر کند یا حذف شود، هش به طور کلی عوض می شود. حتی هش بلاک های دیگر هم عوض می شود! چرا؟ چون هر بلاکی علاوه بر هش خودش، هش بلاک قبلی را درون بلاکش دارد. بنابراین از این جهت است که به آن زنجیره بلاک ها می گویند.

در بلاک چین حذف و تغییر اطلاعات نداریم

خب حالا که فهمیدیم بلاکچین چیست ؛ این سوال پیش می آید که یعنی کسی نمی تواند محتویات یک بلاک را تغییر دهد؟ بله می تواند اما این تغییر از چشم اعضای شبکه دور نمی ماند و می بایست تمام شبکه این تغییر را تایید کنند در غیر اینصورت هیچ اعتباری ندارد و اعمال نمی شود. فرض کنید یک فایل موسیقی من را همه اعضای شبکه دارند، حتی اگر من فایل موسیقی را حذف کنم یا تغییر دهم، بقیه اعضای شبکه این اتفاق را نمی پذیرند زیرا کپی نسخه اصلی آن فایل موسیقی را دارند. برای حذف این فایل راهی ندارم جز اینکه کامپیوتر های اعضای شبکه را بگیرم و آن فایل را حذف کنم که عملا چنین اتفاقی امکان پذیر نیست.

اما بعد از توضیح بلاکچین چیست ؛ به سراغ ویژگی ها و مزایای تکنولوژی blockchain میرویم تا ببینیم چرا این فناوری به این سرعت رشد پیدا کرده است.

ویژگی های بلاکچین

ویژگی های بلاکچین

  • امنیت

اطلاعات در بلاک چین رمزنگاری شده و سپس ذخیره می‌شوند، که این امر باعث افزایش امنیت اطلاعات می‌شود. مسائل مربوط به هش که بیان کردیم نیز در جهت افزایش امنیت است.

  • شفافیت

مطالب مرتبط:

نکته‌ی دیگری که جالب توجه است این است که در بلاک چین، اطلاعات برای همه‌ی اعضای آن قابل مشاهده است، بنابراین شفافیت در اوج خود قرار دارد. (البته در بلاک چین های ضد انحصاری و به طور کلی برای اعضایی که مجوز تایید و مشاهده تراکنش ها را دارند)

  • غیر قابل تغییر

قابلیت جالب دیگر بلاک چین این است که اطلاعات در بلاک چین قابل تغییر و یا حذف شدن نمی‌باشد که در بالا دلیل این امر را ذکر کردیم.


یعنی اگر اطلاعاتی ثبت شود دیگر تمام است، اولا همه ی اعضا می‌توانند آن را ببینند، دوما قابل حذف و تغییر نمی‌باشد، سوما از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار است.


مطالب مرتبط:

بهتر است برای ملموس تر شدن این مطلب یک مثالی را ذکر کنیم، تصور کنید علی می‌خواهد یک مقدار پول را به سینا بفرستد، ابتدا علی این درخواست خود را اعلام می‌کند و این درخواست به شبکه ارسال می‌شود و به شکل تراکنش در می‌آید به دنبال آن سرویس دهنده های شبکه (اعضای شبکه) این پیغام علی را دریافت می‌کنند و صحت این تراکنش را مورد بررسی قرار می‌دهند و در بلاک ذخیره می‌شود، که آیا علی این مقدار دارایی دارد؟ آیا کلکی سوار کرده است؟ آیا سینایی با آن مشخصات وجود دارد؟ و… در صورت صحت این درخواست، تراکنش انجام می‌شود و پول علی از طریق فناوری blockchain به سینا منتقل می‌شود، بدون اینکه نیاز به بانک و یا فرد واسطی باشد.

 

اما نکته جالب تر این است که تقریبا همه فکر می‌کنند تنها کار بلاک چین انتقال ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم و… است اما این تنها یکی از کاربردهای blockchain است. از آنجا که کلمه تراکنش بیشتر در مورد مسائل مالی مطرح می‌شود، شاید باعث شده فکر کنیم که منظور از ثبت تراکنش در بلاک چین تنها تراکنش های مالی است. اما در حقیقت اینطور نیست، اگر علی بخواهد حتی متنی برای سینا در شبکه بلاک چین ارسال کند، این عملیات به شکل یک تراکنش ثبت می‌شود. کاربردهای این تکنولوژی همچنان در حال توسعه هستند و حال می توان دید که از این فناوری نوین برای رای گیری شفاف تر و بدون تقلب استفاده می شود.

امروزه بسیاری از شرکت ها نیز به دنبال پاسخ به سوال بلاکچین چیست رفتند و امروزه در حال استفاده از بلاک چین در بخش های مختلف کسب و کار خود هستند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

اجماع در بلاک چین

در بلاک چین همه چیز روی حساب و کتاب است. از آنجا که شبکه بلاکچین را اعضای آن زنده نگه می‌دارند و مدیریت می‌کنند، بنابراین تایید یک تراکنش به چند نفر محدود نمی‌شود بلکه باید اعضای آن به اجماع برسند. به این صورت که برای تایید تراکنشی می‌بایست ۵۱ درصد اعضای شبکه در مورد آن، هم نظر باشند.

انواع بلاک چین

انواع بلاک چین

تا اینجا درک نسبی راجع به بلاکچین چیست پیدا کردید و در ادامه توضیح خواهیم داد که blockchain به طور کلی به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

بلاک چین عمومی: به بلاکچینی گفته می‌شود که دسترسی به شبکه آن برای عموم آزاد است و همه می‌توانند یکی از اعضای آن شوند مثل بلاک چین بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتالی.

بلاک چین خصوصی: در این نوع برخی از سرویس دهنده ها یا اصطلاحا گره های شبکه هستند که به سایر اعضا اعتبار می‌بخشند و شبکه در دسترس عموم قرار ندارد و سایر گره‌ها باید مورد بررسی، شناسایی و ثبت نام قرار گیرند. مثل بلاک چین های شرکتی که از طریق آن پرداخت حقوق کارمندان و امور مربوط به آنها انجام می‌شود.

البته برخی از بلاک چین های عمومی و خصوصی به صورت انحصاری هستند که نوع عمومی آن به صورتی است که اطلاعات برای همگان قابل مشاهده است اما تایید و ثبت اطلاعات توسط عده ای خاص یا اعضای یک شرکت خاص انجام می شود. از نمونه های خصوصی انحصاری آن به گونه ای است که اطلاعات تنها توسط اعضای خاصی تایید و ثبت می شوند و همچنین توسط عده ی محدودی قابل مشاهده است.

آینده بلاکچین

همانطور که می‌دانید فناوری blockchain به تازگی پای در عرصه تکنولوژی گذاشته است و همچنان در حال پیشرفت و تکامل است. با توجه به قابلیت هایی که تکنولوژی بلاک چین دارد می‌توان متصور شد که در آینده نقش بیشتری را در بُعد های مختلف زندگیمان ایفا کند. قابلیت هایی مانند تمرکز زدایی، شفافیت، امنیت، سرعت و… ویژگی‌هایی است که امروزه بسیار حائز اهمیت است.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا ارزهای دیجیتالی تا این حد محبوب شده اند؟ پاسخ بدیهی است، چون دیگر لازم نیست مردم دارایی های خود را در بانک ها نگهداری کنند و تمامی فعالیتهای مالی مردم توسط خودشان انجام می‌شود. به نوعی می‌توان گفت واسطه حذف شده است. از طرفی، دیگر تعاملات سیاسی و اقتصادی روی دارایی های مردم تاثیر نمی‌گذارد، یا اگر بگذارد بسیار کم است. بعنوان مثال تحریم های مالی ابرقدرت ها دیگر در کاهش ارزش دارایی مردم تاثیر چندانی نخواهد داشت. تازه این تنها کاربرد بلاک چین در زمینه ی ارزی است، در بسیاری دیگر از زمینه ها می‌توان از قابلیت های بلاک چین بهره برد. همانطور که بسیاری معتقدند بلاک چین بزرگترین اختراع بشر پس از اینترنت است.

آخرین به روز رسانی: ۹۹/۴/۶


54321
امتیاز 4.4 از 80 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
سارا سلیمی

من الان میخوام برای خودم کار کنم لطفا راهنمایی کنید بهترین ارز کدوم ارزهای خودمو بهتر به کدوم ارز تبدیل کنم

ادمین سایت

اکثر ارزهای دیجیتالی مطرح بازار کریپتوکارنسی رو در سایت میهن بلاکچین میتونین در موردشون مطلب بخونین و باهاشون آشنا بشین، بعد از اینکه آشنایی پیدا کردین میتونین از طریق فروم یا گروه تلگرامی با کاربران میهن بلاکچین یا همکاران بنده صحبت کنین و بهترین انتخاب رو برای سرمایه گذاری داشته باشین

سارا سلیمی

من زیر مجموعه یکی بودم کلی ارز جمع کردم و کلی توکن داشتم همه را تبدیل به دوج کوین کرد آخر سر بهم گفت جیمیل شما مشکل داره ارز برداشت کرد ولی هیچ حقوق و هیچ خبری هم بهم نداد

سارا سلیمی

سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید من چطوری میتونم ارزهای دیجیتال به تومان تبدیل کنم

ادمین سایت

سلام داخل ایران صرافی های زیادی هستن که دارن فعالیت میکنن، یکی از این صرافی ها نوبیتکس هست این صرافی دانش بنیان شده و در حال حاضر داره خدمات خوبی به کاربرانش ارایه میکنه البته باید در نظر داشته باشین که کلا نمیشه هیچ کدوم از صرافی ها رو تضمین کرد، حتی اکسچنج بایننس هم با این همه حجم معاملاتی که داره مورد حمله هکر ها بارها قرار گرفته با توجه به اینکه صرافی نوبیتکس خدمات خوبی ارائه میکنه و کمترین تفاوت قیمتی خرید و فروش رو داره میتونین برای تبدیل کردن ارزهای دیجیتالی به ریال از این اکسچنج استفاده… بیشتر بخوانید »

علی

سلام
من میخواستم با سه دستگاهs11 شروع به استخراج کنم سروران راهنمایی بفرمائید با توجه به بازار و قیمت ارزها ، آیا اینکار بصرفه هست ؟ و اینکه اگر دستگاه مدام کار کند درآمد یک ماه تقریبا چقدر خواهد بود ؟ برقم کشاورزی هست
سپاسگزارم

زینب سادات گلستان

با سلام. ممنون از مقاله کامل و جامع که تو این زمینه ارائه دادید.
لطفا از سایت من هم دیدن کنید.

عباس

سلام
سپاسگزاری می کنم از شما به دلیل قرار دادن مطالب بسیار مفیدتان.

ناهيد مهديزاده

لطفاً منابع اصلي مقالات را هم بيان كنيد براي ارائه در مطالب علمي پژوهشي

ادمین سایت

با سلام
منبع قرار داده شده ، این مقاله تماما توسط میهن بلاکچین نوشته شده است.

ناهيد مهديزاده

بسيار سپاسگذارم

ناهيد مهديزاده

با سلام و تشكر بابت مطالب مفيد و با ارزشي كه ارئه ميدهيد، من براي مقالات و متون علمي از مطالب شما استفاده ميكنم و نياز به ذكر منبع اصلي علاوه بر شما دارم ، به همين دليل در صورت امكان خواهش ميكنم منابع اصلي مقالات و متون ارائه شده را هم اضافه كنيد
ممنون

ادمین سایت

با سلام و تشکر از نظر شما
مقالاتی که توسط میهن بلاکچین نوشته بشه رو منبع میهن بلاکچین میزنیم در غیر این صورت تمامی مقالات سایرمنابع رو حتما با ذکر منبع داخل سایت قرار میدیم.

ناهيد مهديزاده

ممنونم از پاسخويي و توجه تان

مهمان

خیلی بد توضیح داده شده می تونست بهتر باشه.

ادمین سایت

با سلام
ممنون از نظر شما
قطعا در برنامه هامون هست که مطالب رو راحت تر و قابل فهم تر ارائه بدیم.

لینک کوتاه

سلام ممنونم عالی بود