کریپتو کده

معرفی کامل صرافی Wax و توکن کاربردی WAX

صرافی WAX قصد دارد به پلتفرمی تبدیل شود که هر کسی را قادر می‌سازد بازار مجازی خود را برای دارایی‌های دیجیتال ایجاد کند. همچنین این اکسچنج با استفاده از توکن کاربردی WAX، به بازارهای فعلی و آینده امکان تعامل آسان با یکدیگر را می‌دهد؛ این باعث می‌شود که نقدینگی دارایی‌های دیجیتال به طور کلی افزایش یابد و دارایی‌های دیجیتالی یا آیتم‌های قابل جمع آوری در بازی‌ها نیز ساده‌تر در بین بازی‌های مختلف انتقال یابد. در این مقاله به معرفی صرافی وکس، نحوه کارکرد، تیم توسعه دهنده، توکن‌های کاربردی WAX، نحوه خرید و فروش، نگهداری و وضعیت فعلی این توکن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

صرافی Wax چیست؟

صرافی wax

صنعت بازی‌های ویدیویی بسیار عظیم است؛ حدود ۴۰۰ میلیون گیمر در این فضا وجود دارند، که سالیانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای خرید آیتم‌های مجازی هزینه می‌کنند. مزیتی که تکنولوژی بلاک چین می‌تواند برای این صنعت ایجاد کند، غیرمتمرکز کردن آن است. قابلیت همکاری، شفافیت و موثر بودن نیز از دیگر مزایایی است که زنجیره بلوک به ارمغان می‌آورد. صرافی Wax امید دارد تا بتواند جزو اولین پلتفرم‌هایی باشد که این مزایا را با استفاده از بلاکچین به وجود می‌آورد.

پلتفرم Worldwide Asset Exchange یا به اختصار WAX، توسط پلتفرم OpSkins (یک بازار معاملاتی آنلاین برای خرید و فروش دارایی‌های دیجیتالی توسط گیمرها از سراسر جهان) در حال توسعه است. OPSkins با بیش از ۱۰۰ میلیون تراکنش سالیانه در بازار دیجیتال، در این حوزه بی رقیب است. وکس به هر کسی امکان ایجاد یک بازار کاملا کاربردی برای آیتم‌های دیجیتال بدون سرمایه گذاری در زیرساخت‌های امنیتی و پردازش پرداخت را می‌دهد.

صرافی Wax یک بلاک چین اختصاصی برای معاملات آیتم‌های دیجیتالی مانند آیتم‌های کمیاب قابل جمع آوری در بازی‌های ویدیویی و دنیاهای مجازی است. وکس به عنوان یک بازار غیرمتمرکز و برنامه غیرمتمرکز (DAPP) عمل می‌کند، که تمرکز آن بر روی فضای گیمینگ است. همچنین این شبکه با بلاکچین EOS کاملا سازگار است.

به جای اعتماد به یک شبکه یا ارائه کننده متمرکز بازی‌های رایانه‌ای، بازیکنان می‌توانند دارایی‌های خود را تحت کنترل داشته باشند و آنها را در پلتفرم Wax، با هر کسی که خواستند، معامله کنند. دارندگان محصولات مجازی نیز می‌دانند که آیتم‎‌هایشان کمیاب هستند و توسعه دهنده بازی نمی‌تواند هر مقدار که خواست از آن تولید کند.

این پلتفرم در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک بازار ثانویه برای فروش همتا به همتای آیتم‌های بازی معروف World of Warcraft فعالیت می‌کرد. سپس در سال ۲۰۱۵ پلتفرم OPSkins ایجاد شد و رفته رفته تبدیل به بزرگ‌ترین بازار برای ترید دارایی‌های بازی‌های ویدیویی شد. در نهایت نیز صرافی Wax به وجود آمد و عرضه اولیه توکن (ICO) خود را در سال ۲۰۱۷ تکمیل کرد.

نحوه کارکرد پلتفرم Wax

به منظور سرعت و مقیاس پذیری بالا، بلاک چین وکس از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام خصوصی شده یا وکالتی (DPOS) استفاده می‌کند. این نوع اجماع توسط نگهداری توکن‌های WAX توسط هودلرها و رای دادن به ۲۱ نود Guild این پروتکل انجام می‌گیرد. این نودها وظیفه تولید بلاک‌ها بر روی بلاکچین وکس را بر عهده دارند.

ویژگی‌های صرافی وکس

صرافی wax

در برابر نوسانات قیمت محافظت می‌کند – مواردی که در این پلتفرم فروخته می‌شوند ممکن است از قراردادهای دارایی‌ WAX استفاده کنند. نوسانات قیمت رمزارز بسیار غیرقابل پیش‌بینی هستند و داشتن قراردادهای دارایی WAX تا حدی به کاربران امنیت می‌دهد. 

امنیت در برابر کلاهبرداری – گیمرها می‌توانند با قراردادهای هوشمند، کالاهای دیجیتالی خود را بلافاصله و با خیال راحت بخرند و بفروشند.

نقدینگی بالا در کل پلتفرم WAX – با اینکه دارایی‌های مجازی مربوط به بازی‌های مختلف هستند، می‌توان آنها را با استفاده از توکن های WAX یا قراردادهای دارایی‌ WAX معامله کرد.

هزینه‌های پایین‌تر – هزینه‌های پایین‌تر و روش‌های تسویه آسان‌تر به این معنی است که هم فروشندگان و هم خریداران می‌توانند از هر معامله درآمد بیشتری کسب کنند.

بازار جا افتاده عظیم – بصورت پیش فرض با یک بازار داخلی ساخته شده در OPSkins که بیش از ۲ میلیون معامله هفتگی دارد همراه است.

چه چیزی صرافی Wax را منحصر به فرد می‌کند؟

مهم‌ترین وجه تمایز وکس، هدف تیم سازنده آن است؛ تمرکز این پلتفرم فقط بر روی معامله آیتم‌های مجازی است. پلتفرم OPSkins رهبری این صنعت را بر عهده دارد و اکنون خدمات خود را به میلیون‌ها مشتری ارائه می‌دهد، که میلیون‌ها تراکنش برای خرید یا معامله دارایی‌ها انجام داده‌اند.

از آنجایی که OPSkins سازنده صرافی Wax نیز هست، می‌توان انتظار تزریق حجم بالایی از مشتریان به این صرافی را داشت.

تیم توسعه دهنده پلتفرم وکس

صرافی wax

ویلیام کوییگلی (William Quigley) مدیرعامل فعلی هر دو پروژه OPSkins و WAX است. جاناتان یانتیس (Jonathan Yantis) نیز مدیر ارشد عملیات این دو پلتفرم است و به همراه کوییگلی، این Opskins و وکس را بنیانگذاری کرده است.

کوییگلی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تحصیل کرده و پس از آن، در دیزنی کار کرده است. پس از ترک شغلش در Disney در اوایل دهه ۱۹۹۰، او وارد دانشگاه هاروارد شد و مدرک MBA را دریافت کرد و پس از آن، تبدیل به یک سرمایه گذار ریسک پذیر شد. پس از آن نیز به عنوان مدیر عامل شرکت IdeaLab فعالیت کرد. او اکنون همزمان با پروژه وکس، مدیر عامل Magnetic نیز هست.

یانتیس نیز یکی از پیشروان محصولات دیجیتالی در سال ۱۹۹۷ بوده است.

توکن WAX چیست؟

صرافی وکس دارای یک پل یا Bridge برای تبدیل توکن WAXP است، که به دارندگان این توکن اجازه می‌دهد تا رمز ارزهای خود را به WAXE تبدیل کنند؛ این یک توکن کاربردی بر بستر اتریوم است و با استاندارد ERC20 ساخته شده است.

کاربران به منظور مشارکت در شبکه وکس، باید توکن‌های WAXP خود را بسوزانند تا بتوانند رمز ارزها WAXE را از طریق پل اتریوم دریافت کنند. سپس توکن‌های جدید را در قرارداد توزیع اتریوم استیک یا سهام گذاری کنند.

WAXG یک توکن حاکمیتی مبتنی بر استاندارد ERC20 است که به استیک کنندگان WAXE توزیع می‌شود. این توزیع بر اساس جدول زمانی و متناسب با استخر فعالیت اقتصادی وکس انجام می‌شود. دارندگان این توکن می‌توانند میزان توزیع و تخصیص این رمز ارزها را کنترل و مدیریت کنند.

استخر فعالیت اقتصادی وکس یک قرارداد هوشمند است که درصدی از کارمزدهای شبکه Wax را جمع آوری می‌کند و آنها را تبدیل به کوین اتر می‌کند، تا بتواند پاداش سهام گذاران WAXE را پرداخت کند.

توزیع و نگهداری توکن WAX 

صرافی wax

توزیع توکن‌های WAX به صورت زیر است: 

  • فروش توکن: ۳۵ درصد
  • تیم و بنیانگذاران وکس: ۲۵ درصد
  • مشاوران: ۱۰ درصد
  • توسعه بازار: ۳۰ درصد

همانطور که می‌بینید، تنها ۳۵ درصد رمز ارزهای وکس به فروش می‌رسند و مابقی توکن‌ها به تیم، مشاوران و توسعه بازار این شبکه تعلق دارد. این موضوع نشان می‌دهد که این پروتکل کاملا غیرمتمرکز نیست که این یک نکته منفی محسوب می‌شود.

در طی ICO وکس، ۶۴.۷۵۰.۰۰۰ توکن به ارزش ۹.۶ میلیون دلار به فروش رسیدند. این رمز ارزها از نوع ERC20 بودند. 

عرضه کل وکس ۱.۸۵۰.۰۰۰.۰۰۰ است، که تمام آنها در اولین بلاک (جنسیس بلاک) این شبکه ساخته شدند. با راه اندازی شبکه اصلی WAX، توکن‌های اولیه می‌توانستند به نسبت یک به یک با WAXهای روی بلاک چین جدید مبادله شوند. 

برای نگهداری توکن‌های بومی جدید، شما نیاز به کیف پولی دارید که با بلاکچین وکس سازگار باشد. از آنجایی که این رمز ارز از نوع ERC20 است، می‌توان آن را در والت‌هایی مانند کیف پول سخت افزاری لجر و متامسک که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کرد. 

وضعیت فعلی توکن وکس

قیمت WAX در زمان نگارش این مقاله ۰.۲۳ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن بیش از ۹ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۱۹۳ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۳۵۳ میلیون دلار است.

بیشترین قیمت ثبت شده برای رمزارز وکس در تاریخ ۱۹ دی ۹۶ با قیمت ۲.۷۷ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۱۵۹ دلار در تاریخ ۹ دی ۹۸ بوده است. بهترین صرافی‌ها برای مبادله آن نیز کوکوین و هیوبی هستند.

جمع بندی

بزرگ‌ترین مزیت صرافی Wax این است که از حمایت پروتکل OPSkins برخوردار است. این مساله یک پیشینه و تجربه برای پروژه به ارمغان می‌آورد. کاربران و مشتریان زیادی در این دو پلتفرم به خرید و فروش دارایی‌ها و آیتم‌های قابل جمع آوری در بازی‌های ویدیویی هستند و سالیانه میلیون‌ها تراکنش در این شب انجام می‌شود.

با این وجود موارد خاصی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. پلتفرم وکس به ادغام مستقیم رابط برنامه نویسی نرم افزار (API) با ناشر بازی‌ها نیاز نخواهد داشت. مزیت آن این است که از طریق بازارهای غیرمتمرکز به گیمرهای بیشتری دسترسی می‌دهد؛ اما مشکلی که در اینجا به وجود می‌آید، این است که آنها در سایه سازندگان بازی خواهند بود و آنچه که روزی مجاز بود ممکن است روز دیگر تغییر کند. اما در مجموع، این صرافی می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد، به شرطی که به توسعه‌های خود ادامه دهد.

منبع
boxmining

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا