متوسط کریپتو پدیادیفای

دارایی های مصنوعی چیست؟ معرفی کامل Synthetic Assets در دیفای

دارایی‌های مصنوعی یا Synthetic Assets به مشتقات رمزارز مبتنی بر بلاک چین گفته می‌شود. این دارایی‌ها تحت عنوان Synths نیز شناخته می‌شوند و شبیه به مشتقات سنتی هستند. می‌توان این حیطه را از جمله دستاوردهای امور مالی غیرمتمرکز یا Defi دانست. دیفای در حال تغییر دادن دیدگاه ما از دنیای سنتی پول است؛ این در حالی است که طرح‌های موجود در این زمینه مثل صرافی‌ها، وام‌دهی و مبادله (Swap) را می‌شناسیم و باز بودن فضای بلاک چین به معنای آزادی ما برای کاوش در آن است. در این مقاله به معرفی دارایی های مصنوعی یا مشتقه، ماهیت آنها در امور مالی، مزایای آنها در مقایسه با مشتقات سنتی و چند پروتکل برای ساخت و معامله Synthetic Assetها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

دارایی های مصنوعی در دیفای به چه معنا هستند؟

دارایی های مصنوعی

با وجود این‌که عبارت Synthetic Assets ممکن است گیج‌کننده و حتی فضایی به نظر برسد، اما این دارایی‌ها مفهوم پیچیده‌ای ندارند. برای کسب درک صحیحی از دارایی های مصنوعی باید بدانیم که آنها مشتقاتی از یک مجموعه به حساب می‌آیند.

بیایید تعریف واحدی از مشتقات داشته باشیم؛ یک اوراق مشتقه در حقیقت به یک دارایی که ارزش خود را از یک دارایی و یا شاخص زیرساختی دیگر به دست می‌آورد گفته می‌شود. اینطور فرض کنید که ارزش مشتقات به وسیله یک قرارداد به دارایی دیگری وابسته است. در این شرایط، می‌توانیم بر اساس حرکت ارزشی این مشتقات و با استفاده از محصولات معاملاتی مثل قراردادهای آتی و دائمی به ترید بپردازیم.

در واقع به جای این‌که از یک قرارداد برای ایجاد ارتباط بین دارایی زیرساخت و محصول مشتقه استفاده کنیم، در زمینه دارایی های مصنوعی ارتباط بین این دو حیطه را توکنیزه می‌کنیم. این به معنای توانایی دارایی‌های Synthetic برای ایجاد ارتباط با تمام دارایی‌های موجود در جهان و در اکوسیستم رمزارز‌ها است. به بیان ساده، یک دارایی مصنوعی در حقیقت مشتقی توکنایز شده است که ارزش دارایی دیگری را به خود می‌گیرد (معادل‌سازی می‌کند).

تصور کنید که قصد دارید تا سهام Gamestop را بدون مالکیت بر دارایی بومی GME معامله کنید. استفاده از یک مشتقه مصنوعی به شما اجازه می‌دهد تا sGME که GME مصنوعی به حساب می‌آید را برای این کار ترید کنید. این GME مصنوعی با استفاده از داده‌ای که اوراکل‌هایی مثل چین‌لینک فراهم می‌کنند، قیمت دارایی زیرساخت را ردیابی می‌کند.

ماهیت دارایی های مصنوعی در امور مالی

ماهیت دارایی های مصنوعی در امور مالی

ایده کلی دارایی‌های Synthetic یا مصنوعی به انباشتی از دارایی‌هایی که ارزشی معادل با دارایی دیگر را دارند متعلق است. به صورت نرمال، این دست از دارایی‌ها شامل مشتقات بسیاری می‌شوند.

در دنیای امروزی و در رابطه با دارایی‌های مصنوعی، این مشتقات می‌توانند هر چیزی مثل قراردادهای آپشن، قراردادهای آتی و یا سواپ‌ها (بسترهای مبادله توکن‌ها) باشند. این مشتقات در تلاش برای شبیه‌سازی و یا کپی کردن دارایی زیرساخت مثل سهام، پروتکل‌های امنیتی، کالاها، شاخص‌ها، کوین‌ها و یا نرخ‌های بهره هستند.

حالا می‌دانیم که دارایی های مصنوعی ترکیبی از شاخصه‌های امنیتی و یا دارایی‌ها، به شیوه‌ای هستند که ارزش مالی و سود معادل با خرید یک دارایی کاملا متفاوت را دارند. به عنوان مثال، می‌توان به معامله کردن یک آپشن جای‌گذاری و خرید یک آپشن فراخوانی در بخش سهام اشاره کرد که ارزش مالی معادل با هولد کردن حقیقی دارایی‌های زیرساخت را برای شما به ارمغان می‌آورند.

مزایای Synthetic Assets رمزارز در تقابل با مشتقات سنتی

Synthetic Assets - دارایی های مصنوعی

زمانی بود که بازار مشتقات سنتی به دلیل قابلیت‌شان برای آزادسازی ارزش دارایی‌هایی مثل سهام معادل بسیار داغ بود؛ با این حال، امروزه دارایی های مصنوعی رمزارز در حال انتقال دادن دسترسی نقدینگی به مرحله کاملا نوینی هستند.

در ادامه می‌توان تعداد اندکی از مزایای دارایی های مصنوعی در مقابل مشتقات سنتی را مشاهده کرد:

  • همه افراد قادر به صادر کردن آنها هستند:

دارایی های مصنوعی مبتنی بر بلاک چین با استفاده از پروتکل‌های متن باز مثل Synthetix و Mirror‌ قابل تولید شدن توسط همه افراد هستند.

  • نقدینگی موجود در سراسر دنیا:

دارایی‌های Synthetic را می‌توانیم در هر یک از صرافی‌های رمزارز سراسر دنیا معامله کنیم و این شامل صرافی‌های غیرمتمرکز نیز می‌شود.

  • انتقالات بی‌حد و مرز:

دارایی های مصنوعی دارایی‌های بلاکچینی مانند توکن‌های ERC-20 هستند. شما می‌توانید آنها را در میان کیف پول‌های رمزارز استاندارد ارسال و یا دریافت کنید.

  • جریان‌های حرکتی بدون اصطکاک:

این جریان‌های حرکتی، انتقال بین سهام عرضه، نقره/طلای مصنوعی و سایر دارایی‌ها به صورت بدون نیاز به هولد کردن دارایی زیرساخت را شامل می‌شوند.

به صورت کلی، دارایی های مصنوعی نقدینگی بسیار زیادی را در صرافی‌های سراسر جهان، پروتکل‌های مبادله توکن و کیف پول‌ها پخش می‌کنند. این میزان نقدینگی چیزی بسیار فراتر از توانایی دوربرد مشتقات سنتی است.

به واقعیت پیوستن توکنیزه کردن و معامله هر چیزی با کمک دارایی های مصنوعی

با عمیق شدن هرچه بیشتر نگاه ما به Synthetic Assetها، قدرت محض آنها نیز بیشتر آشکار می‌شود. تصور کنید که هر چیزی (نه فقط دارایی سهام معادل) را بتوانیم به عنوان توکن دارایی‌های مصنوعی به نمایش بگذاریم. به واسطه این امر، همه چیز به دنیای بلاک چین وارد می‌شود.

با فراهم کردن بستری برای توکنیزه کردن هر چیز و ورود آن به فضای بلاک چین‌، دارایی های مصنوعی قابلیت استخر‌های نقدینگی جهانی را به وجود می‌آورند.

این نوع از دارایی‌ها به صورت فارغ از روند ساده خرید و فروش بازار و معاملات مشتقات، امکاناتی را برای بازار‌های به ظاهر بی‌حد و مرز و ترکیب‌هایی برای منابع ارزش فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال:

توکن دارایی مصنوعی را تصور کنید که محصولات صادر شده از شرکت CO2 را در ناحیه صنعتی ردیابی می‌کند. هنگامی که این محصولات افزایش ارزشی داشته باشند، هولدرهای توکن‌ها (که ممکن است از افراد بومی نزدیک به شرکت، مقامات شهری و یا تحلیل‌گران و بررسی‌کنندگان خارجی باشند) با انتشار توکن CO2 توسط شرکت‌ها سود کسب می‌کنند. با این وجود، هنگامی که این انتشارات کاهش ارزشی داشته باشند، شرکت‌ها با نگه داشتن و یا از دست ندادن توکن‌ها منفعت کسب می‌کنند. این امر به نوعی آنها را به کاهش میزان انتشار CO2 تشویق می‌کند.

بازارهای مبتنی بر دارایی های مصنوعی این‌چنینی تنها تعداد محدودی از شیوه‌های خروج از روش رایج قالب تجاری هستند.

معامله سهام مصنوعی با استفاده از پروتکل‌های Synthetix و Mirror

در حال حاضر معامله کردن دارایی‌های مصنوعی به شیوه‌ای آشنا برای افرادی که نحوه ترید کردن سهام معادل و یا رمزارز را بلد هستند صورت می‌گیرد.

هم‌اکنون تعداد اندکی از صرافی‌های Synthetic Asset وجود دارند اما هیچ کدام از آنها از ثبات و پایداری پروتکل‌های Synthetix و Mirror برخوردار نیستند.

این پروتکل دارایی مصنوعی غیرمتمرکز به همه افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند گستره عظیمی از دارایی‌ها را تولید و معاوضه کرده و نقدینگی مورد نیاز آنها را فراهم کنند.

پروتکل دارایی‌های مصنوعی برای ساخت و معاوضه توکن‌های قابل تعویضی که قیمت دارایی زیرساخت را در درون و خارج از زنجیره دارایی‌ها ردیابی می‌کند.

استفاده از Synthetix یا Mirror در راستای معامله کردن سهامی مثل AAPL‌، TSLA‌، TWTR‌، AMZN آسان‌تر از چیزی است که تصورش را می‌کنید. شیوه کار کردن این پروتکل‌ها نیز بسیار ساده است:

۱- کاربران با واریز کردن وثیقه (SNX برای Synthetix و UST برای Mirror) می‌توانند دارایی‌های مصنوعی خود را مینت (تولید) کنند. وثیقه واریز شده برای پشتیبانی کردن از ارزش Synthetic Asset تولید شده استفاده می‌شود.

۲- اوراکل‌ها نیز قیمت دارایی هدف را در زمان واقعی و در پلتفرم مورد استفاده ما تغذیه می‌کنند. این امر به دارایی مشتقه این امکان را می‌دهد تا با دقت بالاتری ارزش قیمتی را ردیابی کند.

۳- تریدر‌ها از سینتتیکس و میرور برای معامله کردن دارایی‌هایی مثل mBTC (Mirrored Bitcoin)، sUSD (Synthetic USD) و یا دارایی بومی پروتکل مورد استفاده (SNX یا MIR) استفاده می‌کنند.

۴- تولید‌کنندگان نیز در ازای مینت کردن و ساخت نقدینگی مورد نیاز دارایی‌های معامله شده صرافی با استفاده از دارایی بومی پروتکل (SNX یا MIR) پاداش دریافت می‌کنند.

می‌توانیم به صورت کلی بزرگ‌ترین مزیت معامله کردن دارایی‌های مصنوعی رمزارز در برابر سهام معادل رایج در برنامه‌های صرافی‌هایی مثل رابین‌هود (Robinhood) را اینگونه ببینیم:

مشتقات مصنوعی دسترسی نامحدود، سانسور‌نشده و آنی را در قبال هر یک از دارایی‌های قابل تصور شما در اختیارتان قرار می‌دهند.

پروتکل‌ها و صرافی‌های دارایی مصنوعی آینده

ما در مورد پروتکل‌های Synthetix و Mirror در قالب پیشگامان بازار فعلی صرافی دارایی های مشتقه صحبت کردیم. با وجود تمام مسائلی که مطرح کردیم، لازم است تا به پروتکل‌هایی که به زودی از راه می‌رسند نیز بپردازیم.

  • Linear Finance: پروتکل صرافی دارایی‌های لیکویید
  • UMA: دارایی های مصنوعی اکوسیستم دیفای
  • Balanced DAO: دارایی‌های مصنوعی ساخته شده بر روی بستر Icon که توسط ICX پشتیبانی می‌شوند
  • Deus Finance: ساخت مشتقات مصنوعی و معاملات مربوط به آنها (مبتنی بر اتریوم)

سخن پایانی

با جلب توجه روزافزون نسبت به دارایی های مصنوعی یا مشتقه، راه حل‌های مبتنی بر دیفای جدیدی نیز وارد بازار می‌شوند. صرافی‌های Synthetic Assets جدیدی نیز در حال ظهور کردن در بلاک چین‌های گوناگون هستند و به تریدر‌ها این امکان را می‌دهند تا از بیشترین میزان انعطاف و گس فی پایین‌تری برخوردار شوند. در حال حاضر Synthetix بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین صرافی متعلق به این نوع دارایی‌هاست. دلیل این امر، پیشگام بودن در عرصه صرافی‌های سطح جهانی بوده و به صورت خاص به ترید کردن مشتقات توکنیزه در این بازار نوین اختصاص دارد. Cream Finance و MakerDAO دو مورد از جایگزین‌های Synthetix هستند که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

منبع
shrimpycryptotickercoinmarketcap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا