آشنایی با پلتفرم های وام دهی به منظور کسب درآمد!

مدتی است که پلتفرم های وام دهی کریپتو را مورد بررسی قرار داده ایم و تصمیم گرفتیم که نظرات و تجربیات خود را با شما در میان بگذاریم. بعضی از این پلتفرم ها، پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌باشند.

اگر نمی‌دانید که وام دهی کریپتو چیست، می‌توان آن را اینگونه بیان کرد که اساسا مکانی است که می‌توانید ارز دیجیتال خود را وام دهید و بهره دریافت کنید. ارزهای دیجیتالی که معمولا در این پلتفرم ها پذیرفته می‌شوند عبارتند از بیت کوین، اتر یا حتی استیبل کوین ها. این پلتفرم ها به شما امکان می‌دهند تا در صورت ارائه وثیقه بتوانید وام به صورت ارز دیجیتال نیز دریافت کنید. در این مقاله فقط به بخش وام دهی به عنوان یک درآمد غیرفعال می‌پردازیم.

 

درآمد غیرفعال استیبل کوین

شاید پس اندازی در حساب بانکی خود داشته باشید که سود بسیار کمی در سال دریافت می‌کند. شاید درباره ورود به دنیای ارز دیجیتال کنجکاو باشید اما از نوسان های موجود در این عرصه مطمئن نیستید. اگر به دنبال ورود کم ریسک تری به دنیای ارزهای دیجیتال هستید پس استیبل کوین ها و برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مناسب شما است.

اولین قدم، کسب چند استیبل کوین است. می‌توانید این کار را با تبدیل دلار به یکی از ارزهای دیجیتال PAX، USDT، GUSD، USDC، TUSD یا DAI انجام دهید. به خاطر داشته باشید که تمام استیبل کوین ها مشابه و برابر یکدیگر نمی‌باشند و بعضی از آنها مناسب تر هستند. ممکن است بعضی از استیبل کوین ها در کشورهای مختلف پشتیبانی نشود یعنی آنکه نمی‌توان آنها را مجددا به حساب بانکی برگرداند. هم چنین اگرچه استیبل کوین ها پشتوانه یک به یک با دلار دارند اما در واقع قیمت آنها بر اساس تقاضا در نوسان می‌باشند. برای مثال قیمت توکن DAI مدتی است که کمتر از یک دلار است و در حال حاضر ۰.۹۷ دلار می‌باشد.

استیبل کوین ها باید پشتوانه یک به یک با دلار داشته باشند، هرچند کاربران به دلیل دشواری هایی که با تبدیل ارز سنتی به استیبل کوین دارند، شاهد نوسان هایی در این پشتوانه یک به یک مشاهده می‌کنند.

پس از دستیابی به استیبل کوین، باید آنها را به DeFi مورد نظر خود انتقال دهید. پس از واریز کوین ها، کسب سود شما به طور خودکار آغاز می‌شود.

 

مقایسه پلتفرم های مختلف

شکل زیر، جدول مقایسه پلتفرم های Compound.Finance، Dharma Lever، Celsius، BlockFi و Nexo می‌باشد. بعضی از خانه های جدول به رنگ سبز یا قرمز است که نشان می‌دهد کدام آیتم ها قوی تر یا ضعیف تر می‌باشند.

مقایسه

پلتفرم Compound.Fonance: غیرمتمرکزترین پلتفرم که توسط قراردادهای هوشمند اجرا شده در شبکه اتریوم مدیریت می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که این پلتفرم به ایمن ترین و قابل اعتمادترین پلتفرم برای ذخیره ارزهای دیجیتال تبدیل شود. متاسفانه کاستی هایی نیز وجود دارد به طوری که در این پلتفرم فقط می‌توانید استیبل کوین DAI را وام دهید. نرخ بهره DAI بسیار خوب است بر اساس عرضه و تقاضا به صورت پویا تغییر می‌کند. هم چنین می‌توان اتر را نیز وام داد اما کمترین نرخ بهره در میان تمام پلتفرم ها را دارد. نکته مثبت این است که بهره مرکب به صورت روزانه محاسبه می‌شود. پلتفرم Compound پلتفرم خوبی است و به ما نشان می‌دهد که کاربردهای DeFi چگونه می‌تواند باشد. متاسفانه این پلتفرم از کوین های دیگر پشتیبانی نمی‌کند.

  • مزایا: غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند، بهره مرکب روزانه
  • معایب: فقط از استیبل کوین DAI پشتیبانی می‌کند

پلتفرم DharmaLever: این پلتفرم با استفاده از قراردادهای هوشمند به صورت نسبی غیرمتمرکز است. این پلتفرم مدعی است که تا نرخ سود ۱۴ درصد ارائه می‌دهد. در این پلتفرم می‌توانید با ایجاد پیشنهاد وام دهی و پذیرش از سمت افراد دیگر به وام دادن ارزهای دیجیتال اقدام کنید. این مقدار تاکنون بیشترین نرخ سود برای DAI می‌باشد اما کسی وام ما را نپذیرفت و در آخر پیشنهاد را لغو کردیم. پلتفرم Dharma هم چنین تنها پلتفرمی است که ارزهای دیجیتال شما مسدود می‌شود و نمی‌توانید هر زمان که بخواهید سرمایه خود را برداشت کنید. مدت زمان مسدود شدن سرمایه نیز ۹۰ روز است. این پلتفرم دارای رابط کاربری خوب و ساده ای است.

  • مزایا: بالاترین نرخ سود برای DAI
  • معایب: فقط از استیبل کوین DAI و اتر پشتیبانی می‌کند، سرمایه برای ۹۰ روز مسدود می‌شود.

پلتفرم Celsius: مخترع VOIP دست به ساخت برنامه موبایلی بسیار خوبی زده است که می‌توانید با استفاده از آن به مدیریت وام دهی ارزهای دیجیتال خود بپردازید. این پلتفرم از استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال متنوع و با نرخ سود بسیار خوبی پشتیبانی می‌کند. تمام استیبل کوین ها به جز DAI دارای نرخ سود ۷.۱ درصدی می‌باشند که بسیار بهتر از نرخ سود بانکی است. پلتفرم سلسیوس تنها پلتفرمی است که دارای برنامه موبایلی است که باعث تمایز آن می‌شود. امنیت این پلتفرم نیز در سطح قابل قبولی است و از تایید هویت ۲ مرحله ای گوگل استفاده می‌کند و می‌توانید برای آدرس هایی که می‌توانند برداشت انجام دهند فهرست مجاز ایجاد کنید. نقطه ضعف پلتفرم سلسیوس این است که سود مرکب آن هفتگی است.

  • مزایا: دارای برنامه موبایلی، بیشترین تعداد ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کند.
  • معایب: نرخ سود آن هفتگی است.

پلتفرم BlockFi: این پلتفرم دارای بیش از ۵۰ میلیون دلار سرمایه به صورت ارز دیجیتال در حساب های دریافت سود خود می‌باشد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که این پلتفرم تا حدودی در ابتدای راه قرار دارد به طوری که فرآیند برداشت کاملا دستی است و برای تایید به تماس تلفنی نیاز دارد. هرچند بر روی این موضوع کار می‌کنند و امید است که این مشکل برای مدت طولانی باقی نماند. بزرگترین نقطه ضعف پلتفرم BlockFi این است که سودها به صورت ماهانه پرداخت می‌شود و دارای حداقل مقدار واریز می‌باشد. در عین حال باید اشاره کرد که نرخ سود اتر ۶.۲ درصد است.

  • مزایا: در حال حاضر تنها پلتفرمی است که از بیت کوین و اتر پشتیبانی می‌کند.
  • معایب: باید قبل از شروع دریافت سود، حداقل ۰.۵ بیت کوین یا ۲۵ اتر واریز کنید، پرداخت سود به صورت ماهانه است.

پلتفرم Nexo: تنها پلتفرمی است که واریز و برداشت به صورت ارز سنتی انجام می‌شود. هم چنین تمام ارزهای دیجیتال نیز توسط بیتگو، شریک این پلتفرم، ایمن سازی و توسط شرکت بیمه ای Lloyd’s بیمه می‌شود. پلتفرم نکسو فقط از استیبل کوین ها پشتیبانی می‌کند و امکان دریافت سود به صورت بیت کوین و اتر ندارد. این نکته در آینده ممکن است تغییر کند. نقطه قوت نکسو این است که پرداخت سود به صورت روزانه است.

  • مزایا: دارایی ها بیمه می‌شوند.
  • معایب: فقط از استیبل کوین های TUSD، USDC و PAX پشتیبانی می‌کند.

 

برنده این بررسی و مقایسه کدام پلتفرم است؟

به طور کل برای اکثر افراد، پلتفرم سلسیوس می‌تواند بهترین انتخاب باشد. این پلتفرم از اکثر استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. قبل از شروع دریافت سود نیازی نیست که حداقل مقدار موجودی داشته باشید و دارای برنامه موبایلی است که بتوانید به راحتی حساب خود را بررسی کنید. برای افراد تنبل، سلسیوس بهترین انتخاب است.

اما اگر دارای کوین های خاصی می‌باشید پس بهتر است که از ترکیب ویژگی های پلتفرم های مختلف استفاده کنید.

برای مثال اگر فقط دارای استیبل کوین DAI می‌باشید، پلتفرم Compound.Finance بهترین انتخاب برای شما خواهد بود زیرا نرخ سود بالایی دارد و بیشترین کنترل بر روی دارایی ها را به شما ارائه می‌دهد.

از طرف دیگر اگر دارای بیت کوین، بیش از ۲۵ اتر یا چند استیبل کوین دیگر هستید، بهتر است از BlockFi به دلیل ارائه بهترین نرخ سود اتر و از سلسیوس برای وام دهی بیت کوین و استیبل کوین استفاده کنید.

متاسفانه یک پلتفرم وجود دارد که با فرمت فعلی که دارد ترجیح می‌دهیم از آن فاصله بگیریم. در واقع این موضوع که پلتفرم DharmaLever مدت ۹۰ روز سرمایه ها را مسدود می‌کند و نحوه ارائه پیشنهاد وام دهی مورد پسند ما واقع نشد. ۹۰ روز در این عرصه زمان بسیار طولانی است و باید در نظر گرفت که میانگین مدت این موضوع در صرافی ها ۲ روز است. به این پلتفرم بازخوردهای خود را ارسال کردیم و پاسخ دادند که در حال کار کردن بر روی روش های سریعتر می‌باشند.

به نظر ما که همواره به دنبال پلتفرم های جدید و خلاق هستیم که از فناوری قراردادهای هوشمند به بهترین شکل استفاده کنند، پتانسیل بسیار زیادی در پلتفرم DeFi مشاهده کردیم. ما بی صبرانه منتظر محصولات نسل بعدی این حوزه هستیم تا ویژگی های بیشتری نسبت به وام دهی و وام گیری ارائه دهند.

 


54321
امتیاز 4.9 از 10 رای

منبع hackernoon
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
سعید

عذر خواهی می‌کنم، اگر از بین اعضا سایت کسی با دین اسلام یا مسیحیت هست، یادش باشه دادن پول در ازای بهره توی این دوتا دین حرومه. اگر آتئیست یا لیبرال هستید که هیچ.

Kaveh Alimoradi

مثلا یه جای گفتی برای سیلسیوس نرخ وام دهی ۷.۱ درصده . اگه این سالیانه باشه ، میشه ماهی کمتر از یک درصد . این کجاش نسبت به بانک بهتره ؟؟

mohamad moghadam

با سلام
لطفا بفرمایید این میزان سودی که در توضیحات فرمودید بصورت ماهانه یا سالیانه و کلا درصد سود برای چه مدت زمان پیش بینی شده مثلا فلان پلتفرم که ۷.۱ درصد سود میدهد . این سود برلی چه مدت زمان است
متشکرم

ادمین سایت

سلام وقت بخیر، درصد های اعلام شده سالانه هستش

محمد ایمان

آیا کلاهبرداری وجود ندارد در این سودهی
چون خیلی عجیب است بدون تایید هویت فیزیکی و ….یه عمر می خوایم با این سود ها زندگی کنیم
آیا مثل سایت های هایپ و ….. یا استخراج ابری ضربه نمی خوریم تا 50 سال دیگر ؟؟

ادمین سایت

ما صرفا معرفی میکنیم و ویژگی های این پلتفرم ها رو میگیم
راه های تشخیص کلاهبردار بودن یا نبودن رو هم میگیم
این که شما در کدوم پلتفرم سرمایه گذاری میکنین و از کدوم پلتفرم استفاده میکنین کاملا با نظر شماست و میهن بلاکچین هیچ مسئولیتی در این زمینه بر عهده نداره

مسعود

سلام. سلسیوس و بلاک فی که خوب هستند هردو ایران تحریم کردند و متاسفانه قابل استفاده نیست برای ما. شما راه حلی دارید ؟

alireza sadafi

سلام ممنون از مطالب خوب سایتتون فقط کاشکی لینک هرکوکمو هم میزاشتین. که موقع سرچ کردن فیشینگ نشیم

ادمین سایت

با سلام
لینک سایت ها گذاشته شد؛ ممنون از توجه شما

کیان دودانگه

سلسیوس تحریم کرده ایرانو

مجید

همه جا ما رو تحریم کرده کجا مونده که تحریم نکرده باشه؟ آهان فقط جیبوتی تحریم نکرده