کریپتو کده

دیسنترالند چیست؟ آشنایی با پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland و ارز دیجیتال MANA

دیسنترالند (Decentraland) خود را به عنوان یک پلتفرم واقعیت مجازی (Virtual Reality) معرفی می‌کند که از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد تا از ایجاد محتوا و برنامه‌ها کسب درآمد کنند. پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland در سال ۲۰۱۷ و با انجام یک عرضه اولیه کوین (ICO) توانست ۲۴ میلیون دلار جذب سرمایه کند. این دنیای مجازی نسخه بتای خصوصی خود را در سال ۲۰۱۹ راه اندازی کرد و در فوریه ۲۰۲۰ برای عموم آزاد شد؛ از آن زمان، به ارائه طیف گسترده‌ای از تجربیات از جمله بازی‌های تعاملی، صحنه‌های گسترده 3D و غیره به کاربران می‌پردازد. این پلتفرم همچنین دارای دو توکن Mana و Land است. در ادامه به این می‌پردازیم که دیسنترالند چیست و چطور کار می‌کند. همچنین توضیحاتی درمورد توکن‌های آن و نقش آنها در این پلتفرم می‌دهیم. پیش از این هم نحوه کسب درآمد از بازی دیسنترالند را آموزش داده‌ایم. پس با میهن بلاکچین همراه باشید. 

این مطلب در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند چیست
منبع: voi.id

دیسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم غیرمتمرکز و واقعیت مجازی (VR) است که در آن کاربران می‌توانند محتوا و برنامه‌های خود را ایجاد و از آنها کسب درآمد کنند. زمین‌های دیجیتال روی این پلتفرم “LAND” نامیده می‌شوند. به طور خاص، LAND یک دارایی دیجیتال غیرقابل تعویض یا توکن NFT است که توسط قراردادهای هوشمند اتریوم نگهداری می‌شود. سپس Decentraland زمین‌های دیجیتال خود را به قطعاتی تقسیم می‌کند تا کاربران بتوانند آن را با استفاده از ارز دیجیتال MANA خریداری کنند.

در واقع کاری که این پلتفرم واقعیت مجازی می‌خواهد انجام دهد، این است که شما با تولید یک محتوای مجازی مانند بازی‌های Sims و ماین کرافت، کسب درآمد کنید؛ به این صورت که می‌توانید محتوا و آواتارهای منحصربه‌فرد بسازید که دیگران برای به دست آوردن آن باید به شما پول پرداخت کنند.

البته در ادامه بیشتر در مورد نحوه کارکرد این پلتفرم برای شما خواهیم گفت؛ اما در حال حاضر، فقط باید بدانید که مقدار محدودی LAND وجود دارد. بنابراین دارایی شما در Decentraland کمیاب است. نکته اصلی اینجاست که کاربرانی که LAND را خریداری می‌کنند به طور کامل و به طور دائمی مالک آن هستند.

صاحبان LAND محتوای منتشر شده در زمین خود را کنترل می‌کنند که در یک قرارداد هوشمند رمزگذاری‌شده است. این محتوا می‌تواند رویداد‌ها، تصاویر، بازی‌ها و برنامه‌ها باشد. کاربران می‌توانند به روشی مشابه در دنیای واقعی به کاوش، سفر و بازدید از اماکن بپردازند. این پلتفرم همچنین یک شبکه همتابه‌همتا برای تعامل کاربران است. یکی از بنیان‌گذاران این پلتفرم به نام استبان اوردانو Decentraland را این گونه توصیف می‌کند:

در Decentraland، ما در حال ایجاد یک اکوسیستم هستیم که بسیاری از راه حل های موجود در رمز ارزها را با سیستم‌های واقعیت مجازی ترکیب می‌کند. نتیجه آن یک متاورس (Metaverse)، یک دنیای سه بعدی اجتماعی با یک شبکه اقتصادی بومی است.

Decentraland چگونه کار می‌کند؟

Decentraland چگونه کار می‌کند
منبع: voi.id

مشابه بازی‌هایی مانند Skyrim و Fallout، پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند یک جهان مجازی آزاد است. با این تفاوت که شما به جای بازی در یک صفحه نمایش دو بعدی، در یک دنیای سه بعدی بازی می‌کنید. با زبان اسکریپت، کاربران می‌توانند صحنه‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های سه بعدی ایجاد کنند. این زبان می‌تواند مواردی مانند فیزیک، ایجاد جسم و توسعه صدا را مدیریت کند. البته اگر تاکنون با یک موتور بازی مثل Unity کار کرده باشید، این اصطلاحات برای شما آشنا هستند.

خریداران زمین‌های دیجیتال با استفاده از ابزار ATLAS می‌توانند مناطق مختلف Decentraland را با مضامین مختلف جستجو کنند و بهترین مکان‌ها را برای توسعه پیدا کنند؛ کارهای ساختمانی، تزئینی و به اشتراک گذاری صحنه‌های بسیار سرگرم کننده در دیسنترالند امکان‌پذیر است. کاربرانی که می‌خواهند خلاقیت‌های خود را به اشتراک بگذارند، همچنین می‌توانند بیلبوردهای تبلیغاتی را در مناطق پربازدید برای تبلیغ محصولات، خدمات یا رویدادهای خود نصب کنند.

درست به همان روشی که کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی را در پلتفرم‌هایی مانند Enjin ایجاد و به اشتراک بگذارند، پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland فرصت‌های مشابهی را در دنیای مجازی خود ارائه می‌دهد.

نقش توکن LAND در پلتفرم

Land یک توکن NFT است که سودمندی و ارزش آن به همجواری با مراکز جذاب بستگی دارد. توسعه دهندگان محتوا برای ایجاد محتوای خود و ایجاد ارتباط با کاربران خود LAND را خریداری می‌کنند. همانطور که گفتیم، این زمین‌های دیجیتال، محدود است و همانطور که در دنیای سنتی املاک و مستغلات می‌گویند؛ قرار نیست مقدار بیشتری از آن تولید شود.

بنابراین تقاضا برای LAND و محدود بودن آن، سبب افزایش ارزش آن می‌شود. باید بدانید که یکی از نهنگ‌ها برای خرید یک Land به خصوص در این پلتفرم، بیش از ۲۰۰ هزار دلار پرداخت کرده است. بنابراین، پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland املاک و مستغلات مجازی خود را به تعداد محدودی قطعه تقسیم می‌کند که این قطعه‌ها LAND نامیده می‌شوند. LAND مانند یک بوم نقاشی است که در آن کاربران می‌توانند دنیای مجازی خود را ایجاد کنند. بهترین روش برای توصیف LAND این است که این یک دارایی دیجیتال غیرقابل تعویض (NFT) است که به چندین قطعه تقسیم می‌شود. هر توکن LAND شامل ثبت داده‌هایی از صاحب آن، مختصات (x ، y) آن و ارجاع به فایلی است که شامل توضیحات محتوای آن است.

از آنجا که قطعه‌ زمین‌های دیجیتال منحصربه‌فرد هستند، بنابراین می‌توانند با قیمت‌های مختلف در بازار ثانویه تجارت شوند، که قیمت آن به فاکتورهای مانند محبوبیت و  مجاورت در مکان‌های پرتردد بستگی دارد. برای مثال لندی که در کنار لند یک اینفلوئنسر محبوب قرار دارد، بسیار باارزشمند‌تر از منطقه‌ای است که هیچ اتفاق خاصی در آن نمی‌افتد. مورد دیگری که باید به آن توجه شود، این است که دیسنترالند اندازه مواردی مانند پایه ساختمان‌ها را محدود می‌کند. این محدودیت بستگی به مقدار LAND کاربر دارد. با این حال، هیچ محدودیتی برای ارتفاع یک ساختمان وجود ندارد.

نقش DAO در دیسنترالند

سازمان مستقل غیرمتمرکز یا DAO در دیسنترالند، برخی از دارایی های اصلی و قراردادهای هوشمند را کنترل می‌کند. این شامل سرورهای محتوا، قرارداد‌های LAND و همچنین مقادیر زیادی از توکن MANA است. این کار بودجه و درجه خودمختاری لازم برای کمک به طرح‌های منتخب DAO را فراهم می‌کند.

البته پروژه برای حفظ غیرمتمرکز بودن خود، کنترل کامل را به کاربران داده است. به این ترتیب، بازیکنان و سازندگان محتوا می‌توانند نحوه عملکرد این دنیای مجازی را در آینده تعیین کنند. اعضای DAO هر آنچه مربوط به سیستم است را پوشش می‌دهد؛ این موارد می‌تواند مانند افزودن ویژگی‌های بیشتر، نحوه تخصیص کارمزدهای فروش، تعدیل محتوا و حراج‌های LAND باشد. مانند سایر DAO‌ها، جامعه می‌تواند با پیشنهاد تغییر مقررات و برگزاری رای‌گیری، جهان مجازی خود را شکل دهند. 

ارز دیجیتال MANA چیست؟

رز دیجیتال MANA چیست
haber.com

MANA رمز ارز بومی پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland است. MANA یک توکن ERC20 است که شما برای خرید قطعات LAND و همچنین پرداخت هزینه کالاها و خدمات در این جهان مجازی استفاده می‌کنید. هنگامی که شما برای خرید Land از توکن MANA استفاده می‌کنید، آنها به صورت اتوماتیک سوزانده می‌شوند؛ بنابراین هرچه کاربران بیشتری از آن استفاده کنند، میزان آن کمتر خواهد شد.

اگر افراد بیشتری برای خرید LAND به دیسنترالند وارد شوند، این امر باعث افزایش تقاضا برای MANA می‌شود. افزایش تقاضا همراه با کاهش عرضه، معمولا سبب افزایش قیمت می‌شود و این همیشه برای دارندگان توکن MANA خوب خواهد بود.

میزان کل عرضه اصلی این توکن ۲.۸ میلیارد تعیین شده بود، اما با سوختن بیش از ۶۰۰ میلیون MANA در نتیجه خرید‌های LAND، میزان آن کاهش یافته است. ۴۰ درصد از عرضه MANA طی عرضه اولیه کوین (ICO) سال ۲۰۱۷ فروخته شد. علاوه بر این ، ۲۰ درصد برای جامعه آن در نظر گرفته شده،  ۲۰درصد به تیم توسعه و سایر عوامل اولیه اختصاص دارد و ۲۰ درصد باقیمانده نیز توسط Decentraland نگهداری می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین، عرضه در گردش توکن مانا حدود ۱.۸ میلیارد بوده و ارزش کل بازار این رمزارز ۱۳۴۵۶۰۶۱۹۸ دلار است. حجم معاملات ۲۴ ساعته ارز دیجیتال MANA مبلغ ۲۱۷۰۰۳۲۵۶ دلار بوده و قیمت مانا در ۹ دی ۱۴۰۱ حدود ۰.۷۴ دلار گزارش شده است. توکن MANA در ۹ آبان ۱۳۹۶ با کمترین قیمت ۰.۰۰۹۲ دلار و در ۴ آذر ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۵.۸۵ دلار معامله شده است. 

اعضای تیم دیسنترالند چه افرادی هستند؟

تیم دیسنترالند توسط آری میلیچ (Ari Meilich) و استبان اوردانو (Esteban Ordano) هدایت می‌شود. اوردانو قبلا در Bitpay به عنوان مهندس نرم‌افزار کار می‌کرد و همچنین شرکت راه حل‌های قرارداد هوشمند را نیز تأسیس کرده است. هر دو بنیانگذار همچنین در ایجاد Stremium و Bitcore با هم کار کرده‌اند. استبان سال‌های نوجوانی خود را با رقابت در المپیادهای ریاضی و علوم گذرانده است. همچنین دو تابستان به عنوان کارآموز مهندسی نرم‌افزار در گوگل فعالیت داشته است. 

آری میلیچ نیز در زمینه تحلیل داده و سرمایه‌گذاری خطرپذیر تجربه دارد. او موسس شرکت کلان داده Benchrise است. او پیش از ورود به دنیای فناوری، دو سال به عنوان همکار موسسه ملی سلامت فعالیت داشت و در زمینه علوم اعصاب و تصمیم‌گیری انسان تحقیق می‌گیرد. 

نحوه خرید و نگهداری توکن MANA

از آنجا که MANA یک رمز ارز با استاندارد ERC20 است، برای نگهداری از آن باید از کیف‌پول‌های اتریوم مانند متامسک، تراست ولت، مای اتر ولت، Rabby Wallet و کیف پول سخت‌افزاری لجر استفاده کرد. 

توکن MANA در حال حاضر از نقدینگی بسیار خوبی بهره‌مند است و می‌توان آن را در بیش از ۱۰۰ صرافی مختلف معامله کرد. توکن مانا را می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، سوشی سواپ، بالانسر، شیبا سواپ و هانی سواپ و بنکور خریداری کنید. همچنین این رمزارز در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، کراکن، کوکوین، بیترکس و هیوبی لیست شده است. 

جدیدترین اخبار پیرامون بازی دیسنترالند (۴ بهمن ۱۴۰۱)

در ۴ بهمن ۱۴۰۱، کمپانی اپل خبر از طراحی دستگاه‌های واقعیت مجازی داد که قابلیت استفاده در متاورس‌هایی همچون دیسنترالند را دارند. گمانه‌زنی‌ها به بالا رفتن قیمت توکن مانا پس از ارائه این دستگاه جدید اشاره دارد. قیمت مانا در طول یک ماه گذشته بیش از ۱۱۸.۴۹ درصد افزایش یافته است. آیا عرضه دستگاه‌های اپل می‌توانند این موفقیت را تکرار کنند؟

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • دیسنترالند (Decentraland) چیست؟
  Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی است که بر روی بلاکچین اتریوم سوار شده است. دیسنترالند به کاربران امکان می‌دهد قطعه‌های LAND را در دنیای مجازی به دست آورند و در آن محتوا ایجاد کنند یا برنامه‌هایی بسازند و سپس از آنها درآمد کسب کنند.
 • آیا ورود به دیسنترالند رایگان است؟
  بله برای ورود و تجربه اولیه دیسنترالند نیازی به پرداخت هزینه نیست. اما برای ساخت‌وساز، تولید محتوا یا خرید آیتم‌ها باید توکن MANA بپردازید. 
 • آیا می‌توانیم در دیسنترالند کسب‌وکار راه‌ بیندازیم؟
  دیسنترالند یک دنیای مجازی سه بعدی برای ایجاد تعامل و شبکه‌سازی میان انسان‌ها است. شما می‌توانید در دیسنترالند به معامله املاک مجازی، توسعه زیرساخت و بازی بپردازید. 
 • آیا خرید زمین در دیسنترالند ارزشمند است؟
  زمین‌های دیسنترالند تعداد محدودی دارند و شما با ساخت‌وساز می‌توانید ارزش قطعه زمین خود را افزایش دهید. همچنین با اجاره دادن زمین به سایر کاربران می‌توانید درآمد داشته باشید. 

جمع‌بندی

دیسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم واقعیت مجازی در بستر شبکه اتریوم است. این پلتفرم متن‌باز بوده و به کاربران امکان ساخت، تجربه و ارائه محتوا و برنامه‌های پولی را می‌دهد. دیسنترالند یک متاورس محسوب می‌شود؛ چون کاربران امکان تعامل با یکدیگر و سایر اشیای موجود در این سرزمین مجازی را خواهد داشت. در دیسنترالند، کاربران می‌توانند زمین‌های مجازی بخرند و روی آن ساخت‌وساز کنند. آن‌ها می‌توانند بازی، رویداد یا برنامه‌های خود را در اختیار سایر کاربران قرار دهند و از این طریق کسب درآمد داشته باشند. نظر شما درباره Decentraland چیست؟ آیا تا به حال از این پلتفرم واقعیت مجازی استفاده کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. 

منبع
decentralandcoinmarketcapdecrypt

نوشته های مشابه

8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا