متوسط استخراج

کابوس ماینرها؛ سختی شبکه (استخراج) چیست؟

هرکسی که تا به حال تصور استخراج بیت کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال را داشته است، حتما برای یادگیری با موارد متعددی روبرو شده است. یکی از جنبه‌های مورد بحث در ماینینگ، سختی شبکه است. اگرچه این سختی، فرآیند استخراج را تغییر نمی‌دهد، با این حال چون شما نیاز به سخت افزار، مصرف برق، نرم افزار و یک استخر ماینینگ دارید. فرایند استخراج با افزایش سختی شبکه، پیچیده‌تر و دشوارتر می‌شود. پس به یاد داشته باشید برای بررسی این موضوع، همواره عامل سختی شبکه را در نظر بگیرید و محاسبات میزان سود دهی خود را انجام دهید.

با نگاهی دقیق‌تر می‌توان گفت که چندین عامل در سختی استخراج نقش آفرینی می‌کنند. اول از همه، مشکل جهانی سختی بلاک وجود دارد چرا که هر بلاک معتبر یک باید هش معین شده‌ای داشته باشد. عامل دوم تعداد افرادی است که به صورت فعال عمل ماینینگ یا استخراج را در شبکه انجام می دهند و آخرين نکته، ممکن است که خود استخر ماینینگ باشد؛ چرا که استخرها با توجه به میزان قدرت پردازشی که سیستم‌های متصل به آنها در اختیار می‌گذارند، قادر به تولید بلاک خواهند بود.

در دنیای بیت کوین، سختی شبکه به طور خودکار با هر ۲,۰۱۶ بلاک در شبکه مشخص می‌شود. البته این مساله بستگی به تعداد افراد انجام دهنده عمل ماینینگ و همچنین قدرت هش ترکیبی آنها و زمان لازم برای پیدا کردن این ۲,۰۱۶ بلاک‌ها دارد. قابل توجه است سختی ممکن است کم یا زیاد شود. با افزایش سختی، ماینرها نیازمند سخت افزار قویتری برای تطبیق با این تغییر هستند. به همین دلیل زمانی که سخت افزار اسیک ASIC توسط تولید کنندگان عرضه شد، از آنجایی که دارای قدرت بسیار بیشتری بود، استفاده از CPU و GPU و FPGA به طور کلی منسوخ شدند.

همچنین لازم به ذکر است که نقطه حداکثری برای سختی استخراج بیت کوین وجود ندارد و این احتمال وجود دارد که این سختی تا زمانی که همه بیتکوین‌ها استخراج شوند افزایش یابد. انتظار می‌رود این اتفاق در سال ۲۱۴۰ رخ دهد. علاوه بر این، عامل سختی ماینینگ می‌تواند تا پیش از بلاک‌های ۲,۰۱۶ رشد و افزایش گسترده ای داشته باشد. افزایش ۱۵ درصدی سختی ماینینگ در جهان بیت کوین امری غیر معمول نیست؛ اما چنین اتفاقی برای آن دسته از ماینرها که قادر به بروز رسانی دستگاه‌ها و سخت افزار های خود نیستند امری ناراحت کننده است.

سختی شبکه بیت کوین بلاک چین ماینینگ استخراج

کاهش سختی استخراج بیت کوین بیش از دو بار در سال، بعید است اتفاق بیفتد. در حقیقت هنگامی که به آخرین نمودار نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که نمودار بیانگر روندی افزایشی در مساله سختی استخراج است و هر چه زمان پیش می رود سختی نیز افزایش می‌یابد. از ۱۱ جولای ۲۰۱۵ تا به حال تنها ۵ تنظیم ایجاد شد که در آن سختی استخراج کاهش یافته است.

هر کس که به دنبال سرمایه گذاری در جهان ماینینگ است (چه استخراج بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگر) سختی استخراج یک عامل حیاتی است که باید بدان توجه داشت. هرچه بلاک‌های بیشتری در شبکه ایجاد می‌شود و ماینرهای بیشتری قدرت هش را در شبکه توزیع می‌کنند، درآمد حاصل از ماینینگ کاهش می‌یابد. پذیرندگان اولیه یک ارز دیجیتال جدید معمولا به دلیل پایین بودن سختی ماینینگ حجم بالایی از کوین ها را تولید می کنند. همیشه خوب است که نمودارها را بررسی کرده و ببینیم که ماینینگ یک ارز  دیجیتال خاص چه هنگام سود دهی ندارد.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۵/۹

منبع
nulltx

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا