مبتدی مقالات عمومی

واچ لیست چیست؟ نکاتی برای تهیه یک واچ‌لیست کاربردی

در دنیای وسیع ارز دیجیتال، هر روز توکن‌های جدید معرفی می‌شود. علایق سرمایه‌‌گذاران و تریدرها بر اساس ترند‌های جدید مدام تغییر می‌کند و اولویت‌های آن‌ها برای سرمایه‌گذاری عوض می‌شود. قطعا دنبال کردن تک‌تک توکن‌های موردعلاقه‌ و بررسی تغییرات قیمتی آن‌ها آسان نیست. اینجاست که ابزاری به نام واچ لیست (Watchlist) به کمک ما می‌آید؛ فهرستی از توکن‌های انتخاب‌شده که ما را از آخرین تغییرات قیمت آن‌ها باخبر می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که واچ لیست چیست و چه کاربردی دارد، در این مقاله از میهن بلاکچین با ما همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب

📌 واچ لیست فهرستی از دارایی‌ها و ارزهای دیجیتال دلخواه کاربران است که اطلاعاتی مثل قیمت لحظه‌ای، تغییرات قیمت و حجم معاملات توکن‌ها را نشان می‌دهد.
📌 تقریبا در تمام صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی می‌توانید یک واچ لیست شخصی برای خود را بسازید.
📌 یک واچ لیست بهینه نباید خیلی طولانی باشد و باید دائما به‌روز شود.

واچ لیست چیست؟

واچ لیست چیست
منبع: yarnpkg.com

واچ لیست (به معنی فهرستی که آن را زیر نظر داریم)، یک فهرست از دارایی‌هایی است که یک سرمایه‌گذار به آن‌ها علاقه دارد و می‌خواهد تغییرات قیمتی آن‌ها را زیر نظر بگیرد. طبیعتا، واچ لیست ارز دیجیتال شامل توکن‌هایی است که سرمایه‌گذار با علاقه دنبال می‌کند و منتظر یک فرصت مناسب برای خرید آن‌هاست.

هدف از تهیه واچ لیست، معمولا دنبال کردن قیمت ارزهای دیجیتال منتخب و باخبرشدن از فرصت مناسب سرمایه‌گذاری در آن‌ها است. به کمک واچ لیست، سرمایه‌گذار می‌تواند تمام توکن‌های دلخواه خود را زیر نظر بگیرد و در صورت رسیدن قیمت توکن‌ها به حد مورد نظر او، در آن‌ها سرمایه‌گذاری کند. واچ لیست هم توسط سرمایه‌گذاران و تریدرها و هم توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مالی استفاده می‌شود. پس ما می‌توانیم ارزهای واچ لیستمان را پس از بررسی، به سبد سرمایه‌گذاری خود منتقل کنیم.

بسیاری از صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی به صورت پیش‌فرض قابلیت تهیه واچ لیست را دارند. معمولا تعداد مواردی که می‌توان به واچ لیست اضافه کرد محدود نیست؛ اما این فهرست نباید زیاد طولانی باشد. اگر واچ لیست خیلی گسترده و طولانی باشد، زیر نظر گرفتن دقیق دارایی‌ها نیز سخت‌تر می‌شود.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که واچ لیست صرفا برای دنبال کردن فرصت‌های خرید نیست. گاهی اوقات به این منظور واچ لیست تهیه می‌کنیم که از تغییرات قیمت دارایی‌ها یا سهامی خاص مطلع شویم. مثلا تغییرات قیمت طلا را دنبال می‌کنیم؛ چون می‌دانیم که نوسانات قیمت آن بر دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های ما اثر می‌گذارد.

معیارهایی برای ساخت واچ لیست

واچ لیست‌ها بر اساس اولویت‌های مختلف ساخته می‌شوند. برای مثال، ممکن است شما یک واچ لیست از توکن‌هایی که زیاد آن‌ها را خرید و فروش می‌کنید، بسازید تا دسترسی به آن‌ها راحت‌تر شود. ممکن است یک سرمایه‌گذار دیگر واچ لیست خود را بر اساس فناوری‌های ترند و کاربرد توکن‌ها بسازد. واچ لیست می‌تواند بر اساس اولویت‌های زیر ساخته شود:

  • محبوبیت و علاقه به سرمایه‌گذاری
  • مستعد رشد بودن
  • کاربرد و نوع فناوری
  • رویدادهای پیش روی پروژه‌ها

البته ممکن است شما نیز بر اساس نیازها و ترجیحات خود، معیارهای دیگری را در ساخت واچ‌لیست در نظر بگیرید.

ویژگی‌های یک واچ لیست بهینه

ویژگی‌های واچ لیست بهینه
منبع: cityam.com

همانطور که بالاتر اشاره شد، بهتر است که تعداد دارایی‌های اضافه‌شده به واچ لیست خیلی زیاد نباشد. حد معقول برای طول واچ لیست، بین ۲۵ تا ۷۵ مورد است. البته ممکن است افراد نظرات متفاوتی در مورد بازه مناسب واچ لیست داشته باشند. مثلا برخی معتقدند تعداد آیتم‌های درون یک واچ‌لیست نباید بیشتر از ۳۰ مورد باشد یا حتی برخی می‌گویند تا ۱۰۰ مورد هم مجاز است؛ اما در کل بهتر است که این فهرست طولانی نباشد.

واچ لیست نباید زیاد شلوغ باشد. یک واچ لیست صرفا فهرستی از دارایی‌های زیر نظر ما است و نیازی به گنجاندن اطلاعات بیش از حد در آن نیست. وجود ۲ یا ۳ ستون از اطلاعاتی مثل قیمت لحظه‌ای توکن‌ها و تغییرات قیمت آن‌ها در یک برهه خاص، برای یک واچ لیست بهینه کافی است.

بهتر است که چندین بار در ماه، واچ لیست خود را به‌روز کنید. معمولا با گذر زمان و بسته به شرایط بازار، اولویت‌های سرمایه‌گذاری ما تغییر می‌کند. شاید توکن‌هایی که ماه قبل در واچ لیست خود قرار داده‌ایم، الان دیگر مستعد رشد نباشند و یا شرایط مناسبی نداشته باشند. در دنیای ارز دیجیتال، ترندها به سرعت تغییر می‌کنند و در هر برهه، علاقه جامعه کاربری به پروژه‌ها و توکن‌های خاصی منعطف می‌شود.

چند سایت معروف برای ساخت واچ لیست

به غیر از پلتفرم‌های معاملاتی و صرافی‌های ارز دیجیتال، تجمیع‌کننده‌های داده (اگریگیتورها) نیز این امکان را به کاربران می‌دهند که یک واچ لیست از ارزهای دیجیتال جذاب برای خود تهیه کنند. در اینجا چند نمونه از سایت‌های معروف را برای ساخت واچ لیست ارز دیجیتال معرفی کرده‌ایم:

  • کوین مارکت کپ (Coinmarketcap): با یک ایمیل در سایت ثبت نام کنید و از بخش Watchlist، یک فهرست از توکن‌های موردعلاقه خود بسازید.
  • تریدینگ ویو (Tradingview): سایت تریدینگ ویو در اصل رایگان نیست. با ثبت نام در این سایت می‌توانید واچ لیست رایگان بسازید؛ اما این واچ لیست محدودیت‌هایی دارد و نمی‌توانید به‌طور کامل از قابلیت‌های آن استفاده کنید. برای دسترسی کامل به ابزارهای این سایت، باید اشتراک آن را تهیه کنید.
  • کوین گکو (CoinGecko): در بخش Watchlists سایت کوین گکو، به صورت پیش‌فرض واچ لیست‌هایی بر اساس تغییرات قیمت، بیشترین رشد، حجم معاملات و غیره وجود دارد. پس از ثبت نام می‌توانید یک واچ لیست شخصی برای خود بسازید.
  • کوین ۳۶۰: در این سایت می‌توانید به صورت رایگان یک واچ لیست برای خود بسازید و تغییرات قیمت توکن‌های انتخاب‌شده را زیر نظر بگیرید.

جمع‌بندی

واچ لیست یک فهرست از دارایی‌های مختلف و اطلاعات مربوط به آن‌ها است که به تصمیم‌گیری‌ صحیح و منظم شدن کار سرمایه‌گذاران و تریدرها کمک می‌کند. واچ لیست باعث می‌شود که توکن‌های منتخب خود را راحت‌تر ردیابی کنید. یک واچ لیست بهینه باید مختصر و مفید باشد، دائما به‌روز شود و تعداد موارد آن بیش از حد زیاد نباشد. ملاک شما برای ساخت واچ لیست چیست؟ به نظر شما چه پلتفرم‌هایی برای ساخت یک واچ لیست خوب مناسب‌تر هستند؟ منتظر دریافت نظرات شما هستیم.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
واچ لیست چیست؟

واچ لیست یک فهرست از دارایی‌هایی است که یک سرمایه‌گذار به آن‌ها علاقه دارد و می‌خواهد تغییرات قیمتی آن‌ها را زیر نظر بگیرد.

ویژگی‌های یک واچ لیست بهینه چیست؟

واچ لیست بهینه کوتاه و کاربردی است و چندین بار در ماه به‌روز می‌شود.

کاربرد واچ لیست چیست؟

داشتن یک واچ لیست به شما کمک می‌کند که توکن‌های خاصی را زیر نظر بگیرید و هر لحظه از اطلاعات توکن‌ها مثل حجم معاملات و قیمت لحظه‌ای آن‌ها باخبر شوید.

منبع
میهن بلاکچین

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا