آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال؛ بخش اول: آشنایی با مفاهیم

تریدر های ارز دیجیتال چندین ابزار برای ارزیابی بازار در اختیار دارند. یکی از این ابزارها رویکردی است که با نام تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) شناخته می‌شود. با استفاده از این روش، تریدرها می‌توانند درک بهتری از احساسات بازار داشته باشند و روندهای برجسته در بازار را شناسایی کنند. از این داده‌ها می‌توان برای پیش بینی‌های عالمانه‌تر و تریدهای منطقی‌تر استفاده کرد. تحلیل تکنیکال تاریخ یک کوین را با نمودار قیمت و حجم ترید مورد بررسی قرار می‌دهد و کاری به این ندارد که کوین یا پروژه چه کار می‌کند و چه هدفی در آینده دارد.

بر خلاف تحلیل تکنیکال، در تحلیل بنیادین (فاندامنتال) بیشتر تمرکز بر این است که یک کوین بیش از حد خود ارزش دارد یا زیر قیمت واقعی خود است. در تحلیل‌های فاندامنتل غالبا تیم پروژه، اهداف بلندمدت و میزان عملی شدن طرح مورد بررسی قرار میگیرد.

برای دستیابی به درک بهتری از تحلیل تکنیکال، لازم است که ایده‌های بنیادین تئوری Dow را دانست چرا که تحلیل تکنیکال بر اساس آن شکل گرفته است:

۱. در تحلیل تکنیکال، قیمت همه چیز بازار را نشان می‌دهد. همه جزئیات موجود، قبلی و آینده در قیمت لحظه‌ای یک دارایی ادغام شده‌اند. در ارتباط با بازار بیت کوین و ارز دیجیتال، این متشکل از متغیرهای متعددی مانند تقاضای حال، گذشته و آینده و هر نوع قانون گذاری است که بازار کریپتو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. قیمت موجود، پاسخی به تمام جزئیات حال حاضر است که شامل انتظارات و دانش هر کوینی است که در بازار ترید می‌شود. اهل فن آنچه را که قیمت در مورد احساسات بازار نشان می‌دهد، تعبیر می‌کنند و پیش بینی‌های محاسبه شده و عاقلانه‌ای در مورد آینده قیمت می‌دهند.

۲. از نگاه تحلیلگران تکنیکال، حرکت قیمت‌ها تصادفی نیست. بلکه آنها اغلب از روندها تبعیت می‌کنند که این روندها ممکن است بلندمدت یا کوتاه مدت باشند. بعد از این که روند توسط یک کوین شکل داده شد، احتمال این که به دنباله‌روی از آن روند بپردازد بیشتر از احتمال مخالفت با آن روند است. تریدرهای تکنیکال سعی می‌کنند روندها را تشخیص دهند و با استفاده از تحلیل تکنیکال از آن روندها سود ببرند.

۳. چه چیزی مهم‌تر از چرا است. در تحلیل تکنیکال تریدرهای تکنیکال بیشتر بر قیمت یک کوین متمرکزند تا هر متغیری که حرکت را در آن قیمت ایجاد می‌کند. اگرچه جنبه‌های متعددی می‌توانند بر قیمت یک کوین برای حرکت در جهت خاصی تاثیرگذار باشند اما تریدرهای تکنیکال قاطعانه عرضه و تقاضا را مورد بررسی قرار می‌دهند.

۴. در تحلیل تکنیکال تاریخ تکرار خواهد شد. پیش بینی روانشناسی بازار امکان پذیر است. تریدر ها وقتی با محرک‌های مشابه مواجه می‌شوند، با استفاده از تجربه گذشته واکنش نشان می‌دهند.

خطوط روند (Trend Line) در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال تحلیل فاندامنتال ترید ارز دیجیتال بیت کوین خط روند نمودار

خط روند یا جهت معمولی که یک کوین به سمت آن می‌رود، معمولا می‌تواند مهم‌ترین فاکتور را برای تریدرهای ارز دیجیتال داشته باشد. در عمل، جدا کردن این روندها مشکل‌تر از گفتار است.

دارایی‌های کریپتو ممکن است اساسا دارای نوسان باشند و نگاه کردن به یک نمودار قیمت ارز دیجیتال یا بیت کوین در تحلیل تکنیکال، احتمالا مجموعه‌ای از فراز و نشیب‌ها را افشا می‌کند که یک الگوی خطی را شکل می‌دهد. با در نظر گرفتن این مورد، تریدرهای تکنیکال می‌فهمند که آنها می‌توانند از نوسانات چشم پوشی کنند و یک روند صعودی را با دیدن قله‌های قیمتی بلندتر (Higher High) و برعکس یک روند نزولی (Lower Low) را با مشاهده مجموعه‌ای از کف قیمت‌های پایین‌تر شناسایی کنند.

علاوه بر آن روندهایی نیز وجود دارند که در یک گستره خاص حرکت رفت و برگشت انجام می‌شود. در این گونه موارد، کوین حرکت صعودی و یا نزولی در جهتی خاص ندارد که اصطلاحا به آن بی‌روند (Range) شدن قیمت می‌گویند. تریدرها باید توجه داشته باشند که روند ها به شکل های مختلفی می‌آیند از جمله روندهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت.

 وقتی که در تحلیل تکنیکال خطوط روند را ترسیم می‌کنید باید دقیق باشید. چگونه؟

با ملاحظه هر کندل متوجه می‌شوید که پایین‌ترین قیمت آن به عنوان L در میله بالایی نشان داده شده است و یا اگر جهت به سمت پایین باشد، بالاترین قیمت یعنی H در نظر گرفته می‌شود. خط خود را دقیقا در آنجا قرار دهید. حال خط را ادامه دهید تا کندل بعدی را در روند قطع کند، همین روند را ادامه دهید و L را دقیقا برای آن کندل بررسی کنید. اکنون به اصلاح خط خود بپردازید.

مرحله آخر این است که با استفاده از تنظیمات خط، به ادامه خودکار خط بپردازید. در این حالت خط به سمت مطلوب (احتمالا سمت راست) توسعه می‌یابد. این توضیح برای نمودارهای Coinigy بود، اما با پلتفرم‌های دیگر نیز به خوبی کار می‌کند.

سطوح مقاومت و حمایت (Support and Resistance)

تحلیل تکنیکال تحلیل فاندامنتال ترید ارز دیجیتال بیت کوین خط روند نمودار

در تحلیل تکنیکال علاوه بر خطوط روند، خطوطی افقی نیز وجود دارند که سطوح مقاومت و حمایت را نشان می‌دهند. با شناسایی ارزش این سطوح، می‌توانیم در مورد عرضه و تقاضای اخیر کوین نتیجه گیری کنیم.

در سطح حمایت، به نظر می‌رسد که تعداد قابل توجهی از تریدرها مایل به خرید کوین هستند؛ یعنی آنها اعتقاد دارند که قیمت در این سطح کنونی پایین است و بنابراین به دنبال خرید در آن قیمت هستند. زمانی که کوین به آن سطح نزدیک شد، سطحی از خریداران ایجاد می‌شود. این تقاضای عظیم معمولا نزول را متوقف می‌کند و گاهی اوقات حتی حرکت آنی را به روند صعودی تغییر می‌دهد.

سطح مقاومت دقیقا بر عکس این است؛ ناحیه‌ای که بسیاری از فروشندگان صبورانه منتظر آن هستند و در واقع یک سطح عرضه عظیم را شکل می‌دهد. هر زمانی که کوین به آن سقف می‌رسد، با عرضه بسیار مواجه می‌شود و قیمت برمی‌گردد.

اغلب در بین سطوح مقاومت و حمایت است که خرید و فروش رخ می‌دهد. در این حالت، در اطراف خطوط حمایت خرید انجام می‌شود و در اطراف خطوط مقاومت اقدام به فروش می‌شود. این موقعیت در تحلیل تکنیکال، معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که حرکت جانبی شناسایی شده باشد.

پس در زمان شکستن یک خط مقاومت یا حمایت چه چیزی رخ می‌دهد؟ به احتمال زیاد این امر حاکی از تقویت روند فعلی است. زمانی که سطح مقاومت تبدیل به سطح حمایت شود، این قضیه بیشتر تایید خواهد شد و مدتی بعد از شکست، از بالا تست می‌شود.

زمانی که یک خط روند در طول زمان هم نقش حمایت و هم مقاومت را ایفا می‌کند، به آن خط Level می‌گویند

توجه داشته باشید که برخی از شکست‌ها (Breakout) واقعی هستند و برخی از آنها دروغین (Fakeout)؛ که در این مواقع روند اصلی تغییر نمیکند. بنابراین ما باید از اندیکاتورهایی مانند حجم ترید برای شناسایی روند استفاده کنیم.

میانگین‌های حرکت (Moving Average)

تحلیل تکنیکال تحلیل فاندامنتال ترید ارز دیجیتال بیت کوین خط روند نمودار

یکی دیگر از ابزارهای مهم تحلیل تکنیکال برای ارزهای دیجیتال، میانگین حرکت (Moving Average) است که شناخت روند را بسیار راحت می‌کند.

میانگین حرکت بر اساس میانگین قیمت کوین در میان دوره‌ای معین عمل می‌کند. به عنوان مثال، میانگین حرکت یک روز خاص بر طبق قیمت آن کوین برای قیمت ۲۰ روز قبل از آن  محاسبه می‌شود. با میانگین گرفتن از تمام این قیمت‌های گذشته، یک خط ایجاد می‌شود.

در تحلیل تکنیکال، شناسایی شاخص میانگین حرکت نمایی (EMA) نیز مهم است که این میانگین حرکت در محاسبات خود ارزش بیشتری برای قیمت چند روز گذشته قائل می‌شود. به عنوان مثال، ضریب محاسباتی پنج روز تجاری گذشته در EMA، دو برابر ضریب ده روز قبل است.

در نمودار بالا یک مثال عملی را مشاهده می‌کنیم: اگر یک میانگین حرکت ۱۰ روزه، میانگین حرکت ۳۰ روزه قطع کند، این ممکن است حاکی از یک روند صعودی باشد.

حجم ترید (Volume)

تحلیل تکنیکال تحلیل فاندامنتال ترید ارز دیجیتال بیت کوین خط روند نمودار

در تحلیل تکنیکال، حجم معاملات (Trade Volume) نقش مهمی در شناسایی روندها بازی می‌کند. روندهای برجسته، معمولا همراه با حجم ترید بالا هستند و این در حالی است که روندهای ضعیف همراه با حجم ترید پایین هستند.

وقتی قیمت یک کوین پایین می‌رود، توصیه می‌شود که حجم ترید نیز همراه با این نزول مورد بررسی قرار گیرد. یک روند صعودی بلندمدت، با حجم بالایی از خریدها و حجم پایینی از فروش‌ها همراه است.

هر از گاهی باید به بررسی حجم معاملاتی پرداخت. اگر در خلال افزایش قیمت‌ها، حجم کاهش یابد، روند صعودی احتمالا به پایان خود نزدیک شده است. در روندهای نزولی نیز برعکس این قضیه اتفاق می‌افتد.

تنها متکی بر تحلیل تکنیکال نباشید

تریدرها می‌توانند با استفاده از تحلیل تکنیکال روندها و احساسات بازار را شناسایی کنند. همچنین با استفاده از تحلیل تکنیکال ، آنها تصمیم‌گیری عاقلانه‌تری برای سرمایه گذاری خواهند داشت.

یک نکته مهم در این نوع تحلیل وجود دارد که باید مورد توجه قرار داد:

تحلیل تکنیکال یک روش عملی است که قیمت‌های گذشته و حجم ترید کوین‌های معینی را می‌سنجد. زمانی که تصمیم ورود به یک معامله را داریم، توصیه نمیشود که تنها متکی بر تحلیل تکنیکال باشیم. مخصوصا در حوزه کریپتو که حوزه ای است پر از اخبار و حواشی. تحلیل های فاندامنتال تاثیر برجسته‌ای بر بازار دارند که از جمله این عوامل می‌توان قوانین، گواهی نامه‌های ETF، هش استخراج و غیره را نام برد. تحلیل تکنیکال از چنین عامل‌هایی غافل است و نمیتواند انها را پیش بینی کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که تحلیل تکنیکال را با تحلیل بنیادین ترکیب کرده و با استفاده از هر دوی آنها تصمیم‌های عاقلانه برای سرمایه گذاری بگیرید.

تحلیلگری که برای خرید کوین خاصی بر اساس تحلیل بنیادین تصمیم گیری می‌کند، از تحلیل تکنیکال می‌تواند برای پیدا کردن نقطه مناسب برای ورود استفاده کند و سودآوری و بازگشت سرمایه خود را استحکام بخشد.

از تئوری تا پیاده سازی: چگونه شروع کنیم و چگونه روندها را شناسایی کنیم؟

برای شروع، نیاز به یک ابزار تجزیه و تحلیل داریم که سریعا و به آسانی نمودارها را رسم کند. می‌توان از نمودارهای موجود در صرافی‌های کریپتو بهره جست، اما آنها خطوط روند را ندارند و تنها شاخص‌های جزئی را فراهم می‌کنند.

TradingView سرویسی معروف برای نمودار و چارت است که گستره وسیعی از انتخاب‌ها را در دسترس قرار می‌دهد. اکثر امکانات آن رایگان است و برای بهره گرفتن از تمامی‌امکانات می‌توانید در اشتراک پولی آن ثبت نام کنید.

Coinigy یک سرویس جامع نمودار را برای همه کوین‌ها و صرافی‌ها فراهم می‌کند. می‌توانید در آن ثبت نام کنید و از ۳۰ روز عضویت رایگان بهره بگیرید.

راهنمای حاضر مفاهیم اصلی تحلیل تکنیکال را در حیطه کریپتو ارائه داده است. توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید تحلیل تکنیکال را پیاده کنید، در زمینه شاخص‌ها، سطوح فیبوناچی، الگوها و غیره به دانش خود عمق و وسعت بخشید.

آخرین به روز رسانی:‌ ۱۳۹۹/۳/۸


54321
امتیاز 4.6 از 26 رای

منبع cryptopotato
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
فتحی وب

با سلام و احترام اینجانب افشین فتحی مرام از مطالب خوبی که برای همگان قرار دادید تشکر میکنم با اجازه شما قسمتی از مطالب شما را جهت مجموعه کتابهایی که تحت عنوان پکیج جامع آموزش بورس برای معرفی و یادگیری خرید و فروش سهام در بورس و کسب درآمد از این طریق برای عموم تدارک دیده ام استفاده کردم البته این مجموعه کتب تا کنون استقبال نشده و فروش نداشته ام اما اگر این کتاب های پی دی اف را که خودم از سطح اینترنت و تجربه خودم و با ترجمه جمع آوری کرده ام را خریداری کنند و استقبال… بیشتر بخوانید »

سارو فاتحي

بسيار عالي

افشین

سلام تیم میهن بلاکچین

عالی بود دستتون درد نکنه.
امیدوارم بخش های بعدی رو هر چه زودتر در دسترس عموم قرار دهید⚘

هژبر فرخی اردکانی

خیلی ساده و مفید بود..بیزحمت قسمت های بعدی رو هم زودتر منتشر کنید. ممنون