کریپتو کده

چین لینک (ChainLink) چیست؟ همه چیز درباره رمزارز LINK

چین لینک یک شبکه اوراکل است که در صدد ایجاد پلی بین خدمات پرداختی نظیر پی‌پال و ویزا، بانک هایی مانند HSBC و شبکه‌های بلاک چین نظیر اتریوم و بیت کوین است. اما واقعا چین لینک چیست ؟ در این مقاله به معرفی این پلتفرم، نحوه عملکرد آن، تاریخچه و تیم سازنده، رمزارز LINK، نحوه خرید و فروش و نگهداری این توکن می پردازیم. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

چین لینک چیست ؟

چین لینک

Chainlink در سال ۲۰۱۵ بنیانگذاری شد و در سال ۲۰۱۷، با برگزاری عرضه اولیه کوین (ICO) در دسترس عموم قرار گرفت. این یک اوراکل غیرمتمرکز متشکل از گره ها یا نودهاست که دیتاها را از منابع خارج از بلاکچین، وارد قراردادهای هوشمند یک شبکه بلاک چین می کند؛ قراردادهای هوشمند توافقاتی از پیش تعیین شده هستند که اطلاعات را ارزیابی می کنند و زمانی که شرایط مشخص شده فراهم شدند، به طور اتوماتیک وارد عمل می شوند. جهت آشنایی بیشتر با چین لینک ویدیو زیر را مشاهده کنید:

 

اوراکل چیست؟

بلاکچین ها در حالت عادی، به دیتاهای خارج از شبکه دسترسی ندارند. به همین منظور از اوراکل ها استفاده می شود تا عملکرد Data Feedها (مکانیزمی برای این که کاربران بتوانند داده‌های به‌روز را از منابع اطلاعاتی دریافت کنند) را در داخل قراردادهای هوشمند قرار دهد. در مورد چین لینک، اوراکل ها به شبکه اتریوم متصل هستند. اوراکل ها داده های خارجی مانند آب و هوا یا دما را تامین می کنند. این اطلاعات وارد قرارداد هوشمند می شوند، تا بر طبق شرایط از پیش تعیین شده اجرا شوند. Chainlink چگونه کار می کند؟

درخواست هایی که برای پروتکل چین لینک می آیند، به صورت یک “رویداد” ثبت می شوند و یک قرارداد هوشمند مربوطه برای آنها ایجاد می شود که این اسمارت کانترکت ها با نام “توافق‌های سطح خدماتی یا SLA” شناخته می شوند. سپس داده های خارج از زنجیره توسط این قراردادها وارد بلاک چین می شوند. قراردادهای SLA سه قرارداد فرعی به نام های قرارداد اعتبار چین لینک، قرارداد تطبیق سفارش و قرارداد تجمیع ایجاد می کند.  

  • قرارداد اعتبار چین لینک: این قرارداد فرعی تاریخچه تامین کننده اوراکل را بررسی می کند و اعتبار و عملکرد آن را تایید می کند. سپس نودهای غیرمعتبر و غیر قابل اطمینان را حذف می کند.
  • قرارداد تطبیق سفارش: این قرارداد درخواست را به نودهای Chainlink ارسال می کند و پیشنهاد آنها را برای این درخواست دریافت می کند (زمانی که ارسال کننده درخواست نود خاصی را انتخاب نکرده باشد). سپس تعدادی گره مرتبط با درخواست را انتخاب کرده و درخواست را انجام می دهد. 
  • قرارداد تجمیع: این قرارداد تمام داده ها را از اوراکل های انتخاب شده جمع آوری و تایید می کند تا نتایج دقیق حاصل آید.

نودهای چین لینک دیتاهای قرارداد درخواست کننده را می گیرند و با استفاده از نرم افزار Chainlink Core، اطلاعات را طوری ترجمه می کنند که برای داده های دنیای واقعی قابل خواندن باشد. سپس این نسخه ترجمه شده تبدیل به یک API خارجی می شود، که دیتاها را از منبع جمع آوری می کند. به محض این که اطلاعات جمع آوری شد، دوباره به زبان روی زنجیره ای ترجمه می شود و به قرارداد تجمیع ارسال می شود. 

برای مثال، اگر پنج نود یک پاسخ مشابه درباره یک سنسور آب و هوا به دست بیاورند و دو گره پاسخ متفاوتی فراهم کنند، قرارداد تجمیع چین لینک تشخیص می دهد که این دو نود معیوب هستند و پاسخ آنها را حذف می کند. 

در سیستم چین لینک، نودهایی که تعداد زیادی توکن LINK (توکن بومی این شبکه) دارند، به عنوان پاداش، قراردادهای بزرگتری دریافت می کنند. البته اگر این گره ها اطلاعات اشتباه به سیستم ارائه کنند، از توکن های آنها کسر می شود.

تاریخچه چین لینک و تیم سازنده

جرقه های اولیه چین لینک در سپتامبر ۲۰۱۴ خورد؛ زمانی که شرکت مادر این پروژه، یعنی SmartContract.com به وجود آمد. این شرکت با هدف ایجاد ارتباط بین منابع داده خارجی و بلاک چین های عمومی ایجاد شد. این تیم در نهایت محصولی به نام ChainLink توسعه دادند که به قراردادهای هوشمند اجازه می داد تا دیتاهای وب را با استفاده از API و منبع داده تامین کنند. 

راه حل اولیه برای اوراکل های بلاک چینی شرکت SmartContract.com متکی به اوراکل های متمرکز بود. این نوع اوراکل ها برای دریافت دیتاهای خارجی، به واسطه ها و اشخاص ثالث وابسته هستند. در سپتامبر ۲۰۱۷ شرکت SmartContract.com با برگزاری ICO برای ساخت پروژه خود، ۳۲ میلیون دلار جذب سرمایه کرد. 

 هر کسی که دارای Data Feed و یا هر نوع API است، می تواند به شبکه چین لینک بپیوندد و داده ها را برای قراردادهای هوشمند فراهم کند. به اپراتورهای نودها برای خدماتی که انجام می دهند، به عنوان دستمزد توکن LINK پرداخت می شود.

مدیرعامل ChainLink سرگئی نازاروف (Sergei Nazarov) است که به همراه استیو الیس (Steve Ellis) این پروژه را بنیانگذاری کردند. این شبکه محصول همکاری چندین توسعه‌دهنده و محققین حوزه بلاک چین و رمز ارزهاست. تیم مدیریتی این شبکه متشکل از افرادی از کشورهای مختلف است. هسته مرکزی این تیم ۷ محقق و توسعه‌دهنده حوزه بلاک چین هستند.

 تیم مدیریتی چین لینک در سال ۲۰۲۰ و در پی رشد بسیار زیاد قیمت LINK متهم به فروش گسترده در سقف قیمتی این رمز ارز شدند. زمانی که قیمت توکن لینک به مقاومت ۲۰ دلاری خود رسید، شاهد فروش گسترده توسط تیم مدیریتی این شبکه اوراکل بودیم که بسیاری از افراد این رفتار تیم را دستکاری بازار دانسته و این عمل آنها را محکوم کردند.

پشتیبانی چین لینک از سایر شبکه‌های بلاک چین

در حال حاضر چین لینک بر بستر بلاک چین اتریوم است و از اتصال به سایر برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم پشتیبانی می‌کند. ChainLink به زودی از شبکه‌های بلاک چین بیشتری پشتیبانی خواهد کرد؛ زیرا قابلیت همکاری و مشارکت، هدف و تمرکز کل پروژه است. 

بازارهای اوراکل نظیر چین لینک و آگور (Augur)، داده‌های دنیای واقعی را با فناوری بلاک چین ترکیب می‌کنند تا فرصت‌های بیشتری را به وجود بیاورند. بعضی از افراد معتقدند Chainlink ، تحول عظیمی در ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند ایجاد کرده است.

برای توسعه بلندمدت پروژه، داشتن رودمپ یا نقشه راه معقول بسیار مهم است و باید از دیدگاه کلی پروژه تا وضعیت توسعه کسب و کار و شرکت در حوزه اوراکل‌های غیرمتمرکز، در آن وجود داشته باشد. در کل، رودمپ مشخصی برای چین لینک وجود ندارد.

چین لینک در این چند سال فعالیت خود، پیشرفت چشمگیری داشته است. این پروژه توانسته مهم‌ترین و بزرگ‌ترین چالش‌های خود را برطرف کند و اکنون شرکت‌ها و پروژه‌های کریپتویی بسیاری با ChainLink کار می‌کنند. بنابراین، توسعه فنی اهمیت زیادی ندارد و تمرکز فعلی این پروژه، جذب همکاران بیشتر است و اکنون بر روی تبلیغات برای پذیرش بیشتر توسط کاربران متمرکز است.

از دیدگاه فاندامنتالی، افزایش پذیرش و جذب همکاران جدید، فاکتورهای حیاتی برای توسعه بیشتر چین لینک هستند. بنابراین می‌توان آینده درخشانی را برای این پروژه دید.

همکاری‌های چین لینک

چین لینک در طول این سال‌ها توانسته همکاری‌های زیادی با پروژه‌ها و شرکت‌های مشهور ایجاد کند. هدف ChainLink ایجاد یک پلتفرم باز و غیرمتمرکز، برای گسترش شبکه اوراکل خود است تا بتواند دیتاها را برای حوزه‌های مختلف تامین کند. این داده‌ها می‌توانند برای بلاک چین‌های مختلف، راه حل‌های پرداختی، بانک‌ها، دیتاهای بازار، سیستم‌های Backend و رویدادها تامین شوند.

همکاری‌های چین لینک

در حال حاضر، تقاضاهای بسیار زیادی از طرف شرکت‌های بزرگ و شناخته شده برای شبکه چین لینک وجود دارد. این پذیرش برای این شبکه نکته مثبتی است.

افرادی که می‌خواهند از سرویس اوراکل چین لینک استفاده کنند، از ارز دیجیتال لینک برای پرداخت به نودهای اپراتور استفاده میکنند. قیمت دستمزدی که نودها برای انجام خدمات تعیین می کنند، بستگی به شرایط فعلی بازار و میزان تقاضا برای دیتایی که آنها تامین می کنند دارد. 

گره ها می توانند توکن چین لینک را در شبکه استیک یا سهام گذاری کنند تا تعهد خود را به شبکه اثبات کنند و خدمات بهتری ارائه دهند.

توکن LINK یک رمز ارز ERC20 است که می توان آن را با ارزهای فیات یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده خرید و فروش کرد.


استاندارد ERC20 چیست؟


ارز دیجیتال چین لینک در سپتامبر سال ۲۰۱۷ و در طی برگزاری ICO به بازار عرضه شد. در این جذب سرمایه، ChainLink توانست به ۳۲ میلیون دلار هاردکپ (حداکثر مقدار سرمایه‌ای که می‌توان از فروش کریپتو در طول ICO به دست آورد) خود دست پیدا کند. پیش فروش توکن چین لینک با قیمت ۰.۰۹ دلار به ازای هر توکن انجام شد و نسبت به زمان مشارکت سرمایه گذاران، ۲۰ درصد نیز پاداش در نظر گرفته شد. پس از پیش فروش (Pre-Sale)، فروش عمومی برگزار شد که در آن، هر رمزارز LINK با قیمت ۰.۱۱ دلار فروخته شد. در مجموع پیش فروش و فروش عمومی، ۳۵۰ میلیون توکن به فروش رفت.

در مجموع ۱ میلیارد رمزارز لینک وجود دارد، که توزیع آن به شرح زیر است:

  • ۳۵ درصد برای فروش اختصاص یافته است
  • ۳۵ درصد برای نودها و اکوسیستم چین لینک به عنوان پاداش توزیع می شود
  • ۳۰ درصد باقیمانده نیز به شرکت مادر ChainLink یعنی smartcontract.com تعلق دارد
 چین لینک

قیمت LINK در زمان نگارش این مقاله ۳۲.۵۷ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن در حدود ۲,۲۹۴,۹۰۲,۸۳۶ دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۱۰ بازار کریپتو از لحاظ حجم معاملات قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار است.

بالاترین قیمت چین لینک در تاریخ ۲ اسفند ۹۹ با قیمت ۳۶.۹۵ دلار ثبت شده و کمترین میزان آن با ۰.۱۴۸۲ دلار در ۸ آذر ۹۶ بوده است.

در بسیاری از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال مانند بایننس ، می‌توان رمزارز چین لینک را خرید و فروش کرد. همچنین برخی صرافی‌های ایرانی نیز این توکن را مبادله می‌کنند.

توکن لینک را همانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توان از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کرد. در حال حاضر عمده معاملات این رمزارز در صرافی‌های بایننس و هیوبی با جفت تتر (USDT) انجام می‌شود.

برای نگهداری این ارز دیجیتال می‌توانید از تمام کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید؛ کیف پول اتمیک، تراست ولت، کوینومی، متامسک و MyEtherWallet از جمله ولت‌هایی است که امکان ذخیره LINK در آنها وجود دارد. اگر می‌خواهید این ارز را به صورت بلندمدت نگهداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم که از کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجر استفاده کنید. در این لینک می‌توانید با بهترین کیف پول‌های اتریوم آشنا شوبد:


بهترین کیف پول اتریوم کدام است؟ با ایمن‌ترین کیف پول‌های اتریوم آشنا شوید!


پرسش و پاسخ

برای خرید چین لینک باید از کجا اقدام کنیم؟

توکن لینک در بسیاری از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال نظیر بایننس، کوین بیس، هیوبی، کراکن و غیره معامله می‌شود. همچنین می‌توان در صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل یونی سواپ نیز آن را مبادله کرد. 

کیف پول چین لینک چیست؟

از آنجا که لینک یک رمز ارز با استاندارد ERC20 است، برای نگهداری آن باید از کیف‌پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کرد. همچنین برای نگهداری بلندمدت LINK می‌توان از والت‌های سخت افزاری مثل لجر و ترزور استفاده کرد.

آینده چین لینک چگونه خواهد بود؟

این شبکه، یک اوراکل غیرمتمرکز است و می تواند دیتاها را از دنیای واقعی وارد بلاک چین و قراردادهای هوشمند کند. این مشهورترین و محبوب ترین Oracle بلاکچینی در دنیاست و بسیاری از پروژه ها از این سیستم برای تامین داده های خود استفاده می کنند. بنابراین می توان آینده درخشانی را برای آن متصور شد.

جمع بندی 

چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را وارد بلاک چین و قراردادهای هوشمند می کند. این یک راه حل بسیار جدی برای این مسئله است؛ زیرا در حالت عادی هیچ راهی برای ورود این اطلاعات به داخل بلاکچین وجود ندارد و تنها اوراکل ها می توانند این کار را انجام دهند.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا