استخراج یا ماینینگ چیست ؟

طی چندین دهه گذشته ارزهای دیجیتال یا رمزنگاری شده از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند و بسیاری نام بیت کوین اولین ارز دیجیتال را شنیده‌اند و یا با آن آشنایی دارند. ماینینگ (Mining) نیز یکی از کلماتی است که نام آن برای افراد زیادی آشناست، بسیاری شنیده‌ایم که ماینینگ سودآور است اما ماینینگ چیست؟ حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که ماینینگ چیست ؟ احتمالا تا به حال شنیده‌اید بسیاری می گویند ماینینگ ارزهای دیجیتال درآمد زیادی دارد و یا حتی برق زیادی مصرف می‌کنند و یا بسیار می‌شنویم که هر شخصی با یک دستگاه اسیک شروع به استخراج ارز دیجیتال کرده است و یا ریگ‌های ماینینگ در مسجد گسترش یافته‌اند. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل توضیح دهیم ماینینگ چیست.

برای درک بهتری از اینکه ماینینگ چیست ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

ماینینگ چیست ؟

ماینینگ چیست

ماینینگ (Mining) یا استخراج ارز دیجیتال فرایندی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می‌شود و به بلاک چین افزوده می‌شود. با انجام ماینینگ کوین‌های جدید تولید می‌شوند و به موجودی در گردش آن ارز دیجیتال خاص اضافه می‌شود. استخراج ارزهای دیجیتال همچنین باعث می‌شود ارزهای دیجیتال به عنوان شبکه غیرمتمرکز و بدون نیاز به نهاد مرکزی شخص ثالث کار کنند. یعنی ارزهای دیجیتال بدون نیاز به سیستم متمرکز یا واسطه هایی نظیر بانک مرکزی یا دولت ایجاد می‌شوند و آنها هیچ دخالتی در فرایند ماینینگ یا تولید کوین ندارند. همچنین به لطف ماینینگ است که شبکه بلاکچین به تولید بلاک خود ادامه می‌دهد و دایر مانده است.

ماینینگ از کجا آمده است؟

از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ماهیت غیرمتمرکز دارند بنابراین برای کار کردن شبکه‌ آن نیاز است تا افرادی در سراسر دنیا در حیات این شبکه دخیل باشند و سرویس‌ها و خدماتی را در اختیار شبکه قرار دهند. افرادی که در این امر مشارکت می‌کنند، قطعا بی نصیب نمی‌مانند و شبکه به پاس خدمات آنها پاداش‌هایی را در نظر گرفته است که در قالب ارزهای دیجیتالی اهدا می‌شود. این پاداش‌ها به نوعی باعث تولید ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و… می‌شود.

لغت ماینینگ (Mining) در ترجمه به معنی استخراج از معادن است، اما ارتباط آن با دنیای ارزهای رمزنگاری شده چیست و چرا از این کلمه استفاده کرده‌اند؟ همانطور که می‌دانید، استخراج در معادن کار سختی است و به تخصص نیاز دارد و فردی که این کار را انجام می‌دهد ممکن است به پاس زحمتی که می‌کشد طلا یا سنگ قیمتی استخراج کند، در دنیای ارزهای رمزنگاری شده نیز افرادی که سرویس یا خدمتی به شبکه ارائه می‌کنند، به پاس خدمتی که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب ارزهای دیجیتالی است و می‌توان گفت ارزهای دیجیتالی از این طریق تولید می‌شوند. به دلیل شباهت این فعالیت با معنای واقعی کلمه‌ ماینینگ، استخراج ارزهای رمزنگاری شده، ماینینگ نام گذاری شده است.

نحوه کار ماینینگ به چه صورت است؟

هنگامی که فردی تراکنشی انجام می‌دهد، آن تراکنش وارد شبکه می‌شود و برای آنکه تراکنش تایید شود و در بلاک بلاکچین جای گیرد مراحل زیادی رخ می‌دهد. ماینر که یک نوع نود در شبکه است تراکنش‌هایی که به شبکه ارسال می شوند را جمع آوری می‌کند و سعی در سازماندهی و تایید آنها دارد. نود ماینر در واقع مسئول آن است که تراکنش‌ها را دریافت و تایید کند و پس از تایید آنها را به حافظه بلاکچین اضافه کند و در نهایت آن تراکنش‌ها را به بلاکی که در حال حاضر چندین تراکنش در آن جای دارد اضافه کند. ماینر تا جایی تراکنش‌ها را اضافه می‌کند که ظرفیت بلاک پر شده و به سراغ بلاک بعدی می‌رود.

از آنجایی که بسیاری از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم و … بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات کار هستند، به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند. گواه اثبات کار یا PoW الگوریتم بلاک چین بیت کوین است و موجب غیرمتمرکز بودن هر چه بیشتر شبکه می‌شود. گواه اثبات کار یک نوع الگوریتم اجماع است که در اصل برای تایید و اعتبار بخشی به تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به شبکه بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به دلیل وجود این الگوریتم در بلاک چین، ماینرها با یکدیگر رقابت دارند تا تراکنش‌ها را حل کنند و به بلاک بیافزایند.

برای تایید تراکنش در ماینینگ به سخت افزارهای قدرتمند مانند کارت های گرافیکی و CPUها با توان پردازشی بالا و دستگاه‌های اسیک نیاز است، که در عین اینکه سرعت بالایی دارند، انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند. همین امر باعث شد تا ماینینگ سخت افزاری از طریق کارت‌های گرافیکی و CPUها کم کم منسوخ شوند و به جای آن ASIC ارائه شود که مصرف انرژی بسیار کمتری دارد. اما با این حال اسیک‌ها نیز ایرادات خود را دارند و استهلاک و هزینه برق مصرفی بالایی دارند.

ماینر چه کسی است؟

به افرادی که فرآیند ماینینگ را انجام می‌دهند، ماینر (Miner) می‌گویند. ماینر ها در واقع نودهایی هستند که هدفشان اثبات تراکنش برای خلق یک بلاک است و این ماینرها می توانند نود کامل و یا نود سبک باشند. ماینر از سخت افزارهایی مانند سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC استفاده می‌کند تا یک مساله رمزنگاری را حل کنند و اعتبار تراکنش را تایید کند. اولین فردی که این وظیفه را تکمیل کند، نتایج را به شبکه گزارش می‌دهد و بنابراین می‌تواند توسط نودهای کامل تایید شود؛ زمانی که اجماع صورت گرفت، فرد مذکور این حق را خواهد داشت که یک بلاک به بلاک چین موجود اضافه کند و جایزه خود را دریافت کند.

فرایند ماینینگ

ماینینگ یعنی استخراج ارزهای رمزنگاری شده

کار ماینر بدین گونه است که ابتدا تراکنش‌های موجود را هش می کند. ماینر قبل از شروع هش، خود نیز تراکنشی با نام کوین بیس به راس تراکنش‌ها اضافه می‌کند. کوین بیس در واقع تراکنشی است که در آن آدرس ماینر وجود دارد و اگر ماینر بتواند آن تراکنش را حل کند و به بلاک اضافه کند، جایزه ماینینگ به کوین بیس ارسال می شود. کوین بیس تراکنشی است که در آن کوین‌های جدید ایجاد می شوند و معمولا اولین تراکنش بلاک جدید است.

پس از این مرحله، ماینر شروع به هش تراکنش می‌کند و با هش هر تراکنش هش ها به صورت جفت در می‌آیند. هش‌هایی که به صورت جفت در آمده‌اند، مجددا با یکدیگر هش می‌شوند تا یک هش کلی به دست بیاید و به بالاترین بخش یعنی درخت مرکل یا هش ریشه برسد. به این هش ها، هش ریشه یا ریشه مرکل نیز می‌گویند.

هش ریشه سپس با هش بلاک قبلی و نانس یا همان اعداد تصادفی همراه می‌شود و در هدر بلاک قرار می‌گیرد. قابل توجه است که هش بلاک‌ها نیز هش می‌شوند و یک خروجی تولید می‌کنند. این خروجی به عنوان تعیین کننده بلاک به کار می‌رود. در این بخش میزان عدد خروجی یا همان تعیین کننده بلاک باید از مقدار مشخصی که توسط پروتکل تعیین شده است کمتر باشد به اصطلاح می‌گویند هش هدر بلاک باید با تعداد مشخصی صفر شروع شود. این مقدار مورد نظر که پس از این مرحله تعیین می‌شود را سختی هش می نامند. کار سختی هش این است که اطمینان حاصل کند تا بلاک‌های جدید ایجاد می‌شوند و بلاک‌ها به میزان توان هشینگ شبکه هستند.

ماینرها از طریق بازخوانی نانس، بارها و بارها هدر را هش می‌کنند تا اینکه یک ماینر در شبکه بالاخره هش معتبر تولید کند. پس از پیدا شدن هش معتبر، نود مورد نظر بلاک را به شبکه ارسال خواهد کرد. سپس دیگر نودها، معتبر بودن هش یا بلاک را بررسی می‌کنند و در صورتی که نودها به اجماع رسیدند و اعتبار آن را تایید کردند، بلاک را به بلاک چبن اضافه می‌کنند و به سراغ بلاک بعدی می‌روند تا آن را استخراج کنند.

در واقع فرایند ماینینگ بدین صورت است. برای اینکه بتوان به شبکه بلاک چین متصل شد، باید دستگاه اسیک یا ریگ‌های ماینینگ داشت و تمام این فرایند به هنگام ماینینگ ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. باید توجه داشت ماینرهایی که درصد کمی از توان ماینینگ را در اختیار دارند، شانس بسیار کمی برای یافتن بلاک بعدی دارند. استخرهای ماینینگ برای حل این مشکل ایجاد شده‌اند. استخرهای ماینینگ به معنای به اشتراک گذاری منابع توسط ماینرهایی است که توان پردازشی خود در شبکه را به اشتراک می‌گذارند تا جایزه دریافت شده به طور مساوی بین اعضای استخر تقسیم شود. سهم این تقسیم بندی بر اساس مقدار توان محاسباتی است که هر ماینر برای یافتن بلاک در اختیار استخر قرار می دهد. یعنی به همان میزان که توان محاسباتی خود را در اختیار استخر قرار دهید به همان میزان درصد نیز جایزه ماینینگ دریافت می‌کنید.

محدودیت‌های ماینینگ

درست است که ماینینگ سودآور است، اما ممکن است در مراحلی ماینینگ دیگر سودآور نباشد. به هنگام مانینیگ هزینه ها حرف اول را می‌زنند. برای آنکه بخواهید اولین نفری باشید که هش را حدس می‌زنید، باید هش ریت زیادی داشته باشید. هرچه سیستم شما قوی‌تر باشد، هش‌های بیشتری را می‌توانید بررسی کنید. هرکس که اولین حدس درست را بزند و بتواند تراکنش را حل کند برنده است. هر کس که بتواند سرعت حدس زدن خود را بیشتر کند، شانس برنده شدن بیشتری خواهد داشت.

در عمل، این موضوع بدان معناست که ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند تا هش‌های بیشتری را محاسبه کنند و امیدوارند که اولین نفری باشند که به هش صحیح و ارز دیجیتال خود دست می‌یابند. هرچند سختی محاسبه هش‌ها نیز به تدریج افزایش می‌یابد و استخراج هر بلاک جدید کوین سخت تر می‌شود. از نظر تئوری، این امر نرخ ایجاد شدن بلاک‌های جدید را ثابت حفظ می‌کند. بسیاری از ارزهای دیجیتال، سقف مشخصی برای تعداد واحدهایی دارند که می‌توان تولید کرد. برای مثال، فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. پس از استخراج تمامی بیت کوین‌ها، استخراج بلاک جدید دیگر بیت کوینی تولید نخواهد کرد. بلکه ماینرها از کارمزد شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

اگرچه قبلا می‌توانستید با استفاده از رایانه معمولی به استخراج ارز دیجیتال بپردازید، حالا این روش دیگر امکان پذیر نیست. با افزایش تعداد افرادی که به ماینینگ می‌پردازند، کیفیت و کمیت سخت افزاری که برای استخراج مناسب نیاز دارید نیز افزایش می‌یابد. این موضوع را اینطور می‌توان مشاهده کرد که رایانه‌هایی با پردازنده یا کارت گرافیک قدرتمند جای خود را به چندین کارت گرافیک داده اند که همزمان با هم کار می‌کنند و یا حتی چیپ‌های تخصصی که به طور ویژه برای استخراج ارز دیجیتال ساخته و پرداخته شده‌اند.

بدین منظور شما باید توان محاسباتی بالایی داشته باشید که نیازمند دستگاهی با قدرت بالا و نیروی برق است؛ پس باید دستگاه‌های پر قدرتی تهیه کنید تا شانس بیشتر داشته باشید. مسئله بحث برانگیز دیگر آن است، از آنجایی که ماینینگ به طور ۲۴ ساعته و در هر روز هفته انجام می‌شود این امر پس از مدتی موجب استهلاک اسیک یا ریگ ماینینگ می‌شود. تمامی این موارد باعث هزینه‌های بیشتر می‌شود.

جمع بندی

ماینینگ (Mining) در حال حاضر بخشی جدا نشدنی از دنیای ارزهای رمزنگاری شده است. هر فردی می‌تواند با فراهم کردن شرایط مربوط به ماینینگ یک ماینر شود و در ازای ارائه خدمات به شبکه پاداش دریافت کند. این پاداش در قالب ارز دیجیتالی شبکه مورد نظر است. برای محاسبه سود حاصل از فرآیند استخراج، می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ استفاده کنید و با انجام محاسبات دقیق، فرآیند استخراج را آغاز کنید.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۲/۲۷


54321
امتیاز 3.8 از 46 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
پوریا محمدیان

سلام به تیم خوب میهن بلاک چین ، متن ها و مقالات عالی هستند ، سپاسگزارم ولی در قسمت از کجا شروع کنم وسط مقاله لینک مقالات دیگه هست و بعضا مطالب به ترتیب میست و پخش هست ، این تغییر رو در سایت انجام بدید خیلی بهتر هم میشه . سپاس

سلام ممنون از توجه شما.

فرید جعفری

لطفا یه فیلم اموزشی از انجام تراکنش بزارید.برای توضیحاتتون هم عکس یا فیلم بزارید ادم بهتر یاد بگیره. ممنون.

ادمین سایت

فیلم آموزشی برای انجام تراکنش داخل سایت هستش و میتونین مشاهده کنین

یوسف

سلام …ایا با خریدن یک ماینر و داشتن تجهیزات و‌برق مناسب به تنهایی سود آور است ….یا این که باید مشتری داشته باشین و‌اگر مشتری نداسته باشین سودی هم در کار نیست …لطفا مثال بزنین …با تشکر

ادمین سایت

با سلام
معمولا در حجم های پایین ماینینگ توصیه نمیشه.
لطفا مقاله زیر رو مطالعه کنید:
آموزش نحوه محاسبه سود استخراج در وبسایت‌های Whattomine و Coinwarz + ویدیو

محمد حسین

سلام . میشه یه توضیح بدید درباره کوچکترین واحد بیت کوینی که میشه داشت . یعنی مثلا میشه کسی 0.023 بیت کوین توی کیفش داشته باشه و باهاش ترید کنه یا اینکه حتما باید 1 بیت کوین باشه ؟ ممنونم .

ادمین سایت

با سلام. به کوچکترین واحد بیت کوین میگن ساتوشی. بله نیازی نیست که حتما شما ۱ بیت کوین داشته باشید تا بتونید ترید کنید یا حتی سرمایه گذاری کنید. خوبی بیت کوین اینه که می تونه به خرده مبالغ تقسیم بشه و شما با هر سرمایه ای می توانید بیت کوین داته باشید

جوادعلیزاده

سلام وقت بخیر در صورت امکان سایت های معتبر برای استخراج بیت کوین ودیگر ازر هارو برای ما معرفی کنیدتا ماهم به استخراج این ازرهامشغول شویم باتشکرازسما

ادمین سایت

با سلام
برای استخراج شما نیاز به سخت افزار و استخر مناسب دارید
میتونید از طریق مقالات زیر اطلاعات خوبی کسب کنید

https://mihanblockchain.com/howtomine-website-introduction/

https://mihanblockchain.com/the-best-mining-pool-2019/

محمد شاهسونی

سلام چه ابزاری نیازه برای استخراج بیت کویین

ادمین سایت

با سلام. پیشنهاد میکنم این مقاله رو در خصوص استخراج بتی کوین مطالعه کنید: https://mihanblockchain.com/everything-about-mining-bitcoin/

مریم میرزایی

به خدا اگه یه ذره معنی داشت!!! ماینر خدمات ارایه می ده؟! خو این که نشد توضیح: دقیقاً چه خدمتی ارایه می ده؟ لطفا دقیقا این موضوع رو توضیح بفرمایید.

ادمین سایت

با سلام
پیشنهاد میکنم میهن پادکست زیر رو گوش بدید به زبان ساده همه چیز توضیح داده شده:
میهن پادکست – استخراج (ماینینگ) ارز دیجیتال به زبان ساده!
میهن پادکست – ادامه استخراج بهمراه کیف پول به زبان ساده

شهرام

در سایت های فارسی شما هیچی دستگیرت نمیشه چون همه اونهایی که اسم خودشون رو کارشناس اینکار گذاشتن در واقع مترجمی میکنن اون هم لغت به لغت نه مفهومی فقط باید بری سراغ سایت های اوریجینال و خصوصا آمریکایی

بنده خدا

سلام آیا در ایران میشه بیت کویین رو به پول نقد تبدیل کرد اگر آره چگونه و کجا میشه اینکار رو کرد و اگر نمیشه به پول نقد تبدیل کرد فعالیت در جمع آوری بیت کویین چه سودی داره که مدتی هست این همه تبلیغ و فعالیت در حوزه بیت کویین میشه ممنون

ادمین سایت

با سلام
بله میشه نقد کرد، میتونید این کارو از طریق صرافی های داخلی یا افرادی که در این حوزه خرید و فروش میکنن انجام بدید.