متوسط سرمایه گذاری

معرفی ۱۷ پروژه هوش مصنوعی؛ این لیست را زیر نظر بگیرید

یکی از ترندهای بازار ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴، هوش مصنوعی است. به نظر می‌رسد ادغام فناوری AI با ارزهای دیجیتال، فضای جذابی را ایجاد کند و پروژه‌های فعال در این عرصه مورد استقبال قرار بگیرند. اما مهم این است که در بین سیل عظیمی از پروژه‌های ارز دیجیتال در حوزه هوش مصنوعی، کدام یک مستعد رشد هستند و عملکرد بهتری دارند. در این مطلب از میهن بلاکچین واچ لیستی شامل ۱۷ پروژه‌ کریپتویی AI را تهیه کرده‌ایم؛ اما توجه داشته باشید که این فهرست فقط یک ایده است و نباید پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری درنظر گرفته شود.

نکات کلیدی

📌 هوش مصنوعی یکی از حوزه‌های ترند ۲۰۲۴ در صنعت ارزهای دیجیتال است.
📌 پروژه‌هایی مانند رندر، اکاش نتورک، بیتنسور، آی‌او دات نت ازجمله گزینه‌های مطرح در واچ لیست پروژه‌های کریپتویی هوش مصنوعی سال ۲۰۲۴ هستند.
📌 ریچوال و جنسین هم دو پروژه در حوزه AI هستند که حامیان قدرتمندی دارند.

 واچ لیست پروژه‌های هوش مصنوعی در ۲۰۲۴

واچ لیست پروژه‌های کریپتویی هوش مصنوعی
منبع: Coinmarketcap.Com

هوش مصنوعی و بلاکچین دو فناوری بزرگی هستند که تلاقی آن‌ها با یکدیگر فرصت‌های جذاب و جدیدی را چه از لحاظ کاربرد و چه از نظر سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند. با توجه به استقبال سال گذشته و سرعت رشد بالای این فناوری، امسال هم باید منتظر اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم. اطلاعات سایت‌ کوین مارکت کپ نشان می‌دهد که در حال حاضر AI و رمزارزهای هوش مصنوعی جزء ترندهای بازار کریپتو هستند. در واچ‌لیست زیر با تعدادی از پروژه‌های ارز دیجیتال هوش مصنوعی آشنا می‌شویم.

۱. رندر نتورک (Render Network)

شبکه رندر (Render Network) یک بازار غیرمتمرکز برای واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) است. این شبکه قصد دارد از پتانسیل GPUهای غیرمتمرکز برای توسعه پروژه‌های مختلف در دو بخش محتوای سه بعدی و هوش مصنوعی استفاده کند. با توجه به کمبود عرضه پردازنده‌های گرافیکی و احتمال ترند رشد هوش مصنوعی، شبکه رندر می‌تواند از شرایط موجود، نهایت استفاده را ببرد.

۲. پروتکل اکاش (Akash Protocol)

اکاش نتورک (Akash Network) یک شبکه ابری متن باز غیرمتمرکز است و مین‌نت آن در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) به عنوان اپ‌چین کازموس (Cosmos) شروع به کار کرد. اگرچه پروتکل اکاش در ابتدا روی واحد پردازش مرکزی (CPU) متمرکز بود؛ اما بعدا به سمت پردازنده‌های GPU تغییر مسیر داد. اکاش نتورک چشم‌انداز خودش را شبیه به پلتفرم اجاره مکان‌های اقامتی ایربی‌ان‌بی (AirBnB) می‌داند، با این تفاوت که در این پلتفرم کاربران می‌توانند قدرت پردازش ابری خود را به دیگران اجاره دهند. با توجه به اهدافی که اکاش نتورک در سر دارد، می‌تواند یکی از گزینه‌های واچ لیست کریپتویی AI برای سال ۲۰۲۴ باشد.

۳. اورا پروتکل (Ora Protocol)

پروتکل اورا (Ora) یک اوراکل مبتنی بر اثبات دانش صفر (zkOracle) قابل‌تایید است که استفاده از هوش مصنوعی و انجام محاسبات پیچیده را به‌صورت آنچین امکان‌پذیر می‌کند. از آنجایی که این پروتکل با ترکیب یادگیری ماشین مبتنی بر دانش صفر (zkML) و فرمت OPML (یک فرمت XML برای جابه‌جایی لیست فیدهای وب میان جمع‌کننده‌های فید) به نقطه عطف مهمی در توسعه هوش مصنوعی آنچین رسیده است، می‌تواند در واچ لیست پروژه‌های ارز دیجیتال هوش مصنوعی قرار بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه می‌توانید به دیسکورد پروتکل ORA بپیوندید.

۴. آی‌او دات نت (IO.Net)

آی‌او دات نت (IO.Net) روی شبکه سولانا (Solana) ساخته شده است و در حوزه زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN) فعالیت دارد. این پروژه منابع پردازشی مانند پردازنده‌های گرافیکی را بدون دریافت هزینه‌های گزاف، به‌صورت غیرمتمرکز در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. مهم‌ترین مزایایی که آی‌او دات نت را در واچ لیست ارزهای دیجیتال AI قرار می‌دهد، عبارتند از:

  • ارائه سرویس‌های وب آمازون (AWS) برای سرورهای GPU در حوزه یادگیری ماشین
  • دسترسی فوری و بدون نیاز به مجوز به یک شبکه جهانی از GPU و CPUها
  • امکان خوشه‌بندی ابری پردازنده‌های گرافیکی
  • کاهش ۹۰ درصدی هزینه‌های پردازش برای استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی

آی‌او دات نت، تلفیقی از دو شبکه رندر و فایل کوین (Filecoin) است؛ این یعنی از یک طرف بازار غیرمتمرکز پردازنده گرافیکی است و از طرف دیگر فضای ذخیره‌سازی و سرویس ابری غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد. با دنبال کردن دیسکورد IO.Net می‌توانید ضمن کسب اطلاعات بیشتر، جزء کاربران اولیه قرار بگیرید و شانس خود را در ایردراپ احتمالی این پروژه امتحان کنید.

۵. بیتنسور (Bittensor)

پروژه غیرمتمرکز و متن باز بیتنسور (Bittensor) قصد دارد با ساخت یک پروتکل شبکه عصبی در بلاکچین، امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز هوش مصنوعی و تبادل ارزش بین مدل‌های AI را به صورت همتا‌ به همتا فراهم کند. در حقیقت هدف این پروژه ایجاد یک بازار P2P برای هوش مصنوعی است تا به اشتراک‌گذاری و گسترش سریع دانش کمک کند. بیتنسور اخیرا مورد توجه جامعه کریپتو قرار گرفته است و توکن بومی آن با نام تائو (TAO) از لحاظ ارزش بازار یکی از برترین توکن‌های حوزه هوش مصنوعی است.

۶. گرس پروتکل (Grass Protocol)

گرس (Grass) پلتفرمی برای فروش پهنای باند است که هدف آن کمک به مدل‌های هوش مصنوعی است. ماجرا از این قرار است که با نصب افزونه وب Grass، برنامه به‌طور خودکار اینترنت استفاده نشده کاربر را به شرکت‌های هوش مصنوعی می‌فروشد و شرکت‌ها از این ظرفیت برای آموزش مدل‌های خود استفاده می‌کنند. به این ترتیب، کاربر علاوه‌بر سهیم شدن در رشد هوش مصنوعی، در ازای فروش منبعی که حتی از وجود آن مطلع نبوده است، درآمد غیرمستقیم به‌دست می‌آورد. ویژگی‌های زیر باعث می‌شوند تا پلتفرم Grass هم در واچ لیست پروژه‌های کریپتویی هوش مصنوعی قرار بگیرد:

  • ایجاد یک جریان درآمدی برای همه افرادی که به اینترنت متصل هستند.
  • پروتکل گرس قصد دارد به یک لایه تامین داده برای هوش مصنوعی غیرمتمرکز تبدیل شود.

شبکه گرس فعلا در نسخه بتا قرار دارد. علاقه‌مندان می‌توانند با نصب و اجرای افزونه کروم گرس، امتیاز کسب کنند و نام خود را در میان فهرست واجدین شرایط ایردراپ احتمالی Grass جای دهند.

۷. جنسین پروتکل (Gensyn Protocol)

پروژه هوش مصنوعی Gensyn
منبع: alphaplease.com

جنسین (Gensyn Protocol) یک پروتکل لایه ۱ بدون نیاز به اعتماد در حوزه محاسبات یادگیری ماشینی غیرمتمرکز است. این پروتکل تمام منابع محاسباتی جهان را در یک اَبَر خوشه جمع می‌کند و هر کسی، در هر زمانی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. کاربران در ازای عرضه سخت‌افزارهای محاسباتی و انجام تسک‌های یادگیری ماشین پاداش می‌گیرند. جنسین پروتکل حامیان بسیار قدرتمندی دارد و در صورت تحقق اهداف خود می‌تواند به زیرساختی برای پروژه‌های ارز دیجیتال حوزه AI تبدیل شود.

۸. شبکه آلورا (Allora)

آلورا (Allora) یک شبکه هوش مصنوعی غیرمتمرکز با قابلیت خودارتقایی است. این شبکه برای سازندگان مدل‌های هوش مصنوعی مشوق‌هایی را در نظر گرفته است تا در کنار ارزیابی سایر مدل‌ها، از آن‌ها یاد بگیرند. به این ترتیب، برنامه‌های مختلف می‌توانند از طریق شبکه‌ای از مدل‌های یادگیری ماشین که قابلیت خودارتقایی دارند از هوش مصنوعی هوشمندتر و ایمن‌تری استفاده کنند. آلورا با ترکیبی از مکانیسم‌های جمع‌سپاری (پیش‌بینی همتا)، یادگیری فدرال و یادگیری ماشینی مبتنی بر دانش صفر، فضای جدیدی را برای تلفیق کریپتو و هوش مصنوعی در اختیار برنامه‌ها قرار می‌‌دهد. شبکه Allora توسط شرکت آپشات (Upshot)، یکی از پیشگامان توسعه زیرساخت‌های هوش مصنوعی در صنعت کریپتو ایجاد شده است. با توجه به اینکه این تیم روی کاربردهای مالی نظیر ایجاد فیدهای قیمتی با استفاده از هوش مصنوعی، صندوق‌های دیفای مبتنی بر AI و مدلسازی ریسک با استفاده از هوش مصنوعی تمرکز کرده است، ممکن است زودتر از موعد انتظار به تناسب محصول با بازار دست پیدا کند. با پیوستن به دیسکورد شبکه آلورا می‌توانید یکی از اعضاء اولیه این کامیونیتی باشید.

۹. بوتو (Botto)

بوتو (Botto) پلتفرمی برای از بین بردن شکاف‌ میان هوش مصنوعی مولد، توکن‌های بی‌همتا (NFT) و حاکمیت غیرمتمرکز (DAO) است. در این پلتفرم آثار هنری صرفا با استفاده از هوش مصنوعی خلق می‌شوند. تنها دخالت انسان، مشارکت در رای‌گیری نقاشی‌های تولید شده است تا هر هفته اثر منتخب به عنوان NFT در بلاکچین مینت شود. برگ برنده شبکه Botto برای قرارگرفتن در واچ لیست سال ۲۰۲۴، ترکیب هوش مصنوعی، هنر، توکن‌های بی‌همتا و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. درآمد واقعی این پروژه منحصر‌به‌فرد از زمان راه‌اندازی تا الان حدود ۴.۵ میلیارد دلار برآورد شده است. آثار هنری بوتو در مارکت‌پلیس‌هایی مانند کریستی (Christie) فروخته می‌شوند و درآمد حاصل از فروش آن‌ها میان سپرده‌گذاران شبکه Botto توزیع می‌شود.

۱۰. کلونی (Colony)

بازی Colony پروژه ارز دیجیتال AI
منبع: Parallel.Life

کلونی (Colony) یک بازی بی‌پایان مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط استودیوی پارالل (Parallel) ساخته شده است. تمام آیتم‌های شبیه‌سازی شده درون بازی به صورت آنچین ایجاد شده‌اند. برای شرکت در این بازی علاوه بر آواتار به توکن پرایم (PRIME) هم نیازدارید. ارز دیجیتال پرایم توسط بنیاد Echelon Prime راه‌اندازی شده است. این بنیاد روی ساخت نسل جدیدی از بازی‌ها تمرکز دارد و با هدف تشویق نوآوری در مدل‌ها و اقتصادهای جدید بازی، ابزارهایی را ایجاد می‌کند و در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. پارالل اولین بازی است که توکن پرایم را پذیرفته است. می‌توانید با ثبت نام در این سایت به محض راه‌اندازی بازی، آن را امتحان کنید.

۱۱. ایتر (Aethir)

ایتر (Aethir) در حال ایجاد یک زیرساخت ابری غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر برای بازی‌ها و هوش مصنوعی است. این پروتکل قصد دارد با تمرکز روی مالکیت، توزیع و استفاده از پردازنده‌های گرافیکی در سطوح سازمانی، رویکرد جدیدی را برای زیرساخت رایانش ابری معرفی کند. در واقع ایتر یک مارکت‌پلیس و تجمیع‌کنننده است که ارتباط بین طرف عرضه (ارائه‌دهندگان GPU و اپراتورهای نود) و تقاضا (کاربران و سازمان‌های فعال در بخش‌های محاسبات فشرده مانند هوش مصنوعی، محاسبات مجازی، بازی‌های ابری و استخراج ارزهای دیجیتال) را تسهیل می‌کند. پروتکل Aethir ادعا می‌کند که ۲۰ برابر بیش از پروتکل رندر پردازنده گرافیکی در اختیار دارد. با این اوصاف، به‌نظر می‌رسد ایتر یکی از رقبای جدی پروژه‌های دیپین در بخش پردازش ابری GPU باشد و این شانس را دارد که در واچ لیست پروژه‌های هوش مصنوعی قرار بگیرد.

۱۲. مورفئوس (Morpheus)

مورفئوس (Morpheus) یک شبکه متن باز، همتا به همتا، غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز برای هوش مصنوعی مولد است. این شبکه قصد دارد با رفع مشکلاتی مانند استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ با متن بسته، کسب درآمد از اطلاعات کاربر و اشتراک پولی در شرکت‌های AI متمرکز، هوش مصنوعی را به‌صورت برابر در اختیار عموم مردم قرار دهد. یکی از نکات قابل توجه در مورد شبکه مورفئوس، حمایت اریک وورهیس (Erik Voorhees)، بنیانگذار پلتفرم شیپ‌شیفت (ShapeShift) است.

۱۳. اتونولاس (Autonolas)

اتونولاس (Autonolas) یک مارکت‌پلیس عمومی غیرمتمرکز برای ایجاد و استفاده از عناصر مختلف هوش مصنوعی است. همچنین اتونولاس مجموعه‌ای از سرویس‌های آفچین حوزه کریپتو مانند اوراکل‌ها را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. به این ترتیب امکان ساخت برنامه‌های هوش مصنوعی به صورت آفچین با قابلیت اتصال به بلاکچین‌هایی مانند پالیگان، اتریوم، نوسیس‌چین و سولانا فراهم می‌شود. اتونولاس با توکن بومی OLAS یکی از معدود پروژه‌های حوزه هوش مصنوعی است که مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

۱۴. مای شل (MyShell)

پروژه ارز دیجیتال هوش مصنوعی مای شل
منبع: myshell.ai

مای‌شل (MyShell) به نوعی یک اپ‌استور هوش مصنوعی است که در کنار این قابلیت، امکان ایجاد برنامه‌ و ربات‌های AI را هم فراهم کرده است. به لطف پلتفرم MyShell کاربر می‌تواند با ایجاد برنامه خودش به یک کارآفرین در حوزه AI تبدیل شود و درآمد کسب کند. این پلتفرم هنوز توکنی منتشر نکرده است. علاقه‌مندان می‌توانند با عضویت در برنامه مای‌شل و تعامل با ربات‌ها امتیاز به‌دست بیاورند تا در صورت برگزاری ایردراپ، در فهرست واجدین شرایط قرار بگیرند.

۱۵. اوریجین تریل (OriginTrail)

اوریجین تریل (OriginTrail) یک لایه میان‌افزار است که ارتباط میان بخش‌های مختلف درگیر در شبکه زنجیره تامین را امکان‌پذیر می‌کند. در واقع اوریجین تریل با ترکیب بلاکچین و هوش مصنوعی و استفاده از فناوری شبکه گراف دانش غیرمتمرکز (DGA)، اشتراک‌گذاری معتبر و قابل‌اطمینان داده را در زنجیره تامین تضمین می‌کند. با توجه به اینکه اوریجین تریل یک محصول کاربردی است و مشتری‌های سازمانی از آن استقبال کرده‌اند، این پروژه و توکن بومی TRAC می‌توانند در واچ لیست پروژه‌های کریپتویی حوزه AI قرار بگیرند.

۱۶. ریچوال (Ritual)

پروژه هوش مصنوعی Ritual
منبع: alphaplease.com

ریچوال (Ritual) یک لایه اجرایی باز و مستقل برای هوش مصنوعی است. توسعه‌دهندگان می‌توانند در پلتفرم ریچوال با کمترین میزان کدنویسی، هوش مصنوعی را با برنامه‌ها و پروتکل‌های خود در هر زنجیره‌ای که هستند، ادغام کنند. این پلتفرم قصد دارد مشکلات موجود در زیرساخت‌های هوش مصنوعی مانند APIهای متمرکز، فقدان حریم خصوصی، عدم یکپارچگی محاسباتی و عدم مقاومت در برابر سانسور را رفع کند. ریچوال امکان ساخت دیفای کاملا شفاف، بلاکچین‌های با قابلیت خود ارتقا‌دهندگی و محتوای تولید شده توسط کاربر را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند. با توجه به اینکه پلتفرم Ritual حامیان قدرتمندی دارد، می‌تواند یکی از گزینه‌های واچ‌لیست پروژه‌های کریپتویی هوش مصنوعی باشد.

۱۷. نیلیون (Nillion)

نیلیون (Nillion) یک شبکه محاسباتی است که آموزش مدل‌های هوش مصنوعی را به شیوه‌ای ایمن و محرمانه امکان‌پذیر می‌کند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای شبکه Nillion شخصی‌سازی هوش مصنوعی است که فرصت‌های جدید و عظیمی را در این حوزه ایجاد می‌کند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به دیسکورد Nillion بپیوندید.

جمع‌بندی

یکی از بخش‌های ترند بازار ارزهای دیجیتال، هوش مصنوعی است. پروژه‌های متعددی در این بخش فعال هستند که قصد دارند با تلفیق دو فناوری بلاکچین و هوش مصنوعی، چالش‌های موجود در شرکت‌های AI متمرکز را رفع کنند. ما در این مطلب به فهرستی از پروژه‌هایی کریپتویی حوزه هوش مصنوعی اشاره کردیم. شما کدام یک از این موارد را در واچ‌لیست خود قرار می‌دهید؟ چه پروژه‌های دیگری را در این حوزه پیشنهاد می‌دهید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

آیا هوش مصنوعی یکی از ترندهای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ خواهد بود؟

بله، شواهد موجود نشان می‌دهد که صنعت AI یکی از ترندهای سال ۲۰۲۴ است.

در سال ۲۰۲۴ کدام پروژه‌های ارز دیجیتال هوش مصنوعی مورد توجه قرار می‌گیرند؟

پروژه‌هایی مانند رندر، اکاش، بیتنسور، اوریجین تریل، ریچوال، اتونولاس و مورفئوس را می‌توانید در واچ لیست خود قرار دهید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا