متوسط کریپتو پدیا

استیبل کوین چیست؟‌ همه چیز درباره ارز دیجیتال باثبات

استیبل کوین‌ها در اصل برای کاهش نوسانات قیمت طراحی شده‌اند و برای ذخیره ارزش و دیگر مواردی که ارزهای رمزنگاری شده پرنوسان مثل بیت کوین فاقد آنها هستند، به کار می‌روند. قیمت ارزهای دیجیتال توسط بازار تعیین می‌شوند که در آن، خریداران و فروشندگان کوین‌ها را مبادله می‌کنند و قیمت بر حسب عرضه و تقاضا مشخص می‌شود؛ اما در مقابل، استیبل کوین‌ها به دنبال قیمتی ثابت هستند. در گذشته، بیت کوین و آلت کوین‌ها با یکدیگر معامله می‌شدند و از آنجا که نوسانات زیادی داشتند، تریدرها با سود یا ضرر چشمگیر مواجه می‌شدند و امنیت کافی نداشتند؛ به همین دلیل کوین‌های باثبات به منظور کنترل نوسانات دیگر کوین‌ها طراحی شدند. در این مقاله، به این موضوعات می‌پردازیم که استیبل کوین چیست ؟ چه دلایلی برای ثبات قیمت وجود دارد؟ ارزهای استیبل چه کاربردهایی دارند؟ آیا این ارزها پشتوانه دارند؟ و از چه روش‌هایی برای ثابت نگه داشتن قیمت استفاده می‌کنند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۴ آذر ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

استیبل کوین چیست‌؟

استیبل کوین چیست‌؟

با وجود این که بیت کوین محبوب‌ترین رمز ارز است، اما قیمت آن نوسانات شدیدی دارد؛ به حدی که ممکن است در عرض ۱۰ دقیقه، ۱۰ درصد قیمت خود را از دست بدهد و یا همین مقدار افزایش قیمت داشته باشد. این نوسانات شدید در کوتاه‌مدت، باعث می‌شود که BTC و دیگر رمز ارزهای محبوب برای استفاده در معاملات روزمره مناسب نباشند. در واقع، یک ارز باید به عنوان ذخیره ارزش و وسیله مبادله عمل کند و ارزش آن در بلندمدت ثابت بماند. مردم از پذیرش ارزهایی که از قدرت خرید فردای آنها مطمئن نباشند، خودداری می‌کنند.

به صورت ایده‌آل،‌ یک ارز رمزنگاری شده باید قدرت خرید خود را حفظ کند و حداقل تورم را داشته باشد؛‌ یعنی مردم را به خرج کردن آن به جای نگهداری تشویق بکند؛ استیبل کوین‌ها راه حلی برای این موضوع مهم هستند.

چه دلایلی برای ثبات قیمت وجود دارد؟

دو دلیل اصلی برای ثبات قیمت ارزهای فیات وجود دارد؛ یکی دارایی‌هایی است که پشتوانه این ارزهاست و دیگری، رفتار بازار با کنترل مقامات دولتی مثل بانک‌های مرکزی است. زمانی که ارزهای فیات با یک دارایی مثل طلا پشتیبانی می‌شوند، ارزش آنها از نوسانات شدید در امان می‌ماند. حتی در مواردی که ارزش پول‌های فیات دچار نوسانات شدید می‌شود،‌ بانک‌های مرکزی وارد عمل می‌شوند و با کنترل عرضه و تقاضا، ارزش ارز را ثابت نگه می‌دارند. بیشتر ارزهای دیجیتال فاقد این دو ویژگی هستند؛ آنها هیچ پشتوانه‌ای ندارند و نهاد مرکزی وجود ندارد که در زمان لزوم، قیمت را کنترل کند. استیبل کوین‌ها فاصله بین ارزهای فیات و رمز ارزها را پر می‌کنند.

کاربردهای ارزهای باثبات

کاربردهای ارزهای باثبات

درست مثل دیگر دارایی‌های دیجیتال، کاربرد اصلی استیبل کوین‌ها ذخیره ارزش و وسیله مبادله است. این ارزها نوسانات قیمت را به طور موقت به تعویق می‌اندازند، تا تریدرها بتوانند به جایگاه امنی دسترسی داشته باشند. همچنین توکن‌های استیبل می‌توانند برای رشد دنیای امور مالی غیرمتمرکز مثل ییلد فارمینگ (Yield Farming)، وام‌دهی و وام‌گیری و تامین نقدینگی مورد استفاده قرار گیرند. این ارزهای باثبات می‌توانند توسط وثیقه‌گذاری در شرکت مربوطه تولید شوند؛ مثل پرداخت دلار برای خرید تتر (USDT) و یا پرداخت طلای فیزیکی برای خرید طلای CACHE (در ادامه توضیح می‌دهیم).

این دو دلایل اصلی هستند که مردم استیبل کوین‌ها را به جای دیگر رمز ارزهایی مثل بیتکوین انتخاب می‌کنند. این ارزها استیبل هستند؛ زیرا توسط ارزهای فیات پشتیبانی می‌شوند. سرمایه‌گذاران می‌توانند مطمئن باشند که توکن‌های خود را می‌توانند با قیمت ۱ دلار بفروشند. قیمت کوین‌ها به احساسات واکنش نشان می‌دهند؛ یعنی اگر تریدرها و سرمایه گذاران اعتقاد داشته باشند که هر استیبل کوین آنها ۱ دلار ارزش دارد، قیمت به آن واکنش نشان می‌دهد و در حدود ۱ دلار باقی می‌ماند.

استیبل کوین‌ها برای سرمایه گذاران نگران پناهگاه امنی به شمار می‌روند. بسیاری از صرافی‌هایی مثل بایننس، به تریدرها اجازه خرید با ارز فیات می‌دهند، اما اجازه ترید با آنها را نمی‌دهند؛ این قضیه برای تریدرهایی که ارز فیات دارند، مقداری چالش برانگیز است. این دقیقا همان جایی است که Stablecoinها وارد می‌شوند و به این دلیل که آنها رمز ارز هستند، تقریبا در تمامی صرافی‌ها وجود دارند. در ادامه، به معرفی انواع توکن‌های استیبل و پشتوانه‌های مختلف آنها می‌پردازیم.

انواع استیبل کوین‌ها

به دلیل این که ارزش Stablecoinها معادل ۱ ارز فیات یا مقدار مشخصی کالا است، به عنوان یک پناهگاه موقتی برای سرمایه‌گذارانی عمل می‌کنند که به دنبال امن کردن دارایی‌های خود در بازار خرسی هستند. بدین ترتیب، استیبل کوین‌ها نسخه دلار مبتنی بر بلاک چین هستند.

در مجموع، ۳ نوع پشتوانه برای استیبل کوین در دنیای رمز ارزها وجود دارد؛ ارز فیات، کریپتو و کالاها، که هر کدام از آنها می‌توانند در دسته بندی‌های متمرکز و غیرمتمرکز نیز قرار گیرند.

لیست استیبل کوین ها با پشتوانه ارز فیات

استیبل کوین ها با پشتوانه ارز فیات

این نوع رمز ارزهای باثبات، معمولا با یک ارز فیات مثل دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند. دو نمونه از استیبل کوین‌های محبوبی که هم قیمت با دلار آمریکا هستند، تتر (USDT) و BUSD هستند؛ اما در کل چند ارز دیجیتال باثبات وجود دارند، که از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و در دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال موارد استفاده زیادی دارند. در زیر به معرفی چند استیبل کوین با پشتوانه ارزهای فیات می‌پردازیم:

پشتوانه دلار آمریکا

پشتوانه پوند بریتانیا

  • پوند بایننس (BGBP)

پشتوانه یورو

  • یوروی استیبل (EURS)

پشتوانه لیر ترکیه

BiLira

معرفی تتر (USDT)

تتر یکی از اولین استیبل کوین‌ها و معروف‌ترین آنهاست. USDT توسط وثیقه دلار واقعی و به صورت خارج از زنجیره پشتیبانی می‌شود؛ یعنی در جایی در دنیا، توسط یک نهاد مرکزی کنترل می‌شود. البته در اینجا تنها یک مشکل وجود دارد؛ شرکت Tether که این توکن‌ها را تولید می‌کند، هرگز به طور کامل اثبات نکرده که این توکن‌ها پشتوانه دارند. همچنین از آنجایی که متمرکز است، می‌تواند به اختیار خود و یا طبق قانون گذاری‌های خاصی، آدرس‌های کاربرانی که به آنها مشکوک است را مسدود کند. به علاوه، قانون‌گذاران به دنبال پیگیری تترها هستند و سازوکاری تدارک دیده‌اند، که ممکن است USDTهای کاربران ایرانی و دیگر کشورهای تحت تحریم با بلوکه کند.

اما به هر حال با ذخیره امن در صندوق بانک‌ها، سرمایه گذاران می‌توانند مطمئن باشند که تترهایشان هر کدام ۱ دلار ارزش دارد و قیمت آن ثابت باقی می‌ماند. تتر در بین تمام استیبل کوین ها، بیشترین کاربرد را داراست؛ تقریبا ۸۰ درصد معاملات رمز ارزهای استیبل با USDT انجام می‌شود. کیف پول استیبل کوین که می‌توان برای تتر استفاده کرد، شامل تمام انواع ولت‌هایی است که از توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کنند. برای آشنایی کامل با USDT، مقاله زیر را مطالعه کنید:

معرفی USDCoin

USDCoin یکی دیگر از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال باثبات است. USDC استیبل کوین رسمی صرافی Coinbase است که با هدف قانون‌گذاری شدن و شفافیت بیشتر نسبت به تتر ایجاد شده است. این توکن باثبات دارای مجوز اقتصادی و صلاحیت رسمی برای فعالیت است. این کمپانی و حساب‌های بانکی که ذخایر ارز USDCoin را نگهداری می‌کنند، مورد بررسی و بازبینی قانونی قرار گرفته‌اند تا مشتریان مطمئن باشند که دارایی‌هایشان در جای امنی قرار دارد.

USDC نیز مانند تتر با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و بر روی بلاک چین اتریوم است. کوین بیس همچنین این استیبل کوین را به صورت ارائه پاداش برای استفاده از صرافی، تبلیغ می‌کند. این شرکت گفته که USDC بخشی از ماموریت خود برای ساخت یک سیستم مالی باز برای دنیاست.

معرفی TrueUSD

TrueUSD یکی دیگر از ارزهای باثبات با پشتوانه دلار است. این استیبل کوین به اندازه دو مورد قبلی پذیرفته نشده، اما پتانسیل‌های زیادی دارد.

در مقایسه با USDT، این رمز ارز امکانات جالبی دارد؛ امکان بازخرید راحت دلار را ارائه می‌دهد (با یک کلیک)، شفافیت بسیار زیادی دارد و کدهای آن در دسترس عموم قرار دارند. در بلندمدت، این موارد مخصوصا شفافیت، می‌توانند پتانسیل زیادی برای پذیرش سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.

ارزهای دیجیتال باثبات با پشتوانه کالا

ارزهای دیجیتال باثبات با پشتوانه کالا

پشتوانه برخی از استیبل کوین‌ها، کالاهایی مانند فلزات گران‌بها (طلا، نقره و غیره) است. این ارزهای باثبات تورم کمتری نسبت به استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات دارند. به این دلیل که استخراج فلزات گران‌بها دشوارتر از تولید اسکناس است. خصوصیات این نوع ارزهای دیجیتال باثبات به شرح زیر هستند:

  • ارزش آنها به نسبت یک یا چند کالا ثابت است و بر حسب تقاضا، قابل بازخرید هستند.
  • قابلیت پرداخت توسط افراد مختلف، شرکت‌ها و حتی سازمان‌های مالی قانونی وجود دارد.
  • مقدار کالایی که به عنوان پشتوانه این استیبل کوین‌ها در نظر گرفته شده است، در مقدار عرضه آن تاثیر می‌گذارد. یعنی به نسبت میزان موجود از کالای مورد نظر توکن تولید می‌شود.

دارندگان استیبل کوین‌های با پشتوانه کالا، می‌توانند توکن‌های خود را طبق نرخ تبدیل برای دریافت دارایی واقعی بازخرید کنند. هزینه ثابت نگه داشتن این نوع ارزهای باثبات، همان هزینه ذخیره و محافظت از کالای مورد نظر است. توکن‌های Digix Gold یکی از نمونه‌های Stablecoin با پشتوانه طلا است.

CACHE Gold با نماد CGT نیز یکی از محبوب‌ترین ارزهای باثبات با پشتوانه طلاست. هر توکن CGT توسط ۱ گرم طلای خالص که در جاهای مختلف دنیا ذخیره شده‌اند، پشتیبانی می‌شود. ارسال هر توکن CGT به منزله ارسال ۱ گرم طلای خالص است، که در هر نقطه از جهان با طلای واقعی قابل بازخرید است.

تتر گلد (XAUt) و پکس گلد (PAXG) نیز به همین صورت کار می‌کنند؛ اما به جای ۱ گرم طلا، با یک اونس طلا پشتیبانی می‌شوند.

معرفی پترو (Petro)

پترو یک ارز دیجیتال است که توسط دولت ونزوئلا در سال ۲۰۱۸ عرضه شده است. دولت ونزوئلا اعلام کرده که پشتوانه این رمز ارز ذخایر نفتی و طلای این کشور است. این ارز به عنوان جایگزینی برای بولیوار (واحد پول ونزوئلا) در نظر گرفته شده است.

رمز ارز پترو در بین جوانان و پزشکان ونزوئلا ایردراپ شده است؛‌ اما نقدی که به آن وارد می‌شود، این است که دولت این کشور بر روی مردم نظارت می‌کنند. همچنین قیمتی که توسط مقامات رسمی ونزوئلا اعلام می‌شود، با قیمتی که در بازار ثانویه وجود دارد متفاوت است.

ارزهای دیجیتال استیبل با پشتوانه کریپتو

ارزهای دیجیتال استیبل با پشتوانه کریپتو

پشتوانه این ارزهای باثبات، دیگر ارزهای دیجیتال هستند. از آنجایی که ذخیره ارزهای رمزنگاری شده ممکن است نوسانات زیادی داشته باشند، چنین استیبل کوین‌هایی دارای وثیقه بیشتر از حد لازم هستند؛ بدین معنا که مقدار بیشتری رمز ارز برای تولید مقدار کمتری از استیبل کوین به وثیقه گذاشته می‌شوند.

برای مثال، برای تولید ۱۰۰۰ دلار استیبل کوین دای، ۲۰۰۰ دلار اتر استفاده می‌شود؛ این کار باعث می‌شود که نوسانات اتر نصف شود. DAI مشهورترین توکن استیبل با پشتوانه کریپتو است.

دای (DAI)

دای استیبل کوینی است که از دیگر رمز ارزهای باثباتی که پشتوانه ارزهای فیات دارند، کاملا متفاوت است. هر دای معادل ۱ دلار است؛ اما نحوه ثابت نگه داشتن قیمت آن منحصر به فرد است. به جای مبادله توکن‌های DAI با دلار آمریکا، این استیبل کوین با اتریوم پشتیبانی می‌شود و یک توکن ERC20 است.

دای از سیستم پیچیده‌ای استفاده می‌کند که به صورت اتوماتیک و با قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود. در کنار دای، توکن دیگری به نام MKR‌ وجود دارد که برای اطمینان یافتن از ثبات قیمت ۱ دلاری DAI به کار می‌رود؛ اگر قیمت دای از ۱ دلار فاصله بگیرد، توکن‌ها خریداری یا فروخته می‌شوند تا دوباره قیمت را روی ۱ دلار تثبیت کنند.

رزرو (RSV)

یک توکن وثیقه گذاری شده هیبریدی است که با فیات و دارایی‌های دیجیتالی پشتیبانی می‌شود. رزرو در ابتدا بر روی بلاکچین اتریوم و با هدف همکاری در بین بلاک چین‌های مختلف در آینده ساخته شده بود و اکنون به بلاک چین خود منتقل شده است.

مشابه توکن دای در شبکه میکر، توکن‌های RSV به صورت توکن حاکمیت به کار می‌روند، تا ثبات قیمت را به صورت غیرمتمرکز ایجاد کنند.

Stablecoin‌های الگوریتمی (بدون وثیقه)

استیبل کوین‌های بدون وثیقه از هیچ پشتوانه‌ای استفاده نمی‌کنند؛ اما از مکانیزمی شبیه به بانک‌های مرکزی برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها استفاده می‌کنند. این نوع ارزهای با قیمت ثابت، نسبت به بقیه انواع استیبل کوین‌ها محبوبیت کمتری دارند.

برای مثال، ارز Basecoin با پشتوانه دلار، از یک الگوریتم اجماع برای کاهش یا افزایش عرضه توکن‌های خود استفاده می‌کند. چنین عملکردی شبیه به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی است، تا نوسانات قیمتی را کنترل کند. استیبل کوین‌های الگوریتمی با اجرای قرارداد هوشمند بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز و به صورت اتوماتیک کار می‌کنند. دو نمونه از معروف‌ترین استیبل کوین‌های الگوریتمی، امپلفورت (Ampleforth) و ترا (Tera) هستند.

ترا (LUNA)

لونا یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که توسط پلتفرم Terra تولید می شود؛ غیرمتمرکز یعنی به جای تکیه کردن به یک نهاد متمرکز قابل اعتماد، از یک الگوریتم پیچیده برای ثابت نگه داشتن قیمت استفاده می‌کند. برای این کار، شبکه Terra ذخایر روی شبکه را با کنترل عرضه و تقاضا به صورت اتوماتیک، متعادل می‌کند.

از آنجایی که تمام این‌ها در داخل قراردادهای هوشمند اتفاق می‌افتند، اگر قیمت استیبل کوین افزایش یابد، شبکه به صورت خودکار قیمت را کاهش می‌دهد تا ثابت بماند.

امپلفورت (AMPL)

این شبکه نیز پروسه مشابه Terra را طی می‌کند. به جای این که Ampleforth یک پشتوانه فیزیکی برای نگه داشتن قیمت روی ۱ دلار به کار ببرد، از یک پروسه به نام Rebase استفاده می‌کند.

Rebase با توجه به میزان عرضه و تقاضا، به صورت اتوماتیک عرضه را تنظیم می‌کند؛ اگر قیمت AMPL بیش از ۵ درصد افزایش یا کاهش یابد، شبکه خود به خود قیمت را تغییر می‌دهد تا آن را به ۱ دلار نزدیک کند.

ارزهای باثبات شکست خورده

استیبل کوین‌ها ممکن است با نوسانات بازار و یا هزینه‌های آپدیت و نگهداری و یا طی قانون‌گذاری، با شکست مواجه شوند. یکی از این استیبل کوین‌ها NuBits است که دلیل شکست آن، عدم توانایی در حفظ ثبات قیمت بود. یکی دیگر از این پروژه‌ها، Basis بود که با وجود جذب سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری، در دسامبر ۲۰۱۸ و با نقض قوانین آمریکا بسته شد.

بیشتر رمز ارزهای ثابتی که از سال ۲۰۱۷ معرفی شدند، همچنان در مرحله راه اندازی باقی مانده‌اند. همچنین دو سوم این پروژه‌های شکست خورده، با پشتوانه طلا بودند؛ زیرا این پروژه‌ها باید حتما ثابت می‌کردند که طلای پشتوانه استیبل کوین‌شان در جایی ذخیره شده و به صورت امن نگهداری می‌شود. همچنین خودِ طلا یک دارایی باثبات نیست و دچار نوسانات قیمتی و فشار بازار می‌شود.

معایب استیبل کوین‌ها

سرمایه‌گذاران نیاز به اطمینان یافتن از پشتوانه استیبل کوین‌ها دارند. این قضیه هرگز به طور کامل اثبات نشده است. برخی شایعات می‌گویند که هیچ کدام از این ارزهای دیجیتال باثبات پشتوانه‌ای ندارند.

قیمت استیبل کوین‌ها لزوما ثابت نیست؛ با وارد کردن سرمایه توسط تریدرها در دلار جمینای (GUSD)، این ارز تاکنون چندین بار افزایش قیمت بیش از ۱ دلار داشته است. در اصل، بیشتر این سرمایه‌ها از تتر منتقل می‌شد (که خودِ USDT نیز قبلا در برخی صرافی‌ها با قیمت ۰.۵۱ دلار معامله می‌شد). بنابراین استیبل کوین‌ها را می‌توان “تا حدی باثبات” در نظر گرفت.

پرسش و پاسخ (FAQ)

سوال و جواب میهن بلاکچین
  • استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین همانطور که از نامش پیداست، به منظور ثابت نگه داشتن ارزش پول در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال طراحی شده است. Stablecoinها انواع مختلفی دارند؛ مانند استیبل کوین‌های با پشتوانه ارزهای فیات، استیبل‌کوین‌های با پشتوانه طلا یا دیگر فلزات گران‌بها، رمزارزهای ثابت با پشتوانه دیگر ارزهای رمزنگاری شده و ارزهای باثبات الگوریتمی (بدون پشتوانه).

  • آیا می‌توان با استیبل کوین‌ها کسب درآمد کرد؟

یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد با استیبل کوین ها، این است که پس از سرمایه گذاری در دیگر ارزهای دیجیتال و کسب سود، آن را تبدیل به یک ارز باثبات کنید تا ارزش پولتان حفظ شود؛ سپس بعد از این که قیمت ارز دیجیتال شده مورد نظر شما اصلاح یا ریزش کرد، دوباره با توکن استیبل خود آن را خریداری کنید.

  • آیا استیبل کوین‌ها قابل استخراج هستند؟

استخراج استیبل کوین‌ها به آن روشی که متداول است و ما می‌شناسیم نیست. معمولا ارزهای باثباتی که پشتوانه کالا یا فیات دارند،‌ به نسبت میزان ذخیره‌ای که دارند، توسط شرکت تولیدکننده ایجاد می‌شوند. توکن دای نیز تنها با وثیقه‌گذاری اتر در پلتفرم میکر و وام‌گیری دای قابل تولید است.

  • آیا استیبل کوین‌ها کیف پول خاصی دارند؟

کیف پول استیبل کوین ها بسته به شبکه بلاک چینی که بر روی آن سوار شده‌اند، متفاوت است. مثلا برای ذخیره تتر، دای و ارزهایی که مبتنی بر بلاکچین اتریوم هستند، می‌توان از ولت‌های ERC20 استفاده کرد. کیف پول‌هایی مثل متامسک، MyEtherWallet و لجر جزو بهترین و پرطرفدارترین کیف پول‌ها برای این توکن‌ها هستند.

  • استیبل کوین بایننس چیست؟

BUSD توکن استیبل صرافی بایننس است، که با پشتوانه دلار عرضه می‌شود. این ارز هم به صورت ERC20 و هم BEP2 و BEP20 عرضه شده است. در مجموع، ۱۳.۶ میلیارد توکن استیبل بایننس تولید شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله، به پاسخ سوال استیبل کوین چیست پرداختیم و انواع پشتوانه‌ها و نحوه کارکرد آنها را بررسی کردیم. با انفجار بازار کریپتو در سال ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران به استیبل کوین‌ها احساس نیاز بیشتری کردند؛ زیرا امنیت بیشتری در میان نوسانات شدید بازار داشتند. در نیمه اول سال ۲۰۲۰، میزان عرضه Stablecoinها ۹۴ درصد رشد کرده بود و در ماه ژوئن همین سال، حجم معاملات آنها به ۱۱ میلیارد دلار رسید؛ البته قانون‌گذاران نیز آماده بودند. در سپتامبر ۲۰۲۰، آژانس کنترل ارز (OCC) آمریکا، به بانک‌های ملی و ذخایر فدرال اجازه داد تا ذخایر تولیدکنندگان استیبل کوین‌ها را بررسی کنند. به هر حال، ارزهای استیبل برای کنترل نوسانات شدید بازار کریپتوکارنسی‌ها به وجود آمدند. همچنین به خاطر این که خرید و فروش رمز ارزها با ارزهای فیات در برخی صرافی‌هایی مثل بایننس امکان پذیر نیست،‌ استیبل کوین‌ها به کاربران اجازه دادند که به راحتی به خرید و فروش در صرافی‌ها بپردازند. این توکن‌ها در دسته بندی‌های متمرکز و غیرمتمرکز قرار می‌گیرند و با روش‌ها و پشتوانه‌های مختلفی کار می‌کنند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا