مبتدی کریپتو پدیا

قانون تقاضا چیست؟ بیان مفهوم عرضه و تقاضا به زبان ساده

تقاضا را می توان آمادگی مصرف کنندگان برای خرید مقدار مشخصی از دارایی ها، کالاها یا خدمات با یک قیمت خاص تعریف کرد. بنابراین عناصر اصلی قانون تقاضا، قیمت کالا و ترجیحات مصرف کنندگان را شامل می شود.

ممکن است فرض کنیم که تعداد مشتری هایی که مایل به خرید مقدار مشخصی از کالاها هستند به تعدادی متغیر بستگی دارد. در این حالت یکی از مهمترین متغیرها قیمت دارایی است.

جنبه عرضه و تقاضا از این منظر منعکس می شود. در قانون تقاضا گفته شده است که با افزایش قیمت کالاها، مقدار تقاضا کاهش می یابد و با کاهش قیمت، مقدار تقاضا افزایش می یابد.

به عبارت دیگر قانون تقاضا در شرایط زیر اتفاق می افتد:

هنگامی که قیمت یک دارایی یا یک کالا افزایش می یابد مصرف کنندگان تصمیم می گیرند که کمتر خریداری کنند. اما در صورت کاهش قیمت طبیعتا تمایل بیشتری به خرید همان کالا وجود دارد.

هنگام تحلیل قانون تقاضا، برنامه تقاضا وجود دارد. این برنامه یک سری مقادیر را نشان می دهد که مصرف کنندگان مایل به خرید هر واحد با قیمت های مختلف هستند. در برنامه تقاضا دو وضعیت وجود دارد که شامل برنامه تقاضای فردی و برنامه تقاضای بازار است. برنامه تقاضای فردی مقادیر کالای مورد نظر را نشان می دهد که یک خریدار فردی آماده است با هزینه های مختلف در یک زمان معین خریداری کند. برنامه تقاضای بازار مقادیر یک کالای خاص را که کلیه مشتریان در یک بازه زمانی مشخص با قیمت بازار مشخص خریداری می کنند، توصیف می کند.

در پایان قانون تقاضا ارتباط بین مقدار تقاضا و قیمت دارایی را نشان می دهد. بیشتر مصرف کنندگان ترجیح می دهند کالاها را در قیمت پایین خریداری کنند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که درک کاملی از قانون تقاضا برای پیش بینی برخی از وقایع اقتصادی به کار می رود. به عنوان مثال کاهش تقاضا برای مسکن معمولا نشانه ضعیف شدن اقتصاد است.

منبع
binance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا