متوسط کریپتو کده

ارز دیجیتال TrueUSD چیست؟‌ همه چیز درباره TUSD

قبل از اینکه به توضیح اینکه ارز دیجیتال TrueUSD چیست بپردازیم باید بدانیم که یکی از مهمترین اهداف و نتایج به وجود آمدن ارزهای دیجیتال جایگزینی با ارزهای رایجی چون دلار، یورو و … است. ارزی که برای تراکنش‌های روزانه مردم در سراسر جهان و همچنین جایگزین مناسبی برای تمامی ارزهای رایج برای مبادلات تجاری باشد. البته بعضی اعتقاد دارند که چنین واقعه ای هرگز رخ نخواهد داد در صورتی که گروهی دیگر معتقدند که با شرایط اقتصادی جهان امروز حضور رمز ارزها امری اجتناب ناپذیر است.

اگرچه کاربران ارزهای دیجیتال به سادگی می‌توانند با یکدیگر داد و ستد انجام دهند، اما هنوز وابسته به ارزهای رایج هستند. زیرا تنها در برخی موارد اندک کاربران می‌توانند با رمز ارزها محصولات مورد نظر خود را خریداری کنند. با اینکه جایگزینی ارزهای رایج با ارزهای دیجیتال در یک مدت زمان کوتاه غیرقابل امکان به نظر می رسد، چرا نباید تلاش کرد تا این سیستم مالی و تراکنش‌های بانکی را بهبود بخشید تا کاربران در یک فضای قابل اعتمادی به تجارت و داد و ستد های مالی خود بپردازند؟

از نگاهی می‌توان گفت جهان رمزنگاری شده به ایده رشد کردن در کنار سیستم بانکداری سنتی عادت کرده است. شاید به طور کلی با این هدف پیش می‌رود که سیستم سنتی بانکداری و دنیای رمزنگاری را با هم ادغام کند. در همین زمینه خیلی از پروژه‌ها در فضای ارزهای دیجیتال طراحی و ساخته می‌شوند. پروژه هایی که تلاش دارند تا کاربران به همان سادگی که در گذشته با ارزهای رایج داد و ستد انجام می داده‌اند اکنون نیز قادر به تجارت با رمز ارزها باشند. یکی از این پروژه‌ها ارز دیجیتال TrueUSD است.

این مقاله در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۹ به روز رسانی شده است

ارز دیجیتال TrueUSD چیست؟

ارز دیجیتال TrueUSD چیست

ارز دیجیتال TrueUSD یک استیبل کوین است که ارزش آن با نسبت ۱به ۱ برابر با دلار آمریکا است. TrueUSD یک استیبل کوین ERC20 با پشتیبانی دلار است که بر بستر بلاک چین اتریوم عرضه شده است و به طور کامل توسط وثیقه‌های قانونی محافظت و توسط گواهینامه‌های شخص ثالث تأیید می‌شود.

ارز دیجیتال TrueUSD برای کاهش خطر و ارائه حمایت قانونی از دارندگان توکن در برابر سواستفاده از چندین حساب سپرده استفاده می‌کند. TrueUSD اولین رمز ارزی است که در سیستم عامل TrustToken ساخته شده است.

TrueUSD برای اولین بار در دی ماه ۱۳۹۷ به صورت محدود راه اندازی شد و در آبان ۱۳۹۹ تقریباً ۴۰۰ میلیون دلار از توکن‌های پشتیبانی شده آن، موجود است.

TrustToken چیست؟

TrustToken چیست

TrustToken بستری برای ایجاد توکن‌ با پشتیبانی دارایی‌هایی دیگر است که به راحتی می‌توانید در سراسر دنیا آنها را خرید و فروش کنید. برای مثال استفاده از طلا برای تولید توکن‌هایی که ارزش آن برابر طلا است.

این پلتفرم مانند پلی بین بلاکچین و دارایی‌های واقعی است که دارای ارزشی بالغ بر ۲۵۶ تریلیون دلار است.

از محصولات دیگر این پلتفرم می‌توان به TrueGBP استیبل کوینی با پشتیبانی پوند انگیس، TrueAUD استیبل کوینی با پشتیبانی دلار استرالیا و TrueCAD استیبل کوینی با پشتیبانی دلار کانادا نام برد.

پروتکل وام‌دهی جدید این پلتفرم Truefi نیز یکی از پروژه‌های دیفای محسوب می‌شود که امکان Yield، وام‌های ثابت را فراهم می‌کند و وام گیرنده می‌تواند وام را با نرخ ثابت و نرخ بهره بدون وثیقه فراهم کند.

استیبل کوین (StableCoin) چیست؟

 استیبل کوین یا کوین‌های پایدار یک نوع ارز دیجیتالی هستند که براساس تکنولوژی بلاک چین کار می‌کند و ارزش آنها به کالاهای خارجی وابسته است. مزایای این کوین‌ها در بازار کریپتو غیرقابل انکار است. مهمترین مزیت کوین پایدار این است که سرمایه‌گذاران می‌توانند به عنوان راهی برای فرار از بازارهای نزولی بدون تبدیل دارایی خود به ارزهای فیات، از آنها استفاده کنند.


برای درک بهتر مفهوم استیبل کوین مقاله استیبل کوین (Stablecoins) چیست؟ کوین هایی با قیمت ثابت را مطالعه کنید


تتر (USDT) یک نمونه ی بارز از استیبل کوین با پشتوانه ی دلار آمریکا است. با تتر کاربران مجاز به انجام تراکنشهای مالی خود با دلار آمریکا هستند از همین روی ارزش این توکن براساس میزان دلار موجود در حساب بانکی به عنوان پشتیبان ارزش میابد به گونه ای که با رشد صعودی و نزولی دلار آمریکا هم سو است.

از آنجایی که USDT به عنوان یک استیبل کوین قابل اعتماد به مدتی طولانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، شایعات اخیر در رابطه با مشروعیت این پروژه و اتهاماتی در رابطه با کمبود پشتوانه ی مالی، باعث عدم اعتماد تعداد گسترده ای از کاربران شده است. کمبود اعتماد و نقدینگی به عنوان پشتوانه، نقش اساسی در راه رشد و تعالی این سکه پایدار ایفا می کنند.

به همین دلیل TrueUSD به عنوان یک پروژه در راستای ایجاد  استیبل کوینی که راه حلی باشد برای برطرف کردن دو معظل کمبود اعتماد و نقدینگی راه اندازی شد. از آن روی که عمر چندانی از آغاز این پروژه نمی‌گذرد TrueUSD در تلاش است تا به نهایت استاندارد مورد نظر دست یابد.

TrueUSD چگونه کار می‌کند؟

کارکرد ارز دیجیتال TrueUSD

سایت رسمی TrueUSD در تعریف خود چنین اذعان دارد:

ما یک کوین پایدار ساده می‌خواهیم، بدون نیاز به تائید و اعتماد به یک حساب بانکی، یک شرکت و یا یک الگوریتم خاص.

برخلاف سیستم گذشته که در آن تنها یک حساب بانکی توسط یک شرکت خاص مورد ارزیابی قرار می‌گرفت، در سیستم TrueUSD دلار آمریکا در حساب‌های بانکی شرکت‌های مختلف قابل اعتمادی که قرار داد شخص ثالث را امضا کرده‌اند، قرار خواهد گرفت. میزان دارایی این حساب‌های بانکی هر روزه منتشر و هر ماه حسابرسی می‌شود. سیستم ذخیره سازی دلار، این اطمینان را به کاربران می‌دهد که آن‌ها می‌توانند اعتماد کاملی به TrueUSD داشته باشند. درحقیقت پشتوانه مالی که نقش یک ضمانت نامه را ایفا می‌کند به صورت مرکزی که در گذشته رایج بود ذخیره سازی نمی‌شود و این امر باعث می‌شود تا تمامی کاربران و شرکای مالی به آن حساب دسترسی و برای آنها قابل رویت باشد.

اگر کاربری بخواهد TUSD را از طریق درخواست آنلاین دریافت کند، باید از مرحله KYC/AML گذر کند. وقتی این کنترل و آزمون کامل شد، می‌توانند دلار را به یکی از شرکت‌های شریک در پروژه TrueUSD ارسال کنند. هنگامی که تراکنش مورد نظر توسط شرکت‌ها مورد بررسی و تائید قرار گرفت، APL کاربران براساس یک قرار داد هوشمند ایجاد خواهد شد و توکن TUSD به نسبت ۱:۱ برای کاربر واریز خواهد شد.


بیشتر بخوانید : احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟ ابزاری برای مبارزه با پولشویی!


توکن‌ها می‌توانند به کیف پول منتقل و یا به عنوان مبلغ پرداختی استفاده شوند و از طرفی دیگر می‌توانند مثل ارزهای دیجیتالی دیگر با سود و مزایای ارزهای رایج کاربرد داشته باشند. این ویژگی باعث پایین آمدن کارمزد تراکنش و زمان نقل و انتقال پول می‌شود. کاربران می‌توانند پول خود را به دلار آمریکا تبدیل و بر اساس سیستم قرار داد هوشمند با توکن‌های TUSD تراکنش مورد نظر خود را انجام دهند. این سیستم نوین با استفاده از APL های گوناگون در یک محیط غیر متمرکز کار می‌کند و به کاربرانی که از دلار استفاده می‌کردند، این امکان را می‌دهد تا در این فضا هم کارهای خود را انجام دهند.

تیم اصلی TrueUSD

همانطور که اشاره کردیم TrueUSD استیبل کوینی است که توسط شرکت مادر TrustToken راه اندازی شده است، که بنیانگذار و مدیر عامل آن رافائل کوزمن است. وی برای ایجاد TrustToken در سال ۲۰۱۷ از گوگل خارج شد. تیم TrueUSD با همکاری WilmerHale و White&Case یک چارچوب قانونی برای ارزهای دیجیتال وثیقه‌ای تهیه کرده است و شبکه‌ای از شرکا برای وثیقه‌گذاری و بانکداری دارد.

تیم TrueUSD از توسعه‌دهندگانی از استنفورد، برکلی، پالانیر و گوگل بیرون می‌آید و حامیان آن شامل Founders Fund Angel ، Stanford-StartX و Blocktower Capital هستند.

چه کسانی از ارز دیجیتال TrueUSD استفاده ‌می‌کنند؟

کاربران TrueUSD

تقریبا تمامی کسانی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعال هستند می‌توانند برای فرار از نوسانات بازار و کم کردن کارمزدهای تبدیل رمز ارزها به ارزهای فیات از TUSD استفاده کنند. اما چهار گروه مهم اصلی‌ترین مشتری‌های این ارز دیجیتال هستند.

تریدرهای رمز ارزها

تریدرها همیشه نیاز به یک استیبل کوین قابل اعتماد دارند تا در جریان نوسانات بازار از آن استفاده کنند و مجبور به تبدیل ارزهای خود به ارز دیگر یا ارزهای فیات نباشند

جریان اصلی تجارت

افراد و مشاغل روزمره می‌توانند بدون نوسانات بیت کوین از مزایای ارزهای دیجیتال (سرعت معامله سریعتر و دسترسی جهانی) بهره‌مند شوند. اکنون می توانید بوسیله آن حقوق بپردازید، وام بگیرید، یا با یک ارز دیجیتال قهوه بخرید و اقتصاد جدیدی از برنامه‌های مالی رمز ارزها را امکان پذیر کنید.

اقتصادهای در حال توسعه

برخی از بازارهای در حال توسعه به طور فزاینده‌ای برای تجارت به ارزهای دیجیتال متکی هستند. استفاده از ارز دیجیتال TrueUSD می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسبی برای این نوع بازارها باشد.

موسسات مالی

شرکت‌های مالی که می‌خواهند وارد دنیای رمزنگاری شوند، برای سرمایه‌گذاری‌های زیاد می‌توانند از یک استیبل کوین که به صورت کاملا قانونی اداره می‌شود با آسودگی بیشتری استفاده کنند.

چه چیزی TrueUSD را منحصر به فرد می‌کند؟

هدف TrueUSD برقراری تعادل بین ثبات و سودمندی که از موارد اصلی استفاده از هر استیبل کوینی است، ایجاد شده که این کار همراه با امنیت به صورت قانون‌گذاری شده است. به این ترتیب ، جذابیت این استیبل کوین علاوه بر معامله‌گران خصوصی کوچکتر، به سمت سرمایه‌گذاران بزرگتر است که به دنبال کاهش ریسک هستند.

TrustToken اینگونه TUSD را توصیف می‌کند که  ارز دیجیتال TrueUSD اولین استیبل کوینی است که کاملاً  و به صورت قانونی توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. TrueUSD بخشی از بازار استیبل کوین‌ها است که در حال گسترش است و اکنون تعداد زیادی دارایی با پشتوانه دلار را در بر می‌گیرد.

TrustToken به عنوان بخشی از فعالیت‌های تجاری خود وارد مشاغل مختلف شرکتی شده است، همچنین آپشن‌هایی برای دارندگان TUSD برای افزایش درآمد منفعل سالانه نیز در نظر گرفته است.

خرید و نگهداری TrueUSD

TUSD را می‌توانید مانند تمامی ارزهای دیجیتال دیگر خریداری کنید. انواع صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز رمز ارزها برای خرید TUSD مناسب هستند و امکان تبادل آنها تقریبا با تمامی ارزهای دیجیتال بازار وجود دارد. (از صرافی‌های متمرکز برای خرید TUSD می‌توان به بایننس، هیوبی و کراکن اشاره کرد و از صرافی‌های غیرمتمرکز نیز یونی‌سواپ و سوشی گزینه‌های مناسبی هستند)

از آنجا که TrueUSD یک رمزارز با استاندارد ERC20 است برای نگهداری از آن باید از کیف‌پول‌های بلاک چین اتریوم استفاده کرد. ( از بهترین نمونه‌های می‌توان به لجر، MyEtherWallet و متامسک اشاره کرد)

البته باید بدانید که trueusd یک استیبل کوین مترمرکز است که می‌تواند سرمایه شما را مسدود کند و یکی از مهمترین اشکالاتی که تتر و trueusd یا هر استیبل کوین متمرکزی دیگری دارند این است که باید طبق قوانین بین المللی پیش روند تا فعالیت کنند برای همین کار کردن با آنها می‌تواند از جهاتی خطرناک باشد.

تفاوت بین TUSD و USDT

شاید بتوان گفت دو استیبل کوین TrueUSD و تتر که هردو بوسیله دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند باید کاملا یکسان باشند اما این دو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.


بیشتر بخوانید : ارز دیجیتال تتر چیست ؟ همه چیز درباره رمزارز USDT


قیمت و ارزش بازار

قیمت TrueUSD همواره برابر با یک دلار بدونه هیچگونه نوسانی است و در زمان نگارش این مقاله از لحاظ حجم بازار با نزدیک بر ۲۷۵ میلیون دلار در رده ۶۳ برترین ارزهای دیجیتال قرار دارد در حالی که تتر ممکن است کمی نوسان داشته باشد و قیمت آن تا به حال به مقادیری بیش از یک دلار و کمتر از آن هم رسیده است و از لحاظ حجم بازار با ۲۰ میلیارد دلار در رده چهارم قرار دارد.

محبوبیت

TUSD به دلیل انتشار دیرهنگام در دنیای رمز ارزها به محبوبیت USDT نیست و بنابراین نمی‌تواند محبوبیت زیادی نیز در آینده کسب کند.

پشتوانه مالی

سیستم TrueUSD هرگز وجوه پشتیبانی شده را لمس نمی‌کند زیرا مستقیماً توسط حسابهای سپرده مدیریت می‌شود اما در مورد تتر اینگونه نیست و وضعیت دلار پشتوانه آن هیچ‌گاه دارای شفافیت کامل نبوده است.

سرمایه‌گذاری

اگر صحبت از چشم انداز سرمایه‌گذاری برای USDT و TUSD باشدباید گفت که هر سرمایه‌گذار که مایل به سرمایه‌گذاری در توکن TUSD است، قبل از خرید توکن ، باید احراز هویتKYC  اجباری را انجام دهد. اینکار شفافیت هر تراکنش را در مقایسه با USDT تضمین می‌کند.

قانون‌گذاری

عامل دیگر در بحث تتر و  TrueUSDاین واقعیت است که Tether Limited هرگز به طور رسمی توسط هیچ شخص ثالث حسابرسی نشده است، بر خلاف TrustToken که به طور مرتب گواهی نامه‌های جاری را منتشر می‌کند.

منبع
cryptocompare

نوشته های مشابه

8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا