کریپتو کده

شبکه بلاکچینی توموچین چیست؟ آشنایی با TomoChain و ارز دیجیتال TOMO

مشکل مقیاس پذیری که از آن در مفهومی با نام سه‌گانه بلاکچین یاد می‌شود، مسئله‌ای است که همه به دنبال حل آن هستند. شبکه توموچین (TomoChain) با این هدف به وجود آمده است که بتواند در عین حفظ امنیت و عدم تمرکز، مقیاس‌پذیری را نیز در حد قابل قبولی پیاده کند. این شبکه نوآوری‌هایی با خود به همراه داشته است که آشنایی با آنها برای کسانی که خوره تکنولوژی (مخصوصا بلاکچین) هستند، بسیار لذت‌بخش است. پس در این مطلب نه تنها توضیح می‌دهیم که شبکه توموچین چیست، بلکه ساختار و اجزای آن را هم بررسی می‌کنیم تا ببینیم این نوآوری‌هایی که از آن حرف زدیم،‌ دقیقا چه هستند. در انتها با ارز دیجیتال تومو (TOMO) و نحوه خرید آن هم آشنا خواهیم شد. تیم میهن بلاکچین خوشحال می‌شود اگر بداند مطالعه این مقاله برایتان مفید بوده است.

نکات کلیدی مقاله:

🔸 توموچین یک شبکه بلاکچینی است که برای رفع معضل سه‌گانه مقیاس‌پذیری به وجود آمده است.
🔸 این شبکه توکن بومی خود را با نام TOMO منتشر کرده است که از آن برای رای‌دهی و استیکینگ استفاده می‌شود.
🔸 در این سیستم، سازندگان بلاک از طریق رای‌گیری توسط هولدرهای توکن تومو انتخاب می‌شوند.
🔸 امکان تامین نقدینگی، سواپ، ییلد فارمینگ و استیکینگ از طریق سرویس‌های این شبکه وجود دارد.
🔸 سرعت نهایی شدن تراکنش‌ها در این شبکه زیاد و هزینه تراکنش‌ها کم است.
این مطلب در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

شبکه توموچین چیست؟

آشنایی با توموچین
منبع: nowpayments.io

توموچین یک شبکه بلاکچینی است که می‌خواهد کاری کند که پذیرش برنامه‌های وب ۳ در میان کاربران با سرعت بالاتری انجام شود. این شبکه مقیاس‌پذیری بالایی دارد و در زمینه امنیت هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. در وایت پیپر این شبکه، از توموچین با عنوان یک بلاکچین عمومی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) نام برده شده که دارای مزایایی مثل هزینه تراکنش پایین، نهایی شدن تراکنش‌ها با سرعت بالا و اعتبارسنجی دوباره است. TomoChain در ابتدای سال ۲۰۱۸، از طریق ICO اقدام به جذب سرمایه کرد و فعالیت شبکه اصلی این پروژه در دسامبر همان سال شروع شد.

TomoChain یک راهکار خلاقانه برای مواجهه با مسئله مقیاس‌پذیری در اتریوم و البته سایر پلتفرم‌های بلاکچینی است. توموچین از ۱۵۰ مسترنود (Masternode- سازندگان بلاک) تشکیل شده که بر اساس مکانیزم گواه رای‌گیری اثبات سهام (PoSV) به اجماع می‌رسند. این بلاکچین کارمزدی تقریبا نزدیک به صفر دارد. اگر بخواهیم سه ویژگی مهم توموچین را نام ببریم می‌توانیم به اعتبارسنجی دوگانه، انتخاب تصادفی مسترنودها برای تایید بلوک و همچنین زمان تایید نهایی سریع اشاره کنیم.

در بدو ورود به صفحه اصلی وبسایت رسمی Tomochain، اطلاعاتی در خصوص این بلاکچین به صورت زیر قابل مشاهده است:

 • زمان بلاک: ۲ ثانیه
 • هزینه هر تراکنش: ۰.۰۰۰۱ دلار
 • کل توکن‌های استیک‌شده: ۲۳,۳۱۰,۴۹۳
 • کل تراکنش‌ها: ۸۳۱,۹۱۴,۶۴۵
 • تعداد Masternodeها: ۱۵۰

هدف از ایجاد توموچین چیست؟

دست‌اندرکاران توموچین می‌گویند که هدفشان از ساخت این بلاکچین این بوده که اینترنت ارزش (Internet of Value) و زیرساخت آن را فراهم کنند. به همین خاطر یک سیستم مالی مقیاس‌پذیر و جایگزین را ایجاد کردند که نه تنها ایمن است، بلکه شفافیت، کارآمدی، فراگیر بودن و عدالت را برای همه به همراه دارد. وقتی سازوکار تومو چین را یاد بگیریم، بهتر می‌توانیم درک کنیم که این بلاکچین برای رسیدن به این اهداف، چه کارهایی انجام می‌دهد.

توموچین چطور کار می‌کند؟

نحوه کارکرد توموچین
منبع: phemex.com

شبکه TomoChain از چند مفهوم جدید پرده‌برداری کرده است تا بتواند امنیت و مقیاس‌پذیری را پیاده کند و همچنان غیرمتمرکز بماند. در ادامه این مفاهیم را توضیح می‌دهیم و در همین حین، با ساختار تومو چین هم آشنا می‌شویم.

۱. مسترنود (Masternode)

مسترنودها در بلاکچین Tomochain همان فول‌نودها (سازندگان بلاک) هستند که می‌توانند اقدام به ساخت، تأیید و اعتبارسنجی بلاک‌های جدید کنند. هر حسابی که ۵۰ هزار توکن TOMO را با استفاده از dApp رسمی تومو سپرده‌گذاری کرده باشد، در فهرست کاندیدهای تبدیل شدن به مسترنود جای می‌گیرد. هر کاندیدی که در میان ۱۵۰ رای برتر در هر ایپاک قرار بگیرد، تبدیل به Masternode خواهد شد. مسترنودها در هر ایپاک با توجه به تعداد امضاهایی که انجام داده‌اند، پاداش می‌گیرند. وقتی که ۷۵ درصد مسترنودها یک بلاک را امضا کنند، آن بلاک نهایی می‌شود.

۲. رای‌دهی توکن و استیکینگ (Token Voting & Staking)

هولدرهای TOMO می‌توانند به کاندیدهای مسترنود رای بدهند. چطور؟ از طریق ارسال توکن‌های خود به آدرس‌های رای‌دهی مخصوص به هر کاندید که این کار از طریق برنامه رسمی و غیرمتمرکز توموچین قابل انجام است. توکن‌های سپرده‌ مسترنودها و تمام توکن‌هایی که برای رای‌دهی به آنها استفاده شده است، وارد برنامه استیکینگ می‌شود که در هر ایپاک پاداشی به همراه هزینه تراکنش‌ها به آنها تعلق می‌گیرد.

۳. الگوریتم اجماع PoSV

مکانیزم اجماع رای‌دهی اثبات سهام یا Proof of Stake Voting (به اختصار PoSV) با رویکردی انجام می‌شود که اعضای جامعه در راس امور قرار می‌گیرند. این شیوه بر مبنای گواه اثبات سهام بنا شده که از یک مکانیزم رای‌دهی منصفانه بهره‌مند است. هولدرهای توکن تومو می‌توانند به کمک این مکانیزم، نقشی فعال در شبکه داشته باشند که این کار را از طریق استیکینگ و رای‌دهی به مسترنودها انجام می‌دهند.

۴. اعتبارسنجی دوگانه (Double Validation)

توموچین برای امنیت بیشتر، یک لایه اعتبارسنجی اضافه با نام اعتبارسنجی دوگانه در اکوسیستم خود پیاده کرده است. وقتی مسترنود بلوکی می‌سازد، یک مسترنود دیگر که به صورت تصادفی انتخاب شده است، وظیفه تایید آن بلوک را پیش از اضافه شدن به بلاکچین به عهده دارد. در واقع دو امضا برای اضافه شدن یک بلاک به بلاکچین نیاز است که اولی به عهده سازنده بلاک (Block Creator) و دومی به عهده تاییدکننده بلاک (Block Verifier) خواهد بود. مسئله انتخاب تصادفی باعث می‌شود امکان هم‌دستی و تبانی مسترنودها از بین برود که این کار باعث امنیت بیشتر توموچین می‌شود و از ریسک فورک شدن نیز جلوگیری می‌کند. همین امر است که توموچین را میان تمام بلاکچین‌های مبتنی بر PoS خاص و منحصربه‌فرد جلوه می‌دهد.

سرویس‌های TomoChain

معرفی سرویس‌ها و امکانات شبکه Tomochain
منبع: crypto.news

در شبکه توموچین، برای تسهیل ارتباط میان کاربران و بلاکچین TomoChain، مجموعه‌ای از محصولات برای پشتیبانی از سرعت، حریم خصوصی، قابلیت استفاده و نیازهای نقدینگی همگی در یک پلتفرم جمع‌آوری شده‌اند. بعضی از این سرویس‌ها را در زیر مرور می‌کنیم:

 • TomoMasterDAO: پلتفرمی است که حاکمیت آن توسط اعضای جامعه‌اش انجام می‌شود که به دنبال توسعه اکوسیستم توموچین است.
 • TomoScan: مرورگر بلاکچینی تومو است که اطلاعات را با جزئیات و به شکلی کاربرپسندانه در اختیار افراد قرار می‌دهد.
 • TomoDashboard: داشبوردی برای اطلاع از وضعیت شبکه توموچین است که معیارهای مختلفی از جمله تعداد مسترنودها و عملکرد آنها را در کنار فاکتورهایی مانند زمان بلاک، زمان تایید و نهایی شدن در بر می‌گیرد.
 • TomoStats: سیستمی برای بررسی وضعیت عملکرد کنونی و تاریخی تمام زیرساخت‌های توموچین است.
 • TomoMaster: برنامه غیرمتمرکز حاکمیتی است که به کاربران اجازه می‌دهد فهرستی از Masternodeها و نامزدهای مسترنود شدن را مشاهده کنند.
 • TomoWallet: کیف پول رسمی توموچین است که از آن برای ذخیره توکن تومو و توکن‌های دیگری که روی TomoChain منتشر شده‌اند، استفاده می‌شود.
 • TomoBridge: ارتباط میان توموچین و سایر زنجیره‌ها از طریق این پل برقرار می‌شود که به آنها اجازه می‌دهد به راحتی توکن‌های بومی TOMO را از شبکه اصلی توموچین به سایر زنجیره‌ها (و بالعکس)‌ منتقل کنند.
 • TomoIssuer: داشبوردی برای صدور توکن با استانداردهای TRC20 یا TRC21، بدون آنکه نیازی به دانش و مهارت برنامه‌نویسی داشته باشیم.
 • LuaSwap: یک بازارساز خودکار مالتی چین است که عملیات سواپ، افزودن نقدینگی، ییلد فارمینگ و استیکینگ را به منظور کسب درآمد منفعل، امکان‌پذیر می‌کند.
 • TomoZ: پروتکلی برای صدور توکن‌های مبتنی بر استاندارد TRC21 است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد که کارمزد تراکنش‌ها را با توکن‌های TRC21 که قبلا استفاده می‌کردند، بپردازند. این کار باعث می‌شود که کاربر نیازی به هولد کردن توکن یا کوین بومی بلاکچین برای تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز نداشته باشد.
 • TomoP: این هم یک پروتکل دیگر است که البته با ویژگی حریم خصوصی گره خورده است. از این پروتکل برای ایجاد تراکنش‌های غیرقابل ردیابی و ایمن استفاده می‌شود. به گونه‌ای که آدرس کیف پول‌های فرستنده و گیرنده ناشناس می‌ماند و مبلغ جابجاشده میان آدرس‌ها نیز مشخص نخواهد شد.
 • TomoX: پروتکل مهم دیگر توموچین با نام TomoX، یک پروتکل کارآمد DEX است. به کمک کیت توسعه نرم‌افزار TomoX، ساخت صرافی غیرمتمرکز روی توموچین زمان کمی می‌برد و نیاز به دانش فنی چندانی هم ندارد.

نقشه راه TomoChain

در پستی که در دسامبر سال ۲۰۲۱ و به مناسبت سه سالگی شبکه تومو منتشر شد، مدیر ارشد اجرایی این شبکه خاطر نشان کرد که تومو لبز (Tomo Labs) به زودی تنها وظیفه پشتیبانی فنی از سرویس‌های شبکه را به عهده خواهد داشت و مدیریت بخشی از شبکه به TOMO MasterDAO واگذار خواهد شد. این چنین این شبکه به سمت غیرمتمرکز شدن واقعی حرکت خواهد کرد. 

هم‌اکنون و مطابق اطلاع‌رسانی وبسایت رسمی این شبکه، نقشه راه توموچین در حال به‌روزرسانی است. هر زمان که نقشه راه جدید منتشر شد، ما هم آن را در این مطلب منعکس خواهیم کرد. البته می‌توانید با مراجعه به گیت هاب توموچین، از پیشرفت‌های این شبکه مطلع شوید.

تیم توسعه‌دهنده تومو

لونگ وونگ (Long Vuong)، مغز متفکر و مدیر ارشد اجرایی توموچین است. او که در رشته اقتصاد تحصل کرده، یکی از بنیان‌گذاران بلاکچین NEM نیز بوده است.

انگوین سی تان سون (Nguyen Sy Thanh Son)، یکی دیگر از هم‌بنیان‌گذاران TomoChain است. او پیش از تاسیس توموچین، با وونگ در تومو اپ همکار بوده است. او فارغ‌التحصیل الکترونیک و مخابرات از دانشگاه هانوی ویتنام است. تان سون در سال ۲۰۲۲ با توموچین قطع همکاری کرد.

ارز دیجیتال تومو (TOMO)

ارز دیجیتال تومو
منبع: coincodecap.com

توموچین دارای رمزارز بومی خود به نام تومو (TOMO) است که علاوه بر شبکه اصلی، به شکل رپد توکن (Wrapped Token) در شبکه‌های بایننس چین (BEP-2) و اتریوم نیز وجود دارد. در زمان راه‌اندازی شبکه اصلی TomoChain، توکن‌های ERC-20‌ تومو با نسبت یک به یک با توکن TOMO (توکن بومی بلاکچین توموچین) سواپ شدند. 

تعداد کل توکن‌های در گردش توموچین برابر با ۵۵ میلیون است و ۱۲ میلیون توکن برای تیم توسعه‌دهنده تومو رزرو شده که در طی چهار سال پس از شروع بلاک اولیه، آزاد شد. ۱۶ میلیون توکن هم برای شرکای استراتژیک و برنامه‌های توسعه‌ای اکوسیستم در نظر گرفته شده است. همچنین ۱۷ میلیون تومو برای پرداخت پاداش اعتبارسنج‌ها و استیک‌کننده‌ها طی ۸ سال ابتدایی در نظر گرفته شده است. در دو سال نخست، پاداش اعتبارسنج‌ها سالیانه ۴ میلیون تومو، در سه سال بعدی این مقدار ۲ میلیون و در نهایت در سال‌های پنجم تا هشتم یک میلیون تومو است.

به گزارش میهن بلاکچین و در زمان به‌روزرسانی این مقاله در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۲، قیمت ارز تومو (TOMO) برابر ۰.۷۶ دلار و ارزش بازار آن حدودا ۶۸.۵ میلیون دلار است. اکنون تومو در رتبه ۳۸۱ جدول رمزارزها قرار گرفته است. ۹۰.۶ میلیون عدد کوین TOMO در حال حاضر در گردش است و عرضه کل این رمزارز نیز ۱۰۰ میلیون عدد است. در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰، این رمزارز بیشترین قیمت خود را در رقم ۳.۸۸ دلار ثبت کرد. همچنین کمترین قیمت تومو در ۰.۱۴ دلار ثبت شده که مربوط به تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ است.

ارز TOMO را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال تومو را می‌توانید تقریبا از تمامی صرافی‌های متمرکز معتبر خریداری کنید. این ارز از طریق صرافی‌های بایننس، کوکوین، گیت، MEXC ،LBANK و کوینکس قابل خریداری است. یونی سواپ و Luaswap هم دو صرافی غیرمتمرکز هستند که رمزارز TOMO را می‌توانید از طریق آنها بخرید.

تومو را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

با توجه به سازگاری این شبکه با  EVM، این کوین را می‌توان در بسیاری از والت‌ها نگهداری کرد. بهترین تجربه استفاده را کیف پول رسمی این شبکه، تومو والت (Tomo Wallet)، برای شما به ارمغان خواهد آورد. به جز این کیف پول، والت‌هایی همچون متامسک، تراست ولت، بایننس چین ولت و کیف پول‌های سخت‌افزاری همچون ترزور و لجر از این شبکه پشتیبانی می‌کنند.

آخرین اخبار توموچین (فروردین ۱۴۰۲)

اخبار TomoChain
منبع: توییتر

توموچین در ماه جولای ۲۰۲۲ (تیر و مرداد ۱۴۰۱) از همکاری خود با مالتی چین (Anyswap سابق) خبر داد؛ امری که شبکه Tomochain را به یک اکوسیستم بزرگ‌تر متصل می‌کند. با نگاهی به توییتر توموچین هم از گسترش همکاری‌های این شبکه با پلتفرم‌ها، کیف پول‌ها و صرافی‌های بزرگ مطلع می‌شویم.

خبر دیگری که برای جامعه توموچین اهمیت دارد، شرکت کردن در رویداد Vietnam Tour de Web3 است که در تاریخ ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد. با مراجعه به فروم توموچین، می‌توانید از آخرین اخبار و وقایع این شبکه مطلع شوید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
 • TomoChain چیست؟
  توموچین یک شبکه بلاکچینی سازگار با EVM است که به دنبال سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها در کنار حفظ امنیت و مقیاس‌پذیری است.
 • ارز دیجیتال TOMO چیست؟
  توکن بومی شبکه توموچین که روی شبکه‌های اتریوم و بی ان بی نیز رپد شده است. از این توکن برای شرکت در رای‌دهی به مسترنودها، استیکینگ و پرداخت پاداش استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

شبکه بلاکچینی توموچین با کاهش هزینه‌ها تا نزدیک به صفر و افزایش سرعت نهایی شدن تراکنش‌ها، توانسته گام‌های مهمی در فضای بلاکچین بردارد. این شبکه با استفاده از مکانیزم اجماع خاص خود (PoSV) اعتبارسنجی دوگانه را به ارمغان آورده و به دنبال آن است که کاربران را بیشتر به سمت نسل سوم وب بکشاند. ارز دیجیتال TOMO توکن بومی این شبکه است که از آن برای رای‌دهی به مسترنودها و اعطای پاداش‌های استیکینگ در شبکه استفاده می‌شود. حالا که دانستیم شبکه توموچین چیست، به نظرتان این بلاکچین توانسته است مشکلات فعلی را حل کند؟ اصلا نوآوری‌های آن به نظرتان جالب بود یا اینکه پروژه‌های دیگر را در این زمینه ترجیح می‌دهید؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا