متوسط کیف پول

بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره دارایی کدام است؟

ما برای نگهداری رمز ارزها به کیف پول احتیاج داریم. اما بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ کدام والت همه ارزها را پشتیبانی می‌کند؟ کدام Wallet امنیت بالاتری دارد؟ در این مقاله لیستی از بهترین کیف پول‌های موبایل، اندروید و آیفون، کیف پول سخت افزاری و نرم‌افزاری مناسب برای کابران ساکن ایران را معرفی خواهیم کرد. 

این مقاله در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال

قبل از اینکه وارد مبحث انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال شویم؛ بهتر است بدانیم کیف پول ارز دیجیتال به چه معناست. Cryptocurrency wallet که به اختصار Wallet گفته می‌شود در فارسی به کیف پول رمز ارز، کیف پول ارز دیجیتال، والت، ولت و کیف پول ارز رمزنگاری شده ترجمه شده است. تمامی این‌ها معنایی یکسان دارند. برای شناخت بهتر این ابزار ضروری در دنیای رمز ارزها، آن را با کارت عابر بانک مقایسه می‌کنیم. برای انتقال پول به این کارت، شما کافی است شماره کارت خود را به فرد مورد نظر بدهید. شماره کارت بانکی شما در حقیقت آدرس حساب شماست که اگر کسی بخواهد پولی برای شما ارسال کند باید آن را به فرستنده بدهید. از طرفی اگر شما بخواهید از طریق این کارت، پولی را انتقال دهید، حتما باید رمز عابربانک خود را وارد کنید. در مورد کیف پول ارز دیجیتال، آدرس کیف پول مشابه همان شماره کارت و کلید خصوصی یا عبارت بازیابی نیز مشابه رمز عابر بانک شماست (البته تفاوت‌های زیادی دارند، اما این مثال کمی موضوع را روشن می‌کند). پیش از مطالعه بهترین کیف پول ارز دیجیتال، اگر با این ابزار آشنایی کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنم مقاله زیر را مطالعه کنید:

نکته:

رمز ارزها در کیف پول ذخیره نمی‌شوند بلکه تمامی آن‌ها در شبکه‌های بلاک چین خود ذخیره خواهند شد. کیف پول ارز دیجیتال صرفا یک واسطه میان ما و شبکه‌های بلاک چین است. 

انواع کیف پول رمز ارز

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد که بنا بر نیاز کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله برای معرفی بهترین کیف پول ارز دیجیتال آن‌ها را به شکل زیر دسته‌بندی خواهیم کرد:

 • معرفی بهترین کیف پول سخت افزاری
 •  والت‌های مناسب برای تلفن همراه یا موبایل در سیستم عامل اندروید و IOS
 •  بهترین کیف پول‌های نسخه ویندوز
 • بهترین کیف پول‌های مبتنی بر وب یا کیف پول‌های Web.۳
 • بهترین کیف پول برای ما ایرانیان

و در نهایت کیف پول‌هایی که از بیشتر ارزها پشتیبانی می‌کند را معرفی خواهیم کرد. 

به طور کلی کیف پول ارز دیجیتال به دو نوع سرد (Cold) و گرم (Hot) تقسیم می‌شود، منظور از سرد بودن یعنی برای ساخت آنها به اینترنت نیازی نیست و همچنین کلید خصوصی رمز ارزهای ما در محلی ذخیره می‌شود که هیچ‌گاه به اینترنت متصل نخواهد شد. و منظور از گرم بودن دقیقا برعکس به این معنی است که برای ساخت آن به اینترنت احتیاج است.

فارغ از این دسته بندی، نوع دیگری از دسته بندی وجود دارد که متناسب با نیاز کاربر است به این معنی که برای دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های مختلف کیف پول‌های مختلف ارائه می‌شود.

در دسته بندی نوع دوم؛ کیف پول ارز دیجیتال به سه نوع: نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کاغذی تقسیم می‌شود. لازم به ذکر است بسیاری از کیف پول‌ها می‌توانند روی چند سیستم مختلف اجرا شوند، برای مثال می‌توانند هم نسخه وب داشته باشند هم نسخه موبایل. در ادامه به معرفی اجمالی هر یک از این دسته بندی خواهیم پرداخت و برای هر کدام مثالی از بهترین کیف پول ارز دیجیتال و محبوب ترین نوع آن را خواهیم زد.

کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال

کیف پول‌های نرم‌افزاری در دسته کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرند. این Wallet ها خود به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • کیف پول دسکتاپ: این کیف پول به صورت نرم‌افزاری که روی لپ تاپ یا کامپیوتر شما نصب خواهد شد.
 • کیف پول موبایل: این کیف پول نیز مشابه تمامی نرم‌افزارهایی است که روی تلفن همراه خود نصب می‌کنید. این کیف پول همواره در دسترس شماست و برای مدیریت لحظه‌ای دارایی‌های دیجیتال گزینه مناسبی است.
 • کیف پول تحت وب: شما برای استفاده از این والت نیاز به نصب نرم افزار خاصی ندارید و صرفا با اتصال به اینترنت و ورود به وبسایت مورد نظر، به کیف پول خود دسترسی خواهید داشت.
 • افزونه مرورگرها: کیف پول‌هایی که به صورت افزونه بر روی یک مرورگر اینترنت اجرا می‌شوند. از آن‌جا که این کیف پول‌ها کلید خصوصی را در هارد سیستمی که بر روی آن اجرا می‌شود، ذخیره می‌کنند؛ در دسته کیف پول موبایل و دسکتاپ قرار می‌گیرند ( بسته به اینکه این افزونه روی موبایل اجرا شود یا روی کامپیوتر).

کیف پول سخت‌افزاری

این کیف پول یک قطعه فیزیکی و شبیه به USB فلش‌ها هستند. این کیف پول برخلاف سایر کیف پول‌ها رایگان نبوده بلکه باید این دستگاه‌ها را خریداری کرده و سپس به صورت آفلاین کیف پول خود را بسازیم. کلید خصوصی تمامی رمز ارزها در همین دستگاه ذخیره خواهد شد. از آن‌جا که این دستگاه هیچ‌گاه به اینترنت متصل نمی‌شود، کلید خصوصی رمز ارزها به صورت آفلاین و کاملا ایمن در آن ذخیره می‌شود.

کیف پول کاغذی

ممکن است در این میان که همه چیز دیجیتال است، بپرسید پس کیف پول‌های کاغذی چیست! اینجا خبری از نرم‌افزار و افزونه و … نیست. برخی از کیف پول‌ها در زمان ساخت یک کیف پول جدید، کلید خصوصی رمز ارز مورد نظر شما را به همان فرمت هش شده به شما نمایش خواهد داد. و شما باید آن را به دقت روی یک برگه کاغذ یادداشت کرده و در محلی امن نگهداری کنید. پس از ساخت این کیف پول، هیچ راهی برای بازیابی کلید خصوصی شما وجود ندارد. در صورتی که این برگه کاغذ را گم کنید و یا بخشی از آن مخدوش شود، دارایی شما از بین رفته و هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد.

خب اکنون با انواع مختلف کیف پول آشنا شدیم. در بخش بعدی به سراغ معرفی بهترین کیف پول ارز دیجیتال می‌رویم.

بهترین کیف پول سخت افزاری کدام است؟

کیف پول سخت‌افزاری برای چه کسانی مناسب است؟ افرادی که به دنبال امنیت بالاتر بوده و همچنین حاضرند برای داشتن این کیف پول بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار هزینه کنند.

 • امنیت کیف پول سخت افزاری

امن‌ترین نوع کیف پول

 • آیا برای ایرانیان مناسب است؟

در صورت خرید کیف پول از مراجع مطمئن، برای ما ایرانیان نیز مناسب است.

 • کلیدخصوصی

در این کیف پول‌ها به صورت عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه بوده که درون این کیف پول ذخیره خواهد شد.

در ادامه بهترین کیف پول سخت‌افزاری را معرفی می‌کنیم.

کیف پول لجر – Ledger

کیف پول Ledger در دو مدل نانو اکس (Nano X) و نانو اس (Nano S) ارائه شده است.

 نسخه نانو اکس در میان تمامی کیف پول‌ها بالاترین امتیاز را کسب کرده است (۹.۸ از ۱۰ امتیاز).

 این کیف پول بیش از ۱,۸۰۰ رمز ارز را پشتیبانی می‌کند.

برای مدیریت دارایی، ارسال تراکنش، مشاهده موجودی و … می‌توان از نرم‌افزار لجر لایو استفاده کرد.

اتصال این کیف پول به تلفن همراه از طریق بلوتوث امکان‌پذیر است. همچنین می‌توان از کابل برای برقراری ارتباط با لجر لایو نیز استفاده کرد.

قیمت این کیف پول ۱۱۹ یورو بوده که کمی بالاست.

همچنین این کیف پول از شبکه‌های اتریوم، سولانا، کاردانو، بایننس چین، بیت کوین، ترون و بسیاری از شبکه‌های بلاکچین دیگر پشتیبان می‌کند.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال تلفن همراه چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال تلفن همراه برای چه کسانی مناسب است؟ افرادی که دارایی زیادی نداشته و اصطلاحا هولدر رمز ارزها نیستند. این افراد خرید و فروش رمز ارزها را در بازه‌های زمانی کوتاهی انجام می‌دهند و کیف پول تلفن همراه برای آن‌ها مناسب است.

 • امنیت کیف پول

کیف پول‌های تلفن همراه در دسته کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرند و امنیت پایینی دارند. از آن‌جا که در تلفن همراه خود، نرم‌افزارهای دیگری نیز نصب می‌کنید ممکن است یکی از آن‌ها بدافزار بوده و در این صورت دارایی شما به خطر خواهد افتاد.

 • کلید خصوصی

کلید خصوصی در این کیف پول‌ها در هارد تلفن همراه شما ذخیره خواهد شد. این فایل به صورت رمزنگاری شده ذخیره می‌شود. اما اگر کسی رمز عبور شما را بداند، این فایل رمزگذاری شده، رمزگشایی خواهد شد و عبارت بازیابی شما هک خواهد شد. 

 • آیا کیف پول موبایلی برای ایرانیان مناسب است؟

بسیاری از آن‌ها برای ما ایرانیان مناسب هستند. اما برخی از آن‌ها آمریکایی بوده و برای استفاده از آن‌ها باید از VPN استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود از کیف پول‌های آمریکایی و یا آن‌هایی که دسترسی کاربران ایرانی را محدود کرده‌اند، استفاده نکنید. 

تقریبا امنیت تمامی کیف پول‌های تلفن همراه به یک اندازه است. بنابراین برای انتخاب کیف پول، باید محصولات و تعداد شبکه‌هایی که در آن پشتیبانی می‌شود را مد نظر قرار داد. در ادامه چند کیف پول تلفن همراه شناخته شده و ایمن را معرفی می‌کنیم:

کیف پول تراست والت

این کیف پول در سال ۲۰۱۹ توسط کمپانی بزرگ بایننس خریداری شد و اکنون بخشی از اکوسیستم بایننس است. Trust Wallet از جلمه کیف پول‌های چندشبکه‌ای است که از طیف وسیعی از رمز ارزها و شبکه‌های بلاک چین پشتیبانی می‌کند. برای دانلود این کیف پول در نسخه اندروید و IOS به سایت Trust Wallet مراجعه کنید. 

این کیف پول از ۵۳ شبکه بلاک چین و بیش از ۱ میلیون کوین و توکن پشتیبانی می‌کند. تقریبا هر کوین و شبکه‌ای که نیاز دارید در این کیف پول وجود دارد. تراست والت تنها در نسخه تلفن همراه ارائه شده و نسخه دسکتاپ ندارد.

کیف پول اتمیک

از آنجا که کیف پول تراست والت از شبکه کاردانو پشتیبانی نمی‌کند، در نتیجه کیف پول دیگری در این دسته را معرفی خواهیم کرد. Atomic wallet نیز از ۵۰ شبکه بلاک چین و تعداد بسیار زیادی از کوین‌ها و توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.

اتمیک والت نیز در دسته کیف پول‌های چند شبکه‌ای قرار دارد. برای دانلود کیف پول اتمیک والت به سایت آن مراجعه کنید. این کیف پول علاوه بر نسخه تلفن همراه اندروید و آی او اس، نسخه دسکتاپ خود را نیز ارائه داده است. در نتیجه می‌توان آن را روی کامپیوتر نیز نصب کرد.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال دسکتاپ

 • کیف پول ارز دیجیتال دسکتاپ برای چه کسانی مناسب است؟

این کیف پول نیز بیشتر برای تریدرها و افرادی که خرید و فروش رمز ارزهای خود را در بازه‌های زمانی کوتاهتری انجام می‌دهند مناسب است. این کیف پول در مقایسه با کیف پول های موبایلی، قابلیت دسترسی پایین‌تری دارد و همانند موبایل، همواره در دسترس نیست.

 • امنیت کیف پول

از نظر امنیت، کیف پول‌های دسکتاپ و موبایلی مشابه هم هستند و در هر دو نسخه، کلید خصوصی درون سیستم کاربر ذخیره می‌شود. 

 • کلید خصوصی

کلید خصوصی در این کیف پول‌ها یا به صورت عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه و یا به صورت فایل متنی رمزنگاری شده ارائه می‌شود. در هر دو حالت، نسخه‌ای رمزنگاری شده از کلید خصوصی، در سیستم کاربر ذخیره خواهد شد. 

 • آیا کیف پول‌های ارز دیجیتال نسخه دسکتاپ برای ایرانیان مناسب است؟

همانند نسخه تلفن همراه، اگر شرکت ارائه دهنده کیف پول با دسترسی کاربران ایرانی را محدود نکرده باشد، استفاده از این کیف پول‌ها برای ما مناسب است. همانطور که در بخش قبل اشاره شد، کیف پول اتمیک نسخه دسکتاپ خود را نیز ارائه داده است.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال تحت وب

 • این کیف پول برای چه کسانی مناسب است؟

این کیف پول هم برای هولدرها و هم برای تریدرها مناسب است. برای هر بار ورود به این کیف پول باید عبارت بازیابی یا فایلی که نماینده کلید خصوصی است را وارد کرد. یکی از مزیت‌های بزرگ این کیف پول در دسترس بودن آن است. در نسخه موبایل و دسکتاپ شما باید نرم افزار کیف پول را در یک سیستم نصب کنید و اگر به آن سیستم دسترسی نداشته باشید، به کیف پول خود نیز دسترسی نخواهید داشت. اما در نسخه تحت وب، شما با وارد شدن به سایت کیف پول خود را مشاهده خواهید کرد.

 • امنیت کیف پول

امنیت این دسته از کیف پول‌ها کمتر از کیف پول‌های سخت افزاری است و همانند کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ در دسته والت های گرم قرار می‌گیرد.

 • کلید خصوصی

در صورتی که کیف پول متن باز باشد، می‌توان اطمینان داشت که کلید خصوصی کاربر در سرورهای این کیف پول ذخیره نخواهد شد. این کلید خصوصی به صورت عبارت بازیابی بوده و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

 • آیا این کیف پول برای ایرانیان مناسب است؟

بله، برای استفاده از این کیف پول محدودیتی وجود ندارد.

کیف پول مای اتر والت یکی از کیف پول‌های شناخته شده و ایمن برای شبکه اتریوم و توکن‌های ERC-20 است. ما در مقاله‌ای به صورت کامل نحوه ساخت کیف پول مای اتر والت را آموزش داده‌ایم.

نکات امنیتی در استفاده از کیف پول ارز دیجیتال

نکات امنیتی در استفاده از کیف پول ارز دیجیتال

در این بخش، به سراغ نکات مهم و امنیتی که در زمان استفاده از کیف پول‌ها باید آن‌ها را رعایت کنیم را معرفی خواهیم کرد.

امن‌ترین کیف پول کدام است؟

در حال حاضر در میان کیف پول‌های موجود، کیف پول‌های سخت افزاری از بیشترین امنیت برخوردارند. البته ضرب المثل هر چه بیشتر پول بدهی آش می‌خوری نیز در مورد این کیف پول صدق می‌کند؛ زیرا برای دسترسی به این کیف پول باید هزینه ای را پرداخت کنید که در قبال حفظ دارایی‌هایتان ارزشش را دارد.

برای نگهداری رمز ارزها از صرافی استفاده نکنید!

صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال محلی برای خرید و فروش یا تبادل رمز ارزها هستند. بسیاری از افراد تازه وارد به این بازار و همینطور تریدرها، بیشتر دارایی‌های دیجیتال خود را در صرافی‌ها نگهداری می‌کنند. این کار ریسک بسیار بالایی دارد. تفاوتی هم میان صرافی‌های داخلی و خارجی وجود ندارد. متاسفانه هم در صرافی‌های ایرانی و هم در صرافی‌های بین‌المللی شاهد بلوکه شدن دارایی افراد بوده‌ایم. در نتیجه توصیه می‌شود اگر تریدر نیستید، به هیچ عنوان رمز ارزهای خود را در صرافی‌های ذخیره نکنید. برای شناخت بهتر ریسک‌های این کار، مقاله زیر را مطالعه کنید:

مراقب کلید خصوصی خود باشید

بعد از اینکه کیف پول خود را راه اندازی می‌کنید، برخی از کیف پول‌ها کلید خصوصی رمز ارزهایتان را در اختیارتان قرار میدهند و برخی دیگر قرار نمی‌دهند. توصیه می‌شود آن کیف پول‌هایی در اولویت باشد که کلید خصوصی را در اختیارتان می گذارد؛ زیرا کلید خصوصی به معنی داشتن دسترسی به دارایی‌هایتان است. اگر کلید خصوصی کیف پولتان را داشته باشید، در صورتی که آن کیف پول به هر دلیلی مفقود یا از دسترستان خارج شد، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول دیگری بازیابی کنید. 

برخی دیگر از کیف پول‌ها هستند که کلید خصوصی آدرس‌ها را در اختیارتان قرار نمی‌دهند ولی شرکت ارائه دهنده آن کیف پول نیز به کلیدهای خصوصی شما دسترسی ندارند و کلیدهای خصوصی شما در فضای عمومی مانند موبایل، لپ تاپ، تبلت و… ذخیره می شود. این کیف پول‌ها نیز ایمن هستند.

معمولا اکثر کیف پول‌ها، مخصوصا کیف پول های چند شبکه‌ای (Multi assets)، در هنگام ساخت کیف پول عباراتی را تحت عنوان عبارات بازیابی یا seed در اختیارتان قرار می‌دهند که حتما باید آن کلمات را در جای امنی یادداشت کنید. فراموش نکنید در دست داشتن آن عبارات به معنی در دسترس داشتن ارزهای دیجیتال شماست. شما می‌توانید با در اختیار داشتن این عبارات، به ارزهای دیجیتال خود در کیف پول دیگری که از این عبارات پشتیبانی می‌کنند، دسترسی داشته باشید. 

کیف پول ارز دیجیتال را از سایت‌های رسمی و معتبر دانلود کنید

همواره در هر کجای دنیا سودجویانی هستند که از عدم آگاهی مردم در جهت اهداف خود سوءاستفاده می‌کنند. ممکن است بسیاری از سایت‌ها، کیف پول‌هایی ارائه کنند که از امنیت کافی برخوردار نباشد و یک نسخه از کلید خصوصی شما را در اختیار داشته باشند و به محض اینکه به آدرس آن کیف پول ارز دیجیتال ارسال کردید، با در اختیار داشتن کلید خصوصی‌تان تمامی ارزهای دیجیتالتان را می‌دزدند. بنابراین برای استفاده از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال و همچنین دانلود آنها، از سایت‌ها و مراجع معتبر استفاده کنید.

 نگهداری کلیدهای خصوصی بر روی دستگاه شما

شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی که یک کیف پول امن باید داشته باشد، این است که کلیدهای خصوصی شما را بر روی دستگاه شما (موبایل، کامپیوتر و یا کیف پول سخت افزاری) ذخیره کند نه بر روی سرورهای خودش. در واقع می‌توان گفت که وقتی شما به کلید خصوصی دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی نداشته باشید، تنها مالک آن‌ها نیستید و دارایی‌های شما همواره در معرض خطراتی مثل هک شدن، سرقت، بلوکه شدن و … هستند.

در برخی از کیف پول‌ها شما اصلا به کلیدهای خصوصیتان دسترسی ندارید مانند کیف پول‌های صرافی ها که در معرض بیشترین خطر قرار دارند اما در عوض برای شما سهولت در مبادله با سایر ارزها را فراهم می‌کنند. اما بعضی از کیف پول‌ها، به شما یک کنترل نصفه و نیمه بر روی داراییتان می‌دهند، یعنی ارزهای دیجیتالتان در کنترل ۱۰۰ درصدی شما نیست و شرکت سازنده کیف پول هم می تواند به دارایی های شما دسترسی داشته باشد. اکثر کیف پول های نسخه وب مانند BTC.com و یا Blockchain.info از این نوعند. 

دسته سوم هم کیف پول‌هایی  هستند که کلیدهای خصوصی شما را فقط بر روی دستگاه شما به صورت رمزنگاری شده ذخیره می‌کنند. امنیت این نوع کیف پول ها دیگر کاملا به میزان امن بودن دستگاه شما بستگی دارد.

متن باز (Open Source) بودن

یک پروژه متن باز پروژه ای است که همه به کدهای نرم افزاری آن دسترسی دارند و می‌توانند آن‌ها را مطالعه کنند و حتی در توسعه آن مشارکت داشته باشند. این ویژگی در زمان انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا در مورد کیف پول‌هایی که متن باز نیستند بررسی صحت ادعاهای سازنده کیف پول امری دشوار و بعضا نشدنی است و شما نمی‌توانید اطمینان حاصل کنید که یک کیف پول متن باز نباشد، در عمل چه کارهایی را در پشت پرده انجام می دهد. البته اکثر کیف‌پول های متن باز هم قسمتی از کدهایشان را به منظور امنیت بیشتر افشا نمی‌کنند.

پشتیبانی از قابلیت HD Wallet

 کیف پول‌هایی که دارای قابلیت HD Wallet هستند بر اساس عبارات بازیابی که در ابتدا می‌سازند می توانند بی‌نهایت کلید خصوصی و آدرس متناظر با آن تولید کنند و شما برای بازیابی تمام کلیدهای خصوصی ساخته شده توسط آن کیف پول فقط به عبارات بازیابی نیاز دارید. کیف پول‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند قادرند برای هر تراکنش جدید یک کلید خصوصی و آدرس عمومی جدید تولید کنند. این ویژگی هم باعث افزایش حریم خصوصی و هم امنیت بیشتر دارایی‌هایتان می‌شود. امروزه اکثر کیف پول‌های رایج مانند لجر، ترزور، اتمیک والت و الکتروم از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند.

پشتیبانی از تراکنش‌های Segwit

این قابلیت مربوط به بیت کوین و کوین‌های مشتق شده از اولین رمز ارز دنیاست و با یک سافت فورک به شبکه بیت کوین اضافه شد. تراکنش‌های Segwit نسبت به تراکنش‌های سنتی حجم کمتری از بلاک را اشغال می‌کنند و به همین دلیل این تراکنش‌ها کارمزد کمتری نسبت به تراکنش‌های سنتی دارند. در حال حاضر تنها برخی از کیف پول‌ها مانند الکتروم و بیت پی از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند و تراکنش‌های آن‌ها از نوع Segwit است. 

قابلیت ایجاد آدرس های چند امضایی (Multi Signature)

در کیف پول‌هایی  که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند شما می‌توانید آدرس‌هایی ایجاد کنید که برای خرج کردن دارایی‌های موجود در آن به جای یک امضای دیجیتال به چند امضای دیجیتال نیاز داشته باشد. در این نوع کیف پول‌ها شما تعیین می‌کنید که آدرس ساخته شده چند امضایی باشد و برای خرج کردن از آن به چند امضا نیاز باشد (m امضا از n امضا). مثلا می‌توانید یک آدرس ۳ امضایی ایجاد کنید که برای خرج کردن از آن به ۲ امضا از ۳ امضا نیاز داشته باشد.

حال این امضاها می توانند متعلق به یک یا چند شخص باشد. این ویژگی علاوه بر موارد استفاده فراوانی که در آدرس‌های مشترک بین چند نفر می‌تواند داشته باشد، می‌توان با استفاده از آن امنیت آدرس‌های متعلق به یک نفر را هم تا حد زیادی افزایش داد. به این ترتیب که فرض کنید شما می‌توانید دارایی‌هایتان را بر روی یک آدرس دو امضایی ذخیره کنید که برای خرج کردن از آن نیاز به دو امضای دیجیتال جداگانه که کلیدهای خصوصی مرتبط به آن ها در دو دستگاه جداگانه نگهداری می شوند، داشته باشد. به این ترتیب اگر شخصی از یکی از این کلیدهای خصوصی مطلع شود، دیگر نمی‌تواند دارایی‌های شما را به سرقت ببرد. از جمله کیف پول‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند می‌توان به کیف پول دسکتاپ Electrum اشاره کرد که طیف وسیعی از این قابلیت ها را پوشش می‌دهد.

رمز عبور دو مرحله ای 2FA

در کیف پول‌هایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند در هنگام درخواست انجام تراکنش باید یک رمز یکبار مصرف را هم وارد کنید که این رمز یا به موبایل شما پیامک می‌شود و یا از طریق سرویس‌هایی مانند Google Authenticator ایجاد می‌شود.

 این رمزهای دو مرحله‌ای باعث افزایش امنیت حساب شما می‌شوند ولی باید این نکته را در نظر بگیرید که تا کنون هنوز یک راهکار کاملا غیر‌متمرکز برای این سرویس‌ها ایجاد نشده است و این سرویس‌ها تماما توسط شرکت های متمرکز پشتیبانی می‌شوند که می‌تواند خطرات دیگری به همراه داشته باشند. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ پورتفولیو ارز دیجیتال

 • بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران کدام است؟

بهترین کیف پول برای ما ایرانیان، کیف پولی است که کلید خصوصی یا عبارت بازیابی را در اختیار ما قرار دهد. در چنین حالتی حتی در صورت تحریم و اعمال ممنوعیت از سوی کیف پول، می‌توانیم دارایی‌های خود را در کیف پول دیگری بازیابی کنیم.

 • بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید و آیفون چیست؟

تراست والت و اتمیک از جمله کیف پول‌هایی هستند که در نسخه تلفن همراه عرضه شده‌اند و از هر دو سیستم عامل Android و IOS نیز پشتیبانی می‌کنند.

 • چند نوع کیف پول ارز دیجیتال داریم؟

به طور کلی کیف پول‌های ارز دیجیتال به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سرد کلید خصوصی را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند؛ در حالی که کیف پول‌های گرم آن را به صورت آنلاین ذخیره می‌کنند.

 • قیمت کیف پول ارز دیجیتال چقدر است؟

از میان کیف پول‌های ارز دیجیتال، تنها کیف پول‌های سخت افزاری رایگان نبوده و برای استفاده باید آن‌ها را خریداری کرد. قیمت این کیف پول‌های عموما بین ۵۰ تا ۱۲۰ دلار است.

سخن پایانی

این مقاله به معرفی بهترین کیف پول ارز دیجیتال اختصاص یافت. هر کاربر بنا به نیازها و مدل سرمایه‌گذاری خود در بازار رمز ارزها، کیف پول خود را انتخاب خواهد کرد. مثلا برای یک تریدر استفاده از کیف پول سخت افزاری انتخاب درستی نیست، علی رغم اینکه امنترین روش باشد. برای انتخاب والت مورد نظر خود از میان کیف پول موبایلی، دسکتاپ، کیف پول تحت وب و همچنین wallet های سخت افزاری، باید نیازهای خود در این بازار را بدانید و با اطلاع از ویژگی هر کدام از این کیف پول‌ها، بهترین کیف پول ارز دیجیتال که برایتان مناسب است را انتخاب کنید. همچنین ما ایرانیان باید در زمان انتخاب کیف پول رمز ارز، به تحریم‌های اقتصادی و ممنوعیت‌های احتمالی نیز توجه کنیم.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

15 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا