متوسط استخراجکریپتو پدیا

ریگ ماینینگ چیست؟ معرفی بهترین ریگ های استخراج

ممکن است عبارت ریگ ماینینگ زیاد به گوشتان خورده باشد و یا از دوستان خود در جوامع کریپتویی پیشنهاداتی این‌چنینی شنیده باشید:

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
 • ریگ ماینینگ بخر
 • الان پول توی ماینینگ و استخراجه
 • یه ریگ ماینینگ بخر نونت تو روغنه، بشین خونه پول دربیار

و جملات این چنینی، که حتما شما را ترغیب کرده که این سوال را از خودتان بپرسید که ریگ ماینینگ چیست؟ آیا آنطور که می‌گویند درآمد دارد؟ چطور باید ریگ ماینینگ تهیه کنم؟ در این مقاله ابتدا ریگ ماینینگ را تعریف می‌کنیم، سپس ویژگی‌های آن و برخی از انواع آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

این مقاله در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ به‌روزرسانی شده است.
ریگ ماینینگ چیست - ریگ ماینینگ اتریوم - مصرف برق ریگ ماینینگ - صدای ریگ ماینینگ - خرید ریگ ماینینگ بیت کوین - قیمت ریگ ماینینگ - آموزش ساخت ریگ ماینینگ - ابعاد ریگ ماینینگ - شاسی ریگ ماینینگ - ریگ ماینر - اسمبل ریگ ماینینگ - درآمد ریگ ماینینگ

این کلمه در اصل Mining Rig است که یکی از تجهیزات استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال است. ریگ ماینینگ به مجموعه‌ای از سخت افزارهای قدرتمند می‌گویند، که جهت استخراج ارزهای دیجیتالی به کار می‌روند و شامل Cpu و Gpuهای قدرتمند هستند. چرا می‌گوییم ارزهای دیجیتالی؟! زیرا صرف نظر از نوع ارز، می‌تواند هر نوع رمز ارزی را در برگیرد.

برای آشنایی کامل با مفهوم استخراج رمزارزها، این مقاله را مطالعه کنید: استخراج یا ماینینگ چیست؟

ریگ ماینینگ GPU یک محاسبه‌کننده مخصوص است که چند کارت گرافیک در کنار یکدیگر، می‌توانند محاسبات مخصوص برای استخراج رمز ارزها را انجام دهند. ریگ ماینینگ GPU، بسیار شبیه به یک کامپیوتر معمولی است؛ تقریبا همان قطعات سخت افزاری را دارد و حتی همان سیستم عامل را استفاده می‌کند.

بیشتر Mining Rigهای کارت گرافیک، معمولا از چندین GPU تشکیل شده‌اند و در داخل کیس‌های مخصوصی قرار دارند که آنها را خنک می‌کند. همچنین این ریگ‌ها بیش از یک PSU (پاور) دارند؛ چرا که برق مصرفی ریگ‌ها اکثرا بیش از ۱۰۰۰ وات است (باز هم بستگی به تعداد و نوع کارت گرافیک دارد).

اما برای استخراج ارزهای دیجیتالی و تهیه ریگ ماینینگ می‌بایست یک سری فاکتورها را در نظر بگیرید؛ زیرا در صورت نداشتن هر یک از فاکتورها، بهتر است سمت استخراج و ریگ ماینینگ نروید!

ماینینگ و محبوبیت کارت‌های گرافیک

ریگ ماینینگ چیست - محبوبیت ریگ ماینینگ

ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتالی به قدری محبوب شد که بازار کارت‌های گرافیک تب و تاب خاصی پیدا کرد؛ به طوری که شرکت‌هایی که در حوزه تولید این قطعات فعالیت می‌کردند، بر آن شدند تا نیاز ماینرها را نیز در نظر بگیرند و مادربوردهایی را مخصوص فرآیند استخراج روانه بازار کنند، که بعضا تا ۲۰ کارت گرافیک را نیز پشتیبانی می‌کند.

اما شاید این سوال در ذهنتان پیش بیاید که چرا کارت گرافیک و قدرت پردازشی؟ برای استخراج ارزهای دیجیتال به توان پردازشی زیادی نیاز است و برای تامین این توان پردازشی، می‌توان از GPUها استفاده کرد. وظیفه کارت‌های گرافیکی در حالت عادی، ایجاد تصاویر گرافیکی سه بعدی در بازی‌های کامپیوتری است، که صرفا یک سری کارهای تکراری را انجام می‌دهد؛ از این رو گزینه مناسبی برای انجام محاسبات مربوط به ماین یا استخراج ارزهای دیجیتالی است.

پیش‍تر GPUها برای گیمرها طراحی و ساخته می‌شد؛ اما امروزه بازار هدف شرکت‌های سازنده کارت‌های گرافیک، تنها گیمرها نیستند بلکه ماینرها نیز قسمت بزرگی از بازار هدف این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهند. گیمرها نیز می‌توانند با استفاده از کارت گرافیک خود عملیات استخراج ارزهای دیجیتالی را انجام دهند؛ اما باید به این نکته توجه کنند که درآمد حاصل از آن مقدار قابل توجهی نیست و شاید به صرفه نباشد!

ریگ به اینترنت و از طریق اینترنت به بلاک چین متصل است. شبکه به طور خودکار عمل می‌کند و تراکنش‌ها را با استفاده از قدرت GPUها اجرا می‌کند. برای راه اندازی یک ریگ استخراج، به این موارد نیاز دارید:

 • یک مادربرد که قابلیت اتصال کانکتورها برای GPUها را داشته باشد.
 • یک هارد درایو با ۱۰۰ تا ۲۵۰ گیگابایت ظرفیت، برای کیف پول شما؛ مثلا کیف پول اتر حدود ۲۵ گیگ فضا اشغال می‌کند و کیف پول بیت کوین، به حدود ۵۰ گیگابایت فضا نیاز دارد.
 • دستگاه تولید برق؛ یک ریگ با ۴ کارت گرافیک، نیاز به بیش از یک پاور دارد. معمولا ماینرها تعدادی پاور ۷۵۰ واتی را به یکدیگر متصل می‌کنند.
 • یک آداپتور برق برای کارت‌های گرافیک. GPUها با استفاده از کارت‌های اتصالی به نام Riser، به مادربورد متصل‌اند. انواع و مدل‌های گوناگونی از Riserها وجود دارند، اما PCI-E 1x ورژن ۰۰۶ از همه محبوب‌تر است.
 • یک سوییچ برق
 • سیستم خنک کننده؛ توصیه می‌شود که از چند کولر برای جریان هوای بهتر استفاده کنید.

بنابراین اگر قصد دارید به‌طور جدی به ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتالی بپردازید، باید قبل از هر چیز یک سری فاکتورهای اساسی را در نظر بگیرید.

فاکتورهای اصلی برای ورود به دنیای ماینینگ و استخراج

ریگ ماینینگ چیست - ریگ ماینینگ اتریوم - مصرف برق ریگ ماینینگ - صدای ریگ ماینینگ - خرید ریگ ماینینگ بیت کوین - قیمت ریگ ماینینگ - آموزش ساخت ریگ ماینینگ - ابعاد ریگ ماینینگ - شاسی ریگ ماینینگ - ریگ ماینر - اسمبل ریگ ماینینگ - درآمد ریگ ماینینگ

فاکتورهای اساسی برای استخراج ارزهای دیجیتالی را می‌توان به ۴ بخش کلی تقسیم کرد:

 • هش ریت (توان پردازشی)
 • تولید گرما و صدای زیاد
 • هزینه برق مصرفی
 • هزینه اولیه برای خرید تجهیزات

هش ریت (توان پردازشی)

هش ریت همان قدرت سخت افزاری است که صرف پردازش اطلاعات می‌شود. هر تجهیزاتی هش ریت مختص به خود را دارد و این اطلاعات بر روی آن سخت افزار مشخص شده است. لازم به ذکر است اگر تعداد زیادی از این تجهیزات را در کنار هم قرار دهید، هش ریت یا قدرت سخت افزاری شما برای استخراج افزایش پیدا می‌کند. بنابراین این فاکتور را به عنوان عاملی مهم در استخراج ارزهای دیجیتالی در نظر داشته باشید. به عبارتی دیگر، هر چه هش ریت دستگاه‌های شما بیشتر باشد، سود بیشتری دریافت می‌کنید.

هرچه تعداد ماینرها بیشتر شود، سختی محاسبات کریپتو نیز بیشتر می‌شود. هش ریت رمز ارزها با یکدیگر تفاوت دارند و میزان سرعت حل کردن معادله رمزنگاری شده فرق می‌کند. مقدار سود برای ماینر، وابسته به قدرت هش او در شبکه دارد. نرخ هش، یک مقیاس برای قدرت سخت افزار ماینر است و به ازای هر ثانیه محاسبه می‌شود. این بدین معنی است که دستگاه‌ شما، در ثانیه چند بار ورودی‌های اتفاقی را ارسال می‌کند تا پاسخ صحیح را پیدا کند.

هش ریت شبکه‌ها، مدام افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر نرخ هش ریگ ماینینگ شما ثابت بماند، قدرت شما در شبکه کاهش می‌یابد و در نتیجه، سود شما نیز کاهش می‌یابد. پس با افزایش هش ریت شبکه، شما نیز باید تجهیزات خود را آپدیت کنید و تعداد آنها را افزایش دهید.

برای آشنایی بیشتر با نرخ هش، این مقاله را مطالعه کنید: هش ریت (HashRate) یا نرخ هش چیست؟ + ویدیو

تولید گرما و صدای زیاد

به طور کلی اگر از کامپیوتر خود زیاد کار بکشید یا ساعت‌ها با آن یک بازی سنگین را اجرا کنید، کارت گرافیک و سیستمتان داغ می‌کند. حال در نظر بگیرید که مجموعه‌ای از کارت‌های گرافیکی، به طور مداوم و با حداکثر توان در حال کار کردن هستند؛ بنابراین طبیعی است که گرمای بیشتری ایجاد شود.

علاوه بر گرما، فن‌های GPUها صدایی را ایجاد می‌کنند که در صورت افزایش تعداد کارت‌های گرافیک، متعاقبا این صدا افزایش می‌یابد؛ به‌طوری که ممکن است اذیت‌کننده باشد. اما راه چاره چیست؟ برای گرما می‌توانید از دستگاه‌های تهویه استفاده کنید. اما به هر حال تهیه این دستگاه‌ها هزینه دارد و مصرف برق نیز افزایش می‌یابد. برای کاهش صدای ریگ ماینینگ نیز می‌توانید از تکنولوژی‌های جدیدی استفاده کنید که باعث کاهش صدا می‌شوند؛ به عنوان مثال برخی از ریگ‌ها را با روغن‌های مخصوص عایق می‌کنند تا صدای آنها کمتر شود که برای آنها نیز باید هزینه‌های جداگانه بپردازید.

هزینه برق مصرفی

همانطور که پیش‌تر گفته شد، ریگ ماینینگ متشکل از سخت‌افزارهای قدرتمندی است که جهت پردازش اطلاعات استفاده می‌شود. در حالت عادی تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری مصرف برق بالایی دارند؛ حال در نظر بگیرید یک ریگ ماینینگ با مشخصاتی که گفته شد، با حداکثر توان در حال کار باشد! قاعدتا هزینه برق شما به نسبت قابل توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین بسیاری از افراد برای استفاده از ریگ ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتالی از مناطقی که برق ارزان‌تری دارد استفاده می‌کنند.

با این که ریگ ماینینگ برق به مراتب کمتری از ایسیک مصرف می‌کند، می‌توان در منزل نیز آن را راه اندازی کرد. اما در کل باید هزینه برق در ایران را نیز مد نظر قرار داد. برق مصرفی کارت‌های گرافیک، با یکدیگر متفاوت است. بنابراین باید آن را نیز محاسبه کنید و بسنجید که آیا راه اندازی ریگ با کارت گرافیک‌های مد نظرتان مقرون به صرفه هست یا خیر. برای محاسبه هزینه‌های راه‌اندازی ریگ استخراج، می‌توانید از این ماشین حساب استفاده کنید. این ماشین حساب برای کوین‌های بیت کوین، اتر، اتریوم کلاسیک، مونرو، زی کش، دش و لایت کوین قابل‌استفاده است.

هزینه اولیه برای راه اندازی ریگ استخراج

ریگ ماینینگ چیست - خرید تجهیزات ریگ استخراج

نکته قابل توجه دیگر هزینه مربوط به تهیه این سخت افزارهاست که درباره آن صحبت کردیم. جدای از هزینه برق و خرید تجهیزات برای کاهش صدا و خنک شدن ریگ ماینینگ، هزینه خرید و راه‌اندازی آن را نیز باید در نظر بگیرید که به نسبت هزینه قابل‌توجهی است. اکنون، با افزایش قیمت دلار در ایران، کارت‌های گرافیک به نسبت قدرت پردازشی آنها قیمت زیادی دارند. با داغ شدن صنعت ماینینگ و افزایش تقاضا برای GPUها، قیمت این تجهیزات در دنیا افزایش پیدا کرد. حال تهیه تعداد زیادی از این کارت‌های گرافیکی به افزایش هزینه ثابت شما منجر می‌شود. بنابراین برای این که وارد صنعت ماینینگ شوید، باید ROI یا بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنید تا ببینید برایتان این کار به صرفه هست یا خیر.

در ادامه به معرفی برخی از بهترین ریگ‌های ماینینگ می پردازیم:

ریگ ماینینگ شارک مینی (Shark Mini)

ریگ ماینینگ چیست - shark mining

این ریگ ماینینگ یکی از ریگ‌هاییست که جای کمی می‌گیرد و همچنین گرمای زیادی تولید نمی‌کند. اگر نمی‌خواهید خیلی تحقیق کنید و در بازار بگردید، این مدل را حتما مد نظر داشته باشید. شارک مینی از ۴ کارت گرافیک AMD RX570/580 پشتیبانی می‌کند و با توان پردازشی ۱۲۰ مگاهش بر ثانیه به استخراج می‌پردازد. البته می‌توانید این GPUها را با NVIDIA GTX 1070 یا 1070 Ti جایگزین کنید، تا سود استخراج قابل توجه‌تری دریافت کنید. حتی می‌توانید یک صفحه لمسی بر روی آن نصب کنید، تا هر لحظه بتوانید ریگ خود را زیر نظر داشته باشید.

با Shark Mining می‌توانید ماهیانه ۲۰۰ دلار از استخراج زی کش و ۳۰۰ دلار از ماینینگ اتریوم درآمد داشته باشید، که البته با جایگزین کردن GPUها این میزان درآمد نیز تغییر می‌کند. قیمت این ریگ در سال ۲۰۲۰، ۲۶۹۰ دلار است.

بیت کوین گولد GPU ماینر (Bitcoingold GPU Miner)

ریگ ماینینگ چیست - Bitcoin Gold GPU Miner

صرفه اقتصادی برای هزینه اولیه ریگ ماینینگ از جمله مسائل مهمی در استخراج ارزهای دیجیتالی است که از ویژگی‌های این ریگ ماینینگ است. این ریگ از ۸ کارت گرافیک RX570 استفاده می‌کند و با قدرت ۲۴۰ هش در ثانیه به استخراج می‌پردازد. این ریگ استخراج محصول شرکت اتریوم ماینر است که شرکت تخصصی در زمینه ساخت دستگاه‌های استخراج است.

این ریگ از هارد ۱۲۰ گیگابایتی SSD استفاده می‌کند و پاور آن EVGA با قدرت ۱۲۰۰ وات است. فریم این ریگ آلومینیوم است و به خاطر فضاهای باز آن، هوا کاملا جریان دارد. ریگ ماینینگ Bitcoin Gold GPU Miner تنها برای استخراج بیت کوین گلد استفاده می‌شود و قیمت آن نیز در زمان ادیت مقاله، ۲۲۷۵ دلار است.

پاندا ماینر (PandaMiner)

ریگ ماینینگ چیست - PandaMiner B5 Plus

این ریگ ماینینگ یک محصول خوب در زمینه استخراج ارزهای دیجیتالی است و دارای ۸ کارت گرافیک AMD Radeon RX460 است و با هش ریت ۱۱۰ مگاهش بر ثانیه به ماینینگ می‌پردازد. این پکیج قیمت بالاتری نسبت به پکیج‌های معرفی شده دارد و در بازار نیز به راحتی یافت نمی‌شود. بسیاری از کارشناسان استخراج ارزهای دیجیتالی اعتقاد دارند که این پکیج برای استخراج اتریوم گزینه بسیار مناسبی است.

ریگ پانداماینر دارای ۶ فن و پاور  ۸۰۰ واتی است. قیمت این دستگاه حدود ۱۸۰۰ دلار است. دو مدل بالاتر از این، یعنی B7 و B9 نیز موجود هستند که قیمت آنها به ترتیب ۲۱۰۰ و ۳۲۸۰ دلار است.

شارک پرو ۲ (Shark Pro 2)

ریگ ماینینگ چیست - shark pro 2

این ریگ ماینینگ برای ماینرهای حرفه‌ای طراحی شده است. این دستگاه دارای ۶ کارت گرافیک AMD RX570/580 است؛ اما می‌توانید تا ۸ GPU آن را ارتقا دهید. همچنین اگر این کارت‌ها را با NVIDIA GTX 1070, GTX 1070 Ti, GTX 1080 Ti NVIDIA RTX 2080 Ti جایگزین کنید، راندمان بسیار بهتری خواهید داشت. با این ریگ می‌توانید زی کش، اتریوم، مونرو و چند کوین دیگر را استخراج کنید.

شارک پرو دارای کیفیت ساخت بسیار عالی است؛ به همین دلیل قیمت آن کمی زیاد است. این ریگ استخراج را می‌توانید با قیمت ۳۷۹۰ دلار بخرید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ پورتفولیو ارز دیجیتال
 • ریگ ماینینگ چیست؟

ریگ ماینینگ یا ریگ استخراج مجموعه‌ای از عناصر قدرتمند سخت‌افزاری است که با هدف استخراج رمزارزها کنار هم قرار می‌گیرند و یک مجموعه را تشکیل می‌دهند.

 • آیا خودمان می‌توانیم ریگ ماینینگ بسازیم؟

بله. ریگ استخراج از جمله تجهیزاتی است که قابلیت شخصی‌سازی بالایی دارد و افراد می‌توانند با بررسی و انتخاب قطعات مختلف، ریگ ماینینگ دلخواه خود را بسازند.

جمع بندی

ریگ‌های ماینینگ برای استخراج رمز ارزها استفاده می‌شوند. این ریگ‌ها از چند کارت گرافیک تشکیل شده‌اند. یکی از مزایای ریگ‌ها این است که صدای چندان زیادی تولید نمی‌کند و به راحتی می‌توانید در منزل به استخراج رمز ارزها بپردازید. همچنین برق مصرفی آنها به اندازه ایسیک‌ها نیست.

با این که ریگ‌های استخراج قدرت ایسیک‌ها را ندارند، اما همین قدرت برای ماینینگ بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده کافی است و می‌توانید به کسب درآمد بپردازید. البته قبل از تصمیم گیری برای خرید یا راه اندازی یک ریگ ماینینگ، حتما بررسی‌های لازم را انجام دهید و با ماشین حساب هزینه‌ها و بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا