متوسط کریپتو پدیا

مفهوم NFT چیست؟ همه چیز درباره توکنهای غیر قابل تعویض

NFT ها یکی از جدیدترین نوآوری‌ها در حوزه رمزارزها هستند که عمر نسبتا کوتاهی دارد. توکن غیرقابل تعویض، توکن غیرقابل معاوضه و توکن غیرمثلی همه ترجمه Non-Fungible Token است. اما NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله با یکی از بخش‌های منحصر به فرد در حوزه ارزهای دیجیتال آشنا می‌شویم.

این مقاله در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ بروزرسانی شده است

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

NFT چیست

برای اینکه بدانیم NFT چیست بحث را اینگونه آغاز می‌کنیم. در بازار دو نوع دارایی دیجیتال وجود دارد:

 • دارایی تعویض‌پذیر یا قابل معاوضه
 • دارایی تعویض‌ناپذیر یا غیر قابل معاوضه

دارایی‌های تعویض پذیر چیست؟ همانطور که از نامشان مشخص است، می‌توانند به هم تبدیل شوند و ارزش تمام آنها یکسان است. دلار امریکا یک دارایی قابل تعویض است؛ ارزش دلار در ایران یکسان است. اگر کسی از شما بپرسد که اکنون قیمت دلار امریکا به ریال چقدر است، شما از او نمی‌پرسید قیمت کدام اسکناس دلار؟ زیرا قیمت تمام آنها در بازار یکسان است.

اما اگر کسی از شما بپرسد قیمت واحد مسکونی در تهران چقدر است؟ شما از او می‌پرسید قیمت کدام واحد مسکونی؟ زیرا قیمت هریک از آنها متفاوت است. یا اگر کسی از شما بپرسد قیمت تابلوی نقاشی چند است؟ شما باید بدانید منظور او کدام تابلوی نقاشی است، زیرا قیمت هریک با دیگری متفاوت است. این دو مثال، دارایی‌های غیرقابل تبدیل هستند و ارزش آنها منحصر به فرد است.

مفهومNFT در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ علی و محمد در کیف پول‌های خود بیت کوین ذخیره کرده‌اند. آیا قیمت بیت کوین این دو باهم تفاوت دارد؟ خیر. پس بیت کوین یک کوین قابل تعویض است. اتریوم، بایننس کوین، ریپل، آدا و بسیاری از رمز ارزهای بازار، یک دارایی قابل تبدیل هستند و ارزش یک کوین اتر با دیگر کوین آن هیچ تفاوتی ندارد. اکنون تفاوت میان یک توکن قابل معاوضه با یک دارایی غیرقابل معاوضه را متوجه شدیم. تقریبا همه ما با به دلیل آشنایی با ارزهای دیجیتال مشهوری مانند بیت کوین، مفهوم دارایی قابل تعویض را می‌دانیم. اما توکن غیرقابل تعویض در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ و چه استفاده‌ای دارد؟

NFT مخفف چیست؟

Non-Fungible Token که موضوع بحث این مقاله است را به اختصار NFT می‌گویند. در متون فارسی از NFT به توکن غیرقابل تعویض، توکن غیرمثلی (یعنی مثل و مانندی ندارد) و توکن غیرقابل معاوضه ترجمه شده است. NFT یک توکن منحصربه فرد (unique) بوده و با هیچ چیز دیگری قابل تعویض نیست (در جهان تنها یک تابلوی نقاشی مونالیزا وجود دارد که داوینچی آن را خلق کرده). یکی از مهمترین کاربردهای NFT در صنعت بازی (Game) است.

یک بازی را نظر بگیرید که در ابتدا منطقه کوچکی به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد که در آن عده‌ای زندگی می‌کنند. شما باید با استفاده از منابع اولیه‌ای که در اختیار دارید این منطقه را مدیریت کنید. تامین خوراک و پوشاک و مسکن، توسعه صنایع، ساخت ارتش، تاسیس مدرسه و بیمارستان و هرآنچه در زندگی واقعی می‌بینید را می‌توانید در این بازی ایجاد کنید. این منطقه را به تدریج گسترش می‌دهید و به تدریج زیرساخت‌های شهر خود را تاسیس می‌کنید. با بالا رفتن جمعیت و ایجاد ارتش، می‌توانید به سایر مناطق حمله کنید و آنها را به چنگ خود درآورید. در نهایت شما کشوری خواهید ساخت که در آن المان‌های بسیار زیادی وجود دارد. شما می‌توانید این کشور را با تمام المان‌هایش به فروش برسانید (در انتها یک مورد واقعی از همین مثال را آورده‌ایم که ۵۰۴ اتر فروخته شده است). این مثالی از یک بازی بر بستر بلاکچین است که برای ارزش‌گذاری مولفه‌هایش از NFT استفاده می‌شود. اینجاست که باید نوع دیگری از توکن برای این هدف‌های خاص تعریف شود. به این نوع از توکن‌ها، توکن‌های غیر قابل تعویض (Non-Fungible Token) یا NFT گفته می‌شود.

تاریخچه NFT در بازار رمزارزها

فعالیت اکوسیستم NFT ابتدا در سال ۲۰۱۷ با عرضه پروژه‌هایی نظیر کریپتوپانک‌ها (CryptoPunks) و کریپتوکیتی‌ها (CryptoKitties) شروع شد و از آن زمان تاکنون، این عرصه به صنایع و کاربردهای مختلفی راه یافته و همچنان در حال توسعه است. کریپتوپانک‌ها که در اوایل سال ۲۰۱۷ بر بستر اتریوم بوجود آمدند، در حقیقت مجموعه‌ شخصیت‌های پیکسلی بودند و در حدود ۱۰ هزار مورد منحصربفرد را تشکیل می‌دادند. آن‌ها در ابتدا رایگان بودند اما بعد از اینکه کاربران علاقه زیادی به آن‌ها نشان دادند نقش آن‌ها در پروژه کاملا تغییر کرد. افزایش میزان علاقه و توجه مردم، به NFT ثبات بیشتری داد و باعث شد تا امروز ادامه پیدا کند. کریپتوپانک‌ها تا این حد رواج دارند که اکنون برخی از آن‌ها به قیمت ۶۰ اتر فروخته می‌شوند. اما کاربرد NFT چیست؟


مطالعه بیشتر: معرفی پرطرفدارترین بازی های کریپتویی در سال ۲۰۲۰!


از دیگر پروژه‌های اولیه و مهم NFT می‌توان کریپتوکیتیز اتریوم را نام برد که در آن کاربران می‌توانستند گربه‌های دیجیتال منحصربه‌فرد و زیبایی را به وجود بیاورند و خرید و فروش کنند. حجم معاملات این پروژه در مدت زمان کوتاهی در شبکه اتریوم از میلیون‌ها دلار عبور کرد و مشاهده شد که بازارهای جانبی پیرامون NFT بسیار معتبر و بادوام هستند. هر گربه جدید در واقع یک NFT است و دارای ویژگی‌های منحصر به خودش است. برخی از این گربه‌ها در بازار این سایت تا ۱۰۰ اتر نیز قیمت گذاری شده‌اند. بر اساس گزارش سایت تحلیلی Nonfungible.com، اقتصاد N‌FT تاکنون شاهد فروش بیش از ۱۰۹ میلیون دلار توکن بوده است که یک میلیون دلار آن در اسفندماه ۱۳۹۹ رخ داده است. با تمام این صحبت‌ها، می‌توان گفت که پروژه‌های کریپتوپانکس و کریپتوکیتیز در بستر اتریوم نشان دادند که این حوزه چه قابلیت‌هایی دارد و چندین پروژه دیگر هم از این دو الهام گرفتند. از آن زمان به بعد بود که توسعه‌دهنده‌ها، کارآفرین‌ها و کلکسیونرها وارد این عرصه شدند و آن را گسترش دادند.

سازوکار NFT چیست؟

NFTها فارغ از کاربردشان به هر حال یک رمز ارز بوده و مبتنی بر یک شبکه بلاکچین هستند. در حال حاضر شبکه بلاکچین اتریوم میزبان بسیاری از پروژه‌های فعال در این حوزه است. NFT بر بستر شبکه اتریوم توکنی است که با استاندارد ERC-721 ایجاد می‌شود. در واقع این استاندارد در شبکه اتریوم به منظور ایجاد توکن غیر قابل تعویض ایجاد شده است. به واسطه استاندارد ERC-721، از منحصربه‌فرد بودن NFT اطمینان حاصل می‌شود. افراد می‌توانند با نوشتن توکن براساس استاندارد ERC-721 اتریوم یک توکن غیرقابل معاوضه ایجاد کنند. همچنین پلتفرم‌های ساخت NFT بسیار زیادی در اکوسیستم اتریوم وجود دارد و هرکدام نیز نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارند.


مطالعه بیشتر: با استانداردهای توکن اتریوم و کاربردهای آنها آشنا شوید


کاربرد NFT چیست؟

از NFT ها می‌توان برای توکنیزه کردن (دیجیتالی کردن) تقریبا همه چیز استفاده کرد. هرچند انواع مختلف “رسانه” بیشترین استفاده را از این توکن‌ها می‌برند. محبوب‌ترین کاربرد N‌FT ها شامل موارد زیر است (پروژه‌های فعال در هر زمینه نیز مشخص شده):

 • هنر دیجیتال (SuperRare, KnownOrigin, Async Art, Rarible)
 • موسیقی دیجیتال (Mintbase, InfiNFT)
 • املاک مجازی (Cryptovoxels, Decentraland)
 • آیتم‌های پوشیدنی واقعیت مجازی یا همان VR
 • گیمینگ و بازی‌های رایانه‌ای (Axie Infinity, Sorare, Gods Unchained)
 • بلیت رویدادهای مختلف یا مجوز حضور در آنها
 • نشان‌های اشتراک در پلتفرم‌های مختلف
 • اسامی دامنه بلاک چین (Ethereum Name Service, Unstoppable Domains)
 • کالاهای لوکس توکنیزه‌شده
 • سیاست‌های بیمه‌ای توکنیزه‌شده (yEarn’s yInsure tokens)

نحوه ساخت NFT ها چگونه است؟

نحوه ساخت NFT ها چگونه است؟

پلتفرم‌های ساخت NFT بسیار زیادی در اکوسیستم اتریوم وجود دارد و هرکدام نیز نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارند. برای شروع کار می‌توان به پلتفرم‌هایی نظیر OpenSea, Rarible, InfiNFT, Mintbase, و Cargo اشاره کرد. این پلتفرم‌ها به کاربران امکان ساخت آسان و بدون نیاز به مجوز N‌FT ها را می‌دهند و فرقی ندارد که دارایی‌های این افراد چیست. اما باید فایلی را به منظور توکن کردن آماده داشته باشید. پس از آنکه فایل خود را آماده و پلتفرم خود را انتخاب کردید، به کیف پول اتریوم خود متصل شوید، فایل خود را در پلتفرم موردنظر آپلود کنید. پروژه، NFT شما را تولید خواهد کرد که می‌توانید در بازار آن به فروش برسانید.


 بهترین کیف پول اتریوم کدام است؟ با ایمن‌ترین کیف پول‌های اتریوم آشنا شوید!


در این مرحله می‌توانید نوع NFT خود از لحاظ مستقل بودن، درصد حق امتیاز دارایی (royalty percentage)، محتوای قابل دسترسی و سایر موارد را مشخص کنید. پس از آماده‌سازی این موارد، می‌توانید فرآیند ساخت N‌FT را شروع کنید. برای انجام این فرایند به مقداری اتر نیاز دارید تا هزینه تراکنش‌های تایید و صدور N‌FT را پرداخت کنید.

با توجه به افزایش کارمزد گس اتریوم در سال ۲۰۲۱ میلادی، بسیاری از کاربران با هزینه‌های زیاد ساخت NFT مواجه شده‌اند. به منظور حل این مشکل، کاربران ۳ راهکار می‌توانند در پیش بگیرند:

 • صبر کنند تا کارمزد گس کمتر شود.
 • صبر کنند تا راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم به صورت گسترده‌تری مورد پذیرش واقع شوند.
 • قیمت N‌FT ها خود را افزایش دهند تا هزینه گس جبران شود.

ورود اتریوم ۲ می‌تواند کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم را بسیار کاهش دهد. برای آشنایی با اتریوم ۲ به مقاله زیر مراجعه کنید:


اتریوم ۲ چیست؟ راهنمای کامل به‌روزرسانی شبکه بلاکچین اتریوم


کریپتوکیتیز در سال ۲۰۱۷ موفقیت قابل توجهی داشت اما بعد از آن بود که فناوری NFT‌ به همراه اتریوم وارد این عرضه شدند و به نظر می‌رسد به طور موثری می‌توانند مسیر اصلی این حوزه را تغییر دهند. شکی نیست که در این مسیر چالش‌هایی وجود دارد. تجربه کلی کاربران اتریوم (UX) در بیشتر مواقع مشکل‌ساز می‌شود که این مساله با آمدن کیف پول‌های هوشمند و کاربرپسند مثل Argent در حال بهبود است.

مشکل دیگر، کارمزدهای بالای تراکنش‌های شبکه اتریوم است که اخیرا مشاهده می‌شود. اما خبر خوب این است که سیستم راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم پیشرفت زیادی داشته و چندین پروژه مقیاس‌پذیری در ابعاد گسترده در حال پیاده‌سازی روی آن هستند. با ادامه این روند، زیرساخت‌های پذیرش مسیر اصلی بهتر شکل می‌گیرند. شرکت‌ها و پروژه‌های NFT‌ می‌بایست چیزهایی را بسازند که مردم می‌خواهند. بعضی از این تلاش‌ها به طور مستقیم باعث جلب توجه منظم مردم به برخی زمینه‌ها مثل ورزش‌های حرفه‌ای شده است. برای مثال بازی Sorare را در نظر بگیرید. این یک بازی فوتبال فانتزی است و شما می‌توانید نسخه رمزنگاری شده (توکنی) بعضی از ستاره‌های فوتبال اروپا را بخرید، نگهداری کنید و یا آن‌‌‌ها را خرید و فروش کنید. این بازی در روزهای اخیر در بخش NFT طرفدارهای بسیاری پیدا کرده و بیشترین حجم بازار در هفته مربوط به این بازی می‌شود. چنین پروژه‌هایی هستند که NFT را بین حجم زیادی از کاربران به جلو حرکت می‌دهند و ارزشش را  دارد که آنها را بررسی کنیم.

فروش NFT ها

فروش توکن‌های NFT

فرآیند فروش NFT ها چیست؟ قرار دادن NFT ها برای فروش در پلتفرم‌هایی نظیر OpenSea و Rarible بسیار آسان است. پلتفرم Rarible حتی فروش‌هایی به صورت مزایده نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای فروش NFT باید ابتدا کیف پول خود را به پلتفرم موردنظر متصل کنید. اگر N‌FT خود را ایجاد کرده‌اید، با کلیک بر روی آن می‌توانید گزینه فروش (Sell) را مشاهده کنید. بر روی این گزینه کلیک کرده و تراکنش مورد نظر را امضا کنید تا فرایند فروش تکمیل شود. اگر N‌FT فرد دیگری را دریافت کرده‌اید و می‌خواهید آن را بفروشید فرایند مشابهی دارد. بر روی دارایی مورد نظر کلیک کرده و مراحل فروش را طی کنید.

حاضرید برای خرید NFT چه مقدار هزینه کنید و یا حاضرید N‌FT خود را با چه قیمتی بفروشید؟ هیچگونه پاسخ صحیح و اشتباهی در این خصوص وجود ندارد، اما باید چند نکته کلیدی را به خاطر داشته باشید. اگر فرد خلاق و به دنبال آزمایش‌ چیزهای جدید هستید پس مشخصا قیمت‌گذاری NFT مسأله آنچنان مهمی نیست. اگر به دنبال برگشت سرمایه و کسب سود از N‌FT هستید، پس باید در خصوص آنچه که می‌خرید یا می‌فروشید با دقت زیاد عمل کنید. در این صورت باید به موارد زیر توجه کنید:

 • اعتبار، کمیاب بودن و نظارت نکات کلیدی هستند. NFT های منحصربه‌فرد از جانب هنرمندان برجسته ارزشمندتر از N‌FT هایی هستند که مجموعه‌ای از آنها وجود دارد و توسط کاربر کمتر شناخته‌شده ایجاد شده‌اند.
 • پروژه‌های NFT دارای کف قیمت هستند. می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌هایی نظیر OpenSea کف قیمت N‌FT موردنظر خود را به دست آورید و بر اساس آن، پیشنهاد خود را ارائه دهید.
 • به حجم معاملات و تراکنش‌ها دقت کنید. پروژه‌هایی که فعالیت بیشتری دارند، فرصت‌های کسب سود بیشتری ارائه می‌دهند.
 • شعار “ارزهای دیجیتال برای کسی است که کلیدها را در اختیار داشته باشد” برای NFT ها نیز صادق است. به همین دلیل است که توجه بسیار زیاد به امنیت طی جمع‌آوری و دریافت NFT ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین اقدام، ذخیره N‌FT در کیف سخت‌افزاری است تا به آسانی مورد حمله و سرقت قرار نگیرد.

گرانترین NFTهای فروخته شده

برخی افراد خرید و فروش NFTها را کاری بیهوده و بی‌فایده می‌دانند. با استفاده از توکن غیر قابل تعویض، مالک یک اثر دیجیتالی می‌تواند مطمئن باشد که این اثر در جهان تنها در اختیار اوست و همیشه بدون تغییر و ایمن باقی خواهد ماند. خاص بودن، نکته‌ای است که برای بسیاری اهمیت داشته و حاضرند برای دستیابی به آن، حتی میلیون‌ها دلار هزینه کنند. در این بخش تصمیم داریم پنج مورد از گرانترین NFT های به فروش رفته در بازار ارزهای دیجیتال را معرفی کنیم.

براساس اطلاعات بدست آمده از مراجعی که فروش توکن های غیر قبال معاوضه را گزارش می‌دهند، توزیع فروش NFTها تا کنون به شرح زیر است:

 • ۴۱ ٪ – صنعت بازی
 • ۲۹ ٪ – کالاهای ارزشی
 • ۱۳ ٪ – املاک و مستغلات
 • ۷ ٪ – بازی ورق‌های ارزشی
 • ۶ ٪ – نام دامنه
 • ۴ ٪ – هنر

حال به بررسی ۵ گرانترین NFT که تاکنون فروش رفته می‌پردازیم.

 • CryptoPunks

شی دیجیتال: Alien

قیمت: ۶۰۵ اتر (ETH)گرانترین NFTهای فروخته شده

جدیدترین رکورد دنیای NFT، متعلق به شخصیت فوق العاده کمیاب Alien از پلتفرم هنری CryptoPunks  است. این به عنوان یک قطعه هنری تلقی می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین شخصیت‌های جهانی CryptoPunks است. در حال حاضر، NFT که مالکیت این قطعه هنری را تامین می‌کند، گرانترین توکن از این نوع فروخته شده در طول تاریخ است.

 • CryptoKitties

شی دیجیتال: Dragon

قیمت: ۶۰۰ اترگرانترین NFTهای فروخته شده

یکی از گرانترین NFT های فروخته شده Dragon، شخصیت منحصر به فرد ارزشمند از بازی مشهور CryptoKitties بود. این بازی آنلاین به بازیکنان امکان خرید، فروش، جمع آوری و پرورش انواع گربه های مجازی را می‌دهد. این بازی یک DAPP است که از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کند. این اولین باری نیست که یک گربه دیجیتال از CryptoKitties به قیمت خارق العاده‌ای فروخته می‌شود، اما این مورد گرانترین است.

 • Decentraland

شی دیجیتال: ۱۲۶۰۰ مترمربع

قیمت: ۵۱۴ اترگرانترین NFTهای فروخته شده

سومین گرانترین NFT در رتبه بندی از Decentraland است که یک پلتفرم واقعیت مجازی غیرمتمرکز و مبتنی بر پلتفرم اتریوم است. دارایی اصلی Decentraland، مفهوم Land است که محدود است و برای کاربران ارزش زیادی دارد.

همچنین، ذکر این نکته حائز اهمیت است که در لحظه خرید میزان بسیار کمی Land باقی مانده بود. به همین دلیل قطعه عظیم ۱۲۶۰۰ مترمربعی باقیمانده به عنوان قسمتی از Land، با قیمت بالایی به فروش رفت.

 • F1 Delta Time

شی دیجیتال: ۱-۱-۱

قیمت: ۴۱۵.۹ اترگرانترین NFTهای فروخته شده

۱-۱-۱ اولین اتومبیل منتشر شده در F1 Delta Time است که یک بازی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. این بازی طرفداران فرمول یک را هدف قرار می‌دهد که می‌توانند ماشین‌های منحصر به فرد، لوازم جانبی و حتی رانندگان را جمع آوری، فروش و مبادله کنند و همچنین با استفاده از این اشیا دیجیتال رقابت کنند. ۱-۱-۱ نوعی حس مقدس برای گیمرهای F1 Delta Time محسوب می‌شود، به همین دلیل به چنین قیمت باورنکردنی به فروش رفته است.

 • Decentraland

شی دیجیتال: زمینی در موقعیت ۲۲.۲

قیمت: ۳۴۵ اترگرانترین NFTهای فروخته شده

زمین مجازی Decentraland، یک پلتفرم غیرمتمرکز با استفاده از فناوری بلاکچین اتریوم است. همانطور که در بالا گفته شد، مفهوم کلیدی در Decentraland مفهوم Land (زمین) است، یک دارایی دیجیتال کمیاب که توسط قراردادهای هوشمند در اتریوم نگهداری می‌شود، که بخش‌هایی از زمین مجازی است. امنیت مالکیت زمین توسط NFT تامین می‌شود. ترفند اینگونه است که بازیکنان می‌توانند فقط در مناطقی از زمین مجازی که خودشان صاحب آن هستند یا در مکان‌هایی که عمومی هستند، حرکت کنند. بنابراین زمین مجازی در این بازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و منطقه ۲۲.۲ به دلیل موقعیت مکانی مناسب در بازی، برای یک بازیکن به قیمت ۳۴۵ اتر فروخته شد.

آیا به عنوان یک هنرمند باید توکن‌ غیر قابل تعویض خود را بسازیم؟

در این بخش قصد داریم به موضوع جالبی بپردازیم. اگر شما یک هنرمند بوده و قادر به خلق یک اثر هنری هستید،  احتمالا با مشاهده قیمت NFT های به فروش رفته، شما هم به دنبال ساخت NFT خود و فروش آن هستید. آیا شما هم باید این کار را شروع کنید و کارهای خود را بفروشید؟ آیا در این فضا مجموعه داران جدیدی پیدا می‌کنید یا نظر مجموعه داران فعلی خود را جلب می‌کنید؟ آیا شرکت در این دنیای جدید، که پر از تصویرهای برهنه و کارت‌های تجاری ۳ بعدی است، ارزش برند شما را پایین می‌آورد؟ برخلاف دنیای هنری سنتی که ممکن است پول شما بعد از یک هفته یا یک ماه پرداخت شود یا حتی اصلا پرداخت نشود، با توکن‌ غیر قابل تعویض پول را بلافاصله در کیف پول ارز دیجیتال خود دریافت می‌کنید. در دنیای هنری جدید هنگامی که فردی اثر هنری شما را می‌خرد، هم خریدار از دیدن اثر با کیفیت هیجان زده می‌شود و هم شما پول خوبی دریافت می‌کنید.

این مدل جدید به ویژه برای آثاری که سه بعدی هستن یا حرکت دارند بسیار مناسب است زیرا فروش آنها به عنوان اشیای فیزیکی دشوار است و در فضای دیجیتال بومی خود به صورت آنلاین راحت‌تر فروخته می‌شوند. همچنین مشکل حمل و نقل و گمرک ندارید و می‌توانید اثر را از هرجایی مشاهده کنید. هنرمندانی در دنیا از بین بردن نسخه فیزیکی اثر هنری خود و تبدیل آن به یک توکن دیجیتالی را آغاز کرده‌اند. برای مثال تابلوی احمق‌ها اثر بنکسی (Banksy) یادآور لحظه تاریخی در دنیای هنر است. تابلوی گل‌های آفتابگردان ون گوگ در سال ۱۹۸۷ به رکورد قیمت ۲۲.۵ میلیون پوند (۳۱.۴ میلیون دلار) دست یافت و شروع تغییرات عظیم در بازار آثار هنری را رقم زد و از آن به بعد، مزایده‌های کلان آغاز شد. تابلوی احمق ها برگرفته ای از این رخداد است. تابلوی احمق‌ها بدین شرح است: یک بوم نقاشی که روی آن نوشته شده است “باور نمی‌کنم شما احمق‌ها واقعا این کثافت را بخرید” در حال مزایده است. نسخه فیزیکی این تابلو را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:NFT-Morons

این اثر هنری در بازار سوپرفارم به NFT تبدیل خواهد شد و به زودی در مزایده قرار خواهد گرفت. برنده مزایده کد دیجیتال منحصربه‌فردی دریافت خواهد کرد که شامل این اثر است و Pest Control نیز به تایید حق مالکیت این اثر هنری می‌پردازد. بخشی از سود حاصل از این فروش به امور خیریه اهدا خواهد شد.

پای هنرمندان به کریپتو باز شد؛ اثر هنرمند مشهور بنکسی به NFT تبدیل شد

آثار هنری بنکسی قبل از این نیز به NFT تبدیل شده بودند و تقریبا یک میلیون دلار درآمد برای این هنرمند به همراه داشته است. اما این اولین بار است که اثر هنری بنکسی به صورت فیزیکی از بین رفته و به صورت دیجیتالی درآمده است. گروه مورد نظر در نظر دارد تا این اقدام را ادامه دهد و عصر جدیدی در دنیای هنر ایجاد کند که طی آن، آثار هنری می‌توانند به صورت دیجیتالی تا ابد باقی بمانند. در دنیای واقعی هنر در سال ۲۰۱۸، اقدام بی‌سابقه‌ای توسط بنکسی انجام شد. نقاشی مشهور او به اسم دختری با بادکنک اندکی پس از آنکه به رقم ۱.۴ میلیون دلار فروخته شد، تکه تکه شد.

اثر هنری دیگری از بنکسی که از بین رفته است
اثر هنری دیگری از بنکسی که از بین رفته است

چرا باید حوزه NFT را جدی بگیرید؟

صنعت کریپتوها در مقایسه با دنیای مالی سنتی یک صنعت نوپاست است که هنوز در حال رشد است و سعی در کشف مسائل و برهم زدن قوانین و موانع سنتی دارد. با این حال، تماشای تکامل آن، کشف قلمروها و امکانات جدیدی که هر روزه به واسطه این صنعت به وجود می‌آیند، هیجان انگیز است. اخیرا، شاهد موج جدیدی در دنیای کریپتوها هستیم که توجه افراد بیشتری را به خود جلب کرده‌اند: توکن‌های NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض).

در حالی که اکثریت قریب به اتفاق نگاهشان به دیفای بود، موج دیگری (NFT) در حال شکل گیری بود. NFT نسخه‌های توکنیزه شده (دیجیتالی شده) یک دارایی است. آنها دارایی های غیرقابل تعویض مانند کالاهای آثار هنری یا املاک و مستغلات را شامل می‌شوند؛ مواردی در جهان که منحصر به فرد و نادر هستند.

این همان چیزی است که آنها را خاص و جذاب می کند. ارزها، چه ارزهای فیات سنتی و چه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا استیبل کوین، قابل خرید هستند و به راحتی قابل تعویض هستند. یک اسکناس دلار در جیب شما با اسکناس دیگری قابل تعویض است، بیت کوین را می توان با بیت کوین دیگری بدون از دست دادن ارزش معامله کرد. اما NFT متفاوت است، شما نمی توانید آنها را به همان روشی که دارایی‌های قابل تعویض را مبادله می‌کنید، مبادله کنید؛ زیرا هیچ دو NFT از ویژگی‌های منحصر به فرد یکسانی برخوردار نیستند.

رونق توکن‌های NFT

موارد استفاده از NFT شامل دارایی‌های مختلفی شده است: مجموعه‌های مجازی، آیتم‌های بازی، آثار هنری دیجیتال، بلیط‌های رویداد، املاک و مستغلات، اسناد هویت، گواهینامه‌ها و موارد دیگر. آنها در حال باز کردن جریان‌های درآمدی جدید و ایجاد فرصت هایی برای هنرمندان، طراحان بازی، نوازندگان و غیره هستند. اما چرا به جای نسخه‌های واقعی منحصر به فرد و غیر دیجیتالی این دارایی‌های نادر، از NFTها استفاده می‌شود؟ سه دلیل می‌تواند وجود داشته باشد:

 • آنها می توانند اصالت را تایید کنند
 • مالکیت را فراهم کنند
 • قابلیت انتقال دارند

اصالت

استاندارد سازی NFTها و مشخصات دقیق قراردادهای هوشمند آنها باعث می‌شود که هر یک از آنها به طور منحصر به فردی قابل شناسایی و معتبر باشند. کاربران می‌دانند که از هر NFT فقط یک مورد وجود دارد، بنابراین نمی‌توان آنها را کپی کرد و امکان جعل کردن وجود ندارد. شفافیت فناوری بلاکچین به این معنی است که می توان اصالت را تایید و اثبات کرد.

تقلب و کلاهبرداری برای بسیاری از صنایع مانند برندهای هنری یا لوکس یک مشکل بزرگ است، اما کوین‌تلگراف اشاره می کند که “بلاکچین هایی که NFTها را تغذیه می‌کنند جعل و تقلب را از بین می‌برند و به خریداران اطمینان می‌دهند آنچه را که برای آن پرداخت می‌کنند، دریافت خواهند کرد.” کوین‌دسک گزارش داده است که مجتمع تجاری لوکس LVMH، صاحب برچسب نمادین Louis Vuitton، سوار بر موج NFT است و در حال آماده شدن برای راه اندازی بلاکچین برای اثبات اصالت کالاهای لوکس خود است.

هدف این است که محصولات به NFT تبدیل شوند تا صحت و اعتبار آن تأیید شود. همچنین با این روش، ردیابی محصولات نیز امکان پذیر خواهد بود.

مالکیت

فناوری بلاکچین افراد را قادر می سازد تا مالک واقعی آنچه که متعلق به آنها است، باشند. در اینجا لازم به ذکر است که NFTها، به دلیل قراردادهای هوشمند و حقوق مربوطه، فقط توسط مالک (دارنده) NFT، قابل معامله و انتقال است. این بدان معناست که حتی صادرکننده NFT نیز نمی‌تواند NFT را بدون اجازه صاحبش کپی یا انتقال دهد.

گیمرها سالها ارزها و دارایی های مجازی معامله کرده‌اند. اما در یک بازی سنتی، شما واقعا در دنیای مجازی چیزی ندارید؛ زیرا اقتصاد آن منحصرا در یک بازار بسته وجود دارد.

شما ممکن است ۶۰ دلار برای داشتن مجوز برنامه هزینه کرده باشید، یک ماه آن را بازی کنید، بازی را ببرید و آن را کنار بگذارید و هیچ ارزشی از این کار بدست نیاورید. به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید ارز یا کالای درون بازی را با ارزهای فیات مبادله کنید و همچنین نمی‌توانید آن را با خود به بازی دیگری بیاورید‌، زیرا مالکیت واقعی آن در اختیار شما نیست.

اما در دنیای بازی های بلاکچینی، شما تمام دارایی های دیجیتالی شده درون بازی (به شکل NFT) را در کیف پول خود دارید و می‌توانید بین چندین بازی با آنها معامله، مبارزه یا مسابقه دهید.

قابلیت انتقال

از آنجا که NFTها غیرمتمرکزند، نیازی به آژانس صدور مرکزی نیست و جابجایی آنها بسیار آسان‌تر است. این به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون تعامل شخص ثالث که می‌تواند روند کار را کند یا پیچیده کند، به تعامل بدون تعاملات همتا به همتا، معامله و بازارهای تخصصی بپردازند.

NFT مسئله انحصار در بازی های سنتی را حل می کند، زیرا دارایی‌ها به راحتی قابل استفاده برای انتقال بین بازی‌های مختلف بلاکچین هستند. از آنجا که دارایی‌هایی که در یک بازی ساخته یا خریداری کرده‌اید متعلق به خود شما است و نه متعلق به شرکت سازنده بازی، این دارایی‌ها می‌توانند از یک بازی به بازی دیگر منتقل شوند. آنها همچنین از این نظر قابل انتقال هستند که این توکن‌ها میلیون‌ها نفر را قادر می‌سازد تا به آنها دسترسی آماده داشته باشند و می‌توان آنها را با ارزهای دیگر معامله کرد.

نتیجه‌گیری

NFT بخش جدیدی از بازار رمز ارزهاست که به ما اجازه می‌دهد دارایی‌هایی با ارزش منحصربه فرد تولید کنیم. در این مقاله ابتدا به این موضوع پرداخیتم که توکن غیرقابل تعویض چیست و چگونه ایجاد می‌شود. سپس با بخشی از کاربردهایی که این توکن در بازار ارزهای دیجیتال آشنا شدیم. این حوزه عمر بسیار کوتاهی دارد و هنوز جای زیادی برای رشد دارد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا