مبتدی سرمایه گذاری

آموزش خرید اتریوم در ایران؛ چطور در ایران اتر (ETH) بخریم؟

شبکه بلاکچین اتریوم یکی از شبکه‌های مشهور در حوزه بلاکچین است. رمزارز اصلی این شبکه، اتر نام دارد که با نماد ETH شناخته می‌شود. رمزارز شبکه Ethereum از نظر ارزش بازار، در رده دوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. بسیاری از افراد به دنبال خرید اتریوم و سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال هستند. در این سری از مقالات آموزشی میهن بلاکچین به نحوه خرید رمزارزهای مختلف برای کاربران ایرانی می‌پردازیم. پیش از این آموزش خرید تتر و کاردانو در ایران را بررسی کرده‌ایم. برای آموزش خرید اتریوم در ایران با ما همراه باشید. 

آموزش خرید اتریوم در ایران

قیمت اتریوم

اتریوم نام یک شبکه بلاکچین است. رمز ارز اصلی این بلاکچین، اتر یا Ether نام دارد. نماد این رمز ارز ETH است. این شبکه، بستری را فراهم کرده تا توسعه‌دهندگان بتوانند برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند خود را روی این شبکه راه‌اندازی کنند. عمده پروتکل‌های حوزه دیفای، روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده‌اند. از این رو، بسیاری از فعالان و تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال، آینده درخشانی را برای اتریوم متصور هستند. پروژه‌های بزرگی همچون یونی سواپ، چین لینک، آوه (Aave)، یرن فایننس همه روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده‌اند. از این رو آینده بخش عمده‌ای از بازار ارزهای رمزنگاری شده به آینده اتریوم بستگی دارد. لذا اگر اتریوم را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید، بسیاری از حرفه‌ای‌های بازار نیز با شما هم عقیده هستند.

اتریوم ۲ چیست و چه تاثیری بر قیمت ETH دارد؟

یکی از دلایل فاندامنتالی در سرمایه‌گذاری بر روی اتریوم، به‌روزرسانی اتریوم ۲ است. اتریوم ۲، فاز نهایی از برنامه بلندمدت اتریوم در راه‌اندازی کامل این شبکه بلاکچین است. فاز صفر این به‌روزرسانی با موفقیت کامل در سال ۲۰۲۰ اجرایی شد. اتریوم با انجام این به‌روزرسانی به یک شبکه مقیاس‌پذیر تبدیل خواهد شد. همچنین با راه‌اندازی اتریوم ۲، کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه کاهش خواهد یافت. برخی از کاربران به اشتباه مرج اتریوم و اتریوم ۲ را یکی می‌دانند. این در حالی است که مرج تنها یکی از آپدیت‌های نقشه راه اتریوم است. لازم به ذکر است که خود عبارت اتریوم ۲ به دلیل برداشت‌های نادرست و متعدد از نظر بنیاد اتریوم منسوخ شده است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه اتریوم ۲ و مرج (Merge) مطالب زیر را مطالعه کنید:

با راه‌اندازی کامل اتریوم ۲، رمز ارز این شبکه نیز اتر و با نماد ETH باقی خواهد ماند. در واقع این به‌روزرسانی، در ساختار شبکه اتریوم انجام می‌شود و هاردفورک نبوده و کوین جدیدی عرضه نخواهد شد. پس اگر اتریوم را خریداری کرده‌اید یا دنبال خرید اتریوم هستید، نگران به‌روزرسانی اتریوم ۲ نباشید. برای رمزارزهای شما هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و نیاز به انجام کار خاصی نیست.

پس اگر جایی شنیده‌اید که ارز دیجیتال اتریوم ۲ را از کجا باید خریداری کرد؟ به آن توجهی نکنید. ارز دیجیتال شبکه اتریوم و اتریوم ۲ همین ارز دیجیتال موجود با نماد ETH است.

شبکه‌های ارز دیجیتال اتریوم

کوین اتر در شبکه اصلی اتریوم قرار دارد. همچنین توکن آن در شبکه‌های متعددی همچون بایننس اسمارت چین (BNB Smart Chain)، هکوچین (HECO)، آوالانچ، شبکه توموچین، Sora، ولاس، کیتیلن، پروتکل Near، سولانا، شبکه تزوس و ETHW قرار دارد. اینجا ممکن است دو تا سوال برای شما ایجاد شود اول اینکه قیمت اتر در اتریوم چه تفاوتی با قیمت اتر در سایر شبکه‌ها دارد؟ و سوال دوم اینکه آیا اتر سایر شبکه‌ها به اندازه بلاکچین اتریوم امنیت دارد یا نه؟ 

در پاسخ به سوال اول باید بگویم که قیمت اتر در شبکه‌های مختلف با یکدیگر تفاوتی ندارد. در واقع کوین اتر با نسبت یک به یک به صورت توکن در این شبکه‌ها عرضه می‌شود. به چنین توکن‌های رپد توکن (Wrapped Token) می‌گوییم. توکن‌های رپ شده راهی برای ارتباط میان شبکه‌های بلاکچینی مختلف ایجاد می‌کنند. رپد توکن‌های اتر ارزش خود را از کوین اتریوم می‌گیرند. بنابراین قیمت آن‌ها معادل اتر در شبکه اتریوم است. 

اما پاسخ سوال دوم؛ خیر. توکن اتریوم روی شبکه اتریوم نیست. مثلا در بستر سولانا یا آوالانچ قرار دارد. بنابراین امنیت آن به امنیت و سیاست‌های شبکه سولانا یا آوالانچ بستگی دارد. 

اما چه نکاتی را لازم است پیش از خرید توکن اتریوم از سایر شبکه‌ها بدانید؟ آدرس عمومی، استاندارد توکن، انواع کیف پول و کوینی بومی این شبکه‌ها از مواردی است که باید با آن‌ آشنا شوید. شما به کوین بومی شبکه برای پرداخت کارمزد تراکنش نیاز دارید. بنابراین باید مقداری از آن را در کیف پول خود داشته باشید. همه موارد ذکرشده را در مطالب کریپتوکده هر شبکه در سایت میهن بلاکچین می‌توانید مطالعه کنید. اما بگذارید یک مثال بزنم. مثلا قرار است اتر شبکه بایننس اسمارت چین بخرید. آدرس عمومی اتر در بایننس اسمارت چین با 0x شروع می‌شود و یک توکن با استاندارد BEP-20 است. رمزارز بومی بایننس اسمارت چین هم BNB است. برای نگهداری اتر شبکه هوشمند بایننس می‌توانید از کیف پول‌های تراست ولت، متامسک، کیف پول شبکه بایننس، Math Wallet، سیف پل و ربی ولت (Rabby Wallet) استفاده کنید. 

کیف پول، آدرس اتریوم و کلید خصوصی اتریوم چیست؟

کیف پول اتریوم چیست

پیش از آنکه به روش‌های خرید اتریوم در ایران بپردازیم، ابتدا باید با کیف پول دیجیتال، آدرس اتریوم و کلید خصوصی یا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه یا ۲۴ کلمه‌ای آشنا شوید.

همه ما در زندگی خود برای انجام مبادلات مالی از بانک استفاده می‌کنیم. اما آیا می‌توان بدون داشتن حساب بانکی، از بانک استفاده کرد؟ طبیعتا خیر. ما پیش از آنکه بتوانیم پول خود را در بانک ذخیره کنیم، باید حساب بانکی افتتاح کنیم. کیف پول دیجیتال، والت یا Wallet را می‌توان مشابه حساب بانکی در نظر گرفت (تفاوت‌های بسیاری بین این دو وجود دارد اما برای انتقال مفهوم از این مثال استفاده کرده‌ایم). همانطور که پیش از قرار دادن پول در بانک باید حساب بانکی افتتاح کنیم، پیش از خرید اتریوم نیز باید یک کیف پول اتریوم ایجاد کنیم. اما آدرس اتریوم چیست؟

فرض کنید می‌خواهید در سیستم بانکی، پولی را به حساب فردی دیگر انتقال دهید؛ برای این کار به چه چیزی احتیاج دارید؟ شماره حساب بانکی فرد مورد نظر. آیا بدون داشتن شماره حساب می‌توانید پول را به حساب بانکی او انتقال دهید؟ طبیعتا خیر. آدرس کیف پول اتریوم را می‌توان مشابه شماره حساب بانکی در نظر گرفت. برای اینکه فردی بتواند مقداری اتریوم به شما منتقل کند، باید آدرس کیف پول اتریوم شما را داشته باشد. اما کلید خصوصی یا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای یا Seed چیست؟

هر کدام از ما در زندگی خود از عابربانک استفاده کرده‌ایم. برای برداشت پول از عابر بانک، تنها باید رمز عبور آن را داشته باشیم. مهم نیست عابر بانک به شما تعلق دارد یا نه، هرکس رمزعبور یک کارت عابربانک را داشته باشد، می‌تواند از حساب آن پول برداشت کند. کلید خصوصی یا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای یا Seed را می‌توان مشابه رمز عبور عابربانک در نظر گرفت. این عبارت بازیابی، حکم رمز عبور حساب شما را دارد و هر کس این عبارت را در اختیار داشته باشد، می‌تواند ارز دیجیتال موجود در آن کیف پول را منتقل کند. پس:

کیف پول اتریوم = حساب بانکی | آدرس اتریوم = شماره حساب بانکی | کلید خصوصی = رمز عبور حساب بانکی

بهترین کیف پول برای اتریوم کدام است؟

شما پیش از خرید ارز دیجیتال اتر، باید محل نگهداری آن را انتخاب کنید. برای این کار از کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنیم. احتمالا از تعداد زیاد کیف پول‌های موجود در بازار گیج شده‌اید. یکی از اولین سوال‌ها این است که بهترین کیف پول برای نگهداری اتریوم کدام است؟ این سوال پاسخ مشخصی ندارد و برای هرکس، متفاوت است. کوینومی، تراست والت، مای اتر والت، گواردا، اکسدوس، لجر و بسیاری از کیف پول‌ها از رمز ارز اتر پشتیبانی کرده و می‌توان برای نگهداری اتریوم از آنها استفاده کرد. اگر به دنبال کیف‌پول‌های آنلاین هستید، Myetherwallet یا به اختصار MEW یکی از گزینه‌های مشهور در این دسته از والت‌هاست. اگر علاقه دارید تا کیف پول خود را بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی خود مشاهده کنید، طیف گسترده‌ای از کیف پول‌ها همچون تراست والت، کوینومی، گواردا، جکس، اکسدوس از اتریوم پشتیبانی می‌کنند که می‌توان از آنها استفاده کرد. 


بهترین کیف پول اتریوم کدام است؟ با ایمن‌ترین کیف پول‌های اتریوم آشنا شوید!


اگر به دنبال کیف پول‌های سخت افزاری هستید، کیف پول‌های Ledger نیز گزینه مناسبی برای نگهداری اتریوم هستند.


آموزش کار با کیف پول سخت‌افزاری لجر + ویدیو


اگر کاربری هستید که علاقه‌مند به مشارکت در حوزه دیفای و پرتکل‌های غیرمتمرکز مانند دریافت وام، سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال و دیگر محصولات حوزه دیفای هستید، متامسک گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

آموزش خرید اتریوم در ایران

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

خرید اتریوم در ایران را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد. خرید از صرافی‌های متمرکز ایرانی، خرید از گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی، خرید از صرافی‌های متمرکز خارجی مثل بایننس، خرید از صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEXها و… همه این روش‌ها را در ادامه توضیح می‌دهم. 

خرید اتریوم از صرافی‌های متمرکز خارجی

برای آشنایی با بازارهای جهانی خرید و فروش اتریوم می‌توانید از سایت کوین مارکت کپ و کوین گکو بهره بگیرید. صرافی‌های متمرکز محبوب به ترتیب زیر هستند:

 • بایننس
 • کوکوین
 • کراکن
 • کوین بیس
 • بیتفینکس
 • جمینای

از طریق این لینک می‌توانید قیمت خرید، جفت‌ارز‌های مورد معامله، حجم معاملات، عمق نقدینگی و امتیاز اطمینان هر کدام از صرافی‌ها را مشاهده کنید. در مقاله‌های زیر هم به نقد و بررسی تعدادی از صرافی‌های خارجی پرطرفدار پرداختیم:

خرید اتریوم از صرافی ایرانی

صرافی‌های داخل ایران، از نوع صرافی‌های متمرکز هستند. خرید از این صرافی‌ها نیازمند احراز هویت بوده و با انجام فرآیند احراز هویت در این صرافی‌ها، به راحتی می‌توانید رمز ارز اتریوم را خریداری کنید. در ایران صرافی‌های متعددی حضور دارند که هر کدام قیمتی را برای اتریوم ارائه می‌دهند. با مراجعه به صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها در میهن بلاکچین، می‌توانید از بهترین قیمت خرید اتریوم در صرافی‌های مطرح ایرانی در هر لحظه مطلع شوید. اما چطور باید از صرافی ایرانی اتریوم بخریم؟ مراحل خرید اتر از صرافی ایرانی به صورت زیر است:

 • ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی با یک ایمیل فعال
 • تایید حساب کاربری در ایمیل
 • احراز هویت که مدارک و الزامات آن برای هر صرافی متفاوت و باید رویه احراز هویت آن صرافی را مطالعه کنید.
 • تایید هویت شما توسط صرافی که مدت آن متفاوت است.
 • شارژ حساب ریالی یا واریز رمزارز به حساب کاربری
 • خرید اتر از بازارهای معاملاتی موجود

هر صرافی برای هر یک از مراحل بالا راهنمای کامل و جامعی در اختیار شما قرار می‌دهد. رابط کاربری اکثر صرافی‌های ایرانی تا حد زیادی مشابه یکدیگر هستند. برای مشاهده قیمت و خرید اتریوم باید وارد برگه کیف پول سایت شوید و گزینه واریز را انتخاب کنید. اینجا باید جفت ارزهای معاملاتی را در نظر داشته باشید. مثلا ببینید که صرافی مد نظر شما بازار اتریوم/تتر یا اتریوم/ریال یا اتریوم/بیت کوین دارد و چه امکانی برای واریز راحت‌تر وجود دارد. همچنین اگر قصد واریز ریالی ندارید و می‌خواهید با رمزارز معامله کنید، حتما به آدرس شبکه کیف پول دقت کنید. مثلا یک صرافی ممکن است فقط از تتر TRC20 (شبکه ترون) پشتیبانی کند. بنابراین واریز تتر اتریومی منجر به از دست رفتن پول می‌شود. 

برای واریز ریالی هم باید از بخش حساب بانکی، شماره شبای کارت خود را وارد کنید. سپس مبلغ مورد نظر را واریز کنید. کمی صبر کنید تا موجودی حساب شما نمایش داده شود. سپس می‌توانید وارد بازار معاملاتی مد نظر شده و پول یا رمزارز خود را به اتریوم تبدیل کنید.

نکته مهم پس از خرید اتریوم برداشت آن است. دقت کنید که فقط آدرس شبکه‌ای که رمزارز روی آن قرار دارد را وارد کنید. مثلا اگر اتریوم خریداری شده روی شبکه اتریوم است حتما آدرس کیف پول اتریومی وارد کنید. در غیر این صورت با ریسک از دست رفتن رمزارز مواجه می‌شوید. 

خرید اتریوم از افراد

یکی دیگر از روش‌های خرید اتریوم در ایران، خرید این ارز دیجیتال از افراد معمولی است. بسیاری از افراد در کانال‌های تلگرامی، آگهی در دیوار و شیپور، اینستاگرام و هرگونه شبکه اجتماعی دیگر اقدام به خرید و فروش اتریوم می‌کنند. این روش پرریسک‌ترین راه برای خرید اتریوم و یا هرگونه ارز دیجیتال دیگر است. لذا به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود از این روش‌ها استفاده کنید.

خرید اتریوم از صرافی‌های غیرمتمرکز

به دلیل آنکه فعالیت در صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به احراز هویت ندارد، بسیاری از افراد به دنبال خرید اتریوم از این طریق هستند. استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز نیازمند داشتن ارز دیجیتال است. یعنی شما تنها در حالتی می‌توانید اتریوم را از یک صرافی غیرمتمرکز خریداری کنید، که در کیف پول خود تتر یا هر ارز دیجیتال دیگری را قبلا خریداری کرده باشید. پس اگر برای اولین بار قصد خرید اتریوم را دارید، استفاده از صرافی غیرمتمرکز برای شما امکان‌پذیر نیست. از صرافی‌های غیرمتمرکز محل خرید اتریوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یونی سواپ (Uniswap)
 • کرو فایننس (Curve Finance)
 • بلنسر (Balancer)
 • سوشی سواپ (Sushiswap)
 • وان اینچ اکسچنج (1inch Exchange)
 • بنکور نتورک (Bancor Network)

کارمزد خرید اتریوم

در زمان خرید اتریوم از صرافی‌های ایرانی باید، کارمزد پرداخت کنید. این کارمزد خود شامل کارمزد شبکه اتریوم و کارمزد صرافی مورد نظر است. کارمزد شبکه اتریوم در هر زمان متفاوت است. برای مشاهده کارمزد شبکه اتریوم به این سایت مراجعه کنید. کارمزدی که در این سایت ملاحظه می‌کنید، به شبکه بلاکچین اتریوم مربوط بوده و در همه صرافی‌ها ثابت است. اما هر صرافی، در زمان خرید و فروش اتریوم کارمزدی را برای خود در نظر می‌گیرد. در این زمینه مقدار معینی وجود ندارد و در هر صرافی متغیر است. مجموع این دو کارمزد، کارمزد نهایی است که شما در زمان خرید اتریوم باید پرداخت کنید. 

بهترین زمان خرید اتریوم

این سوال به این نکته وابسته است که اتریوم را به چه هدفی خریداری می‌کنید. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند‌مدت بر روی اتریوم را  دارید، یکی از استراتژی‌های معاملاتی این است که با هر ریزش قیمت، با خرید اتریوم، تعداد این ارز دیجیتال را در سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کنید. اما اگر تریدر اتریوم هستید، استفاده از تحلیل تکنیکال و ابزارهای موجود در این روش، برای شما مناسب خواهد بود.

پرسش و پاسخ‌ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • چطور در ایران اتریوم بخریم؟

برای خرید اتریوم در ایران گزینه‌هایی همچون صرافی‌های متمرکز داخلی و خارجی، صرافی‌های غیرمتمرکز و مبادله با اشخاص پیش روی شماست. 

 • بهترین زمان خرید اتریوم کی است؟

بستگی به هدف شما دارد. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت دارید می‌توانید از استراتژی DCA (خرید در فواصل منظم) استفاده کنید یا در هر ریزش مقداری اتریوم بخرید. اگر تریدر هستید باید تحلیل تکنیکال و ابزارهای آن را بیاموزید و استراتژی‌های مناسب خود را پیدا کنید. 

 • آیا با به‌روزرسانی اتریوم ۲، ارز دیجیتال جدیدی عرضه می‌شود؟

خیر- این بروزسانی در زیرساخت‌های شبکه اتریوم خواهد بود و با انجام این بروزرسانی، رمز ارز اصلی این شبکه همان اتر و با نماد ETH خواهد بود.

 • تعداد کل اتریوم‌های عرضه شده چقدر است؟

تعداد کل کوین‌های بیت کوین ۲۱ میلیون بوده و برای عرضه بیت کوین سقف وجود دارد. اما اتریوم این‌گونه نبوده و محدودیتی برای عرضه آن وجود ندارد.

 • آیا می‌توان اتریوم را بدون احراز هویت خریداری کرد؟

اگر قصد خرید از صرافی‌های معتبر ایرانی را دارید، خیر. امکان خرید بدون احراز هویت وجود ندارد. این شرایطی است که پلیس فتا برای جلوگیری از پولشویی تنظیم شده است. اما خرید اتریوم از افراد عادی نیازی به احراز هویت ندارد، البته این روش همانطور که در بالا اشاره شد، ریسک بسیار بالایی دارد.

 • حداقل مقدار اتریومی که می‌توان خرید چقدر است؟

اگر کارمزد انجام تراکنش در شبکه اتریوم را در کنار بگذاریم، مقدار حداقل برای خرید اتریوم وجود ندارد. در واقع شما باید به اندازه کارمزد شبکه اتریوم خرید کنید، سپس هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

 • آیا می‌توان اتریوم را بیت کوین تبدیل کرد؟

بله. در صرافی‌های مختلف ایرانی و بین‌المللی می‌توانید اتر خود را مستقیم به بیت کوین تبدیل کنید و یا، ابتدا آن را به تتر تبدیل کرده و سپس به بیت کوین تبدیل کنید.

جمع‌بندی

خرید و فروش اتریوم درست مانند دیگر فعالیت‌های رایج حوزه ارزهای دیجیتال، نیازمند دانش و اطلاعات کافی در این زمینه است. همیشه به یاد داشته باشید فعالیت در حوزه رمزارزها بدون داشتن اطلاعات لازم، می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه شما شود. پس از قبل از هر فعالیتی، زمان کافی را به تحقیق و مطالعه اختصاص بدهید. در این مطلب به آموزش خرید اتریوم در ایران پرداختیم و شما را با انواع روش‌های خرید رمزارز اتر و نکات مربوط به این کار آشنا کردیم. فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود درباره نکات گفته شده در مقاله را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا