مقالات

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) فرد یا شاید هم گروهی است که بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ طراحی کرده‌اند. علاوه بر بیت کوین، ناکاموتو بلاک چین را نیز به دنیا معرفی کرد. بلاک چین در حقیقت شبکه غیرمتمرکزی است که می‌توان اطلاعات را روی آن ذخیره کرد.

 هدف ناکاموتو، رفع مشکلاتی بود که پول‌های رایج در آن زمان داشتند. او در سال ۲۰۰۸، ایده بیت کوین و بلاک چین خود را به دنیا معرفی کرد و در یک مقاله مفصل به مشکلات پول فیات و مزیت‌های بیت کوین پرداخته است. این مقاله اولین بار در سایت metzdowd.com منتشر شده است و ادعا شده سایت bitcoin.org نیز متعلق به خود ساتوشی است.

ناشناس بودن ساتوشی، باعث رازآلود شدن و هیجان انگیز شدن بیت کوین شده است. بعد از چند سال و با محبوب شدن این ارز دیجیتال، سوالات به سمت اینکه اصلا چه کسی آن را خلق کرده است، معطوف شد. به همین دلیل هم بود که بسیاری از افراد در نقاط مختلف دنیا ادعا کردند که ساتوشی ناکاموتوی واقعی هستند. بسیاری قصد شهرت و بسیاری قصد سو استفاده از این نام را داشتند. بعضی او را فردی ژاپنی و بعضی او را از متخصصان رمزنگاری و کامپیوتر آمریکا می‌دانند. به هر حال چیزی که تا به امروز وجود داشته این است که این فرد هنوز نامرئی است و برای دنیای بیت کوین مثل یک معمای حل نشده باقی مانده است. طرفداران او هر ساله مراسم و یادبودهایی برای او می‌گیرند و اعتقاد دارند هویت او در نهایت یک روز مشخص خواهد شد.

آیا ساتوشی ناکاموتو اسم مستعار یک سیستم جاسوسی است؟

معمولا در همه جوامع افرادی وجود دارند که به همه چیز بدبین هستند و نگاهی همراه با سوءضن به مسائل دارند. همین افراد راجع به بیت کوین و ساتوشی هم اینطور فکر می‌کنند که در حقیقت ساتوشی ناکاموتو یک سیستم جاسوسی (شاید برای آمریکا) است که با این ایده قصد کنترل پول مردم و دسترسی به اطلاعات حکومت‌ها را داشته است. به هرحال به دلیل این ناشناسی، هر احتمالی ممکن است حقیقت داشته باشد.

آیا ملیت ساتوشی مشخص است؟

با اینکه در بسیاری موارد او را ژاپنی فرض کرده‌اند و حتی در ویکی پدیا فارسی نیز سال تولد آن ۱۹۷۵ ذکر شده، اما هیچکدام از اینها اثبات نشده است. اشخاصی که تا امروز کاندیدای این هویت نامعلوم هستند،بسیار زیاد بوده‌اند. کارشناس رمزنگاری – مایکل کلیر- یکی از این نامزدهاست که البته او به طور علنی در سال ۲۰۱۳ این موضوع را انکار کرد. شخص بعدی  جامعه شناس و طراح بازی – ویلی لدونویرتا- است که او هم این موضوع را رد کرد.

عده‌ای دیگر نیز تصور می‌کنند اصلا این اسم به یک نفر مختص نمی‌شود و در حقیقت ساتوشی ناکاموتو سه نفر هستند. در این بررسی گفته شده که دامین سایت bitcoin.org که برای خود ساتوشی است از فنلاند ثبت شده و یکی از این سه نفر، شش ماه پیش به فنلاند سفر داشته است.

عده‌ای این تئوری را ضعیف می‌بینند، چرا که اعتقاد دارند دامین سایت ساتوشی از طریق یک ثبت‌کننده سایت ژاپنی به ثبت رسیده و چندماه بعد به فنلاند منتقل شده است. در کنار این افراد، نام‌های زیاد دیگری هم دیده می‌شود که برای همه آنها دلایلی برای ارتباط با ساتوشی دیده می‌شود.

با وجود این همه شایعات موجود حول ساتوشی، تنها چیزی که می‌توان قطعی راجع به او گفت این است او با تمام توسعه‌دهندگان بیت کوین و کدنویسان این شبکه متفاوت بوده و از وایت پیپر او کاملا مشخص است که خیلی دقیق‌تر و آگاه تر نسبت به بقیه روی شبکه کار کرده است.

آیا ساتوشی بیت کوین را کنترل می‌کند؟

بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز است که هیچ شخص یا نهادی برای اداره آن وجود ندارد. از زمان آغاز بیت کوین، یک تیم متشکل از توسعه دهنده و برنامه نویس روی این شبکه کار می‌کنند و روز به روز تعداد آنها زیاد می‌شود. بنابراین ساتوشی هم بجز بخش ایده‌پردازی، در حال حاضر فقط می‌تواند عضوی از این تیم باشد. البته این موضوع هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، چرا که در سال ۲۰۱۱ یک ایمیل از طرف ساتوشی به یکی از برنامه نویسان فرستاده شده که در آن نوشته شده:

من به دنبال کارهای دیگری خواهم رفت. در حال حاضر بیت کوین توسط افراد لایقی مانند گوین است.

خالق بیت کوین چقدر پول دارد؟

این موضوع به طور دقیق مشخص نیست اما آماری وجود دارد که زمانی راه‌اندازی شبکه، ساتوشی بلوک‌های اولیه را استخراج کرده است و چیزی حدود ۱ میلیون بیت کوین متعلق به خود اوست. این مقدار با قیمت لحظه‌ای بیت کوین (۶۰۰۰ دلار) چیزی حدود ۶ میلیارد دلار است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا