ترید چیست و چه معنایی در بازار ارز دیجیتال دارد؟

واژه ترید (Trade) به گوش افرادی که در حوزه‌های مالی فعالیت می‌کنند یا به آن علاقه‌مند هستند آشناست و در زمینه ارزهای دیجیتال، ترید ارز دیجیتال و تریدر کلمات پرکاربردی هستند و این حوزه علاقه‌مندان مختص به خود را دارد. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور دقیق متوجه شویم ترید چیست و در دنیای ارز دیجیتال چه مفهومی دارد.

ترید چیست ؟

ترید (Trade) یک واژه انگلیسی است که معنی لغوی آن تجارت یا داد و ستد است؛ اما این واژه در بازار ارزهای دیجیتال به چه معنی است؟

همانطور که می‌دانید هر ارزی را می‌توان خرید و فروش کرد (مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و …) و یا به ارزهای دیگر تبدیل کرد، که تراکنش‌های مربوط به آنها در بلاک چین ثبت می‌شود و به‌صورت شفاف قابل مشاهده است (برای آشنایی با تکنولوژی بلاکچین به مقاله بلاکچین چیست مراجعه کنید). بنابراین همانطور که از مفهوم لغوی ترید نیز مشخص است به مجموعه اعمالی که در راستای خرید یا فروش ارز، سهام یا هر نوع ارزش دیگری ترید میگویند. البته این پاسخ کاملی در مقابله با سوال ترید چیست نمی باشد و لازم است توضیحات اضافه تری در این زمینه بدهیم اما برای کسانیکه این کلمه را زیاد در فضای ارزهای دیجیتال شنیده اند و کنجکاو بودند معنای آن را بدانند همین توضیحات کفایت میکند.

اما لازم به ذکر است ترید جدا از معنای لغوی آن در بازار کریپتوکارنسی ها امروزه به افراد خاصی گفته می شود که در بازه های زمانی مشخصی اقدام به خرید و فروش یا تبدیل ارزهای مختلف میکنند و با نوسان گیری از بازار سود میکنند. نقطه مقابل ترید در ارزهای دیجیتال؛ هودل یا هودلر ها هستند که یک یا چند ارز را برای بلند مدت و با هدف افزایش قیمت آن خریداری میکنند (برای آشنایی کامل با مفهوم هودل میتوانید به مقاله هودل چیست مراجعه کنید).

هودل و ترید بلندمدت (Long Term)

ترید ارز دیجیتال و سرمایه گذاری

برخی از افراد هستند که بخشی از سرمایه خود را به این امید که در بلندمدت افزایش قیمت پیدا کند و سود قابل ملاحظه‌ای کسب کنند (حداقل سودی بیشتر از نگهداری ارز رایج کشور در بانک‌ها) به ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کنند. اما این کار در عین این که ممکن است بسیار سودآور باشد، می‌تواند ریسک‌های مختص به خود را داشته باشد.

این تفکر که خرید هر ارز دیجیتال در بلندمدت حتما سودآور است، قطعا تفکر غلطی است. لذا می‌بایست قبل از سرمایه‌گذاری نسبت به آن ارزی که قصد خرید آن را دارید تحلیل و بررسی‌های زیادی داشته باشید.

برای خرید هر ارز دیجیتال می‌بایست از کاربرد آن مطلع باشید. اگر قصدتان سرمایه‌گذاری بلندمدت است، باید مطمئن باشید که آینده‌ آن ارز دیجیتال روشن است و پروژه‌ای که در پشت آن ارز قرار دارد پروژه‌ای کاربردی، شدنی و مطمئن است. برای بهترین انتخاب در این بخش شما علاوه بر اینکه باید بدانید ترید چیست ؛ باید با انواع تحلیل های بازار کریپتو نیز آشنا باشید.

بررسی این موارد نیازمند صرف زمان زیادی برای مطالعه درباره آن پروژه، تیم پروژه و ایده‌ پروژه است. بسیاری از ارزهای دیجیتال وجود داشتند که پس از مدت طولانی و یا حتی کوتاهی فاقد ارزش شده‌اند و قیمتشان افت بسیار شدیدی داشته و علت های مختلفی موجب این اتفاق بوده است. از جمله این موارد می‌توان به کلاهبرداری بودن آن پروژه، عدم فعالیت تیم پروژه و یا با شکست مواجه شدن پروژه اشاره کرد.

ترید کوتاه مدت (Short Term)

افرادی که استراتژی کوتاه مدت را انتخاب می‌کنند، معمولا ارزهای دیجیتال خود را مدت زیادی نگه نمی‌دارند و استراتژی آنها بر اساس خرید در کف و فروش در سقف استوار است.

قطعا تحلیل و بررسی تیم پروژه و ارز دیجیتالی مورد نظر در این بخش جایگاه ویژه‌ای ندارد و بیشتر تحلیل‌های نموداری و تکنیکال و تب بازار و نوسانات آن است که در بالا و پایین شدن قیمت‌ها تاثیر فراوانی می‌گذارد.

ترید کوتاه مدت خود به دو بخش تقسیم می‌شود: ترید ارز دیجیتال روزانه (Daily) و ترید سویینگ (Swing).

ترید روزانه

افرادی که در طول ۲۴ ساعت روز، به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی می‌پردازند. این یک استراتژی تریدینگ کوتاه مدت است. تریدرها با تکیه بر تحلیل‌های خود، تصمیم می‌گیرند که چه زمانی ترید ارز دیجیتال انجام دهند. این یک استراتژی تمام وقت است و افراد زمان دیگری برای شغل دیگر ندارند و تمام وقت شغلشان مبادله ارز دیجیتال می‌شود.

ترید سویینگ

افرادی که سرمایه خود را بیش از یک روز نگهداری می‌کنند و در کمتر از یک الی دو هفته آنها را به فروش می‌رسانند و مجددا ارز دیجیتالی دیگری را خریداری می‌کنند.

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت نیز در عین اینکه ممکن است سود فراوانی داشته باشد مانند سرمایه‌گذاری بلندمدت، ریسک‌های مختص به خود را دارد.

استرس و هیجان ناشی از این نوع سرمایه‌گذاری، بسیار بیشتر از سرمایه‌گذاری بلندمدت است و گاها افراد را شدیدا درگیر خود می‌کند؛ به طوری که بیشتر روز و یا حتی شب افراد را به خود اختصاص می‌دهد.

ترید ارز دیجیتال در استراتژی کوتاه مدت می‌تواند بسیار اعتیادآور باشد و این اعتیاد می‌تواند به خرید و فروش‌های احساسی و بدون تحلیل درست و یا حتی چک کردن لحظه‌ای قیمت‌ها بیانجامد.

بسیاری از افرادی که به تازگی با مفهوم ترید چیست آشنا می شوند؛ این نوع از ترید را می شناسند و فکر میکنند تنها راه سود گرفتن در بازار ترید های کوتاه مدت است. اما بعد از کمی مطالعه و با در نظر گرفتن مزایا و معایب انواع ترید و هودل کردن میتوان گفت اتفاقا ترید های کوتاه مدت منجر به استرس بیشتر و اغلب همراه با ضرر هستند!

طبق مطالعه ای که یکی از مجله های مطرح مالی انجام داده است؛ ۷۰ درصد تریدرها در تمام بازارهای مالی ضرر کرده اند و تنها کمتر از ۳۰ درصد از افراد میتوانند با خرید و فروش های کوتاه مدت سود دریافت کنند که این افراد هم دانش بسیار بالا و تخصص زیادی در بازار دارند.

کجا باید ترید کنیم؟

راه‌های زیادی برای ترید ارز دیجیتال وجود دارد که از جمله رایج‌ترین آنها ترید از طریق اکسچنج‌ها یا صرافی ارزهای دیجیتال است.

صرافی محیطی است که در آن فروشندگان و خریداران مختلف برای ارزهای دیجیتالی مختلف وجود دارند و در آن جا با واسطه‌گری اکسچنج‌ها به مبادله ارز دیجیتال می‌پردازند.

از دیگر راه‌های انجام ترید ارز دیجیتال، می‌توان ترید با اشخاص حقیقی و حقوقی را نام برد؛ به این صورت که افراد با برقراری ارتباط مستقیم با یکدیگر، بدون واسطه ارزهای دیجیتالی خود را مبادله می‌کنند.

برای مشاهده تمام صرافی های ایرانی به همراه نرخ قیمت خرید و فروش لحظه ای به صفحه مقایسه قیمت صرافی ها مراجعه کنید

چه زمانی ترید کنم؟

شما می‌توانید در هر زمانی که می‌خواهید ترید ارز دیجیتال انجام دهید؛ زمان خاصی برای ترید ارز دیجیتال وجود ندارد. یکی از نکات مثبت در ترید عدم وجود محدودیت زمانی و مکانی است که شما می‌توانید در هر زمان و در هر مکانی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود بپردازید. البته این موضوع در ارزهای دیجیتال به این صورت است و بسیاری از بازارهای سنتی ساعات مشخصی در دسترس هستند و ۲۴ ساعته امکان ترید وجود ندارد.

آیا ترید نیازمند سرمایه است؟

قطعا برای اینکه ارز دیجیتال‌ داشته باشید، مجبورید بخشی از ارز رایج کشور خود را به ارزهای دیجیتالی تبدیل کنید؛ اما این مقدار کاملا انعطاف‌پذیر است و اصطلاحا سقف و کفی ندارد. به این معنی که شما می‌توانید با هر مقدار از دارایی خود معامله کنید؛ چه هزار تومان چه چند میلیون تومان.

آیا ترید ارز دیجیتال یک شغل است؟

بسیاری از افراد به مبادله ارز دیجیتال به چشم یک شغل نگاه می‌کنند؛ یک شغل پردرآمد.

اگر منظور از شغل، انجام کاری باشد که بدون نیاز به حضور فیزیکی و در ساعت مقرر در محل خاصی درآمد به دنبال داشته باشد، در این صورت می‌توان مبادله ارز دیجیتال را یک شغل دانست؛ اما نمی‌توان گفت که به صورت قطع هر ماه درآمد ثابتی را برایتان به ارمغان می‌آورد، بلکه حتی می‌تواند شما را متضرر کند که البته این موضوع تا حدودی امری قابل کنترل است.

جمع‌بندی نهایی

حالا به طور واضح تری میدانیم  ترید چیست و اگر الان این اصطلاح را بشنویم میدانیم به چه چیزی اشاره میکند. به طور کلی ترید فعالیتی است که در حوزه‌های مالی مختلف مثل بورس اوراق بهادار، بازار سهام و بازار ارزهای فیات انجام می‌شود، و پس از روی کار آمدن ارزهای دیجیتال و با توجه به در برداشتن تمام ویژگی‌های لازم برای ترید در این بازار، این امر در بازار ارزهای دیجیتالی ممکن شد.

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار بسیار پر نوسان محسوب می شود و همین موضوع باعث شده است افراد زیادی به دنبال پاسخ به سوال ترید چیست بروند و بعد از آشنا شدن با این مفهوم علاقه به ترید کردن پیدا کردند. اما باید این نکته را در انتها نیز یاداوری کنیم که ترید نیازمند داشتن دانش  و تخصص در حوزه های مختلف تحلیلی است. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار دیجیتال بسیار متفاوت از سیستم های سنتی تر است و صرف داشتن دانش در بازارهای قدیمی نمیتوان در این بازار هم سود کرد. پس حتما قبل از ورود به ترید با تمام این موارد به خوبی آشنا شده و سپس سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترید ارز دیجیتال ، می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۲/۲۷


54321
امتیاز 4.2 از 37 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
Sayan

این ارز های دیجیتال که به اینصورت بوجود آمدند و سودده یا ضرر ده هستند میشه گفت که انگار قمار بازی است منتهی به سبک جدید

علی سورن

سلام دوستان یه شرکتی هست سرمایه جذب میکنه مثلا ده ملیون بعدروزی تقریبا صد هزار تومن هم سود میده یعنی سه ماه بعد ده ملیونت میشه بیست ملیون کارشون ترید ارز دیجیتاله واریز سودشون هم روزانه هست قرار داد شش ماهه میبندن باهات دوست من با ۱۸ ملیون شروع کرده الانم بعد سه ماه تقریبا ۱۸ ملیون سود دریافت کرده یعنی یه در آمد رویایی می خام بدونم کسی از شما باور داره یه همچین چیزی و یا شاید کسی از شما تو این کار هست اگه کسی اطلاعات بیشتری داره لطفا به پیج اینستام پیام بده میخوام سرمایه گذاری… بیشتر بخوانید »

ادمین سایت

سلام دوست عزیز، امکان به اشتراک گذاشتن آدرس اینستا و آدرس تلگرام در بخش کامنت های سایت نیست، شما میتونین آدرس ایمیل خودتون رو به اشتراک بزارین

باران

سر مارو یکی از این شرکتا کلاه گذاشت. ریسکش بالاس. ممکنه یه روز با سرمایتون سرکتش جم کنه و بره

سید امین

میشه اطلاعات بیشتر بدید

علی علیدوستی

سلام,خوبی داداش,یه تماسی باهام بگیر

ادمین سایت

سلام دوست عزیز، امکان به اشتراک گذاشتن آدرس اینستا و آدرس تلگرام و شماره موبایل در بخش کامنت های سایت نیست، شما میتونین آدرس ایمیل خودتون رو به اشتراک بزارین

vahid.zanjani

سلام به همه دوستان وقت بخیر و شاد. من الان حدود یک ماه است با راهنمایی یک دوست که تازه باهاش آشنا شدم و منو با این صنعت جدید آشنا کرد و با کمک اون و آشنا شدن با کمپانی یک پکیج آموزشی ترید رو از کمپانی خریداری کردم که شامل اموزش ترید در بازار جهانی فارکس _ربات ترید_ (این ربات قابلیت ترید ارزهای فیات در بازار فارکس و ترید ارز دیجیتال با ارز فیات و ترید ارزدیجیتال رو دارد) مدرک بین المللی ترید که شامل ویزا و مستر کارت(شما بعد از گذراندن دوره آموزشی و با دادن امتحان و… بیشتر بخوانید »

Ali.hashemi

دوستان عزیز تریدکردن دوراه دارا که بتونی جواب بگیری ۱. اینه که بتونی کاملا دانششو یاد بگیری که به زمان نیاز داره اما وقتی کامل یادش گرفتی خوب میتونی به خودت اعتماد کنی ۲.استراتژی های پربازده رو یاد بگیری و با اون استراتژی ها ترید کنی
خیلی مهمه که یکی از این موضوع رو پیش ببری در کل من از راه دوم جلو میرم که زودتر کارم راه میافته کسی کمکی خواست درخدمتم

سمیه م

سلام من کمک میخوام

Khodaverdi

سلام ببخشید من با کسی اشنا شدم ک کارش همین ترید کردن است اما میگه نیازی نیست من کاری کنم فقط شماره حسابم بهشون بدم ک از حسابم برای جا ب جایی پول استفاده کنن ،میگه کارم قانونیه ، نظر شما مشکلی نداره چون من تو این زمینه هیچ اطلاعاتی ندارم

ادمین سایت

سلام وقت بخیر، به هیچ عنوان اطلاعات حسابتون رو در اختیار کسی قرار ندین. اطلاعات حساب بانکی خودتون رو نباید در اختیار کسی قرار بدین. معمولا برای پولشویی از حسابتون استفاده میکنن و مسئولیت این کار به عهده ی دارنده حساب هستش

باران

نده. مشکل قانونی واست پیش میاد

سهیل

سلام
دوست عزیز چجوری میتونم استراتژی ها رو بهشون دسترسی پیدا کنم و تو چه بروکری کار کنم؟

سجاد بیک زاده

سلام . میتونید کمکم کنید اگه تلگرام دارید منتظرتون هستم

رضا

سلام خوبین
کانال خوبی دارین که ترید قابل اعتماد بده؟؟؟

عارف سرایلو

سلام من کمک میخوام

جیم

سلام اونایی که ترید روزانه میکنند کارمزد صرافی هارو چکار میکنند؟؟
هزینش خیلی بالاست

مجید اسلامی

سلام دوستان. مجید هستم. من تا حدودی همه این نظرهایی که گفتید را خوندم. من نزدیک به یک سالی هست ترید میکنم. در شش ماهه اول نزدیک به ۱۰ میلیون تومان پول از دست دادم. روش های زیادی رو تست کردم. یک بار یک استراتژی هم از اینترنت خریداری کردم ولی همه اینا یه دروغه. کسی که استراتژی سود ده داشته باشه به هیچ عنوان نیازی به این نداره که بیاد اونو بفروشه و خودش کار میکنه و ترید میکنه و پول در میاره. فروش این استراتژی و اون استراتژی همش یه کلاهبرداریه. بعد از شش ماه به نتایج بزرگی… بیشتر بخوانید »

رضا یوسفی

سلام دوست عزیز من خیلی به ورود به این بازار علاقه مند هستم، امکان داره با شما بیستر آشنا بشم که چندتا سوال بپرسم و یه مقدار راهنمایی کنید من رو، لطفا اگه مایل هستید شماره تماس یا آی دی تلگرامتون رو بزارید ممنون میشم دوست گرامی.

آناهید

سلام، آفرین به شما بخاطر پشتکار وموفقیتی که داشتین لطفا من را هم راهنمایی کنید خیلی دوست دارم در این زمینه مثل شما موفق بشم، ممنونم🙏

سما صدیق

سلام. میشه من رو هم راهنمایی کنید

حمید پورطاهر

سلام من یه 10 سالی میشه دیگه ترید با حساب ریل نزدم اگه کاری داشته باشی من میتونم راهنمایی تون کنم اگه دوست داشته باشید،

ادمین سایت

با سلام
امکان درج شماره تماس وجود نداره و تنها میتونید از طریق آدرس ایمیل راه ارتباطی برقرار کنید.

زینب ادریس پور

میشه رتهنماییم کنید

سعید

سلام اقا مجید چطوری میتونم از تجربه شما همینطوری که گفتید استفاده کنم. لطفا بهم تو ایمیل پاسخ بدید ممنونم

سعید

ایمیلم [email protected]

مهناز

لطفا به منم کمک کنید خیلی به پولش احتیاج دارم

سجاد

سلام میشه ایمیل تونو داشته باشم

shayan

سلام درسته تریدیعنی معامله ولی اون سایتاربطی به بیتکوین نداره!اونایه مبلغ دل بخواهی ازصددلاربه بالامی گیرن وطی ترفندی این بالاپایین میشه مثله صددلارگذاشته ممکنه بشه چهارصدممکنم هست تاصدوپنجاه بره یاصفربشه!
ولی بیتکوین یاارزمجازی این چنین نیست!بالاپایین میشه ولی صفرنه!الان مثلاپیش بینی بیتکوین اینه قیمت 650تاهست نه ده هزارمی ره نه میشه6000هزاردرعوض ارزایه ارزان ترمثله اتریم ولایت کوین باتوجه به قیمت بیتکوین درحاله بالارفتنن!

امیر

یکم قبل از گفتن این حرفا تحقیق کنید و فکر کنید تا باعث انحراف تازه کارا نشید لطفا اینا رو از کجا شما درآوردی احساسات خودتونو به دیگران انتقال ندید این جا حرف کارشناسی لازمه نه احساساتی
بیت کوین بالای ۱۰ هزار هم می ره و در کنارش الباقی هم می کشه بالا مگه می شه بیت پایین بیاد و آلت کوین ها بره بالا تا حالا که نداشتیم مگه شما اختراع کرده باشی

امیرحسین

مچکرم از توضیح واضح این مطلب