کریپتو کده

ارز دیجیتال ایاس چیست؟ همه چیز درباره رمزارز EOS

EOS یک پلتفرم بلاک چین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) است، که عملکردی مشابه با اتریوم دارد. این پلتفرم، مجموعه خدمات و عملکردهایی مشابه با سیستم عامل ارائه می‌دهد که برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند از آن استفاده کنند. ایده پشت پلتفرم EOS، گردآوری بهترین ویژگی‌های تکنولوژی قراردادهای هوشمند مختلف، نظیر امنیت بیت کوین و پشتیبانی از محاسبات اتریوم در یک پلتفرم است. در این مقاله از میهن بلاکچین، با نحوه کارکرد شبکه ایاس، امکاناتی که ارائه می‌دهد، نقشه راه، تیم سازنده، نحوه خرید و فروش و نگهداری ارز دیجیتال ایاس آشنا می‌شوید.

این مقاله در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است

ارز دیجیتال ایاس چیست؟

نحوه کار  ارز دیجیتال ایاس
منبع: business2community.com

چشم انداز EOS ایجاد یک پلتفرم برنامه‌ غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که بتواند به طور ایمن و روان هزاران تراکنش در ثانیه را تایید کرده و تجربه‌ای جدید در دسترس توسعه دهندگان برنامه‌ها، کارآفرینان و کاربران قرار دهد.

شبکه ایاس چهار ویژگی مهم دارد:

 • تراکنش‌ها سریع هستند؛ تقریبا نصف ثانیه طول می‌کشد تا تراکنش شما تایید شود و حدود ۲ دقیقه هم برای نهایی کردن تراکنش انتظار می‌کشید.
 • کوین‌های EOS را می‌توانید آزادانه انتقال دهید؛ زیرا بر خلاف سایر بلاک چین‌های گواه اثبات کار (POW)، کارمزد ماینینگ وجود ندارد.
 • کوین ایاس را می‌توان برای دریافت منابعی که توسعه دهندگان برای راه اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز خود نیاز دارند، استفاده کرد. این منابع شامل CPU (مقدار قدرتی که برای راه اندازی یک Dapp لازم است را پردازش می‌کند)، NET (پهنای باند شبکه) و RAM (ذخیره اطلاعات) هستند.
 • کوین‌های EOS نقش مهمی در حاکمیت شبکه ایفا می‌کنند؛ تنها افرادی که این کوین‌ها را نگهداری می‌کنند می‌توانند به سازندگان بلاک‌هایی که شبکه را اداره می‌کنند، رای دهند.

طراحی شبکه و مدل امنیت

برای امن کردن شبکه، پلتفرم EOS از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام خصوصی شده (dPos) استفاده می‌کند. این الگوریتم از ترکیب رای دهی زمان واقعی و سیستم اجتماعی اعتبار برای ایجاد اجماع در ساخت بلاک و تایید تراکنش‌ها در شبکه EOS تشکیل شده است. هر هودلر کوین EOS نسبت به میزان نگهداری خود، بر روی اتفاقات شبکه تاثیرگذار است. برای شرکت در رای دهی، کاربران باید کوین‌های خود را به مدت ۳ روز استیک یا سپرده‌گذاری کنند، که استیکینگ را می‌توان در کیف پول‌های مختلفی انجام داد.

هیچ حداکثری برای مقدار عرضه کوین‌های ایاس وجود ندارد. مدل dPOS از میزان تورم برای پرداخت کاربرانی که بلاک‌ها را می‌سازند، استفاده می‌کند.

زمان بلاک‌های EOS

بلاک‌ها در هر ۰.۵ ثانیه تولید می‌شوند. به علاوه، شبکه EOS می‌تواند این بلاک‌ها را به چند قسمت تقسیم کند. این بازسازی بلاکچین به شما اجازه می‌دهد که تراکنش‌ها را ارسال کنید و در میان ارسال تراکنش، بتوانید به آن واکنش نشان دهید. با این مفهوم، EOS قادر است تراکنش‌ها را در مدت زمانی که طول می‌کشد تا پیام تایید تراکنش‌ها ارسال شود، پردازش کند.

پردازش تراکنش‌ها

طبق وایت پیپر EOS، یک تراکنش در شبکه می‌تواند در ۹۹.۹ درصد مواقع، در ۰.۲۵ ثانیه تایید شود. نرم افزار EOS نیاز دارد که تمامی تراکنش‌ها، بخشی از هش هدر بلاک فعلی باشند. این کار برای جلوگیری از انجام مجدد یک تراکنش (که برای بلاک چین یک نقطه ضعف محسوب می‌شود) انجام می‌شود.

ویژگی‌های شبکه ایاس

ویژگی‌های شبکه ایاس
منبع: investopedia.com

هر شبکه بلاک چینی، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و از برخی قابلیت‌های تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کند. برخی از شبکه‌ها از سرعت و مقیاس پذیری زیاد استفاده می‌کنند و برخی دیگر مثل بیت کوین و اتریوم نیز بر روی غیرمتمرکز بودن تمرکز می‌کنند. در ادامه، با برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه ایاس آشنا می‌شوید.

سیستم تایید اعتبار

شبکه  EOS، پلتفرم آماده استفاده برای برنامه‌هاست که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد به سیستم تایید اعتبار وارد شوند. از ویژگی‌های این شبکه، ارائه حساب‌های کاربری با هر سطح دسترسی و ذخیره ایمن داده‌های کاربر به صورت محلی است. در این پلتفرم می‌توان دسترسی به دیتابیس را به حساب‌های کاربری مختلف داد و داده‌های کاربر را بر روی یک دستگاه خارج از بلاک چین ذخیره کرد.

بازیابی حساب‌های کاربری دزدیده شده با روش‌های مختلف اثبات هویت نیز در این سیستم گنجانده شده است.

نگهداری داده‌ها در فضای ابری

میزبانی سرور و ذخیره در فضای ابری (کلود) بخشی از سیستم EOS هستند. این موضوع بدان معناست که توسعه دهندگان برنامه‌ها می‌توانند با استفاده از امکانات میزبانی، فضای ابری و پهنای باند دانلود که همگی توسط سیستم ارائه شده‌اند، برنامه‌ها و رابط‌های کاربری اینترنتی را ایجاد و اجرا کنند. این مورد به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا ایده‌های خود را بدون دغدغه برای برقراری امنیت حافظه و پهنای باند عملی کنند.

توسعه دهندگان قادر خواهند بود به طور مستقیم از شبکه ایاس برای تحلیل فضای حافظه و پهنای باند استفاده کنند و به هر میزانی که بخواهند، می‌توانند برای برنامه های مشخص، محدودیت استفاده تعریف کنند. این خدمات توسط کوین‌های EOS انجام می‌شود.

افزایش مقیاس پذیری

اکثر بلاک چین‌های رایج نظیر بیت کوین و اتریوم، از ویژگی اجماع روی وضعیت استفاده می‌کنند؛ به این معنا که هر نود در شبکه می‌تواند وضعیت موجود در کل بلاک چین را به منظور جلوگیری از کلاهبرداری و تایید تراکنش‌ها، بررسی و تایید کند. هنگامی که یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه شود، گره‌های شبکه همه تراکنش‌ها را از آن بلاک گرفته و وضعیت همه آدرس‌های همراه با آن تراکنش‌ها را به روز رسانی می‌کنند.

هدف استفاده از اجماع روی رویدادها، تمرکز بر روی تراکنش‌هاست. در این حالت، نودها به جای بررسی وضعیت شبکه، مجموعه رویدادهای رخ داده را بررسی می‌کنند، تا وضعیت شبکه را کنترل کنند. نتیجه این کار، وجود سیستمی است که زمان بیشتری طول می‌کشد تا پیشینه تراکنش‌ها را به طور کامل تایید مجدد کند؛ اما در حال اجرا می تواند توان عملیاتی بسیار بالاتری داشته باشد.

به زبان ساده‌تر، یعنی یک شبکه می‌تواند یک میلیون پیام یا تراکنش در ثانیه را توسط یک دستگاه پردازش کند، اما با چند دستگاه، این مقدار می‌تواند افزایش بسیار زیادی داشته باشد.

استفاده رایگان

برنامه‌هایی که بر بستر پلتفرم ایاس هستند، برای ارسال پیام‌ها و اجرای وظایف در بلاک چین نیازی به پرداخت‌های کاربران ندارند. این به توسعه دهندگان برنامه‌ها سپرده شده است که تعیین کنند هزینه تراکنش‌ها (که بسیار کم است) چطور پرداخت خواهد شد. شرکت‌ها می‌توانند استراتژی‌های کسب درآمد خود را دنبال کرده و رایگان یا با هزینه بودن خدمات ارائه شده به کاربران را خودشان تعیین کنند.

بدون باگ (خطای نرم افزاری)

سیستم EOS یک مدل نظارتی بر اساس تولیدکنندگان بلاک ارائه می‌دهد که می‌توان رای داد کدام تراکنش‌ها تایید شده‌اند. اگر برنامه به طور صحیح در حال اجرا نباشد و یا تغییراتی در کد منبع‌های هر برنامه یا خود سیستم ایجاد شود، باز هم در عملکرد این مدل ضربه‌ای وارد نمی‌شود. این بدان معنا است که جامعه می‌تواند به طور فعال آپگرید و دانگرید شده و باگ‌های موجود در سیستم را به شیوه‌ای امن برطرف کند.

سیستم EOS حتی در چرخه‌هایی که به صورت متوالی اجرا می‌شوند، تاخیر را کاهش داده و با ساخت هر بلاک، عملکرد را به حداکثر می‌رساند. چرخه‌ها به تردهایی (Thread) تبدیل شده که به موازات یکدیگر در حال اجرا هستند. این مورد باعث می‌شود که زمان پاسخگویی به پیام‌ها و تراکنش‌های ارسال شده، به کمترین حد کاهش یابد.

نقشه راه، تیم و جامعه ارز دیجیتال ایاس

پروژه EOS توسط شرکتی به نام block.one با مدیریت استیو الیس (Steeve Ellis)، اندرو بلیس (Andrew Bliss) و برندان بلومر (Brendan Blumer) در حال توسعه است. هر سه نفر تجربیات مهمی به دنیای کریپتو ارائه داده‌اند و در کنار پروژه خود، به صورت عمومی در رابطه با تبلیغ این فناوری فعال‌اند. البته گفتنی است که دن لاریمر (مدیرعامل Block.one)، پروژه ایاس را به تازگی ترک کرده است؛ به همین دلیل نام او را در بین مدیران ارشد این پروژه قرار ندادیم. لاریمر بسیار خوش فکر است و پروژه‌های زیادی را بنیان گذاری کرده است؛ اما تمام این پروژه‌ها را در میان راه ترک کرده است.

 • سیستم EOS Dawn ۱.۰ در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۳ شهریور ۹۶) عرضه شد. 
 • عرضه نسخه Dawn ۲.۰ در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۱۷ (۱۳ آذر ۹۶) قابلیت‌های ردیابی منابع و ارتباطات بلاک چین را اضافه کرد.
 •  نسخه Dawn ۳.۰ (عرضه رسمی پروژه) در آوریل ۲۰۱۸ (فروردین و اردیبهشت ۹۷) عرضه شد.
 • در آوریل سال ۲۰۱۹ (فروردین و اردیبهشت ۹۸) گاورننس یا حاکمیت ایاس آپدیت شد. کامیونیتی EOS تصمیم به چشم‌پوشی از قوانین اساسی وضع شده توسط Block.One کردند و قوانین کاربری خود را وضع کردند و نام آن را توافق‌نامه کاربر (User Agreement) گذاشتند. تولیدکنندگان بلاک‌ها با اکثریت آرا (۱۵ از ۲۱) با این توافقنامه موافقت کردند و در آوریل ۲۰۱۹، رسما این توافقنامه جایگزین قبلی شد. 
 • در ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد و تیر ۹۸) در رویدادی در واشینگتن دی‌سی، Block.one اعلام کرد که این شرکت در حال توسعه Voice، یک پلتفرم شبکه اجتماعی مبتنی بر شبکه EOS است. بلاک وان همچنین اشاره کرد که می‌خواهد یک موتور اسمبلی وب جدید به نام EOSVM بسازد. پلتفرم Voice توکن بومی خود را دارد و می‌تواند به‌عنوان پاداش به پست‌ها و مقالات ارائه شود. 
 • در سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور و مهر ۹۸) نسخه ۱.۸ EOSIO (هاردفورک) منتشر شد. این اولین هاردفورک ایاس بود.
 • در اکتبر ۲۰۱۹ (مهر و آبان ۹۸) نسخه ۲.۰ ایاس (نرم‌افزار) عرضه شد. در این آپدیت، اقدامات امنیتی و عملکردی زیادی روی EOS VM (ماشین مجازی ایاس) انجام شد. همچنین استانداردهای تصدیق WebAuthn اجرا شدند، که به سخت‌افزارها اجازه می‌دهند که بدون نیاز به نرم‌افزارهای اضافی، تراکنش‌ها را در مرورگرها و اپلیکیشن‌هایی که از EOSIO استفاده می‌کنند، تایید و امضا کنند. به علاوه، ابزارهای جدیدی برای توسعه‌دهندگان عرضه شد. 
 • در فوریه ۲۰۲۰ (بهمن و اسفند ۹۸) ۱۵ تا از ۲۱ نود شبکه، به سوزاندن بیش از ۳۴ میلیون کوین EOS (حدود ۱۴۰ میلیون دلار در آن زمان) رای مثبت دادند. این موضوع همچنین باعث کاهش نرخ تورم شبکه شد. 
 • در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ (۲۹ آذر ۱۴۰۰)، آپگرید Mendel معرفی شد. البته این نام موقتا برای نسخه EOS 3.0 برگزیده شده بود. این آپدیت، بزرگ‌ترین ارتقاء شبکه ایاس در سالیان اخیر بود و زمان اجرای آن، در سال ۲۰۲۲ معرفی شد. 
 • در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲ (۳۰ شهریور ۱۴۰۱) نسخه ۳.۱ مندل اجرا خواهد شد. 

جزئیات هارد فورک Mendel ایاس (نسخه‌های ۳.۰ و ۳.۱)

پیکربندی محدودیت‌های WASM

Web Assembly یا به اختصار WASM، یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های شبکه ایاس است. WASM می‌تواند به عنوان یک فرمت باینری کوچک و سریع تعریف شود، که اجرای بهینه را در مرورگر وب ارائه می‌دهد. وسم به‌عنوان جایگزینی برای زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت در نظر گرفته می‌شد (زبانی که در مرورگرها به کار می‌رود). البته WASM یک زبان برنامه‌نویسی نیست؛ اما به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که کدهای خود را با زبان مورد نظر خود بنویسند. وسم کدها را به بایت‌کدهایی که قادر به اجرا در مرورگر مورد پشتیبانی هستند، تبدیل می‌کند. وسم باعث می‌شود که دولوپرها دیگر نیازی ندارند که از جاوا اسکریپت استفاده کنند. 

یکی از آپدیت‌هایی که در هارد فورک مندل انجام می‌شود، افزایش سایز قراردادهای هوشمندی است، که قبلا برای اکشن‌ها محدودیت داشتند و توسعه‌دهندگان را مجبور می‌کردند که اسمارت کانترکت‌های بیشتری ایجاد کنند. 

کانترکت‌های پرداخت

این قراردادها نسخه‌های ارتقا یافته قراردادهای فعلی هستند و به شما امکان می‌دهند که به‌صورت خودکار و بدون فعالیت برای امضا کردن تراکنش‌ها، منابع را مدیریت کنید. همچنین این سیستم اجازه ایجاد تراکنش‌ها و ادغام توکن‌های حریم خصوصی را می‌دهد و راه را برای توکن ZEOS (توکنی ساخته شده با تکنولوژی ZK-SNARK که در آینده عرضه می‌شود) باز می‌کند. 

این کدها در ژانویه ۲۰۲۲ (دی و بهمن ۱۴۰۰) منتشر شدند، تست آنها در فوریه همان سال برنامه‌ریزی شده بود و آپدیت کدها روی شبکه اصلی نیز در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱) انجام شد. 

با آپدیت Mendel، ایاس می‌تواند با APIهای RPCهای اتریوم و بیت کوین سازگار شود. بنابراین کاربران می‌توانند از تمام استانداردهایی که در این شبکه‌ها وجود دارند نیز در شبکه ایاس استفاده کنند. از جمله این استانداردها می‌توان به انتقال بیت کوین در شبکه EOS و ماینینگ بیتکوین در این شبکه نام برد.  

البته آپدیت‌های بیشتری مانند کاهش زمان بلاک‌ها از ۵ ثانیه به ۳ ثانیه نیز در آینده در شبکه ایاس انجام خواهند شد. 

پس از عرضه نسخه ۳.۱ ایاس و آپگرید اجماع هماهنگ (Coordinated Consensus)، نودها شروع به حرکت به سمت خودمختار شدن می‌کنند. هر کسی که نود این شبکه است، باید گره خود را قبل از ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور ۱۴۰۱) ارتقا دهد، تا با شبکه همگام شود. 

با اعلام خبر هارد فورک ایاس، این کوین در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۴۰۱، با پامپ ۲۰ درصدی قیمت مواجه شد. 

جامعه EOS جهانی و پر جنب و جوش است و سرمایه گذاران مشتاق بسیار زیادی دارد. نشست‌های زیادی انجام می‌شود، گروه تلگرام فعال وجود دارد و گروه‌های بسیاری در فیسبوک، توییتر و استیمیت نیز فعال‌اند.

امکانات شبکه EOS

امکانات شبکه EOS
منبع: crypto.news

یکی از امکاناتی که سایت EOS به شما ارائه می‌دهد، آموزش این شبکه، قراردادهای هوشمند، آموزش توسعه دهندگان برای توسعه اپلیکیشن‌ها و آموزش نحوه توسعه در پلتفرم EOS برای توسعه دهندگان اتریوم است. این کورس‌های آموزشی را می‌توانید در اینجا ببینید.

آپدیت EOS 2.1

این آپدیت باعث می‌شود که عملکرد شبکه EOS بهبود یابد، مقیاس پذیر شود و راه حل بلاک چین قابل اطمینان‌تری باشد. تیم EOS در حین ایجاد اپلیکیشن شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین Voice، به برخی مشکلات برخوردند و آپدیت ۲.۱ را به منظور مقابله با این مشکلات طراحی کردند. این امکانات با هدف کاربری ساده برای کاربران و بهبود توانایی‌های ادمین‌های بلاک چین‌های عمومی و خصوصی ایجاد شدند.

تمرکز EOS نسخه ۲.۱ بر روی ساده کردن ساخت اپلیکیشن‌ها در مقیاس وسیع بر روی پلتفرم EOS و همچنین حفظ برنامه‌ها به محض دیپلوی کردن آنهاست. البته پس از عرضه ایاس ۳.۰ در انتهای شهریور ۱۴۰۱، نودها باید خود را ارتقا دهند؛ زیرا این هاردفورک با نسخه قبلی شبکه ایاس سازگار نیست و سیستم اجماع و قوانین شبکه تغییر می‌کند.

ارائه CPU در کیف پول EOS Authority

شبکه ایاس اکنون CPU یا همان پردازنده رایگان معاملات EOS را برای کیف پول EOS Authority فراهم کرده است. خدمات CPU رایگان به هولدرهای کوین EOS تعلق دارد که نیازمند دسترسی داشتن به CPU در شبکه اصلی ایاس هستند، اما به دلیل تراکم بالا یا ازدحام پردازنده، نمی‌توانند معاملات را در شبکه اصلی EOS به انجام برسانند.

EOS با همکاری تیم تولیدکننده بلاک Greymass توانسته خدمات ارائه پردازنده رایگان را در اختیار کاربران قرار دهد. تیم Greymass‌ متشکل از اعضای شناخته شده انجمن بلاک چین هستند که به صورت مداوم در حال تولید کردن ابزار ضروری برای این انجمن هستند.

بلاکچین EOS معاملات رایگان را برای هولدرهای توکن خود فراهم می‌کند؛ با این حال، در شرایطی که تعداد معاملات در شبکه ایاس افزایش یابد، این شبکه وارد حالت تراکم شده و این امر موجب افزایش CPU مورد نیاز برای معاملات می‌شود تا بتواند تراکنش‌ها به انجام برساند.

کارهای مورد نیاز برای استفاده از این خدمات

این معاملات رایگان به صورت یکپارچه و توسط کیف پول EOS Authority به انجام می‌رسند. اگر کارکرد پردازنده مرکزی شما از محدوده‌ای مشخص پایین‌تر بیاید، به صورت خودکار وارد حالت رایگان شده و به شما این اجازه را می‌دهد تا خودتان انجام معامله را امضا و تایید کنید؛ این مرحله مهمی است. زیرا شما در قبال تایید اعمالی که توسط کیف پول خود به امضا می‌رسانید مسئول هستید. بنابراین بسیار مهم است تا نسبت به کاری که در حال انجام آن هستید، دانش و آگاهی کامل داشته باشید. بنابر تمامی مسائلی که مطرح کردیم، استفاده از سرویس پردازنده رایگان معاملات EOS در راستای به انجام رساندن تراکنش‌ها نیازمند دانش کافی است.

در ادامه مثالی از نمایش شیوه عملکرد Scatter برای شما نمایش داده شده است. اسکتر متکی به قرارداد هوشمند و سیستم حسابرسی CPU که توسط Greymass فراهم شده، است. هنگامی که کاربران معامله‌ای را به ثبت می‌رسانند، اولین اقدام یک Noop یا عدم انجام عملیات (No Operation) خواهد بود و از به انجام رسیدن حسابرسی توسط حساب کاربری Greymass اطمینان حاصل می‌کند.

ارز دیجیتال ایاس - نحوه عملکرد کیف پول scatter
منبع: scatter

این حساب‌های کاربری توسط Greymass مورد استفاده قرار می‌گیرند: Greymassnoop و Greymassfuel. با توجه به گزارشات هیچ حساب کاربری دیگری در این زمینه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

کلید خصوصی خود را در امنیت کامل نگهداری کنید. هیچ نیازی به استفاده آن به صورت مستقیم نیست. از درک کامل خود نسبت به معامله‌ای که توسط کیف پول خود به امضا می‌رسانید اطمینان حاصل کنید.

در حال حاضر پردازنده رایگان معاملات ایاس یکی از خدماتی است که در چهارچوب منطقی به صورت رایگان ارائه می‌شود و عملیات آن نیز به سادگی در بستر کیف پول EOS Authority به انجام می‌رسد. لازم به ذکر است که برنامه‌هایی در راستای تبدیل شدن این ویژگی به یک سرویس پولی در آینده وجود دارد.

عرضه اولیه کوین EOS

Block.one عرضه اولیه کوین (ICO) توکن EOS را در ژوئن ۲۰۱۸ و پس از توزیع توکن در طول یک سال و ۲۵۰ دوره زمانی تکمیل کرد (هر روز ۲ میلیون توکن توزیع می‌شد). در طول یک سال ICO، این شرکت ۴ میلیارد دلار جذب سرمایه کرد و ۱ میلیارد توکن را به فروش رساند. ۹۰ درصد این توکن‌ها به مشارکت کنندگان در ICO فروخته شد و ۱۰ درصد نیز به تیم این پروژه فروخته شد.

در پایان هر دوره توزیع، تعداد کل توکن‌هایی که مختص هر دوره بودند، بر اساس مقدار اتری که آنها شرکت داده بودند، توزیع شد. توکن‌های EOS در ابتدا به عنوان توکن‌های ERC20 ارائه می‌شدند و بعدها به بلاک چین خود منتقل شدند.

نحوه خرید کوین ایاس

اگر فقط دلار یا سایر ارزهای فیات دارید، در حال حاضر باید چند مرحله اضافه‌تر انجام دهید؛ ابتدا باید حساب کاربری در پلتفرمی ایجاد کنید که تبدیل فیات به صرافی را پشتیبانی کند. پس از ایجاد حساب کاربری، باید حساب بانکی خود را به حساب کاربری متصل کرده و دلار را به پلتفرم ارسال کنید. سپس بیت کوین بخرید. پس از خرید بیت کوین، آن را از صرافی اصلی به بایننس ارسال کنید. سرانجام در بایننس بیت کوین را با EOS معامله کنید.

البته راه ساده‌تر این است که ریال خود را به صرافی‌های ایرانی انتقال دهید و مستقیما ارز دیجیتال ایاس را خریداری کنید. اگر هم می‌خواهید از صرافی بایننس خرید کنید، ابتدا ریال را به صرافی‌های ایرانی واریز کنید، آن را تبدیل به اتر یا تتر کنید و سپس از طریق صرافی بایننس اقدام به خرید ارز دیجیتال ایاس کنید. می‌توانید از صفحه زیر، به مقایسه قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

وضعیت حال حاضر رمز ارز EOS

وضعیت حال حاضر رمز ارز EOS
منبع: currency.com

متاسفانه اتفاق خاصی برای کوین ایاس در سال ۲۰۲۰ رخ نداد؛ زیرا بیشتر تمرکز صنعت کریپتو در این سال بر روی امور مالی غیرمتمرکز (Defi) بود. سپس پس از این که تب و تاب دیفای کاهش یافت، تمرکز بازار به سمت بیت کوین رفت.

به هر حال این نشان نمی‌دهد که شبکه EOS هیچ کاری انجام نداده است؛ توسعه دهندگان این ارز در Block.one اخیرا پروپوزال مدل دارایی ایاس را معرفی کرده‌اند و همینطور برخی سازمان‌های بزرگ به زودی به ارزیابی کدهای این پروژه خواهند پرداخت.

همچنین Block.one بیان کرده که با همکاری شرکت سرمایه گذاری Spielworks می‌خواهد یک پلتفرم مبتنی بر پاداش و وفاداری به نام را برای گیمرها طراحی کند. به علاوه، این شرکت بر روی اضافه کردن امکانات جدید برای بخش آموزش بلاک چین و ارائه گواهینامه کار می‌کند.

قیمت کوین EOS در زمان بروزرسانی این مقاله ۱.۵۳ دلار است. حجم بازار این رمز ارز در حال حاضر بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است و حجم معاملات این توکن در ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۶۴۷ میلیون دلار بوده است. تعداد کوین‌ها در حال گردش ایاس در لحظه نگارش این مقاله، برابر با ۱,۰۰۵,۶۵۲,۸۷۹.۱۲ است. این ارز رمز نگاری شده از لحاظ حجم بازار، در جایگاه ۳۹ بازار ارز‌های دیجیتال قرار دارد.

پلتفرم EOS اقداماتی را برای جذب مردم به توسعه پروژه‌های دیفای جدید خود انجام داده است؛ این شبکه اکنون دارای چندین پروژه موفق Defi است که در ادامه با برخی از آنها آشنا می‌شوید.

صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه ایاس

 • Bancor

بنکور یک پروتکل نقدینگی است که مبادله توکن‌ها را به صورت اتوماتیک و غیرمتمرکز انجام می‌دهد. این پلتفرم بر روی بلاکچین اتریوم است، اما بر روی شبکه ایاس نیز به منظور افزایش سرعت و کاهش کارمزدها پیاده سازی شده است.

 • Newdex

نیودکس یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین EOS است که از توکن‌های زنجیره جانبی این شبکه پشتیبانی می‌کند.

 • Switcheo

یک DEX است که امکان مبادله و ترید توکن‌های مبتنی بر شبکه‌های ایاس، اتریوم و NEO را به صورت زنجیره متقاطع (CrossChain) امکان پذیر می‌کند.

 • WhaleEx

WhaleEx یک صرافی با قراردادهای هوشمند چند امضایی است که برای غیرمتمرکز کردن دارایی‌ها به کار می‌رود.

 • YOLO

یک صرافی غیرمتمرکز با هدف ارائه مبادلات توکن بدون اصطکاک بر روی شبکه EOS است.

چندین پروژه وام دهی و وام گیری مانند EOSREX نیز بر روی این شبکه وجود دارند.

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ EOS ایاس
 • ایاس (EOS) چیست؟

شبکه EOS پلتفرمی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPP) است که همانند اتریوم و نئو (NEO) کار می‌کند و یکی از رقبای این دو شبکه محسوب می‌شود. این پلتفرم خدمات و عملکردهایی مشابه با سیستم‌عامل ارائه می‌دهد که برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند از آن استفاده کنند.

 • چه پروژه‌هایی از EOS استفاده می‌کنند؟

کسب و کارهای متنوعی می‌توانند اپ‌های خود را بر روی بلاکچین EOS راه اندازی کنند و صنایعی مانند بازرگانی و ارتباطات به سرعت وارد EOS می‌شوند تا برنامه‌های غیرمتمرکز مورد نیاز برای آینده‌شان را راه اندازی کنند.

 • آیا ایاس متمرکز است؟

در شبکه EOS دارندگان کوین می‌توانند ۲۱ نود را برای ساخت بلاک‌ها و تایید تراکنش‌ها انتخاب کنند. بنابراین می‌توان گفت که نیمه متمرکز است.

 • چرا باید بر روی EOS اپلیکیشن بسازیم؟

پلتفرم EOS برای دنیای واقعی و برای بلاک چین‌های خصوصی و عمومی طراحی شده است. EOS برای محدوده بزرگی از کسب و کارها و موارد استفاده آنها قابل شخصی سازی است. شرکت‌ها می‌توانند از مزایای امنیت و سرعت بالا و پردازش اپلیکیشن امن بهره‌مند شوند. برای ایجاد اپ بر روی EOS الگوهای توسعه‌ای و زبان‌های برنامه نویسی مورد نیاز است که هر برنامه نویسی آنها را می‌شناسد. بنابراین توسعه دهندگان می‌توانند به راحتی برنامه‌های خود را بر روی این پلتفرم پیاده سازی کنند.

نتیجه گیری

سیستم EOS پروژه پرهیاهو در حوزه برنامه‌های غیرمتمرکز با تیمی معتبر و موفق، چشم انداز بلند پروازانه اما اجرای بحث برانگیز است. بودجه ۴ میلیارد دلاری برای دستیابی به تمام هدف‌های پروژه کاملا کافی و مناسب است. چند سال آتی برای این پلتفرم برای محکم کردن جایگاه خود در بازار بسیار مهم است. چه از EOS خوشتان بیاید چه از آن متنفر باشید یک نکته را قاطعانه می‌توان گفت: قرار نیست EOS به این زودی میدان را خالی کند. نظر شما درباره پروژه و کوین EOS چیست؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coincentral

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا