متوسط سرمایه گذاری

استراتژی DCA یا میانگین هزینه دلار چیست؟

اگر شما صاحب بیت کوین هستید و غالبا در مورد آن صحبت می‌کنید، ممکن است هر از گاهی با سوالاتی مانند «الان باید بیت کوین بخرم؟»، «آیا زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است؟»، «بهترین قیمت بیت کوین برای خرید، چه عددی است؟» و پرسش‌های دیگری مانند این موارد روبه‌رو شوید. اگر سرمایه‌گذار هستید و بخواهید دیگران را راهنمایی کنید، نیاز به استراتژی و ابزار مناسب برای پاسخ به آن پرسش‌ها هستید. در این مقاله سعی می‌کنم درباره استراتژی میانگین هزینه دلار یا Dollar Cost Averaging که به اختصار DCA می‌گویند، صحبت کنیم. این استراتژی می‌تواند یکی از ابزارها و استراتژی‌های لازم برای رسیدن به مساله یافتن قیمت مناسب برای خرید بیت کوین باشد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۲۱ آبان ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شد

معرفی استراتژی DCA یا میانگین هزینه دلار

خرید بیت کوین مایکرو استراتژی

فعالیت در بازار‌ ۹۰۰ میلیارد دلاری ارز‌های دیجیتال شباهت زیادی به رقابت در مسابقات رزمی سرسختانه داشته و تنش‌های زیادی را به همراه دارد. از طرف دیگر‌، استراتژی و برنامه‌های مشابه جالبی وجود دارند که سرمایه‌گذاران صبور و منظم می‌توانند از آنها برای مشارکت در این بازار بهره‌مند شوند. یکی از این استراتژی‌ها با نام میانگین هزینه دلار (DCA‌) شناخته می‌شود. شاید بتوان این استراتژی را هنر مبادلات بدون معامله نام‌گذاری کرد.

استراتژی DCA یکی از روش‌های معاملاتی است و در میان کاربران حوزه رمزارز‌ به‌ویژه هولدر‌های بیت کوین (BTC‌)‌، معنا و مفهوم به‌نسبت متفاوتی در مقایسه با معنای آن در بازار‌های مالی معمول دارد.

به صورت کلی‌، مفهوم میانگین هزینه دلار به معنای خرید یا فروش‌ میزان ارزش دلاری یکسانی از یک دارایی در بازه‌های زمانی منظم است. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که در طول این بازه زمانی‌، هیچ توجهی به نوسانات کوتاه‌مدت قیمت نداریم. اگر توجه کنید، متوجه تضاد این استراتژی با فرایند خرید و فروش کل دارایی سرمایه‌گذاری‌شده می‌شوید که به صورت معمول در طول مدت زمانی انجام می‌شود. در حالت عادی زمانی خرید و فروش انجام می‌شود که فکر می‌کنید بازار به کف قیمت یا به اوج خود رسیده است. همانطور که از نام این استراتژی پیداست‌، به صورت تئوری و در صورت صحیح بودن بازه‌های زمانی خرید و فروشی که تعیین کرده‌اید‌، به صورت میانگین و در بلندمدت میزان دلار مورد نیاز شما برای سرمایه‌گذاری در بازار کمتر خواهد شد.

کوری کلیپستن (Cory Klippsten‌)‌، مدیرعامل Swan Bitcoin‌، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی برای هواداران سرسخت بیت کوین‌ می‌گوید:

استراتژی متوسط هزینه دلار در داخل یا خارج از یک پوزیشن معاملاتی‌، راهکاری برای به انجام رساندن یک معامله است. این رویکرد به صورت سنتی بدین شکل انجام می‌شود که سرمایه‌گذاران با استفاده از میانگین هزینه دلار در بازار خرسی دارایی‌های مورد نظر خود را خریداری و انباشت می‌کنند. از طرف دیگر و با بهره‌گیری از DCA‌، دارایی‌های خود را در بازار گاوی به فروش می‌رسانند.

تمام این‌ها در حالیست که استراتژی DCA برای سرمایه‌گذاران متعهد بیت کوین تنها به یک صورت قابل استفاده است.

در همین راستا‌، کلیپستن با اظهار کمی تاسف گفت: در فضای بیت کوین‌، ما از این استراتژی برای انجام خرید‌های مکرر خودکار‌، صرف نظر از صعودی یا نزولی بودن بازار استفاده می‌کنیم. به گفته کلیپستن‌، او به مدت دو سال تلاش‌های زیادی را برای ایجاد تمایز میان «خرید‌های مکرر‌» یا «DCA خودکار‌» با همنام قدیمی این رویکرد در وال استریت به انجام رساند اما در نهایت شکست خورد.

انتظار پیش فرض در رابطه با استراتژی DCA بدین صورت است که قیمت دارایی اصلی مورد نظر با گذر زمان افزایش پیدا می‌کند. این روش طی خرید‌های بازه‌ای و در زمان اوج یا کف قیمت صورت می‌گیرد. تمامی این خرید‌ها به یک قیمت خرید میانگین منتهی می‌شوند‌، که همواره باید کمتر از ارزش حقیقی آن دارایی باشد.

در استفاده از Dollar Cost Averaging باید به چه نکاتی توجه کرد؟

از جمله مزایای استراتژی میانگین هزینه دلار می‌توان به مواردی مانند کاهش میزان اضطراب سرمایه‌گذاران‌، کمک به آنها در راستای اجتناب از تعیین زمان فعالیت در بازار‌ و البته فراهم‌سازی بستر یک روش قابل پیش‌بینی و منظم برای رشد و افزایش مداوم سرمایه اصلی این افراد اشاره کرد. اگر این عوامل توجه شما را نیز جلب کرده‌اند‌، به مراحل پیش رو توجه کنید‌:

 • در رابطه با مبلغ مورد نظر خود برای سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز یک تصمیم قطعی بگیرید. شاید این تنها یک سرمایه‌گذاری گذرا و موقت برای برخی از شما محسوب شود و شاید هم مبلغ معینی در نظر داشته باشید که بتوانید طبق یک برنامه منظم و به صورت نامحدود در این بازار مشارکت داشته باشید.

 • در مورد بازه‌های زمانی که طی آنها قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه دارید، تصمیم بگیرید. به عنوان مثال‌، ممکن است قصد داشته باشید زمان بازه‌های سرمایه‌گذاری خود را به صورت هماهنگ با زمان به اتمام رسیدن کمیسیون‌ها یا کارمزد‌های معاملاتی‌، به صورت روزانه‌، هفتگی‌، ماهیانه یا هر بازه زمانی دلخواه دیگری تنظیم کنید.

 • تصمیم بگیرید که قصد دارید این سرمایه‌گذاری را به چند بازه زمانی تقسیم کنید. به صورت مشابه با مورد قبل‌، ممکن است این بازه‌های زمانی انگشت‌شمار باشند‌ یا ممکن است این روند تنها آغازی برای یک روال بی‌پایان و مداوم باشد.

 • به صورت مشخص مبلغ دلاری را که قصد سرمایه‌گذاری کردن آن در طول هر دوره سرمایه‌گذاری دارید، تعیین کنید. اگر یک مبلغ کلی را در نظر گرفته‌اید‌، این سرمایه را در میان بازه‌هایی که در نظر گرفته‌اید، پخش کنید و اگر برنامه سرمایه‌گذاری نامحدود را در سر می‌پرورانید‌، بودجه مورد نظر و قابل اتکایی را تعیین کنید که توانایی برآمدن از عهده آن را داشته باشید.

 • به برنامه‌ریزی خود وفادار باشید و خارج از تصمیمات خود هیچ اقدامی نکنید‌، این جدا از هرگونه رفتاریست که در یک روز یا یک هفته خاص در بطن بازار شکل می‌گیرد.

هیچ راه همواره صحیح و از پیش تعیین‌شده‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازار‌های مالی وجود ندارد. این در حالیست که اگر سرمایه‌گذاری هستید که به دنبال افزایش میزان سرمایه خود بوده و نگران گرفتار شدن در بازه‌های زمانی رویداد‌های مختلف بازار است یا حتی نسبت به افزودن مبلغ هرچند اندکی به سرمایه خود به صورت ماهیانه و با صرف نظر از میزان بازده سهام خریداری شده خود متعهد هستید، استراتژی DCA یا میانگین هزینه دلار راهکار موثری برای ساخت سبد سرمایه‌گذاری یا پورتفولیوی شماست.

استفاده از متوسط هزینه دلار (DCA‌) در کریپتو

استراتژی DCA یکی از رایج‌ترین روش‌های مورد استفاده در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود. افرادی که به صورت بازه‌ای و در طول چند سال اخیر بیت کوین خریداری کرده‌اند‌، با قیمت خرید میانگین بسیار پایینی پورتفولیوی خود را ساخته‌اند. بازار رمزارز عمر کوتاهی دارد و مدت زمان زیادی از پیدایش آن نمی‌گذرد، به همین خاطر بسیاری از افراد انتظارات بسیار بالایی از این بازار دارند و آینده روشنی برای آن متصور می‌شوند. با وجود تمام این تفاسیر‌، هیچ تضمینی وجود ندارد که استراتژی DCA در خرید ازر دیجیتال و به‌طور مشخص خرید بیت کوین همان بازده سابق را داشته باشد. بنابراین‌، تحقیقات لازم را پیش از هرگونه اقدامی برای سرمایه‌گذاری در این حیطه به انجام برسانید.

از آنجایی که تکنولوژی بلاکچین و بیت کوین در دسته نوآوری‌های به نسبت جدید جای دارند‌، احتمال این‌که چنین دستاورد‌هایی در نهایت به میزان ارزش مالی بالایی برسند نیز وجود دارد. در حال حاضر تنها نکته حائز اهمیت‌، توسعه هرچه بیشتر بازار و افزایش میزان پذیرش عمومی آن به صورت روزافزون است؛ بنابراین لازم است شما نیز در قالب یک سرمایه‌گذار به حوزه‌ها و روش‌های ورود به آن‌ها به واسطه روش DCA، اطمینان داشته باشید.

شیوه استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلار چیست؟

بدون شک‌، درک عملکرد DCA بسیار خوب است‌، اما مهم‌ترین چیز درک شیوه بهره‌گیری از این روش است. رایج‌ترین راه برای استفاده از استراتژی DCA‌، سرمایه‌گذاری کردن یک مبلغ مشخص بر روی یک دارایی و البته به صورت ماهیانه است. شاید بتوان دلیل این امر را به این موضوع نسبت داد که اکثر مردم تنها بخشی از حقوق خود را در حوزه رمزارز سرمایه‌گذاری می‌کنند و حقوق افراد به صورت ماهانه و در یک روز مشخص واریز می‌شود.

به منظور تبدیل استراتژی متوسط هزینه دلار به یک برنامه شخصی‌، لازم است تا در مراحل ابتدایی چند چیز را به صورت واضح مشخص کنید:

 • کدام رمزارز را می‌خواهید بخرید؟
 • می‌خواهید با چه دوره تناوبی (تعداد دفعات) سرمایه‌گذاری کنید؟
 • می‌خواهید چه مقدار سرمایه‌گذاری کنید؟
 • چگونه می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید؟
معرفی استراتژی DCA و راهکار‌های بهره‌گیری از آن
منبع: Cointelegraph

در استراتژی DCA‌، رمزارزی را انتخاب می‌کنیم که انتظار داریم در آینده نیز وجود داشته باشد و ارزش آن افزایش پیدا کند. دلیل این‌که اغلب بیت کوین یا اتریوم در این روش انتخاب می‌شوند نیز به همین موضوع برمی‌گردد‌، زیرا این رمزارز‌ها به عنوان باثبات‌ترین پروژه‌های فضای کریپتو شناخته می‌شوند.

جدا از مبلغ و تعداد دفعاتی که قصد سرمایه‌گذاری در این فضا را دارید‌، تصمیم‌گیری در مورد شیوه انجام این کار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال‌، می‌توانید به صورت خودکار یا دستی سرمایه‌گذاری کنید. در همین راستا‌، می‌توانید با انتخاب پلتفرمی که امکان سرمایه‌گذاری خودکار را در اختیار شما قرار می‌دهد‌، بدون هرگونه زحمت اضافه‌ای از رویکرد DCA استفاده کنید. شما می‌توانید با استفاده از چنین مسیری‌، بدون نیاز به بررسی‌های مجدد به ساخت پورتفولیو خود بپردازید. لازم به ذکر است که دریافت رمزارز روزافزون و بیشتر به هیچ عنوان به معنای کسب سود بیشتر نیست‌، زیرا هنگام افت قیمت رمزارز‌ها‌، ارزش ارز‌های دیجیتال شما نیز پایین می‌آید.

مزیت استراتژی DCA نسبت به سرمایه‌گذاری یکجا چیست؟

رویکرد DCA به سرمایه‌گذاران در مسیر ورود ایمن به یک بازار  سرمایه‌گذاری‌، کسب سود حاصل از افزایش قیمت بلند مدت‌ و کمتر کردن میانگین ریسک نوسانات نزولی قیمت در کوتاه مدت کمک می‌کند. علاوه بر این‌، استراتژی DCA در شرایطی مثل مثال پیش رو‌، بازده قابل پیش‌بینی‌تری را نسبت به سرمایه‌گذاری یکجای نقدینگی زیاد را در اختیار ما قرار می‌دهد:

 • خرید دارایی که احتمال افزایش میزان ارزش آن در بلند مدت وجود دارد:
  اگر یک سرمایه‌گذار بر این باور باشد که قیمت‌ها در آستانه سقوط هستند و این احتمال وجود دارد که در بلندمدت بازیابی شده و به جایگاه خود بازمی‌گردند‌، با استفاده از روش DCA می‌تواند در طول بازه زمانی افت قیمت آن دارایی به سرمایه‌گذاری بازه‌ای روی آن بپردازد. اگر پیش‌بینی این افراد صحیح باشد‌، سود خرید در قیمت پایین را کسب می‌کنند و حتی اگر اشتباه کرده باشند نیز پس از افزایش میزان قیمت‌ها به سرمایه‌گذاری خود در بستر بزرگ بازار ادامه می‌دهند.
 • پوشش‌دهی پیش‌بینی‌ها از طریق نوسانات بازار:
  روش DCA سرمایه‌گذاران را در معرض قیمت‌های متفاوت در طول بازه‌های زمانی مختلف قرار می‌دهد. هنگامی یک بازار مالی تحت تاثیر نوسان قیمت قرار می‌گیرد‌، هدف این استراتژی که بر اساس میانگین گرفتن از هرگونه افزایش قابل توجه یا کاهش قیمت پورتفولیوی افراد است به چشم می‌خورد. در همین راستا‌، سود اندکی نیز از تمامی حرکت‌های صعودی و نزولی قیمت کسب می‌شود.
 • اجتناب کردن از FOMO و معاملات احساسی:
  استراتژی DCA یک رویکرد قانون محور برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اغلب شاهد اسیر شدن تریدر‌های مبتدی در دام «معاملات احساسی‌» هستیم‌، که طی آنها تمامی تصمیمات خرید و فروش توسط عوامل روانی مثل ترس و هیجان به افراد دیکته می‌شود. این امر موجب عدم مدیریت مطلوب پورتفولیو‌ها توسط سرمایه‌گذاران می‌شود. تنها کافیست تصور کنید که فردی از روی ترس و طی یک بازار نزولی در حال فروختن دارایی‌های خود بوده و یا به دلیل ترس از جا ماندن از روند صعودی بازار در حال خرید تصاعدی است.

فرض کنید از روز ۱۸ دسامبر سال ۲۰۱۷ (در بازه زمان اوج قیمت بیت کوین در آن سال‌)‌ به صورت منظم، هفته‌ای ۱۰۰ دلار BTC خریده بودید و در مجموع به میزان ۱۶٬۳۰۰ دلار روی این ارز سرمایه‌گذاری کرده‌اید. در این حالت‌، میزان سرمایه شما در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ به ارزش تقریبی ۶۵٬۰۰۰ دلار می‌رسید که یک بازده سرمایه ۲۹۹ درصدی محسوب می‌شود.

در نقطه مقابل‌، سرمایه‌گذاری کل مبلغ موجود به صورت یکجا و به ویژه در هنگام اوج قیمت یک ارز‌، به هیچ عنوان کار درستی تلقی نمی‌شود. فرض کنید کل ۱۶٬۳۰۰ دلار را در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷ سرمایه‌گذاری می‌کردید. در چنین شرایطی در طول دو سال اول به میزان ۸۰۰۰ دلار سرمایه از دست می‌دادید و علی‌رغم این‌که قرار است پورتفولیوی شما در آینده احیا شود‌، امکان انباشت سرمایه و افزودن پول به سرمایه‌گذاری پیشین خود را از دست می‌دادید. حتی این امکان وجود داشت که بر اثر ترس از دست رفتن مابقی پولتان دست به فروش با ضرر بیت کوین خود بزنید.

حالا فرض کنید که پس از این رویداد به مدت یک سال صبر کردید‌، و هر ماه به صورت منظم‌، از دسامبر ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۲۰‌، به میزان ۲۰۰ دلار BTC خریده‌اید. در این حالت میزان ارزش پورتفولیوی شما در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱۳٬۰۰۰ دلار می‌رسید‌، در حالی که سرمایه‌گذاری یکباره این مبلغ به میزان ۲۳٬۰۰۰ دلار در اختیار شما قرار می‌داد. بنابراین‌، سرمایه‌گذاری یکجا در این حالت می‌توانست سود بیشتری را به همراه داشته باشد‌، اما ریسک بیشتری را نیز به همراه داشت؛ هرگونه تغییر قیمت از زمان سرمایه‌گذاری کل پول موجب تاثیر‌گذاری روی کل سرمایه شما می‌شد.

شاید تاکنون متوجه شده باشید که استراتژی میانگین هزینه دلار به منظور پوشش‌دهی و کمتر کردن خطر پیش‌بینی‌های شماست. این رویکرد به منظور کاهش ضرر‌های احتمالی شما‌، پتانسیل کسب سودتان را محدود می‌کند. این رویکرد در قالب یکی از انتخاب‌های ایمن برای سرمایه‌گذاران‌، احتمال متحمل شدن ضرر‌های بزرگ در پورتفولیوی شما‌، که ناشی از نوسانات کوتاه‌مدت بازار هستند را کاهش می‌دهد.

به منظور تشخیص این‌که آیا DCA روش مناسبی برای شما محسوب می‌شود یا خیر‌، لازم است شرایط سرمایه‌گذاری منحصربه‌فرد خود را مورد بررسی قرار دهید. همواره بهتر است که پیش از انتخاب یک استراتژی سرمایه‌گذاری جدید با یک متخصص در زمینه امور مالی مشورت کنید.

آیا می‌توان با استفاده از استراتژی DCA در عرصه کریپتو ثروتمند شد؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که میانگین هزینه دلار روش مناسبی برای کسب سود‌های بزرگ نیست‌، اما هیچ چیزی غیرممکن نیست. هنگامی که تریدر‌ها به قیمت خرید میانگین فکر می‌کنند‌، نرخ قیمت مبادله میانگین آن ارز را در نظر می‌گیرند در حالی که به هیچ عنوان نیازی به انجام این کار نیست. در صورتی که در یک زمان معین و ثابت سرمایه‌گذاری کنید و قیمت خرید شما نیز در طول آن بازه زمانی در محدوده متناسبی قرار داشته باشد‌، میانگین قیمت خرید شما بسیار پایین خواهد بود.

حتی سرمایه‌گذاران باتجربه نیز برای پیدا کردن یک نقطه ورود خوب به بازار از روش DCA استفاده می‌کنند‌، زیرا به خوبی می‌دانند که تخمین زدن سقف و کف قیمت تا چه اندازه دشوار است. تنها پس از طی شدن روند کامل بازار می‌توانیم سقف و کف کانال قیمتی را مشاهده کنیم و دلیل اصلی این‌که تریدر‌های حرفه‌ای نیز از استراتژی DCA استفاده می‌کنند از همین موضوع نشئت می‌گیرد.

این در حالیست که معامله‌گران یا تریدر‌های حرفه‌ای کریپتو در یک بازه زمانی معین و با استفاده از میزان سرمایه مشخص سرمایه‌گذاری نمی‌کنند‌، بلکه از روند اصلاح بازار به عنوان سیگنال یا علامتی برای خرید بهره می‌برند. این نحوه بهره‌برداری از استراتژی میانگین هزینه دلار بسیار انعطاف‌پذیر‌تر است، اما احساسات دخیل در معامله بیشتری را نیز به همراه دارد. در صورتی که تمایل دارید تا از این استراتژی استفاده کنید‌، به هیچ عنوان نباید به FOMO توجهی داشته باشید و یا ترس جا ماندن از بازار را به خود راه بدهید.

راهکار DCA به سرمایه‌گذاران نوپا این فرصت را می‌دهد تا به شیوه‌ای مشابه با سرمایه‌گذاران باتجربه وارد بازار شده و تا زمانی که این روش به درستی پیاده‌سازی می‌شود‌، بتوانند در این فضا سرمایه‌گذاری کنند. این راهکار حتی برای افرادی که تجربه و زمان اندکی دارند نیز کارساز بوده و می‌تواند بسیار مفید واقع شود. تا زمانی که نقشه مسیر پیش روی خود را از پیش طراحی کرده و بدان پایبند می‌مانید‌، می‌توانید به تمامی اهداف مالیتان برسید.

مزایای میانگین هزینه دلار برای سرمایه‌گذاران رمزارز چیست؟

بهره‌گیری از راهکار DCA مزایای زیادی را برای سرمایه‌گذاران کریپتویی به همراه دارد. به عنوان مثال‌، در هنگام معامله‌، کمتر تحت تاثیر احساسات خود قرار می‌گیرید. از آنجایی که بازار رمزارز به شدت پرنوسان است‌، احساسات آرمان‌گرایانه و مایوسانه می‌توانند با سرعت زیادی در حال تغییر هستند و بر روی دیگران نیز تاثیر می‌گذارند. در صورتی که توجهی به قیمت دارایی مورد نظر نداشته باشید و با هدف بلند مدت وارد بازار شوید‌، چنین احساساتی هیچ تاثیری بر شما نخواهند داشت.

از طرف دیگر‌، این استراتژی یک راهکار بسیار ساده است که توسط هر دو گروه سرمایه‌گذاران نوپا و حرفه‌ای قابل استفاده است. به منظور استفاده از DCA هیچ نیازی به دانش گسترده و زمان زیاد وجود ندارد. این حقیقت که امکان بهره‌گیری از روش DCA از طریق بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال گوناگون و به صورت خودکار قابل پیاده‌سازی است، موجب آسان‌تر شدن استفاده از این روش‌، از هر دو منظر فنی و ذهنی می‌شود.

چه زمانی باید از استراتژی DCA دست کشید؟

شاید عجیب به نظر برسد، اما هیچ‌وقت نباید از روش میانگین هزینه دلار دست کشید. این روش به صورت معمول در هنگام سرمایه‌گذاری در بستر رمزارز مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. حتی می‌توانید در هنگام فروش دارایی‌هایتان نیز از DCA استفاده کنید. در این حیطه روند کلی این استراتژی تغییری نمی‌کند و تنها تفاوت در اینجاست که به جای دکمه خرید (BUY‌) روی دکمه فروش (SELL‌) کلیک می‌کنیم.

به عنوان مثال اگر قصد دارید از DCA به عنوان راهی برای حقوق بازنشستگی خود استفاده کنید‌، بدانید که هیچ مانعی بر سر راهتان نخواهد بود. فارغ از این‌که از روش میانگین هزینه دلاری تا زمان بازنشستگی خود و یا تنها برای مدت زمان کوتاه استفاده می‌کنید‌، همواره پیش از آغاز فرایند سرمایه‌گذاری از کارآمد بودن برنامه از پیش تعیین شده خود اطمینان حاصل کنید

آیا راهکار میانگین هزینه دلار روش ایمنی است؟

این روش یکی از استراتژی‌های به نسبت ایمن محسوب می‌شود‌، اما همواره جنبه‌های مختلفی وجود دارند که نباید از آنها غافل شویم. در هر صورت‌، این شیوه سرمایه‌گذاری یکی از مناسب‌ترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاران بلند مدت محسوب می‌شود. با توجه به تحول بازه‌ای بازار ارز‌های دیجیتال‌، ممکن است شاهد کاهش میزان کارآمد بودن این استراتژی در بلند مدت باشیم.

جدا از این‌که با استفاده از DCA در حال سرمایه‌گذاری به نسبت ایمن هستید‌، هیچ تضمینی وجود ندارد که بازده مالی مثبتی در انتظار شما باشد. شاید بتوان این واقعیت را دلیل اصلی این موضوع دانست که همیشه باید به یاد داشته باشیم که ممکن است سرمایه خود را در این مسیر از دست بدهیم‌؛ بنابراین به هیچ عنوان با مبلغی بیشتر از چیزی که توان از دست دادنش را داشته باشید، وارد این بازار نشوید.

کدام سرمایه‌گذاران معروف از استراتژی DCA استفاده می‌کنند؟

استراتژی میانگین هزینه دلار در سرمایه گذاری بیت کوین

وارن بافت علاقه زیادی به استفاده از استراتژی  میانگین هزینه دلار (DCA) در شاخص‌های اصلی بازار سهام دارد. مدت زمان طولانی است که وارن بافت خوش‌بینی خود نسبت به استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلار در شاخص‌های بازار سهام را ابراز داشته است. بالاخص «پیشگوی اوماها» یعنی وارن بافت به استفاده از استراتژی DCA در شاخص سهام S&P500 بسیار علاقه‌مند است.

اما اطلاعات و داده‌های چند سال گذشته نشان از کارآمدی و بازدهی خوب استراتژی میانگین هزینه دلار برای بیت کوین دارد. در طول دهه گذشته بیت کوین برای ۵ سال بازدهی سالانه ۱۰۰ درصدی داشته است. علاوه بر این در حال حاضر ۹۸٪ آدرس‌های بیت کوین به سوددهی رسیده‌اند.

بررسی نتایج استفاده از DCA در سالیان گذشته

اگر طی نه سال گذشته هر روز به اندازه ۱ دلار بیت کوین خریداری کرده بودید، امروز ارزش سرمایه گذاری شما ۱۸٬۰۰۰٬۰۰۰ دلار بود. خوب، این مشخص است، زیرا قیمت بیت کوین در روزهای ابتدایی خود در طی سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ فقط چند دلار بود .

حال بیایید نگاهی به چند نمونه واقع بینانه‌تر بیندازیم:

با جو (Joe) آشنا شوید. جو ماهانه ۵۰۰۰ دلار حقوق خالص دارد. فرض کنیم که او هر ماه  با ۵٪ از حقوق خود بیت کوین خریده است و این سرمایه گذاری را در اواخر سال ۲۰۱۶ شروع کرده باشد. با سرمایه گذاری ۲۵۰ دلار در بیت کوین در هر ماه جو توانسته است در طول سه سال گذشته سود ۱۸٬۳۰۰ دلار که تقریبا ۲۰۳٪ ROI است، کسب کند. اگر جو خوش شانس بود و از پنج سال پیش این کار را انجام داده بود، ۱۷۱٬۶۵۰ دلار سود می کرد، یعنی ۱۰۷۷٪ بازده سرمایه اولیه.

بیایید سال فاجعه بیت کوین سال ۲۰۱۸ را نیز در نظر بگیریم. جو با این وجود ۱۱۶۶ دلار یا ۲۹.۵٪ ROI درآمد کسب می‌کرد.

 نکته جانبی: اگر جو بدشانس درست در دسامبر ۲۰۱۷ و قبل از بالاترین رقم تاریخی بیت کوین، سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام داده بود، امروز تقریبا نیمی از سرمایه‌گذاری خود را از دست می‌داد. به هر حال، این داستان بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین بود که در اوج حباب بیت کوین ۲۰۱۷ سوار قطار شدند.

اگر جو یک سال پیش خرید ماهانه ۲۵۰ دلار بیت کوین را شروع می‌کرد، ۱۷۰۰ دلار درآمد کسب می‌کرد که ۵۷٪ بازده سرمایه‌گذاری اولیه او است. تاکنون ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برای بیت کوین خوب بوده است.

اساس و نکته این داستان این است که هرچه زودتر یک استراتژی DCA را اتخاذ کنید، بازده سرمایه گذاری (ROI) شما بالاتر خواهد رفت، زیرا خطر خرید با قیمت نسبتاً بالا (مانند پایان سال ۲۰۱۷) با گذشت زمان کاهش می‌یابد. استراتژی DCA به افراد اجازه می‌دهد قیمت خرید خود را به طور متوسط ​​کاهش دهند.

این استراتژی محدود به بیت کوین نیست. اگر هر ماه یک  ETF نزدک (Nasdaq) به قیمت ۵۰ دلار خریداری می کرده بودید، اما بازار را به بدترین شکل ممکن زمان بندی می‌کردید یعنی دقیقاً هنگامی که نزدک در اوج حباب dot-com به بالاترین حد خود رسید، شروع به جمع آوری می‌کردید، پس از ۱۵ سال (۵.۲ درصد سالانه) از ۱۱۴٪ ROI بهره مند شده اند.

CryptoPotato اولین سایتی بود که در سال ۲۰۱۶ نمونه اولیه ماشین حساب DCA را برای سرمایه گذاران بیت کوین ساخت. امروزه ابزارهای دیگری مانند dcabtc.com وجود دارد.

سرمایه گذاری هر روز1 دلار در بیت کوین

مدل CryptoPotato برای سرمایه گذاری بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶

تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی قیمت بیت کوین که با مشارکت بنیان‌گذار Bitrated ناداو ایوگی انجام شد، نتایج جالبی را نشان می‌دهد. در این تحلیل از داده‌های مبادله‌ای بیت کوین از سال ۲۰۱۰، (زمانی که ارزش بیت کوین کمتر از یک دلار بود) تا پایان سال ۲۰۱۶ (زمانی که قیمت بیش از ۷۰ درصد از بالاترین قیمت در سال ۲۰۱۳ یعنی حدود ۱۱۸۰ دلار کاهش داشت)، استفاده شد. ما داده‌های مربوط به سال ۲۰۰۹ را که ارزش بیت کوین چند سنت بود  عمدا نادیده گرفتیم.

جالب توجه است، تجزیه و تحلیل نشان داد که رویکرد سرمایه گذاری DCA (متوسط ​​هزینه دلار)، در بیشتر دوره ها ROI مثبت تولید می‌کند. در حقیقت، روش DCA  حداقل به مدت ۲.۵ سال، بازگشت سرمایه مثبت را در ۱۰۰٪مواقع  تضمین می‌کند – حتی برای کسانی که بیت کوین را در اواخر سال ۲۰۱۳ خریداری کردند، نزدیک به بالاترین قیمت آن ۱۱۸۰ دلار.

نکته‌ای جالب: میانگین دلار به بیت کوین بین آگوست ۲۰۱۰ و دسامبر ۲۰۱۶ به یک بازده باورنکردنی ۵۸،۶۸۵٪ (ROI) دست یافت.

میانگین متوسط هزینه بیت کوین

هر مربع در نمودار نشان دهنده یک دوره سرمایه گذاری بین آگوست ۲۰۱۰ تا دسامبر ۲۰۱۶ است که حداقل دوره آن شش ماه است. رنگ هر مربع نشان دهنده بازگشت سرمایه است: سبز به معنی بازگشت مثبت است. قرمز نشان دهنده بازده منفی است. آخرین مربع سمت چپ در خط بالا نشان دهنده اولین دوره اندازه گیری شده (اوت ۲۰۱۰ تا فوریه ۲۰۱۱) از سرمایه گذاری‌های ثابت روزانه است.

هر سطر در ماه جدید شروع می شود و هر مربع نشان دهنده ماه دیگری است. به عنوان مثال، مربع دوم در ردیف بالا بازده سرمایه گذاری بین آگوست ۲۰۱۰ و مارس ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد. اولین مربع در ردیف دوم بازده بین سپتامبر ۲۰۱۰ و مارس ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد.

بالاترین غلظت مربع‌های قرمز نشان دهنده اواخر سال ۲۰۱۳ و اوایل سال ۲۰۱۴ است، زمانی که قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود رسید که تا ابتدای سال ۲۰۱۷ نتوانست دوباره به آن دست یابد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • میانگین هزینه دلار یا DCA چیست؟

میانگین هزینه دلار (Dollar Cost Averaging) یک استراتژی معاملاتی بلندمدت است. معامله‌گران با استفاده از این استراتژی در طول دوره‌های مشخص سرمایه خود را وارد یک پوزیشن معاملاتی می‌کنند یا از دارایی خریداری‌شده خود بیشتر می‌خرند.

 • استراتژی DCA چیست؟

استراتژی DCA یا میانگین هزینه دلار یکی از روش‌های معاملاتی در بازارهای مالی است. از این روش می‌توان در بازار کریپتو نیز استفاده کرد.

سخن آخر

به طور خلاصه، استراتژی میانگین هزینه دلار یا DCA کاملا مناسب سرمایه‌گذاری بلندمدت ارزهای دیجیتال بالاخص بیت کوین است. این اعتقاد وجود دارد که قیمت بیت کوین با گذشت زمان افزایش می‌یابد زیرا عرضه آن محدود است. با این حال، هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که آیا زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است یا نه. به همین دلیل است که میانگین هزینه دلار یا DCA بسیار موثر است. آیا شما از این استراتژی استفاده کرده‌اید؟

از طريق
cointelegraphcryptopotato
منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا