متوسط صرافی

سوشی سواپ چیست؟ آموزش کار با پرحاشیه‌ترین صرافی غیرمتمرکز در شبکه اتریوم

با گسترش و توسعه دیفای، تعداد پلتفرم‌ها و صرافی‌های غیرمتمرکز در این حوزه در حال افزایش هستند. استقبال افراد از این سامانه‌ها به امکانات و قابلیت‌های آن‌ها بستگی دارد. صرافی سوشی سواپ “Sushiswap” یکی از جدیدترین دکس‌ها است که از هسته اصلی صرافی یونی سواپ استفاده کرده و فورک این پروژه به‌حساب می‌آید. در این مقاله قصد داریم درباره امکانات، مزایا و معایب و نحوه کار با سواپ آن را آموزش دهیم.

سوشی سواپ چیست؟

صرافی سوشی سواپ

صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ به‌عنوان فورکی از صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ معرفی شده است. در واقع این صرافی نسخه تغییریافته از یونی سواپ است که بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند. این صرافی غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۰ توسط شخص یا دو گروه با نام‌های مستعار سرآشپز نومی “Chef Nomi” و “0xMaki” به‌وجود آمد. اطلاعات دقیقی از هویت و مشخصات خالق یا خالقین Sushiswap در دسترس نیست.

برخلاف صرافی‌های قدیمی مانند بایننس که خودش بازارسازی می‌کند، SushiSwap بر اساس جامعه‌مدار بودنش، از کاربران به‌عنوان تامین‌کنندگان نقدینگی استفاده می‌کند و به آن‌ها به‌ازای این کار توکن SUSHI پاداش می‌دهد. هولدرهای این توکن اجازه دارند در قانون‌گذاری‌ها و تعیین پروتکل‌ها اظهارنظر کنند. همچنین درصدی از کارمزد تراکنش‌ها برای این افراد در نظر گرفته شده است.

مزایای و معایب Sushiswap

همواره محصولات جدیدی که عرضه می‌شوند، بعد از گذشت زمان و استفاده از آن‌ها معایب و مزایای آن‌ها مشخص می‌شوند. در حال حاضر اصلی‌ترین ضعف و عیب سوشی سواپ، ضرر ناپایدار در استخرهای آن است. مدت زیادی از راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ نگذشته است به همین جهت تامین نقدینگی استخرها و توکن‌های این صرافی غیر متمرکز هنوز به ثبات نرسیده است. به‌عنوان مثال در استخری که توکن سوشی و ETH داشته باشد، احتمال ضرر ناپایدار وجود دارد.

همچنین کم بودن فراوانی رمزارزها (در مقایسه با صرافی بایننس)، محدودیت در حجم معاملات (به‌خاطر اسپلیج بالا)، نداشتن ابزاری مانند حد سود و ضرر و کارمزدهای بالا از جمله معایب این صرافی غیرمتمرکز است.

مزایای سوشی سواپ را می‌توان به صورت زیر بیان کرد.

عدم نیاز به احراز هویت: تمامی افراد می‌توانند بدون اینکه نیاز باشد عکسی از خودشان یا مدارک شناسایی‌شان ارائه کنند، در این پلتفرم به فعالیت بپردازند. عدم احراز هویت برای کشورهایی از جمله ایران که دچار تحریم و قوانین سفت و سخت بین‌المللی هستند،‌ بسیار مفید و کاربردی است.

توکن سوشی: به‌ازای فعالیت در استخرهای این صرافی، توکن سوشی دریافت خواهید کرد. می‌توانید این توکن را به اتریوم تبدیل کنید.

کارمزد: ۰/۲۵ درصد از تراکنش‌ها به LPها و ۰/۰۵ درصد از هر تراکنش دوباره به SUSHI تبدیل و به هولدرها به‌عنوان پاداش داده می‌شود.

کم بودن احتمال هک شدن و مسدود سازی حساب و کنترل کامل بر روی دارایی‌ها از دیگر مزایای سوشی سواپ به حساب می‌آید.

آموزش تصویری کار در سوشی سواپ

برخلاف صرافی‌های سنتی که برای فعالیت و خریدوفروش باید در آن‌ها افتتاح حساب کرد، تنها چیزی که برای شروع کار در سوشی سواپ نیاز است، یک کیف پول رمز ارز و تعدادی توکن یا اتریوم (برای تامین هزینه گس (gas)) مورد نیاز است. سوشی علاوه بر اتریوم به بسیاری از زنجیره‌های جانبی که از رمزارزهای مختلف برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، متصل است. در این آموزش برای سهولت در انتقال مطالب از اولین زنجیره‌ای که سوشی روی آن بنا شد (اتریوم)، استفاده می‌کنیم.

زمانی که وارد صفحه صرافی سوشی سواپ می‌شوید، از دو قسمت می‌توانید کیف پول خود را به این دکس متصل کنید (Connect to a wallet).

اتصال کیف پول به صرافی سوشی سواپ
اتصال کیف پول به صرافی سوشی سواپ

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، صرافی سوشی سواپ امکان اتصال ولت‌های مختلف را به این دکس فراهم کرده است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به متامسک اشاره کرد.

لیست کیف پول‌های قابل اتصال به صرافی سوشی سواپ
لیست کیف پول‌های قابل اتصال به صرافی سوشی سواپ

به‌محض اتصال، شما می‌توانید آدرس کیف پول خودتان را در گوشه بالا سمت راست مشاهده کنید.

آدرس کیف پول متصل شده به سوشی سواپ
آدرس کیف پول متصل شده به سوشی سواپ
برای استفاده از هر توکن شخصی در پلتفرم باید به سوشی سواپ دسترسی داد. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید با پرداخت USDC$، توکن SUSHI$ خریداری کنید، با پرداخت کارمزد کمی این دسترسی را به سوشی خواهید داد. این کارمزد به ماینرهای شبکه اتریوم برای ثبت و تایید تراکنش‌ها داده خواهد شد.

برای سواپ، به قسمت Swap بروید. باید در این بخش نوع توکن‌های مبدا و مقصد را انتخاب و مقدار هر کدام را مشخص کنید. همچنین از قسمت تنظیمات میزان اسلیپج و مدت زمان اعتبار این تراکنش را تعیین کنید. همچنین در بخش این امکان به شما داده شده که از قابلیت افزایش اسپلیج و پیشنهاد به ماینرها برای تایید سریع‌تر تراکنشتان، استفاده کنید.

تنظیمات تراکنش در سوشی سواپ
تنظیمات تراکنش
پیشنهاد به ماینرها برای تایید سریع‌تر
پیشنهاد به ماینرها برای تایید سریع‌تر

پس‌ از اینکه از صحت اطلاعات واردشده مطمئن شدید، دکمه سواپ را کلیک کنید (زمانی که موارد وارد شده صحیح باشند، عبارت Enter an amount به Swap تبدیل می‌شود). بعد از مدتی به‌صورت خودکار توکن‌های جدید به کیف پول منتقل می‌شوند.

سواپ کردن توکن‌ها در سوشی سواپ
سواپ کردن توکن‌ها

ممکن است این سواپ انجام نشود. در قدم اول در کیف پولتان گزینه اضافه کردن توکن “Add Token” را انتخاب کنید و به صورت دستی این کار را انجام دهید.

اگر بعد از انجام سواپ، منصرف شدید یا می‌خواستید آن را لغو کنید باید بدانید که هیچ تراکنشی را نمی‌توان در دنیای رمزارزها پس از انجام شدن لغو کرد؛ اما اگر تراکنشتان هنوز تایید نشده باشد، می‌توانید در کیف پولتان آن را لغو کنید. لغو کردن تراکنش‌ها نیز شامل کارمزد می‌شوند.

اضافه و خارج کردن نقدینگی به استخرهای Sushiswap

صرافی‌های سنتی به صورت مدیریت‌شده نقدینگی مورد نیاز صرافی را تامین می‌کنند. در سوشی سواپ این نقدینگی که وسیله اصلی خریدوفروش توکن است، از سمت کاربران و به شکل داوطلبانه تامین می‌شود. این صرافی برای ایجاد انگیزه در تامین‌کنند‌گان، ۰/۲۵ درصد از کارمزد تراکنش‌ها را به آن‌ها اختصاص می‌دهد.

اگر می‌خواهید یکی از تامین‌کنندگان نقدینگی در این صرافی باشید، باید به بخش لیکوئیدیتی “Liquidity” بروید. برای تشکیل استخر باید مقادیر توکن‌های انتخابی، ارزش پولی برابری داشته باشند. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید ۱۰۰ دلار نقدینگی وارد استخر نقدینگی کنید و جفت توکن انتخابی‌تان اتر و سوشی است، باید نسب عددی آن‌ها را درست تعیین کنید. در زمان نگارش این مقاله برای این مبلغ باید ۰/۰۵۶۵۱۹ اتر و ۱۶/۰۳ سوشی انتخاب کنیم.

ایجاد استخر در Sushiswap
ایجاد استخر در Sushiswap

بعد از اطمینان از اطلاعاتی که وارد کردید، دکمه تایید “Confirm Adding Liquidity” را انتخاب کنید. سیستم توکن نقدینگی سوشی یا “SLP Tokens” را به‌عنوان سندی مبنی بر تامین نقدینگی به شما خواهد داد.

این توکن‌ها به صورت خودکار در کیف پولتان نمایش داده نمی‌شود و برای بررسی آن باید به این آدرس و قسمت “Your Liquidity Positions” بروید.

همان‌طور که در عکس مشاهد می‌کنید در بالای این قسمت نیز یادآوری کرده در صورت تامین نقدینگی استخرها، ۰/۲۵ درصد از تراکنش‌ها به‌عنوان پاداش باتوجه به نسبت سهمتان در استخرها، به شما تعلق خواهد گرفت. این پاداش‌ها زمانی که پولتان را از استخرها خارج کنید، برایتان واریز می‌شود.

برای خارج کردن نقدینگی از استخر نیز کافی است در همان تب “Liquidity” از قسمت “Your Liquidity Positions” استخر و جفت رمزارزتان را انتخاب کنید. دکمه Remove را کلیک کنید، درصدی که می‌خواهید از استخر خارج کنید را تعیین، و در آخر دکمه Approve را کلیک کنید.

علاوه بر تامین نقدینگی استخرها، مشارکت در مزرعه‌ صرافی سوشی سواپْ از دیگر راه‌های درآمدزایی در این دکس است. تفاوت این مزارع که Onsen نام دارند با استخرها این است که شما با افزودن نقدینگی به مزرعه، توکن SUSHI$ دریافت می‌کنید.
برای سپرده کردن slp (sushi liquidity provider) به قسمت Farm بروید و در آنجا میزان سپرده‌گذاری خودتان را انتخاب کنید.

استیک SUSHi$

سوشی سواپ علاوه بر اینکه شما را به نگهداری توکن SUSHI تشویق می‌کند، به استیک کردن و سپرده‌گذاری آن در xSHUSHI تشویق می‌کند. در کنار سودی که ممکن است از استخرها یا دریافت کارمزد از تراکنش‌های به‌ازای هولد توکن سوشی، به دست بیاورید، ۵ درصد از تمام تراکنش‌های پلتفرم به هولدرهای xSUSHI می‌دهد. برای این کار کافی است تعدادی توکن سوشی داشته باشید.

استیک کردن SUSHI در سوشی سواپ
استیک SUSHI

از قسمت Stake وارد بخش مورد نظر شوید، روی Stake SUSHI کلیک کنید و مقداری که می‌خواهید سپرده‌گذاری کنید را وارد کنید.در انتها دکمه Approve را کلیک کنید.

هر زمان نیز خواستید توکن خود را خارج کنید، همین مراحل را بروید اما این‌بار گزینه Unstake را انتخاب کنید.

انتقال از یونی سواپ به سوشی سواپ

اخیرا صرافی یونی سواپ سیستم پاداش برای تامین نقدینگی خود را خاتمه داده است و دیگر توکنی در ازای آن نمی‌دهد. سوشی سواپ اعلام کرده فرصتی را برای LPهای یونی سواپ فراهم کرده است که با انتقال استخرهای نقدینگی‌شان از آن صرافی به Sushiswap، دوباره توکن‌های حاکمیتی دریافت کنند.

اگر در صرافی یونی سواپ استخر دارید و می‌خواهید آن را به سوشی سواپ انتقال دهید باید برای این کار در قسمت Migrate استخر و مقدار مورد نظر خودتان را که لیست شده، انتخاب و تایید کنید.

Lend در سوشی سواپ

پلتفرم سوشی سواپ این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که بتواند قرض بدهند یا قرض بگیرند. برای توضیح این ساز و کار ابتدا باید چند ابزار و مفهوم مانند BentoBox و Kashi را توضیح دهیم.

بنتو باکس (BentoBox)

بنتو باکس یکی از دیگر امکانات سوشی سواپ است که کاربران می‌توانند در آن سپرده‌گذاری کنند. کسانی که نقدینگی BentoBox را تامین می‌کنند با دریافت کارمزد از استفاده‌کنندگان نقدینگی آن، درآمد به‌دست می‌آورند. این نقدینگی ممکن است برای وام یا هر چارچوبی که جامعه تایید کند، مصرف شود.

کاشی (Kashi)

کاشی اولین پروتکل دیفای ساخته‌شده روی بنتوباکس است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد که به صورت شخصی‌ساز و با گس مناسب از جفت‌توکن‌های موجود قرض بگیرند یا قرض بدهند.

کاشی از فریم‌ورک منحصربه‌فردی استفاده می‌کند که خطر موجود در بازارها به‌یکدیگر ارتباطی نداشته باشد. به نوعی بازارها را ایزوله کرده است.

سپرده‌گذاری در بنتوباکس

ابتدا به قسمت بنتوباکس بروید و روی دکمه Enter در زیر اسم Kashi کلیک کنید.

سرمایه‌گذاری در BentoBox در صرافی سوشی سواپ
ورود به kashi و سرمایه‌گذاری در BentoBox

گوشه بالا سمت راست روی BentoBox کلیک کنید. شما در اینجا می‌توانید توکن‌های کیف پولتان را ببینید و هرکدام از آن‌ها را برای سپرده‌گذاری انتخاب کنید. مقدار مورد نظرتان را بنویسید و دکمه Deposit را بزنید.

ورود به بنتوباکس سوشی سواپ
ورود به بنتوباکس
مقدار سرمایه‌گذاری در BentoBox سوشی سواپ
تعیین مقدار سرمایه‌گذاری در BentoBox

قرض دادن در صرافی سوشی سواپ

تمام بازارهای Kashi با توکن‌ها و دارایی‌هایی به‌عنوان وثیقه در سوشی سواپ حمایت می‌شوند. توکن‌های قرض گرفته شده برای اهداف مختلفی استفاده شده و شما به‌ازای قرض دادن (Lend) پولتان، بهره دریافت می‌کنید.

انتخاب جفت توکن برای lend صرافی سوشی سواپ
انتخاب جفت توکن برای lend

در بخش lending جفت‌ارز و وثیقه آن لیست شده است. بعد از انتخاب جفت توکن و وثیقه مورد نظرتان، مقدار مورد نظر برای وثیقه را انتخاب کنید و دکمه Deposit را کلیک کنید.

برای خارج کردن پولتان از قسمت Lend کافی است توکن‌هایتان را انتخاب و میزان درصدی که می‌خواهید برداشت کنید را وارد کنید. در آخر دکمه Withdraw را کلیک کنید.

خارج کردن پول از lend
خارج کردن پول از lend

وام گرفتن در Sushiswap

اولین مرحله قرض گرفتن (Borrow) در سوشی سواپ سپرده‌گذاری مقدار وثیقه مشخص شده برای توکنی که می‌خواهید قرض بگیرید۷ است. فرض کنید می‌خواهید BUSD قرض بگیرید. شما باید در ابتدا میزان مشخصی از توکن توکن BNB را به‌عنوان وثیقه سپرده کنید.

انتخاب توکن برای Borrow
انتخاب توکن برای Borrow

در قسمت اول مقدار وثیقه و در قسمت بعدی مقداری را که می‌خواهید قرض بگیرید، وارد کنید. برنامه به‌صورت خودکار بیشترین مقدار توکنی را که می‌توانید قرض بگیرید، به شما نمایش می‌دهد.

تعیین تعداد توکن وثیقه و قرض در صرافی سوشی سواپ
تعیین تعداد توکن وثیقه و قرض

کسانی می‌توانند در هر زمانی که می‌خواهند تمام یا بخشی از توکن قرض گرفته شده را بازگردانند. برای این کار پوزیشن Borrow خود را باز کنید و به تب Repay بروید. تعداد توکنی که می‌خواهید پس دهید را وارد و دکمه Repay را کلیک کنید.

Repay کردن قرض در سوشی سواپ
Repay کردن قرض
شما می‌توایند از گزینه Creat برای قرض گرفتن توکنی که در لیست موجود نیست، استفاده کنید.

سخن پایانی

باید بگوییم پروژه‌هایی مانند سوشی سواپ با فعالیت‌ها و ایده‌های جدید که دارند باعث پیشرفت فضای دیفای می‌شوند. این صرافی‌ها با استفاده از مفهوم غیرمتمرکز بودن باعث گسترش و ایجاد دسترسی‌های بیشتر به بازارهای مالی دنیا به‌خصوص برای افرادی که در کشورهای درگیر تحریم، شده‌اند. در این مقاله سعی کردیم با بررسی امکانات و نقاط قوت و ضعف صرافی Sushiswap، شما را در انتخاب دکس مورد نظرتان همراهی کنیم.

منبع
SushiBinance AcademyCoinmarketcap

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا