ماشین مجازی اتریوم (EVM) چیست؟

هر شخصی که با بازار ارزهای دیجیتالی آشنا می‌شود، اولین چیزی که به ذهنش می‌رسد، این است که از طریق این بازار می‌تواند، مقدار زیادی پول به دست آورد. راه‌های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. یکی از این راه‌ها، آشنا شدن با زیر ساخت این تکنولوژی است. اتریوم شبکه ای است که برنامه نویسان از طریق آن به راحتی می‌توانند برنامه‌های خود را مبتنی بر بلاکچین ایجاد بکنند. اگر شما هم به دنبال کسب درآمد از این طریق هستید، حتما باید با ماشین‌های مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) آشنا شوید.

ماشین مجازی اتریوم، روند ایجاد برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین را متحول کرد. با استفاده از قابلیت‌های ماشین‌های مجازی اتریوم، شما می‌توانید به جای اینکه برای هر برنامه، یک بلاکچین مستقل ایجاد بکنید، از بلاکچین اتریوم برای همه برنامه‌های خود استفاده کنید.

کسانی که به شبکه اتریوم سرویس می‌دهند را گره یا نود می‌نامند. گره‌های شبکه یک نسخه کپی از تراکنش‌ها و تاریخچه قراردادهای هوشمند ذخیره می‌کنند. هر گونه تغییری در شبکه اتریوم، فقط در صورتی انجام می‌شود که تمامی گره‌ها در اتفاق افتادن آن اجماع و توافق داشته باشند. مسئولیت اصلی گره‌ها ثبت تغییرات در بلاکچین اتریوم و همچنین انتقال از یک وضعیت به وضعیت دیگر است. وجود گره‌ها یا ماینرها در شبکه باعث می‌شود که از هرگونه اشتباه یا تقلب در این شبکه جلوگیری شود.

پس با این تفاسیر، برنامه‌ها از طریق گره‌ها به شبکه اتریوم اضافه می‌شوند. هر کدام از این گره‌ها، ماشین مجازی اتریوم هم دارند. برای این که یک برنامه بتواند از شبکه اتریوم استفاده بکند، باید طوری نوشته شود که ماشین مجازی اتریوم توانایی خواندن و اجرای آن را داشته باشد. برنامه‌هایی که با زبان Byte Code یا زبان صفر و یک نوشته می‌شوند، این قابلیت را دارند. البته برنامه نویسان می‌توانند از زبان‌های برنامه نویسی که به زبان انسان شباهت بیشتری دارند، مثل Solidity و Serpent هم استفاده بکنند.

بعد از اینکه برنامه نوشته شد، برنامه نویسان برای اضافه کردن برنامه به شبکه اتریوم دو راه دارند. راه اول این است که از گره‌های موجود در شبکه کمک بگیرند و راه دوم، ایجاد گره جدیدی در شبکه اتریوم است. همانطور که گفتیم، همه گره‌ها در شبکه اتریوم، دارای ماشین مجازی آن هستند. پس اینجاست که نقش ماشین مجازی اتریوم پر رنگ می‌شود و با حضور آن‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان Dapps ها در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین