ترید ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره معاملات رمزارز

واژه ترید (Trade) به گوش افرادی که در حوزه‌های مالی فعالیت می‌کنند یا به آن علاقه‌مند هستند آشناست و در زمینه ارزهای دیجیتال، ترید ارز دیجیتال و تریدر کلمات پرکاربردی هستند و این حوزه علاقه‌مندان مختص به خود را دارد. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور دقیق متوجه شویم که ترید چیست ؟ نگهداری بلندمدت چه مزایا و معایبی نسبت به ترید کوتاه مدت دارد؟ روش‌های تریدینگ چه هستند؟ چگونه پلتفرم معاملاتی خود را انتخاب کنیم؟ آیا ترید کردن یک شغل محسوب می‌شود؟ با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۹ به روز رسانی شده است

ترید چیست ؟

ترید چیست - ترید کردن - معنی ترید - معنی تریدر - چگونه ترید کنیم - تریدر کیست - اموزش ترید کردن ارز دیجیتال - بهترین سایت برای ترید ارز دیجیتال - اموزش ترید در بایننس - دانلود کتاب 10 روش برتر ترید - معنی ترید - معامله چیست - ترید ارز دیجیتال - ترید بیت کوین - ترید انجین - ترید کریپتوکارنسی - چگونه مثل یک حرفه ای ترید کنیم - آموزش ترید بیت کوین

ترید یک واژه انگلیسی است که معنی لغوی آن تجارت یا داد و ستد است؛ Trade یک مفهوم اصلی در اقتصاد است که شامل خرید و فروش محصولات و خدمات، با پرداخت متوازن خریدار به فروشنده و یا تبادل محصولات یا خدمات بین طرفین است. معامله می‌تواند بین تولیدکنندگان و مشتریان اتفاق بیافتد. معاملات بین المللی به کشورهای اجازه می‌دهند که بازارهای خود را در جاهایی که نیاز به محصولات یا خدماتشان دارند، گسترش دهند. این دلیلی است که یک مشتری آمریکایی می‌تواند از بین اتومبیل‌های ژاپنی، آلمانی یا آمریکایی، یکی را انتخاب کند. در نتیجه این ترید بین المللی، بازار دارای رقابت بیشتری می‌شود و بنابراین، قیمت‌ها نیز رقابتی‌تر می‌شوند و هر کسی که بتواند محصولات یا خدمات خود را با بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت بفروشد، پیشرفت می‌کند.

تقریبا همه نوع محصولی در بازار بین المللی وجود دارد: غذا، پوشاک، قطعات یدکی، نفت، جواهرات، سهام، ارز، آب و غیره. خدمات نیز مبادله می‌شوند؛ مثل توریسم، بانکداری، مشاوره، ترابری و غیره. محصولی که در بازار جهانی فروخته می‌شود، با نام صادرات شناخته می‌شود و محصولی که از بازار جهانی خریداری می‌شود با نام واردات شناخته می‌شود. واردات و صادرات بر طبق موجودی فعلی کشورها سنجیده می‌شوند.

نتیجه معاملات بین المللی، تنها راندمان و کارایی را افزایش نمی‌دهند؛ بلکه به کشورها اجازه مشارکت در اقتصاد جهانی را می‌دهند و فرصت‌های سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) را ارائه می‌دهند. این فرصت‌ها شامل مقدار پولی است که افراد در شرکت‌ها و دارایی‌های خارجی سرمایه گذاری می‌کنند. برای دولت دریافت کننده، FDI بدین معناست که کدام ارز خارجی به کشورش وارد می‌شود. این باعث افزایش سطح استخدام در مشاغل می‌شود و در نتیجه، باعث افزایش رشد محصول ناخالص داخلی می‌شود. برای سرمایه گذار، FDI رشد و گسترش کمپانی را ارائه می‌دهد، که نتیجه آن، تولید سود بیشتر است.

اما واژه ترید یا معامله در بازار ارزهای دیجیتال به چه معنی است؟

لازم به ذکر است که در بازار کریپتوکارنسی‌ها، تریدر به افرادی گفته می‌شود که در بازه‌های زمانی مشخصی اقدام به خرید و فروش یا تبدیل ارزهای مختلف می‌کنند و با نوسان گیری از بازار سود می‌کنند. نقطه مقابل ترید در ارزهای دیجیتال؛ سرمایه گذاری، نگهداری یا هودل است، که یک یا چند ارز را برای بلندمدت و با هدف افزایش قیمت آن خریداری می‌کنند. در ادامه، به تفاوت‌های بین این دو نوع می‌پردازیم.

تریدینگ در مقابل سرمایه گذاری

هر دوی تریدرها و سرمایه گذاران بلندمدت، به دنبال کسب سود از بازارهای مالی هستند؛ اما روش‌های آنها برای رسیدن به این هدف، مقداری فرق دارد.

در اصل، سرمایه گذاران به دنبال کسب سود در بازه زمانی طولانی هستند؛ شاید حتی چند سال یا چند دهه. سرمایه گذاری بلند مدت یا هودل، با این که زمان زیادی طول می‌کشد، اما از طرف دیگر سود حاصله نیز بسیار بزرگ خواهد بود.

اما تریدرها سعی می‌کنند از نوسانات بازار استفاده کنند. آنها در بازه زمانی کوتاه‌تری وارد بازار می‌شوند و از آن خارج می‌شوند. تریدرها از هر معامله، سود نسبتا کمتری دریافت می‌کنند.

کمی در این تفاوت‌ها عمیق‌تر می‌شویم. ۴ تفاوت کلیدی بین تریدینگ و سرمایه گذاری وجود دارد:

۱. مدت زمان نگهداری

سرمایه گذاران معمولا به صورت بلندمدت کوین‌هایشان را نگهداری می‌کنند و با حرکات کوتاه مدت قیمت کاری ندارند. چرخه‌های بازار رمز ارزها نسبت به بازارهای سنتی، بسیار کوتاه‌تر است. بدین معنی که در بازار ارزهای دیجیتال، روندهای صعودی و نزولی، در زمان‌های کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتند. در بازار سهام سنتی، روند صعودی یک نماد ممکن است چند سال طول بکشد؛ اما در رمز ارزها این روندها معمولا در کمتر از یک سال اتفاق می‌افتند.

اما از طرف دیگر، تریدرها بر اساس حرکات کوتاه مدت قیمت حرکت می‌کنند. برای تریدرها، روندهای ساعتی و روزانه نیز مهم است. هدف اصلی تریدرها، خرید در پایین‌ترین قیمت و فروش در بالاترین قیمت است. همچنین برای معامله‌گران، نوسان قیمت نیز بسیار مهم است؛‌ زیرا سود آنها در همین نوسانات است. هرچه نوسانات بیشتر باشد، احتمال سود کردن آنها نیز بیشتر می‌شود.

تریدرها می‌توانند هم از روند صعودی و هم روند نزولی استفاده کنند. در بازار صعودی، شما در قیمت کم خرید می‌کنید و در قیمت بالا می‌فروشید. اما در روند نزولی، شما در قیمت بالا خرید می‌کنید و در قیمت پایین می‌فروشید.

۲. تعداد معاملات

تعداد معاملات رابطه معکوس با دوره سرمایه گذاری دارد؛ یعنی هر چه مدت زمان تریدهای شما طولانی‌تر باشد، تعداد معاملات شما کمتر است و هرچه بازه زمانی معاملات شما کوتاه‌تر باشد، تعداد تریدها بیشتر است.

سرمایه گذاران بلندمدت معمولا تعداد معاملات کمی دارند؛ زیرا می‌خواهند کوین خود را نگه دارند. آنها رمز ارز را خریداری می‌کنند و آن را در کیف پول نگهداری می‌کنند.

تریدرها تعداد معاملات زیادی دارند؛ زیرا از فرصت‌های موجود در بازار استفاده می‌کنند. با این که تریدینگ سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری دارد، اما ریسک آن نیز به شدت بالاست و همچنین نیاز به رصد بازار به طور مداوم دارد.

۳. میزان ریسک

میزان ریسک بستگی به افراد دارد. این مهم است که افراد میزان ریسک پذیری خود را بدانند. ریسک پذیری رابطه مستقیم با میزان سود در سرمایه گذاری دارد. واضح است که ارزهای دیجیتال به خاطر نوسانات شدید، ریسکی‌ترین سرمایه گذاری هستند. مفهوم ریسک ساده است؛ اما باید با پتانسیل سوددهی ترکیب شود تا متوجه شوید آیا این میزان ریسک ارزش این سود را دارد یا خیر. این مفهوم با نام نسبت ریسک به ریوارد شناخته می‌شود. هر چه ریسک پذیری بیشتری داشته باشید، احتمال این که سود بیشتری نصیبتان شود نیز بیشتر است.

این نکته را در نظر داشته باشید: سود سالیانه بازار سهام آمریکا، به طور میانگین سالیانه بین ۷ تا ۱۰ درصد است. در بازار رمز ارزها، شما این مقدار سود را می‌توانید در یک روز به دست بیاورید! اما همچنین می‌توانید با همین سرعت، همین مقدار ضرر کنید. بنابراین نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال، باعث ریسکی‌تر شدن آن می‌شود.

اگر اکنون در بازار ارزهای رمزنگاری شده ترید می‌کنید، پس شما یک فرد ریسک پذیر هستید. اما اگر در این بازار بلندمدت سرمایه گذاری می‌کنید، کمتر ریسک پذیر هستید؛ چون با نوسانات روزانه زیاد کاری ندارید.

۴. نوع تحلیل

قطعا یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها بین سرمایه گذاران بلندمدت و تریدرها، نوع تحلیل آنهاست. برای سرمایه گذاران بلندمدت، تحلیل فاندامنتال اهمیت زیادی دارد تا بتوانند با استفاده از آن، پتانسیل‌های یک کوین در آینده را ارزیابی کنند. البته تحلیل بنیادی در دنیای رمز ارزها، تفاوت بسیار زیادی با فاندامنتال‌های بازار بورس دارد.

تریدرها بیشتر از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بازار استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال به معنی آنالیز اطلاعات تاریخچه قیمت با استفاده از انواع مختلف اندیکاتورها و ابزارهای نمودارهاست. حرکات قیمت در کوتاه مدت، اکثرا دچار اشتباه می‌شود؛ بنابراین نیازمند استفاده از تحلیل تکنیکال برای بازار است، تا تریدرها بتوانند از نوسان قیمت‌ها سود دریافت کنند.

در مجموع، تمام این موارد نشان می‌دهد که هر دوی تریدرها و سرمایه گذاران به دنبال کسب سود هستند؛ تریدرها به دنبال حرکت قیمت‌ها هستند و زمان ورود و خروج آنها سریع است و از هر فرصتی برای کسب سود استفاده می‌کنند.

ترید CFD در دنیای رمز ارزها

ترید چیست - cfd

CFD به معنی اوراق بهادار یک رمز ارز است. بدین معنی که شما حرکات قیمت را پیش بینی می‌کنید و از آنها سود دریافت می‌کنید، بدون این که مالک رمز ارز باشید. اگر فکر می‌کنید قیمت افزایش می‌یابد، پوزیشن خرید باز می‌کنید و اگر به نظر شما قیمت کاهش می‌یابد، پوزیشن فروش باز می‌کنید. در ترید ارزهای دیجیتال چند نکته مهم وجود دارد:

 • صرافی ارز دیجیتال، بخشی از بورس سهام نیست.
 • ترید رمز ارزها به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته است (بازار بورس خارجی و فارکس، به صورت ۲۴ ساعته و ۵ روز در هفته هستند).
 • بازار ارزهای رمزنگاری شده، به شدت نوسان دارد.

در کل ۳ نوع ترید در رمز ارزها داریم:

 • فیات به کریپتو: می‌توانید از طریق صرافی‌ها، ارز فیات خود را به کریپتو تبدیل کنید.
 • ذخیره رمز ارزها: می‌توانید رمز ارز خود را در کیف پول‌های آنلاین یا آفلاین نگهداری کنید.
 • کریپتو به کریپتو: می‌توانید در صرافی بایننس، ارزهای دیجیتال دیگر را با استفاده از بیت کوین یا اتر بخرید.

هر دو پوزیشن خرید و فروش، دارای لوریج یا اهرم هستند؛ به این معنی که شما تنها نیاز دارید که مقدار کمی واریز کنید (که با نام مارجین شناخته می‌شود)، تا بتوانید معاملات بزرگ‌تری باز کنید. میزان سود یا ضرر شما نسبت به سایز پوزیشن شما محاسبه می‌شود؛ پس لوریج می‌تواند هم سود و هم ضرر شما را بزرگ‌تر کند. تریدینگ کاری نیست که به راحتی انجام شود؛‌ شما باید مدت‌ها آموزش ببینید و تمرین کنید. تریدرهای حرفه‌ای، سال‌ها کار می‌کنند و آموزش می‌بینند و ضرر می‌کنند تا در نهایت به سوددهی می‌رسند؛ بنابراین نباید انتظار یک شبه پولدار شدن در این کار را داشته باشید. برای این کار، می‌توانید از آموزش‌های رایگان میهن بلاکچین استفاده کنید:


آموزش رایگان ترید و تحلیل تکنیکال


تریدینگ باید بر روی یک پلتفرم معاملاتی انجام شود؛ مثلا صرافی بایننس، اجازه ترید کردن به شما می‌دهد؛ اما برخی از صرافی‌ها این اجازه را به شما نمی‌دهند و تنها می‌توانید رمز ارزها را خرید و فروش کنید. همچنین برای ترید کردن، شما نیاز به احراز هویت در صرافی دارید.

خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده در صرافی‌ها

زمانی که شما یک رمز ارز را از صرافی می‌خرید، شما خودِ کوین را می‌خرید. برای این کار، شما باید یک حساب در صرافی افتتاح کنید، مقداری دارایی برای خرید رمز ارز واریز کنید و هنگامی که خرید کردید، توکن‌های خود را در کیف پول خودتان ذخیره کنید، تا موقعی که بخواهید آنها را بفروشید.

یکی از تفاوت‌های اساسی که در تریدینگ و سرمایه گذاری وجود دارد، این است که در ترید، شما به دانش تحلیل تکنیکال بیشتر از تحلیل فاندامنتال نیاز دارید؛ اما در سرمایه گذاری، تحلیل بنیادی مهم‌تر از تحلیل تکنیکال است. البته تحلیل بنیادی نیز نیاز به یادگیری دارد. تحلیل فاندامنتال در دنیای بلاک چین و رمز ارزها، با بازارهای سنتی تفاوت بسیار زیادی دارد. شما باید بتوانید پروژه‌های مختلف را تحلیل و بررسی کنید و ببینید آیا واقعا ارزش سرمایه گذاری دارند یا خیر.


برای آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی، به این لینک مراجعه کنید: آموزش رایگان تحلیل فاندامنتال


چه چیزی بازار رمز ارزها را به حرکت در می‌آورد؟

بازار ارزهای رمزنگاری شده، بر اساس عرضه و تقاضا حرکت می‌کند. با توجه به این که آنها اکثرا غیرمتمرکز هستند، از اتفاقات سیاسی و اقتصادی سنتی، که بر روی ارزهای سنتی تاثیر گذارند، در امان هستند (در بیشتر مواقع). در حالی که این حوزه جدید با عدم قطعیت همراه است، این معیارها می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال بگذارند:

 • عرضه: مقدار کل کوین‌ها و نرخ آزاد شدن، گم شدن و یا نابود شدن آنها.
 • حجم مبلغ سرمایه: ارزش کل کوین‌های موجود و نحوه درک و کاربرد آنها توسط کاربران.
 • فشار: نحوه توصیف شدن رمز ارزها در رسانه‌ها و این که چقدر قابلیت پوشش‌دهی دارند.
 • یکپارچگی: این که رمز ارز چقدر می‌تواند با زیرساخت فعلی شبکه‌اش سازگار باشد و همینطور با سیستم‌های پرداخت تجارت الکترونیک چقدر می‌تواند سازگار باشد.
 • رویدادهای کلیدی: رویدادهایی مثل قانون گذاری‌ها، نفوذ در امنیت آنها و موانع موجود.

۹ قانون برای ترید کردن

ترید چیست - قوانین ترید کردن

۱. تنها با مبلغی ترید کنید، که توانایی از دست دادن آن را داشته باشید

به محض این که پول شما به کریپتو تبدیل شد، آن را از دست رفته در نظر بگیرید! هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید این پول را حفظ کنید. ضررها تنها از طریق دامپ‌ها (ریزش زیاد و ناگهانی قیمت) به وجود نمی‌آید؛ دلایل دیگری مانند هک، وجود باگ در پلتفرم و قانون گذاری‌ها توسط دولت‌ها می‌توانند باعث از دست رفتن پول شما شوند.

۲. همیشه به بیت کوین توجه کنید

بیشتر آلتکوین‌ها (هر کوینی به غیر از بیت کوین) به حرکت قیمت بیت کوین وابسته هستند؛ اگر قیمت بیت کوین به شدت صعود کند، قیمت آلت کوین‌ها نیز افزایش می‌یابد. بهترین زمان برای Altcoinها، زمانی است که قیمت بیت کوین رشد طبیعی دارد و یا روند خاصی ندارد.

۳. هرگز تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نگه ندارید

درست است که پتانسیل سوددهی در یک کوین بیشتر است، اما پتانسیل ضرردهی آن نیز بیشتر است. بهترین راه برای دریافت بیشترین سود در رمز ارزها، متنوع سازی سبد شماست، چون می‌توانید از چندین ارز سود بگیرید؛ مثلا از ژانویه ۲۰۱۶ تا ژانویه ۲۰۱۸، Corgicoin رشدی حدود ۶۰.۰۰۰ برابر داشت و Verge نیز ۱۳۰۰۰ برابر شد. در همان دوره، بیت کوین ۳۴ برابر شد. می‌توانستید از بیت کوین سود چشمگیری دریافت کنید، اما اگر در کنار آن کوین‌های دیگری نیز داشتید، سود سبد شما چندین برابر می‌شد.

۴. طمع نکنید

هیچکس از سود گرفتن ضرر نکرده است. به محض این که یک رمز ارز شروع به رشد می‌کند، طمع نیز همراه با آن رشد می‌کند. اگر یک کوین ۳۰ درصد رشد قیمتی داشته باشد، چرا نباید سود خود را برداریم؟ حتی اگر هدف آن ۴۰ تا ۵۰ درصد رشد باشد، ما باید حداقل یک مقدار از سود خود را برداریم، که اگر قیمت به هدف خود نرسید، دچار ضرر نشویم. اگر بیش از حد صبر کنید تا بیشترین سود را دریافت کنید، ممکن است همین مقدار سودی که به دست آورده‌اید را نیز از دست بدهید. عادت کنید که سود خود را کم کم بردارید و اگر می‌خواهید بیشتر سود کنید، دوباره وارد بازار شوید.

۵. کورکورانه سرمایه گذاری نکنید

افرادی در این دنیا هستند که به یک فرد نابینا، عینک می‌فروشند. همین افراد، همین کار را در بازار رمز ارزها انجام می‌دهند و از افرادی که اطلاعات زیادی ندارند سوءاستفاده می‌کنند. آنها به این افراد می‌گویند چه چیزی بخرند و یا فلان کوین به زودی سر به فلک می‌کشد؛ تنها به این دلیل که وقتی قیمت افزایش یافت، خودشان بفروشند.

با توجه به این که امروزه بازار ارزهای دیجیتال چندان شناخته شده نیست، یک سرمایه گذار حرفه‌ای، تحقیقات خود را انجام می‌دهد و با اطلاعات خود وارد بازار می‌شود. حتی اطلاعاتی که از جانب بهترین سرمایه گذار ارائه می‌شود نیز هیچ گونه تضمینی ندارد.

۶. دچار فومو (FOMO) نشوید

این نقطه‌ای است که بیشتر مردم پول خود را از دست می‌دهند. فوموی زیاد باعث افزایش قیمت از ۱۰۰۰۰ دلار به ۲۰۰۰۰ دلار در اواخر سال ۲۰۲۰ شد. گفتن این حرف ساده است که اگر یک ماه بیشتر منتظر می‌شدم، می‌توانستم با ۹۰۰۰ دلار بخرم و الان با ۲۰۰۰۰ دلار بفروشم؛ اما واقعیت ترکیبی است از: ۱. طمع ۲. خرید کورکورانه و ۳. فومو. این عوامل باعث می‌شوند که ما در بالاترین قیمت خرید کنیم.

۷. سرمایه گذاری خود را دسته بندی کنید و دید بلندمدت داشته باشید

در پروسه تحقیقات خود، در نهایت با دسته‌های مختلف کوین‌ها مواجه می‌شوید. برای برخی از آنها، ممکن است آینده خوبی پیش بینی کنید؛ چشم انداز عالی، استقبال خوب و اجرای مناسب. پس تصمیم می‌گیرید که آنها را به صورت میان مدت یا بلندمدت نگهداری کنید. زمانی که قیمت ریزش می‌کند، شما عصبی نمی‌شوید و نمی‌خواهید آن را بفروشید؛ زیرا هدف شما بلندمدت است. BNB یک نمونه بسیار خوب برای نگهداری بلندمدت است؛ چندی پیش، این کوین حدود ۲۰ درصد ریزش کرد و مدتی نیز در همین قیمت ماند. برخی افراد شروع به فروش آن کردند. اما یک هفته بعد، قیمت بایننس کوین تقریبا ۳ برابر رشد کرد.

۸. همیشه از اشتباهات خود درس بگیرید

هرگز باخت را کاملا نپذیرید. همیشه مشکل را ارزیابی کنید و سعی کنید بفهمید که چه اتفاقی افتاده است. این تجربه را برای حرکت بعدی خود مد نظر داشته باشید. این کار بسیار خوب است؛ زیرا اکنون خودتان را بیشتر از قبل می‌شناسید. همه ما به عنوان تازه کار شروع کردیم، همه ما پولمان را از دست دادیم؛ اما کسانی که ادامه می‌دهند و از تجربیاتشان استفاده می‌کنند، در نهایت موفق می‌شوند.

۹. اگر به طور فعالانه ترید می‌کنید، از حد ضرر (Stop Loss) استفاده کنید

برای هر کوینی که به صورت میان مدت یا بلندمدت نگهداری نمی‌کنید، حتما حد ضرر بگذارید. این کار به چند دلیل مهم است، اما مهم‌ترین آن، سبک کردن ضرر شماست. همچنین این کار باعث می‌شود که بتوانید تشخیص دهید که در کجا ممکن است ضرر کنید. برخی مواقع که بازار ریزش می‌کند، برخی آلتکوین‌ها سرنگون می‌شوند؛ پس استاپ لاس می‌تواند از نابود شدن شما جلوگیری کند. پس از این که قیمت نزول کرد، می‌توانید با قیمت پایین‌تر وارد بازار شوید.

ترید روش‌ها و استراتژی‌های گوناگونی دارد. در ادامه، به دو روش اصلی که بیشتر از باقی استراتژی‌ها به کار می‌روند، به طور خلاصه می‌پردازیم.

ترید روزانه (Day Trading)

ترید روزانه یا Day Trading یک استراتژی است که تریدرها در همان روز وارد بازار می‌شوند و اغلب در همان روز نیز از آن خارج می‌شوند. در این روش، تریدرها معمولا تنها در یک بازه زمانی مشخص وارد بازار می‌شوند و در باقی ساعت‌ها، هیچ پوزیشنی باز نمی‌کنند.

بازار رمز ارزها، زمان باز و بسته شدن ندارد و به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته دایر است. شما می‌توانید در هر ساعتی که خواستید، به معامله بپردازید. در ترید روزانه، شما اغلب از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنید تا تشخیص دهید کدام دارایی‌ها را باید ترید کنید؛ چون سود در این بازه زمانی کوتاه (یک روز) کم است، تریدرها اغلب چندین پوزیشن باز می‌کنند تا سود خود را به حداکثر برسانند. البته برخی تریدرها ممکن است یک یا چند دارایی خاص را انتخاب کنند و تنها آنها را معامله کنند.

Day Trading همانطور که مشخص است، یک استراتژی فعال است؛ می‌تواند بسیار سودآور باشد، اما ریسک زیادی نیز دارد. این روش برای تریدرهای باتجربه و حرفه‌ای مناسب است.

افرادی که در طول ۲۴ ساعت روز، به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی می‌پردازند. این یک استراتژی تریدینگ کوتاه مدت است. تریدرها با تکیه بر تحلیل‌های خود، تصمیم می‌گیرند که چه زمانی ترید ارز دیجیتال انجام دهند. این یک استراتژی تمام وقت است و افراد زمان دیگری برای شغل دیگر ندارند و تمام وقت شغلشان مبادله ارز دیجیتال می‌شود.


برای آشنایی کامل با ترید روزانه، به این مقاله مراجعه کنید: معاملات روزانه (Day Trading) چیست؟ + معرفی ویژگی‌های یک تریدر روزانه!

ترید سویینگ (Swing Trading)

ترید سویینگ که اصطلاحا به آن نوسان گیری گفته می‌شود، به این صورت است که افراد سرمایه خود را بیش از یک روز نگهداری می‌کنند و در کمتر از یک الی دو هفته آنها را به فروش می‌رسانند و مجددا ارز دیجیتالی دیگری را خریداری می‌کنند. ترید سویینگ نیازمند هوشیاری است. شما باید بازار را تحت نظر داشته باشید تا بتوانید در زمان‌هایی بازار با اصلاح مواجه می‌شود، پوزیشن خود را باز کنید و با روند همراه شوید.

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت نیز در عین این که ممکن است سود فراوانی داشته باشد مانند سرمایه‌گذاری بلندمدت، ریسک‌های مختص به خود را دارد؛ استرس و هیجان ناشی از این نوع سرمایه‌گذاری، بسیار بیشتر از سرمایه‌گذاری بلندمدت است و گاها افراد را شدیدا درگیر خود می‌کند؛ به طوری که بیشتر روز و یا حتی شب افراد را به خود اختصاص می‌دهد.

ترید ارز دیجیتال در استراتژی کوتاه مدت می‌تواند بسیار اعتیادآور باشد و این اعتیاد می‌تواند به خرید و فروش‌های احساسی و بدون تحلیل درست و یا حتی چک کردن لحظه‌ای قیمت‌ها بیانجامد.

بسیاری از افرادی که به تازگی با مفهوم ترید چیست آشنا می شوند؛ این نوع از ترید را می‌شناسند و فکر می‌کنند تنها راه سود گرفتن، در بازار تریدهای کوتاه مدت است؛ اما بعد از کمی مطالعه و با در نظر گرفتن مزایا و معایب انواع ترید و هودل کردن، می‌توان گفت اتفاقا تریدهای کوتاه مدت منجر به استرس بیشتر و اغلب همراه با ضرر هستند!

طبق مطالعه‌ای که یکی از مجله‌های مطرح مالی انجام داده است، ۷۰ درصد تریدرها در تمام بازارهای مالی ضرر کرده‌اند و تنها کمتر از ۳۰ درصد از افراد می‌توانند با خرید و فروش‌های کوتاه مدت سود دریافت کنند، که این افراد هم دانش بسیار بالا و تخصص زیادی در بازار دارند.


برای آشنایی بیشتر با ترید سویینگ، این مقاله را مطالعه کنید: سوئینگ تریدینگ (Swing Trading) چیست + معرفی کلی چند استراتژی! 


پلتفرم معاملاتی خود را چگونه انتخاب کنیم؟

ترید چیست - پلتفرم معاملاتی - صرافی ارز دیجیتال - بایننس

انتخاب پلتفرم معاملاتی مناسب، بسیار مهم است. تفاوت‌هایی در بین صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارد؛ بنابراین مهم است که تحقیق کنید و پلتفرم مورد نیاز خود را پیدا کنید. موارد زیر مهم هستند:

 • ارزهای موجود: ببینید ارز دیجیتالی که می‌خواهید ترید کنید، در صرافی مورد نظرتان وجود دارد یا خیر.
 • لوریج: ببینید لوریج‌هایی که صرافی ارائه می‌دهد، چه مقدار است؛ هر چه عدد لوریج بیشتر باشد، ریسک شما هم افزایش می‌یابد. لوریج بالا برای افراد تازه وارد توصیه نمی‌شود. معمول‌ترین لوریجی که در کریپتو استفاده می‌شود، ۱ به ۲۰ است؛ اما ممکن است یک صرافی، لوریجی بیش از این را ارائه دهد و ریسک شما را افزایش دهد.
 • Hedging: هج کردن یک تاکتیک برای کاهش ریسک است که شامل جبران ضرر پوزیشن اصلی شماست. ببینید در صرافی مورد نظر می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید یا خیر.
 • حداقل سرمایه گذاری:‌ در صرافی‌های مختلف، حداقل میزان واریزی شما تفاوت دارد؛ پلتفرم خود را بر اساس میزان بودجه خود انتخاب کنید.
 • پشتیبانی:‌ مهم است که سوالاتی که می‌پرسید پاسخ داده شوند. صرافی را انتخاب کنید که تیم پشتیبانی بزرگی داشته باشد.
 • نقدینگی سریع: هر چه بیشتر صبر کنید تا سفارش خرید شما تکمیل شود، فرصت سود بیشتری را از دست می‌دهید و حتی ممکن است ضرر کنید.

صرافی معروف بایننس، دارای تمام این ویژگی‌هاست و به راحتی می‌توانید در این صرافی به ترید و خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. البته در نظر داشته باشید که به دلیل تحریم‌ها، ایرانی‌ها نمی‌توانند مستقیم و با IP ایران در بایننس فعالیت کنند و باید حتما با یک VPN با IP ثابت و یا VPS استفاده کنید. بدون احراز هویت، می‌توانید تا سقف ۲ بیت کوین در بزرگ‌ترین صرافی دنیا ترید کنید؛ بنابراین بهترین گزینه برای ما ایرانی‌ها، استفاده از صرافی Binance است.

آیا ترید ارز دیجیتال یک شغل است؟

بسیاری از افراد به مبادله ارز دیجیتال به چشم یک شغل نگاه می‌کنند؛ یک شغل پردرآمد.

اگر منظور از شغل، انجام کاری باشد که بدون نیاز به حضور فیزیکی و در ساعت مقرر در محل خاصی درآمد به دنبال داشته باشد، در این صورت می‌توان مبادله ارز دیجیتال را یک شغل دانست؛ اما نمی‌توان گفت که به صورت قطع هر ماه درآمد ثابتی را برایتان به ارمغان می‌آورد بلکه حتی می‌تواند شما را متضرر کند که البته این موضوع تا حدودی امری قابل کنترل است. برای این که بتوانید با ترید رمز ارزها به درآمد مناسبی برسید، باید حتما حتما آموزش ببینید و تجربه کافی را به دست آورید؛ برای عده‌ای، این آموزش کمتر از یک سال طول می‌کشد، اما برای برخی دیگر ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد.

جمع بندی

حالا به طور واضح‌تری می‌دانیم ترید چیست و اگر الان این اصطلاح را بشنویم، می‌دانیم به چه چیزی اشاره می‌کند. به طور کلی ترید فعالیتی است که در حوزه‌های مالی مختلف مثل بورس اوراق بهادار، بازار سهام و بازار ارزهای فیات انجام می‌شود و پس از روی کار آمدن ارزهای دیجیتال و با توجه به در برداشتن تمام ویژگی‌های لازم برای ترید در این بازار، این امر در بازار ارزهای دیجیتالی ممکن شد.

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار بسیار پر ریسک محسوب می‌شود و همین موضوع باعث شده است افراد زیادی بعد از آشنا شدن با این مفهوم، علاقه به ترید رمز ارزها پیدا کردند. اما باید این نکته را یادآوری کنیم که ترید نیازمند داشتن دانش و تخصص در حوزه‌های مختلف تحلیلی است. تحلیل فاندامنتال در بازار دیجیتال بسیار متفاوت از سیستم‌های سنتی است و صرف داشتن دانش در بازارهای قدیمی، نمی‌توان در این بازار هم سود کرد. پس حتما قبل از ورود به ترید با تمام این موارد به خوبی آشنا شده و سپس سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.


54321
امتیاز 4.3 از 51 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
Sayan

این ارز های دیجیتال که به اینصورت بوجود آمدند و سودده یا ضرر ده هستند میشه گفت که انگار قمار بازی است منتهی به سبک جدید

علی سورن

سلام دوستان یه شرکتی هست سرمایه جذب میکنه مثلا ده ملیون بعدروزی تقریبا صد هزار تومن هم سود میده یعنی سه ماه بعد ده ملیونت میشه بیست ملیون کارشون ترید ارز دیجیتاله واریز سودشون هم روزانه هست قرار داد شش ماهه میبندن باهات دوست من با ۱۸ ملیون شروع کرده الانم بعد سه ماه تقریبا ۱۸ ملیون سود دریافت کرده یعنی یه در آمد رویایی می خام بدونم کسی از شما باور داره یه همچین چیزی و یا شاید کسی از شما تو این کار هست اگه کسی اطلاعات بیشتری داره لطفا به پیج اینستام پیام بده میخوام سرمایه گذاری… بیشتر بخوانید »

ادمین سایت

سلام دوست عزیز، امکان به اشتراک گذاشتن آدرس اینستا و آدرس تلگرام در بخش کامنت های سایت نیست، شما میتونین آدرس ایمیل خودتون رو به اشتراک بزارین

باران

سر مارو یکی از این شرکتا کلاه گذاشت. ریسکش بالاس. ممکنه یه روز با سرمایتون سرکتش جم کنه و بره

سید امین

میشه اطلاعات بیشتر بدید

علی علیدوستی

سلام,خوبی داداش,یه تماسی باهام بگیر

ادمین سایت

سلام دوست عزیز، امکان به اشتراک گذاشتن آدرس اینستا و آدرس تلگرام و شماره موبایل در بخش کامنت های سایت نیست، شما میتونین آدرس ایمیل خودتون رو به اشتراک بزارین

vahid.zanjani

سلام به همه دوستان وقت بخیر و شاد. من الان حدود یک ماه است با راهنمایی یک دوست که تازه باهاش آشنا شدم و منو با این صنعت جدید آشنا کرد و با کمک اون و آشنا شدن با کمپانی یک پکیج آموزشی ترید رو از کمپانی خریداری کردم که شامل اموزش ترید در بازار جهانی فارکس _ربات ترید_ (این ربات قابلیت ترید ارزهای فیات در بازار فارکس و ترید ارز دیجیتال با ارز فیات و ترید ارزدیجیتال رو دارد) مدرک بین المللی ترید که شامل ویزا و مستر کارت(شما بعد از گذراندن دوره آموزشی و با دادن امتحان و… بیشتر بخوانید »

Ali.hashemi

دوستان عزیز تریدکردن دوراه دارا که بتونی جواب بگیری ۱. اینه که بتونی کاملا دانششو یاد بگیری که به زمان نیاز داره اما وقتی کامل یادش گرفتی خوب میتونی به خودت اعتماد کنی ۲.استراتژی های پربازده رو یاد بگیری و با اون استراتژی ها ترید کنی
خیلی مهمه که یکی از این موضوع رو پیش ببری در کل من از راه دوم جلو میرم که زودتر کارم راه میافته کسی کمکی خواست درخدمتم

سمیه م

سلام من کمک میخوام

Khodaverdi

سلام ببخشید من با کسی اشنا شدم ک کارش همین ترید کردن است اما میگه نیازی نیست من کاری کنم فقط شماره حسابم بهشون بدم ک از حسابم برای جا ب جایی پول استفاده کنن ،میگه کارم قانونیه ، نظر شما مشکلی نداره چون من تو این زمینه هیچ اطلاعاتی ندارم

ادمین سایت

سلام وقت بخیر، به هیچ عنوان اطلاعات حسابتون رو در اختیار کسی قرار ندین. اطلاعات حساب بانکی خودتون رو نباید در اختیار کسی قرار بدین. معمولا برای پولشویی از حسابتون استفاده میکنن و مسئولیت این کار به عهده ی دارنده حساب هستش

باران

نده. مشکل قانونی واست پیش میاد

سهیل

سلام
دوست عزیز چجوری میتونم استراتژی ها رو بهشون دسترسی پیدا کنم و تو چه بروکری کار کنم؟

سجاد بیک زاده

سلام . میتونید کمکم کنید اگه تلگرام دارید منتظرتون هستم

رضا

سلام خوبین
کانال خوبی دارین که ترید قابل اعتماد بده؟؟؟

عارف سرایلو

سلام من کمک میخوام

سپید صالحی

سلام روش دوم رو میشه توضیح بدید که چطور میشه یاد گرفت

جیم

سلام اونایی که ترید روزانه میکنند کارمزد صرافی هارو چکار میکنند؟؟
هزینش خیلی بالاست

مجید اسلامی

سلام دوستان. مجید هستم. من تا حدودی همه این نظرهایی که گفتید را خوندم. من نزدیک به یک سالی هست ترید میکنم. در شش ماهه اول نزدیک به ۱۰ میلیون تومان پول از دست دادم. روش های زیادی رو تست کردم. یک بار یک استراتژی هم از اینترنت خریداری کردم ولی همه اینا یه دروغه. کسی که استراتژی سود ده داشته باشه به هیچ عنوان نیازی به این نداره که بیاد اونو بفروشه و خودش کار میکنه و ترید میکنه و پول در میاره. فروش این استراتژی و اون استراتژی همش یه کلاهبرداریه. بعد از شش ماه به نتایج بزرگی… بیشتر بخوانید »

رضا یوسفی

سلام دوست عزیز من خیلی به ورود به این بازار علاقه مند هستم، امکان داره با شما بیستر آشنا بشم که چندتا سوال بپرسم و یه مقدار راهنمایی کنید من رو، لطفا اگه مایل هستید شماره تماس یا آی دی تلگرامتون رو بزارید ممنون میشم دوست گرامی.

آناهید

سلام، آفرین به شما بخاطر پشتکار وموفقیتی که داشتین لطفا من را هم راهنمایی کنید خیلی دوست دارم در این زمینه مثل شما موفق بشم، ممنونم🙏

سما صدیق

سلام. میشه من رو هم راهنمایی کنید

حمید پورطاهر

سلام من یه 10 سالی میشه دیگه ترید با حساب ریل نزدم اگه کاری داشته باشی من میتونم راهنمایی تون کنم اگه دوست داشته باشید،

ادمین سایت

با سلام
امکان درج شماره تماس وجود نداره و تنها میتونید از طریق آدرس ایمیل راه ارتباطی برقرار کنید.

زینب ادریس پور

میشه رتهنماییم کنید

سعید

سلام اقا مجید چطوری میتونم از تجربه شما همینطوری که گفتید استفاده کنم. لطفا بهم تو ایمیل پاسخ بدید ممنونم

سعید

ایمیلم [email protected]

مهناز

لطفا به منم کمک کنید خیلی به پولش احتیاج دارم

سجاد

سلام میشه ایمیل تونو داشته باشم

علی

سلام.میشه تو ترید ارز دیجیتال کمکم کنید،ممنون

os medi

چه داستان قشنگی !
من خودم تریدر هستم و حاضرم با شما مسابقه بدم با هر مارجینی که بگی و حساب ریل
اگه شما تریدری هستی که 90 درصد تحلیل هات درست باشه و به تارگت برسه شما الان باید مولتی میلیاردر باشی و از فاند های بزرگ جهان التماست میکنن که براشون ترید کنی وکلیه لوازم زندگی ازجمله خونه و ماشین همه چی در اختیارت میزارن ، نیاز نداری بیای توی این سایت اون سایت کامنت بزاری دنبال مشتری باشی حاجی
مردم باور نکنید همچین چیزایی رو

shayan

سلام درسته تریدیعنی معامله ولی اون سایتاربطی به بیتکوین نداره!اونایه مبلغ دل بخواهی ازصددلاربه بالامی گیرن وطی ترفندی این بالاپایین میشه مثله صددلارگذاشته ممکنه بشه چهارصدممکنم هست تاصدوپنجاه بره یاصفربشه!
ولی بیتکوین یاارزمجازی این چنین نیست!بالاپایین میشه ولی صفرنه!الان مثلاپیش بینی بیتکوین اینه قیمت 650تاهست نه ده هزارمی ره نه میشه6000هزاردرعوض ارزایه ارزان ترمثله اتریم ولایت کوین باتوجه به قیمت بیتکوین درحاله بالارفتنن!

امیر

یکم قبل از گفتن این حرفا تحقیق کنید و فکر کنید تا باعث انحراف تازه کارا نشید لطفا اینا رو از کجا شما درآوردی احساسات خودتونو به دیگران انتقال ندید این جا حرف کارشناسی لازمه نه احساساتی
بیت کوین بالای ۱۰ هزار هم می ره و در کنارش الباقی هم می کشه بالا مگه می شه بیت پایین بیاد و آلت کوین ها بره بالا تا حالا که نداشتیم مگه شما اختراع کرده باشی

امیرحسین

مچکرم از توضیح واضح این مطلب