استخراجمقالات

تاریخچه هاوینگ بیت کوین از گذشته تا کنون؛ تاثیر هاوینگ بر قیمت چگونه است؟

فرایند هاوینگ (halving) و نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین بسیاری را خوش‌بین کرده بود که قیمت این ارز دیجیتال در نیمه اول سال ۲۰۲۰ با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شود، اما داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که هاوینگ باعث افزایش قیمت فوری این ارز دیجیتال نمی‌شود.

ماینر‌ها (miner) در شبکه بیت کوین با استفاده از قدرت محاسباتی کامپیوتر خود، اقدام به تایید تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه می‌کنند. امروزه دستگاه‌های ایسیک (ASIC) و تجهیزات گران‌ قیمت وارد فضای استخراج شده‌اند و استخراج با کمک استخر‌های استخراج امکان‌پذیر است. امروزه این ماینر‌ها الکتریسیته زیادی را برای فرآیند استخراج مصرف می‌کنند.

تقریبا هر چهار سال یکبار هاوینگ روی می‌دهد و پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. ماینر‌ها ۶ تا ۱۲ ماه قبل از این رویداد، برنامه‌ریزی می‌کنند و تمهیدات لازم را برای مقابله با ریسک‌ها و مخاطرات احتمالی به عمل می‌آورند. فرآیند نصف شدن پاداش استخراج درآمد ماینر‌ها را نصف می‌کند.

داده‌های تاریخی در مورد هاوینگ چه می‌گویند؟ 

هاوینگ

اولین هاوینگ بیت کوین در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ روی داد. در آن زمان بیت کوین زیاد شناخته شده نبود و صرافی‌های کمی از ترید (trade) آن پشتیبانی می‌کردند و به همین خاطر، خریدن آن چندان آسان نبود. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که داده‌های قبل از سال ۲۰۱۶ زیاد برای تحلیل قابل اعتماد نیستند زیرا همان طور که گفته شد، تعداد کاربران بیت کوین پیش از این تاریخ بسیار محدود بوده است.

بعد از هاوینگ ۲۰۱۲ حدودا ۱۱ ماه طول کشید تا بیت کوین وارد حرکت صعودی شود. در نوامبر ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین حدود ۱۲ دلار بود که قیمت این ارز در نوامبر ۲۰۱۳ به حدود ۱۱۰۰ دلار رسید و با افزایش قیمت ۷۵۶۲ درصدی مواجه شد.

هاوینگ بعدی بیت کوین در جولای ۲۰۱۶ روی داد و این بعد از کاهش شدید قیمت از ۱۱۰۰ دلار بود که قیمت بیت کوین نهایتا توانسته بود در حدود ۶۰۰ دلار خود را تثبیت کند. حدودا یازده ماه بعد از این هاوینگ و در می ماه ۲۰۱۷ بود که حرکت صعودی محکمی برای بیت کوین شکل گرفت. پس داده‌های گذشته نشان می‌دهند که افزایش قیمت بیت کوین دقیقا بعد از فرآیند نصف شدن روی نداده است، بلکه در فاصله ۱۰ تا ۱۱ ماه بعد از این فرآیند بوده که این حرکت صعودی قوی روی داده است.

چرا حرکت صعودی بیت کوین ماه‌ها بعد از هاوینگ شروع می‌شود؟ 

هاوینگ

ماینر‌های بزرگ از ۱۲ ماه قبل از استخراج برای کاهش درآمد خود و نصف شدن پاداش بلاک (block) برنامه‌ریزی می‌کنند و ذخایری احتیاطی را برای این منظور کنار می‌گذارند. اما ماینر‌های کوچک نمی‌توانند این کار را انجام دهند و فاقد بودجه و امکانات لازم برای انجام اعمال احتیاطی هستند.

داده‌ها نشان می‌دهند که ماینر‌ها در هفته‌های اخیر اقدام به فروش بیش از حد بیت کوین کرده‌اند و آنها بیش از آنچه که استخراج می‌کنند را به فروش می‌رسانند. این فروش بیش از حد از جانب ماینر‌های خرد، فشار فروش ایجاد می‌کند و باعث کاهش قیمت بیت کوین می‌شود. برخی از ماینر‌ها زیر فشار بدهی مجبور به فروش بیت کوین‌های خود از طریق صرافی و یا از طریق پلتفرم‌های خارج از بازار رسمی می‌شوند و بسیاری از آنها مجبور به رها کردن صنعت استخراج خواهند شد.

چرا سرمایه‌گذاران انتظار دارند که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش پیدا کند؟

دلیل اصلی برای انتظار افزایش قیمت کوتاه مدت بعد از نصف شدن پاداش امسال این است که قیمت استخراج بیت کوین به حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار خواهد رسید و وقتی که هزینه استخراج یک بیت کوین ۱۲۰۰۰ دلار باشد، طبیعتا قیمت آن باید بالاتر از این رقم باشد. اگرچه در آینده ممکن است بیت کوین به این کانال قیمتی وارد شود، اما ماینر‌های برجسته در این زمینه تمهیدات لازم را می‌اندیشند و بودجه احتیاطی برای افت قیمت را کنار می‌گذارند.

البته در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که ابزار‌ها و تجهیزات جدید دائما توسط شرکت‌هایی مانند بیت مین (Bitmain) ساخته می‌شوند که این تجهیزات قدرتمند در کنار الکتریسیته ارزان می‌توانند هزینه تولید بیت کوین را بسیار پایین آورند. ماینر‌های بزرگ که دارای بودجه احتیاطی و منابع لازم برای تهیه سریع این تجهیزات مدرن هستند، در برابر کاهش قیمت بیت کوین در ماه‌های بعد از هاوینگ بیشتر دوام می‌آورند.

آینده بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش بلاک چه خواهد شد؟ 

هاوینگ

اگر قیمت بیت کوین از عملکرد تاریخی خود پیروی کند، قیمت در چند ماه اول بعد از نصف شدن پاداش استخراج در محدوده‌ای کمتر از قیمت سر به سر باقی خواهد ماند و بعد از گذشت حدودا ۱۰ تا ۱۱ ماه یعنی در اواسط ۲۰۲۱ به حرکت مستحکم صعودی خواهد پرداخت.

البته این تئوری محبوب که نرخ هش (hash rate) شبکه بیت کوین می‌تواند حاکی از کاهش درآمد استخراج باشد، و بنابراین منجر به کاهش امنیت شبکه بیت کوین می‌شود، هنوز نتوانسته خودش را اثبات کند.

در حال حاضر، نرخ هش شبکه بیت کوین به سطح دسامبر ۲۰۱۹ کاهش یافته است و دلیل این امر افزایش پیوسته نرخ هش در دوسال گذشته بوده است که همواره قله‌های جدیدی در این دو سال ثبت می‌شد. احتمال اینکه هاوینگ بر نرخ هش تاثیر منفی بگذارد بسیار پایین است.

همان طور که گفته شد، اگر این فرآیند نصف شدن پاداش استخراج بر نرخ هش و قیمت بیت کوین نیز تاثیر منفی بگذارد، ماینر‌های بزرگ آمادگی مقابله با این شرایط را دارند و شبکه بیت کوین همچنان در کمال صحت به کار خود ادامه خواهد داد. اگرچه هاوینگ ممکن است در کوتاه مدت باعث فراری دادن ماینر‌های خرد و دارای بدهی شود، اما در دراز مدت و میان مدت، شرایط بنیادین بیت کوین و صنعت استخراج بسیار رضایت‌بخش به نظر می‌رسد.

با وجود کساد و رکود حاکم بر بازار ارز دیجیتال، هنوز هم شاهد فعالیت ماینر‌های بزرگ و خرد هستیم و این نشان می‌دهد که ماینر‌ها از آینده بیت کوین در میان مدت و در دراز مدت ناامید نیستند. نظر شما چیست؟ آیا صنعت استخراج پرقدرت به کار خود ادامه خواهد داد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا