متوسط کریپتو پدیا

توکن NFT چیست؟ همه چیز درباره توکنهای بی‌همتا

مفهوم توکن NFT اگر چه قدمتی به عمر نخستین سال‌های بلاک چین دارد، اما به راستی در سال ۲۰۲۱ میلادی نقل محافل شد و رشد کرد. توکن غیرقابل تعویض، توکن غیرقابل معاوضه، توکن غیرمثلی، توکن یکتا و توکن بی‌همتا، همگی ترجمه Non-Fungible Token یا همان NFT هستند. اما NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله با این نمود جذاب توکنیزه کردن در بلاک چین آشنا می‌شویم. تا پایان این مطلب با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ بروزرسانی شد

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

NFT چیست

برای این‌که بدانیم NFT چیست، بحث را این‌گونه آغاز می‌کنیم؛ در بازار دو نوع دارایی دیجیتال وجود دارد:

 • دارایی تعویض‌پذیر یا دارای همتا
 • دارایی تعویض‌ناپذیر یا بی‌همتا

دارایی تعویض‌پذیر چیست؟ همانطور که از نام این دارایی‌ها مشخص است، می‌توانند به یکدیگر تبدیل شوند و ارزش تمام آنها یکسان است؛ شاید بهترین مثال از این نوع، یک دسته اسکناس باشد. آیا بین اسکناس‌های صد دلاری تفاوتی وجود دارد؟ یا اگر کسی از شما درخواست پول خرد کند و معادل ارزش آن، به شما اسکناسی درشت‌تر تحویل دهد، متضرر خواهید شد؟ جواب به وضوح نه است. چرا که اشکال مختلف یک ارز فیات تعویض‌پذیر هستند و یا همتا دارند. بر اساس تعریف واژه‌نامه لاروس، واژه fungible «به چیزهایی اشاره دارد که مصرف شده و می‌توانند با اقلام مشابه از نظر کیفیت و کمیت جایگزین شوند.»

اما اگر کسی از شما بپرسد قیمت تابلوی نقاشی چند است؟ شما باید بدانید منظور او کدام تابلوی نقاشی است؛ زیرا قیمت هر یک با دیگری متفاوت است. حتی قیمت یک اثر نقاشی با نسخه جعلی آن زمین تا آسمان فرق می‌کند؛ حتی اگر نسخه‌ای باشد که با نسخه اصلی مو نزند. یک تابلوی نقاشی، اثری منحصر به فرد و بی‌همتا و نسخه مشابهی از آن وجود ندارد. این پایه و اساس تعریف NFT است.

حال این مفهوم را به ارزهای دیجیتال تعمیم می‌دهیم؛ علی و محمد در کیف پول‌های خود بیت کوین ذخیره کرده‌اند. آیا قیمت بیت کوین این دو باهم تفاوت دارد؟ خیر. پس بیتکوین یک کوین قابل تعویض است. اتریوم، بایننس کوین، XRP، کاردانو و تمامی ارزهای fungible، یک دارایی قابل تبدیل هستند و ارزش یک کوین اتر با دیگر کوین آن هیچ تفاوتی ندارد.

اکنون تفاوت میان یک توکن قابل معاوضه با یک دارایی غیرقابل معاوضه را متوجه شدیم. تقریبا همه ما با دلیل آشنایی با ارزهای دیجیتال مشهوری مانند بیت کوین، مفهوم دارایی قابل تعویض را می‌دانیم. اما توکن غیرقابل تعویض یا بی‌همتا در بازار ارزهای دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

NFT مخفف چیست؟

Non-Fungible Token را به اختصار NFT می‌گویند. در متون فارسی از NFT به توکن غیرقابل تعویض، توکن غیرمثلی (یعنی مثل و مانندی ندارد)، توکن غیرقابل معاوضه، توکن بی‌همتا و توکن یکتا ترجمه شده است. NFT یک توکن منحصربه فرد (Unique) بوده و با هیچ چیز دیگری قابل تعویض نیست. برای مثال در جهان تنها یک تابلوی نقاشی مونالیزا وجود دارد که داوینچی آن را خلق کرده است.

در واقع توکن NFT، راهی برای اثبات منحصر به فرد بودن یک قلم (اعم از آثار هنری، اقلام درون بازی، املاک و مستغلات و غیره) به کمک تکنولوژی بلاکچین است. بدین ترتیب می‌توان از خاصیت بی‌نیاز بودن به اعتماد بلاک چین سود برد و فرایند اثبات مالکیت یا منشا یک توکن NFT را به سهولت انجام داد.

تاریخچه NFT در بازار رمزارزها

تاریخچه تصویری NFT
تاریخچه اتفاقات مهم تاریخ NFT و بازی‌های آنچین

ایده توکن‌های NFT را شاید بتوان متعلق به هال فینی دانست؛ او در زمانه رواج بازی‌های کارتی قابل جمع‌آوری، ایده «کارت تجارت ارز دیجیتال» که می‌تواند کمیابی قابل تعریف، مالکیت و منشا قابل اثبات داشته باشد را مطرح کرد؛ اصولی که زیربنای مفهوم NFT در حال حاضر هستند.

ردپای اولین NFTها در شبکه‌های بلاک چینی را می‌توان در ماه مارس ۲۰۱۲ یافت؛ جایی که ایده پروتکل Colored Coins برای نخستین بار در شبکه بیت کوین مطرح شد. این پروتکل بنا بود تا زمینه‌ساز عرضه انواع مختلفی از دارایی‌ها (اعم از سهام، اوراق قرضه، فلزات گران‌بها و کالا) باشد. یک سال بعد، نخستین اقلام کلکسیونی بر روی شبکه بیت کوین عرضه شد؛ این عرضه بر روی پلتفرم Counterparty صورت گرفت که ایده‌ای مشابه کالرد کوینز داشت اما قابلیتی همچون تبادل را افزوده بود. میم‌های Rare Pepe (بخش میانی تصویر زیر)، یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های منتشر شده در کانترپارتی بود.

rare pepe
منبع: medium.com

تا پیش از سال ۲۰۱۸ و معرفی استاندارد توکن ERC-721، توکن‌های بی‌همتا با استاندارد ERC-20 (استاندارد مشابه توکن‌های عادی) عرضه می‌شدند. در ژوئن ۲۰۱۷، لاروا لبز (Larva Labs)، با ایجاد تغییری در قرارداد هوشمند توکن ERC-20، توانست شناساگرهایی خاص را به آن بیافزاید. برای امتحان این تغییر، ده هزار تصویر پیکسلی به نام مجموعه کریپتوپانکس (Cryptopunks) به کمک این قرارداد هوشمند ایجاد شد. این مجموعه تلاشی برای آزمون ایده‌ای به نام «گواه اثبات مالکیت – Proof of Ownership» بود. این شخصیت‌های پیکسلی در ابتدا رایگان بودند؛ اما بعد از این‌که کاربران علاقه زیادی به آن‌ها نشان دادند، نقش آن‌ها در پروژه کاملا تغییر کرد. افزایش میزان علاقه و توجه مردم، به توکن‌های بی‌همتا ثبات بیشتری داد و باعث شد تا امروز ادامه پیدا کند. کریپتوپانک‌ها تا این حد رواج دارند که اکنون برخی از آن‌ها به قیمت چندین میلیون دلار فروخته می‌شوند.

از دیگر پروژه‌های اولیه و مهم NFT می‌توان کریپتوکیتیز اتریوم را نام برد که در آن، کاربران می‌توانستند گربه‌های دیجیتال منحصربه‌فرد و زیبایی را به وجود بیاورند و خرید و فروش کنند. حجم معاملات این پروژه در مدت زمان کوتاهی در شبکه اتریوم از میلیون‌ها دلار عبور کرد و مشاهده شد که بازارهای جانبی پیرامون NFT بسیار معتبر و بادوام هستند. هر گربه جدید در واقع یک NFT است و دارای ویژگی‌های منحصر به خودش است. برخی از این گربه‌ها در بازار این سایت تا ۱۰۰NFLر نیز قیمت‌گذاری شده‌اند. این بازی به قدری محبوب شد که مشکلاتی جدی برای شبکه اتریوم به وجود آورد. در اواخر سال ۲۰۱۷ و با رشد کریپتوکیتیز، هزینه گس در شبکه به ناگهان ۴ برابر شد.

در ژانویه ۲۰۱۸، استاندارد ERC721 پیشنهاد شد. این قضیه، کار را برای رواج توکن‌های NFT باز کرد. در ژوئن ۲۰۱۹، پیشرفت فنی بعدی رخ داد؛ استاندارد ERC-1155 معرفی شد. این استاندارد نوعی استاندارد چند توکنه (توکن زیرین می‌تواند تعویض‌پذیر یا ناپذیر باشد) است. با وجود این نوع استاندارد، می‌توانید به راحتی مجموعه‌ای از اقلام کلکسیونی ایجاد کنید که هر یک از قلم‌های آن، یک توکن NFT باشد.

قدم بزرگ بعدی در رواج توکن‌های بی‌همتا، افتتاح فروشگاه (Marketplacce) NFT اپن سی (Opensea) در اواخر سال ۲۰۱۷ بود. این مارکت‌پلیس، همچنان سردمدار میزان فروش در دنیای NFTهاست.

بر اساس گزارش سایت تحلیلی Nonfungible، اقتصاد N‌FT شاهد رشد شگفت‌انگیزی در طی چند سال اخیر بوده است. در نمودار زیر، شاخص‌های مختلف فروش و رواج توکن‌های بی‌همتا در طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ را مشاهده می‌کنید. واضح‌ترین شاخص رشد این دسته، شاید حجم دلاری معاملات باشد که از ۲۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹، به بیش از ۱۷ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۲۱ رسید.

عملکرد توکن‌های NFT طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱
عملکرد توکن‌های NFT طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱

همچنین در تصویر زیر، می‌توانید میزان فروش در بازار NFTها را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ مشاهده کنید. عملکرد بازار با سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ مقایسه شده است.

منبع: nonfungible.com

سازوکار NFT چیست؟

NFTها فارغ از کاربردشان، به هر حال یک رمز ارز بوده و مبتنی بر یک شبکه بلاکچین هستند. در حال حاضر شبکه بلاکچین اتریوم میزبان بسیاری از پروژه‌های فعال در این حوزه است. NFT بر بستر شبکه اتریوم، توکنی است که با استاندارد ERC-721 ایجاد می‌شود. در واقع این استاندارد در شبکه اتریوم به منظور ایجاد توکن غیرمثلی ایجاد شده است. به واسطه استاندارد ERC721، از منحصربه‌فرد بودن NFT اطمینان حاصل می‌شود. افراد می‌توانند با نوشتن توکن بر اساس استاندارد ERC-721 اتریوم یک توکن بی‌همتا ایجاد کنند. در این توکن‌ها، شناسه‌ای منحصر به فرد برای هر توکن وجود دارد.

در سوی دیگر استاندارد ERC-1155 از سوی Enjin پیشنهاد شد و با هدف ایجاد استانداردی تلفیقی برای پشتیبانی از هر دو دارایی تعویض‌پذیر و ناپذیر ایجاد شد و توانست محبوبیت زیادی به خصوص در بخش بازی‌ها (در خصوص اقلام درون بازی) بیابد.

همچنین پلتفرم‌های ساخت NFT بسیار زیادی در اکوسیستم اتریوم وجود دارد و هر کدام نیز نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارند.

برای آشنایی با ساخت توکن‌های NFT و کسب اطلاعات بیشتر، مقالات زیر را مطالعه کنید:

کاربرد NFT چیست؟

از NFTها می‌توان برای توکنیزه کردن (دیجیتالی کردن) تقریبا همه‌چیز استفاده کرد. هرچند انواع مختلف «رسانه» بیشترین استفاده را از این توکن‌ها می‌برند. محبوب‌ترین کاربرد N‌FT ها شامل موارد زیر است (پروژه‌های فعال در هر زمینه نیز مشخص شده است):

 • آثار هنری دیجیتال (SuperRare, KnownOrigin, Async Art, Rarible، OpenSea)
 • موسیقی دیجیتال (Mintbase, InfiNFT، Airnft و Audius)
 • املاک مجازی (Cryptovoxels, Decentraland و Sandbox)
 • آیتم‌های پوشیدنی واقعیت مجازی یا همان VR
 • گیمینگ و بازی‌های رایانه‌ای (Axie Infinity, Sorare, Gods Unchained)
 • بلیت رویدادهای مختلف یا مجوز حضور در آنها (get protocol)
 • نشان‌های اشتراک حضور در رویداد/انجام فعالیت (POAP و Galaxy)
 • اسامی دامنه بلاک چین (Ethereum Name Service, Unstoppable Domains و TNS)
 • کالاهای لوکس توکنیزه‌شده
 • سیاست‌های بیمه‌ای توکنیزه‌شده (yEarn’s yInsure tokens)
 • NFTهای مالی – نشان‌دهنده سرمایه قفل شده کاربر و مدت زمان قفل شدن (Solidly)

نحوه ساخت NFTها چگونه است؟

نحوه ساخت NFT ها چگونه است؟

پلتفرم‌های ساخت NFT بسیار زیادی در اکوسیستم اتریوم وجود دارد و هرکدام نیز نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارند. برای شروع کار می‌توان به پلتفرم‌هایی نظیر OpenSea, Rarible, InfiNFT, Mintbase, و Cargo اشاره کرد. این پلتفرم‌ها به کاربران امکان ساخت آسان و بدون نیاز به مجوز N‌FT ها را می‌دهند و فرقی ندارد که دارایی‌های این افراد چیست. اما باید فایلی را به منظور توکن کردن آماده داشته باشید. پس از آنکه فایل خود را آماده و پلتفرم خود را انتخاب کردید، به کیف پول اتریوم خود متصل شوید، فایل خود را در پلتفرم موردنظر آپلود کنید. پروژه، NFT شما را تولید خواهد کرد که می‌توانید در بازار آن به فروش برسانید.

در این مرحله می‌توانید نوع NFT خود از لحاظ مستقل بودن، درصد حق امتیاز دارایی (Royalty Percentage)، محتوای قابل دسترسی و سایر موارد را مشخص کنید. پس از آماده‌سازی این موارد، می‌توانید فرآیند ساخت N‌FT را شروع کنید. برای انجام این فرایند به مقداری اتر نیاز دارید تا هزینه تراکنش‌های تایید و صدور توکن بی‌همتا را پرداخت کنید.

با توجه به افزایش کارمزد گس اتریوم در سال ۲۰۲۱ میلادی، بسیاری از کاربران با هزینه‌های زیاد ساخت NFT مواجه شده‌اند. به منظور حل این مشکل، کاربران ۴ راهکار می‌توانند در پیش بگیرند:

 • صبر کنند تا کارمزد گس کمتر شود.
 • صبر کنند تا راهکارهای لایه دوم به صورت گسترده‌تری مورد پذیرش واقع شوند.
 • قیمت N‌FT ها خود را افزایش دهند تا هزینه گس جبران شود.
 • از شبکه‌های ارزان‌تر دیگر همچون BSC، سولانا، وکس، Effinity، پالیگان و غیره برای مینت و فروش آثار خود استفاده کنند.

ورود اتریوم ۲ می‌تواند کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم را بسیار کاهش دهد. برای آشنایی با اتریوم ۲ به مقاله زیر مراجعه کنید:

کریپتوکیتیز در سال ۲۰۱۷ موفقیت قابل توجهی داشت؛ اما بعد از آن بود که فناوری NFT‌ به همراه اتریوم وارد این عرضه شدند و به نظر می‌رسد به طور موثری می‌توانند مسیر اصلی این حوزه را تغییر دهند. شکی نیست که در این مسیر چالش‌هایی وجود دارد. تجربه کلی کاربران اتریوم در بیشتر مواقع مشکل‌ساز می‌شود، که این مساله با آمدن کیف پول‌های هوشمند و کاربرپسند مثل Argent در حال بهبود است.

مشکل دیگر، کارمزدهای بالای تراکنش‌های شبکه اتریوم است که اخیرا مشاهده می‌شود. اما خبر خوب این است که سیستم راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم پیشرفت زیادی داشته و چندین پروژه مقیاس‌پذیری در ابعاد گسترده در حال پیاده‌سازی روی آن هستند؛ یکی از موفق‌ترین راهکارهای لایه ۲ اتریوم، آربیتروم (Arbitrum) است، که برای آموزش نحوه کار با این پلتفرم، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید:

با ادامه این روند، زیرساخت‌های پذیرش مسیر اصلی بهتر شکل می‌گیرند. شرکت‌ها و پروژه‌های NFT‌ می‌بایست چیزهایی را بسازند که مردم می‌خواهند. بعضی از این تلاش‌ها به طور مستقیم باعث جلب توجه منظم مردم به برخی زمینه‌ها مثل ورزش‌های حرفه‌ای شده است. برای مثال بازی Sorare را در نظر بگیرید. این یک بازی فوتبال فانتزی است و شما می‌توانید نسخه رمزنگاری شده (توکنی) بعضی از ستاره‌های فوتبال اروپا را بخرید، نگهداری کنید و یا آن‌‌‌ها را خرید و فروش کنید. این بازی در روزهای اخیر در بخش NFT طرفدارهای بسیاری پیدا کرده و بیشترین حجم بازار در هفته مربوط به این بازی می‌شود. چنین پروژه‌هایی هستند که NFT را بین حجم زیادی از کاربران به جلو حرکت می‌دهند و ارزشش را  دارد که آنها را بررسی کنیم.

فروش NFTها

فروش توکن‌های NFT

فرآیند فروش NFTها چیست؟ قرار دادن NFT ها برای فروش در پلتفرم‌هایی نظیر OpenSea و Rarible بسیار آسان است. پلتفرم Rarible حتی فروش‌هایی به صورت مزایده نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای فروش NFT باید ابتدا کیف پول خود را به پلتفرم موردنظر متصل کنید. اگر N‌FT خود را ایجاد کرده‌اید، با کلیک بر روی آن می‌توانید گزینه فروش (Sell) را مشاهده کنید. بر روی این گزینه کلیک کرده و تراکنش مورد نظر را امضا کنید تا فرایند فروش تکمیل شود. اگر N‌FT فرد دیگری را دریافت کرده‌اید و می‌خواهید آن را بفروشید، فرایند مشابهی دارد. بر روی دارایی مورد نظر کلیک کرده و مراحل فروش را طی کنید.

حاضرید برای خرید NFT چه مقدار هزینه کنید و یا حاضرید N‌FT خود را با چه قیمتی بفروشید؟ هیچ‌گونه پاسخ صحیح و اشتباهی در این خصوص وجود ندارد؛ اما باید چند نکته کلیدی را به خاطر داشته باشید. اگر فرد خلاق و به دنبال آزمایش‌ چیزهای جدید هستید، پس مشخصا قیمت‌گذاری NFT مسأله آن‌چنان مهمی نیست. اگر به دنبال برگشت سرمایه و کسب سود از N‌FT هستید، پس باید در خصوص آنچه که می‌خرید یا می‌فروشید با دقت زیاد عمل کنید. در این صورت باید به موارد زیر توجه کنید:

 • اعتبار، کمیاب بودن و نظارت نکات کلیدی هستند. NFT های منحصربه‌فرد از جانب هنرمندان برجسته ارزشمندتر از N‌FT هایی هستند که مجموعه‌ای از آنها وجود دارد و توسط کاربر کمتر شناخته‌شده ایجاد شده‌اند.
 • پروژه‌های NFT دارای کف قیمت هستند. می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌هایی نظیر OpenSea کف قیمت N‌FT موردنظر خود را به دست آورید و بر اساس آن، پیشنهاد خود را ارائه دهید.
 • به حجم معاملات و تراکنش‌ها دقت کنید. پروژه‌هایی که فعالیت بیشتری دارند، فرصت‌های کسب سود بیشتری ارائه می‌دهند.
 • شعار «ارزهای دیجیتال برای کسی است که کلیدها را در اختیار داشته باشد» برای NFT ها نیز صادق است. به همین دلیل است که توجه بسیار زیاد به امنیت طی جمع‌آوری و دریافت NFT ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین اقدام، ذخیره N‌FT در کیف سخت‌افزاری است تا به آسانی مورد حمله و سرقت قرار نگیرد.

گران‌ترین NFTهای فروخته شده

برخی افراد خرید و فروش NFTها را کاری بیهوده و بی‌فایده می‌دانند. با استفاده از توکن غیرمثلی، مالک یک اثر دیجیتالی می‌تواند مطمئن باشد که این اثر در جهان تنها در اختیار اوست و همیشه بدون تغییر و ایمن باقی خواهد ماند. خاص بودن، نکته‌ای است که برای بسیاری اهمیت داشته و حاضرند برای دستیابی به آن، حتی میلیون‌ها دلار هزینه کنند. در این بخش تصمیم داریم پنج مورد از گرانترین NFT های به فروش رفته در بازار ارزهای دیجیتال را معرفی کنیم.

بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از مراجعی که فروش توکن‌های غیرقابل معاوضه را گزارش می‌دهند، توزیع فروش NFTها تا امروز به شرح زیر است:

 • ۴۱ ٪ – صنعت بازی
 • ۲۹ ٪ – کالاهای ارزشی
 • ۱۳ ٪ – املاک و مستغلات
 • ۷ ٪ – بازی ورق‌های ارزش‌مند
 • ۶ ٪ – نام دامنه
 • ۴ ٪ – آثار هنری

حال به بررسی ۵ گران‌ترین NFT که تاکنون به فروش رفته می‌پردازیم.

 • The First 5,000 Days

شی دیجیتال: اثر هنری مایک وینکلمن ملقب به Beeple

گران‌ترین NFT دنیا: The First 5,000 Days
گران‌ترین NFT دنیا: The First 5,000 Days

قیمت: ۶۹ میلیون دلار

این اثر هنری، مجموعه‌ای از ۵۰۰۰ اثر اولیه بیپل است. در سال ۲۰۰۷، این هنرمند شروع به خلق آثار هنری دیجیتالی خود به صورت روزانه کرد. مایک وینکلمن آثار خود را هر روز منتشر می‌کرد و از آن زمان تا سال ۲۰۲۱، مجموعا ۵۰۰۰ اثر خلق کرد.

اثر The First 5000 Days یا ۵۰۰۰ روز اول، در مزایده‌ای آنلاین به فروش رسید. در این مزایده، ویگنش ساندارسان (Vignesh Sundaresan) این اثر هنری NFT را با قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار خریداری کرد.

 • شمارنده جولیان آسانژ و پاک (Julian Assange and Pk, Clock)

شی دیجیتال: اثر هنری ساخته شده توسط مورات پاک

توکن NFT پویای مورات پاک

قیمت: ۵۲.۷ میلیون دلار

این اثر که بخشی از مجموعه «سانسور شده» (Censored) مورات پاک، هنرمند ناشناس و شهیر است، در فوریه سال ۲۰۲۲ به قیمت ۱۶۹۵۳ اتر (۵۲.۷ میلیون دلار) فروخته شد. این اثر در واقع یک زمان‌شمار است و متن این توکن، نشان‌دهنده مدتی است که آسانژ در زندان گذرانده است. این توکن توسط دائوی آسانژ (DAOای متشکل از بیش از ده هزار مدافع جولیان آسانژ) خریداری شد و صد در صد از عواید فروش آن به بنیاد وو هالند که وظیفه دفاع از جولیان آسانژ را دارد، اهدا شد.

 • Human One

شی دیجیتال: اثر هنری خلق شده توسط بیپل

Human One Beeple
Human One

قیمت: ۲۸.۹ میلیون دلار

توکن NFT ابین اثر به همراه اثر فیزیکی، در حراجی کریستی به فروش رفت. این اثر عجیب هنری در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ به قیمت ۴۷۰۰ اتر در حراج 21st Century Evening Sale به فروش رفت.

 • کریپتوپانک

شی دیجیتال: شماره ۷۵۲۳

کریپتوپانک شماره ۷۵۲۳
کریپتوپانک شماره ۷۵۲۳

قیمت: ۱۱.۷ میلیون دلار

این شماره از مجموعه کریپتوپانک‌ها، که توسط جان واتکینسون (John Watkinson) و مت هال (Matt Hall) توسعه یافته، با قیمت نزدیک به ۱۲ میلیون دلار فروخته شده است! به این دلیل که از بین ۱۰۰۰۰ اثر این مجموعه، این کریپتوپانک یکی از ۹ پانک Alien و تنها اثری است که ماسک پزشکی بر صورت خود دارد.

 • کریپتوپانک

شی دیجیتال: شماره ۳۱۰۰

کریپتوپانک شماره ۳۱۰۰
کریپتوپانک شماره ۳۱۰۰

قیمت: ۷.۵۸ میلیون دلار

کریپتوپانک شماره ۳۱۰۰، چهارمین NFT گران‌قیمت در جهان است و دوباره، این اثر هم یکی از ۹ پانک Alien است. بر خلاف Cryptopunk قبلی، این مورد هیچ لوازم تزئینی ندارد و تنها یک هدبند دارد. این پانک در ماه مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) با قیمت ۷.۵۸ میلیون دلار فروخته شد.

 • کریپوتوپانک
 • شی دیجیتال: شماره ۵۸۲۲

  کریپتوپانک ۵۸۲۲. منبع: d3n.de
  کریپتوپانک ۵۸۲۲. منبع: d3n.de

  قیمت: ۲۳ میلیون دلار

  پانک شماره ۵۸۲۲ – محصول لاروا لبز – در اواسط فوریه ۲۰۲۲ با قیمت ۸۰۰۰ اتر (۲۳ میلیون دلار) به فروش رسید. خریدار این اثر دیپاک تاپلیال (Deepak Thapliyal)× مدیر ارشد Chain بود.

  • کریپوتوپانک

  شی دیجیتال: شماره ۷۸۰۴

   کریپوتوپانک شماره ۷۸۰۴
  کریپوتوپانک شماره ۷۸۰۴

  قیمت: ۷.۵۶ میلیون دلار

  سومین مورد از گران‌ترین NFTهای دنیا نیز دوباره متعلق به کالکشن Cryptopunks است. شماره ۷۸۰۴ کریپتوپانک‌ها کاملا منحصر به فرد و یکی از ۹ پانک Alien است. این اثر دارای یک پیپ در دهان خود به همراه دود آن است.

  در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) این NFT با قیمت ۱۴,۹۸۸ دلار به فروش رفت و در مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) قیمت آن به ۷.۵ میلیون دلار رسید!

  ۷ ترند توکن‌های بی‌همتا که در چند ماه اخیر مشهور شده‌اند

  پس از فروش ۲.۵ میلیارد دلاری در نیمه اول سال ۲۰۲۱، در پی افزایش انتقادات از این توکن‌ها، حجم فروش این اسناد دیجیتال بر پایه بلاک چین به شدت افت کرد. اتریوم شبکه‌ بلاک چینی است که بیشتر فعالیت‌های مرتبط با توکن‌های غیرقابل تعویض در آن انجام می‌گیرد و انتقاد این بود که این شبکه فقط یک حباب است.

  اما در بین تمام این انتقادات، NFTها با قدرت به کار خود ادامه دادند. در چند ماه گذشته، پروژه‌های جدیدی به وجود آمده‌اند که توجه اخبار را به خود جلب کرده‌اند. در ادامه، به معرفی این NFTها می‌پردازیم.

  ۱. عضویت در یک کلاب:‌ Bored Apes

  طرفداران NFT، کریپتوپانک‌ها را به عنوان خیمه اصلی NFT معرفی می‌کنند؛ اما مد هر روز تغییر می‌کند و در اوایل ماه سپتامبر، یک مدعی جدید برای تاج پادشاهی توکن‌های غیرمثلی ظهور کرده است. دنیای توکن‌های بی‌همتا برای باشگاه Bored Apes Yacht Club بسیار هیجان‌زده شده است که مجموعه‌ای از بوزینه‌هایی در حالت‌های مختلف را نمایش می‌دهد.

  این کالکشن فروش بسیار خیلی خوبی داشتند. در هفته اول سپتامبر یک NFT بوزینه به ارزش ۲.۲۵ میلیون دلار فروخته شد. کل مجموعه تا به حال بیش از ۴۰۰ میلیون دلار معامله شده است. تعدادی بیش از ۱۰۰ NFT بوزینه در حال حاضر در سوتبیز (Sotheby’s) به حراج گذاشته شده بود که پیش‌بینی می‌شد ارزش آن پس از اتمام حراج تا ۱۸ میلیون دلار برسد؛ اما فروش این توکن‌ها به بیش از ۲۴ میلیون دلار دست یافت!

  دارندگان این بوزینه‌ها تصویر پروفایل توییتر خود را به این بوزینه‌ها تغییر می‌دهند و به این شکل این بوزینه به یک نماد دارایی تبدیل شده است. البته آن‌ها با این دارایی فواید دیگری نیز کسب می‌کنند؛ از جمله این فواید دسترسی به کانال دیسکورد (Discord) و قابلیت چت کردن با باقی دارندگان (از جمله استف کاری (Steph Curry) بازیکن سرشناس NBA)، دسترسی به محصولات طرفداری خاص (از جمله محصولات برند پرطرفدار The Hundreds) و NFT‌های اضافه رایگان دیگر از BAYC مانند Mutant Apes و Bored Ape Kennel Club است.

  به‌طور کلی، همه‌ چیز به جامعه بر می‌گردد. بوزینه‌ها و سایر موارد کلکسیونی (مانند Pudgy Penguins، Weird Whales، Gutter Cat Gang)، چیزی شبیه عضویت در یک باشگاه هستند و این‌ها در حال هدایت موج دوم خرید NFTها هستند.

  به‌طور خلاصه، توکن‌های یکتا برای برخی افراد، نماد برشی از یک لحظه منحصر به فرد از تاریخ و فرهنگ هستند. اگر ویزا (Visa) درست پیش‌بینی کرده باشد و NFTها در واقع جزئی از «مصنوعات تاریخی تجاری» باشند، جای تعجب ندارد که علاقه به این تصاویر دیجیتال افزایش یابد.

  ۲. NFTهای Ancient O.G: اتر راکس (EtherRocks) و کریپتو پانکس (CryptoPunks)

  اگر به NFTها شک دارید و فروش تصاویر بوزینه و پنگوئن به قیمت هزاران دلار را باور نمی‌کنید، بهتر است همین حالا رو برگردانید!

  اتر راکس (EtherRocks) مجموعه‌‌ای از ۱۰۰ توکن بی‌همتا است که تصویر سنگ‌هایی را نمایش می‌دهد. این تصاویر از اینترنت به‌صورت رایگان برداشته شده‌ است. این سنگ‌ها به غیر از رنگ، هیچ تفاوت دیگری با یکدیگر ندارند؛ با این حال، این تصاویر کارتونی از سنگ‌ها، در اوایل آگوست با قیمتی بیش از صد هزار دلار فروخته شدند و تا پایان ماه تجارت دست به دست آن‌ها به میلیون دلار هم رسید!

  اتر راکس (EtherRocks)
  اتر راکس (EtherRocks)

  شهرت اتر راک دو جنبه دارد؛ اول این NFT ایده خود را از یک اسباب بازی مشهور دهه ۷۰ به‌نام Pet Rock گرفته است. دوما آن‌ها به نسبت قدمت زیادی دارند و جزو اولین توکن‌های غیرمثلی تولید شده در سال ۲۰۱۷ هستند و از همان زمان هم به علت تولید محدود ۱۰۰ عددی، به‌سرعت به گزینه‌ای کلکسیونی تبدیل شدند.

  کریپتو پانکس به دلیل مشابهی هنوز استاندارد طلایی در NFTها هستند: کلکسیون کریپتوپانک‌ها از سال ۲۰۱۷ وجود دارد و ارزش خود را حفظ کرده است و دقیقا مشابه Bored Apes، یک Punk به عنوان تصویر پروفایل توییتر نماد درجه و سطح دارایی است. تا این حد که دارندگان Punk می‌توانند آواتارهای خود را به دیگران اجاره دهند.

  ۳. برندهای بزرگ در حال خرید هستند: ویزا و بادوایزر

  در طول موج اخیر خرید NFTها، شرکت‌ها شروع به تولید آثار هنری برند‌ شده (که دستمال توالت و تاکو نمایش می‌دهند)، در قالب توکن‌های غیرقابل تعویض کرده‌اند.

  اما در موج دوم، برندها در حال انجام کاری متفاوت و به‌ نسبت هیجان انگیز‌تر هستند؛ آن‌ها به‌جای این‌که تولید کنند، NFTهای موجود (که معمولا کسی آن‌ها را نمی‌خواهد) را می‌خرند.

  در هفته اول ماه سپتامبر، شرکت ویزا خبر خرید یک توکن بی‌همتا از مجموعه CryptoPunkها به ارزش ۵۰ اتر (تقریبا ۱۶۵ هزار دلار) را اعلام کرد؛ ویزا این کار را برای جمع‌آوری کلکسیون مصنوعات تجاری تاریخی خود انجام داده است.

  Visa در ۲۳ آگوست توییت کرد:

  امروزه، در حالی که وارد دوره جدیدی از NFTهای تجاری می‌شویم، ویزا کریپتوپانک شماره ۷۶۱۰ را به کلکسیون خود افزود.

  کوی شفیلد (Cuy Sheffield) مدیر رمزارز در شرکت Visa، در مورد توکن‌های غیرمثلی به شدت گاوی عمل می‌کند و معتقد است که NFTها ماندگار هستند. او در اعلامیه‌ای گفت:

  NFTها به عنوان یادگاری‌های دیجیتالی در حال شتاب گرفتن هستند و شاهد نمونه‌های بسیاری در سال‌های آینده خواهیم بود.

  ویزا تنها برند مهمی نیست که آغاز به خرید NFTها کرده است؛ بادوایزر (Budweiser) نیز در همان هفته اول ماه سپتامبر، توکن‌های بی‌همتا خریداری کرده است. این شرکت تولیدکننده آبجو، تصویر پروفایل توییتر خود را به NFT خریداری کرده تغییر داد، که به قیمت ۲۶ هزار دلار معادل ۸ اتر (در آن زمان) خریداری کرده بود.

  این NFT جزئی از سری راکت فکتوری (Rocket Factory) است که توسط طراحی به‌ نام تام ساکس (Tom Sachs) طراحی شده است.

  ۴. خُرده توکن‌های غیرمثلی

  خرده NFTها یا NFTهای خرد شده، چند ماهی است که وجود دارند؛ اما در چند روز اول سپتامبر به شهرت رسیده‌اند. میلیاردرهای رمزارز در حال خرید تعداد زیادی از Bored Apes و CryptoPunks هستند و قیمت‌های ۶ و ۷ رقمی این NFTها از دسترس کاربران عادی خارج‌اند؛ اما برعکس آثار هنری سنتی، امکان خُرد کردن یک NFT وجود دارد که هر کسر از آن را می‌توان جداگانه فروخت.

  بسیاری از کاربران رمزارز در حال راه‌اندازی سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) هستند که تمرکز اصلی آن‌ها در خرید NFT است. آن‌ها حتی میم اصلی دوج را خرد کردند؛ چیزی که ایده دوج کوین از آن آمده بود.

  با این حال، مالکیت کسری از یک توکن بی‌همتا معایب خود را نیز دارد؛ طبق گفته هستر پیرس (Hester Pierce) عضو هیئت سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، این NFTهای خرد شده، به دارایی‌های بی‌هویت بسیار نزدیک هستند.

  فیلیپ پیپر (Philip Pieper) هم‌بنیان‌گذار سوارم مارکتس (Swarm Markets) در بیانیه‌ای به دیکریپت (Decrypt) گفت:

  خرد کردن امکان این را می‌دهد که افراد بیشتری مالک بخشی از سرمایه‌گذاری شوند؛ با این حال، شرکت‌ها در حال ارائه NFTها به هر سرمایه‌گذاری هستند و با عواقب قانونی آن آگاه نیستند.

  ۵. گیمرها و توکن‌های غیرمثلی:‌ اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و ساپدرایو (Supdrive)

  هیچ فهرست “هیجان‌انگیز‌ترین NFTها” کامل نخواهد بود؛ مگر با اشاره به NFTهای بازی‌ها. دارایی‌های داخل بازی‌های بلاکچینی، توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند.

  اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یک بازی بر پایه اتریوم است، که به سرعت به یکی از موفق‌ترین بازی‌های Play to Earn تبدیل شده است که بیش از ۱.۶ میلیارد دلار تراکنش NFT را از ماه ژوئن به خود اختصاص داده است. این مبلغ بیش از هر کلکسیون یا پروژه NFT دیگری است. این یک بازی مبارزه با هیولا است که این هیولاها خود توکن‌های غیرقابل تعویض هستند و برای بازی کردن واجب هستند. بازیکن توکن‌های پاداشی دریافت می‌کنند که در برخی کشورها به اندازه حقوق پایه است.

  حتی با وجود نیاز به خرید اتر در هنگام شروع بازی به ارزش چند صد دلار، چیزی جلوی رشد این بازی را نگرفته است و در حال حاضر روزانه بیش از یک میلیون بازیکن فعال دارد. هیچ بازی رمزارز دیگری نتوانسته به گرد پای اکسی برسد؛ البته بازی فوتبال بر پایه NFT به‌نام Sorare نیز طرفداران زیادی دارد.

  در گوشه دیگری از دنیای بازی‌های NFT، دام هافمن (Dom Hofmann) یکی از سازندگان بازی کامپیوتری Vine، در حال هدایت بازی Supdrive است. یک بازی ویدیویی NFT، که در آن هر توکن بی‌همتا یک بازی ویدیویی کامل و قابل بازی کردن است.

  ۶. آثار هنری: Art Blocks

  باور کنید یا نه، یک بلاک چین نه‌تنها می‌تواند میزبان توکن‌هایی باشد که نماینده دارایی یا اثر هنری هستند، بلکه خود نیزمی‌تواند یک اثر هنری تولید کند!

  این فرضیه در بازار آثار هنری NFT به وجود آمده است که در آن، یک الگوریتم در بلاک چین ذخیره شده و هر باری که توکن مینت یا تولید می‌کند، یک اثر هنری منحصر به فرد تولید می‌کند؛ Art Blocks بزرگ‌ترین بازیگر این فضا است.

  این پروژه که بر پایه اتریوم است، گستره وسیعی از هنرمندان مختلف را شامل می‌شود که هر کدام دارای خط و قلم و صدای منحصر به فرد خود هستند. آرت بلاکس شاهد معاملاتی به ارزش ۵۸۳ میلیون دلار در ماه آگوست بوده است؛ چراکه کلکسیونرها خبرسازی کردند و برای خریدن آثار بازار دست دوم، هزینه‌های بالایی پرداخت کردند.

  در اواخر آگوست یک NFT آرت‌بلاکس از سری رینگرز (Ringers) اثر دمیتری چرنیاک (Dmitri Cherniak)، به میزان ۵.۶۶ میلیون دلار اتر به استاری نایت کپیتال (Starry Night Capital) که یک شرکت سرمایه‌گذاری بر روی NFTهاست، فروخته شد. در اوایل همان هفته، اثری از پروژه فیدنزا (Findenza) از تایلر هابز (Tyler Hobbs) به مبلغی معادل ۳.۳ میلیون دلار اتر فروخته شد.

  در همین حین، یک پروژه کوچک‌تر به‌نام اتوگلیفز (Autoglyphs) که سازنده آن لاروا لبز (Larva Labs) است (سازنده کریپتوپانکس)، شاهد فروش چندین NFT به ارزش بیش از یک میلیون دلار بوده است.

  ۷. ساخت دنیاهای جدید قابل جمع‌آوری: لوت (Loot)

  این روندی است که در حال حاضر توسط یک پروژه هدایت می‌شوند و تا امروز تاثیر بسیار زیادی گذاشته است؛ مفهوم ساخت دنیاهای جدید قابل جمع‌آوری، ممکن است در آینده تاثیرگذارتر نیز بشود.

  Loot یک پروژه توکن‌‌های بی‌همتا از دام هافمن (Dom Hofmann) است و در هسته آن، فهرستی از وسایل و اسلحه‌های یک دنیای فانتزی و خیالی است. هیچ اثر هنری یا شرکت یا نیروی خلاقی پشت آن نیست و استفاده آن‌ها را تعیین نمی‌کند. اما همه این‌ها فکر شده است.

  هافمن این فهرست‌ها را به رایگان در اواخر آگوست منتشر کرده است و با ساختن دنباله‌ای از ابزارها، پروژه‌های جانبی، اتحادیه‌ها (Guilds) و غیره، به جامعه عکس‌العمل نشان داده است. آیا در نهایت به یک بازی تخیلی کامل تبدیل خواهد شد؟ یک هویت ثبت‌شده معنوی غیرمتمرکز؟

  برای فهمیدن این موضوع هنوز خیلی زود است و فقط چند ماه از این موضوع می‌گذرد. اما جامعه رمزارز در حال گمانه‌زنی درباره فرصت‌ها است و NFT فهرست لوت به شدت تقاضا دارد؛ یکی از آن‌ها به قیمتی به ارزش ۹۵۴ هزار دلار فروخته شده و در کل بیش از ۱۵۹ میلیون دلار معامله در آن ثبت شده، که همه برای ۸۰۰۰ توکن NFT هستند. این که نتیجه چه خواهد شد، بستگی به خلاقیت جمعی افراد خواهد داشت.

  آیا به عنوان یک هنرمند باید توکن‌ غیرمثلی خود را بسازیم؟

  در این بخش قصد داریم به موضوع جالبی بپردازیم. اگر شما یک هنرمند بوده و قادر به خلق یک اثر هنری هستید،  احتمالا با مشاهده قیمت NFT های به فروش رفته، شما هم به دنبال ساخت NFT خود و فروش آن هستید. آیا شما هم باید این کار را شروع کنید و کارهای خود را بفروشید؟ آیا در این فضا مجموعه داران جدیدی پیدا می‌کنید یا نظر مجموعه داران فعلی خود را جلب می‌کنید؟ آیا شرکت در این دنیای جدید، که پر از تصویرهای برهنه و کارت‌های تجاری ۳ بعدی است، ارزش برند شما را پایین می‌آورد؟ برخلاف دنیای هنری سنتی که ممکن است پول شما بعد از یک هفته یا یک ماه پرداخت شود یا حتی اصلا پرداخت نشود، با توکن‌ غیر قابل تعویض پول را بلافاصله در کیف پول ارز دیجیتال خود دریافت می‌کنید. در دنیای هنری جدید هنگامی که فردی اثر هنری شما را می‌خرد، هم خریدار از دیدن اثر با کیفیت هیجان زده می‌شود و هم شما پول خوبی دریافت می‌کنید.

  NFT-Morons

  این مدل جدید به ویژه برای آثاری که سه بعدی هستن یا حرکت دارند بسیار مناسب است زیرا فروش آنها به عنوان اشیای فیزیکی دشوار است و در فضای دیجیتال بومی خود به صورت آنلاین راحت‌تر فروخته می‌شوند. همچنین مشکل حمل و نقل و گمرک ندارید و می‌توانید اثر را از هرجایی مشاهده کنید. هنرمندانی در دنیا از بین بردن نسخه فیزیکی اثر هنری خود و تبدیل آن به یک توکن دیجیتالی را آغاز کرده‌اند. برای مثال تابلوی احمق‌ها اثر بنکسی (Banksy) یادآور لحظه تاریخی در دنیای هنر است. تابلوی گل‌های آفتابگردان ون گوگ در سال ۱۹۸۷ به رکورد قیمت ۲۲.۵ میلیون پوند (۳۱.۴ میلیون دلار) دست یافت و شروع تغییرات عظیم در بازار آثار هنری را رقم زد و از آن به بعد، مزایده‌های کلان آغاز شد. تابلوی احمق ها برگرفته ای از این رخداد است. تابلوی احمق‌ها بدین شرح است: یک بوم نقاشی که روی آن نوشته شده است “باور نمی‌کنم شما احمق‌ها واقعا این کثافت را بخرید” در حال مزایده است. نسخه فیزیکی این تابلو را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

  این اثر هنری در بازار سوپرفارم به NFT تبدیل خواهد شد و به زودی در مزایده قرار خواهد گرفت. برنده مزایده کد دیجیتال منحصربه‌فردی دریافت خواهد کرد که شامل این اثر است و Pest Control نیز به تایید حق مالکیت این اثر هنری می‌پردازد. بخشی از سود حاصل از این فروش به امور خیریه اهدا خواهد شد.

  پای هنرمندان به کریپتو باز شد؛ اثر هنرمند مشهور بنکسی به NFT تبدیل شد

  آثار هنری بنکسی قبل از این نیز به NFT تبدیل شده بودند و تقریبا یک میلیون دلار درآمد برای این هنرمند به همراه داشته است. اما این اولین بار است که اثر هنری بنکسی به صورت فیزیکی از بین رفته و به صورت دیجیتالی درآمده است. گروه مورد نظر در نظر دارد تا این اقدام را ادامه دهد و عصر جدیدی در دنیای هنر ایجاد کند که طی آن، آثار هنری می‌توانند به صورت دیجیتالی تا ابد باقی بمانند. در دنیای واقعی هنر در سال ۲۰۱۸، اقدام بی‌سابقه‌ای توسط بنکسی انجام شد. نقاشی مشهور او به اسم دختری با بادکنک اندکی پس از آنکه به رقم ۱.۴ میلیون دلار فروخته شد، تکه تکه شد.

  اثر هنری دیگری از بنکسی که از بین رفته است
  اثر هنری دیگری از بنکسی که از بین رفته است

  چرا باید حوزه NFT را جدی بگیرید؟

  صنعت کریپتوها در مقایسه با دنیای مالی سنتی یک صنعت نوپاست است که هنوز در حال رشد است و سعی در کشف مسائل و برهم زدن قوانین و موانع سنتی دارد. با این حال، تماشای تکامل آن، کشف قلمروها و امکانات جدیدی که هر روزه به واسطه این صنعت به وجود می‌آیند، هیجان انگیز است. اخیرا، شاهد موج جدیدی در دنیای کریپتوها هستیم که توجه افراد بیشتری را به خود جلب کرده‌اند: توکن‌های NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض).

  در حالی که اکثریت قریب به اتفاق نگاهشان به دیفای بود، موج دیگری (NFT) در حال شکل گیری بود. NFT نسخه‌های توکنیزه شده (دیجیتالی شده) یک دارایی است. آنها دارایی های غیرقابل تعویض مانند کالاهای آثار هنری یا املاک و مستغلات را شامل می‌شوند؛ مواردی در جهان که منحصر به فرد و نادر هستند.

  این همان چیزی است که آنها را خاص و جذاب می کند. ارزها، چه ارزهای فیات سنتی و چه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا استیبل کوین، قابل خرید هستند و به راحتی قابل تعویض هستند. یک اسکناس دلار در جیب شما با اسکناس دیگری قابل تعویض است، بیت کوین را می توان با بیت کوین دیگری بدون از دست دادن ارزش معامله کرد. اما NFT متفاوت است، شما نمی توانید آنها را به همان روشی که دارایی‌های قابل تعویض را مبادله می‌کنید، مبادله کنید؛ زیرا هیچ دو NFT از ویژگی‌های منحصر به فرد یکسانی برخوردار نیستند.

  رونق توکن‌های NFT

  دلایل زیادی برای رونق این یافتن این دسته از توکن‌ها وجود دارد؛ در ادامه سعی خواهیم کرد به برخی از آن‌ها اشاره کنیم. برای شروع به بخش NFTهای هنری می‌پردازیم. اقلام هنری فیزیکی (در مقابل دیجیتال)، کلاس دارایی با ارزش ۱.۷ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. از سوی دیگر حجم معاملات اقلام هنری دیجیتال (NFT) – با حذف مواردی همچون کالکشن‌های PFP همچون BAYC و پانکس – تا پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ تنها ۲ میلیارد دلار بوده است. این بدین معنی است که بازار NFTهای هنری تاکنون کمتر از ۲٪ بازار هنر را به تسخیر خود در آورده است و هنوز پتانسیل فراوانی در این بخش وجود دارد.

  ما انسان‌ها به زندگی قبیله‌ای خو گرفته‌ایم؛ توکن‌های هواداری و پروژه‌های PFP (تصویر نمایه کاربری) به ما این فرصت را می دهند تا عضو قبیله‌ای مدرن شویم. فرض کنید هواداران لیل نس (Lil Nas) – خواننده آمریکایی – که تعداد دنبال‌کنندگانش در اسپاتیفای در عرض دو سال از ۹۰۰ به ۵۰ میلیون نفر می‌رسید، به هواداران اولیه خود که به او باور داشتند توکنی بی‌همتا ایردراپ می‌کرد و این چنین می توانست آن‌ها را شناسایی کند. آن‌گاه این توکن می‌توانست نشان افتخاری برای فرد باشد که استعداد او را از روز اول تشخیص داده است و مایه مباهاتش باشد، یا وسیله‌ای برای آن که بتواند در رویدادها و کنسرت‌های اختصاصی شرکت کند و یا حتی در بخشی از درآمد وی سهیم باشد.

  تکامل پلتفرم‌های محتوا منبع: messari.io
  تکامل پلتفرم‌های محتوا منبع: messari.io

  به کمک توکن‌های بی همتا می‌توان رواج وب ۳ را تسریع کرد؛ جهانی که در آن مالک محتوای تولیدی خود هستید و پلتفرم‌ها تنها راهی برای ارتباط شما با مخاطبان هستند. پلتفرم‌های ذخیره داده غیرمتمرکز، یاری‌بخش شما در این راه هستند، پروتکل‌هایی چون IPFS، فایل کوین و آرویو.

  سرمایه‌گذاری انجام شده بر روی پلتفرم‌های مختلف NFT
  منبع:‌crunchbase.com

  از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری هنگفتی بر روی زیربخش‌های مختلف مربوط به توکن‌های NFT انجام شده است. بی‌شک هیچ صندوق سرمایه‌گذاری بزرگی بی انتظار بازگشت سرمایه، چنین مبالغی سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. بنابراین می‌توان به اطمینان رسید که این حوزه مورد توجه بسیاری از بازیگران تاثیرگذار بازار قرار دارد.

  مصاحبه با Mark Savage بنیان‌گذار ADOR؛ ساخت جامعه برای پروژه‌های NFT، امری حیاتی است!

  مجموعه Chic-A-Dees از جمله دستاوردهایی است که در هنگام انتشار، توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. در ادامه این مقاله، متن مصاحبه با مارک سویج (Mark Savage‌) بنیان‌گذار ADOR درباره میزان اهمیت ساخت اکوسیستم و یک جامعه پروژه NFT را می‌خوانید.

  ایشلان پاندی (Ishan Pandey): سلام مارک، به مجموعه مصاحبه‌های «در پس استارت‌آپ» خوش آمدید. لطفا کمی در مورد خودتان و ماجرای Chic-A-Dees‌ برای ما توضیح بدهید.

  مارک سَوِیج (Mark Savage): حتما، من بنیانگذار ADOR و یک داستان‌پرداز ذاتی هستم. من از سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را در فضای NFT و ساخت آثار هنری دیجیتالی آغاز کرده‌ام. تعداد زیادی از آموزش‌دهندگان این حوزه چنین پیشینه‌ای را در فضای توکن‌های بی‌همتا ندارند؛ تنها دلیلی که این موضوع را بیان می‌کنم، نشان دادن تعهدم برای رشد و توسعه فضای بلاک چین است. من همواره بر آموزش و بیان تعاریف شخصی در صنعت بلاکچین تاکید داشته‌ام و NFTها دروازه ورود به این بستر هستند. Chic-A-Dees عنوان IP جدیدی است که ADOR و Ownerfy قصد ساخت آن در اواسط ۲۰۲۱ را داشتند. نیک (Nick) از تیم Ownerfy، یکی از اولین پلتفرم‌های مینت (تولید) NFT قابل حمل با بیش از ۲۰ هزار کاربر فعال ماهانه را ساخته است. او اخیرا برای راه‌اندازی یک آزمایش NFT مولد با من صحبت کرد.

  Chic-A-Dees متشکل از ۸۸۸۸ جوجه (Chic) دیجیتال و ۲۲۲۳ جوجه خاص یا افسانه‌ای است، که به صورت کلی معادل با ۱۱,۱۱۱ اثر هنری دیجیتال است. با انتشار این مجموعه، شاهد استقبال عمومی و جامعه پروژه NFT قابل توجه و جامعه رو به رشد دیسکورد (Discord) بودیم. از زمان شروع کار این پروژه، تمامی آثار Chic-A-Dees قابل پیاده‌سازی در بستر توکن‌های ERC-20 تخم‌مرغ‌شکل هستند.

  این رویداد در حقیقت اولین پروژه NFT انقلابی به حساب می‌آید. این مجموعه، اولین NFTهای با قابلیت حفظ سود هستند، که این کاربردی عمومی برای تمامی جوامع فعال در این حیطه خواهد داشت. این امر به تمامی صاحبان این آثار اجازه می‌دهد تا به صورت منفعلانه تخم مرغ‌ها را از NFTهای Chic-A-Dees خود جمع‌آوری کنند. فراتر از این حیطه، ما جفت ارز‌های قابل معاوضهEGG-DAO‌ ، EGG VAULT و EGG-ETH را نیز در یونی سواپ ساخته‌ایم.

  این تنها ابتدای راه است! تمامی هولدرهای Chic-A-Dees از قابلیت دسترسی دست اول به انتشارات آتی این پروژه برخوردار خواهند بود و می‌توانند در ایردراپ‌های NFT اختصاصی EGG مشارکت کنند. کلکسیون‌هایی نیز در این مسیر وجود دارند که از دست دادن آنها شما را پشیمان می‌کند!

  ایشان پاندی: دیدگاه شما در مورد هنر موجود در زمینه NFT چیست و به نظر شما آینده این فضا به چه سمتی می‌رود؟

  مارک سویج: هنر به کار رفته در زمینه توکن‌های غیرمثلی بی‌نظیر است. این در حقیقت تغییری بنیادی در تاریخ بشریت به حساب می‌آید. بیشتر بستر‌های کلکسیونی با قدمت بالا، فضای مورد نیاز برای جمع‌آوری تعداد زیادی از آثار فیزیکی  هنری و یا دارایی‌های قابل ذخیره را ندارند. ماهیت غیرقابل تغییر بلاک چین و سرمنشاء دیجیتال، به همه هنرمندان در هر سطحی این امکان را می‌دهد تا اثر خود را به صورت جهانی به مردم ارائه کرده و آنها را در ازای ارزهای فارغ از مرز معامله کنند.

  در حال حاضر، تعداد زیادی از هنرمندان حوزه دیجیتال در حال فعالیت کردن در فضای NFT هستند و دلیل اصلی این موضوع ماهیت اتصال تکنولوژی با احساسات انسانی است. لازم به ذکر است که “NFT” به خودی خود مفاهیم زیادی را تحت پوشش قرار می‌دهد. این بدین معناست که آثار هنری NFT می‌توانند ژانرهای گوناگونی را شامل شوند.

  من همواره تمامی افراد خلاق را تشویق می‌کنم تا با ذهنیتی باز و صبورانه به این حیطه نزدیک شوند. این صنعت در مراحل اولیه خود قرار دارد؛ پس بهتر است فشار زیادی را در مدت زمان کوتاهی مثل ۶ ماه به خود نیاورید.

  ایشان پاندی: آیا فکر می‌کنید که پروژه‌های NFT بیشتری به مرور زمان و به دلیل میزان گس بالا از اتریوم به سایر بلاک چین‌ها منتقل می‌شوند؟

  مارک سویج: در حال حاضر نیز بسیاری از این پروژه‌ها در حال انتقال به سایر زنجیره‌ها هستند؛ اما هم‌اکنون اتریوم پیشگام این صنعت است. بسیاری از پروژه‌ها در حال کپی کردن کاری هستند که اتریوم در گذشته انجام داده و یا در حال انجام دادن آن است؛ پس می‌توان آینده را به صورت مجموعه‌ای از زنجیره‌ها یا یک MultiChain در نظر گرفت. هم‌اکنون در اوایل راه این تکنولوژی به سر می‌بریم؛ پس نباید در تصمیم‌گیری این‌که کدام زنجیره در صدر رتبه‌بندی قرار دارد عجله کنیم.

  ایشان پاندی: ساخت جامعه پروژه NFT مهم‌ترین بخش هر یک از پروژه‌های فعال در این حیطه است. بر اساس گفته‌های شما، کارآفرینان باید چه تکنیک‌ها و راهکارهایی را برای ساختن جامعه پروژه NFT خود به کار ببرند؟

  مارک سویج: این مبحثی بسیار مهم است؛ بسیاری از ایده‌های بزرگ به صورت روزانه ظهور می‌کنند و اگر جامعه فعال برای حمایت کردن از آنها حاضر نباشند، از بین می‌روند.

  میانبر زدن مسیر رشد، هنری است که می‌توانیم در رابطه با تمامی زیرشاخه‌های فرهنگی از آن بهره بگیریم. منظور من این است که حتی اگر شیوه نوین جدیدی وجود دارد که جامعه پروژه NFT شما از آن خوشش می‌آید، پس به عنوان یک فرد ایده‌پرداز باید آن را پیاده‌سازی کنید. اگر قصد دارید تا روایت جدید و منحصر به فردی را خلق کنید، در ابتدا نیاز دارید تا مخاطبان خود را بیابید.

  خودتان را به عنوان خالق اثر یک پروژه به جای افراد فعال در جامعه پروژه NFT خود قرار دهید؛ می‌خواهید چه حسی از پروژه دریافت کنید؟ از چه چیزی بدتان می‌آید؟ چه چیزی از پروژه شما هنگام بیدار شدن این افراد از خواب روزانه به آنها انگیزه می‌دهد؟

  پروفایل جامعه پروژه NFT شما گام خوبی برای آغاز روند ساخت است. سایر تکنیک‌ها مثل همکاری داشتن با اینفلوئنسر‌ها‌، ترویج از طریق افراد مشهور، انتشار PR (قابلیت دسترسی برخی افراد پیش از انتشار نهایی) و بازاریابی از طریق VIRAL TIKTOK می‌تواند موجب شناخته شدن نام شما و جذب افرادی که به دنبالشان هستید شود.

  ایشان پاندی: آیا فکر می‌کنید کارمزد گس بالای اتریوم به یکی از مشکلات مسیر پذیرش پروژه‌های NFT‌ مبتنی بر بلاک چین Ethereum مبدل شده است؟ علاوه بر این، راه حل مورد تدبیر این شبکه با در نظر داشتن ظهور بلاک چین‌های عمومی دیگر، چه چیزی می‌تواند باشد؟

  مارک سویج: گس فی اتریوم دلیل موفقیت این بلاک چین است. علاوه بر این باید هزینه امنیت را نیز پرداخت کنید. اتریوم غیرمتمرکز‌ترین بلاک چین موجود است و مردم نیز خواهان امنیتی هستند که تضمینی بر پابرجا بودن سرمایه آنها به مدت حداقل ۱۰ یا ۲۰ سال باشد. این هزینه در حقیقت در ازای تامین امنیت پرداخت می‌شود. برخی از بلاک چین‌های دیگر روند کاری خود را به خوبی آغاز کرده‌اند؛ اما بسیاری از آنها به اندازه Ethereum توسعه‌یافته نیستند.

  با توجه به گس بالای اتریوم‌، فرصت‌های زیادی پیش روی سایر بلاک چین‌ها قرار دارد اما آنها در معرض رقابت با انتشار اتریوم ۲.۰ نیز قرار دارند. قرار است Ethereum 2.0 به صورت قابل توجهی گس فی این شبکه را پایین بیاورد.

  در نهایت شاهد کسب موفقیت توسط بسیاری از این فعالان هستیم و خیلی از رقبای اتریوم نیز در مسیر خود موفق خواهند شد.

  ایشان پاندی: چین اخیرا با اعمال ممنوعیت رمزارز‌ها از طریق منع صورت‌گیری تراکنش‌های این زمینه و ماینینگ رمزارز‌ها، بیت کوین و سایر کوین‌های برجسته و شرکت‌های مبتنی بر کریپتو و بلاک چین را متحمل فشار زیادی کرده است. پیامدهای جهانی این ممنوعیت ملی چیست؟

  مارک سویج: همه ما می‌دانیم که چین در گذشته نیز بارها رمزارز‌ها را ممنوع کرده است و هر بار تاثیر گذرایی بر این صنعت و بازار داشته است. به نظر می‌رسد که این بار نیز تفاوتی با دفعات قبل ندارد.

  بسیاری از مردم از رمزارز استفاده می‌کنند و برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بلاک چین در چین مستقر هستند و سیاست‌های اخیر تاثیر بسیار کمی تا به امروز داشته‌اند. شاید بتوان دلیل این امر را سخت بودن اعمال کامل این ممنوعیت دانست. بسیاری از مردم چین با استفاده از رمزارز‌ها سود کسب می‌کنند و حمایت کمی نیز از جانب بخش تجاری در راستای این ممنوعیت صورت گرفته است.

  در نهایت می‌توان این اقدام چین را گامی برای ارسال یک پیام دانست. اگر این پیام با استانداردهای صنعت کریپتو و مقررات همسو باشد، این امری مثبت برای آنها به حساب می‌آید. بسیاری از پروژه‌های کلاهبرداری به آسانی در حال وسوسه کردن خیلی از افراد با استفاده از FOMO هستند. زمان نشان می‌دهد که مقاصد اصلی چین در رابطه با این تکنولوژی و پیشرفت اقتصاد خود چیست.

  ایشان پاندی: بر اساس اظهارات شما، پروژه‌های NFT چگونه باید بازاریابی محصولات خود را به انجام برسانند؟ باید شبیه به موضوع ساخت جامعه پروژه NFT اقدام کرد، اما در رابطه با این بستر لطفا بر روی کانال‌های بازاریابی و اقدامات لازم و زمینه‌هایی که باید از آنها اجتناب کرد تمرکز داشته باشید.

  مارک سویج: در مورد بازاریابی به صورت خاص، استخدام یک شرکت و بهره گرفتن از تعدادی نماینده می‌تواند کار خوبی باشد. تخصیص بودجه ۱۰ تا ۵۰ هزار دلاری به این کار، امری قابل قبول است.

  اگر چنین بودجه‌ای ندارید، باید از راهکارهای جایگزین مثل بازاریابی فراگیر برای شناساندن برند خود استفاده کنید. بیت کوین و بسیاری از پروژه‌های دیگر از بودجه بازاریابی برخوردار نیستند؛ اما جامعه فعال نابودی‌ناپذیری دارند و در حال ثبت تاریخچه خود در دنیا هستند.

  مردم قدرت حقیقی هستند و این دلیل لزوم تعامل شما با جامعه هدف است. شرکت‌های بزرگ به میزان چندین میلیارد دلار برای بازاریابی و تبلیغ برند خود هزینه می‌کنند. این راهکار قدیمی دیگر جوابگو نیست. راه نوین ارتباط داشتن با جامعه پروژه از طریق داستان‌پردازی و میکرو اینفلوئنس (تاثرگذاری خُرد) صورت می‌گیرد.

  اقدامات کوچک در نهایت موجب تاثیرگذاری عظیمی برای برند شما شده و این تنها در صورتی که سناریو مورد نیاز و روحیه لازم را داشته باشید اتفاق می‌افتد.

  ایشان پاندی: نظر شما در مورد دسته‌بندی کردن NFTها چیست؟ آیا باید با توکن‌های بی‌همتا مانند اوراق بهادار برخورد کرد؟

  مارک سویج: به قوانینی در این زمینه برای حفاظت از سرمایه‌گذاران نیاز داریم. اگر سرمایه‌گذاران از این رویداد استقبال می‌کنند، پس من نیز نیازی به وجود مقررات در این زمینه نمی‌بینم. هیچ زمینه تخلفی نیز در این بخش وجود ندارد و کسی از حدود خود تجاوز نمی‌کند. تنها افرادی که بیش از اندازه عجولانه عمل می‌کنند متحمل ضرر می‌شوند؛ اما این درس عبرتی است که باید آن را فرا بگیرند.

  برخی از شرکت‌ها محصولات سنتی را ارائه می‌کنند که نمودی از سرمایه‌گذاری سنتی هستند. از این قبیل پیشنهادات، می‌توان به سرمایه‌گذاری در یک کمپانی اشاره کرد؛ اما این به عهده خودِ فرد است که حاضر به پذیرش چه میزان از ریسک احتمالی خواهد بود. به عقیده من دارایی‌های با حق عضویت اضافه نوین هنوز نیازی به قانون‌گذاری ندارند.

  اعمال مقررات زودهنگام و یا مقررات اشتباه، ممکن است به عقب افتادن این صنعت و بازگشتن آن به پیش از زمان شکوفایی منجر شود. شاید ایده اجازه دادن به پیشرفت رویدادها و کشف مشکلاتی که سرمایه‌گذاران با آنها مواجه می‌شوند، در راستای منفعت بردن از اعمال مقررات، منطقی‌تر باشد.

  به نظر من حفاظت کردن از افرادی که تقاضای حفظ امنیت ندارند کار درستی نیست. هدف غایی ما رشد اقتصاد حاکم بر این صنعت است؛ نه این‌که مانع جدیدی بر سر راه رشد آن بگذاریم.

  پرسش و پاسخ

  پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • NFT چیست؟
   NFT به نوع خاصی از توکن‌ها اطلاق می‌شود که یکتا و منحصر به فرد هستند. هر توکن NFT با توکن دیگر به شکل قابل اثباتی متفاوت است. این اثبات به کمک اطلاعات ثبت شده در بلاک چین صورت می‌گیرد. در واقع بلاک چین اتریوم (یا هر شبکه دیگری که میزبان توکن است) منبع حقیقت و اثبات این موضوع است.
  • آیا ساخت رایگان NFT امکان‌پذیر است؟
   بله و خیر. ثبت اطلاعات در بلاک چین بدون پرداخت هزینه (هزینه تراکنش/گس) ممکن نیست اما برخی از پلتفرم‌ها به شما این اجازه را می‌دهند تا هزینه این کار را از خریدار آثار خود دریافت کنید. به این فرایند Lazy Minting گفته می‌شود. دقت داشته باشید که در این حالت، مادامی که کار شما فروش نرفته باشد، اثر شما در بلاک چین ثبت نشده است و در واقع NFT نیست.
  • لیست ارزهای NFT را کجا ببینیم؟
   برای این کار باید به فروشگاه‌های (marketplace) توکن NFT همچون اپن‌سی، رریبل و غیره مراجعه کنید یا از سرویس‌های تجمیع‌کننده اطلاعات این حوزه همچون nonfungible.com استفاده کنید.
  • سایت‌های فروش NFT کدام هستند؟
   در هر شبکه بلاک چینی معمولا پلتفرم فروش متفاوتی برای خرید و فروش NFT وجود دارد. همچنین سایت‌های تخصصی برای آثار هنری، عکس و غیره به وجود آمده است. با این حال پلتفرم‌های OpenSea، LooksRare و Foundation از بزرگترین مارکت‌پلیس‌های فروش NFT در شبکه اتریوم هستند.
  • بهترین کیف پول نگهداری NFT کدام است؟
   پاسخ به این سوال، با توجه به بلاک چین مورد استفاده شما متفاوت است؛ در شبکه سازگار با اتریوم می‌توانید از کیف پول‌هایی چون متامسک، Rainbow و Enjin Wallet استفاده کنید. در شبکه سولانا کیف پول Phantom بهترین انتخاب ممکن است. همچنین می‌توانید برای امنیت بیشتر از کیف پول‌های سخت‌افزاری همچون ترزور و لجر برای نگهداری از دارایی‌های NFT خود استفاده کنید.

  نتیجه‌گیری

  NFT بخش جدیدی از بازار رمز ارزهاست که به ما اجازه می‌دهد دارایی‌هایی با ارزش منحصربه فرد تولید کنیم. در این مقاله ابتدا به تشریح تعریف و مفهوم توکن NFT پرداختیم و سپس روش ساخت و فروش، دلایل اهمیت و کاربردهای آن را شرح دادیم. این گروه از توکن‌ها، قابلیت این را دارند تا جهان ارزهای دیجیتال را دگرگون سازند.

  دیدگاه شما در خصوص NFTها چیست؟ آیا تاکنون NFT ایجاد کرده و یا خریداری کرده‌اید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

  منبع
  میهن بلاکچین

  نوشته های مشابه

  7 دیدگاه
  جدید ترین
  قدیمی ترین محبوب ترین
  Inline Feedbacks
  View all comments
  دکمه بازگشت به بالا