صرافی متمرکز

مقایسه بهترین صرافی های رمزارز ایرانی؛ بهترین صرافی داخلی کدام است؟

انتخاب یک صرافی رمزارز برای انجام معاملات و نگهداری کوتاه مدت دارایی‌های دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردار است. کاربران در انتخاب بازارهای معاملاتی مناسب برای ورود به فضای کریپتوکارنسی، از خود می‌پرسند که کدامیک از صرافی های ایرانی برای خرید و فروش رمز ارزها مناسب است؟ کارمزد کدام صرافی کمتر است؟ کدام از امنیت بالایی برخوردار است؟ کدام صرافی تعداد کوین ها و توکن های بیشتری دارد؟

تنها با در نظر گرفتن یک ویژگی نمی‌توان صرافی مناسبی را انتخاب کرد. حتی استفاده از فقط یک صرافی هم به دلایل امنیتی و کاربری مختلف، نمی‌تواند ایده جالبی باشد. دلیل این موضوع با بررسی ابعاد مختلف این قضیه در «پژوهش مقایسه صرافی های رمز ارز ایرانی» به خوبی قابل درک است. از طرف دیگر تصمیم گرفته شده است تا از رتبه‌بندی کلی و مرتب کردن صرافی‌های داخلی بر اساس امتیاز کل خودداری شود تا کاربران بتوانند با توجه به نیازهای خود، مقایسه مطلوبی داشته باشند.

بررسی و مقایسه صرافی های رمزارز ایرانی برای کدام گروه‌ها مناسب است؟

مشکلات صرافی‌های ایرانی رمزارز دغدغه‌های کاربران صرافی‌های داخلی

در این بررسی تصمیم گرفتیم از دید یک کاربر، صرافی‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. فرض کنید کاربری قصد دارد برای انجام معاملات ارز دیجیتال و خرید و فروش رمزارزها، صرافی های ایرانی را با یکدیگر مقایسه کند. بنابراین به وبسایت آنها مراجعه می‌کند و براساس اطلاعات ارائه شده در سایت آنها ممکن است اقدام به ثبت نام اولیه کند. در این پژوهش نیز اطلاعات ارائه شده در سایت صرافی‌ها را گردآوری کرده‌ایم و برای هر صرافی، فرصتی چند ساعته برای ثبت نام و مقایسه خدمات آنها اختصاص داده شده است تا اطلاعات آنها جمع‌آوری شود.

همچنین نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته در خصوص صرافی‌های رمزارز در پایان مطلب قرار داده شده است.

این مقایسه می‌تواند در انتخاب یک یا چند صرافی رمزارز به کاربر کمک کند. همچنین صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند با استفاده از نتایج این پژوهش، خدمات بهتری را به کاربران ارائه دهند، اطلاعات منتشر شده در سایت خود را به‌روز کنند تا تجربه کاربری بهتری را نیز در اختیار معامله‌گران رمزارز قرار دهند.

طی سال‌های اخیر، صرافی های ایرانی ارزهای دیجیتال با موانع بی‌شماری مواجه بودند و مشکلات ریز و درشت فراوانی را از سر گذراندند. از طرف دیگر، کاربران به هنگام کار با این صرافی‌ها، دغدغه‌های متعددی دارند و معتقدند عملکرد صرافی‌های ایرانی باید تا حد زیادی بهبود پیدا کند. پیش از این میهن بلاکچین در مقاله‌ای با عنوان «بررسی مشکلات صرافی‌های ایرانی رمزارز» به بررسی دغدغه‌های کاربران و اکسچنج‌های داخلی پرداخته است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا با برخی از چالش‌های توسعه صرافی‌ها و نیازهای سایر کاربران آشنا شوید.

در انتخاب یک صرافی رمز ارز باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

کدام یک از صرافی های ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال مناسب است؟ برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا این سوالات را از خود می‌پرسیم:

کدام صرافی از امنیت بالایی برخوردار است؟ آیا می‌توان به اطلاعات آن اعتماد کرد؟

کدام صرافی ارزان‌تر است و بازارهای مناسب‌تری دارد؟ کار کردن با آن چقدر راحت است؟

هر کدام از این موارد در دل خود سوالات بیشتری را شامل می‌شوند. بنابراین در این پژوهش در ۵ دسته بندی که هر کدام پارامترهای مختلفی را بررسی می‌کنند، به مقایسه صرافی‌ها پرداخته شده است. ممکن است برای یک کاربر تعداد رمزارزهای پشتیبانی شده اولویت داشته باشد و برای شخص دیگری انتقال راحت‌تر رمزارزها از اهمیت بالاتری برخوردار باشد. همچنین این سوال پیش می‌آید که آیا این صرافی مطمئن است؟ امنیت دارد؟

آنچه در تصویر زیر می‌بینید نمایی کلی از روش‌شناسی اطلاعات منتشر شده در وبسایت صرافی‌های رمزارز ایرانی است. یک کاربر می‌تواند با مراجعه به سایت صرافی و بررسی هر صفحه، اطلاعات لازم را کسب کند. در این مقایسه نیز به عنوان یک کاربر، سایت هر صرافی را بررسی کرده و اطلاعات لازم را در جدول‌های زیر گردآوری کرده‌ایم.

روش شناسی مقایسه صرافی‌های رمزارز ایرانی

صرافی‌های بررسی شده در این پژوهش، بازارهای معاملاتی هستند که در سرویس «مقایسه قیمت خرید و فروش ارز دیجیتال» میهن بلاکچین وجود دارند. میهن بلاکچین همواره تلاش کرده تا با بررسی دقیق، در سرویس مقایسه قیمت صرافی ها فقط اکسچنج‌های معتبر ایرانی را لیست کند. صرافی‌های ایرانی موجود در این صفحه، همگی مورد بررسی تیم فنی میهن بلاکچین قرار گرفته‌اند؛ با این وجود، میهن بلاکچین همیشه به کاربران توصیه می‌کند تا با تحقیق و بررسی شخصی خود، بهترین صرافی ایرانی متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنند و پیش از استفاده تحقیقات خود را انجام دهند.

در این مقایسه برای بررسی امنیت انتقال اطلاعات در وبسایت صرافی‌ها از سایت Qualys.com استفاده شده است. همچنین رتبه الکسا هر سایت را می‌توان با استفاده از این لینک بررسی کرد. امنیت نگهداری رمزارزها در صرافی‌ها یکی دیگر از دغدغه‌های کاربران است که برای سنجش آن کاربر تنها می‌تواند به اطلاعات وبسایت آن صرافی استناد کند. بعید است کاربری بتواند از کیف پول سرد صرافی مطمئن شود به جز آنکه یا به اطلاعات سایت اعتماد کند یا به پیشنهاد دیگران توجه کند. اطلاعات ارائه شده در خصوص کیف پول سرد صرافی‌ها در این پژوهش تنها از منبع سایت صرافی‌ها برداشته شده است. توصیه می‌شود از صرافی به عنوان کیف پول استفاده نکنید.

۱- مقایسه صرافی های رمزارز ایرانی

در جدول زیر نام صرافی‌ها براساس جدول مقایسه قیمت خرید و فروش ارز دیجیتال مرتب شده است و اطلاعات ستون‌های کیف پول سرد و احراز هویت دو مرحله‌ای از سایت صرافی‌ها برداشته شده است. همچنین رتبه الکسا در ایران و امنیت انتقال داده‌ها به ترتیب از وبسایت‌های Alexa.com و Qualys.com گرفته شده است.

نام صرافیتست SSlکیف‌پول سرداحراز هویت ۲ مرحله‌ایرتبه الکساعمر صرافی
نوبیتکس+A ✔ (۲ از ۳ امضا) ۶۹۴ سال
رمزینکسB۵۴۱۴ سال
بیت پینB۳۴۸۱۸ ماه
اکسچینوB۱۴۷۸۱ سال
بیت ایمن+A۳۹۷۴۱۸ ماه
تبدیلB۶۷۸۱۵ ماه
والکسB۲۵۲۴ سال
نیلB۱۰٬۷۵۸۳ سال
اکسیرA۲۳۹۸۴ سال
ایکس نوین مارکتA۶۰۲۱۴ سال
فینیکسB۶۰۳۲۱ سال
ارز پایاB۴۲۷۱۴ سال
جیبیتکسB۵۰۶۱۳ سال
او ام پی فینکس+A✔ (۲ از ۳ امضا)۳۲۶۲۱ سال
دیدکسB۱۸٬۶۹۹۲ سال
کوین نیک مارکتA۲۲۱۱۲ سال

۲- مقایسه صرافی‌های رمز ارز ایرانی؛ امکانات

بازارهای معاملاتی غالبا امکان خرید و فروش رمزارزها مانند بیت کوین، اتریوم، تتر و غیره را در قیمت‌های دلخواه کاربر فراهم می‌آورند. ارائه ابزارهای معاملاتی و تشویقی بیشتر می‌تواند به تجربه معامله بهتری کمک کند. در این قسمت سرویس‌های صرافی‌ها در هر ستون نمایش داده شده است.

کدام صرافی، بازار معاملاتی دمو یا آزمایشی دارد؟ آیا این اکسچنج امکان معامله رمزارزها در برابر تتر یا بیت کوین یا سایر بازارهای پایه را فراهم می‌کند؟ ابزارهای معاملاتی مانند حد سود و حد ضرر چطور؟ کدام یک از صرافی های ایرانی اپلیکیشن اندروید یا ios دارد؟ این امکانات را می‌توانید در جدول زیر بررسی کنید.

نام صرافیبازار آزمایشیسفارش محدودسفارش بازاربازارهای پایهدرآمدزایی (معرفی به دوستان)کارت هدیه رمزارزیاپلیکیشن موبایلحد سود و حد ضررOCOسایرمستندات APIپشتیبانی آنلاین
نوبیتکستومان-تتراندرویدمرورگر بلاکچین و توکن NFT اختصاصی
رمزینکستومان-تتراندروید-ios
بیت پینتومان-تتراندروید
اکسچینوتومان-تتراندروید
بیت ایمنتومان-تتراندروید
تبدیلتومان-تتر اندروید
والکستومان-تتر-بیت کویناندروید-ios
نیلموقتا غیرفعالتومان-تتر
اکسیرتومان-تتراندرویدچت گروهی
ایکس نوین مارکتتومان-تتراندروید
فینیکستومان-تتر-بیت کویناندروید-ios
ارز پایاتومان-تتر اندروید-ios
جیبیتکستومان-تتر
او ام پی فینکستومان-تتر-بیت کویناندروید
دیدکس تومان-تتراندروید-ios
کوین نیک مارکتتومان-تتر

۳- مقایسه صرافی‌های رمزارز ایرانی؛ بازارهای معاملاتی

در این بخش تنوع بازارهای معاملاتی هر صرافی را مشاهده می‌کنید. اطلاعات گردآوری شده در این بخش با ثبت نام اولیه در سایت بازارهای معاملاتی گردآوری شده است و از آنجاییکه برخی صرافی‌ها امکان مشاهده خدمات را در ثبت نام اولیه به کاربر ارائه نمی‌کنند ممکن است برخی اطلاعات تفاوت‌هایی داشته باشد. با این حال این مهم از نکاتی است که می‌تواند باعث ارتقا کیفیت صرافی‌ها شود تا کاربر بتواند خدمات سایت را به راحتی بررسی کند.

یکی از مهمترین دغدغه‌های کاربران ایرانی، موضوع استیبل کوین‌هایی مانند USDT است. کدام یک از صرافی های ایرانی، به جز تتر از سایر استیبل‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کند؟ آیا واریز و برداشت تتر در صرافی مقرون به صرفه است؟ انتقال تتر بر بستر چه شبکه‌هایی ممکن است؟ کدام صرافی از شبکه لاتنینگ برای واریز و برداشت بیت کوین پشتیبانی می‌کند؟

* در این بررسی، پشتیبانی از شبکه‌های مختلف برای رمزارز بیت کوین لحاظ شده است. با این حال در این صرافی‌ها واریز و برداشت برخی از رمزارزهای دیگر در شبکه‌های ذکر شده نیز پشتیبانی می‌شود. برای مثال در یک صرافی که از واریز و برداشت بیت کوین از طریق BEP20 پشتیبانی می‌کند، می‌توان انتظار داشت که از واریز و برداشت تعدادی دیگر از رمزارزها نیز بر بستر این شبکه پشتیبانی کند. با توجه به تعداد بالای رمزارزها در صرافی‌ها، از بررسی هر ارز جداگانه خودداری شده است. ذکر این نکته ضروری است که این قابلیت ممکن است تنها برای یک ارز دیجیتال لحاظ شده باشد. بنابراین حتما برای جلوگیری از ارسال اشتباه رمزارزها از آدرس‌ها و شبکه‌های پشتیبانی شده در صرافی مدنظر خود مطمئن شوید.

نام صرافیتعداد رمزارزهاپشتیبانی از لایتنینگپشتیبانی از شبکه‌های متنوع (BTC)*استیبل کوین‌هاشبکه‌های انتقال تتر
نوبیتکس۳۱BEP20USDT-DAI trc20-erc20-bep20-ZTRX
رمزینکس۹۹BEP2 – BEP20USDT-DAItrc20-erc20
بیت پین۱۱۶BEP20USDT-BUSD-USDC-DAItrc20-erc20-bep20
اکسچینو۸۲BEP2 – BEP20USDT-BUSD-USDCtrc20-bep20-bep2-erc20-spl
بیت ایمن۴۷BEP20USDT-DAItrc20-erc20
تبدیل۷۷BEP2USDTtrc20-bep20-bep2-erc20
والکس۳۵USDT trc20-erc20
نیل۶۴BEP2USDT-DAItrc20-erc20-bep20
اکسیر۲۳USDT-DAI trc20-erc20
ایکس نوین مارکت۴۹USDT-DAItrc20-erc20
فینیکس۱۲USDTtrc20-erc20
ارز پایا۲۹BEP20USDTtrc20-bep20
جیبیتکس۱۳USDT-DAItrc20
او ام پی فینکس۱۹USDTtrc20
دیدکس۳۲BEP20USDT-DAItrc20-erc20-bep20
کوین نیک مارکت۶۴USDT-DAItrc20-erc20

در جدول زیر براساس اطلاعیه‌هایی که صرافی‌ها منتشر کرده‌اند، توکن‌های لیست شده آنها در سال ۱۴۰۰ آورده شده است. این اطلاعات بر اساس اعلامیه‌های صرافی‌ها در شبکه‌های اجتماعی آنها در طول سال گردآوری شده است. میهن بلاکچین در روزهای یکشنبه و چهارشنبه، اخبار اکسنچ‌های ایرانی را در قالب «اطلاعیه صرافی» منتشر می‌کند. صرافی های ایرانی غالبا اطلاعیه‌های مهمی در خصوص تغییرات سایت و اپلیکیشن، توکن‌های جدید، واریز و برداشت، مسابقات و… منتشر می‌کنند. برای مثال با توجه به تعطیلات نوروز ۱۴۰۱، می‌توانید «اطلاعیه صرافی‌های ایرانی در خصوص برداشت‌های ریالی در ایام نوروز» را مطالعه کنید.

نام صرافینیمه اول ۱۴۰۰مهر- آبانآذر-دیبهمن-اسفند
نوبیتکسUNI-DAI-LINK-AAVE-ADA-DOTSHIBFTM-MATIC-MANA-SAND-AXS
رمزینکسSHIB-ANKR -MATIC -REV-SOL
ICP-BURGER-LUNA-CAKE-KSM
COMP-MKR
FTM-DAI HEX AXS SAND,ENJ GALA ALICE,DYDXBAT-CRO-EGLD
BABYDOGE-CRO
AVAX-LRC- NWC-NFT -TON-FEG
بیت پینQNT-DODO-COTI-MASK-SKL-NEAR
SNX- BAT-ONT-SXP-XVS، INJ،BAND-C98-EPS-BEL-CHR-Dent
LUNA-VET-ALGO-MATIC-SLP-VTHO
AXS,ATOM,MANA,DYDX SLP AVAX BUSD
SAND-GALA-ELON-VRA-CQT
CAKE- AUDIO,ONE,IOTX -FLOKI-PORTO-
PSG-CRV-LAZIO-ATM- BLOK-CHZ-POLS-ENJ-MDEX-
BNT
بیت ایمنSOL-AXS-MATIC-ATOM-MANA-IOTA, GRT-FIL-NEM-FTM-HOT-XTZ-SOL-MATIC-XTZ-MANA-XEM-IOTA-FTM-HOT-FIL-GRT-AXSDAI
تبدیلDOGE-ADA-HOT -ZIL-BAT-SNX-ALGO-BNB, HBAR,AVAX -AXS-CELO
COMP
FTM-MANA-ANKR-SAND-LRC-DYDX-DAI-WAVES-FLOWDGB -REEF- NEAR- BAKE- GALA- XVG- ALICE
والکسXLM-DOGE-ADA-EOS-BNB–ATOM-MATIC-FTM-DOT-SHIB FILLINK-CAKE-CHZ-RUNE-UNI – BTT-MANA-SAND-AXS-ENJSOL-AVAX-XTZ-NEAR-EGLD
نیلUSDT- DOGELONMARS
EOS
SUSHI- SLP-DODO- FTTSKL-ANKR-C98-XVS-BAND-ZIL- FLOKI-TEL-WRX
اکسیرBNBSHIB-SUSHI-MATIC-LTC-AXS-AVAX
ایکس نوین مارکتXLM-SOL-MANA-FTM-SAND-AXS
AVAX-EGLD-MKR-SXP-SLP-DENT-GALA
DYDX-AUDIO
فینیکسDOGE
ارز پایاSHIBHEXMATIC-MANA-SAND-AXS
FTM-BNB-SOL
UNI-AVAX-ATOM-XRP-XLM
کوین نیک مارکتANKR-CELR-ALICE-CRV-BAT-XLM
SOL-MANA-FTM-SAND-AXS-AVAX-EGLD-MKR-SXP
AUDIO-DENT-GALA-SLP-DYDX

۴- مقایسه صرافی‌های رمزارز ایرانی؛ کارمزدها

کدام صرافی کارمزد کمتری دارد یا کدام صرافی ارزان‌تر است؟ برداشت ریالی از کدام اکسچنج زودتر انجام می‌شود؟ اینها سوالی هستند که بسیاری از کاربران تازه وارد در این حوزه برای انتخاب یک بازار معاملاتی به دنبال پاسخ آن هستند. برای بررسی بهتر است کارمزد معاملات و سایر هزینه‌های موجود در صرافی‌ های ایرانی را مقایسه کنیم. لازم به ذکر است بر اساس اطلاعات ارائه شده در وبسایت صرافیها کارمزد واریز و برداشت رمز ارز کسر نمی‌شود و تمام کارمزدها در این قسمت مرتبط با کارمزد شبکه است. در این بخش توضیحات هر صرافی در خصوص میزان کارمزدهای سفارش‌گذار و سفارش‌بردار، کارمزد برداشت ریالی، محدودیت‌ها و سایر اطلاعات لازم گردآوری شده است.

نام صرافیکارمزد سفارش‌گذار(٪)کارمزد سفارش‌بردار(٪)کارمزد برداشت ریالیتسویه حساب ریالیحداقل سفارشمحدودیت برداشتسطوح کاربری
نوبیتکسبازار تتری ۰.۱ –
بازار ریالی از ۰.۲ تا ۰.۳۵
بازار تتری ۰.۱۵ –
بازار ریالی از ۰.۲ تا ۰.۳۵
۱ ٪ تا ۴۰۰۰ تومان به ازای هر ۵۰ میلیون تومانبانک آینده فوری اولین سیکل بانکی۳۰۰٬۰۰۰ تومانماهانه ۱.۵ تا ۱۵ میلیارد تومان۶ سطح
رمزینکساز ۰.۱۲ تا ۰.۳از ۰.۱۸ تا ۰.۳۲۴۵۰۰ توماناولین سیکل بانکی۱۰۰٬۰۰۰ تومان۲ سطح
بیت پیناز ۰.۰۶ تا ۰.۳ بازارهای ریالی- بازار تتر ۰.۰۵از ۰.۱ تا ۰.۳۲ بازارهای ریالی-بازار تتر ۰.۱۰.۰۲ ٪ مبلغ با سقف و کف ۶ و ۲ هزار به ازای هر ۵۰ میلیونبانک آینده فوری- اولین سیکل بانکی۵ سطح
اکسچینو۰.۱۰.۱۱ ٪ تا سقف ۴۰۰۰ تومان۳ سطح
بیت ایمناز ۰.۱۵ تا ۰.۲۸از ۰.۲ تا ۰.۳۲٪۴۰۰۰ تومانیک بار در روزهای غیرتعطیل۴ سطح
تبدیلبازار تتری ۰.۲-
بازار ریالی از ۰.۱۵ تا ۰.۴
بازار تتری ۰.۲-
بازار ریالی از ۰.۱۵ تا ۰.۴
از ۱٪ تا حداکثر ۴۵۰۰ به ازای هر ۵۰ میلیون تومان۹۹۰۰۰ تومان- ۱۰ usdtرمزارز معادل حداکثر ۱۰٬۰۰۰ USDT۷ سطح
والکسبازار تتری ۰.۲ –
بازار ریالی از ۰.۲ تا ۰.۴
بازار تتری ۰.۲ –
بازار ریالی از ۰.۲ تا ۰.۴
۰.۱ ٪ از مبلغ درخواستی تا سقف ۴۰۰۰ تومانبانک سامان فوری-اولین سیکل بانکی۱۰۰٬۰۰۰ تومان۵ سطح
نیلاز ۰.۱ تا ۰.۳۵ و برخی بازارها ۰.۱ از ۰.۱ تا ۰.۳۵ و برخی بازارها ۰.۱ تا ۱۰٬۰۰۰ usdt۶ سطح
اکسیراز ۰.۱ تا ۰.۴از ۰.۱۵ تا ۰.۴۱۰٬۰۰۰ تومانبانک آینده فوری- اولین سیکل بانکیروزانه از ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون۵ سطح
ایکس نوین مارکتاز ۰.۱۳ تا ۰.۲۹از ۰.۱۸ تا ۰.۳۳۴۰۰۰ توماناولین سیکل بانکی۴ سطح
فینیکساز منفی ۰.۰۵ تا ۰.۳
بازار ریالی-
بازار تتری از ۰.۱ تا ۰.۲
از ۰.۱۵ تا ۰.۴ بازار ریالی-
بازار تتری از ۰.۱ تا ۰.۲
۰.۱ ٪ مبلغ درخواستی و حداکثر ۴۰۰۰ توماناولین سیکل بانکی۱۰۰٬۰۰۰ تومان۱۰ سطح
ارز پایا۰.۲۰.۲
جیبیتکساز ۰.۱۲ تا ۰.۳از ۰.۱۸ تا ۰.۳۲۱ ٪ تا سقف ۴۰۰۰ توماناولین سیکل بانکی۱۰۰٬۰۰۰ تومان۳ سطح
او ام پی فینکساز ۰.۲ تا ۰.۳۵از ۰.۲ تا ۰.۳۵تسویه آنی بانک ملت – سیکل پایا۱۰۰٬۰۰۰ تومانروزانه از ۱۰۰ میلیون تا ۳ میلیارد تومان
دیدکس۰.۱۰.۲بانک آینده فوری- اولین سیکل بانکی
کوین نیک مارکتاز ۰.۱۳ تا ۰.۲۹از ۰.۱۸ تا ۰.۳۳۴۰۰۰ تومانبانک آینده فوری اولین سیکل بانکی۱۰۰٬۰۰۰ توماناز ۶۰ تا ۴۰۰ مییلیون در ماه۴ سطح

۵- مقایسه صرافی های رمزارز ایرانی؛ کیفیت بازارهای معاملاتی

عوامل مختلفی در انتخاب یک صرافی تاثیرگذار است. عمق بازار، حجم معاملات، اوردربوک و اسپرد (اختلاف بهترین قیمت خرید و فروش) از این عوامل به شمار می‌روند. اما آنچه فرصت‌های خرید و فروش را برای کاربران در صرافی‌های مختلف جذاب‌تر می‌کند، خرید یک دارایی در یک مکان و فروش آن با قیمت بالاتر در مکانی دیگر است که به آن آربیتراژ می‌گویند. اگر با مفاهیم فوق آشنا نیستید، برای آنکه تجربه بهتری از معاملات خود داشته باشید می‌توانید مقالات «آشنایی با نمودار عمق بازار برای ترید» و «چگونه از حجم معاملات استفاده کنیم؟» را مطالعه کنید.

کاربران ایرانی می‌توانند در لحظه این شاخص‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند و به خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف بپردازند. با استفاده از سرویس «مقایسه قیمت خرید و فروش ارز دیجیتال» میهن بلاکچین می‌توانید در لحظه بهترین قیمت خرید یا فروش بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر رمزارزها را در صرافی های ایرانی پیدا کنید؛ اختلاف قیمت خرید و فروش یا همان اسپرد را در هر صرافی به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

در اینجا می‌توانید لیست صرافی‌های داخلی را بر اساس حجم معاملات، عمق بازار، بهترین قیمت خرید یا فروش برای هر رمزارز مرتب کنید. برای مثال در تصویر زیر ۲۰ بازار معاملاتی رمزارز و فروشگاه بر اساس حجم معاملات بیت کوین مرتب شده‌اند.

مقایسه قیمت خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی‌های رمز ارز ایرانی

نتایج نظرسنجی از کاربران

در یک نظرسنجی که در گروه تلگرام میهن بلاکچین در تاریخ ۷ خرداد ۱۴۰۰ صورت گرفته است تعداد ۲٬۵۹۳ کاربر به این سوال پاسخ داده‌اند که از کدام صرافی ایرانی استفاده می‌کنند. در نظرسنجی دیگری که در مهر ۱۴۰۰ صورت گرفت، ۱۹۵۵ کاربر، صرافی خارجی منتخب خود را از لیست زیر انتخاب کرده‌اند. پیش از آن در اواخر مرداد ماه صرافی بایننس احراز هویت را برای تمام کاربران خود اجباری کرد و تا ۲۷ مهرماه کاربران ایرانی به اجبار از این صرافی خارج شدند. نتایج این دو نظرسنجی در تصویر زیر نمایش داده شده است:

نتایج نظرسنجی از کاربران ایرانی صرافی‌های رمزارز

به پایان سال ۱۴۰۰ که نزدیک شدیم صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ اعلام کرد تا ۱۹ اسفند ماه، ارائه خدمات خود به کاربران ۱۰ کشور از جمله ایران را متوقف می‌کند. از این رو با توجه به اهمیت صرافی‌های غیرمتمرکز این سوال نیز از کابران پرسیده شد که با قطع شدن سرویس دهی دکس پنکیک سواپ کدام نوع صرافی را برای فعالیت انتخاب می‌کنند؟ ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بسیاری از کاربران در نظرات خود عنوان کردند که با استفاده از ابزارهای تغییر آی‌پی همچنان به استفاده از PancakeSwap می‌پردازند.

در نهایت در آخرین نظرسنجی که انجام شد، کاربران از بین ۱۶ بازار معاملاتی موجود در سرویس مقایسه قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها، با امکان انتخاب چند گزینه، صرافی های ایرانی که در آنها به انجام معاملات می‌پردازند را انتخاب کردند. نتایج این دو نظرسنجی در شکل زیر قابل مشاهده است.

همچنین این نظرسنجی در اینستاگرام میهن بلاکچین نیز انجام شده است و نتایج هردو نظرسنجی با یکدیگر جمع شده‌اند. در هر دو مورد، نظرات ارسال شده در خصوص صرافی‌های خارج از لیست فوق، در گزینه «سایر» گردآوری شده است.

جمع‌بندی

صرافی های بزرگ رمزارز ایرانی چندین سال است که در بین نوپاترین کسب و کارهای داخلی فعالیت می‌کنند و در این بین با توجه به رشد چشمگیر حوزه کریپتو، به یکی از جذاب‌ترین پلتفرم‌های کسب درآمد تبدیل شده‌اند. از رشد خارق‌العاده تعداد کاربران اکسچنج‌ها مشخص است که تقاضا برای ورود به حوزه رمز ارزها بسیار بالا است.

کاربران ایرانی همواره به دنبال شناسایی و استفاده از بهترین ارائه دهندگان خدمات رمزارز هستند و در این راه با چالش‌هایی روبرو هستند. یکی از این چالش‌ها عدم شناخت صرافی‌ها و خدمات آنها است. در این مقاله، بسیاری از خدمات اکسچنج‌های ایرانی گردآوری شده است. کاربران می‌توانند با توجه به نیاز خود، تحقیقات بیشتری به عمل آورند و صرافی‌ها نیز می‌تواندد در این فضای رقابتی، کیفیت خدمات خود را ارتقا دهند.

شما به عنوان یک تریدر فعال در حوزه رمزارزها، به کدام دسته از خدمات صرافی ها توجه بیشتری دارید؟ بهترین صرافی ایرانی کدام است؟ آیا اکسچنج‌های داخلی نیازهای معاملاتی شما را برآورده کرده‌اند؟ نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
30 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا