اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

شایعه جلو افتادن تاریخ هاوینگ بیت کوین صحت ندارد

نرخ هش ریت بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده است. این موضوع به طرز عجیبی باعث شکل گرفتن شایعاتی شده است و بعضی کاربران کم‌اطلاع‌تر تصور کنند بالا رفتن هش‌ریت شبکه بیت کوین می‌تواند هاوینگ بعدی آن را جلو بیاندازد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، هش ریت بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده است. همین امر نگرانی‌هایی را در مورد تسریع پدیده هاوینگ (Halving) میان کاربران توییتر ایجاد کرده است.

این شایعه از یکی از حساب‌های کاربری توییتر به نام The TIE شروع شد که ادعا کردن بود بالا رفتن هش ریت بیت کوین ممکن است باعث شود هاوینگ بعدی که پیش بینی می‌شد سال ۲۰۲۴ اتفاق بیافتد، زود از این موعد و در فصل چهارم سال ۲۰۲۳ (پاییز ۱۴۰۲) رخ دهد. این توییت تا زمان نگارش خبر پاک شده است اما متن آن به قرار زیر بود:

با توجه به اینکه هش ریت بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده باید فاکتور تاثیرگذار دیگری به نام «هاوینگ» را نیز در نظر گرفت. قرار بود هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ به وقوع بپیوندد اما اکنون هاوینگ در چهارمین فصل از سال ۲۰۲۳ انجام می‌شود.

این ارزیابی به وضوح اشتباه است. ماینرهای بیت کوین تراکنش‌های شبکه را پردازش می‌کنند و برای اضافه کردن بلاک جدید به بلاکچین بیت کوین که حدودا هر ۱۰ دقیقه یکبار اتفاق می‌افتد رقابت می‌کنند. زمان دقیق تولید یک بلاک جدید اندکی نوسان دارد و (در هر ایپاک یا دوره ۱۴ روزه) به عوامل متعددی مانند تعداد ماینرها یا پیشرفت فناوری و در مجموع به هش ریت شبکه بستگی دارد.

اما در کنار هش ریت سازوکار دیگری در شبکه بیت کوین تعبیه شده است تا زمان تولید بلاک‌ها را کنترل کند و این سازوکار سختی شبکه (Difficulty) نام دارد. سختی شبکه هر ۲,۰۱۶ بلاک (تقریبا هر دو هفته یک بار) مجددا تنظیم می‌شود تا زمان تولید بلاک به طور متوسط ۱۰ دقیقه‌ حفظ شود. با طولانی شدن زمان تولید بلاک، سختی کم می‌شود و با کوتاه شدن زمان تولید بلاک، سختی افزایش می‌یابد.

همچنین این الگوریتم تعداد بیت کوین‌هایی را که ماینرها به عنوان پاداش ثبت بلاک دریافت می‌کنند، کنترل می‌کند. از زمان آغاز به کار بیت کوین در سال ۲۰۰۹، پاداش استخراج بیت کوین به ازای هر بلاک، ۵۰ بیت کوین بود. این تعداد هر چهار سال یک بار (به طور دقیق، بعد از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک) و طی پدیده‌ای به نام هاوینگ نصف می‌شود که هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد.

  • با این تفاسیر، آیا ممکن است که جهش در هش ریت بیت کوین زمان هاوینگ بعدی را جلوتر و به سال ۲۰۲۳ بکشاند؟
  • خیر.

لازم است بدانید که تغییرات در هش ریت بیت کوین زمان هاوینگ را تغییر نمی‌دهد؛ زیرا الگوریتم بیت کوین سختی را برای مطابقت با شرایط خارجی موجود تنظیم می‌کند؛ همین باعث می‌شود تا از تغییرات شدید در زمان تولید بلاک جلوگیری شود.

این احتمال وجود دارد که زمان هاوینگ در سال ۲۰۲۴ با تغییرات کوچکی همراه باشد اما نه در آن حد که بتواند آن را به سال ۲۰۲۳ برساند.

دیدگاه یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین در توییتر:

یهو میبینی که تنظیم سختی شبکه میخوره تو صورتت…

هاوینگ بیت کوین
منبع: توییتر

منبع
Coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا