تحلیل فاندامنتال

نقد و بررسی صرافی مکسی (MEXC) برای کاربران ایرانی

مطلب پیش رو، نقد و بررسی صرافی MXC است که به صورت اختصاصی، توسط تیم میهن بلاکچین انجام شده است. به یاد داشته باشید که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی، اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. بعضی از این صرافی‌ها، امکان فعالیت و برداشت دارایی بدون احراز هویت به کاربران می‌دهند، اما ممکن است با مشکوک شدن به آی‌پی شما، به شما اجازه برداشت دارایی ندهند و از شما احراز هویت بخواهند. درنهایت، میهن بلاکچین همواره این ریسک‌ها را به اطلاع کاربران می‌رساند و از کاربران می‌خواهد با دانش و آگاهی کامل در حوزه کریپتو فعالیت کنند. ریسک هرگونه فعالیت و از دست دادن دارایی ناشی از فعالیت در صرافی بررسی شده در این مطلب، به عهده خود کاربر است و میهن بلاکچین هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

صرافی MXC یا MEXC یکی از صرافی‌های گمنام در سراسر دنیاست که به خاطر ارائه یک‌سری خدمات بدون نیاز به احراز هویت، در میان کاربران ایرانی محبوب شده است. این روزها با شدیدتر شدن قانون‌گذاری‌های حوزه رمزارزها، کاربران ایرانی که به طور قانونی اجازه استفاده از هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی را ندارند، میان صرافی‌هایی که احراز هویت در آنها اجباری نیست، سرگردان شده‌اند. با در نظر گرفتن این نکته که اکسچنج‌های متمرکز خارجی اجازه خدمات دادن به کاربران ایرانی را ندارند، فعالیت در این صرافی‌ها برای کاربران کشورمان کار پرریسکی محسوب می‌شود. میهن بلاکچین به عنوان رسانه‌ای آگاهی‌بخش در حوزه رمزارزها، به‌طور مداوم این ریسک را به کاربران یادآور می‌شود و از آنها می‌خواهد با دقت و آگاهی کامل در این حوزه فعالیت کنند. در همین راستا، توصیه می‌کنیم مقالات مربوط به نقد و بررسی صرافی‌های مختلف را که تا به حال توسط میهن بلاکچین منتشر شده را مطالعه کنید:

اما در این مطلب قصد داریم به نقد و بررسی صرافی MXC برای کاربران ایرانی بپردازیم و ببینیم استفاده از این صرافی متمرکز، برای کاربران کشورمان چه ریسک‌هایی به همراه دارد و آیا استفاده از آن برای کاربران ایرانی مناسب است یا خیر. با ما همراه باشید. 

این مطلب در تاریخ ۳۱ تیر ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

معرفی و بررسی کلی صرافی MXC

صرافی مکسی که فعالیت خود را در سال ۲۰۱۸ آغاز کرده است، ابتدا با نام MXC شروع به فعالیت کرد؛ اما در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۲۱ (۱۸ خرداد ۱۴۰۰) به طور رسمی نام خود را به MEXC تغییر داد. درباره موقعیت مکانی صرافی ام اکس سی اطلاعات یکسان و قابل اتکایی وجود ندارد. پیش‌تر در صفحه درباره ما این صرافی گفته شده بود که MXC در چهار کشور کانادا، استرالیا، استونی و آمریکا گسترش پیدا کرده و مجوزهای لازم برای فعالیت در این کشورها را دریافت کرده است؛ اما اکنون در زمان به‌روزرسانی این مطلب در تاریخ ۳۱ تیر ۱۴۰۲، این اطلاعات از وب‌سایت مکسی حذف شده است. به هر حال همچنان هیچ داده‌ واحدی در مورد موقعیت مکانی و جغرافیایی دفتر مرکزی این صرافی در دسترس نیست.

در صفحه لینکدین صرافی MXC گفته شده که این صرافی در شهر Victoria جزیره Mahe کشور جزیره‌ای سیشل واقع شده است.

لینکدین صرافی مکسی
منبع: لینکدین

پیش‌تر در صفحه توییتر این صرافی گفته شده بود که ام اکس سی در کشور سنگاپور قرار داد. تصویر زیر را ببیند:

اکانت توییتر MXC
منبع: توییتر

اکنون لینک حساب توییتر MEXC هم تغییر کرده و در صفحه جدید دیگر خبری از نام سنگاپور یا کشور دیگری نیست. 

صفحه توییتر صرافی مکسی

در صفحه صرافی مکسی در سایت کوین مارکت کپ هم نوشته شده که این صرافی در سیشل ثبت شده است.

تا به اینجای کار، با عدم شفافیت درباره محل ثبت و قرارگیری دفتر مرکزی صرافی MEXC مواجه هستیم و با توجه به این اطلاعات پراکنده نمی‌توان به طور دقیق گفت این صرافی تحت قوانین کدام کشور فعالیت می‌کند. 

به گزارش کوین مارکت کپ، حجم معاملات روزانه اسپات صرافی MXC در تاریخ ۳۱ تیر ۱۴۰۲، برابر با ۳۹۷,۴۴۱,۶۶۷.۲۹ دلار است و در رتبه‌بندی صرافی‌های اسپات این سایت، جایگاه ۲۲ را به خود اختصاص داده است. از حجم معاملات روزانه مشتقه این صرافی اطلاعاتی وجود ندارد.

به گزارش کوین گکو حجم معاملات روزانه اسپات صافی MXC در تاریخ ۳۱ تیر ۱۴۰۲، برابر با ۳۷۸,۵۱۵,۳۶۹ دلار است و در رتبه‌بندی صرافی‌های اسپات این سایت، رتبه ۱۰ را به خود اختصاص داده است. در این سرویس نیز از حجم معاملات روزانه مشتقه MXC اطلاعاتی وجود ندارد و این صرافی، در رتبه ۱۴ لیست صرافی‌های مشتقه قرار گرفته است. 

موسس صرافی MEXC چه کسی است؟

در صفحه درباره ما صرافی MXC اشاره‌ای به بنیان‌گذاران این صرافی نشده است. با بررسی صفحه لینکدین این صرافی متوجه می‌شویم فردی به نام John Chen به مدت دو سال و سه ماه است که به عنوان مدیرعامل MXC در حال فعالیت است. او پیش از شروع فعالیت در این صرافی، در چند شرکت آی تی و بلاکچینی مشغول به فعالیت بوده است. 

بنیان‌گذار صرافی MEXC
منبع: لینکدین

از دیگر اعضای این صرافی، می‌توان به فردی به نام Katherine D اشاره کرد که در سمت نایب رییس (Vice President) در این صرافی مشغول به کار است. او پیش از شروع فعالیت در MEXC نیز در حوزه کریپتو مشغول به کار بوده و فعالیت به عنوان مدیر پروژه در صرافی کوکوین را در سوابق خود دارد. 

اکانت لینکدین بنیان‌گذاران مکسی
منبع: لینکدین

صرافی MEXC چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

صرافی MEXC در صفحه درباره ما، خود را چنین معرفی می‌کند:

مکسی به عنوان یک صرافی با عملکرد بالا و فناوری تطبیق تراکنش‌های عظیم شناخته می‌شود. این پلتفرم توسط تیمی متشکل از پیشتازان و اولین‌های عرصه مالی و فناوری بلاکچین اداره می‌شود. در حال حاضر صرافی MEXC بیش از ۱۰ میلیون کاربر از ۱۷۰ کشور و نقطه مختلف در سراسر دنیا دارد. این دستاورد بزرگ یکی از نقاط عطف مکسی است و این صرافی می‌خواهد به بهترین پلتفرم برای تریدرهای تازه‌وارد و هم‌چنین سرمایه‌گذاران مجربی تبدیل شود که می‌خواهند در این عرصه رو به جلو حرکت کنند. MEXC در قاره‌های مختلف و حوزه‌های قضایی حضور دارد و قانون‌گذاری شده است. مکسی همچنین از زبان‌های بومی کشورهای مختلف هم حمایت می‌کند تا کار را برای تریدرها آسان‌تر کند. این صرافی یک موتور ترید با عملکرد بالا ارائه  می‌دهد که افرادی با تجربه و تخصص در حوزه بانک‌داری آن را توسعه داده‌اند. این صرافی در هر ثانیه ۱.۴ میلیون تراکنش انجام می‌دهد که باعث افزایش کارایی و عملکرد می‌شود. در راستای افزایش امنیت و اطمینان از یکپارچگی داده‌ها، سرورهای ما به‌طور مستقل در چندین کشور قرار گرفته‌اند. 

توجه کنید که در زمان نگارش مقاله در مهر ۱۴۰۰، به‌وضوح به نام کره و سنگاپور به عنوان کشورهایی که سرورهای مکسی در آن قرار گرفته است، اشاره شده بود که اکنون خبری از این اسامی نیست.

صرافی MEXC خدماتی از جمله ترید اسپات، ترید مارجین، ترید صندوق‌های ETF و بازار فیوچرز ارائه می‌دهد. از دیگر خدمات این صرافی، می‌توان این موارد را نام برد: 

  • سیستم رای‌دهی به لیست شدن پروژه‌های جدید در این صرافی و دریافت ایردراپ
  • استیکینگ رمزارزها
  • برنامه‌های کسب درآمد برای هولدرهای توکن MEXC
  • استیکینگ اتریوم، ترید یا هولد رمزارزهای مشخص‌شده توسط صرافی برای دریافت ایردراپ
  • انجام یک‌سری تسک برای دریافت پاداش‌هایی برای ترید در بازار فیوچرز
  • ترید P2P
  • کپی تریدینگ
  • دمو تریدینگ
  • موارد دیگر

امنیت صرافی MEXC 

وبسایت‌های کوین گکو و کوین مارکت کپ، هر کدام با در نظر گرفتن یک‌سری فاکتور مشخص، به صرافی‌های رمزارز نمره و امتیاز می‌دهند. این سیستم در وبسایت کوین گکو، Trust Score نام دارد که در آن فاکتورهایی مانند حجم معاملات روزانه، عمق دفتر سفارش‌ها، امنیت سایبری، تیم توسعه‌دهده، حوادثی که تا به حال برای صرافی رخ داده و نحوه مواجهه صرافی با آن‌ها و… بررسی و نمره اعتماد بر اساس این فاکتورها تعیین می‌شود. نمره اعتماد صرافی MEXC در وبسایت کوین گکو، ۹ از ۱۰ است. برای مشاهده فاکتورها و موارد بررسی شده در این صرافی، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. 

وبسایت کوین مارکت کپ نیز سیستمی برای امتیازدهی به صرافی‌های رمزارز دارد که با بررسی مواردی مثل فاکتور ترافیک وب، میانگین نقدینگی، حجم معاملات، معتبر بودن حجم معاملات اعلامی از سوی صرافی و… به صرافی امتیاز می‌دهد. در این رتبه‌بندی صرافی ام اکس سی، نمره ۶.۱ از ۱۰ را به خود اختصاص داده است. 

رده‌بندی صرافی‌های متمرکز در سایت کوین مارکت کپ
منبع: کوین مارکت کپ

قوانین صرافی MXC

صرافی MEXC در صفحه User Agreement and Privacy Policy خود به‌طور شفاف گفته که به کاربران ایران و چند کشور دیگر خدماتی ارائه نمی‌دهد. این صرافی در قوانین خود گفته: «ما این حق را داریم تا از ثبت‌نام افرادی که با استانداردهای بین‌المللی ضدپولشویی مطابقت ندارند، خودداری کنیم.»

قوانین صرافی مکسی
منبع: صرافی مکسی

در ادامه قوانین این صرافی گفته شده که MEXC این حق را دارد که بر اساس صلاح‌دید خود، معامله‌ای را که مشکوک است به حالت تعلیق درآورد یا آن را پایان دهد. 

در قسمت دیگری از قوانین این اکسچنج آمده است که در صورتی که اطلاعات حساب کاربری شما دارای مشکل، غیرواقعی یا ناقص باشد، ام اکس سی این حق را دارد که از ارائه برخی خدمات یا تمامی آنها به کاربر خودداری کند و مسئولیت هرگونه زیان ناشی از این مسئله، به عهده خود کاربر است. 

قوانین MEXC
منبع: صرافی مکسی

در قسمت Termination of the Agreement گفته شده که MXC حق دارد بنا به صلاح‌دید خود و به صورت یک‌طرفه، بدون اطلاع قبلی و به هر دلیلی، برخی خدمات خود را برای کاربر به حالت تعلیق در بیاورد یا دیگر هیچ خدماتی به کاربر ارائه ندهد. همچنین می‌تواند اکانت کاربر را به حالت تعلیق دربیاورد یا به طور دائم دارایی او را فریز کند. 

قوانین معاملاتی صرافی مکسی
منبع: صرافی مکسی

احراز هویت در صرافی MEXC Global چطور انجام می‌شود؟

طبق مکاتبه‌ای که با پشتیبانی آنلاین صرافی MXC داشتیم، این صرافی در زمان نگارش مطلب در مهر ۱۴۰۰ به کاربران احراز هویت نشده اجازه برداشت روزانه تا ۳ بیت کوین را می‌داد. البته تاکید پشتیبانی صرافی روی این نکته بود که این سقف برداشت، ممکن است در آینده تغییر کند و چنین هم شد.

واریز و برداشت در صرافی مکسی
منبع: صرافی مکسی

در تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۲ دوباره با پشتیبانی این صرافی مکاتبه کردیم و متوجه شدیم سقف برداشت روزانه برای کاربرانی که احراز هویت نشده‌اند به روزانه ۳۰ بیت کوین افزایش پیدا کرده است.

محدودیت روزانه واریز و برداشت MXC
منبع: صرافی مکسی

سقف برداشت برای کاربرانی که احراز هویت اولیه را انجام دهند ۸۰ بیت کوین، کاربرانی که احراز هویت پیشرفته انجام دهند ۲۰۰ بیت کوین و کاربرانی که احراز هویت سازمانی انجام دهند ۴۰۰ بیت کوین است.

آیا صرافی MXC به کاربرانی که حساب آنها فریز شده اجازه برداشت می‌دهد؟

برای یافتن پاسخ این سوال جستجوهای متعددی انجام دادیم و در نهایت به پاسخ شفافی نرسیدیم. ما ایمیلی به پشتیبانی این صرافی ارسال کرده و این سوال را مطرح کردیم، اما پس از گذشت چهار روز، ایمیلی از سمت صرافی برایمان ارسال نشد. همچنین، یک تیکت در سایت صرافی ثبت و مسئله را مطرح کردیم، اما باز هم پاسخی نگرفتیم. در نهایت، از طریق چت آنلاین با پشتیبانی ارتباط گرفتیم و سوال را مطرح کردیم. بعد از حدود ۳۰ دقیقه چت، پشتیبانی پاسخ شفافی درباره فریز کردن دائمی دارایی‌ها به ما نداد و یه این اطلاعیه سایت ارجاعمان داد:

MEXC has the right to reject registration applications from people who do not meet international anti-money laundering standards or who can be regarded as politically public figures. We have the right to suspend or terminate transactions that we judge as suspicious at any time, but we do not violate any obligations and responsibilities to you. So far, MXC has rejected transactions or registration applications from users from the following countries: North Korea, Cuba, Sudan, Syria, Iran, Yemen, Zimbabwe, Belarus, Myanmar, Lebanon, Libya, Bolivia, Ecuador, Bangladesh, Somalia, Iraq, Croatia Crimea, Congo, Central African Republic, Kyrgyzstan, United States, Virgin Islands (US).

برداشتی که می‌توان از این مسئله داشت این است که این صرافی قوانین شفافی را دنبال نمی‌کند و برای چنین شرایطی، رویه مشخصی تعریف نکرده است. در نتیجه  فعالیت ایرانیان در این صرافی، ریسک بسیار زیادی به همراه دارد. ریسکی بسیار بیشتر از صرافی‌هایی که می‌دانیم در صورت فریز کردن دارایی ایرانیان، به آنها اجازه برداشت می‌دهد. 

در زمان به‌روزرسانی این مطلب در تاریخ ۳۱ تیر ۱۴۰۲ طی صحبت مجددی که با پشتیبانی آنلاین مکسی داشتیم، اعلام کردند که فریز شدن دارایی تنها در زمانی اتفاق می‌افتد که رفتارهای غیرعادی از کاربران دیده شود. حتی به وضوح به این مسئله اشاره کردند که حتی کاربران ایرانی نیز به راحتی می‌توانند از صرافی استفاده کنند و مشکلی پیش نمی‌آید.

پاسخ پشتیبانی مکسی در مورد فعالیت کاربران ایرانی
منبع: صرافی مکسی

پشتیبان آنلاین در ادامه توضیح داد تا زمانی که سیستم کنترل ریسک این صرافی فعال نشود، دارایی هیچ کاربری فریز نخواهد شد. این سیستم در صورت بروز رفتارهای مخرب به کار می‌افتد که پشتیبانی این لینک را برای مطالعه بیشتر برایمان ارسال کرد.

فریز شدن دارایی در MEXC
منبع: صرافی مکسی

می‌بینیم که این گفتگو با آنچه در بخش‌های قبلی در قسمت شرایط سرویس‌ها خواندیم، مغایرت کامل دارد. این مسئله را می‌توان زنگ خطری جدی دانست که ما را نسبت به مشکلات احتمالی آگاه می‌کند.

آیا فعالیت کاربران ایرانی در صرافی MXC توصیه می‌شود؟

پاسخ کوتاه و شفاف ما به این سوال «خیر» است. چرا که این صرافی ایران را در لیست کشورهایی قرار داده که به آنها سرویس نمی‌دهد. از طرف دیگر، شفاف نبودن قوانین و رویه‌های این صرافی، ضعیف بودن پشتیبانی آن و قرار داشتن آن در یکی از پایین‌ترین رتبه‌های صرافی‌ها به‌لحاظ امنیت، این صرافی را به یکی از نامناسب‌ترین گزینه‌ها برای کاربران ایرانی تبدیل می‌کند. 

در حال حاضر، هیچ‌کدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی به خاطر تحریم‌ها، اجازه سرویس دادن به کاربران ایرانی را ندارند. اما از میان این صرافی‌ها، تعدادی صرافی هم هستند که به خودی خود، صرافی امن و معتبری محسوب نمی‌شوند و کاربران ایرانی با انتخاب این صرافی‌ها، فقط خود را در معرض ریسک شدید از دست دادن دارایی‌ها قرار می‌دهند. 

جایگزین‌های صرافی MXC

تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که صرافی MEXC برای کاربران ایرانی گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید. از آنجایی که این صرافی خدمات کامل و جامعی هم به کاربران ارائه نمی‌دهد، نمی‌توان گفت استفاده نکردن از آن باعث ایجاد خلاء خاصی برای کاربران می‌شود. در نتیجه، به بررسی جایگزین‌های این صرافی می‌پردازیم. 

تقریبا تمام ایرانیان فعال در حوزه کریپتو، در یک صرافی ایرانی ثبت نام و احراز هویت کرده‌اند که یا تمام خرید و فروش‌های خود را در آن انجام دهند یا از آن برای خرید تتر و انتقال به دیگر صرافی‌ها استفاده کنند. صرافی‌های داخلی متوجه نیازهای کاربران هستند و تلاش خود را می‌کنند که خدمات قابل‌قبولی به آن‌ها ارائه دهند. این صرافی‌ها دارای معضلات متعددی نیز هستند که باعث آزار کاربران شده و برای بعضی از آنها مشکلاتی نیز به وجود آورده. ما در مقاله‌ای جداگانه به مسائل و مشکلات کاربران و صرافی‌های ایرانی پرداخته‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید:

با وجود تمام این مسائل، صرافی‌های مطرح داخلی گزینه مناسبی برای کاربرانی هستند که نمی‌خواهند خود را درگیر پیدا کردن آی‌پی ثابت و رعایت نکات امنیتی برای فعالیت در صرافی‌های متمرکز خارجی کنند. این صرافی‌ها در حال حاضر خدمات قابل قبولی به کاربران ارائه می‌دهند و با برنامه‌هایی که برای آینده دارند، قرار است خدمات متنوع‌تری نیز به کاربران ارائه کنند. 

جایگزین دیگری که برای ایرانیان وجود دارد، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز است. همانطور که می‌دانید، ماهیت دکس‌ها به‌گونه‌ای است که فعالیت در آنها نیازی به احراز هویت ندارد. شاید کار با صرافی‌های غیرمتمرکز برای کاربران مبتدی تا حدی سخت باشد، اما زمان گذاشتن برای یادگیری کار با این صرافی‌ها، آن هم در شرایطی که کار با صرافی‌های متمرکز خارجی عملا برای ما امکان‌پذیر نیست، تصمیمی منطقی محسوب می‌شود. میهن بلاکچین در تلاش است تا کار با صرافی‌های غیرمتمرکز را به طور کامل آموزش دهد تا مشکلات کاربران برای استفاده از این صرافی‌ها برطرف شود.

در نهایت، این نکته را به‌یاد داشته باشید که دارایی خود را در کیف پول صرافی‌های متمرکز، چه خارجی و چه داخلی، نگهداری نکنید. با انجام این کار شما عملا اختیار دارایی‌های خود را به صرافی می‌سپارید و در صورت بروز هر مشکلی برای صرافی، ممکن است دارایی شما از دست برود. 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
آیا صرافی MEXC برای کاربران ایرانی مناسب است؟

صرافی MEXC در قوانین خود اعلام کرده که به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهد. از طرف دیگر، عدم‌شفافیت اطلاعات و قوانین این صرافی زنگ خطر مهمی محسوب می‌شود و ما فعالیت در صرافی MXC را توصیه نمی‌کنیم.

آیا احراز هویت در صرافی مکسی اجباری است؟

صرافی MXC هنوز احراز هویت را برای کاربران خود اجباری نکرده است. البته با توجه به افزایش سخت‌گیری قانون‌گذاران حوزه کریپتو، احتمال اجباری شدن احراز هویت در این صرافی در آینده نزدیک وجود دارد.

جمع بندی

در این مقاله به نقد و بررسی صرافی MXC برای کاربران ایرانی پرداختیم و ریسک‌های استفاده از آن را برای کاربران ایرانی بررسی کردیم. به‌طور کلی این مسئله را به یاد داشته باشید که تا زمانی که ایران در لیست تحریم‌ها قرار دارد، صرافی‌های متمرکز بین‌المللی اجازه ارائه خدمات به ایرانی‌ها را ندارند و فعالیت در آنها خطرناک است. این خطر هم محدوده وسیعی دارد؛ برای بعضی صرافی‌ها محدود به امکان بلوکه کردن حساب از سمت صرافی می‌شود و برای بعضی شامل نگرانی درباره امنیت خود صرافی نیز می‌شود. تجربه شما از فعالیت در صرافی MEXC چیست؟ آیا از این صرافی استفاده کرده‌اید؟ فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران میهن بلاکچین به اشتراک بگذارید. 


پیشنهاد مطالعه:

منبع
میهن بلاکچین

ساناز حبیبی

جذابیت نوشتن برای من از وقتی که سنم هنوز یه رقمی بود شروع شد و به‌مرور زمان، سر در آوردن از ناشناخته‌ها هم برام جذاب شد. ترکیب اینها با هم در کنار علاقه زیادم به یادگیری زبان‌های مختلف، باعث شد بتونم تو حوزه‌های مختلف سرک بکشم و تو یکی از همین سرک کشیدن‌ها بود که با حوزه بلاکچین آشنا شدم و بینگو! مجذوب قابلیت‌های باحال این حوزه شدم و فهمیدم انگار راهم رو پیدا کردم؛ خوندن، یاد گرفتن و یاد دادن هرچی که مربوط به بلاکچین باشه! من با موزیک زنده‌ام و فیلم و سریال و سفر اجزای جدایی‌ناپذیر زندگیم هستن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
88 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا