مبتدی مقالات

تاریخچه هاوینگ بیت کوین از گذشته تا کنون؛ تاثیر هاوینگ بر قیمت چگونه است؟

هاوینگ بیت کوین در دنیای ارزهای دیجیتال، به یکی از مهمترین اتفاقات تبدیل شده است که همگان چشم به آن دوخته و منتظر تاثیر آن بر قیمت BTC هستند. طبیعتا تغییر در قیمت بیت کوین،‌ دیگر ارزهای دیجیتال را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد و طی سال‌های گذشته، چرخه‌های قیمتی شکل گرفته در کریپتوکارنسی،‌ ارتباط نزدیکی با هاوینگ داشته است. افراد و شرکت‌های زیادی،‌ با توجه به زمان رخ دادن هاوینگ اقدام به برنامه‌ریزی برای آينده‌شان می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا تاریخچه هاوینگ بیت کوین و اثر آن بر قیمت را پس از اشاره مختصر به این هاوینگ بیت کوین چیست، بررسی کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین و ATHهای ثبت شده

تاریخچه هاوینگ بیت کوین و اثر آن بر قیمت
منبع: blockbuild.africa
 • ۲۰۰۹/۰۱/۰۳ : ایجاد اولین بلاک بیتکوین
 • ۲۰۱۲/۱۱/۲۸ : اولین هاوینگ بیتکوین و رسیدن پاداش بلاک از ۵۰ به ۲۵ BTC
 • ۲۰۱۳/۱۱/۲۹ : ثبت ATH بیتکوین در قیمت حدود ۱۱۰۰ دلار
 • ۲۰۱۶/۰۷/۰۹ : دومین هاوینگ بیتکوین و رسیدن پاداش بلاک از ۲۵ به ۱۲.۵ BTC
 • ۲۰۱۷/۱۲/۱۸ : ثبت ATH بیت کوین در قیمت حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار
 • ۲۰۲۰/۰۵/۱۱ : سومین هاوینگ بیت کوین و رسیدن پاداش بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ BTC
 • ۲۰۲۱/۱۱/۱۰ : ثبت ATH بیتکوین در قیمت حدود ۶۸٬۰۰۰ دلار
 • ۲۰۲۴/۰۴ :‌ زمان پیش‌بینی شده برای هاوینگ چهارم بیت کوین

هاوینگ چیست؟

هاوینگ (Halving) همان‌طور که از اسمش پیداست، با نصف کردن ارتباط دارد. همانطور که می‌دانید تولید بیت‌کوین‌های جدید در فرآیندی به نام ماینینگ اتفاق می‌افتد. ماینرها با اختصاص دادن توان پردازشی به شبکه بیتکوین، در تامین امنیت و فرآیند ایجاد بلاک‌ها مشارکت می‌کنند. در ازای این کار،‌ در هر بلاک تعدادی BTC جدید تولید شده و به عنوان پاداش به ماینر می‌رسد.

طبق قاعده هاوینگ که در پروتکل بیتکوین تعریف شده است، پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک،‌ پاداش ماینرها نصف می‌شود. با توجه به زمان متوسط ۱۰ دقیقه‌ای برای ایجاد هر بلاک، ایجاد ۲۱۰ هزار بلاک حدودا ۴ سال طول می‌کشد. پاداش هر بلاک در ابتدا ۵۰ بیتکوین بود و طی سه هاوینگی که تا به حال رخ داده، به ۶.۲۵ بیتکوین رسیده است. مدتی بعد از سه هاوینگ گذشته، قیمت بیتکوین رشد شدیدی را تجربه کرده است که در بخش بعدی به صورت تیتروار به تاریخچه هاوینگ و قیمت بیتکوین اشاره می‌کنیم. برای آشنایی کامل با مفهوم هاوینگ بیت کوین و دلیل ایجاد این قاعده،‌ مقاله زیر را بخوانید.

بررسی جزئیات تاریخچه هاوینگ بیت کوین

جزئیات تاریخچه هاوینگ بیت کوین
منبع: Bitcoincharts.com

در این بخش قصد داریم تا تاریخچه هاوینگ بیت کوین را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. اولین هاوینگ بیت کوین در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ روی داد. در آن زمان بیت کوین زیاد ناخته شده نبود و صرافی‌های کمی از ترید (trade) آن پشتیبانی می‌کردند؛ به همین خاطر، خریدن آن چندان آسان نبود و اطلاعات دقیقی از قیمت بیتکوین در سال ۲۰۱۲ در دسترس نیست. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که داده‌های قبل از سال ۲۰۱۶ زیاد برای تحلیل قابل اعتماد نیستند، زیرا همان طور که گفته شد، تعداد کاربران بیت کوین پیش از این تاریخ بسیار محدود بوده است.

بعد از هاوینگ ۲۰۱۲، حدودا ۱۱ ماه طول کشید تا بیت کوین وارد حرکت صعودی شود. در نوامبر ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین حدود ۱۲ دلار بود که قیمت BTC در نوامبر ۲۰۱۳ به حدود ۱۱۰۰ دلار رسید و با افزایش قیمت ۷۵۶۲ درصدی مواجه شد.

دومین هاوینگ بیت کوین در جولای ۲۰۱۶ روی داد و این بعد از کاهش شدید قیمت از ۱۱۰۰ دلار بود ؛ قیمت بیت کوین نهایتا توانسته بود در حدود ۶۰۰ دلار خود را تثبیت کند. حدودا یازده ماه بعد از این هاوینگ و در می ماه ۲۰۱۷ بود که حرکت صعودی محکمی برای بیت کوین شکل گرفت. نهایتا در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین به مرز ۲۰٬۰۰۰ دلار رسید.

سومین هاوینگ بیتکوین در ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. این سال قیمت بیت کوین نوسانات عجیبی را به دلیل مسائل مختلف از جمله کرونا تجربه کرد. یک سال و نیم بعد در نوامبر ۲۰۲۱،‌ بالاترین قیمت بیت کوین ثبت شد. البته در ماه آوریل این سال،‌ یعنی ۱۱ ماه بعد از هاوینگ قیمت بیتکوین به ۶۴۰۰۰ رسیده بود.

پس داده‌های گذشته نشان می‌دهند که افزایش قیمت بیت کوین دقیقا بعد از فرآیند نصف شدن روی نداده است، بلکه در فاصله ۱۰ تا ۱۱ ماه بعد از این فرآیند بوده که این حرکت صعودی قوی روی داده است.

اولین هاوینگ بیت کوین در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ روی داد. در آن زمان بیت کوین زیاد شناخته شده نبود و صرافی‌های کمی از ترید (trade) آن پشتیبانی می‌کردند و به همین خاطر، خریدن آن چندان آسان نبود. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که داده‌های قبل از سال ۲۰۱۶ زیاد برای تحلیل قابل اعتماد نیستند زیرا همان طور که گفته شد، تعداد کاربران بیت کوین پیش از این تاریخ بسیار محدود بوده است.

بعد از هاوینگ ۲۰۱۲ حدودا ۱۱ ماه طول کشید تا بیت کوین وارد حرکت صعودی شود. در نوامبر ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین حدود ۱۲ دلار بود که قیمت این ارز در نوامبر ۲۰۱۳ به حدود ۱۱۰۰ دلار رسید و با افزایش قیمت ۷۵۶۲ درصدی مواجه شد.

هاوینگ بعدی بیت کوین در جولای ۲۰۱۶ روی داد و این بعد از کاهش شدید قیمت از ۱۱۰۰ دلار بود که قیمت بیت کوین نهایتا توانسته بود در حدود ۶۰۰ دلار خود را تثبیت کند. حدودا یازده ماه بعد از این هاوینگ و در می ماه ۲۰۱۷ بود که حرکت صعودی محکمی برای بیت کوین شکل گرفت. پس داده‌های گذشته نشان می‌دهند که افزایش قیمت بیت کوین دقیقا بعد از فرآیند نصف شدن روی نداده است، بلکه در فاصله ۱۰ تا ۱۱ ماه بعد از این فرآیند بوده که این حرکت صعودی قوی روی داده است.

چرا حرکت صعودی بیت کوین ماه‌ها بعد از هاوینگ شروع می‌شود؟

هاوینگ

ماینر‌های بزرگ از ۱۲ ماه قبل از هاوینگ، برای کاهش درآمد خود و نصف شدن پاداش بلاک برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها ذخایری احتیاطی را برای این منظور کنار می‌گذارند، اما ماینر‌های کوچک نمی‌توانند این کار را انجام دهند و فاقد بودجه و امکانات لازم برای انجام اعمال احتیاطی هستند.

داده‌ها نشان می‌دهند که ماینر‌ها در هفته‌های اولیه بعد از هاوینگ، اقدام به فروش بیش از حد بیت کوین کرده‌اند. آنها بیش از آنچه که استخراج می‌کنند را به فروش می‌رسانند. این فروش بیش از حد از جانب ماینر‌های خرد، فشار فروش ایجاد می‌کند و باعث کاهش قیمت بیت کوین می‌شود. برخی از ماینر‌ها زیر فشار بدهی مجبور به فروش بیت کوین‌های خود از طریق صرافی و یا از طریق پلتفرم‌های خارج از بازار رسمی می‌شوند و در نهایت، بسیاری از آنها مجبور به رها کردن صنعت استخراج خواهند شد. بنابراین حرکت صعودی تا زمان از بین رفتن فشار فروش، به تاخیر می‌افتد.

چرا سرمایه‌گذاران انتظار دارند که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش پیدا کند؟

بررسی تاریخچه هاوینگ بیت کوین به ما نشان داده که سرمایه‌گذران انتظار افزایش قیمت بعد از آن را دارند. این انتظار به چه دلیل ایجاد شده است؟ دلیل اصلی برای انتظار افزایش قیمت کوتاه مدت بعد از نصف شدن پاداش بلاک این است که هزینه استخراج یک بیت کوین، به یکباره افزایش شدیدی پیدا می‌کند. وقتی که هزینه تولید یک بیت کوین بالا می‌رود، قیمت آن نیز باید بالاتر رود تا برای ماینرها صرفه داشته باشد. البته باید بگوییم که با خروج تعدادی از ماینرهای خرد و کاهش سختی شبکه، هزینه استخراج کمتر می‌شود؛ اما همچنان هش ریت زیادی وجود خواهد داشت و نیاز است تا قیمت بالاتر رود.

همچنین در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که ابزار‌ها و تجهیزات جدید، دائما توسط شرکت‌هایی مانند بیت مین (Bitmain) ساخته می‌شوند. این تجهیزات قدرتمند در کنار الکتریسیته ارزان می‌توانند هزینه تولید بیت کوین را پایین‌تر آورند. ماینر‌های بزرگ که دارای بودجه احتیاطی و منابع لازم برای تهیه سریع این تجهیزات مدرن هستند، در برابر کاهش قیمت بیت کوین در ماه‌های بعد از هاوینگ بیشتر دوام می‌آورند.

آینده بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش بلاک چه خواهد شد؟ 

هش ریت بیت کوین
منبع: Blockchain.com

اگر قیمت از عملکرد ثبت شده در تاریخچه هاوینگ پیروی کند، در چند ماه اول بعد از Halving بیت کوین شاهد نوسان قیمت این رمزارز در محدوده‌ای کمتر از قیمت سر به سر باقی خواهیم بود. بعد از گذشت حدودا ۱۰ تا ۱۱ ماه، حرکت صعودی شارپی رخ خواهد داد.

تئوری محبوبی در بین مخالفان بیت کوین وجود دارد. در این تئوری می‌گویند که پس از هاوینگ، ماینرها شبکه را ترک کرده و نرخ هش ریت کاهش می‌یابد؛ بنابراین این موضوع منجر به کاهش امنیت شبکه بیت کوین می‌شود و سرانجام نابودی آن می‌شود. آن‌چه مسلم است، این تئوری هنوز نتوانسته خودش را اثبات کند.

همان طور که گفته شد، اگر این فرآیند نصف شدن پاداش استخراج بر نرخ هش و قیمت بیت کوین نیز تاثیر منفی بگذارد، ماینر‌های بزرگ آمادگی مقابله با این شرایط را دارند و شبکه بیت کوین همچنان در کمال صحت به کار خود ادامه خواهد داد. اگرچه هاوینگ ممکن است در کوتاه مدت باعث فراری دادن ماینر‌های خرد و دارای بدهی شود، اما در دراز مدت و میان مدت، شرایط بنیادین بیت کوین و صنعت استخراج بسیار رضایت‌بخش به نظر می‌رسد.

با وجود کساد و رکود حاکم بر بازار ارز دیجیتال بعد از هاوینگ، شاهد فعالیت ماینر‌های بزرگ و خرد بوده‌ایم و این نشان می‌دهد که ماینر‌ها از آینده بیت کوین در میان مدت و دراز مدت ناامید نیستند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • تاریخچه هاوینگ بیت کوین در مورد قیمت‌ها چه می‌گوید؟
  پس از سه هاوینگ قبلی، ابتدا شاهد کاهش قیمت بودیم. بعد از یک دوره حدودا ۱۱ ماه رشد شارپ قیمت اتفاق افتاده است.
 • آیا در هاوینگ بعدی نیز افزایش قیمت بیت کوین رخ می‌دهد؟
  اگر قیمت بیت کوین بخواهد از تاریخچه هاوینگ پیروی کند، باید منتظر افزایش قیمت حدودا یکسال بعد از هاوینگ باشیم. البته به عوامل و شرایط زیادی وابسته است و برخی معتقدند که چرخه‌ّای قیمت سریع‌تر از گذشته رخ خواهند داد.
 • هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
  هاوینگ چهارم بیت کوین احتمالا در آوریل سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد.
 • پاداش بلاک بیت کوین در حال حاضر چقدر است؟
  پاداش ماین بلاک بیت کوین، بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، ۶.۲۵ ‌بیت کوین است.

جمع‌بندی

تاریخچه هاوینگ بیتکوین و اثر آن بر قیمت طی سال‌های گذشته، توجه همه را به این رمزارز و این قانون جلب کرده است. اکنون هر کسی که آشنایی حداقلی با بیت کوین دارد،‌ اسم هاوینگ را هم شنیده است و می‌داند که مدتی بعد از آن باید منتظر رشد قیمت باشد. در این مقاله دیدیم که در سه مرتبه قبلی،‌ مدتی بعد از هاوینگ شاهد فشار فروش و کاهش قیمت بودیم و حدود ۱ سال بعد، رشد شدید اتفاق افتاده است. نظراتی وجود دارد که سرعت رشد و توسعه ارزهای دیجیتال افزایش یافته و چرخه‌های قیمتی در بیت کوین و سایر رمزارزها،‌ سریع‌تر از گذشته رخ خواهد داد. می‌توان این‌طور برداشت کرد که شاید ATH بعدی در سال ۲۰۲۳، یعنی یکسال پیش از هاوینگ رخ دهد. نظر شما در مورد تاریخچه هاوینگ بیت کوین چیست؟ ATH بعدی چه زمانی ثبت خواهد شد؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا