آینده در دست صرافی های غیرمتمرکز؛ بیشتر با آنها آشنا شویم

یکی از بزرگترین ویژگی های ارزهای دیجیتالی، ویژگی غیرمتمرکز بودن آن هاست اما نگهداری ارزهای دیجیتالی در صرافی های متمرکز را می‌توان ایرادی بزرگ قلمداد کرد، زیرا نگهداری ارزهای دیجیتالی که خود غیرمتمرکز هستند، در صرافی های متمرکز امری است که غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتالی را زیر سوال می‌برد و تا به امروز انتقاد های زیادی را به سمت خود کشانده است. برای حل این مشکل صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتالی پا به عرصه این تکنولوژی گذاشته اند که در این مقاله قصد داریم لزوم استفاده و دلایل ایجاد آن ها را به صورت تحلیلی بیان کنیم.

نه به صرافی های متمرکز ارزهای دیجیتالی

اگر ارزهای دیجیتالی خود را در صرافی های غیرمتمرکز(چه داخلی چه خارجی، چه معتبر چه نامعتبر) نگهداری کنید هیچ تضمینی نیست که آنها را از دست ندهید! هرچند که این اتفاق ممکن است به ندرت بیفتد اما مهم این است که بالاخره احتمال دارد این اتفاق بیفتد و کل ارزهای دیجیتالیتان را از دست بدهید. علت این امر هم مشخص است، زیرا صرافی های متمرکز توسط یک نهاد مرکزی کنترل و مدیریت می‌شوند و این موضوع می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد. مثلا

  • صرافی مورد نظر می‌تواند تمامی ارزهای کاربران خود را بدزدد و کاری از دست شما هم برنیاید.
  • ممکن است شامل تحریم ها قرار بگیرید و حساب هایتان در صرافی مورد نظر مسدود شود، اتفاقی که برای کاربران بیترکس افتاد.
  • ممکن است توسط هکرها هک شوند و دارایی کاربران به سرقت برود، اتفاقی که بارها برای صرافی های مختلف افتاده است.
  • ممکن است صرافی مورد نظر در قیمت ها دستکاری کند و باعث شود برای کسب سود، مشتریانش را متضرر کند.
  • و…

برای افرادی که ارزهای دیجیتال خود را در صرافی های متمرکز نگهداری می‌کنند، تمامی موارد گفته شده و بسیاری دیگر از موارد می‌تواند تهدیداتی باشند که کاربران این صرافی ها را گریبان گیر کند.

در مسیر امنیت؛ صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتالی

صرافی های غیرمتمرکز آمدند تا به مفهوم غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتالی قوت ببخشند و امنیت کاربران را افزایش دهند. کدهای این صرافی ها قابل دسترس برای همه می‌باشد و همه‌ی افراد می‌توانند طریقه کارکرد این صرافی ها را مشاهده کنند. صرافی های غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کنند، به اینصورت که ابتدا وارد سایت صرافی غیرمتمرکز مورد نظرتان می‌شوید سپس یا کیف پولی در این صرافی برای خودتان می‌سازید یا اینکه از طریق کیف پول های خودتان در این صرافی ها خرید و فروش هایتان را انجام می‌دهید.

برای اینکه بتوانید در این صرافی ها فعالیت کنید می‌بایست آن مقدار از ارز دیجیتالی مورد نظرتان را به آدرس قرارداد هوشمند این صرافی ها انتقال دهید که کار آسانی است و به زودی آموزش ویدیویی کار با یکی از این صرافی های غیرمتمرکز در سایت میهن بلاکچین بارگزاری می‌شود. اما نکته جالب این است که به عنوان مثال طبق قراداد هوشمند نوشته شده، تنها فردی می‌تواند ارز دیجیتال مورد نظر را انتقال دهد که برای اولین بار آن را انتقال داده(یعنی خودتان)، بنابراین هیچکس نمی‌تواند ارز دیجیتال شما را انتقال دهد، حتی خودِ صرافی غیرمتمرکز.

این صرافی ها کارکردهای مختص به خود را دارند و مدیریت و یا نهادی آن ها را کنترل نمی‌کنند و همه چیز طبق پروتکلی مشخص و قرارداد هوشمندی معین انجام می‌پذیرد. تمامی افراد از هر کشوری می‌توانند از این صرافی ها استفاده کنند و تحریم و فشار دولت ها نمی‌تواند مانع دسترسی کاربران از برخی کشورها شود.

از جمله صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال می‌توان Etherdelta، IDEX، FORKdelta، Wavez Dex و… را نام برد که تقریبا همگی مانند یکدیگر کار می‌کنند. البته تمامی خوبی ها در این صرافی ها جا نشده است و قطعا ایراداتی را دارند که قابل ملاحظه است، مثل کارمزد های بالای برخی از آنها، ظاهر بسیار ساده و خسته کننده، رابط کاربری نسبتا سخت، امکانات بسیار کم و محدود، در بعضی از موارد سرعت پایین آنها، باگ های مختلف و… که ممکن است کاربران را از استفاده از این صرافی های غیرمتمرکز منصرف کند.

نتیجه گیری

صرافی های غیرمتمرکز در ابتدای راه خود هستند و نمی‌توان توقع داشت که در این مدت محدود به بلوغ خود رسیده باشند، اما نکته بسیار مهم این است که استفاده از صرافی های غیرمتمرکز بسیار ایمن تر و منطقا بهتر از صرافی های متمرکز هستند، البته این گفته بیشتر روی امنیت ارزهای دیجیتال کاربران سنگینی می‌کند و اگر ظاهری زیبا و کارکردی آسان تر و همچنین امکاناتی بیشتر مدنظرتان است طبیعتا صرافی هایی مانند بایننس گزینه مناسب تری برایتان می‌باشد.


54321
امتیاز 4.3 از 7 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین