نصف شدن پاداش استخراج یا هاوینگ (Halving) به چه معناست؟ + ویدیو

آیا می‌دانید هاوینگ (Halving) بیت کوین به چه معناست؟ آیا می‌دانید چه زمانی هاوینگ رخ می‌افتد؟ آیا می‌دانید هاوینگ چه تاثیری بر روی قیمت بیت کوین (Bitcoin) می‌گذارد؟پاسخ تمام این سوالات را در این ویدئو خواهید یافت!

نصف شدن پاداش استخراج یا هاوینگ چیست؟

در سال ۲۰۰۹، بیت‌کوین توسط ساتوشی ناکاموتو خلق شد. ناکاموتو برای توزیع بیت کوین روش جدیدی ابداع کرد.

این روش که با نام ماینینگ یا استخراج بیت کوین شناخته می‌شود، به افراد برای تایید تراکنش‌های جدید در بلاک‌های جدید بلاک چین، بیت‌کوین پاداش می‌دهد. تایید این تراکنش‌ها بر اساس محاسبات کامپیوتری اتفاق می‌افتند. زمانی که بیت کوین به دنیا معرفی شد، پاداش هر بلاک، ۵۰ بیت کوین بود.

اما ساتوشی ناکاموتو؛ قانونی در پروتکل بیت کوین تعریف کرد که طبق این قانون:

پس از ماینینگ هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک که تقریبا ۴ سال طول می‌کشد، پاداش استخراج نصف می‌شود. این اتفاق، هاوینگ نام دارد.

هاوینگ اول در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد، که تا بلاک شماره ۲۱۰۰۰۰ پاداش استخراج ۵۰ بیت‌کوین بود؛ اما این پاداش از بلاک شماره ۲۱۰۰۰۱ به ۲۵ بیت کوین تقلیل یافت.

هاوینگ دوم در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد، که به همین صورت تا بلاک شماره ۴۲۰۰۰۰ پاداش ۲۵ بیت‌کوین بود، و از بلاک شماره ۴۲۰۰۰۱ پاداش به ۱۲.۵ بیت‌کوین کاهش یافت.

نصف شدن پاداش استخراج یا همان هاوینگ ، تا حدود سال ۲۱۴۰ میلادی طول خواهد کشید؛ یعنی زمانی که تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین ماین شوند.

چرا این اتفاق می‌افتد؟

سوالی که برای مردم پیش می‌آید این است که چرا پاداش استخراج در طول سالیان یکسان نمی‌ماند؟

پاسخ این سوال را باید در قانون عرضه و تقاضا جستجو کرد؛ اگر کوین‌ها سریع ماین شوند و محدودیتی برای تعداد آنها وجود نداشته باشد، ما تعداد بیشماری بیت‌کوین در گردش خواهیم داشت که عملا قیمت بسیار پایینی دارند.

ویتالیک بوترین، خالق و توسعه دهنده ارشد اتریوم، در مجله بیت کوین نوشته:

علت اصلی هاوینگ، کنترل تورم است.

یکی از اشتباهات اساسی در ارزهای فیات این است که آنها توسط بانک‌های مرکزی کنترل می‌شوند. این بانک‌ها مجازند که هر تعداد ارز و اسکناسی که صلاح می‌بینند را چاپ کنند. مشکل در اینجاست که اگر ارز بیش از حد چاپ شود، بر اساس قانون عرضه و تقاضا، ارزش آن به سرعت افول می‌کند.

بیت کوین از طرف دیگر، مانند طلا است. از این منظر که فقط مقدار محدودی طلا در دنیا وجود دارد و با هر گرم طلایی که استخراج می‌شود، استخراج این کالا سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

همین محدود بودن، به ما ارزش طلا را نشان می‌دهد؛ طلا توانسته خودش را به عنوان یک وسیله مبادلات بین‌المللی ثابت کند و ارزش خود را به مدت ۶۰۰۰ سال حفظ کند.

در زمان هاوینگ چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین می‌افتد؟

پاسخ این سوال این است: هیچ کس نمی‌داند!

یک هفته پس از هاوینگ سال ۲۰۱۶، هیچ اتفاق خاصی برای قیمت بیت‌کوین نیافتاد. در زمان هاوینگ، قیمت بیت‌کوین ۶۵۰ دلار بود و یک هفته پس از آن، بیت کوین به قیمت ۶۷۵ دلار رسید که تغییر چشمگیری نیست.

افزایش قیمت بیت‌کوین در بازه زمانی بین سه ماه الی ۱ سال پس از هاوینگ اتفاق افتاد.

یک سال قبل از این اتفاق، قیمت بیت‌کوین ۳۰۰ دلار بود و سه ماه قبل از هاوینگ، قیمت به ۴۳۰ دلار رسید.

البته تمام این موارد به خیلی چیزها بستگی داشت؛ مثلا توجه رسانه‌ها به بیت کوین، افزایش اطلاعات و آگاهی مردم نسبت به این ارز دیجیتال، افزایش نمایی رشد ICO ها و کوین‌های جدید در بازار، قانون‌گذاری و ایجاد محدودیت‌ها توسط دولت‌ها، عرضه اوراق مشتقه و قراردادهای آتی، درها را به روی سرمایه‌گذاری‌های جدی و رسمی باز کرد.

نکته مهمی که باید مدنظر داشته باشیم این است:

بیت کوین برای ارزشمند بودن طراحی شده؛ اول به خاطر تعداد محدود آن (۲۱ میلیون) و دوم، به دلیل کاهش سرعت توزیع بیت کوین توسط پروسه هاوینگ.

ارزهای دیجیتالی که در مدل اجماعشان از الگوریتم POW استفاده می‌کنند و یا اصطلاحا قابل استخراج هستند، به ماینرهای شبکه که از ظرفیت پردازش دستگاه‌های خود در راستای پردازش تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه استفاده می‌کنند، مقادیر مشخصی از آن کوین به عنوان پاداش استخراج می‌دهد. حال در برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین میزان این پاداش استخراج در بازه‌های زمانی مشخصی نصف می‌شود، به این پدیده نصف شدن پاداش استخراج یا هاوینگ گفته می‌شود.

تاثیر هاوینگ بر روی قیمت کوین

قیمت تمام ارزهای دیجیتال در بازارهای آزاد آن یعنی صرافی‌ها (مثل Binance) و بر اساس میزان عرضه و تقاضا در این بازارها تعیین می‌شود. مانند سایر دارایی‌ها با افزایش تقاضا برای یک ارز دیجیتال، قیمت افزایش می‌یابد و با کاهش آن قیمت هم کاهش می‌یابد. تقاضا عاملی است که از سوی جامعه معامله‌گران مشخص می‌شود.

اما میزان عرضه در ارزهای دیجیتال مکانیزم‌های متفاوتی دارند. یک مدل مرسوم مانند بیت کوین و لایت کوین به این صورت است که میزان عرضه کوین‌های جدید، از قبل در کدهای نرم‌افزاری تعیین شد‌ه‌اند و افراد جامعه نمی‌توانند تغییری در آن ایجاد کنند.

در این کدها، علاوه بر این که میزان پاداش استخراج هر بلاک جدید تعیین شده، میزان این پاداش بعد از استخراج تعداد مشخصی بلاک در بلاک چین آن کوین نیز مشخص شده که میزان پاداش کاهش یابد یا نصف شود.

از آنجاکه محل عرضه کوین‌های جدید در این نوع ارزهای دیجیتال از همین پاداش‌های استخراج است، با کاهش میزان پاداش استخراج، در واقع میزان عرضه آن کوین کاهش می‌یابد.

کاهش عرضه در مدل‌های اقتصادی، معمولا باعث افزایش قیمت می‌شود؛ دلیل آن هم این است که بعد از کاهش عرضه کوین جدید در نتیجه هاوینگ ، تعداد کوین کمتری برای تامین تقاضای خریداران وجود خواهد داشت. در واقع، چون تعداد نهایی کوین در کد‌ها محدود شده است، آن کوین کمیاب‌تر می‌شود؛ بنابراین قیمت آن افزایش می‌یابد.

هاوینگ بیت کوین

پروتکل بیت کوین به این صورت تعریف شده است که در ابتدای ایجاد بلاک چین آن، پاداش استخراج هر بلاک جدید برای ماینر ۵۰ بیت کوین باشد و بعد از استخراج ۲۱۰۰۰۰ بلاک این پاداش نصف شود؛ اگر مدت زمان میانگین استخراج هر بلاک ۱۰ دقیقه باشد، این تعداد بلاک بعد از ۴ سال استخراج می‌شود.

اگر هاوینگ را به همین ترتیب (۴ سال یک بار) ادامه دهید، حدودا تا سال ۲۱۴۰ پاداش استخراج بلاک جدید تقریبا به صفر خواهد رسید؛ در آن زمان، اگر تعداد تمام بیت کوین‌های ماین شده در طول این ۱۳۰ سال را با هم جمع کنید، به عدد ۲۱ میلیون که تعداد نهایی بیت کوین‌هاست، خواهید رسید.

هاوینگ در سایر کوین‌ها

این مکانیزم در بسیاری از کوین‌های دیگری که بلاک چین آنها الهام گرفته از بلاک چین بیت کوین است هم دیده می‌شود؛ هر چند میزان پاداش‌ها، مدت زمان استخراج بلاک جدید و فرآیند کاهش پاداش استخراج بلاک جدید در آنها ممکن است متفاوت باشد.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۹


54321
امتیاز 4.5 از 8 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر