پیشرفته کریپتو پدیا

اوراکل (oracle) چیست؟ رابطی بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی

مفهوم اوراکل (oracle) را می‌توان با توجه به فضای مورد بحث، به شیوه های مختلفی تعریف کرد. در فضای بلاکچین (Blockchain)، اوراکل اساسا یک منبع داده است که به عنوان یک پل ارتباطی بین قرارداد‌های هوشمند و دیگر منابع خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور تخصصی تر می‌توان گفت که یک اوراکل عاملی است که نه تنها با منابع داده خارجی ارتباط برقرار می کند، بلکه به تایید و بررسی صحت داده های فراهم شده نیز می پردازد. بنابراین آنها مسئول فراهم کردن اطلاعات مهم و قابل اعتماد برای قرارداد‌های هوشمند هستند که این قراردادها هم به نوبه خود وظایف معینی را انجام می دهند. پس مفهوم اوراکل در فضای بلاک چین کمی با فناوری های دیگر متفاوت است.

اهمیت اوراکل‌ها بر این حقیقت استوار است که قراردادهای هوشمند بلاکچینی تنها قادر به دسترسی به داده‌هایی هستند که در داخل شبکه دیجیتال آنها قرار گرفته است. بنابراین آنها به عنوان یک ابزار ارتباطی ایفای نقش می‌کنند که رویداد‌های جهان واقع را به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کنند.

انواع مختلف اوراکل در بلاک چین

انواع اوراکل

اوراکل بلاک چین را می‌توان بسته به تعدادی از کیفیت‌های مختلف آن طبقه بندی کرد

  • منبع : آیا داده ها از نرم افزار یا سخت افزار نشأت گرفته اند؟
  • جهت اطلاعات: آیا ورودی است یا خروجی؟
  • اعتماد : آیا متمرکز است یا غیر متمرکز؟

یک اوراکل به تنهایی می‌تواند در چندین دسته قرار گیرد. به عنوان مثال، اوراكلی كه اطلاعات را از وبسایت یک شركت تهیه می‌كند ، یك نرم‌افزار متمرکز ورودی است.

اوراکل‌‌های نرم‌افزاری

اوراکل‌های نرم افزاری با منابع اطلاعاتی آنلاین ارتباط برقرار می‌کنند و آن را به بلاکچین منتقل می‌کنند.  این اطلاعات می‌تواند از پایگاه‌های داده آنلاین، سرورها، وبسایت‌ها و اساساً از هر منبع داده در وب بدست آید. این واقعیت که اوراکل‌های نرم‌افزاری به اینترنت متصل هستند، نه تنها به آنها امکان می دهد اطلاعات را به قراردادهای هوشمند عرضه کنند بلکه می توانند این اطلاعات را در زمان حال انتقال دهند. همین امر آنها را به یکی از متداول‌ترین اوراکل‌های بلاکچین تبدیل می‌کند.

اطلاعاتی که معمولاً توسط اوراکل‌های نرم افزاری ارائه می‌شود می تواند شامل نرخ ارز، قیمت دارایی دیجیتال یا اطلاعات پرواز در زمان واقعی باشد.

اوراکل‌‌های سخت‌افزاری

برخی از قراردادهای هوشمند باید با دنیای واقعی ارتباط برقرار کنند. اوراکل‌های سخت افزاری برای بدست آوردن اطلاعات از دنیای فیزیکی و در دسترس قرار دادن آنها برای قراردادهای هوشمند طراحی شده‌اند. چنین اطلاعاتی را می‌توان از طریق سنسورهای الکترونیکی، اسکنر بارکد و سایر دستگاه‌‌های خواندن اطلاعات ارسال کرد.

یک اوراکل سخت افزاری اساساً وقایع دنیای واقعی را به مقادیر دیجیتالی تبدیل می‌کند که با قراردادهای هوشمند قابل درک است. به عنوان مثال می توان سنسوری را بررسی کرد که آیا کامیونی که کالا را حمل می کند به یک محل تخلیه رسیده است؟ اگر رسیده باشد، اطلاعات را به یک قرارداد هوشمند انتقال می‌دهد که می‌تواند تصمیمات مبتنی بر آن را اجرا کند.

اوراکل‌‌های ورودی و خروجی

اوراکل‌های ورودی اطلاعات را از منابع خارجی به قراردادهای هوشمند منتقل می‌کنند، در حالی که اوراکل‌های خروجی اطلاعات قراردادهای هوشمند را به دنیای خارج می‌فرستند.

مثال برای اوراکل ورودی این است كه به یك قرارداد هوشمند می‌گوید دما را با حسگر اندازه‌گیری می‌كنیم. قفل هوشمند را می‌توان نمونه ای برای اوراکل خروجی در نظر گرفت. اگر وجه به یک نشانی واریز شود، قرارداد هوشمند این اطلاعات را از طریق یک اوراکل خروجی به مکانیزمی ارسال می‌کند که قفل هوشمند را باز کند.

اوراکل‌های متمرکز و غیر‌متمرکز

یک اوراکل متمرکز توسط یک نهاد واحد کنترل می‌شود و تنها ارائه دهنده اطلاعات قرارداد هوشمند است. استفاده از تنها یک منبع اطلاعاتی می‌تواند دارای ریسک باشد زیرا  اثربخشی قرارداد کاملاً به نهادی که آن اوراکل را کنترل می‌کند بستگی دارد.

مشکل اصلی اوراکل متمرکز وجود اتکا به یک منبع است که باعث می‌شود قراردادها در برابر آسیب پذیری‌ها و حملات مقاومت کمتری داشته باشند.

اوراکل‌های غیر متمرکز برخی از اهداف مشابه بلاک چین‌های عمومی را دارند که برای جلوگیری از خطرات مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها با اتکا نکردن به تنها یک منبع، اطمینان اطلاعات ارائه شده به قراردادهای هوشمند را افزایش می‌دهند. قرارداد هوشمند برای تعیین اعتبار و صحت داده ها از چندین اوراکل استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که می توان از اوراکل‌های غیرمتمرکز به عنوان اوراکل‌های اجماع نیز یاد کرد.

برخی از پروژه‌های بلاکچین خدمات اوراکل غیرمتمرکز را به بلاکچین‌های دیگر ارائه می‌دهند.  اوراکل‌های غیرمتمرکز همچنین می‌توانند در پیش‌بینی بازارها مفید باشند، جایی که اعتبار یک نتیجه خاص را می‌توان با اجماع اجتماعی تأیید کرد. در حالی که هدف اوراکل غیرمتمرکز دستیابی به عدم نیاز به اعتماد کردن است، توجه به این نکته مهم است که درست مانند شبکه‌های بلاکچین بدون نیاز به اعتماد، اوراکل غیرمتمرکز نیاز به اعتماد را کاملاً از بین نمی‌برد بلکه آن را بین بسیاری از شرکت کنندگان توزیع می‌کند.

اوراکل‌های با قرارداد خاص

اوراکل‌های با قرارداد خاص برای استفاده تنها در یک قرارداد هوشمند طراحی شده اند. این بدان معناست که اگر کسی بخواهد چندین قرارداد هوشمند را به کار گیرد ، باید متناسب با چندین اوراکل با قرارداد خاص تهیه کند.

این نوع اوراكل بسیار وقت‌گیر و نگهداری آن گران به حساب می‌آید. برای شرکت‌هایی که می‌خواهند داده ها را از منابع مختلف استخراج کنند، این روش بسیار غیر عملی است. از طرف دیگر، از آنجا که می‌توان اوراکل‌‌های با قرارداد خاص را از ابتدا برای استفاده در یک مورد خاص استفاده کرد ، توسعه دهندگان انعطاف پذیری بالایی دارند تا آنها را متناسب با نیازهای خاص تنظیم کنند.

اوراکل‌های انسانی

بعضی اوقات افراد با دانش تخصصی در یک زمینه خاص می‌توانند به عنوان یک اوراکل عمل کنند. آنها می‌توانند صحت اطلاعات را از منابع مختلف تحقیق و تأیید کنند و این اطلاعات را برای قراردادهای هوشمند ترجمه کنند. از آنجا که اوراکل‌‌های انسانی می‌توانند هویت خود را با استفاده از رمزنگاری تأیید کنند ، احتمال جعل هویت توسط یک کلاهبردار و ارائه داده‌های خراب نسبتاً کم است.

مشکل اوراکل 

اوراکل

از آنجا که قراردادهای هوشمند تصمیمات را بر اساس داده‌های ارائه شده توسط اوراکل‌ها  اجرا می‌کنند ، پس این قراردادها مهمترین عامل برای اکوسیستم سالم بلاکچین است. چالش اصلی در طراحی اوراکل این است که اگر اوراکل به خطر بیفتد، قرارداد هوشمند متکی به آن نیز به خطر می‌افتد. این را می‌توان به عنوان مشکل اصلی اوراکل نامید.

از آنجا که اوراکل‌ها بخشی از اجماع اصلی بلاک چین نیستند، متاسفانه آنها بخشی از سازوکارهای امنیتی نیز نیستند که بلاک چین‌های عمومی می‌توانند ارائه دهند. مشکل اعتماد بین اوراکل های شخص ثالث و اجرای بدون نیاز به اعتماد، قراردادهای هوشمند همچنان مسئله‌ای حل نشده باقی مانده است.

حملات انسانی در میانه نیز می‌تواند تهدید باشد، جایی که یک بازیگر بدخواه به جریان داده بین اوراکل و قرارداد دسترسی پیدا کند و داده‌ها را اصلاح یا جعل کند.

نتیجه‌گیری

سازوکاری قابل اعتماد که ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای خارجی را تسهیل کند برای پذیرش جهانی بلاک چین‌ها حیاتی است. بدون اوراکل بلاکچین، قراردادهای هوشمند باید فقط به اطلاعات موجود در شبکه‌های آنها اعتماد کنند ، که به طور قابل توجهی توانایی‌های آنها را محدود می‌کند.

اوراکل‌‌های غیرمتمرکز توانایی معرفی مکانیسم‌های محافظتی را دارند که می‌تواند، بسیاری از خطرهای سیستمی را از اکوسیستم بلاکچین برطرف کند. اوراکل‌های بلاک چین همچنان یکی از مهمترین عناصر سازنده ای است که برای رشد اکوسیستم بلاک چین به صورت ایمن، قابل اعتماد و بدون نیاز به اعتماد به دیگران، اجرا می‌شود.

شما مفهوم اوراکل را چگونه تعریف می کنید؟ آیا پیاده سازی اوراکل های غیر متمرکز امکان پذیر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آخرین بروزرسانی ۱۳۹۹/۰۸/۲۱

منبع
binance.visionacademy.binance

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا