متوسط مقالات عمومی

بازی‌های ویدئویی ، راهی جذاب برای پذیرش ارزهای دیجیتال!

  • تا پایان سال ۲۰۲۱ بیش از یک سوم انسان‌ها بازی‌های ویدئویی بازی می‌کنند
  • بسیاری از پلتفرم‌ها فرصت‌های بلاک چینی فراهم می‌کنند که در بازی‌های سنتی پیدا نمی‌شوند.
  • سرانجام بعد از چند سال ناکامی، احتمالا پذیرش بلاک چین در حوزه بازی‌های ویدئویی وجود دارد.

صنعت بازی‌های ویدئویی یک کاتالیزور طبیعی است که فناوری بلاک چین را وارد جریان اصلی می‌کند. تاکنون اکثر آزمایش‌ها شکست خورده‌اند اما اینبار آیا قرار است تغییری اتفاق بیافتد؟

پس از سال‌ها آزمون و خطا با بیت کوین، برخی از پلتفرم‌های بازی‌های ویدیویی راهی برای به کار بردن فناوری دفترکل توزیع شده (distributed ledger) پیدا کرده‌اند. آیا بشریت شاهد اولین موج پذیرش در مقیاس جهانی است؟

بازی ارقام بزرگ

بازی‌های ویدئویی یکی از بزرگترین بخش‌های رو به رشد در صنعت سرگرمی است. براساس داده‌های Statista.com تا پایان سال ۲۰۲۱، بیش از ۲.۷ میلیارد بازیکن معمولی در سطح جهان وجود خواهد داشت.

قلب صنعت بازی‌های ویدیویی در منطقه آسیا -اقیانوسیه قرار دارد و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱.۲ میلیارد گیمر بازی‌های ویدئویی داشته است. در آن سال این منطقه به تنهایی ۷۱.۴ میلیارد دلار درآمد داشته که بیش از دو برابر درآمد تولید شده آمریکای شمالی است.

بازی های ویدئویی

البته حاکمیت بازی‌های ویدئویی تنها در آسیا و اقیانوسیه نیست. ٰتحقیقات نشان می دهد که در سال ۲۰۱۸، دو نفر از سه آمریکایی، گیمر بازی‌های ویدئویی هستند که از ۵ سال قبل حدود ۵۸ درصد بیشتر شده‌ است.

درک عمومی این است که صنعت بازی‌های ویدئویی به عنوان سرگرمی جوانان دیده می‌شود؛ اما داده‌ها نشان می‌دهند که علاقه پیر و جوان یکسان است. یکی دیگر از داده‌های نادر، رشد بازیکنان زن در ایالات متحده است که از ۳۸ درصد در سال ۲۰۰۷، به ۴۵ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

گیمر و کوینر(Coiner)

شاید هیچ کس دیگری به اندازه گیمرها آمادگی پذیرش ارز دیجیتال و بلاک چین را نداشته باشد. آنها معمولا با فناوری و خریدهای درون بازی و ارزهای دیجیتال آشنا هستند. مهمتر از همه، آنها به دنبال ایجاد و تبادل ارزش در دنیای دیجیتال خود هستند.

بازی های ویدئویی

مساله مهم زمانی است که آنها سعی می‌کنند ارزش را به خارج از بازی انتفال دهند. تغییر در مدل کسب و کار یک توسعه دهنده یا به روزرسانی‌های درخواست نشده بیش از حد یک شبکه باعث از دست رفتن اعتماد می‌شود.

میلیاردها دلار سرمایه در برندهای مختلف صنعت بازی‌های ویدئویی به دام افتاده است. احزاب متمرکز اغلب این سرمایه‌ها را بدون ورودی از جامعه هدایت می‌کنند. صنعت بازی‌های ویدیویی برای فناوری بلاک چین مناسب به نظر می‌رسد اما تاکنون آنطور که انتظار می‌رفته عمل نکرده است.

آزمون و خطا

بیش از یک دهه از عمر بلاک چین و ارز دیجیتال می‌گذرد اما هنوز مورد استفاده فوق‌العاده‌ای برای بازیکنان بازی‌های ویدیویی ارائه نشده است و این موضوع به عدم تلاش مربوط نیست.

توزیع کننده آنلاین استیم(Steam)، پلتفرمی که بیش از ۹۵ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد، در سال ۲۰۱۶ دوباره مساله پذیرش ارزهای دیجیتال را امتحان کرد. آنها پذیرش بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت را شروع کرده اما در دسامبر ۲۰۱۷ سریعا این گزینه را حذف کردند.

در همان سال شاهد جریان گاوی بزرگ بیت کوین بودیم و کارمزدهای تراکنش به طرز غیرقابل قبولی بالا رفت، استیم در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد:

امسال کارمزدهایی که شبکه بیت کوین از مشتری دریافت می‌کند، افزایش چشمگیری داشته و در هفته گذشته نزدیک به ۲۰ دلار در یک تراکنش را تجربه کرده است.(مقایسه شود با اوایل ظهور بیت کوین که تقریبا ۲۰ سنت بود).

سرویس لایواستریم Twitch، پلتفرمی که ۱۵ میلیون کاربر و پرداخت ارز درون پلتفرمی دارد این تقاضا را برآورده کرد. این شرکت پس از اعلام اولیه مبنی بر پذیرش پرداخت‌های بیت کوین و بیت کوین کش، نظر خود را تغییر داد.

آزمایش‌های اولیه بیشتر بر اساس شبکه‌های گواه اثبات کار مانند بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم یا لایت کوین انجام شده اند اما اکثر آنها با شکست مواجه شده است. چه چیزی از آن زمان تغییر کرده است؟

نسل‌های جدید در عرصه بلاک چین

احتمالا نسل جدید پروژه‌ها برای بخش بازی‌های ویدیویی مناسب تر باشد. و شبکه‌های بلاک چین با حاکمیت روی زنجیره‌ای برنده این مسابقه خواهند بود. نانو(Nano) و استلار(Stellar) دو پلتفرم هیجان انگیز هستند زیرا تسویه‌های سریع و کم هزینه دارند.

 اما احتمالا سریع‌ترین پروژه دش(Dash) باشد. این پروژه قصد دارد به پول نقد دیجیتال تبدیل شود و یکی از بزرگترین وعده‌های بیت کوین را عملی کند.

این اواخر دش خبر از رابط پرداخت جدید و کاربر پسند خود داد. این رابط آدرس‌های رمزنگاری طولانی را برای نام‌های کاربری قابل خواندن می‌کند. این ویژگی برای اینفلوئنسرها و گیمرها بسیار جذاب خواهد بود.

بازی های ویدئویی

ویژگی جالب دیگر رابط کاربری غیر متمرکز دش(DAPI) است. DAPI ذخایر داده‌ها و آمارهای تایید شده درون بازی را در زمان واقعی ممکن می‌کند. این بدان معناست که هرچه گیمرها و پلتفرم‌ها بیشتر به هم وصل شوند، داده‌ها ایمن‌تر و دقیق‌تر خواهند بود.

آخرین و مهمترین چیز، روند تسویه فوری دش است که به توسعه دهندگان بازی‌های ویدئویی اجازه می‌دهد تا ارزهای درون بازی خود را توکنیزه کنند. این ویژگی به بازیکنان امکان می‌دهد تا ارز درون بازی را در دنیای واقعی نیز خرج کنند. این خصوصیت بسیار جالب است اما ممکن است از بین برود.

زمان تغییر بازی

دش در این فضا قدرت می‌گیرد. پلتفرم‌هایی مانند Whow Games، یک شبکه اجتماعی بازی با ۹ میلیون کاربر، خدمات اشتراک در دش را می‌پذیرد. یک پلتفرم تورنمنت بازی‌های eSports به نام ReadyRaider نیز از دش استفاده می‌کند. بنیانگذار آن جیکوب بالو(Jacob Ballou) اظهار گفت:

ما برای نوع خاصی از مسابقات، به عملکرد پرداخت نیاز داریم. تنها راهکار پرداخت ارز دیجیتال قابل قبول راهکاری است که تسویه فوری داشته باشد. من واقعا بیت کوین را دوست دارم اما به دلیل کارمزدهای بیشتر و زمان طولانی برای انجام تراکنش، برای این منظور منطقی نیست.

وی در ادامه افزود:

در بازی‌هایی که یه یک بازیکن برای رقابت با بازیکن دیگر پرداخت دارد، نیاز است که انتقال هزینه‌ها فوری، امن و با کارمزد حداقلی باشد. بازیکنان برای بازی با سایر بازیکنان برای تراکنش‌های طولانی مدت صبر نمی‌کنند. دش هر چیزی را که می‌خواهیم دارد. به همین دلیل نیازی نمی‌بینیم که با شکل دیگری از پرداخت‌ ارز دیجیتال همکاری کنیم.

هنوز مسیری طولانی برای پذیرش جریان اصلی وجود دارد. دش و شبکه‌های روی زنجیره‌ای دیگری مانند تزوس، ایاس(EOS) یا دیکرد(Decred) برای این مسابقه آماده هستند اما هنوز کسی نمی داند چه کسی برنده می‌شود.

پلتفرمی که در این بازار به موقع ظهور کند احتمالا به یکی از غول‌های بعدی ارز دیجیتال تبدیل می‌شود. سرمایه گذاران باید حرکات بخش بازی‌های ویدیویی ارز دیجیتال را زیر نظر بگیرند زیرا این امر باعث مهمترین انتقال سرمایه در تاریخ بشر می‌شود.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا