معرفی کامل توکن COMP و پروتکل شگفت‌انگیز کامپوند !

پروتکل محبوب کامپوند برای وام‌دهی و وام‌گیری غیر متمرکز ایجاد شده است. این پلتفرم از حمایت کوین بیس (Coinbase) برخوردار است و کوین بیس از بدو پیدایش این پروژه در کنار آن بوده است و از همان ابتدا حدود ۸ میلیون دلار در آن سرمایه‌گذاری کرد. بعد‌ها جامعه کامپوند برای مدیریت این پروتکل اقدام به ایجاد توکن COMP کرد که یکی از توکن‌های معروف ERC-20 است و بر روی بلاک چین اتریوم (Ethereum) ایجاد شده است.

این پلتفرم در واقع پلتفرمی برای وام‌دهی و وام‌گیری غیر متمرکز است. افرادی که مایل به گرفتن وام هستند و افرادی که مایل به قرض دادن پول خود و کسب بهره هستند، قادر به استفاده از این پلتفرم خواهند بود. همین میزان عرضه و تقاضا است که نرخ بهره را در این پلتفرم تعیین می‌کند. این پلتفرم از دارایی‌های مختلفی مانند بت (BAT)، تتر (Tether) و غیره پشتیبانی می‌کند.

افراد در جامعه کامپوند می‌توانند پیشنهاد‌های خود را به صورت کد ارائه دهند و این پیشنهاد‌ها در صورت داشتن شرایط لازم، برای مدت سه روز مورد بررسی و مشورت قرار می‌گیرند و بعد از این مدت، تایید و یا رد آنها اعلام می‌شود. این پیشنهاد‌ها معمولا در مورد موضوعاتی مانند اضافه کردن دارایی‌های جدید، ارتقا و یا تغییر پروتکل و موارد دیگر هستند. قرارداد هوشمند این پروتکل نیز بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است.

توکن COMP اینک در رده اول پروژه‌های عرصه دیفای (DeFi) قرار دارد و توانسته است از پروژه برجسته‌ای مانند میکر (Maker) جلو بزند. پروژه کامپوند اینک بزرگترین پروژه عرصه دی‌فای است و می‌توان آن را پادشاه این عرصه خطاب کرد. البته جهان ارز دیجیتال بسیار سریع پیشرفت می‌کند و ممکن است این لقب برای مدت زیادی ادامه نداشته باشد و پروژه جدید و بهتری جای کامپوند را بگیرد.

پروتکل کامپوند چیست؟

توکن COMP

پروتکل کامپوند مجموعه‌ای از بازار‌های دارایی را فراهم می‌کند و به صورت الگوریتمی و با توجه به عرضه و تقاضا نرخ سود را تعیین می‌کند. این پروتکل بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان مستقیما با پروتکل سر و کار خواهند داشت و در این میان به واسطه و شخص ثالث نیاز نخواهد بود. هر یک از این بازار‌های مالی مربوط به یکی از دارایی‌های اتریومی است و معاملات به صورت شفاف بر روی بلاک چین انجام می‌گیرد. در اینجا، تاریخچه تمامی تراکنش‌ها ثبت و ضبط می‌شود و همه چیز به صورت شفاف در دید افراد گذاشته می‌شود.

این پروتکل مانند یک بازار همتا به همتا و یا یک صرافی متمرکز عمل نمی‌کند که وام‌دهنده را به وام‌گیرنده متصل کند. در اینجا تمامی دارایی‌های فراهم شده تجمیع می‌شوند و به صورت منابع قابل تعویض در می‌آیند؛ این باعث ایجاد نقدینگی بیشتر می‌شود و کاربران در هر زمانی قادر به برداشت پول خود خواهند بود.

کامپوند ظرفیت وام‌گیری افراد را مشخص می‌کند

برای دریافت وام از پروتکل کامپوند باید اقدام به وثیقه‌گذاری کرد. عوامل زیادی در وثیقه‌گذاری دارایی‌های دارای حجم بازار بالا دخیل هستند اما برای دارایی‌های دارای حجم بازار کم چنین نیست. کامپوند با توجه به موجودی افراد و این عوامل اقدام به تعیین ظرفیت وام‌گیری برای افراد می‌کند و هیچ کس نمی‌تواند بیش از ظرفیت خود وام بگیرد. این رویکرد بسیار مفید است و بسیاری از ریسک‌ها را از میان بر می‌دارد.

اگر مقدار قرض پرداخت نشده افراد به بالا‌تر از ظرفیت وام‌گیری این افراد برسد، ممکن است مقداری از وثیقه برای پرداخت این اضافه ظرفیت نقد شود. البته در اینجاست که افرادی که آربیتراژ می‌کنند وارد فضا می‌شوند و مقداری از ریسک موجود را برای وام‌گیرنده کاهش می‌دهند. فرآیند نقد شدن وثیقه تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که بدهی بیشتر از ظرفیت فرد باشد و به محض اینکه وضعیت تغییر کند، نقد شدن وثیقه نیز متوقف خواهد شد.

کاربرد‌های پروتکل کامپوند

با توجه به اینکه دائما و به صورت پیوسته، دارایی‌های جدید وارد این پلتفرم می‌شود، کاربرد‌های زیادی را برای این پلتفرم می‌توان متصور بود. این پلتفرم می‌تواند برای تریدر‌ها، توسعه‌دهنده‌ها و کاربران برنامه‌های غیر متمرکز بسیار مفید باشد. دیگر کاربران برنامه‌های غیر متمرکز لازم نیست نگران پر شدن سفارش‌ها باشند و یا اینکه تریدر‌ها می‌توانند اقدام به قرض گرفتن یک دارایی کنند و آن را در بازار به فروش برسانند و از این طریق به کسب سود بپردازند. افرادی که مایل به برگزاری عرضه اولیه برای کوین  خاصی هستند نیز می‌توانند از طریق این پلتفرم اقدام کرده و با گذاشتن وثیقه، وجوه مورد نیاز خود را وام بگیرند.

کار این پروژه بسیار شبیه کار بانک است. در اینجا نیز افرادی پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند و افرادی نیز این پول را قرض کرده و بهره آن را می‌پردازند. توکن COMP در طول تاریخ خود شاهد نوسان‌های زیادی بوده است، اما این نوسان‌ها برای همیشه باقی نمی‌مانند و سرانجام این توکن به ثبات خواهد رسید.

امروزه افراد بسیاری در صدد گرفتن وام هستند و برای برآورد کردن نیاز‌های خود به وام نیاز دارند. رفتن به بانک و تقاضا دادن برای وام بسیار وقت‌گیر است و با مشکلات زیادی همراه است. کاغذبازی اضافی و بی مورد در این میان بسیار دیده می‌شود؛ و بنا به چنین دلایلی است که باید پروژه‌هایی مانند کامپوند را جدی گرفت. این قبیل پروژه‌ها در صدد حل مشکلات جهان واقع هستند و نباید فراموش کرد که ارزش یک پروژه در کاربردی بودن آن است. کامپوند پروژه‌ای نیست که تنها در تئوری و روی کاغذ دارای ارزش باشد؛ این پروژه بسیار عملیاتی است و کاربرد خود را در جهان واقع نشان داده است.

امروزه صرافی‌های متمرکز اقدام به ارائه معاملات مارجین و فراهم آوردن اعتبار برای افراد کرده‌اند، اما این صرافی‌ها در واقع سیستم‌هایی مبتنی بر اعتماد هستند و امکان انتقال این معاملات بر روی زنجیره نیست. پروتکل‌های همتا به همتا حلال این مشکلات هستند و امکان فراهم آوردن اعتبار را به صورت غیر متمرکز برای افراد ایجاد می‌کنند.

انگیزه برای ایجاد نقدینگی

پروتکل کامپوند نقدینگی را تضمین نمی‌کند، بلکه تنها انگیزه لازم را برای آن فراهم می‌کند. زمانی که تقاضا برای یک دارایی بالا است، این پروتکل اقدام به بالا بردن نرخ سود می‌کند و به این ترتیب، انگیزه لازم برای عرضه بیشتر این دارایی فراهم می‌شود. عکس این قضیه نیز امکان‌پذیر است و از این طریق به صورت الگوریتمی و خودکار، نقدینگی تا حدود زیادی تامین می‌شود. پس تامین نقدینگی در اینجا با کمک مدل نرخ سود خاص این پروتکل انجام می‌شود. مدل نرخ سود این پروتکل به این صورت است که هر چه تقاضا برای یک دارایی بیشتر باشد، نرخ سود بالا می‌رود و هر چه تقاضا برای آن دارایی کمتر باشد، نرخ سود پایین می‌رود.

قیمت هر یک از دارایی‌ها در این فضا با توجه به قیمت آن دارایی در ده صرافی برتر و از طریق اوراکل (oracle) انجام می‌شود. به این ترتیب، قیمتی عادلانه برای هر دارایی تعیین می‌شود و قیمت‌ها دائما در این فضا به روز می‌شوند.

توکن Comp و نقش آن در پلتفرم کامپوند

پروتکل کامپوند در ابتدا به صورت متمرکز کار خود را آغاز کرد و دارایی‌های مورد معامله و بسیاری از امور دیگر توسط تیم تعیین می‌شد. البته این پروتکل از ابتدا تصمیم داشت که به مرور همه چیز را غیر متمرکز کند. شرکت پشتیبان کامپوند یک استارتاپ واقع در سان فرانسیسکو است.

وایت پیپر این پروتکل در ژوئن سال ۲۰۱۹ بیرون داده شد و طولی نکشید که در فوریه ۲۰۲۰ نیز توکن COMP برای مدیریت غیر متمرکز این پروژه ایجاد شد. افراد با استفاده از توکن COMP می‌توانند در رای‌گیری‌های مربوط به این پروژه شرکت کرده و پیشنهاد‌های خود را مطرح کنند.

تیم کامپوند در نگاهی کلی

توکن COMP

مدیر عامل این پروژه رابرت لشنر (Robert Leshner) است که یک اقتصاددان و تحلیلگر مالی دارای مجوز است. او بنیان‌گذار دو استارتاپ نرم افزاری است. رابرت در کنار بقیه اعضای تیم سعی می‌کنند که از دارایی‌هایی که بی استفاده در صرافی‌ها و کیف پول‌ها رها شده‌اند، استفاده کرده و آنها را به جریان بیاندازند و افراد بتوانند از آنها کسب سود کنند.

جفری هیز (Geoffrey Hayes) مدیر فناوری این پروژه است. او نیز فردی برجسته و بنیان‌گذار دو استارتاپ فنی است. توری اتسیتی (Torrey Atcitty) نیز مسئول بخش توسعه اپلیکیشن است و در زمینه گسترش استفاده‌های موبایلی از پروتکل کامپوند به سختی در حال تلاش است.

افراد حرفه‌ای دیگری نیز در این پروژه مشغول هستند و همگی قصد دارند که آینده امور مالی غیر متمرکز را شکوفا کنند.

نقشه راه پروژه Compound

کامپوند مانند پروژه‌های دیگر نیست و نقشه راه آن مشخص نیست. مدیر عامل این پروژه در یک پست مدیوم (Medium) در مارس ۲۰۱۹ ابراز داشت که کامپوند تنها یک آزمایش بوده است. توسعه‌دهندگان این پروژه سه هدف اساسی برای راه‌اندازی این پروژه داشتند. یکی از این هدف‌ها فراهم کردن پشتیبانی برای دارایی‌های مختلف بود. هدف دیگر این بود که به این دارایی‌ها اجازه داده شود که عامل وثیقه خود را داشته باشند و در نهایت، هدف سوم نیز این بود که کامپوند تبدیل به یک سازمان خودمختار غیر متمرکز شود. اینک این پروژه به همه اهداف خود رسیده است و این پروژه جزو معدود پروژه‌های جهان ارز دیجیتال است که تکمیل شده است. آینده کامپوند از این به بعد در دستان جامعه این پروژه قرار دارد و این افراد جامعه آن هستند که باید نقشه راه آن را تعیین کرده و به تکامل آن بپردازند.

وضعیت حال حاضر توکن COMP

قیمت این توکن در حال حاضر و بنا به گزارش سایت CoinMarketCap حدود ۱۶۵ دلار آمریکا است. حجم بازار این توکن حدود ۴۲۴ میلیون دلار است و حجم بازار آن در ۲۴ ساعت گذشته نیز حدود ۶۲ میلیون دلار بوده است. تعداد توکن‌های در حال گردش آن ۲.۶۵۱.۲۷۹ است و تعداد کل توکن‌های COMP در آینده ۱۰۰۰۰۰۰۰ خواهد بود.

این توکن مشکل نقدینگی ندارد و در صرافی‌های مشهوری مانند کوین بیس و بایننس معامله می‌شود. این توکن با جفت‌های مشهوری مانند بیت کوین ، تتر و اتریوم معامله می‌شود.

نتیجه‌گیری

پروتکل کامپوند نوعی بازار وامدهی غیر متمرکز را ایجاد کرده است و طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این پروتکل ابتکار جالبی داشته است و آن ایجاد توکن COMP برای مدیریت غیر متمرکز پروژه است که از طریق این توکن، افراد می‌توانند پیشنهادات خود را مطرح کرده و در رای‌گیری‌ها شرکت کنند.

این پروتکل نظرات جامعه خود را کاملا بازتاب می‌دهد و افراد این جامعه می‌توانند ایده‌های ناب خود را از طریق کد اعمال کنند. آینده را کسی نمی‌داند اما به نظر می‌رسد که این پروژه در مسیر درستی گام برداشته باشد. این پروتکل نوعی نظارت و مدیریت گروهی را فراهم آورده که در نوع خود بی نظیر است.

توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری و معامله در فضای ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و هر کس باید با تحقیق و بررسی وارد معامله شود. مطالب ابراز شده در این نوشتار تنها جنبه آموزشی و اطلاع رسانی دارند و نباید آنها را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کرد.

نظر شما چیست؟ آینده پروتکل کامپوند و توکن COMP را چگونه می‌بینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 4 رای

منبع cointelegraph coinmarketcap compound
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر