کریپتو کده

انجین چیست؟ معرفی کامل پلتفرم Enjin و توکن بازی ENJ

انجین یک پلتفرم بازی است که بر روی خلق عناصر قابل جمع آوری که مالکیت آنها با کاربران است، تمرکز دارد. پلتفرم Enjin روش‌هایی برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد که قابل استفاده در چندین بازی ویدیویی است. این موارد استفاده شامل آثار هنری قابل جمع‌آوری یا حتی کوپن‌های داخل فروشگاه هستند. این دارایی‌ها با استاندارد ERC1155 ساخته می‌شوند. خبر همکاری انجین با سامسونگ در سال ۲۰۱۹ سر و صدای زیادی به پا کرد و منجر به رشد قیمت این توکن شد. در این مقاله در رابطه با این که پلتفرم انجین چیست، چطور کار می‌کند و همچنین توکن ENJ توضیحاتی را ارائه می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۱۴ آبان ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

پلتفرم Enjin چیست؟

پلتفرم Enjin چیست؟

شرکت Enjin‌ در سال ۲۰۰۹ بنیانگذاری شده و از سال ۲۰۱۷ و در طی برگزاری یک ICO موفق، بر روی بازی‌های بلاک چینی تمرکز کرده است. پلتفرم انجین برای توکنیزه کردن آیتم‌های داخل بازی، مبادله بین بازیکنان و غیره طراحی شده است. این بسیار شبیه به سیستم WAX است که توسط شرکت‌های OPSkin و GameCredits تولید شده است. این توکنیزه کردن مشکلات زیادی برای توسعه‌دهندگان به منظور اجازه دادن به بازارهای واسطه برای معاملات دارایی‌های داخل بازی‌ها ایجاد می‌کند؛ اما همکاری انجین با سامسونگ، Unity، Arena Match، NRG eSports و غیره فرصت زیادی برای رقابت با غول‌های بازی‌سازی ایجاد می‌کند. همچنین اتحاد دارایی‌های دیجیتالی قابل جمع‌آوری در یک مکان، به Enjin‌ فرصت می‌دهد تا در میان بزرگان صنعت گیمینگ مثل Steam، نینتندو، EA ،Activision و  Blizzard حرفی برای گفتن داشته باشد.

پلتفرم انجین از بلاکچین برای این موارد استفاده می‌کند:

 • مالکیت حقیقی آیتم‌ها: با تراکنش‌هایی که قابل سانسور نیستند و توسط شبکه اتریوم پشتیبانی می‌شوند.
 • تبادل ارزش مناسب: آیتم‌های دیجیتالی می‌توانند معامله شوند و یا به فروش برسند. کیف پول Enjin به کاربران اجازه می‌دهد تا به صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل Kyber و Changelly دسترسی داشته باشند.
 • ذخیره ارزش: عناصر دیجیتالی ناخواسته، می‌توانند به ارز دیجیتال ENJ تبدیل شوند.
 • یک کیف پول برای تمام آیتم‌ها: کاربرانی که از کیف پول انجین استفاده می‌کنند، می‌توانند تمام دارایی‌های دیجیتال را در یک مکان نگهداری کنند.
 • استاندارد توکن ERC1155: نسخه‌ای ارتقا یافته از ERC20 و ERC721 است. این استاندارد دارای امکانات دسته بندی کردن و ارسال چندگانه تراکنش‌هاست، که باعث کاهش هزینه‌های کاربران می‌شود.

استاندارد ERC1155 چیست؟

ERC1155 تنها استانداردی است که به شما اجازه می‌دهد تا انواع دارایی‌ها را بسازید؛ از ارز و املاک گرفته تا آیتم‌های آثار هنری و گیمینگ.

 • توکن‌های چندگانه هر دو نوع توکن قابل تعویض و غیرقابل تعویض (NFT) را در یک قرارداد هوشمند تعریف و تنظیم می‌کنند.
 • کارمزد گس برای تولید توکن‌های جدید را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهند.
 • امکانات جدید اجازه استفاده، ترید، از بین بردن، ارتقا، ترکیب، اجاره و وام را به دارندگان می‌دهند.
 • مبادلات اتمی (Atomic Swap) می‌توانند تنها در دو مرحله ساده و با هر مقدار دارایی انجام شوند.
 • پذیرش ERC1155 باعث افزایش تعداد بازی‌ها و پروژه‌ها در اکوسیستم اتریوم می‌شوند.
 • انتقال جمعی، توکن‌های چندگانه را تنها با یک تراکنش ارسال می‌کند.

تیم اصلی پلتفرم انجین

تیم Enjin از کشورهای مختلف در ۵ قاره دنیا هستند و از راه دور فعالیت می‌کنند. اما تیم اصلی سازنده این پلتفرم شامل کارآفرینان و متخصصان حرفه‌ای صنعت بازی سازی هستند.

تیم اصلی پلتفرم انجین

پلتفرم انجین چگونه کار می‌کند؟

مورد استفاده اصلی Enjin، ایجاد امکان مدیریت و ذخیره کالاهای اقتصادی مجازی برای بازی‌هاست. این امکانات می‌تواند ارزهای داخل بازی و توکن‌هایی باشد که آیتم‌های منحصر به فردی مثل شمشیرها یا وسایل برای کاراکترهای داخل بازی را نمایندگی می‌کند.

برای ساخت و از بین بردن آیتم‌های داخل بازی، توسعه دهندگان این ۵ کار را انجام داده‌اند:

 • به دست آوردن: توسعه دهندگان توکن ENJ خریداری می‌کنند.
 • تولید کردن: توسعه دهندگان با استفاده از توکن‌های خریداری کرده، آیتم‌های داخل بازی را طراحی می‌کنند.
 • گیمینگ: بازیکنان توکن‌ها را به دست می‌آورند و از آنها برای عملکردهای مختلف داخل بازی استفاده می‌کنند.
 • معامله کردن: بازیکنان توکن‌ها را با یکدیگر معامله می‌کنند.
 • ذوب کردن: بازیکنان توکن‌های خود را در ازای ارز ENJ می‌فروشند.

توکن ENJ توسط فرآیندی به نام تولید یا Minting به دارایی‌های دیجیتالی تبدیل می‌شوند. این پروسه می‌تواند معکوس شود؛ هر دارایی می‌تواند توسط فرآیند ذوب شدن یا Melting به توکن ENJ‌ تبدیل شود. توکن‌های ENJ دارای ارزش واقعی است و تمام دارایی‌هایی که توسط این توکن ساخته می‌شوند نیز ارزش واقعی دارند.

در زمان نگارش این مقاله، هر توکن ENJ حدود ۰.۴۹ دلار قیمت دارد (مشاهده قیمت انجین کوین). تمام این دارایی‌ها بر روی بلاک چین قرار دارند. تمام کالاهای شما در موبایل شما قرار دارند؛‌ مثل شمشیری که می‌توانید در بازی‌های مختلف از آن استفاده کنید و همچنین به راحتی در هر زمانی که خواستید، آنها را بفروشید.

توکن ENJ چیست؟

توکن بومی شبکه انجین، ENJ نام دارد و برای ذخیره ارزش تمام آیتم‌های ساخته شده در پلتفرم Enjin به کار می‌رود. زمانی که عناصر ساخته شده و آزاد شده از بین می‌روند، توکن ENJ قفل می‌شود.

فروشگاه آیتم‌ها مقدار مشخصی از رمز ارز ENJ را قفل می‌کند. مثلا در دارایی مونولیت، ۱.۱۵۵.۷۷۷ توکن ENJ ذخیره شده است. توکن بومی پلتفرم Enjin که در آیتم‌های مختلف ذخیره شده، تنها زمانی آزاد می‌شود که آیتم مورد نظر از بین برود (از طریق پروسه Melting یا ذوب کردن). این باعث ایجاد مشکل می‌شود؛ زیرا توکن‌های ENJ بیشتری قفل می‌شوند و عرضه کل آن کاهش می‌یابد؛ در حالی که پلتفرم توسط بازی‌های بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اقتصاد این پلتفرم،‌ عرضه ارز ENJ محدود و کم است و هر بازی به عنوان “دام ارزش” برای این توکن عمل می‌کند؛ این باعث قفل شدن ذخایر این توکن و افزایش کمیابی آن می‌شود. عرضه کل ENJ محدود به ۱ میلیارد توکن است و این رمز ارز به عنوان طلای دیجیتال عمل می‌کند. ارزش توکن بومی Enjin توسط تغییرات عرضه و تقاضای بازار در داخل اکوسیستم بازی مشخص می‌شود.

قیمت انجین در زمان نگارش این مقاله ۰.۴۹ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۵۹ میلیون دلار است. این توکن در رتبه‌بندی توکن‌های بازار رمز ارزها با توجه به حجم کل بازارش در رتبه ۹۵ قرار دارد و ارزش کلی بازار آن نیز در حدود ۴۸۷ میلیون دلار است. کل توکن‌هایی که قرار است در این پروتکل استفاده شود یک میلیارد است و همه آن وارد چرخه شده است. بیشترین قیمت توکن ENJ در تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۰ حدود ۴.۸ دلار و کمترین میزان آن ۰.۰۲ دلار در ۲۱ آبان ۱۳۹۶ بوده است.

اکوسیستم توکن ENJ

اکوسیستم توکن ENJ

انجین یک اکوسیستم کامل ساخته، که شما می‌توانید آیتم‌ها را خلق، ذخیره و معامله کنید.

 • کیف پول Enjin: یک کیف پول ارز دیجیتال است که می‌توانید رمز ارزها و دارایی‌های بازی‌های بلاکچینی را در آن ذخیره کنید.
 • EnjinX:‌ یک مرورگر بلاک چین برای مشاهده تراکنش‌ها و آیتم‌ها.
 • پلاگین Unity:‌ به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا مستقیما آیتم‌های بازی را بر روی IOS، اندروید، کامپیوتر شخصی و MacOS ایجاد کنند.
 • بازار: خرید و لیست کردن آیتم‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمندی که به طور مستقل معاملات را انجام می‌دهند.

پلتفرم چند رسانه‌ای Enjin – آیتم‌های مورد استفاده در چند بازی

یکی از مزایای منحصر به فرد بازی‌های بلاکچینی، قابلیت ایجاد آیتم‌هایی است که می‌توانند در بازی‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. یعنی بازیکنان می‌توانند آیتم‌های خود را در بین بازی‌ها انتقال دهند، که به آن چندرسانه‌ای می‌گویند.

کالاهای چندرسانه‌ای می‌توانند ایجاد شوند؛ زیرا دارایی‌ها بر روی یک بلاک چین غیرمتمرکز ذخیره می‌شوند. بنابراین توسعه دهندگان مستقل می‌توانند به تمامی آنها دسترسی داشته باشند. برای تشویق توسعه دهندگان برای استفاده از آیتم‌های بازی، Enjin‌ جدیدترین دارایی خود به نام Stormwall‌ را معرفی کرده است. استورم وال یک سپر (Shield) است که در میان بازی‌های چند رسانه‌ای انجین حرکت می‌کند.

همکاری های انجین

انجین با تولیدکننده موبایل‌های هوشمند یعنی سامسونگ همکاری‌هایی دارد. کیف پول Enjin مستقیما با Keystore بلاکچینی سامسونگ تعامل دارد؛ این Keystore یک مکان قابل اعتماد بر روی محصولات جدید Samsung است که به طور مخصوص برای ذخیره کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده طراحی شده است. این غول تکنولوژی همچنین از استاندارد ERC1155 انجین پشتیبانی می‌کند، تا پذیرش توکن‌های NFT مبتنی بر بلاک چین را افزایش دهد.

شرکت Microsoft پلتفرم انجین را برای راه اندازی قهرمانان Azure خود انتخاب کرده است. این برنامه مستقیما از توکن‌های غیرقابل تعویض ERC1155 به عنوان پاداش استفاده می‌کند. این پاداش مبتنی بر بلاکچین به شرکت‌کنندگانی که به تولید متریال برای پلتفرم Microsoft Azure کمک کنند اعطا می‌شود.

با همکاری انجین با BMW، اکنون شما می‌توانید در اپلیکیشن Vantage این شرکت خودروسازی، توکن‌های ENJ را مبادله کنید. این اپ یک برنامه وفاداری برای دارندگان اتومبیل‌های بی ام و است. کاربران می‌توانند از این برنامه به عنوان درگاه پرداختی برای خدمات و محصولاتی مثل بنزین، عوارض جاده و پارکینگ استفاده کنند.

پاداش پرداخت با استفاده از اپ Vantage، توکن‌های BMW است که می‌توانند برای موارد مختلفی مثل مبادله با توکن ENJ استفاده شوند. البته هنوز امکان مبادله توکن‌ها در این برنامه راه اندازی نشده و پلتفرم انجین مسئول این کار است.

توکن ENJ اکنون توسط پروتکل Aave پشتیبانی می‌شود. بدین معنی که کاربران می‌توانند این توکن را در پلتفرم آوه واریز کنند و با وام گیری ENJ توسط دیگر کاربران، سود دریافت کنند. پروتکل آوه از این توکن‌ها محافظت می‌کند و کنترل آنها نیز توسط قراردادهای هوشمند شفاف و تغییرناپذیر اتریوم انجام می‌شود.

اکنون با همکاری بین انجین و آوه، شما می‌توانید با کیف پول Enjin خود مستقیما با Aave تعامل داشته باشید. در این کیف پول، به قسمت Dapp Browser بروید و در قسمت جستجو، app.aave.com را سرچ کنید. سپس بر روی Browser Wallet کلیک کنید و وقتی که از شما خواسته شد بازار خود را انتخاب کنید، Aave Market را انتخاب کنید.

توکن ENJ را از کجا بخریم؟

توکن ENJ را می‌توان در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین‌بیس، کوکوین، بیت هامب، FTX، هیوبی، کراکن، جمینی، بیتفینکس، پولونیکس، بیترکس، بایبیت، کوینکس و WazirX خریداری کرد. همچنین امکان معامله این توکن در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نیز وجود دارد.

توکن ENJ‌ را در کجا نگهداری کنیم؟

توکن ENJ‌ را در کجا نگهداری کنیم؟

به این خاطر که ENJ یک توکن ERC20 است، می‌توانید آن را در بسیاری از کیف پول‌ها که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند مثل لجر، متامسک و غیره ذخیره کنید. در بهترین حالت، شما باید از کیف پول رسمی Enjin استفاده کنید؛ این کیف پول هم برای اندروید و هم IOS موجود است. به علاوه توکن ENJ، شما می‌توانید بیت کوین، اتر، لایت کوین، توکن‌های ERC20، توکن‌های ERC721 و ERC1155 را نیز در آن نگهداری کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • آیا انتقال توکن‌های ENJ در زنجیره انجین هزینه دارد؟

Enjin یک بلاک چین نیست؛ بلکه پروژه‌ای است که بر روی شبکه اتریوم بنا شده است. برای انتقال توکن‌های NFT، شما باید از شبکه اتریوم استفاده کنید (درست مثل انتقال توکن‌های ERC20).

 • گران قیمت‌ترین آیتم در انجین کدام است؟

Monolith گران‌ترین آیتم در پلتفرم Enjin است، که ۱.۱۵۵.۷۷۷ توکن ENJ‌ را در خود قفل کرده است.

 • چه چیزی انجین را ارزشمند می‌کند؟

Enjin دارای عرضه محدود است، که ارزش خود را در آیتم‌های ساخته شده در پلتفرم مسدود می‌کند. این یعنی با افزایش تعداد آیتم‌های ایجاد شده توسط بازی‌ها، توکن‌های ENJ بیشتری قفل می‌شود. بنابراین به دلیل کمیاب شدن این توکن، ارزش آن افزایش می‌یابد.

جمع بندی

پلتفرم Enjin روش‌هایی برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد که قابل استفاده در چندین بازی ویدیویی است. این موارد استفاده شامل آثار هنری قابل جمع آوری یا حتی کوپن‌های داخل فروشگاه هستند. این دارایی‌ها با استاندارد ERC1155 ساخته می‌شوند. بازی‌های بلاکچینی در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ رشد زیادی را در همه جنبه‌ها تجربه کرده‌اند. در این مقاله در رابطه با این که پلتفرم انجین چیست و نحوه کار آن توضیحاتی را ارائه کردیم. همچنین تیم این پروژه، همکاری‌های آن و توکن ENJ نیز بررسی شدند. نظر شما در مورد ENJ چیست؟ آیا با توجه به رشد فضای بازی‌های بلاکچینی امکان رشد بیشتر و رسیدن به جایگاه‌‌های بالا در بین رمزارزها برای آن وجود دارد؟

منبع
boxminingcoincentralenjin

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا