مبتدی سرمایه گذاریویدیو

آموزش کامل ساخت سبد ارز دیجیتال؛‌ چطور بهترین سبد سرمایه گذاری را بسازیم؟ + ویدیو

در بازار صعودی که همه سود می‌کنند،‌ اما این روزهای قرمز بازار و ضررها است که ما را یاد ساخت سبد سرمایه‌گذاری اصولی می‌اندازد. در این شرایط بازار سوال افراد زیادی این است که باید چطور سبد سرمایه‌گذاری خود را می‌ساختم؟ باید چه نکاتی را در ساخت سبد رعایت می‌کردم؟ ساخت سبد یک بخش ماجرا است، مدیریت و اصلاح آن بخش دیگری است که کمتر به آن پرداخته می‌شود و شاید اهمیت بیشتری هم دارد. در این مطلب ابتدا به پیش‌نیازهای ساخت سبد ارز دیجیتال می‌پردازیم که شامل بالا بردن دانش و آگاهی و رسیدن به شناخت از خودمان و بازار است. سپس نکات ساخت پرتفو و نحوه اضافه کردن دارایی‌ها به سبد سرمایه‌گذاری و مدیریت و اصلاح آن بیان می‌شود. در بخش پایانی مقاله نیز برنامه‌هایی برای رصد و مدیریت سبد معرفی می‌کنیم. اگر تازه‌وارد هستید که این مطلب برای شما از نان شب واجب‌تر است. اگر باتجربه هستید پیشنهاد می‌کنم مقاله را مطالعه و ویدیو را مشاهده کنید، در انتها نظر و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید تا این مطلب به راهنمایی جامع برای حضور موفق در بازار کریپتو و جلوگیری از ضرر سرمایه‌گذاران تبدیل شود. با میهن بلاکچین همراه باشید.

کاربران عزیز میهن بلاکچین، لطفا درنظر داشته باشید که مطلب پیش رو تنها جنبه آموزشی دارد. به یاد داشته باشید که قبل از هر گونه سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها، خودتان تحقیقات کامل انجام دهید.

آموزش کامل ساخت سبد ارز دیجیتال

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

موضوعات مطرح شده در ویدیو

 • مقدمه (۰۰:۰۰ الی ۰۱:۰۵)
 • قدم اول: افزایش دانش نسبت به بلاکچین، رمزارزها و تحلیل‌گری (۰۱:۰۶ الی ۰۳:۱۰)
 • قدم دوم: شناخت بازار و خود – افق زمانی و ریسک‌پذیری (۰۳:۱۱ الی ۰۷:۵۶)
 • قدم سوم: ساخت سبد سرمایه‌گذاری – تنوع و تعداد دارایی‌ها (۰۷:۵۷ الی ۱۲:۳۷)
 • قدم چهارم: مدیریت و اصلاح سبد بر اساس زمان یا تغییرات (۱۲:۳۸ الی ۱۵:۱۴)
 • مرور نکات مهم (۱۵:۱۵ الی ۱۶:۰۸)
 • صحبت‌های پایانی (۱۶:۰۹ الی آخر)

در ابتدا این را بگویم که این مطلب در مورد ساخت سبد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. مطالب مطرح شده را می‌توان به سایر بازارهای مالی نیز تعمیم داد و یک پرتفو از دارایی‌های مالی مختلف مثل املاک،‌ طلا، اوراق قرضه، سهام و رمزارزها ایجاد کرد. نکته دیگری که باید بگویم این است که ما صحبت از دارایی کم ریسک،‌ ریسک متوسط و پر ریسک می‌کنیم. این موضوع را در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتال به طور کلی و ذاتا پرریسک هستند.

معمولا اکثر افرادی که به تازگی وارد بازارهای مالی شده‌‌اند، بعد از مدتی خرید و فروش و تجربه سود و ضرر، به این نتیجه می‌رسند که نکاتی بوده که رعایت نکردند. این نکات می‌توانست سود آن‌ها را بیشتر کرده و یا از ضررشان جلوگیری کند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند بازدهی شما را در بازارهای بالا ببرد، داشتن یک سبد سرمایه‌گذاری مناسب و مدیریت درست آن است. برای این موضوع پیش‌نیازهایی وجود دارد که ابتدا به آن‌ها می‌پردازیم.

قدم اول ساخت سبد سرمایه‌‌گذاری: بالا بردن دانش

فناوری بلاک چین چیست

قبل از ورود به هر بازار مالی باید نسبت به آن آگاهی پیدا کنید و دانش خود را در آن بالا ببرید. مثلا اگر می‌خواهید به بازار ملک و ساخت و ساز ورود کنید، باید نسبت به نکات ساختمان‌سازی، پاشنه آشیل‌های ساخت، عوامل موثر در روند پروژه، وضعیت بازار و عرضه و تقاضای این حوزه و غیره آگاهی و درک پیدا داشته باشید. 

در مورد بازار ارز دیجیتال که بر بستر تکنولوژی بلاکچین و فناوری‌های روز ایجاد شده و مدام در حال آپدیت و به‌روزرسانی است، نقش دانش و آگاهی پررنگ‌تر می‌شود. در این حوزه مفاهیم جدیدی مثل کیف پول ارز دیجیتال، کلید عمومی و خصوصی،‌ صرافی متمرکز و غیر متمرکز،‌ دیفای، NFT و غیره وجود دارند که برای اولین بار با آن‌‌ها مواجه می‌شویم.

بنابراین بهتر است بگوییم که کسب سود پایدار در این حوزه بدون دانش و آگاهی ممکن نیست. این مورد را در نظر بگیرید که تراکنش‌ها در این حوزه برگشت‌ناپذیر هستند و انواع هک‌‌ها و کلاهبرداری‌ها اتفاق می‌افتد. پس اگر دارایی خود را به هر نحوی از دست بدهید،‌ باید با آن خداحافظی کنید.

در بازارهای مالی مثل سهام و کریپتو که گزینه‌های زیادی برای خرید وجود دارند و تاریخچه قیمت دارایی‌ها مشخص است، ۲ موضوع اهمیت پیدا می‌کنند.

 • اول اینکه باید بتوانید در بین گزینه‌های موجودی که می‌بینید یا به شما پیشنهاد می‌شود، دارایی مناسب را انتخاب کنید. شما باید خود را به سطحی برسانید که بتوانید ارزهای دیجیتال مختلف را بررسی کرده و آن‌هایی که واقعا مناسب و دارای پتانسیل هستند را به سبد خود اضافه کنید. این یعنی باید تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید.
 • موضوع دوم این است که بتوانیم در فرصت مناسب یک دارایی را خریده و در زمان مناسب با کسب سود یا حتی با ضرر معقول از آن خارج شویم (اکثرا نمی‌توانند یک دارایی را با ضرر و مطابق با استراتژی خود بفروشند). بررسی نمودارها و توانایی تشخیص نقاط ورود و خروج مناسب نیازمند آشنایی با تحلیل تکنیکال است. نظر شخصی من این است که اگر نمی‌خواهید تریدر و معامله‌گر کوتاه‌مدت باشید،‌ نیازی نیست که همه‌چیز را در مورد تحلیل تکنیکال بدانید. مقدمات این علم در حد توانایی تشخیص خطوط روند و کانال‌ها کفایت می‌‌کند.

در انتهای این بخش به این نکته اشاره کنم که اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید اما زمان و شرایط تسلط بر مفاهیم پایه،‌تحلیل فاندامنتال و تکنیکال را ندارید، حتما سراغ یک فرد خبره و متخصص رفته و از او مشاوره بگیرید. برای انتخاب مشاور و سنجیدن توان او زمان زیادی بگذارید، چون ارزشش را دارد. سعی کنید او را همیشه در کنار خود داشته باشید، نه فقط برای یک جلسه یک یا چند ساعته.

یک خواهش؛‌ لطفا اسیر آن‌هایی که خود را متخصص نشان داده و نمایش خوبی دارند، اما دانش و تسلطشان سطحی و ناکافی است نشوید. اگر تازه با ارزهای دیجیتال آشنا شده باشید،‌ آن قدر همه چیز برایتان بدیع و تازه است که هر کس برایتان از تمرکززدایی،‌ حریم خصوصی و توزیع‌شده بودن بگوید،‌ فکر می‌کنید متخصص کریپتو و بلاکچین است. پس مجدد تاکید می‌کنم که در وهله اول سعی کنید خودتان به یک متخصص تبدیل شوید،‌ در غیر این صورت برای انتخاب یک مشاور زمان و توجه زیادی بگذارید.

قدم دوم ساخت سبد ارز دیجیتال: شناخت خود و بازار

شناخت خود و بازار
منبع: metrifit.com

این بخش را با تاکید روی این جمله شروع می‌کنم که باور کنید یک نسخه واحد را نمی‌توان برای همه پیچید؛ هیچ کس بهتر از خود شما نمی‌تواند برایتان سبد سرمایه‌گذاری بچیند. بعد از بالا بردن دانش و اطلاعات، باید به شناخت از بازاری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید و همچنین شناخت از خودتان برسید.

شناخت بازار با کمی خرید و فروش،‌ بررسی گذشته، صحبت با چند فعال قدیمی و درس گرفتن از تجربه آن‌‌ها تا حدودی حاصل می‌شود. وقتی می‌گوییم بازار ارز دیجیتال پر ریسک است،‌ زمانی این موضوع را به درستی درک می‌کنید که نوسانات قیمت و کندل‌ها را در لحظه معامله ببینید. بیشتر افراد در اولین خرید ارز دیجیتالی که انجام داده‌اند (مخصوصا در مواقعی که بازار آرام نیست)، استرس زیادی تجربه کرده و این اولین شناخت واقعی آن‌‌ها از دنیای پرریسک و پر نوسان رمزارزها است. هر چقدر جلوتر بروید و بیشتر سرد و گرم بازار را بچشید،‌ شناخت شما کامل‌تر می‌شود.

از شناخت بازار که بگذریم،‌ به سخت‌ترین و زمان‌برترین قسمت ماجرا می‌رسیم؛ شناخت خود. در مورد بلاکچین، ارزهای دیجیتال و به طور کلی هر آنچه مربوط به این حوزه است،‌ اطلاعات زیادی وجود دارد که می‌توانید مطالعه کرده و به سطح خوبی از دانش و تسلط برسید. در مورد هر بازار و گذشته آن، اطلاعات و داده‌های تاریخی کاملی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را بررسی کرد و به شناخت نسبی از آن‌ حوزه رسید. در مورد خودتان اما داده تاریخی ثبت شده‌ای وجود ندارد، مگر آنکه خودتان آن را ثبت کرده باشید.

شناختن خود سخت است و باید برای آن وقت زیادی بگذاریم. عوامل درونی و بیرونی زیادی وجود دارند که شناخت را سخت می‌کنند. پرستو یکی از همکارهای ما در میهن بلاکچین می‌گوید: «ما آدم‌ها یک قاضی درونمان داریم که همیشه به نفعمان رای می‌دهد. پذیرفتن اشتباهات برای هر آدمی سخت است.»

اگر گپی با سرمایه‌گذاران بزنید،‌ احتمالا می‌بینید که اکثرا اشتباهاتی داشتند که بارها تکرار شده است. برای خود من یکی از مشکلات این بود که تعداد بالایی رمزارز به دلایل مختلف که همیشه برایم منطقی هم بودند،‌ در سبدم قرار می‌گرفتند. بعضی از رمزارزهایم رشد می‌کردند و روی بعضی دیگر ضرر نصیبم می‌شد. در نهایت وقتی بررسی می‌کردم به این نتیجه می‌رسیدم که اگر دو یا سه رمزارز داشتم، سود به‌مراتب بیشتری نصیبم می‌شد. باز در موقعیت بعدی به خودم می‌آمدم و می‌دیدم که دوباره سبدم پر از رمزارزهای مختلف است. تا این که یک روز برای خودم قانونی گذاشتم و از آن موقع به آن پایبند بوده‌ام. پیش می‌آید که می‌بینم رمزارزی که می‌خواستم به سبدم اضافه کنم و به خاطر قانونم این کار را نکردم،‌ رشد بسیار خوبی کرده است؛ اما نه‌تنها ناراحت نشده بلکه از این که روی قانون خودم پایبند بودم احساس خوشحالی می‌کنم.

یک راهکار خوب برای شناخت خود و بهتر عمل کردن این است که رفتارها و تصمیم‌های خودمان را ثبت کنیم،‌ آن‌ها و نتایجشان را هر چند وقت یکبار آنالیز کنیم و مطابق با روحیات و شخصیتمان قوانینی برای خودمان وضع کنیم تا اشتباهات گذشته تکرار نشود. بماند که پایبندی به اصول و قوانین داستان جداگانه‌ای دارد.

از این موارد که بگذریم، در باب شناخت خود دو پارامتر مهم و تاثیرگذار وجود دارد که باید در مورد آن‌ها به جمع‌بندی برسیم. این دو پارامتر افق زمانی سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری است. بدون اطلاع از این دو مورد نمی‌توان سبد سرمایه‌گذاری ساخت.

افق زمانی سرمایه‌گذاری

افق زمانی اشاره به مدت زمانی دارد که شما می‌خواهید سرمایه خود را در یک بازار مالی نگه دارید. برای مثال شما می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری ۲ ساله انجام دهید و سپس دارای خود را برای خرید خودرو خارج کنید. در این حالت افق زمانی سرمایه‌گذاری شما ۲ ساله است.

افق زمانی سرمایه‌گذاری را می‌توان به سه بازه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت طبقه‌بندی کرد. استاندارد مشخصی برای تفکیک این سه از هم وجود ندارد و نظرات متفاوت و تا حدودی شخصی است. من بازه زمانی زیر ۱ سال را کوتاه مدت، ۱ تا ۳ سال را میان مدت و بیش از آن را به عنوان بلندمدت در نظر می‌گیرم.

شما حتما باید بدانید که افق زمانی مورد نظرتان چقدر است، در غیر این صورت نمی‌توانید سبد درستی بچینید و امکان ارزیابی صحیح آن نیز برای شما وجود نخواهد داشت. هر چقدر بازه زمانی سرمایه‌گذاری شما طولانی‌تر باشد، قدرت ریسک بیشتری در چیدن سبد خواهید داشت.

ریسک‌پذیری

میزان ریسک‌پذیری یکی از مهم‌ترین پارامترها در سرمایه‌گذاری است که فقط خودتان می‌توانید آن را مشخص کنید؛ نقش این پارامتر در سبد بستن را در بخش بعدی توضیح خواهیم داد. همانطور که می‌دانید، ریسک رابطه مستقیم با سود دارد. وقتی ریسک بالا را می‌پذیرید، احتمال ضرر کردن شما بیشتر است اما اگر سود کنید مقدار بیشتری سود خواهید کرد.

در بازار رمزارزها این که شب بخوابید و صبح ببینید که ۱۰ یا ۱۵ درصد از ارزش دارایی شما کم شده است،‌ اصلا اتفاق دور از انتظار و عجیب و غریبی نیست. بلاکچینی به نام ترا و رمزارز آن یعنی لونا که جزء پروژه‌های برتر بازار بود، اکوسیستم خوبی داشت و کلی نکته مثبت دیگر می‌توان در موردش گفت، در مدت کوتاهی نابود شد و ارزشش را از دست داد. اگر چنین موضوعاتی شما را اذیت کرده و خواب و خوراک را از شما می‌گیرد، ارزهای دیجیتال اصلا برای شما بازار مناسبی نیست.

قدم سوم: ساخت سبد ارز دیجیتال

راهنمای ساخت سبد سرمایه گذاری رمزارز

دو مورد قبلی پیش‌نیارهای ما برای ورود به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال و ساختن پرتفولیو بود. در این بخش می‌خواهیم به نحوه بستن سبد بپردازیم. حتما شنیده‌اید که سبد سرمایه‌گذاری باید تنوع داشته باشد. این تنوع چطور باید پیاده‌سازی شود؟ ریسک باید در سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال توزیع شود. نحوه توزیع آن نیز کاملا به شخص بستگی دارد. علاوه بر این هدف و کاربرد نیز می‌تواند پارامتر دیگری برای تنوع بخشیدن به سبد باشد.

هر شخصی بر اساس میزان ریسکی که توان پذیرش آن را دارد، بخشی از سبدش را به دارایی کم‌ریسک،‌ بخش ریسک متوسط و بخشی پرریسک اختصاص می‌دهد. همانطور که در ویدیو نیز گفتم، برای شخص من در بازار ارزهای دیجیتال نسخه زیر مناسب است:

 • ۵۰ درصد دارایی کم ریسک
 • ۳۰ درصد دارایی ریسک متوسط
 • ۲۰ درصد دارایی پر ریسک

این درصدها برای هر شخصی می‌تواند متفاوت داشته باشد. این موضوع را هم مجدد می‌گویم که بازار ارزهای دیجیتال ذاتا پر ریسک است. این که ریسک یک دارایی چقدر است را تحلیل فاندامنتال می‌تواند به ما بگوید که یکی از پیش‌نیازهای سبد بستن بود. طرز فکر دیگری هم در مورد دارایی کم‌ریسک در ارزهای دیجیتال وجود دارد که قابل تامل است؛ ارز دیجیتال کم ریسک رمزارزی است که اگر از بین برود، تمام مارکت کریپتو از بین خواهد رفت. بررسی و تحلیل این طرز فکر با خودتان ولی به نظر من فقط بیت کوین، اتریوم و BNB این شرایط را دارند.

نکته بسیار مهم دیگری وجود دارد که معمولا از چشم سرمایه‌گذاران پنهان می‌ماند؛ شرایط بازار می‌تواند بر ریسک یک رمزارز تاثیر بگذارد. در روزهایی که روند بازار نزولی می‌شود، دیگر بیت کوین و اتریوم نیز کم ریسک نیستند. در این روزها استیبل‌کوین‌‌‌ها یا رمزارزهایی با پشتوانه طلا مثل PAX Gold را می‌توان کم‌ریسک حساب کرد.

موضوع مهم دیگر در ساخت سبد ارز دیجیتال، تعداد دارایی‌های موجود در آن است. در این مورد هم دیدگاه‌ها و روش‌های عملکرد متفاوت است. تعداد رمزارزهای سبد شما نه باید آنقدر کم باشد که نتوانید ریسک را توزیع کنید، نه آنقدر زیاد باشد که مدیریت و رصد آن از دستتان در برود. من حداقل تعداد معقول را ۳ یا ۴ و حداکثر آن را ۷ یا ۸ می‌بینم،‌ اما شما هستید که باید برای سبد خودتان تعداد مناسب را پیدا کنید.

تعدادی از آن‌هایی که در بازار سهام سابقه طولانی و عملکرد موفقی داشته‌اند، اعتقاد به رویکرد تک سهم یا نهایتا دو سهم دارند. در اصل آن‌‌ها بر خلاف عقیده معروف می‌گویند که تخم‌مرغ‌‌هایتان را در یک سبد بچینید، اما از آن سبد اطمینان داشته باشید. بنابراین رویه آن‌‌ها در مورد ارزهای دیجیتال هم همین است. اما نظر شخصی من همان است که گفتم، بین ۳ تا نهایتا ۸ رمزارز.

قدم چهارم:‌ مدیریت و اصلاح سبد ارز دیجیتال

مدیریت سبد ارز دیجیتال
منبع: redwoodaml.com

به آخرین گام در بستن سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال رسیدیم. مدیریت یک سبد بسیار مهم است و تاثیر بسیار زیادی در میزان سودآوری سرمایه‌گذاری شما دارد. برای مدیریت و Rearrange یک سبد سرمایه‌گذاری دو رویکرد وجود دارد:

 • زمان: در این حالت شما در دوره‌های زمانی مشخصی به سبدتان سر می‌زنید، سود و زیان رخ داده  را ارزیابی کرده و سپس نسبت به اصلاح سبد و بالانس کردن آن طبق استراتژی خودتان اقدام می‌کنید.
 • تغییرات: در این حالت هر بار تغییری در قیمت ارزهای دیجیتال رخ داد، نسبت به ارزیابی و اصلاح سبدتان اقدام می‌کنید.

مدیریت سرمایه،‌ مشخص کردن نقاط ورود و خروج در یک دارایی یا به عبارت دیگر تعیین حد سود و حد ضرر، همه این موراد باید توسط شخص شما و بر اساس استراتژی مورد نظرتان صورت بگیرد.

ابزارهایی برای مدیریت و رصد سبد ارز دیجیتال

اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که برای نظارت و مدیریت سبد به ما کمک زیادی می‌کنند. قیمت رمزارزها را می‌توان با این برنامه‌ها دنبال کرد و برای تغییرات قیمت،‌ آلارم تنظیم کرد. برخی از این اپ‌ها برای دسکتاپ هستند،‌ برخی دیگر تحت وب کار می‌کنند و برخی دیگر نیز برای موبایل‌ها طراحی شده‌اند.

یکی از معروف‌ترین برنامه‌های مدیریت پرتفو،‌ بلاک فولیو است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و سال ۲۰۲۰ صرافی FTX آن را خریداری کرد. وبسایت مطرح کوین مارکت کپ نیز بخشی به نام Portfolio ایجاد کرده که می‌توان سبد سرمایه‌گذاری را در آن ایجاد و رصد کرد. چندین و چند برنامه دیگر نیز برای این موضوع وجود دارد و خبر خوب این است که در یک مقاله،‌ این ابزارها به طور کامل معرفی و بررسی شده است. اگر به این برنامه‌ها علاقه‌مند شده و به دنبالشان هستید،‌ حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • موارد ضروری برای ساخت سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال چیست؟
  ساخت سبد سرمایه‌گذاری رمزارز دو پیش‌نیاز دارد. اولی بالا بردن دانش و آگاهی در این حوزه و دومی رسیدن به شناخت خوب از این بازار و خودمان است. شاید در بین همه این موارد سخت‌ترین موضوع شناخت و کنترل خود باشد. برای ساخت سبد سرمایه‌گذاری توزیع ریسک و تنوع بخشیدن به آن را باید در نظر گرفت. ریسک‌پذیری یک پارامتر کاملا شخصی است و فقط خودتان می‌توانید میزان ریسک دارایی‌ها در سبدتان را مشخص کنید. مرحله آخر نیز ارزیابی،‌ مدیریت و Rearrange سبد است که بر اساس زمان یا تغییرات باید نسبت به آن اقدام کرد.
 • مدیریت و Rearrange سبد چیست و چه تاثیری دارد؟
  مدیریت سبد نقش بسیار مهمی در میزان سودآوری سرمایه شما ایفا می‌کند و اغلب نیز به درستی انجام نمی‌شود. شما باید در دوره‌های زمانی مشخص نسبت به بررسی سبدتان اقدام کنید و در صورت تغییر درصد دارایی‌ها از نظر ریسک در سبدتان یا رسیدن یک دارایی به حد سود یا ضرر،‌ نسبت به بالانس کردن آن اقدام کنید.
 • چه تعداد رمزارز در سبد ارز دیجیتال داشته باشیم؟
  تعداد ارزهای دیجیتال در سبد سرمایه‌گذاری نه باید آنقدر کم باشد که نتوانید ریسک را توزیع کنید، نه آنقدر زیاد باشد که رصد و مدیریت آن برایتان سخت شود. برای هر شخص تعداد مناسب می‌تواند متفاوت باشد.

سخن پایانی

سود و زیان در بازار ارزهای دیجیتال و به طور کلی بازارهای مالی، نتیجه مستقیم کیفیت سبد سرمایه‌گذاری ما است. بنابراین یکی از مهم‌ترین مواردی که باید نسبت به آن آگاه باشیم،‌ نحوه ساخت سبد سرمایه‌گذاری و نکات مربوط به آن است. در رابطه با تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری زیاد صحبت می‌شود،‌ اما به مدیریت و بالانس کردن آن کمتر پرداخته شده است. ضمن این که سبد بستن پیش‌نیازهایی دارد که سرمایه‌گذاری بدون کسب نمره قبولی در آن‌‌ها، بسیار خطرناک و به تعبیری قمار است. در این مقاله پس از پرداختن به پیش‌نیازهای ساخت سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال، نکات انتخاب و تخصیص دارایی‌ها و نحوه ارزیابی و Rearrange سبد را بررسی کردیم. نظر شما در رابطه با ساخت پرتفولیوی ارز دیجیتال چیست؟ تجربیات شما برای ما و مخاطبان میهن بلاکچین قطعا ارزشمند است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا