متوسط کیف پول

متامسک چیست؟ آموزش کامل نصب و استفاده از کیف پول متامسک

در دنیای رمز ارزها کیف پول های بسیاری حضور دارند که هدف اصلی آنها ایجاد بستری برای ارتباط با شبکه‌های بلاک چین و ارزهای آن‌هاست. Metamask یک کیف پول مبتنی بر مرورگر وب بوده که برای استفاده از وب سایت اپلیکیشن‌های مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم و بایننس بوجود آمده است. در این مقاله علاوه بر آموزش نصب این wallet، نحوه اتصال آن به شبکه هوشمند بایننس و اتصال به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ را معرفی خواهیم کرد.

این مقاله در تاریخ ۸ آبان ۱۴۰۲ بروزرسانی شده است

متامسک چیست؟ آموزش کیف پول Metamask

کیف پول ها در دنیای ارزهای دیجیتال، پلی میان کاربران عادی و شبکه‌های بلاک چین ایجاد می‌کنند. ذخیره‌ی کلید خصوصی و عمومی، مدیریت دارایی‌های دیجیتال خریداری شده، ایجاد تراکنش و انتقال رمز ارزها از جمله وظایف اصلی Walletها است. والت متامسک با یک میلیون کاربر، یکی از محبوبترین‌ها در جهان کریپتو است.

 متامسک رابط کاربری مناسبی برای اتصال به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند کامپوند و یونی سواپ فراهم کرده است. این کیف پول یک افزونه‌ی مرورگر بوده و به شما این امکان را می‌دهد که بدون آنکه یک نود در شبکه اتریوم باشید، بتوانید بخشی از این شبکه بوده و با آن تعامل داشته باشید. Metamask بر روی بسیاری از مرورگرها نصب می‌شود. پیش از آموزش نصب و راه‌اندازی این کیف پول، ابتدا آن را معرفی خواهیم کرد.

اتصال به شبکه اتریوم

دانلود و نصب کیف پول متامسک

کیف پول متامسک به کمک Infura با شبکه‌ی اتریوم ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط، به ما به عنوان کاربر این امکان را می‌دهد که بدون راه‌اندازی نود در شبکه، با اتریوم تعامل داشته باشیم. البته این کیف پول تنها به شبکه اتریوم اختصاص ندارد و با هر شبکه بلاکچین سازگار با شبکه اتریوم، قابلیت همکاری دارد. این کیف پول محصولی از موسسه ConsenSys، از توسعه‌دهندگان بنام شبکه اتریوم، است. 

کاربرد کیف پول Metamask

این کیف پول همانند تمامی والت‌ها محلی برای ذخیره‌سازی ایمن کلید خصوصی و کلیدهای عمومی شبکه اتریوم و بایننس و توکن‌های این دو شبکه بلاک چین است. علاوه بر این، با استفاده از این کیف پول ارز دیجیتال می‌توان به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند صرافی‌های غیرمتمرکز، پلتفرم‌های بازی و حوزه NFT و پلتفرم‌های وام‌دهی در حوزه رمز ارزها متصل شد. اتصال به پلتفرم‌های حوزه دیفای، ذخیره رمز ارز اتر، توکن‌های شبکه اتریوم و اسمارت چین بایننس از کاربردهای اصلی این کیف پول است.

آیا متامسک امنیت دارد؟

Metamask یک کیف پول Open-source یا متن باز است. این ویژگی مهمی برای یک کیف پول ایمن است. تمام کدهای این کیف پول به صورت آنلاین و شفاف در اختیار همه قرار دارد. این کیف پول توسط جامعه‌ای از کدنویسان و توسعه‌دهندگان به صورت مداوم بروزرسانی می‌شود که باعث بهبود عملکرد آن خواهد شد.

متامسک از جلمه کیف پول‌های HD است. کاربران در زمان ساخت این کیف پول، به جای دریافت کلید خصوصی رمز ارزهای خود، Seed یا عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای را دریافت خواهند کرد که می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را در سایر کیف پول‌ها بازیابی کنند. این ویژگی به صورت ویدیو در این مقاله توضیح داده می‌شود.

این عبارت بازیابی یا Seed با رمز عبوری که کاربر در زمان ساخت کیف پول خود تعریف کرده، به عنوان دو ورودی به تابع رمزنگاری این کیف پول وارد شده و هش رمزنگاری شده آن تولید می‌شود. این هش، در سیستم خود کاربر ذخیره خواهد شد و به جز او هیچ کس به آن دسترسی نخواهد داشت. حتی اگر افراد خرابکار به این فایل رمزنگاری شده دسترسی پیدا کنند، با فایلی پر از اعداد و حروف نامفهوم رو به رو خواهند شد که همان هش رمزنگاری شده Seed کاربر است. لذا این کیف پول، به هیچ عنوان به اطلاعات کاربران خود دسترسی ندارد و تمام اطلاعات به صورت رمزنگاری شده بر روی سیستم کاربر ذخیره خواهد شد.

اما کیف پول متامسک یک والت گرم بوده و مثل همه کیف پول‌هایی که آنلاین هستند، امنیت پایینتری در مقایسه با کیف پول های سخت‌افزاری دارد.

مزایا و معایب کیف پول متامسک

ویژگی های کیف پولMetamask

دسترسی آسان: این کیف پول یک افزونه بر روی مرورگرهای اینترنت مانند کروم، فایرفاکس و بریو بوده و از این نظر برای استفاده در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر وب بسیار راحت است. علاوه بر این، متامسک نسخه تلفن همراه خود را ارائه داده تا طیف گسترده‌تری از کاربران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال را راضی نگه دارد.

رابط کاربری: یکی از مزایای کیف پول متامسک کاربرپسند بودن آن است. Metamask در عین سادگی، امکانات بسیار پیشرفته‌ای را برای کاربران خود فراهم کرده است. 

 • متن باز بودن: همانطور که در بالا به این ویژگی اشاره شد، تمام کدهای متامسک به صورت شفاف در اختیار همه قرار گرفته است.
 • غیرحضانتی بودن: متامسک در دسته بندی کیف پول‌ها از منظر دسترسی به اطلاعات کاربران خود، جزو دسته کیف پول‌ها غیرحضانتی (Non-Custodial) قرار می‌گیرد. این کیف پول هیچ دسترسی به کلید خصوصی کاربران خود نداشته و اختیار آن تماما به عهده کاربران متامسک است.
 • کیف پول نرم افزاری: متامسک یک کیف پول نرم افزاری است و مثل تمام کیف پول های نرم افزاری، امنیت پایینتری در مقایسه با کیف پول سخت افزاری دارد.
 • محدودیت اضافه کردن رمز ارزها: در کیف پول متامسک تنها می‌توان اتریوم و توکن های این شبکه را اضافه کرد. همچنین متامسک تنها از شبکه‌های سازگار با شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند. از نظر نمی‌توان تمام ارزهای دیجیتال را در آن ذخیره کرد.
 • استفاده از کیف پول های سخت افزاری: دو کیف پول سخت افزاری لجر و ترزور را می‌توان به کیف پول متامسک متصل کرد. از این نظر کاربران کیف پول های سخت افزاری نیز می‌توانند از متامسک برای اتصال به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده کنند.

آموزش استفاده از کیف پول متامسک

در ادامه به آموزش نحوه دانلود، نصب و کار با کیف پول متامسک می‌پردازیم.

آموزش دانلود و نصب متامسک

در ویدیو زیر نحوه دانلود کیف پول متامسک، نصب آن بر روی مرورگر کروم، ایجاد کیف پول و مراحل امنتر کردن این کیف پول را آموزش داده‌ایم.

لینک‌های معرفی شده در ویدیو:

سایت رسمی کیف پول متامسک برای دانلود این کیف پول: www.metamask.io

 هشدار به کاربران دیفای این کیف پول

محل ذخیره فایل رمزنگاری شده Seed کیف پول متامسک در سیستم کاربر: اینجا

الگوریتم رمزگشایی هش رمزنگاری شده کاربران کیف پول متامسک: اینجا

آموزش ایمپورت کردن کیف پول‌ها در متامسک

در ویدیو زیر مراحل دریافت عبارت بازیابی از کیف پول متامسک و نحوه ایمپورت کردن عبارت بازیابی سایر کیف پول‌ها در متامسک را آموزش داده‌ایم.

 

آموزش وارد کردن شبکه بایننس اسمارت چین به کیف پول متامسک

در ویدیو زیر، نحوه اضافه کردن شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) یا BSC را به کیف پول متامسک آموزش خواهیم داد. همچنین نحوه خرید و فروش توکن‌های BEP20 در صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه هوشمند بایننس را آموزش داده‌ایم.

اطلاعات شبکه هوشمند بایننس برای اتصال به کیف پول متامسک:

Network Name: Binance Smart Chain

New RPC URL : https://bsc-dataseed.binance.org

Chain ID : 56

Currency Symbol : BNB

Block Explorer URL : https://bscscan.com

آموزش خرید و فروش در یونی سواپ با استفاده از متامسک

در ویدیو زیر، کار با صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ و خرید و فروش رمز ارزها در این صرافی با استفاده از کیف پول Metamask را آموزش داده‌ایم.

قابلیت اسنپ (Snap) متامسک چیست؟

اسنپ‌ها قابلیت جدید اضافه شده به کیف پول متامسک هستند اسنپ‌ها ماژول‌های نرم‌افزاری هستند که می‌توانند برای موارد استفاده مختلف، مانند سازگار کردن کیف پول در چندین اکوسیستم بلاکچینی با کد تخصصی، به کیف پول متامسک اضافه شوند و از نظر کارکرد چیزی شبیه به اکستنشن‌ها برای مرورگرهایی مانند گوگل کروم هستند.

این قابلیت در واقع برنامه‌ای است که متامسک برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث راه انداخته است. پیش از این، کاربران متامسک تنها می‌توانستند از ویژگی‌های جدید ساخته شده توسط توسعه‌دهندگان همین کیف پول استفاده کنند، اما با این توسعه جدید، کاربران اکنون امکان انتخاب طیف گسترده‌تری از ویژگی‌ها خارج از متامسک را دارند.

از مهم‌ترین دست آوردهای اسنپ‌ها امکان استفاده از کیف پول متامسک برای سایر شبکه‌های ناسازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) مثل سولانا (Solana)، کازماس (Cosmos) و استارک نت (Starknet) است.

چگونه یک اسنپ را پیدا و در متامسک نصب کنیم؟

بدین منظور شما باید به صفحه اسنپ‌های متامسک مراجعه کنید. در گوشه بالا سمت راست صفحه نوار سرچ برای شما در نظر گرفته شده است که با جستجوی نام اسنپ مورد نظر می‌توانید آن را پیدا و نصب کنید. در نظر داشته باشید که از قسمت Connect Wallet کیف پول متامسک خود را متصل کنید. سپس با زدن دکمه نصب اسنپ مورد نظر پیغامی ظاهر خواهد شد که اجازه نصب را از شما می‌خواهد.

به عنوان مثال ما در تصویر زیر می‌خواهیم از اسنپ مربوط به کیف پول اپتوس استفاده کنیم.

نصب اسنپ کیف پول آپتوس روی متامسک
نصب اسنپ کیف پول آپتوس روی متامسک منبع: میهن بلاکچین

با زدن دکمه کانکت یک صفحه دیگر باز خواهد شد که دسترسی‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز آن اسنپ را نشان می‌دهد. حتما این دسترسی‌ها را چک کنید تا دچار کلاهبرداری و سرقت نشوید. در صورت موافق بودن با شرایط اسنپ دکمه Install را فشار داده و پس از چند دقیقه پروسه نصب اسنپ به اتمام می‌رسد.

نکات امنیتی

در این بخش فهرستی از نکات امنیتی در زمان استفاده از کیف پول متامسک را نشان می‌دهیم:

 1. کیف پول متامسک همانطور که در آموزش بالا اشاره کردیم، هیچ کنترلی بر دارایی کاربرانش نداشته و مسئولیت دارایی افراد به صورت کامل به عهده کاربران خواهد بود. به همین دلیل عبارت بازایابی کیف پول خود را به دقت یادداشت کرده و آن را در محلی امن نگهداری کنید.
 2. در صورتی که سرمایه زیادی را وارد بازار ارزهای دیجیتال کرده اید، کیف پول های نرم افزاری محل مناسبی برای نگهداری آنها نیستند. بهتر است برای مدیریت دارایی‌های زیاد در این بازار از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید.
 3. اگر در زمان ارسال تراکنش در شبکه‌های بلاکچین به مشکلی برخورد کردید، برای رفع آن نیازی به در اختیار قرار دادن کلید خصوصی یا Seed کیف پولتان نخواهد بود. به طور کلی عبارت ۱۲ کلمه ای خود را در اختیار هیچ کس قرار ندهید.
 4. هرچند کیف پول متامسک یکی از کیف پول های مطرح در حوزه رمز ارزها است، با این حال در مواردی شاهد هک اطلاعات کاربران و همچنین به سرقت رفتن دارایی کاربران این کیف پول بوده‌ایم. به همین دلیل تا حد امکان سرمایه زیادی را در این کیف پول و کیف پول های نرم افزاری نگه ندارید.
 5. در صورتی که از منابع ناشناس ایمیلی دریافت کرده‌اید که در آن لینکی به سایت متامسک دارد، وارد این سایت ها نشوید و برای اطلاع از آخرین بروزرسانی های کیف پول خود تنها از سایت رسمی این کیف پول استفاده کنید.
 6. در زمان اتصال به سایت پروتکل های حوزه دیفای، حتما پروژه را بشناسید و از سایت رسمی آن استفاده کنید. در این حوزه، سایت های جعلی بسیاری حضور دارند که باید در این مورد بسیار دقت کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
کیف پول متامسک چیست؟

کیف پول متامسک یک ولت نرم‌افزاری است که به صورت اکستنشن و اپلیکیشن موبایلی قابل استفاده است. این کیف پول تنها قادر به ذخیره توکن‌ شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است.

ولت Metamask چه کاربردهایی دارد؟

از کیف پول Metamask می‌توانید برای ذخیره توکن‌ و NFT‌های شبکه‌های اتریوم، پالیگان، آپتیمیزم، آربیتروم، BNB chain و سایر شبکه‌های مبتنی‌بر EVM و تعامل با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز این بلاکچین‌ها استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله نحوه دانلود، نصب و راه اندازی کیف پول متامسک را به صورت تصویری آموزش دادیم. Metamask یکی از بهترین کیف پول ها برای استفاده در شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین و توکن های این دو شبکه است. همچنین در ویدیوهایی مجزا، نحوه ایمپورت کردن کیف پول ها به متامسک و خروجی گرفتن از عبارت بازیابی ۱۲ کلمه در این کیف پول را آموزش دادیم. در صورتی که ابهامی در مورد این Wallet برایتان باقی مانده، آن را در بخش نظرات مطرح کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
90 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا