کریپتو کده

توکن TrueUSD چیست؟ آشنایی با استیبل کوین TUSD

ارز دیجیتال TrueUSD یا به اختصار TUSD مشابه ارز دیجیتال تتر و دای یک استیبل کوین است. این توکن ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارد. استیبل کوین‌ها در اکوسیستم کریپتو نقش بسیار مهم و حیاتی ایفا می‌کنند. این نوع کلاس دارایی به افراد بیشتری امکان می‌دهند تا بدون آنکه در معرض خطرات ناشی از نوسان شدید قیمت قرار بگیرند، به مزایای فناوری بلاکچین دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، استیبل کوین‌ها مبنای مستحکمی برای معامله‌گران، سرمایه‌گذاران، فروشندگان و سایر افرادی که خواهان حضور در عرصه کریپتو و کسب سود هستند فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با رمزارز TUSD با میهن بلاکچین همراه شوید.

این مطلب در تاریخ ۲۰ دی ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

توکن TrueUSD چیست؟

توکن TrueUSD چیست؟
منبع: Incrypts.com

ارز دیجیتال TrueUSD نوعی استیبل کوین یا ارز دیجیتال باثبات است. استیبل کوین TrueUSD (به اختصار TUSD) در اوایل سال ۲۰۱۸ معرفی شد. رمزارزهای باثبات به منظور رفع نیاز کاربران و دسترسی راحت‌تر، معمولا روی چندین شبکه مختلف صادر می‌شوند. توکن TrueUSD هم‌اکنون در شبکه‌های اتریوم، BNB Smart Chain، BNB Beacon Chain، آوالانچ، Tron20 و شبکه آربیتروم قرار دارد.
استیبل کوین‌ها رمزارزهایی با پشتوانه دارایی‌های کم‌نوسان‌تر نظیر ارزهای سنتی، فلزات گرانبها یا نفت هستند. موجودی یا ارزش استیبل کوین‌ها ممکن است معادل یا وابسته با سایر رمزارزها باشد یا توسط الگوریتم‌های مختلف، ثابت باشد. استیبل کوین‌ها به جای آنکه دستخوش نوسان‌های شدید قیمتی قرار بگیرند، ارزش خود را بر حسب دارایی‌های مذکور حفظ می‌کنند. ایده کلی استیبل کوین‌ها حفظ ارزش ثابت در بلندمدت است. اساسا ایجاد پشتوانه برای یک کوین با دارایی‌های سنتی کم‌نوسان‌تر نظیر دلار آمریکا یا طلا باعث می‌شود که استیبل کوین‌ها به دارایی‌های باثبات‌تر تبدیل شوند و در نتیجه، جایگزینی ایمن‌تر و مطمئن‌تر به تمام افراد حاضر در اکوسیستم کریپتو ارائه دهند. اگر می‌خواهید با انواع استیبل کوین آشنا شوید، این مطلب را مطالعه کنید.
TUSD بدین منظور طراحی شده است تا استیبل کوینی ساده، شفاف و با ثبات قیمت بیشتر باشد. به همین دلیل، پشتوانه این استیبل کوین در حساب‌های بانکی به صورت کاملا شفاف نگهداری می‌شود. همچنین از طریق پشتوانه کاملا دلاری (Fully Collateralized) ثبات قیمت آن تا حدود زیادی حفظ می‌شود. شرکت مادر این پروژه در ازای ذخیره منابع دلاری، معادل آن رمزارز TUSD صادر می‌کند. قیمت TUSD با یک دلار آمریکا برابر است. شرکت موسس این استیبل کوین، Trust Token نام داشت که در سپتامبر ۲۰۱۸ به Arcblock تغییر نام داده است. تراست توکن (TrustToken) پلتفرمی برای ایجاد دارایی‌های توکنیزه‌شده است. نمونه‌های موجود در وبسایت این شرکت، اهداف بلندپروازانه‌ای برای توکنیزه کردن دارایی‌هایی نظیر کسب‌وکارهای کوچک، نفت، فیلم‌ها، موسیقی، پتنت‌ها و اختراع‌ها و سایر موارد را نشان می‌دهد.

دارایی‌های دلاری شرکت پشت TrueUSD در چندین حساب بانکی متعلق به شرکت‌های مختلف توزیع شده است. شرکت‌های حاضر در این پروژه توافقنامه‌ای در خصوص انتشار روزانه دارایی‌های دارای وثیقه و اجرای حسابرسی‌های ماهانه امضا کرده‌اند. این استیبل کوین از چندین حساب امانی یا اسکرو (Escrow) مختلف به منظور کاهش ریسک استفاده می‌کند و به دارندگان خود، محافظت قانونی در قبال سرقت ارائه می‌دهد.

استیبل کوین TrueUSD برای موارد زیر ایجاد شده است:

 • معامله‌گران و صرافی‌ها: ارز دیجیتال TUSD ابزاری برای محافظت در مقابل نوسانات بازار و ورود به بازارهای مختلف است.
 • امور مالی و تجاری روزمره: مردم و کسب‌وکارها می‌توانند بدون آنکه در معرض نوسانات شدید قیمت قرار بگیرند، از مزایای ارائه‌شده توسط فناوری‌های بلاکچین بهره‌مند شوند.
 • اقتصادهای در حال توسعه: بازارهای در حال توسعه می‌توانند از ارزهای باثبات برای انجام معاملات استفاده کنند.
 • قراردادهای بلندمدت تجاری و مالی نظیر وام‌ها و پرداخت حقوق‌ها.
 • موسسات و سازمان‌های مالی می‌توانند از دارایی‌های قابل اعتماد برای انجام معاملات در بازار کریپتو استفاده کنند.

اطلاعات قیمتی استیبل کوین TUSD

میزان عرضه کل این ارز دیجیتال ۸۴۵,۲۷۹,۷۲۶ واحد بوده که تمامی آن در گردش است. به گزارش میهن بلاکچین در تاریخ ۲۰ دی ‍۱۴۰۱ ارزش کل بازار TrueUSD برابر با ۸۴۷,۶۰۸,۵۲۲ دلار بوده و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۴۱,۵۴۴,۸۶۹ دلار است. استیبل کوین TUSD در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ در کمترین قیمت ۰.۸۸ دلار و در ۴ شهریور در بیشترین قیمت ۱.۶۲ دلار معامله شده است.

نحوه عملکرد TrueUSD چگونه است؟

فرآیند خرید tusd
فرآیند خرید. منبع: cryptonews.com

تراست توکن از قراردادهای هوشمندی که به صورت عمومی بازبینی کد (Audit) شده‌اند، برای کنترل صدور توکن‌ها بهره می‌برد. سرمایه موجود هرگز در اختیار تیم توسعه‌دهنده تراست توکن قرار نمی‌گیرد. پس از آنکه حساب‌های اسکرو دلار دریافت کنند، توکن‌های جدید TUSD به صورت خودکار صادر می‌شوند. همچنین پس از آنکه کاربری دلار بازخرید کند، بلافاصله معادل با مقدار دلار بازخریدشده، توکن TUSD سوزانده می‌شود. بدین ترتیب، تراست توکن از نسبت یک به یک دلار و TUSD موجود در حساب‌های اسکرو و هم‌چنین مقدار TUSD در گردش اطمینان حاصل می‌کند.

پس از آنکه کاربران مراحل احراز هویت و الزامات ضدپولشویی را گذراندند، می‌توانند مستقیما به یکی از شرکای تجاری TrueUSD دلار ارسال کنند. پس از بررسی و تایید سرمایه مذکور توسط شرکت اسکرو، API موجود با قرارداد هوشمند TUSD تعامل برقرار می‌کند و بدین ترتیب، با نسبت یک به یک به صدور توکن و ارسال آنها به کیف پول ارائه‌شده می‌پردازد.

استیبل کوین TUSD دربرگیرنده مزیت‌های دلار و ارزهای رمزنگاری شده است؛ این توکن در عین ثبات نسبی قیمت و پشتوانه دلاری، دسترسی راحت‌تر به معاملات دلاری را برای مردم سراسر جهان فراهم می‌کند.

اگر درصدد تبدیل استیبل کوین TUSD به دلار هستید، رویه‌ای برعکس روند فوق صورت می‌گیرد. کاربر توکن‌های TUSD خود را به آدرس قرارداد هوشمند ارسال می‌کند. شرکت مذکور از این اقدام مطلع شده و انتقال ارز سنتی به حساب کاربر را فعال می‌کند.

فرآیند بازخرید TrueUSD
فرآیند بازخرید.

این سیستم از چندین API استفاده می‌کند و باعث می‌شود که کنترل موجودی توکن‌ها نسبت به سایر روش‌ها آسانتر و بهینه‌تر شود.

مزایای توکن TUSD را می‌توان به طور خلاصه به شرح زیر عنوان کرد:

 • محافظت قانونی: شرکت مذکور، تاییدیه‌های رایجی منتشر می‌کند که همراه با محافظت‌های قانونی است. این محافظت قانونی توسط حساب‌های اسکرو ارائه می‌شود.
 • قابل بازخرید و تبدیل به دلار: هر کاربر یا سازمانی که مراحل احراز هویت و الزامات ضدپولشویی در پلتفرم تراست توکن را گذرانده باشد می‌تواند توکن‌های TUSD را بازخرید کرده و به دلار تبدیل کند. هرچند حداقل مقدار برداشت برابر با ۱۰۰۰ دلار است.
 • مدیریت سرمایه قابل اعتماد: روش ایجاد و عملکرد سیستم TrueUSD به شما امکان می‌دهد تا به جای انتقال پول از طریق شبکه TUSD، به تبادل مستقیم دلار با حساب‌های اسکرو بپردازید.
 • دارای وثیقه کامل: هر توکن TUSD همواره دارای وثیقه دلاری برابری است که در حساب اسکرو نگهداری می‌شود. توکن‌های جدید توسط قراردادهای هوشمندی صادر و سوزانده می‌شوند که به صورت عمومی حسابرسی و بررسی شده‌اند.
 • تأییدیه‌های رایج: تمام دارایی‌های حساب‌های اسکرو دارای تاییدیه‌ها و تصدیق‌های رایجی هستند که به صورت عمومی منتشر شده و دسترس قرار دارند.

تیم توسعه TrueUSD چه افرادی هستند؟

تیم اولیه این پروژه افرادی از استنفورد، برکلی، پالانیر و گوگل بودند. بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت تراست توکن رافائل کوزمن (Rafael Cosman) نام دارد. او پیش‌تر در گوگل کار می‌کرد. اما برای تاسیس تراست توکن در سال ۲۰۱۷ از تیم گوگل خارج شد. کوزمن فارغ‌التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد است.

الکس دو لورن (Alex de Lorraine) مدیر ارشد عملیاتی تیم Archblock است. تحصیلات او عمدتا در حوزه MBA بوده و به مدت ۷ سال در گوگل کار کرده است. در شرکت تراست توکن نیز حدود ۵ سال در سمت‌های مدیریتی فعالیت کرده است.

مارک کریژیک (Marek Kirejczyk) مدیر ارشد فناوری آرک بلاک (Archblock) است. او فارغ‌التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه‌های ورشو و آمستردام است. مارک همچنین مدیرعامل و موسس شرکت ETHWORKS است که بعدا توسط تراست توکن خریداری شد.

بررسی رودمپ TUSD

پروژه TUSD نقشه راه مدونی ندارد. برای مشاهده گزارش‌های ماهانه از وضعیت این استیبل کوین، همکاری‌های جدید و اخبار پیرامون پروژه به وبلاگ مدیوم TrueUSD مراجعه کنید.

سرمایه‌گذاران و همکاری‌های پروژه TUSD

Trust Token در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸ از شرکت‌هایی همچون A16Z، BlockTower Capital، DHVC، Jump Trading و ZhenFund حدود ۲۰ میلیون دلار سرمایه جمع کرد. شرکت تراست توکن در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که به منظور نوسازی زیرساخت‌های مالی به آرک بلاک (Archblock) تغییر نام می‌دهد. شرکت آرک بلاک طی ۶ دوره سرمایه‌گذاری، بالغ‌بر ۳۴.۲ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است.

همکاری TrueUSD و پروتکل بالانسر

TrueUSD در نوامبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که برنامه تشویق نقدینگی را در پروتکل بالانسر (در بستر پالیگان) راه‌اندازی خواهد کرد. بنابراین کاربران پروتکل بالانسر با تامین نقدینگی توکن‌های TUSD-DAI-USDC-USDT در بالانسر پاداش خواهند گرفت. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

ارز دیجیتال TrueUSD را از کجا بخریم؟

استیبل کوین TUSD در صرافی‌های متمرکز کوکوین، بیتفینکس، بیترکس، پولونیکس، هیوبی و صرافی بایننس موجود است. از بازارهای غیرمتمرکز محل خرید TrueUSD می‌توان به یونی سواپ، صرافی پنکیک سواپ، سوشی سواپ، Sun.io و بالانسر اشاره کرد.

کیف پول‌های سازگار با TUSD

انتخاب کیف پول وابسته به بستر بلاکچینی TUSD است. مثلا اگر توکن TUSD شما در بستر اتریوم است، باید از کیف پول‌های اتریومی استفاده کنید. در ادامه معروف‌ترین کیف پول‌های شبکه‌های پرکاربرد را فهرست می‌کنیم:

کیف‌پول‌های اتریومی برای TUSD

کیف پول‌های BNB Smart Chain برای TUSD

 • متامسک
 • کیف پول شبکه بایننس (Binance Chain Wallet)
 • تراست ولت
 • کیف پول مث (Math Wallet)
 • کیف پول سیف پل (SafePal)
 • کیف پول سخت‌افزاری لجر

کیف پول‌های شبکه آربیتروم برای نگهداری TreUSD

 • متامسک
 • تراست ولت
 • کیف پول مث (Math Wallet)
 • کیف پول رین بو (Rainbow)
 • لجر
 • کوین بیس ولت (Coinbase Wallet)
 • گنوسیس سیف (Gnosis Safe)
 • Marble Wallet

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ارز دیجیتال TrueUSD چیست؟
  رمزارز TrueUSD یا TUSD نوعی استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا است. قیمت هر واحد از TUSD با یک دلار آمریکا برابری می‌کند. این توکن در بستر شبکه‌های اتریوم، آربیتروم، آوالانچ، BNB Smart Chain، BNB Beacon Chain و ترون ۲۰ قرار دارد.
 • تراست توکن (TrustToken) چیست؟
  تراست توکن پلتفرمی برای صدور دارایی‌های توکنیزه‌شده مانند انواع استیبل کوین‌ها است. این پلتفرم هم‌اکنون به Arcblock تغییر برند داده است.

جمع‌بندی

بی‌ثباتی قیمت یکی از بزرگترین موانع بر سر راه پذیرش گسترده رمزارزها به شمار می‌آید. بازار به شدت پرنوسان، استفاده از رمزارزها در تراکنش‌های روزانه، انتقال بین‌المللی پول و پذیرش این عرصه به عنوان درگاه پرداخت رایج و پذیرفته‌شده را دشوار می‌سازد. به همین دلیل استیبل کوین‌هایی همچون TrueUSD به وجود آمده‌اند. TUSD نوعی رمزارز باثبات است که توسط پلتفرم TrustToken ساخته و صادر شده است. از ویژگی‌های آن می‌توان به پشتوانه دلاری، قابلیت بازخرید و دریافت دلار فیزیکی، محافظت قانونی در حساب‌های اسکرو اشاره کرد. نظر شما درباره توکن TUSD چیست؟ شما از کدام استیبل کوین بازار برای نوسان‌گیری و اندوختن سرمایه استفاده می‌کنید؟

منبع
trueusd

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا