متوسط صرافی غیرمتمرکز

آموزش کامل کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe

تریدر جو (Trader Joe) یک پلتفرم ترید غیرمتمرکز بر روی شبکه آوالانچ است، که از ماه آوریل ۲۰۲۱ کار خود را شروع کرده است. این پلتفرم خدمات و سرویس‌های صرافی غیرمتمرکز را با سیستم وام‌دهی دیفای ترکیب کرده، تا خدمات بهتری را به کاربران ارائه دهد. اکوسیستم Defi هنوز جوان است و با مشکلاتی فراوانی مانند وجود نقدینگی کم، اوردربوک‌ها یا دفاتر سفارش روی زنجیره اصلی (On-Chain)، سفارشات محدود (Limit) و معاملات اوراق مشتقه روبرو هستند. Trader Joe با هدف حل این مسائل پا به میدان گذاشته و به صورت مداوم، این امکانات را به پلتفرم خود اضافه می‌کند. در این مقاله ابتدا به طور مختصر با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe و امکانات آن آشنا می‌شویم و سپس به آموزش قدم به قدم کار با این دکس می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی کلی صرافی غیرمتمرکز Trader Joe

آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe

تریدرجو یک بازارساز خودکار (AMM) است و امکان مبادله کوین AVAX و توکن‌های شبکه آوالانچ را به کاربران ارائه می‌دهد. البته درست مانند شبکه‌های دیگر، برای استفاده از Swap و دیگر امکانات این صرافی، شما باید کوین AVAX را به عنوان کارمزد تراکنش‌ها پرداخت کنید. در برنامه‌های آینده این صرافی، افزودن امکاناتی مانند سفارشات لیمیت و معاملات اوراق مشتقه نیز وجود دارد.

تیم سازنده این دکس، با نام‌های مستعار فعالیت می‌کنند و البته اطلاعات چندانی هم از آنها موجود نیست؛ برای مثال، توسعه دهنده اصلی این پلتفرم Cryptofish نام دارد، که در توضیحاتی که از این شخص در صفحه Medium تریدرجو ارائه شده، گفته شده که او در یکی از صرافی‌های متمرکز کار کرده و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر از یکی از دانشگاه‌های برتر آمریکا است. اما گفته نشده که در کدام صرافی فعالیت داشته یا از کدام دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

این Dex امکانات دیگری مانند تامین نقدینگی در استخرهای مختلف، ییلد فارمینگ، وام‌گیری و وام‌دهی، سپرده‌گذاری یا استیکینگ و Zap را ارائه می‌دهد.

امکانات صرافی تریدرجو

امکاناتی که Trader Joe به کاربران ارائه می‌دهد، تا حدود شبیه به پنکیک سواپ (روی شبکه بایننس اسمارت چین) است؛ با این تفاوت که این دکس مبتنی بر شبکه آوالانچ است و توکن‌های این شبکه را پشتیبانی می‌کند. در ادامه به معرفی این امکانات می‌پردازیم.

 • ترید (Trade): در صرافی Trader Joe می‌توانید کوین آواکس و توکن‌های شبکه آوالانچ را با یکدیگر مبادله کنید.
 • استخر (Pool): شما می‌توانید در استخرهای تریدرجو تامین نقدینگی کنید و در ازای این کار، کارمزد تراکنش‌های مبادلات را به عنوان پاداش دریافت کنید.
 • فارم (Farm): در بخش Farming شما می‌توانید با استیک کردن LP Tokenهای خود، توکن JOE (توکن بومی صرافی تریدرجو) به دست آورید.
 • لندینگ (Lending): شما می‌توانید از این قسمت به وام‌دهی و وام‌گیری ارزهای دیجیتال از صرافی Trader Joe بپردازید.
 • استیک (Stake): می‌توانید توکن‌های JOE را در این بخش سپرده‌گذاری کنید و توکن XJOE دریافت کنید تا سود خود را افزایش دهید؛ هر سواپی که با استفاده از توکن JOE انجام می‌شود، ۰.۰۵ درصد از کارمزد آن به عنوان XJOE جمع‌آوری می‌شود و برای بازخرید توکن‌های JOE به کار می‌رود. اکنون این بازخریدها هر ۲ روز یک بار انجام می‌شوند. پس با سپرده‌گذاری و دریافت توکن XJOE، سود شما به صورت مرکب (Compound) محاسبه می‌شود و زمانی که Unstake کنید، کل توکن‌هایی که در ابتدا استیک کرده‌اید را به همراه فی‌های اضافی به دست می‌آورید.
 • زپ (Zap): در این بخش، شما می‌توانید یک توکن را به LP Token تبدیل کنید. البته تنها با مبالغ کم این کار را انجام دهید؛ زیرا ممکن است با اسلیپیج (Slippage) زیاد مواجه شوید. از آنجایی که برای تامین نقدینگی در استخرها شما نیاز به دو توکن مجزا دارید و باید هر دوی آنها را تهیه کنید، باید در دو تراکنش مجزا این کار را انجام دهید و کارمزد بیشتری پرداخت کنید. Zapping تامین نقدینگی را ساده می‌کند؛ شما تنها با داشتن یک کوین یا توکن، می‌توانید جفت ارز خود را در استخر قرار دهید. این کار از طریق واریز کردن رمز ارز شما در پلتفرم و انتقال دو توکن مورد نظر شما به استخر انجام می‌شود.

پیش‌نیازهای استفاده از صرافی Trader Joe

برای شروع به کار با این صرافی، شما نیاز به کوین AVAX (برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها) و کیف پول مخصوص این شبکه دارید. در ادامه، به آموزش ساخت کیف پول متامسک و خرید آواکس می‌پردازیم.

اتصال کیف پول متامسک به شبکه آوالانچ

ابتدا متامسک را از اینجا دانلود و نصب کنید. این کیف پول از نوع افزونه مرورگر (Extension) است، که می‌توانید آن را بر روی مرورگرهای کروم، فایرفاکس، Brave و Edge نصب و اجرا کنید. در مقاله زیر می‌توانید با نحوه نصب کیف پول Metamask آشنا شوید.

پس از نصب ولت، شما باید شبکه Avalanche را بر روی متامسک اضافه کنید. برای این کار، بر روی گزینه شبکه‌های متامسک کلیک کنید و در زبانه باز شده، Custom RPC را انتخاب کنید.

 افزودن شبکه آوالانچ به متامسک - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
افزودن شبکه آوالانچ به متامسک

در صفحه باز شده، اطلاعات زیر را به ترتیب وارد کنید و بر روی Save کلیک کنید تا شبکه آوالانچ به متامسک اضافه شود.

 • Network Name: Avalanche Network
 • New RPC URL: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
 • ChainID: 0xa86a
 • Symbol: AVAX
 • /Explorer: https://cchain. explorer.avax.network
 افزودن شبکه آوالانچ به متامسک - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
افزودن شبکه آوالانچ به متامسک

خرید کوین AVAX

این کوین را می‌توانید در صرافی‌های متمرکز زیادی از جمله بایننس خریداری کنید. گزینه‌های دیگر شامل کوین‌بیس، هیوبی، کوکوین، OkEx، Crypto.com، Mexc و البته برخی صرافی‌های ایرانی هستند، که می‌توانید با جستجو در گوگل آنها را پیدا کنید.

زمانی که AVAX را خریداری کردید، باید آن را به متامسک خود انتقال دهید. برای این کار، آدرس عمومی Metamask خود را کپی کنید و در قسمت برداشت یا Withdraw صرافی پیست کنید. البته دقت کنید که حتما آن را با شبکه آواکس برداشت کنید. پس از خرید آواکس و انتقال آن به کیف پول متامسک، اکنون آماده‌اید تا از امکانات صرافی غیرمتمرکز Trader Joe استفاده کنید.

خارج کردن کوین AVAX از صرافی - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
خارج کردن کوین AVAX از صرافی

آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe

همانطور که قبلا اشاره کردیم، تریدرجو امکانات خوبی به ما ارائه می‌دهد؛ این سرویس‌ها شامل ترید یا سواپ، استخر، فارمینگ، وام‌دهی و وام‌گیری، سپرده‌گذاری یا Staking و Zap است. در ادامه، بخش‌های مختلف این صرافی را به صورت گام به گام آموزش می‌دهیم.

ترید (Trade)

این قسمت برای ما بسیار آشناست؛ زیرا تمام صرافی‌های غیرمتمرکز بخش سواپ را ارائه می‌دهند. در اینجا شما می‌توانید کوین AVAX یا دیگر توکن‌های شبکه آوالانچ را به یکدیگر تبدیل کنید؛ البته دقت کنید که حتما باید مقداری کوین آواکس برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در کیف پول خود داشته باشید.

بخش Swap صرافی تریدرجو - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بخش Swap صرافی تریدرجو

زمانی که شما Swap انجام می‌دهید، صرافی تریدرجو ۰.۳ درصد از شما فی معامله دریافت می‌کند، که این کارمزدها به صورت زیر تقسیم می‌شوند:

 • ۰.۲۵ درصد: این مقدار فی به تامین‌کنندگان نقدینگی استخرهای Trader Joe به عنوان پاداش پرداخت می‌شود.
 • ۰.۰۵ درصد: این مقدار به بخش فارمینگ توکن JOE ارسال می‌شود و بین افرادی که در فارمینگ این صرافی تامین سرمایه کرده‌اند، توزیع می‌شود.

برای سواپ کردن، به قسمت Trade این صرافی بروید.

انتخاب توکن‌ها برای سواپ کردن - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
انتخاب توکن‌ها برای سواپ کردن

در گوشه بالا سمت راست صفحه، بر روی Connect to a Wallet کلیک کنید و در صفحه باز شده پسورد کیف پول خود را وارد کنید، تا به صرافی تریدرجو متصل شوید.

اتصال کیف پول به صرافی Trader Joe

توکن‌هایی که می‌خواهید سواپ کنید را به همراه مقدار آنها مشخص کنید.

لیست توکن‌های Trader Joe - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
لیست توکن‌های Trader Joe

جزئیات را بررسی کنید و بر روی Swap کلیک کنید.

جزئیات بخش Swap - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
جزئیات بخش Swap

یک صفحه برای شما باز می‌شود که از شما می‌خواهد جزئیات تراکنش را تایید کنید. البته قبل از تایید، باید ابتدا تراکنش را Approve کنید؛ با این کار، به Trader Joe اجازه می‌دهید که این معامله را برای شما انجام دهد.

جزئیات تراکنش - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
جزئیات تراکنش

پس از Approve کردن، گزینه Swap برای شما فعال می‌شود. بر روی آن کلیک کنید و تراکنش را در متامسک خود تایید کنید.

تایید تراکنش در متامسک - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joee
تایید تراکنش در متامسک

به همین سادگی، تراکنش شما انجام شد و سواپ یا تبدیل توکن‌ها را با موفقیت انجام دادید.

تامین نقدینگی در استخرهای تریدرجو

افرادی که در بخش Pool این صرافی نقدینگی تامین کنند، ۰.۲۵ درصد از فی تراکنش‌های افرادی که سواپ انجام می‌دهند را دریافت می‌کنند. در این قسمت شما باید یک جفت ارز تامین کنید؛ مثلا AVAX و JOE. اگر یکی از توکن‌ها را ندارید، می‌توانید از بخش سواپ آن را تهیه کنید. زمانی که سرمایه را تامین کردید، به شما یک LP Token داده می‌شود، که در واقع نماینده دارایی‌های شما در استخر مربوطه است.

برای تامین نقدینگی، به قسمت Pool بروید. در این صفحه، استخرهای فراوانی را می‌بینید، که می‌توانید در یک یا چند تا از آنها نقدینگی تامین کنید.

لیست استخرها برای تامین نقدینگی - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
لیست استخرها برای تامین نقدینگی

در کنار هر کدام از این استخرها، اطلاعات مربوط به آن را می‌بینید؛ این اطلاعات شامل مقدار کل نقدینگی، حجم معاملات ۲۴ ساعته، مقدار کارمزد دریافت شده در ۲۴ ساعت گذشته و APR یا درصد سود سالیانه هستند.

پس از انتخاب استخر، بر روی آن کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید. برای مثال، ما استخر AVAX/JOE را باز می‌کنیم.

 تامین نقدینگی در استخرهای دکس trader joe - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
تامین نقدینگی در استخرهای دکس Trader Joe

در استخرها باید به مقدار معادل از هر دو توکن قرار دهید؛ بنابراین زمانی که مقدار توکن اول را انتخاب می‌کنید، پلتفرم به طور خودکار مقدار توکن دوم را انتخاب می‌کند.

پس از انتخاب مقدار توکن‌های خود، باید ابتدا آن را Approve کنید تا صرافی اجازه دهد نقدینگی را تامین کنید. پس از Approve کردن، باید تراکنش را در کیف پول خود تایید کنید.

خارج کردن نقدینگی از استخرهای Trader Joe

زمانی که شما نقدینگی یک استخر را تامین کردید و توکن LP آن را دریافت کردید، می‌توانید هر زمان که خواستید، نقدینگی را خارج کنید. برای این کار، بر روی Remove در بخش Pool کلیک کنید. مقدار نقدینگی که می‌خواهید از استخر خارج کنید را انتخاب کنید، بر روی Remove کلیک کنید، تراکنش را Approve کنید و سپس آن را در کیف پول خود تایید کنید.

 خارج کردن نقدینگی از استخرها - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
خارج کردن نقدینگی از استخرها

ییلد فارمینگ در تریدرجو

شما می‌توانید با واریز یا Stake کردن توکن‌های LP خود در فارم‌های این صرافی، توکن JOE به دست آورید. برای این کار ابتدا باید از بخش Pool، نقدینگی یک استخر را تامین کنید، تا امکان فارمینگ را داشته باشید.

پاداش‌های فارمینگ نسبت به میزان سرمایه شما، به صورت اتوماتیک محاسبه می‌شوند و قابل مشاهده هستند. شما می‌توانید در هر زمان با پرداخت مقداری کارمزد، این پاداش‌ها را که به صورت توکن JOE هستند، برداشت یا Harvest کنید. همچنین امکان برداشت توکن LP از این قسمت نیز در هر زمانی فراهم است.

برای این کار، به بخش Farm بروید. در اینجا نیز تعدادی فارم را می‌بینید، که می‌توانید از هر کدام از آنها استفاده کنید. در صفحه جزئیات هر فارم، اطلاعاتی نظیر درصد سود سالیانه (APR) نمایش داده می‌شود. پس از انتخاب فارم، بر روی آن کلیک کنید.

استیکینگ توکن LP در بخش فارمینگ Trader Joe - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
استیکینگ توکن LP در بخش فارمینگ Trader Joe

در اینجا، شما می‌توانید توکن LP خود را استیک یا سپرده‌گذاری کنید. همچنین هر زمان که خواستید، با زدن دکمه Unstake می‌توانید این توکن خود را از فارم خارج کنید.

Unstake کردن LP Token - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
Unstake کردن LP Token

پس از استیک کردن LP Token خود، می‌توانید بر روی Harves کلیک کنید و تراکنش را تایید کنید تا مقدار پاداشی که تا الان به دست آورده‌اید را برداشت کنید. مقدار پاداش‌ها هر چند ثانیه یک بار آپدیت می‌شوند؛ یعنی این Rewardها هر چند ثانیه یک بار برای شما واریز می‌شوند.

استیکینگ در پلتفرم Trader Joe

در قسمت Stake می‌توانید توکن‌های JOE خود را سپرده‌گذاری کنید تا در ازای آن، توکن XJOE به دست آورید. در اینجا شما با ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) مواجه نخواهید شد؛ پس زمانی که قیمت JOE افزایش یافت، سود شما نیز افزایش می‌یابد. برای درک ضرر ناپایدار و تاثیر آن بر روی سرمایه‌گذاری خود، پیشنهاد می‌کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید.

xJOE مکانیزم اصلی استیکینگ در اکوسیستم Trader Joe است. زمانی که شما توکن JOE سپرده‌گذاری می‌کنید، در واقع JOE خود را با xJOE مبادله می‌کنید و با گذشت زمان، با نگهداری توکن‌های xJOE، مقدار JOE بیشتری به دست می‌آورید. دلیل این امر نیز این است که هر سواپی که کاربران در این صرافی انجام می‌دهند، ۰.۰۵ درصد از کارمزد مبادلاتشان به استخر xJOE تعلق می‌گیرد. این کارمزدها برای بازخرید دوره‌ای توکن‌های JOE (هر ۲ روز یک بار) به کار می‌روند؛ بنابراین هر زمان که خواستید xJOE خود را به توکن JOE تبدیل کنید، مقدار بیشتری از این رمز ارز را به دست می‌آورید. 

برای سپرده‌گذاری توکن JOE به قسمت Stake بروید. مقدار توکن خود را انتخاب کنید و بر روی Deposit کلیک کنید. پس از تایید تراکنش، توکن‌های XJOE در کیف پول شما نمایان می‌شوند. در قسمت View Stats می‌توانید درصد APR را مشاهده کنید. همچنین با انتخاب گزینه Your Staking Stats می‌توانید میزان سودی که با استیکینگ به دست آورده‌اید را مشاهده کنید.

بخش سپرده‌گذاری یا استیکینگ تریدرجو - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بخش سپرده‌گذاری یا استیکینگ تریدرجو

وام‌دهی و وام‌گیری در صرافی غیرمتمرکز Trader Joe

پلتفرم وام‌دهی تریدرجو Banker Joe نام دارد، که مبتنی بر پروتکل لندینگ کامپوند (Compound) است. بنکرجو در زمان نگارش این مقاله یعنی ۲۷ مهر ۱۴۰۰، به سرمایه‌گذاران امکان وام‌دهی یا وام‌گیری ۷ دارایی را می‌دهد.

برای این که از سیستم وام‌دهی Banker Joe استفاده کنید، باید وارد قسمت Lending شوید و یکی از ۷ توکن را واریز کنید. برای مثال، اگر کوین AVAX را واریز کنید، در ازای آن jAVAX دریافت می‌کنید. میزان سودی که در ازای تامین سرمایه برای وام‌دهی دریافت می‌کنید، درست مانند xJOE در طول زمان افزایش می‌یابد؛ یعنی زمانی که jAVAX (یا توکن‌هایی از این نوع) را به پلتفرم بازگردانید، آواکس اصلی خود را به علاوه آواکس اضافی که به دست آورده‌اید، دریافت می‌کنید.

به علاوه، شما می‌توانید از این پلتفرم وام بگیرید؛ درست مانند مابقی پلتفرم‌های وام‌دهی، در اینجا نیز باید مقداری وثیقه تامین کنید تا بتوانید وام خود را دریافت کنید. برای مثال، یک فرد می‌تواند اتر را در قرارداد jETH وثیقه بگذارد و کوین AVAX را از کانترکت jAVAX وام بگیرد. مقدار آواکسی که این شخص می‌تواند وام بگیرد، بستگی به میزان وثیقه‌ای دارد که او تامین کرده است. مثلا اگر این فرد ۱ اتر را وثیقه گذاشته و درصد وثیقه اتر نیز ۶۵ درصد باشد، او می‌تواند معادل ۰.۶۵ اتر، آواکس وام بگیرد. همچنین وام‌گیرندگان باید مقداری که برای هر توکن مشخص شده، بهره سالیانه پرداخت کنند.

وام‌گیرندگان می‌توانند حداکثر معادل همان مقداری که وام گرفته‌اند را به Banker Joe بازپرداخت کنند. اگر وام خود را به طور کامل بازپرداخت نکنید، بر روی آن مقداری که در پلتفرم باقی مانده، بهره تعلق می‌گیرد، تا زمانی که کل آن را بازپرداخت کنید.

در ادامه، به توضیح بخش‌های واریز و برداشت قسمت Lending می‌پردازیم.

واریز دارایی برای وام‌دهی

به بخش Lending بروید. در سمت چپ این صفحه می‌توانید دارایی‌هایی که می‌توانید به عنوان وام تامین کنید را ببینید و در سمت راست نیز توکن‌هایی که می‌توانید وام بگیرید، قابل مشاهده هستند. در کنار این دارایی‌ها، اطلاعات مربوط به آنها نمایش داده شده‌اند.

بخش دارایی‌های وام‌دهی در پروتکل Banker Joe - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بخش دارایی‌های وام‌دهی در پروتکل Banker Joe

بر روی توکنی که می‌خواهید وام دهید، کلیک کنید، تا صفحه جزئیات آن باز شود.

بخش وام‌دهی - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بخش وام‌دهی

مقدار دارایی را انتخاب کنید و بر روی Deposit کلیک کنید و تراکنش را تایید کنید.

خارج کردن وام از بخش وام‌دهی

شما می‌توانید هر زمان که خواستید، توکن‌های خود را به همراه سودی که دریافت کرده‌اید، از بخش Lending خارج کنید. برای این کار، بر روی گزینه Redeem کلیک کنید، مقدار توکن را انتخاب کنید و تراکنش را تایید کنید.

 خارج کردن وام از بخش وام‌دهی - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
خارج کردن وام از بخش وام‌دهی

نحوه وثیقه‌گذاری در Banker Joe

برای وام‌گیری، ابتدا باید مقداری دارایی را به عنوان وثیقه در پروتکل قرار دهید. پس از واریز توکن، به صفحه My Portfolio بروید. در این صفحه، شما لیست توکن‌ها و موجودی خود را در بخش Account Assets مشاهده می‌کنید.

در همین بخش، شما همچنین ارزش وثیقه خود را نیز می‌بینید. مثلا در تصویر زیر، ارزش وثیقه (Collateral Value) کوین آواکس را مشاهده می‌کنید؛ این مقداری است که شما می‌توانید با وثیقه گذاشتن این کوین، وام دریافت کنید. در سمت راست، گزینه فعال کردن وثیقه را می‌بینید که با فعال کردن آن، شما دارایی خود را وثیقه می‌گذارید. برای خارج کردن وثیقه، این بخش را غیرفعال کنید.

بخش دارایی‌های اکانت - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بخش دارایی‌های اکانت

زمانی که خواستید وثیقه را فعال کنید، با چنین صفحه‌ای مواجه می‌شوید؛ تراکنش را کانفرم یا تایید کنید.

فعال کردن وثیقه برای وام‌گیری - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
فعال کردن وثیقه برای وام‌گیری

البته دقت کنید که نمی‌توانید بخشی از دارایی خود را وثیقه بگذارید و هر مقداری که در پلتفرم Banker Joe واریز کنید، باید آن را به طور کامل Collateral قرار دهید.

نحوه وام‌گیری از بنکرجو

برای وام گرفتن، به صفحه Lending بروید. در سمت راست صفحه، لیست توکن‌هایی که می‌توانید وام بگیرید را به همراه اطلاعاتی مانند کل نقدینگی و APY مشاهده می‌کنید.

صفحه Lending پلتفرم Banker Joe - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
صفحه Lending پلتفرم Banker Joe

بر روی توکنی که می‌خواهید وام بگیرید، کلیک کنید. با باز کردن صفحه، اطلاعات جزئی‌تری را می‌بینید. مقدار توکن را وارد کنید و بر روی دکمه Borrow کلیک کنید، تراکنش را تایید کنید و وام خود را دریافت کنید.

بخش وام‌گیری بنکرجو - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بخش وام‌گیری بنکرجو
بازپرداخت وام

شما می‌توانید هر زمان که خواستید، با بازپرداخت وام خود، وثیقه را برداشت کنید. برای این کار، در صفحه Lending بر روی توکنی که می‌خواهید برداشت کنید، کلیک کنید. در صفحه باز شده، روی گزینه Repay‌ کلیک کنید. مقدار توکن را مشخص کنید و تراکنش را تایید کنید.

بازپرداخت وام و آزاد کردن وثیقه - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بازپرداخت وام و آزاد کردن وثیقه

چگونه پاداش‌های لندینگ خود را دریافت کنیم؟

شما با وام‌دهی یا وام‌گیری از پلتفرم Banker Joe، توکن JOE پاداش می‌گیرید. اطلاعات پاداش‌ها در صفحه My Portfolio قابل مشاهده است.

می‌توانید کل پاداش‌های خود را به صورت یکجا برداشت کنید و یا بخشی از آن را برداشت کنید.

دریافت پاداش‌های لندینگ - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
دریافت پاداش‌های لندینگ

مدیریت ریسک در وام‌گیری

زمانی که توکنی را وام می‌گیرید، باید دقت کنید که وثیقه شما برای وام کافی باشد؛ در غیر این صورت با خطر لیکویید شدن مواجه خواهید شد.

به طور خلاصه، Liquid شدن به معنی فروش دارایی‌های وثیقه‌گذاری شده، برای جبران بدهی است. این فرآیند به طور خودکار توسط قرارداد هوشمندی که مخصوص این کار طراحی شده، انجام می‌گیرد. لیکویید شدن در زمان‌هایی که قیمت ارزهای دیجیتال دچار نوسانات شدید می‌شود، بسیار محتمل‌تر است.

برای جلوگیری از لیکوئید شدن، می‌توانید مقدار وثیقه بیشتری به اکانت خود تزریق کنید و یا بخشی از وامی که دریافت کرده‌اید را به پروتکل بازپرداخت کنید.

پروتکل Banker Joe بخشی را تعبیه کرده، که با نگاه کردن به آن، به راحتی می‌توانید ببینید که آیا پوزیشن وام شما در خطر لیکویید شدن قرار دارد یا خیر. برای دیدن این بخش، وارد بخش Lending شوید و محلی که در تصویر زیر مشخص شده را نگاه کنید. در کنار Borrow Limit در بخش مشخص شده، یک علامت ٪ می‌بینید. این درصد نباید به ۱۰۰ برسد؛ زیرا در این صورت شما لیکویید می‌شوید؛ هر چه این درصد کمتر باشد، پوزیشن وام شما با ریسک کمتری مواجه است. برای اطلاعات تکمیلی درباره مفهوم Liquid شدن، مقاله زیر را مطالعه کنید.

شاخص ریسک لیکویید شدن وام - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
شاخص ریسک لیکویید شدن وام

نحوه زپ کردن (Zapping) توکن‌ها در صرافی غیرمتمرکز Trader Joe

زپ کردن امکان جدیدی در دیفای است، که اجازه می‌دهد یک کوین یا توکن را در پروتکل‌های مختلف دیفای، با تنها یک تراکنش جاگذاری کنید. از Zapping می‌توان به صورت لحظه‌ای استفاده کرد و در پلتفرم‌های مختلف لندینگ، استیکینگ، فارمینگ، تامین نقدینگی و غیره به کار برد.

زپ کردن به این صورت کار می‌کند که تنها با واریز یک رمز ارز، می‌توانید LP Token مدنظر خود را دریافت کنید. در حالت عادی، برای تامین نقدینگی و دریافت توکن LP، شما باید هر دو رمز ارز را داشته باشید؛ حتی در برخی پروتکل‌ها مانند کرو فایننس (Curve Finance) که می‌توانید در استخرهای چندتوکنی تامین نقدینگی کنید، ابتدا باید تمام این توکن‌ها را خریداری کنید و بعد همه آنها را تامین کنید، که هزینه انجام این کار بسیار بالاست؛ با Zapping می‌توانید تنها با یک تراکنش، تمام این کارها را به راحتی و به سرعت انجام دهید. البته LP Tokenهایی که در پلتفرم تریدرجو وجود دارند، مخصوص همین پروتکل هستند.

صرافی Trader Joe امکان زپینگ را به ما ارائه می‌دهد. البته پلتفرم به ما توصیه می‌کند که تنها با مبالغ کم این کار را انجام دهیم؛ زیرا ممکن است با لغزش قیمت (Slippage) زیادی مواجه شویم. برای این کار، وارد بخش Zap شوید، دارایی خود را به همراه مقدار آن انتخاب کنید، LP Token مورد نظر خود را انتخاب کنید، توکن را Approve کنید و سپس گزینه Zap را بزنید. به همین راحتی!

بخش Zap در صرافی تریدرجو - آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Trader Joe
بخش Zap در صرافی تریدرجو

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز Trader Joe یکی از دکس‌هایی است که به تازگی سر و صدای زیادی کرده است. این پلتفرم که بر روی شبکه Avalanche قرار دارد، امکانات متنوعی مانند سواپ کردن، تامین نقدینگی، ییلد فارمینگ، استیکینگ یا سپرده‌گذاری، وام‌دهی و وام‌گیری و زپ کردن به کاربران ارائه می‌دهد. در این مقاله، ابتدا به طور مختصر این دکس را معرفی کردیم و سپس به آموزش کار با بخش‌های مختلف تریدرجو پرداختیم.

منبع
traderjoe

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا