تحلیل اقتصادی

شاخص هزینه مصرف شخصی (PCE) ماه مارس اعلام شد؛ واکنش قیمت بیت کوین چه بود؟

شاخص PCE و Core PCE ساعت ۱۶:۰۰ به وقت تهران منتشر شد. این شاخص‌ها در بازارهای مالی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و معمولا روی سرمایه‌گذاری‌های پرریسک و خطرپذیر مثل ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت‌کوین تاثیر می‌گذارند. از آنجایی که داده‌های PCE مطلوب بودند، واکنش اولیه قیمت بیت کوین نیز مثبت بود.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، کشور آمریکا امروز ۲۶ آپریل (۷ اردیبهشت) شاخص هزینه مصرف شخصی (PCE) را منتشر کرد. شاخص PCE تغییرات قیمت کالاهای مصرفی و خدمات تبادل‌شده در اقتصاد آمریکا را اندازه‌گیری می‌کند.

شاخص PCE چه چیزی را نشان می‌دهد؟

شاخص مرکزی هزینه‌های مصرف شخصی (Core PCE) تغییرات قیمت کالاها و خدمات خریداری شده توسط مصرف‌کنندگان را به منظور مصرف، به استثنای غذا و انرژی اندازه‌گیری می‌کند. قیمت‌ها با توجه به کل مخارج هر آیتم سنجیده شده و تغییر قیمت را از دیدگاه مصرف‌کننده اندازه‌گیری می‌کنند. این یک راه کلیدی برای اندازه‌گیری تغییرات در روند خرید و تورم است.

شاخص PCE و Core PCE در بعد ماهانه (MoM) در ماه گذشته ۰.۳٪ بودند و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که هر دو این شاخص‌ها ثابت مانده و تغییری نکنند. پس از انتشار، داده‌های مربوط به شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی، برابر پیش‌بینی‌ها اعلام شد.

همچنین، شاخص PCE در بعد سالانه (YoY) در ماه گذشته ۲.۵٪ بود و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که به ۲.۶٪ افزایش پیدا کند. پس از انتشار داده‌های مربوط به شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی، ۲.۷٪ و بیشتر از پیش‌بینی اعلام شد. شاخص Core PCE نیز در بعد سالیانه در ماه گذشته ۲.۸٪ بود و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند به ۲.۶٪ کاهش پیدا کند. پس از انتشار داده‌های مربوط به شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی، ۲.۸٪ و باز هم بیشتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد.

به صورت کلی، تغییرات PCE و Core PCE رابطه مستقیمی با هزینه‌های مصرفی و خریدهای افراد دارد و نشان‌دهنده افزایش و کاهش این هزینه‌ها به صورت ماهیانه و سالیانه است.

نگاهی به FedWatch Tools

نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در ۱ می (۱۲ اردیبهشت) خواهد بود و با توجه به داده‌های فد واچ گروه CME، تا قبل از انتشار داده‌های PCE، حدود ۹۷.۳٪ احتمال می‌رفت نرخ بهره در محدوده ۵.۵۰-۵.۲۵٪ ثابت بماند و تنها ۲.۷٪ از فعالان بازار احتمال کاهش این نرخ را می‌دادند.

دقایقی پس از انتشار شاخص PCE، این احتمالات اندکی تغییر یافت.

احتمالات پیش رو در مورد افزایش نرخ بهره در نشست ماه می (اردیبهشت)؛ منبع: CME FedWatch Tool

واکنش اولیه قیمت بیت کوین به داده‌های PCE و Core PCE

واکنش اولیه قیمت بیت کوین نسبت به انتشار این داده‌ها مثبت بود و اولین کندل آن در تایم فریم ۱۵ دقیقه به رنگ سبز درآمد. در زمان انتشار این مقاله، قیمت بیت کوین در حدود ۶۴٬۳۶۲ دلار معامله می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا