مبتدی سرمایه گذاری

چطور از سرمایه گذاری در بیت کوین سود کسب کنیم؟

از اواخر سال ۲۰۱۹ تا امروز ما شاهد افزایش قیمت باورنکردنی بیت کوین بودیم. کسانی که از روزهای اول در این صنعت بوده‌اند، درباره آینده بزرگ‌ترین ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در آن نگرانی دائمی دارند. اما اکنون این نگرانی‌ها بیشتر شده است؛ تقریبا هر روز دوستان یا آشنایان این سوال را می‌پرسند که آیا برای سرمایه گذاری در بیت کوین دیر شده است؟ حداقل سرمایه گذاری در بیت کوین چقدر است؟ یا اصلا باید در بیت کوین سرمایه گذاری کنم یا خیر؟ در این مقاله به نکات مهم درباره سرمایه گذاری در بزرگ‌ترین ارز دیجیتال، مقایسه آن با بازار املاک و بورس، بررسی تاریخچه قیمتی و استراتژی‌های معاملاتی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

سرمایه گذاری در بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین

همه ما زمانی با Bitcoin آشنا شده‌ایم و کنجکاوی باعث شده که دانش خود را در مورد این ارز دیجیتال افزایش دهیم. شما مطالبی را در مورد اینکه بیت کوین چگونه می‌تواند جهان را تغییر دهد، مطالعه کرده‌اید و بر حیرت و تعجب شما اضافه شده است. اما این رمز ارز بازار بسیار پرنوسانی دارد و ممکن است به این فکر کرده باشید که زمان مناسب خرید بیت کوین چه موقعی است؟

اگر فقط به این دلیل می‌خواهید بیت کوین بخرید که یکی از دوستان شما طی چند ماه پیش با خرید این ارز دیجیتال توانسته سرمایه‌اش را دو برابر کند، استراتژی سرمایه گذاری شما همانند شرکت در قرعه کشی‌های بانک است. این موضوع صحت دارد که سرمایه گذاری‌های پر ریسک، سود خوبی به همراه دارند؛ اما طی تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری در بیت کوین ، باید از موارد زیر دوری کنید:

 • خرید بیتکوین و رویاپردازی درباره ثروتمند شدن بدون تلاش.
 • خرید به دلیل تبلیغات زیاد و غرق شدن در وب سایت‌ها و انجمن‌های حرفه‌ای BTC که بازخوردهای غیرمنطقی ایجاد می‌کنند. این بازخوردها اگرچه به نظر بی‌ضرر هستند، اما آخرین جایی است که می‌توانید توصیه مالی صحیح و مناسبی دریافت کنید.
 • تصمیم گیری بر اساس ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری یا فومو (FOMO) که افراد را به حوزه غیرمنطقی و نادرست می‌کشاند.
 • قرض گرفتن پول یا سرمایه گذاری بیش از توان مالی در چندین ارز دیجیتال جدید و نوظهور که ریسک آنها بیشتر است.

اگرچه در حال حاضر بی‌ارزش شدن کامل بیت کوین تقریبا غیرممکن است، اما تجربه نشان داده است که قیمت اولین ارز رمزنگاری شده می‌تواند سریعا کاهش یابد.

دلایل زیادی برای توجیه افزایش قیمت اخیر بیتکوین وجود دارد و این باعث به وجود آمدن حدس و گمان‌های بیشتر و پیش بینی‌های شخصی می‌شود. این مشکل از آنجایی شروع می‌شود که مردم فکر می‌کنند افزایش قیمت متوقف نخواهد شد و طی یک یا دو سال آینده، قیمت بیت کوین ۶ یا حتی ۷ رقمی می‌شود!

ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال طی یک سال گذشته افزایش چند صد درصدی داشته است؛ بنابراین فکر کردن درباره این که BTC دیگر به قیمت ۲۰۰۰۰ دلار نخواهد رسید، می‌تواند اشتباه باشد؛ زیرا روندهای نزولی شدید در این بازار قطعا حضور دارند.

با وجود کاهش قیمت و روند نزولی بیت کوین در سال ۲۰۱۸، میانگین سود روزانه سرمایه گذاران بلندمدت این ارز دیجیتال، ۰.۳۴۷ درصد مثبت بوده است.

یک روش دیگر برای کسب درآمد از بزرگ‌ترین کریپتو، سرمایه گذاری در استخراج بیت کوین است. در این روش شما باید دستگاه‌های اسیک که مخصوص ماینینگ بیتکوین هستند را خریداری کنید و آنها را در مکانی با تهویه مناسب قرار دهید و سپس شروع به کسب درآمد کنید. 

سرمایه گذاری در BTC یا املاک؟

بزرگ‌ترین رمزارز دنیا و سایر ارزهای دیجیتال به طور کلی در سه سال گذشته به طور عظیمی رشد کرده‌اند و توجه و تحسین سرمایه گذاران زیادی را از سراسر جهان به خود جلب کرده‌اند. از طرف دیگر، املاک و مستغلات یک گزینه سرمایه گذاری خوب و سالم برای صدها سال بوده است و دهه‌هاست که به عنوان معیاری برای دیگر انواع سرمایه گذاری به کار رفته است. بنابراین به منظور رسیدن به واضح‌ترین دیدگاه‌ها در مورد بیت کوین، لازم است که آن را با صنعت املاک و مستغلات بر حسب بازگشت سرمایه (Return of Capital)، اعتبار بلندمدت، انعطاف پذیری و عوامل دیگر مقایسه کنیم.

اگرچه گزینه‌های زیادی در زمینه املاک مطرح است و از جمله آنها می‌توان برج‌ها، زمین‌های گلف، هتل‌ها، خانه‌های مسکونی و دیگر موقعیت‌های سرمایه گذاری را نام برد، اما در این میان، این حقیقت انکار ناپذیر است که زمین قابل بسط دادن نیست و گرم شدن هوا بخش عظیمی از زمین را تهدید می‌کند و این بخش‌ها را غیر قابل سکونت می‌کند. بنابراین در حوزه املاک و مستغلات اوضاع مانند سال‌های قبل خوب نیست.

از طرف دیگر، بیت کوین دارای موقعیت‌های نامحدودی برای آینده است. Bitcoin مخصوصا به این دلیل که محدود به هیچ مانع فیزیکی و مکانی نیست، می‌تواند آینده رضایت بخشی داشته باشد. 

دلیل عمده شکوفایی املاک و مستغلات پر کردن خلاء ضروری اساسی در زندگی هر فردی است. سرمایه گذاری در یک ملک استیجاری به این معنی است که بازار آینده شما تحت کنترل قفل و کلید است. مردم همیشه فضای شما را کرایه می‌کنند؛ زیرا نمی‌توانند بدون پناهگاه مناسب زندگی کنند.

خرید یک خانه برای خانواده، آینده ای با ثبات را تضمین می‌کند که در آن فرد لازم نیست کرایه بپردازد. توسعه زمین برای کشاورزی به این معنی است که شما یک بازار آماده برای محصولات مزرعه خود پیدا می‌کنید؛ زیرا بشر نیاز به تغذیه دارد. نتیجه کلی این است که املاک و مستغلات یک ضرورت در زندگی بوده است و همیشه هم ضرورت باقی خواهد ماند. در ادامه، تفاوت‌های بزرگ‌ترین ارز دیجیتال و املاک را بررسی می‌کنیم:

انعطاف پذیری

زمین ممکن است از لحاظ فیزیکی محدود باشد، اما پتانسیل آن محدود نیست. چیز‌های زیادی را می‌توانید انجام دهید تا به ارزش املاک و مستغلات خود بیافزایید؛ اگر یک قطعه زمین خالی بخرید و شروع به اجاره دادن آن کنید، به مرور زمان سرمایه کافی برای ساخت یک خانه خوب که قابل اجاره دادن باشد، جمع آوری کنید و اگر درآمد استیجاری خانه کافی نباشد، می‌توانید زمین خود را برای منظور دیگری با سودآوری بیشتر مورد استفاده قرار دهید.

بیت کوین چنین نیست. آینده شما بستگی به پویایی فناوری بلاک چین دارد که روندهای بازار را در کسب و کار کریپتو تعریف می‌کند. شما کنترلی بر آنچه که برای سرمایه گذاری شما در حال و آینده پیش می‌آید ندارید. پس هرگز نمی‌توانید کاملا مطمئن باشید که سرمایه گذاری شما تا پایان روز بی ارزش یا منسوخ نخواهد شد.

برنامه ریزی برای بازنشستگی

بیت کوین ممکن است سود بیشتری از املاک و مستغلات را نصیب شما کند، اما ساده لوحانه است که برای برنامه ریزی بازنشستگی خود بر آن متکی باشید. همانطور که دیده ایم، عدم اطمینانی که در حول و حوش کریپتو مطرح است، آن را برای شهروندان مسن که یک درآمد معتبر و مستمر می‌خواهند، غیر قابل اعتماد می‌کند.

این افراد مایل به درگیر شدن و بیش از حد فکر کردن نیستند. املاک و مستغلات مدت زمان زیادی است که یک تکیه گاه عالی برای بازنشستگی برای بسیاری از مردم بوده است. ریسک املاک و مستغلات زیاد نیست و کرایه هر چند که کم هم باشد، همیشه موجود است.

وضع مالیات

خرید خانه منافع زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به عدم پرداخت مالیات درآمد در سطح سازمانی و آزادی برای تعمیم سود وام مسکن اشاره کرد؛ همچنین اگر در یک شرکت املاک سهامدار باشید، شما از تخفیف مالیاتی قابل توجهی برای سود سهام خود برخوردار خواهید بود.

اما در زمینه بیت کوین، اکثر کشورهای جهان به هر سود کوچکی، مالیات اختصاص می‌دهند و به هیچ دلیلی به شما تخفیف نمی‌دهند.

بیت کوین یک فرصت سرمایه گذاری عالی برای افراد جوانی است که توان ریسک‌های بزرگ را دارند؛ اما در زمینه اعتبار و رشد آینده، املاک و مستغلات هنوز در جایگاه اول قرار دارد.

سرمایه گذاری در بیت کوین بهتر است یا بورس؟

از ابتدای سال ۹۹، بازار بورس ایران بسیار رونق گرفت؛ به طوری که طبق آمار، حدود ۴۰ میلیون ایرانی در بورس ثبت نام کرده بودند و کد بورسی داشتند. در این زمان، اکثر افراد سهام‌های خود را با سود می‌فروختند. این تقریبا همان زمانی بود که بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین هنوز آنچنان صعودی نبود. 

اما این دوران طلایی بورس تا ماه مرداد ۹۹ ادامه داشت. اما از آنجایی که هر صعودی نزول نیز دارد و تا ابد گاوی باقی نمی‌ماند، بازار بورس تهران نیز با رکود مواجه شد و بسیاری از افراد سرمایه‌های خود را خارج کردند و در بازارهای دیگری مانند بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری کردند. در لینک زیر، به مقایسه بازار کریپتو و بورس پرداخته ایم، که می‌توانید آن را مطالعه کنید:

برترین ارز دیجیتال در سال‌های گذشته

برترین ارز دیجیتال در سال های گذشته - سرمایه گذاری در بیت کوین

سال ۲۰۱۹ سال پرنوسان و در بیشتر موارد، سال سودآوری برای جامعه ارز دیجیتال و بیت کوین بود. این عرصه با توسعه و پیشرفت‌های جدید به تکامل خود ادامه داد؛ در حالی که دولت‌ها به تدریج توجه بیشتری به ارزهای دیجیتال کردند که سرانجام منجر به بازار بالغ‌تری شد.

اما سال ۲۰۱۸ سال خوبی برای بیت کوین نبود. تا دسامبر سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین به بالاترین میزان خود یعنی تقریبا ۲۰ هزار دلار رسید. در ابتدای سال ۲۰۱۸ قیمت BTC همچنان بیش از ۱۷ هزار دلار بود؛ اما در دسامبر همان سال ارزش آن تا ۳۲۰۰ دلار کاهش یافت. 

رشد تصاعدی بیتکوین در طول زمان، موجب توجه و جذب جهانیان شد. این رشد باعث شده که تا امروز، صدها میلیارد دلار از طریق سرمایه‌گذاران به این زمینه سرازیر شود و علاوه بر این، از کاربردهای گسترده‌ای به عنوان یک ارز برخوردار شود.

تنها تجسمی از اندازه بازار بیت کوین در مقایسه با دارایی‌های سنتی، نشان می‌دهد که این بازار تا چه اندازه محدود و کوچک بوده و چه فضای رشد و نمو بزرگی در سال‌های پیش رو دارد. چنین پیشرفت و پتانسیلی در قالب ترکیبی از توان فنی و بنیادی ظهور می‌کند و به بسیاری از سرمایه‌گذاران نوید پیشرفت‌های بیشتر در ماه‌ها و سال‌های آینده را می‌دهد.

فارغ از اینکه ارزش بیت کوین در روند صعودی بعدی تا چه قیمتی افزایش یابد، ارزش بازار بیش از ۱ تریلیون دلاری بیتکوین معرف اهمیت این ارز دیجیتال است. قرار نیست که سرمایه گذاران اولیه بیت کوین به این زودی‌ها از این عرصه خارج شوند. بسیاری از افراد معتقدند که بازار بیت کوین همچنان در حال بروز پتانسیل‌های خود است و این بازار همچنان در مراحل اولیه خود قرار دارد.

چه زمانی بیت کوین بخریم؟

Bitcoin پرسود‌ترین سرمایه‌گذاری دهه گذشته بوده است. انتظار بسیار بیشتری از بیت کوین و ارز‌های دیجیتال برای دهه آینده می‌رود و بسیاری بر این باورند که این ارز‌ها آینده پول هستند. سرمایه‌گذاران موفق حوزه بیت کوین، از یک سری اصول هوشمندانه استفاده کرده‌اند که استفاده از این اصول باعث سودآوری بیشتر و بیشتر خواهد شد.

بهترین زمان برای خرید بیت کوین به خیلی موارد بستگی دارد؛ مثلا زمانی که بحران ویروس کرونا جهان را فرا گرفته بود، ارزش تقریبا تمام دارایی‌های سنتی و دیجیتالی به شدت کاهش یافت و قیمت بیت کوین نیز به ۳۸۰۰ دلار رسید؛ در آن زمان بهترین فرصت خرید بزرگ‌ترین رمز ارز در طی دو سال اخیر بود؛ با این که بسیاری از تحلیلگران و تریدرها درباره آن تردید داشتند. به گفته وارن بافت سرمایه گذار معروف، “زمانی که همه می‌فروشند شما بخرید و زمانی که همه می‌خرند، شما بفروشید.” این توصیه همواره می‌تواند به عنوان یک استراتژی قدرتمند برای خرید BTC عمل کند. در مقاله زیر، می‌توانید با دیگر عواملی که به خرید به موقع Bitcoin کمک می‌کنند، آشنا شوید. 

استراتژی‌های سرمایه گذاری در بیت کوین چگونه است؟

ممکن است هر روز برای خرید BTC مناسب باشد و این استراتژی که مرتب با پس‌انداز خود بیت کوین بخریم، جواب داده است. اما در واقعیت، کمتر کسی این کار را می‌کند و از این استراتژی ساده و موثر استفاده می‌کند.

بسیاری از افراد برای طریقه سرمایه گذاری در بیت کوین به مواردی مانند اندیکاتور‌های روی نمودار و غیره توجه می‌کنند، که البته این ارز دیجیتال بزرگ با توجه به ماهیت جدیدی که دارد، زیاد از اندیکاتور‌ها و تحلیل‌های تکنیکال پیروی نمی‌کند.

قیمت چیز ساده‌ای است که همه می‌توانند آن را اندازه بگیرند و درک کنند. بنابراین قیمت استانداردی پیش‌فرض برای همه افراد است. با بررسی تغییرات قیمت بیت کوین، می‌توانیم متوجه شویم که چه وقت‌هایی باید این ارز دیجیتال را بخریم و در چه دوره‌هایی باید این کار را بکنیم. متوسط قیمت خرید و بسیاری از موارد دیگر از طریق بررسی قیمت نمایان می‌شود.

در زمان خرید بیت کوین باید به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

در زمان خرید بیت کوین باید به چه مواردی توجه داشته باشیم؟ - سرمایه گذاری در بیت کوین

طریقه سرمایه گذاری در بیت کوین در زمان مناسب، بدین صورت است که باید به قیمت نسبی و مطلق این ارز دیجیتال توجه داشته باشیم. میانگین‌های متحرک مقیاسی خوب برای اندازه‌گیری تغییرات این ارز در بازه‌های زمانی مختلف هستند. با استفاده از میانگین متحرک می‌توانیم تعیین کنیم که فرضا در یک دوره یک هفته‌ای، یک ماهه و غیره، میانگین قیمت بیت کوین چقدر بوده است و یا فرضا کف قیمت آن چقدر بوده است و از این طریق به تصمیم‌گیری‌های درست و بهتری بپردازیم.

حالا که انگیزه لازم و اندیکاتور مورد نظر را داریم، باید این‌ها را در مقابل قیمت روزانه بیت کوین قرار دهیم و به مقایسه آن در یک دوره پرداخته و ببینیم آیا می‌توانیم سیگنال‌های ورود و خروج را بیرون بکشیم. اما قبل از این که وارد این تفکیک دوره‌ای شویم، اجازه دهید قوانین بازی را تعریف کنیم.

قوانین این استراتژی

از آنجا که در کل تنها یک میانگین متحرک شما را در مورد تصمیمات خریدتان راهنمایی می‌کند، باید به این صورت کار کنید که هر وقت میانگین مورد نظر بالای قیمت ترید روزانه بیت کوین باشد، اقدام به خرید آن نکنید؛ بلکه زمانی که این میانگین پایین قیمت ترید روزانه باشد، بهتر است اقدام به خرید کنید.

پس شما تنها یک سیگنال دارید و آن هم میانگین متحرک مورد نظر است و با استفاده از آن به خرید و یا عدم خرید اقدام می‌کنید. این مهم‌ترین نکته این رویکرد است و البته تعدادی قوانین را نیز برای آن تعریف می‌کنیم:

۱- بازه تاریخی: بازه زمانی را در اینجا به صورت قیمت میانگین روزانه از یک ژانویه تا سی اکتبر ۲۰۲۰ در نظر می‌گیریم.

۲- تنها خرید: در این استراتژی، هدف ما تنها خرید است و کاری به زمان فروش نداریم.

۳- ورود و خروج: در اینجا میانگین متحرک به ما سیگنال ورود و خروج می‌دهد. ورود در این استراتژی به معنی خرید بیتکوین است و خروج به معنی خارج شدن از پوزیشن خرید است.

۴- تنها میانگین متحرک: در اینجا تنها اندیکاتوری که مورد نظر قرار می‌دهیم، میانگین متحرک است و بنابراین از حاشیه دور خواهیم بود.

۵- میانگین روزانه: در اینجا میانگین قیمت را با توجه به قیمت‌های یک پایگاه داده معتبر تعیین می‌کنیم.

۶- تنها بیت کوین: در این استراتژی، تنها به خرید BTC توجه می‌کنیم و از آلت کوین‌ها صرف نظر می‌کنیم.

۷- تنها مکث: این استراتژی به این صورت است که یا اقدام به خرید Bitcoin می‌کنید و یا اقدام نمی‌کنید. به همین دلیل در بسیاری از مواقع باید تنها صبر کنید و منتظر سیگنال باشید.

۸- انعام: از آنجا که ما در اینجا متکی به یک روند ایجاد شده هستیم، خرید در کف وجود ندارد؛ زیرا کف هنوز هم پایین میانگین متحرک مورد نظر است. اما این خرید هنوز هم دارای مزیت است و مرتبا به بالای میانگین متحرک مورد نظر می‌رود.

اعداد پیش رو

سرمایه گذاری در بیت کوین

بیت کوین سال ۲۰۲۰ را با قیمت حدود ۷۲۰۰ دلار شروع کرد و بعدا به حدود ۳۸۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. سپس در ماه اکتبر (آبان ۹۹) به بالاترین قیمت سال خود دست یافت و در حوالی ۱۳۵۰۰ دلار معامله شد. اگر به میانگین متحرک روزانه این ارز دیجیتال شاخص در این مدت توجه شود، تغییرات روزانه قیمت قابل رویت خواهد بود. هر چه دوره مورد نظر برای بررسی بیشتر باشد، میانگین باثبات‌تر و معتبرتر خواهد بود.

نگاهی به نمودار بالا نشان می‌دهد که نقاط ورود و خروج با توجه به میانگین متحرک مورد نظر خود را نشان می‌دهند. هر چه دوره زمانی کوتاه‌تری را انتخاب کنیم، نقاط ورود و خروج بیشتری را خواهیم داشت. این به نکته مهمی اشاره دارد و در تحلیل دوره‌ای همواره باید مورد توجه قرار بگیرد.

گاو‌ها توجه کنند

قبل از این که به تفکیک‌های دوره‌ای برویم، باید به ماهیت صعودی بازار سال ۲۰۲۰ توجه داشته باشیم. این استراتژی برای بازار آن سال جواب داده است و اگر کسی اقدام به انجام آن کرده باشد، اینک در سود است. این به دلیل ماهیت صعودی بازار بیت کوین بوده است.

اما اگر یک بازار نزولی مانند بازار ۲۰۱۸ را در نظر بگیریم، اعمال این استراتژی باعث عدم خرید بیت کوین می‌شود و در انتها ما ضرر نمی‌کنیم و البته سود هم نخواهیم کرد. از آنجا که این استراتژی بر Moving Average تکیه دارد، در دوران نزولی مرتبا به ما سیگنال خروج داده می‌شود.

میانگین متحرک ۲۰۰ روزه

سرمایه گذاری در بیت کوین

میانگین متحرک ۲۰۰ روزه یکی از اندیکاتور‌های مهمی است که بسیار به آن توجه می‌شود و تقریبا نصف تقاطع طلایی و تقاطع مرگ در تحلیل تکنیکال بر اساس این میانگین شکل می‌گیرد. این تحلیل در نمودار بالا به طور مفصل نشان داده شده است. حال با توجه به نمودار بالا، چه زمان‌هایی در سال ۲۰۲۰ باید بیت کوین خریده می‌شد؟

با توجه به نمودار مشخص می‌شود که در سه موقعیت باید وارد بازار می‌شدید. این سه موقعیت در کل ۲۲۰ روز را برای خرید بیت کوین به ما نشان می‌دهد. گفتیم که خروج در اینجا به معنی نخریدن بیتکوین است و به معنی فروش نیست. اگر خروج را به عنوان یک حرکت محسوب کنیم، در کل، پنج حرکت تا آخر دوره خواهیم داشت. این نوع خرید، همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد، دارای مزیت است.

مزیت این روش، این است که بدون دردسر است و در طول دوره مورد نظر تنها چند بار وارد می‌شوید و خرید خود را انجام می‌دهید که سود خوبی هم خواهید داشت. افرادی که از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا ۳۰ اکتبر با استفاده از این استراتژی اقدام به خرید کرده باشند، حدود ۳۱.۹ درصد سود کسب کرده‌اند.

ما در اینجا از یک استراتژی صرفا خرید برای Bitcoin استفاده کردیم و تنها از یک اندیکاتور هم استفاده کردیم، که در دوره‌های مختلفی آن را تنظیم کرده بودیم.

تاریخچه قیمتی بیت کوین

روند مثبت تغییرات بیت کوین، این ارز را به یک دارایی ایمن و قابل اعتماد برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. به علاوه، علیرغم بازار نزولی سال ۲۰۱۸، این ارز نشان داده است که سرمایه گذاری بر روی آن سودآور است.

نرخ میانگین سود روزانه بیت کوین از ژانویه سال ۲۰۱۱ تاکنون ۰.۳۴۷ درصد و روندی مثبت بوده است. کلیواستون (Clavestone) شرکتی در خصوص مدیریت بیتکوین، تغییرات روزانه این ارز دیجیتال را مورد ردیابی قرار داده و نتایج آن را اعلام کرده است.

به رغم نگرانی‌های موجود در رابطه با روند بازار نزولی بین ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸، این تنها دومین سالی بود که BTC بازار خرسی را تجربه می‌کرد. 

میانگین تغییرات روزانه این کوین در سال ۲۰۱۸، منفی ۰.۲۴ درصد بود که این میزان کاهش دقیقا برابر با سال ۲۰۱۴ است.

سرمایه گذاری در بیت کوین

حدود ۸ سال پیش در دسامبر ۲۰۱۳، قیمت بیت کوین به ۱۲۴۲ دلار رسید و سپس به آرامی تا ژانویه ۲۰۱۵، با افت ۸۷ درصدی به ۱۹۵ دلار کاهش یافت. حالا فرض کنید که این اتفاق مجددا رخ دهد. قیمت بیت کوین ممکن است به ۷۰ هزار دلار سقوط کند و سپس به تدریج طی یک سال به ۲۰ هزار دلار کاهش یابد. قصد ما این نیست که بگوییم این اتفاق رخ خواهد داد؛ بلکه می‌گوییم اگر این شرایط به وجود آید، شما آماده هستید؟

بهترین سال برای این ارز دیجیتال از لحاظ افزایش قیمت، سال ۲۰۱۳ بود؛ در این سال قیمت بیت‌کوین تغییر روزانه ۱.۱۲ درصدی و روند افزایشی داشته است. این ارز طی ۷ سال (تا سال ۲۰۲۰)، رشد مثبت ۲۰۰ هزار درصدی کسب کرده است. 

سرمایه گذاری در بیت کوین

به نظر می‌رسد کسانی که بیت کوین خریداری کرده و نفروخته‌اند، صاحب ثروت بسیار خوبی شده‌اند. به عنوان مثال، اگر شما در ماه ژانویه ۲۰۱۱ معادل ۱۰۰ دلار بیت کوین خریده بودید، ارزش این کوین‌ها با توجه به قیمت فعلی بیت کوین که در حال حاضر ۵۸۰۰۰ دلار است، در زمان حال برابر با ۲۲ میلیون دلار خواهد بود!

اما با بالا رفتن قیمت BTC و افزایش مارکت کپ یا حجم معاملات آن، دامنه نوسانات نیز طبیعتا کاهش می‌یابد؛ اگر شما از سال ۲۰۲۰ که قیمت بزرگ‌ترین رمز ارز در طی بحران جهانی کرونا، به ۳۷۰۰ دلار رسید تا کنون ۲۰ برابر سود دریافت کردید، اکنون احتمال سود ۲۰۰۰ درصدی بسیار بعید است؛ زیرا حتی اگر قیمت بیتکوین به ۲۰ هزار دلار نیز نزول کند، نیاز به حجم معاملات بسیار عظیمی دارد تا به ۲۰۰۰ درصد یا ۲۰ برابر صعود کند. 

همه اختیار پولی که به سختی به دست آورده‌اند را دارند. نکته‌ای که در خصوص بیتکوین وجود دارد، این است که همه چیز داوطلبانه است و اجباری برای سرمایه گذاری در بیت کوین یا استفاده از آن وجود ندارد.

از آنجا که مردم بدون در نظر گرفتن شرایط بر روی اولین رمز ارز سرمایه گذاری می‌کنند، بهترین کار این است که به آنها کمک کنیم تا از خطرات موجود باخبر شوند و بدانند که چگونه این خطرات را تا حد امکان کاهش دهند.

عملکرد بیت کوین در مقابل سایر ابزارهای سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۹ چگونه بود؟

سال ۲۰۱۹ سال پرنوسان و در بیشتر موارد، سال سودآوری برای جامعه ارز دیجیتال و بیتکوین بود. این حوزه با توسعه و پیشرفت‌های جدید به تکامل خود ادامه داد، در حالی که دولت‌ها به تدریج توجه بیشتری به ارزهای دیجیتال کردند که سرانجام منجر به بازار بالغ‌تری شد. در این سال نوسان Bitcoin و بیت کوین SV تقریبا ۱۰ درصد بوده است. میزان نوسان بیت کوین کش کمتر از ۹ درصد بود و اتریوم و لایت کوین نیز به ترتیب با ۳ و ۲ درصد کمترین درصد نوسان را به خود اختصاص داده بودند. 

سود سرمایه گذاری در بیت کوین در سال ۲۰۱۹ بیشترین میزان نسبت به الباقی رمز ارزها بوده است؛ بزرگ‌ترین ارز دیجیتال تقریبا ۹۴ درصد بازگشت سود داشته است. به علاوه، BTC خود را به عنوان بهترین سرمایه گذاری در دهه گذشته ثابت کرده و بیش از ۴۵.۰۰۰.۰۰۰ درصد سود به همراه داشته است.

نکات مهم درباره سرمایه گذاری بیت کوین

نکات مهم درباره سرمایه گذاری بیت کوین
 • میانگین هزینه دلاری (Dollar-Cost Averaging) را به عنوان یک استراتژی بسیار خوب یاد بگیرید: با مقادیر کم و در دوره‌های زمانی ثابت خرید کنید. بدین شکل می‌توانید خریدهایی با قیمت میانگین دارایی انجام دهید و از استرس‌های حاصل از مشخص کردن زمان نوسانات قیمت دوری کنید.
 • حتما نباید یک بیت کوین کامل بخرید. می‌توانید بخشی از یک BTC را خریداری کنید.
 • فقط درصد کمی از درآمد خالص خود را به سرمایه گذاری در بیت کوین اختصاص دهید. از یک درصد درآمد خود شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که مقروض نمی‌شوید یا بیشتر از توان مالی خود سرمایه گذاری نمی‌کنید. حداقل سرمایه لازم برای خرید بیت کوین نیز ۵۴۶۰ ساتوشی معادل ۰.۰۰۰۰۵۴۶ BTC است.
 • اطلاعات کسب کنید. منابع درباره Bitcoin و ارزهای دیجیتال، رایگان و کاملا در دسترس هستند. درباره چیزی که می‌خواهید در آن سرمایه گذاری کنید اطلاعات لازم را کسب کنید.
 • به یاد داشته باشید که خرید بیتکوین، یک شبه پولدار شدن نیست. فناوری موجود در بیت کوین همان چیزی است که آن را ارزشمند می‌کند، نه نرخ معاملات در صرافی‌های بیت کوین. صرافی‌ها ارتباطی با فناوری به وجود آورنده بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ندارند.
 • از کسب و کارهای کلاهبردارانه نظیر استخراج ابری یا کلاب‌های سرمایه گذاری که از شما حداقل سرمایه گذاری و جذب سایرین را درخواست می‌کنند و کسب سود را تضمین می‌کنند، دوری کنید. این مسائل در سرمایه گذاری بیت کوین جایی ندارند. 
 • اگرچه بیت کوین و فناوری بلاک چین جای رشد بسیار زیادی دارند و قصد دارند که مدت طولانی باقی بمانند، ارزش هیچ دارایی تا ابد افزایش نمی‌یابد. انتظارات واقعی در خصوص سرمایه گذاری خود داشته باشید.

همچنین ۳ اصل دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند سرمایه گذاری BTC را سودآور کنند:

سعی نکنید بازارها را مغلوب کنید

ظاهرا به نظر می‌رسد که تریدر‌ها بیشترین سود را در بازار ارز دیجیتال می‌کنند و برای کسب این سود نیاز به مهارت‌های ترید است؛ اما واقعیت چیز دیگری است و تجربه نشان داده که سرمایه‌گذارانی که اقدام به خرید تدریجی بیت کوین کرده‌اند، بهترین سیاست را در پیش گرفته‌اند.

به عنوان مثال، یک سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلاری در ژانویه ۲۰۱۳، حال تبدیل به بیش از ۲۰ میلیون دلار شده است. در واقع، شروع با استراتژی ساده بالا سودآور‌ترین روش بوده است. به زبان ساده باید گفت که ترید نیاز به مهارت‌های عظیمی دارد و اکثر افراد غیر‌حرفه‌ای حاضر در این فضا شکست می‌خورند. پس بهتر است که محافظه‌کار باشیم و تا آنجا که می‌توانیم از بازی ترید دور باشیم.

روش سرمایه‌گذاری منظم و دوره‌ای برای خرید بیت کوین به این صورت است که به طور دوره‌ای به خرید آن بپردازیم و بودجه‌ای ثابت را به این کار اختصاص دهیم. مثلا می‌توانیم ماهانه صد دلار را به خرید بیتکوین اختصاص دهیم و هر ماه این خرید را انجام دهیم. این دوره زمانی بستگی به افراد دارد و افرادی هستند که روزانه و یا هفتگی اقدام به خرید این ارز دیجیتال بزرگ می‌کنند. این کار در بلندمدت سود بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

اگر شما در سال ۹۸ هر هفته صد دلار BTC خریده بودید، سرمایه شما تا امروز بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ درصد رشد کرده بود و اگر در ۵ سال گذشته توانسته باشید که هر هفته ۱۰۰ دلار بیت‌کوین بخرید، سرمایه شما ۱۵۰۰۰ درصد رشد کرده است! این ارقام شگفت‌انگیز از دید طرفداران بیت کوین مخفی نمانده است و امروزه تقریبا در جای جای کره زمین افرادی پیدا می‌شوند که از این استراتژی برای خرید پادشاه ارز‌های دیجیتال استفاده می‌کنند.

اقدام به متنوع سازی هوشمندانه کنید

ارز دیجیتال طبقه جدیدی از دارایی‌ها است و فناوری بلاک چین نیز سعی در متحول کردن اقتصاد جهان دارد. اینکه آیا بیت کوین ارز دیجیتال برتر باقی خواهد ماند یا نه، جای بحث دارد و مشخص نیست؛ اما قطعا ارز‌های دیجیتال به موفقیت خواهند رسید.

در اینجا نیز مانند سرمایه‌گذاری‌های سنتی باید اقدام به متنوع‌سازی کرد. بسیاری از آلت کوین‌ها سود زیادی را نصیب پذیرندگان اولیه خود کرده‌اند و بسیاری از آنها نیز آینده درخشانی دارند. از طرف دیگر، آلتکوین‌ها خطرناک و پرریسک هستند و در انتخاب آنها باید تحقیقات کامل و مستقلی را انجام داد.

بیشتر باید Altcoinهایی را انتخاب کرد که قدمت بیشتری دارند و مدت زیادی از تاسیس آنها می‌گذرد. درصد کمی از سبد سهام خود را به کوین‌های جایگزین جدید و گمنام اختصاص دهید. با وجود متنوع‌سازی باز هم باید محافظه‌کار بود.

بیت کوین‌های خود را ایمن نگه دارید

همه شما ماجرا‌هایی را در مورد از دست رفتن تعداد زیادی از بیتکوین‌ها شنیده‌اید. عواملی مانند از دست رفتن کلید‌های خصوصی، فراموشی رمز عبور، سرقت و غیره باعث از میان رفتن این کوین‌ها شده‌اند. سرمایه‌گذاران هوشمند همیشه امنیت را در اولویت قرار می‌دهند و این توصیه که “نداشتن کلید‌ها به منزله نداشتن کوین‌ها است” را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند.

برای ذخیره ارز‌های دیجیتال از روش شفاف و مناسبی استفاده کنید. کلید‌های خصوصی و رمز عبور‌ها را یادداشت کنید و در جایی امن نگهداری کنید. اطلاعات حساس را به صورت فایل‌های رمز‌گذاری نشده در کامپیوتر خود و یا در فضای ابری قرار ندهید. به این واقعیت توجه داشته باشید که ممکن است هارد درایو‌ها و فایل‌ها از بین بروند. بهترین راه برای نگهداری ارزهای رمزنگاری شده، استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری است.

آیا اکنون زمان خوبی برای سرمایه گذاری در بیت کوین است؟

در زمان بروزرسانی این مقاله (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) که قیمت بیت کوین به ۵۸۰۰۰ دلار رسیده، به نظر بسیاری از کارشناسان این حوزه، شاید زمان مناسبی برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین نباشد؛ زیرا برای افزایش بیشتر قیمت اولین رمز ارز، نیاز به سرمایه بسیار زیادی است و این که بیشتر سرمایه گذاران BTC اکنون سود خود را گرفته‌اند. بنابراین ممکن است آن را به فروش برسانند و قیمت را کاهش دهند؛ به علاوه، اکنون در این برهه تاریخی و در آینده ای نزدیک، ممکن است ما شاهد بازار خرسی در کل ارزهای رمزنگاری شده باشیم. در لایو زیر با دلایل این اتفاق آشنا می‌شوید:

مزایای فناوری بلاک چین را نمی‌توان انکار کرد. بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که واسطه‌هایی نظیر بانک‌ها و سازمان‌های مالی را کنار گذاشته است و مشارکت در معاملات بین المللی را حتی بدون داشتن حساب بانکی امکان پذیر می‌سازد. این شرایط، یک مدل ارز دموکراتیک به معنای واقعی کلمه است که متوقف کردن آن بسیار دشوار است؛ زیرا با استفاده ابزارهای فنی کنونی، هک کردن و دستکاری بیتکوین غیرممکن است. ممنوع کردن Bitcoin نیز بسیار خطرناک است؛ زیرا تا زمانی که فقط یک رایانه برای صدور بیت کوین وجود داشته باشد، می‌توان به معامله آن پرداخت.

مقایسه یک سال قبل بیت کوین با سایر بازارها نشان می‌دهد که سرمایه گذاران همچنان زود به این عرصه وارد شده‌اند.

آیا اکنون زمان خوبی برای سرمایه گذاری در بیت کوین است؟

ظرفیت ۱ تریلیون دلاری بازار بیت کوین به هیچ وجه کم نیست و نشان‌دهنده رشد وسیع این دارایی طی ۱۱ سال گذشته است؛ اما بر خلاف این موضوع، مقایسه BTC با سایر بازارهای بزرگ، دقیقا ابعاد کوچک این بازار را در مقیاس جهانی نشان می‌دهد.

جمع بندی

سرمایه گذاری در بیت کوین در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و از سال ۲۰۲۰ سرمایه گذاران سازمانی و افراد ثروتمند نیز به این بازار ورود کرده‌اند. می‌توان گفت که بازار رمز ارزها در حال رسیدن به بلوغ و شکوفایی است و افرادی که از چند سال قبل در بیتکوین سرمایه گذاری کرده‌اند، توانستند سود بسیار خوبی را تجربه کنند. 

حجم بازار Bitcoin نسبت به یک سال گذشته، حدود ۱۰ برابر شده و قیمت آن نیز از حدود ۳۸۰۰ دلار به ۵۸۰۰۰ دلار رسیده است. این نشان می‌دهد که این بازار می‌تواند پتانسیل‌های بسیار خوبی برای سرمایه گذاران داشته باشد.

این مقاله توصیه برای سرمایه گذاری نیست و صرفا اطلاعات مربوط به بیت کوین را منعکس می‌کند. بنابراین در صورت سود و زیان کاربران، هیچ مسئولیتی متوجه تیم میهن بلاکچین نیست
منبع
mediuminvestopedia

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا