ریگ ماینینگ چیست؟ ابزاری برای استخراج ارزهای دیجیتال

ممکن است ریگ ماینینگ زیاد به گوشتان خورده باشد و یا از دوستان خود یا در جوامع کریپتویی و ارزهای دیجیتالی پیشنهاداتی اینچنینی شنیده باشید:

  • ریگ ماینینگ بخر
  • الان پول توی ماینینگ و استخراجه
  • یه ریگ ماینینگ بخر نونت تو روغنه، بشین خونه پول دربیار

و جملاتی این چنینی که حتما شما را ترغیب کرده که اصلا ریگ ماینینگ چیست؟ آیا آنطور که می گویند درآمد دارد؟ چطور باید آن را تهیه کنم؟

در این مقاله ابتدا ریگ ماینینگ را تعریف می کنیم سپس ویژگی های آن و برخی از انواع آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

ریگ ماینینگ (استخراج) چیست؟

ریگ ماینینگ

این کلمه در اصل Mining Rig است که یکی از تجهیزات استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال است. ریگ ماینینگ به مجموعه ای از سخت افزارهای قدرتمندی می گویند که به جهت استخراج ارزهای دیجیتالی به کار می روند که شامل cpu و gpuهای قدرتمند می باشد. چرا می گوییم ارزهای دیجیتالی؟! زیرا فرقی نمی کند چه ارزی، می تواند هر نوع ارز دیجیتالی را در برگیرد. اما برای استخراج ارزهای دیجیتالی و تهیه ریگ ماینینگ می بایست یک سری فاکتورهایی را در نظر بگیرید، زیرا در صورت نداشتن هر یک از فاکتورها بهتر است به سمت استخراج و ریگ ماینینگ نروید!

ماینینگ و محبوبیت کارت های گرافیکی

ریگ ماینینگ

ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتالی به قدری محبوب شد که بازار کارت های گرافیکی تب و تاب خاصی پیدا کرد به طوری که شرکت هایی که در حوزه تولید این قطعات فعالیت می کردند بر آن شدند تا نیاز ماینرها را نیز در نظر بگیرند و مادربوردهایی را مخصوص فرآیند استخراج روانه بازار کردند که بعضا تا ۲۰ کارت گرافیک را نیز پشتیبانی می کند. اما شاید این سوال در ذهنتان پیش بیاید که چرا کارت گرافیک و قدرت پردازشی؟ برای استخراج ارزهای دیجیتالی به توان پردازشی زیادی نیاز است، برای تامین این توان پردازشی می توان از کارت های گرافیکی استفاده کرد. وظیفه کارت های گرافیکی در حالت عادی ایجاد تصاویر گرافیکی سه بعدی در بازی های کامپیوتری است که صرفا یک سری کارهای تکراری را انجام می دهد، از این رو گزینه مناسبی برای انجام محاسبات مربوط به ماین یا استخراج ارزهای دیجیتالی است. پیش تر کارت های گرافیکی برای گیمرها طراحی و ساخته می شد اما امروزه بازار هدف شرکت های سازنده کارت های گرافیکی تنها گیمرها نیستند بلکه ماینر ها نیز قسمت بزرگی از بازار هدف این شرکت ها را تشکیل می دهند. گیمر ها نیز می توانند با استفاده از کارت های گرافیکی خود عملیات استخراج ارزهای دیجیتالی را انجام دهند اما باید به این نکته توجه کنند که درآمد حاصل از آن مقدار قابل توجهی نیست و شاید نصرفد!

بنابراین اگر قصد دارید تا به طور جدی به ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتالی بپردازید می بایست قبل از هر چیز یک سری فاکتورهای اساسی را در نظر بگیرید.

فاکتورهای اصلی برای ورود به دنیای ماینینگ و استخراج

فاکتورهای اساسی برای استخراج ارزهای دیجیتالی را می توان به ۴ بخش کلی تقسیم کرد:

  • هش ریت (توان پردازشی)
  • تولید گرما و صدای زیاد
  • هزینه برق مصرفی
  • هزینه اولیه برای خرید تجهیزات

که به توضیح هر یک می پردازیم.

هش ریت (توان پردازشی)

ریگ ماینینگ

هش ریت همان قدرت سخت افزاریست که صرف پردازش اطلاعات می شود. هر تجهیزاتی هش ریت مختص به خود را دارد و این اطلاعات بر روی آن سخت افزار مشخص شده است. لازم به ذکر است اگر تعداد زیادی از این تجهیزات را در کنار هم قرار دهید هش ریت یا قدرت سخت افزاری شما برای استخراج افزایش پیدا می کند. بنابراین این فاکتور را به عنوان عاملی مهم در استخراج ارزهای دیجیتالی در نظر داشته باشید.

تولید گرما و صدای زیاد

به طور کلی اگر از کامپیوتر خود زیاد کار بکشید یا ساعت ها با آن یک بازی سنگین را اجرا کنید کارت گرافیک و سیستمتان داغ می کند حال در نظر بگیرید که مجموعه ای از کارت های گرافیکی، به طور مداوم و با حداکثر توان در حال کار کردن هستند، بنابراین طبیعی است که گرمای بیشتری ایجاد شود. علاوه بر گرما، فن های کارت های گرافیک صدایی را ایجاد می کنند که در صورت افزایش تعداد کارت های گرافیک، متعاقبا این صدا افزایش می یابد به طوری که ممکن است اذیت کننده باشد. اما راه چاره چیست؟ برای گرما می توانید از دستگاه های تهویه استفاده کنید اما به هرحال تهیه این دستگاه ها برایتان خرج می تراشد و مصرف برق نیز متعاقبا افزایش می یابد. برای کاهش صدای ریگ ماینینگ نیز می توانید از تکنولوژی های جدیدی استفاده کنید که باعث کاهش صدا می شوند، به عنوان مثال برخی از ریگ ها را با روغن های مخصوص عایق می کنند تا صدای آنها کمتر شود که برای آنها  نیز می بایست هزینه های جداگانه بپردازید.

هزینه برق مصرفی

همانطور که پیش تر گفته شد ریگ ماینینگ متشکل از سخت افزارهای قدرتمندی است که جهت پردازش اطلاعات استفاده می شود. در حالت عادی تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری مصرف برق بالایی دارند حال در نظر بگیرید یک ریگ ماینینگ با مشخصاتی که گفته شد با حداکثر توان در حال کار باشد، قاعدتا هزینه برق شما به نسبت قابل توجهی افزایش می یابد. بنابراین بسیاری از افراد برای استفاده از ریگ ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتالی از مناطقی که برق ارزان تری دارد استفاده می کنند.

هزینه اولیه برای خرید تجهیزات

ریگ ماینینگ

اما نکته قابل توجه دیگر هزینه مربوط به تهیه این سخت افزارهاست که درباره آن صحبت کردیم. جدای از هزینه برق و خرید تجهیزات برای کاهش صدا و خنک شدن ریگ ماینینگ ، هزینه خرید و راه اندازی ریگ ماینینگ را نیز باید در نظر بگیرید که به نسبت هزینه قابل توجهی است. در حالت عادی کارت های گرافیکی به نسبت قدرت پردازشی آنها قیمت زیادی دارند. با داغ شدن صنعت ماینینگ و افزایش تقاضا برای کارت های گرافیکی قیمت این تجهیزات افزایش پیدا کرد. حال تهیه تعداد زیادی از این کارت های گرافیکی به افزایش هزینه ثابت شما منجر می شود. بنابراین برای اینکه وارد صنعت ماینینگ شوید می بایست ROI یا بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنید تا ببینید برایتان این کار می صرفد یا خیر.

معرفی برخی از بهترین ریگ های ماینینگ

در ادامه به معرفی برخی از بهترین ریگ های ماینینگ می پردازیم:

  • ریگ ماینینگ شارک مینی (Shark Mini)

ریگ ماینینگ

این ریگ ماینینگ یکی از ریگ هاییست که جای کمی می گیرد و همچنین گرمای زیادی تولید نمی کند. اگر نمی خواهید خیلی تحقیق کنید و در بازار بگردید این مدل را حتما مد نظر داشته باشید. شارک مینی از ۴ درگاه کارت گرافیک پشتیبانی می کند و با توان پردازشی قابل ملاحظه ای به استخراج می پردازد. البته این ریگ ماینینگ مدل های مختلفی دارد که بنا به سلیقه کاربر می تواند خریداری شود.

  • بیت کوین گلد جی پی یو ماینر (Bitcoin Gold GPU Miner)

ریگ ماینینگ

صرفه اقتصادی برای هزینه اولیه ریگ ماینینگ از جمله مسائل مهمی در استخراج ارزهای دیجیتالی است که از ویژگی های این ریگ ماینینگ است این ریگ ماینینگ از ۶ کارت گرافیک پشتیبانی می کند و با هش ریت ۲۰۰۰ در ثانیه به استخراج می پردازد. این ریگ ماینینگ محصول شرکت اتریوم ماینر است که شرکت تخصصی در زمینه ساخت دستگاه های استخراج می باشد.

  • پانداماینر B۵ پلاس (PandaMiner B۵ Plus)

پاندا ماینر ریگ ماینینگ

این ریگ ماینینگ یک محصول خوب در زمینه استخراج ارزهای دیجیتالی است و دارای ظرفیت ۸ کارت گرافیک است و با هش ریت ۱۱۰ مگا بر ثانیه به ماینینگ می پردازد. این پکیج قیمت بالاتری نسبت به پکیج های معرفی شده دارد و در بازار نیز به راحتی یافت نمی شود. بسیاری از کارشناسان استخراج ارزهای دیجیتالی اعتقاد دارند که این پکیج برای استخراج اتریوم گزینه بسیار مناسبی است.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۵/۲


54321
امتیاز 4.5 از 6 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر