متوسط کریپتو کده

مقیاس‌پذیری بدون شاردینگ از طریق شبکه Solana و توکن SOL!

یکی از چالش‌های بزرگی که فناوری بلاک چین با آن مواجه است، مشکل مقیاس‌پذیری است و این مشکل مانع از پذیرش عام بلاک چین شده است. این مشکل باعث شده که تعداد تراکنش‌های پردازش شده توسط بلاک چین ارز‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم در مقایسه با سیستم‌های متمرکزی مانند پی پال و ویزا بسیار کم باشد. شبکه Solana این مشکل را مد نظر قرار داده و در صدد فراهم کردن راه‌حل برای آن برآمده است.

شبکه Solana توانایی پردازش ۵۰ تا ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه را دارد و در این میان از شاردینگ هم استفاده نمی‌کند. این شبکه ترتیب و گذر زمان را از طریق گواه اثبات تاریخ (PoH) نشان می‌دهد و کاربران بدون نیاز به اعتماد، قادر به تشخیص گذر و ترتیب زمان هستند. این شبکه برای تایید گواه اثبات تاریخ و همچنین مجازات کاربران بدکار از گواه اثبات سهام (PoS) نیز استفاده می‌کند. دارایی بومی این شبکه توکن SOL نام دارد.

شبکه Solana چیست؟

شبکه Solana مقیاس پذیری بلاک چین

آناتولی یاکو ونکو (Anatoly Yakovenko) شبکه Solana را در سال ۲۰۱۷ بنیان‌گذاری کرد. او قبلا برای Qualcomm کار کرده بود و همچنین دارای تجربه در مورد الگوریتم‌های فشرده‌سازی هم بود؛ زیرا قبلا به عنوان مهندس نرم افزار برای Dropbox کار کرده بود.

Solana هشت نوآوری منحصر به فرد را به سیستم خود اضافه کرده است و این نوآوری‌ها به شرح زیر هستند:

۱- گواه اثبات تاریخ (POH) که به مانند یک ساعت رمزنگاری برای بلاک چین است.

۲- Tower BFT که نسخه Solana از سیستم PBFT است.

۳- Turbine که پروتکل انتشار بلاک چین است.

۴- Gulf Stream که پروتکل ارسال بدون mempool است.

۵- Sealevel که به قرارداد‌های هوشمند موازی Solana گفته می‌شود.

۶- Pipelining که واحد پردازش تراکنش است.

۷- Cloudbreak که پایگاه داده اکانت‌ها است.

۸- Archivers که به انبارش تاریخچه بلاک چین گفته می‌شود.

معماری Solana بر اساس گواه اثبات تاریخ است و مدرکی برای تایید ترتیب و گذر زمان است. گواه اثبات تاریخ ترتیبی محاسباتی است و شیوه‌ای را فراهم می‌کند که از طریق رمزنگاری می‌توان گذر زمان بین دو رویداد را تایید کرد. در این شبکه از یک عملکرد ایمن رمزنگاری استفاده می‌شود و بدین ترتیب، خروجی را نمی‌توان از روی ورودی پیش‌بینی کرد.

شبکه Solana برای بیشترین بازده و دسترسی طراحی شده است و قرارداد‌های هوشمند این شبکه طوری طراحی شده‌اند که اجرای سریع را محقق می‌کنند. جریان تراکنش در این شبکه، مستقل از اجماع است و تنها توسط سخت افزار محدود می‌شود. توکن SOL دارایی بومی این شبکه است و برای استیکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. Solana از استیکینگ برای تامین قدرت و امنیت شبکه خود استفاده می‌کند.

استیکینگ توکن SOL

شبکه Solana مقیاس پذیری بلاک چین

شبکه Solana یک شبکه گواه اثبات سهام است که از طریق نماینده‌ها کار می‌کند. اعتبارسنج‌ها در این شبکه به پردازش تراکنش‌ها می‌پردازند و شبکه را مدیریت می‌کنند. اعتبارسنج‌ها بر اساس مقدار استیکینگ خود انتخاب می‌شوند و هر چه این مقدار بزرگ‌تر باشد، شانس بیشتری برای وارد کردن تراکنش‌ها به بلاک چین خواهند داشت.

آنها در عوض این کار، پاداش‌هایی را به صورت توکن SOL دریافت می‌کنند. اعتبارسنج‌ها به همین خاطر دیگران را ترغیب می‌کنند که توکن‌های خود را به آنها بسپارند و در این میان، اعتبارسنج‌ها کمسیونی را به خود اختصاص می‌دهند و بقیه پاداش را به افراد مالک توکن می‌دهند.

برای استیکینگ توکن SOL و کسب سود می‌توان از طریق زیر اقدام کرد:

۱- در ابتدا، کاربران باید توکن‌های خود را به کیف پولی منتقل کنند که اجازه استیکینگ SOL را می‌دهد. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به لجر نانو اس (Ledger Nano S) اشاره کرد.

۲- در مرحله دوم لازم است که یک اکانت استیکینگ ایجاد کنید و آدرسی که در اینجا تولید می‌شود با آدرس کیف پول تفاوت دارد.

۳- بعد از ایجاد اکانت استیکینگ، می‌توانید از میان اعتبارسنج‌های شبکه انتخاب کنید و نماینده خود را تعیین کنید.

۴- بعد از انتخاب نماینده، استیکینگ اکانت خود را به آن نماینده واگذار می‌کنید.

کاربرد‌های توکن SOL

همان طور که گفته شد، SOL توکن بومی شبکه Solana است. کاربرد‌های این توکن به شرح زیر هستند:

 • استیکینگ: یکی از کاربرد‌های این توکن برای استیکینگ است که شبکه این توکن از طریق استیکینگ به تامین امنیت و قدرت شبکه خود می‌پردازد.
 • کارمزد‌های تراکنش: کاربران می‌توانند از توکن‌های SOL برای پرداخت برای تراکنش‌های ساده و همچنین اجرای قرارداد‌های هوشمند استفاده کنند.
 • قرار است که توکن SOL برای مدیریت و رای‌گیری در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

نقشه راه و به روز رسانی‌های این پروژه

نقشه راه این پروژه تا به حال به قرار زیر بوده است:

سه ماهه اول سال ۲۰۱۸: بیرون دادن وایت پیپر و بیرون دادن شبکه آزمایشی خصوصی یک نودی

سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸: بیرون دادن شبکه آزمایشی خصوصی چند نودی

سه ماهه سوم ۲۰۱۸: بیرون دادن SDK (کیت توسعه نرم افزاری) پرداختی‌ها و قرارداد‌های هوشمند

سه ماهه اول ۲۰۱۹: بیرون دادن برنامه‌های روی زنجیره

سه ماهه دوم ۲۰۱۹: پیاده‌سازی ماشین مجازی Move، بیرون دادن شبکه آزمایشی چند کلودی (cloud) و بیرون دادن موتور قرارداد‌های هوشمند

سه ماهه سوم ۲۰۱۹: بیرون دادن Incentivized Testnet

سه ماهه اول ۲۰۲۰: بیرون دادن آزمایشی شبکه اصلی

سه ماهه سوم ۲۰۲۰: بیرون دادن شبکه اصلی

البته به روز رسانی‌های زیر نیز در مورد نقشه راه این پروژه صورت گرفته است:

سه ماهه اول ۲۰۲۰: بیرون دادن نسخه بهبود یافته‌ای از JSON RPC API و راه‌اندازی آزمایشی شبکه اصلی

سه ماهه دوم ۲۰۲۰: بیرون دادن نما‌های قرارداد‌های هوشمند، راه‌اندازی عمومی در بایننس و فعال‌سازی تورم توکن و کارمزد‌های تراکنش

مشارکت‌های این پروژه

شبکه Solana مقیاس پذیری بلاک چین

تعدادی از برجسته‌ترین  مشارکت‌های Solana به شرح زیر است:

سیویک (Civic): سیویک یک اکوسیستم احراز هویت غیرمتمرکز است که احراز هویت را به صورتی کم هزینه امکان‌پذیر می‌کند. مشارکت این اکوسیستم با شبکه Solana می‌تواند بسیار مفید باشد و به کشور‌هایی که فاقد زیرساخت‌های موجود هستند، کمک شایان توجه‌ای کند.

Hummingbot: یک کلاینت نرم افزاری ترید است که به صورت متن باز عمل می‌کند و مشارکت آن با Solana باعث افزایش نقدینگی در شبکه Solana خواهد شد.

چین لینک (Chainlink): چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که به قرارداد‌های هوشمند اجازه می‌دهد که به شیوه‌ای ایمن به داده‌ها، پرداختی‌ها و غیره در خارج از زنجیره دسترسی داشته باشند. Solana می‌خواهد در همکاری با چین لینک نوعی اوراکل متداول برای ترید باینری آپشن (binary options) ایجاد کند.

Akash: این پلتفرم متمرکز بر معماری سرویس ابری باز و بدون نیاز به اجازه است. ادغام این زیرساخت با شبکه Solana به کاربران اجازه می‌دهد که به آسانی سرور‌های قدرتمند و کم هزینه‌ای را برای راه‌اندازی نود‌ها و یا برای ارتقای برنامه خود توسعه دهند.

مشارکت‌های یاد شده تنها تعدادی از مشارکت‌های Sorana هستند و این شبکه دارای مشارکت‌های مهم دیگری نیز است که از جمله آنها می‌توان به LoanSnap، Formatic و غیره اشاره کرد.

توجه شبکه Solana به مناطق جغرافیایی مهم

شبکه Solana به مناطق جغرافیایی اصلی جهان توجه زیادی دارد و در این مناطق مهم بسیار فعال است. شبکه Solana در مناطقی مانند چین، ایالات متحده، روسیه، کره جنوبی و غیره بسیار فعال است و به روش‌های مختلف کاربر جذب می‌کند. فعالیت‌های شبکه Solana در آسیا نیز بسیار زیاد است و روز به روز این فعالیت‌ها توسعه پیدا می‌کند. به عنوان مثال و برای درک بهتر موضوع به فعالیت‌های شبکه Solana در کشور چین توجه کنید:

 • Solana دارای مدیر تمام وقت منطقه‌ای در چین است که فعالیت‌های این شبکه را در کشور چین پشتیبانی می‌کند.
 • یک گروه وی چت (WeChat) اختصاصی برای کشور چین طراحی شده است که به روز رسانی‌ها و اعلامیه‌ها در آن قرار می‌گیرد و از این طریق با کاربران چینی ارتباط برقرار می‌شود.
 • همه مواد و موضوعات از انگلیسی به چینی ترجمه می‌شوند.
 • رویداد‌های محلی با مشارکت اعتبارسنجان میزبانی می‌شوند.
 • فراهم آوردن پوشش رسانه‌ای قوی برای شرکای چینی

تیم شبکه Solana

شبکه Solana مقیاس پذیری بلاک چین

تیم این پروژه متشکل از افرادی برجسته و باتجربه است. افراد زیادی در این تیم حضور دارند که ما در اینجا به توضیحاتی در مورد چند تن از برجسته‌ترین‌ آنها اکتفا می‌کنیم.

 • آناتولی یاکو ونکو بنیان‌گذار این پروژه است که فردی برجسته است و دارای دو حق امتیاز در زمینه پروتکل‌های سیستم عامل است. او از توسعه‌دهندگان اصلی BREW بوده که زمانی در زمینه گوشی‌های ساده و تاشو بسیار مهم و صاحب نفوذ بوده است.
 • گرگ فیتز جرالد (Greg Fitzgerald) معمار اصلی و مدیر ارشد فناوری شبکه Solana است. او دارای تجربه زیادی در زمینه سامانه‌های نهفته است و ارتباط دو جهتی RPC بین C و Lua را برای سیستم عامل BREW ایجاد کرده است.
 • راج گوکال (Raj Gokal) فعالیت‌ها، تولید و امور مالی را هدایت می‌کند. او دارای تجربه ۱۰ ساله در زمینه امور مالی و مدیریت محصول است. او یکی از سرمایه‌گذاران General Catalyst بود و شرکت Sano را راه‌اندازی کرد که بیش از ۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.
 • دکتر اریک ویلیلامز (Eric Williams) نیز سرپرست بخش علوم داده و اقتصاد توکن است. او دارای دکترای فیزیک ذرات از دانشگاه Berkeley است.

وضعیت حال حاضر توکن SOL

قیمت توکن SOL در لحظه این نوشتار و بنا بر گزارش CoinMarketCap حدود ۳.۳۵ دلار آمریکا است. حجم بازار این ارز دیجیتال در زمان نگارش مقاله، حدود ۹۷ میلیون دلار است و حجم بازار آن در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲.۵۵۷.۷۴۰ دلار بوده است. تعداد توکن‌هایی که در حال حاضر در گردش هستند برابر ۲۹.۲۳۸.۲۷۷ است و کل عرضه توکن SOL نیز ۴۸۸.۶۲۳.۲۹۹ خواهد بود.

توکن SOL از لحاظ حجم در رتبه ۱۰۴ بازار ارز‌های دیجیتال است و بالا‌ترین قیمتی که تا به حال تجربه کرده است، ۴.۱۶ دلار بوده است. این توکن در صرافی‌های برجسته‌ای مانند بایننس معامله می‌شود و دارای نقدینگی خوبی است.

نتیجه‌گیری

بلاک چین‌های قدیمی دارای مشکلاتی مانند سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها و کمی پهنای باند هستند و همین مشکلات نیز بوده که مانع از پذیرش عام فناوری بلاک چین شده است. اینک بلاک چین‌های نسل سوم مانند شبکه Solana بسیاری از این مشکلات را حل کرده‌اند و می‌توانند رقیبی جدی برای بلاک چین‌های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم باشند.

البته فراموش نکنید که فضای بلاک چین بسیار سریع رشد می‌کند و مدام پروژه‌های جدیدی در آن ظاهر می‌شود. بنابراین این احتمال وجود دارد که پروژه‌های بسیار بهتری ظاهر شود و یا بلاک چین‌های قدیمی بتوانند بهبود‌هایی عظیم را در ساختار خود ایجاد کنند.

پس به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری در فضای بلاک چین و ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و هر کس باید با تحقیق و مطالعه و با مسئولیت خود وارد معامله در این فضا شود. مطالب ارائه شده در این مقاله را نباید به هیچ وجه به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کرد. حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌های ارائه شده در این مقاله، نظرات شخصی نویسنده هستند و نباید لزوما آنها را به میهن بلاکچین نسبت داد.

منبع
research.binanceboxminingsolana

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا